BITTERE RIJST Kerkdiensten Geen bestedingsbeperking voor de Deltawet Resolutie over Cyprus aangenomen vrouwen en een man Voor de zondag Begroting van Verkeer en Waterstaat Zaterdag 14 december 1957 DE VRIJE ZEEUW Te veel werk Werkloosheid WANNEER TREDEN DUITSE MAATREGELEN IN WERKING Beperking van afmetingen en gewichten van vrachtauto's Radio-Moskou over „Niet bij brood alleen" Nieuwe Amerikaanse satelliet gereed VRAGEN OVER DE FRAUDE MET SCHROOT- VERKLARINGEN UITSLAG EEN SLAG VOOR GR.-BRITTANNIE EN TURKIJE Opheffing prijsstabilisatle in het kruideniersbedrijf gevraagd I Het beleid van het kabinet Schermerhorn-Logemann inzake de Indische Archipel werpt in deze dagen wel zeer bittere vruchten af. Men mag kinderen nu eenmaal niet met lucifers laten spelen, men mag ook opgroeiende jon gens niet beschouwen en behandelen alsof zij reeds vol wassen waren en bovendien is het niet verantwoord, ex- collaborateurs in het regeringszadel te helpen. Men behoeft er de koppen van de kranten in vele landen maar op na te kijken, om te zien wat zich de afgelopen dagen in Indo nesië allemaal heeft afgespeeld. Een uitwijzingsplan in drie fasen alle Nederlanders uit Indones'ë, alleen deskundigen mogen blij- venKabinetsbesluit te Djakar ta: „overgenomen" bedrijven on der staats-supervisie, beheer aan „raad van bestuur". Alle consu laten gesloten. Schepen van K.P.M. vastgehou den. Soedibjo verkondigt plan tot grootscheepse roof met schade vergoedingna overgave Nieuw-Guinea. Indonesië maakt Steek af naar de diepte. Luk. 5 4. Het bekende verhaal van de wonderbare visvangst aan Ka- pernaüms oevers heeft een diepe zin en een ernstige les voor ons leven. De discipelen hebben de ganse nacht, dus de daartoe be stemde en meest geschikte tijd, gevist en niets gevangen. Nu komt de Here op een ogen blik, dat naar mensenberekening geen zegen te wachten is en ge biedt hun het net uit te werpen, nadat zij zijn afgestoken naar de diepte. En toen kwam er ongedachte, overvloedige zegen! Kan het ook zijn dat de Here, die nimmer een teken Zijner ai- macht gaf om des wonders wil zelf ons hiermede iets wil leren? Gebeurt het niet dikwijls, dat wij arbeiden en zaaien op 'ie akker des Koninkrijks, geheel naar de eis des Woords naar wij menen en als op rotsen ploe gen? Kan de Here ons daarmede ook willen leren, dat onze tijd niet altijd Zijn tijd en onze wijze van arbeiden niet de Zijne is? Hij heeft Zijn bevel om af te steken naar de diepte, ook voor ons ge sproken en ons willen lerenDaal af in de diepte van uw eigen zie- leleven. Stel u zelf recht voor God, zóals gij zijt. Steek de hand in eigen boezem. Daar moet de zegen Gods veroverd, afgebeden worden. Dan eerst keert alles om en wordt Zijn tijd ook de onze! Wacht niet tot de dag van morgen, Gij mocht soms zijn licht niet zien, Jezus ro^t, laat Hem niet wachten, Wil nu tot uw Heiland vliên. plannen tot het verbreken van alle handelsbetrekkingen met Ne derland. Op verzoek van Nederland kwam de NATO-raad in spoed vergadering bijeen. Den Haag vroeg gezamenlijke diplomatieke stap. Den Haag overweegt klacht bij Verenigde Naties en brengt de kwestie-Indonesië zonodig in NATO-topconferentie. Order van premier Djoeanda: Alle Nederlandse bedrijven onder „controle". „Obstructie" verbo den ook voor directies! Leert uw vrienden kennen De lijst kan naar believen wor den aangevuld. Djakarta zei het aanvankelijk heel openlijk: alle Nederlanders moeten Indonesië verlaten, behalve de deskundigen, die Indonesië nog nodig heeft, want die moeten blijven. Uiter aard alleen zo lang Indonesië ze meent nodig te hebbenLater is men op deze berichten terug gekomen. Het was nooit de be doeling geweest, dat alle Neder landers enz. Wij kennen het ver haal. En de Verenigde Staten blijven „neutraal". Dat wil zeggen: systeem van de „bijzondere ver gunningen" en het systeem van de algemene vergunningen, dat tot nu toe gold, te verlaten. Voor elke overdracht van deviezen is dus nu een aparte vergunning nodig. Het doel van de maatregel is uiteraard snel te kunnen ingrij pen, „indien de ontwikkeling van de verhouding tussen Nederland en Indonesië dit noodzakelijk maakt". Het ligt voorshands in het voornemen normale transac ties te doen doorgaan. Minister Cals heeft in de Twee de Kamer verklaard, dat hij de ongerustheid over het tekort aan leraren volkomen deelt. „Het te kort is zeer ernstig, vooral in de toekomst gezien", aldus de minis ter. „De moeilijkheden worden veroorzaakt doordat vóór de oor log 42 procent van de kinderen na de lagere school nog voortge zet onderwijs volgen en nu ruim S4 procent. Daar komt dan bij de geboortegolf uit de jaren direct na de bevrijding. Dat extra groot aantal leerlingen is nu het lager onderwijs bijna gepasseerd, zodat het nu het voortgezet onderwijs bereikt. Er zijn thans nog geen overvolle klassen bij het middel baar onderwijs, maar dat zal wel komen. Wat we kunnen doen aan vermindering van het lera rentekort is eigenlijk verschrik kelijk weinig, maar alle beetjes helpen." Een van die „beetjes" is de men sanctioneert het schreeu- vrijstelling van militaire dienst. wende onrecht, dat in Indonesië van dag tot dag gepleegd wordt. Maar deze houding spruit ver moedelijk voort uit een nauwkeu rig naleven van het verdrag van De minister voor Defensie heeft zich op verzoek van zijn ambtge noot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bereid verklaard, de in augustus 1.1. getroffen rege- vriendschap, dat nog niet zo lang ling inzake vrijstelling van mill- geleden tussen de Verenigde Sta ten en Nederland is gesloten! En Londen voelt weinig voor een optreden van de NATO. Maar de Britse regering „verlangt op taire dienstplicht voor bevoegde leraren in de vakken Nederlands, Frans, Engels, Duits, wiskunde en biologie bij het V.H.M.O. thans ook van toepassing te doen recht de Nederlandse regering te zijn op de leraren classici, fysici helpen bij het oplossen van de huidige moeilijkheden". Ook deze taal klinkt ons niet vreemd in de oren. Engeland zou bereid zijn „de Nederlandse belangen in In donesië te behartigen in geval van een breuk tussen Den Haag en Djakarta". Misschien is Enge land zelfs wel bereid, deze Ne derlandse belangen geheel over te nemen, even zeer als de Indo nesische rovers een en ander van de Nederlandse eigendom men en bezittingen „overnemen"! OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 15 DECEMBER. NED. HERV. KERK. (Derde Advent.) Axel: 10 uur Vic. S. den Blaau- wen; 2.30i uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mera. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed Stern. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 8 uur Vic. Joh. Brezet; 7 uur Dr. L. J. Cazemier van Schiedam (Jeugddienst). Zaamslag: 9.30 uur de heer C. H. Hejjboer; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Da. K. A. Firet, van Rotterdam. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. B. A. Knoppers, van Soest. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek:. 10.30 uur en 2.30 uur Ds. v. d. Jagt, van Zoute-Spui. Terneuzen: 10 uur leesdienst; 4.30 uur Ds. A. Kuiper, van Axel. en chemici. M.a.w. voor alle be voegde leraren bij het V.H.M.O. De bestedingsbeperking blijkt zich toch langzamerhand te doen gevoelen. De laatste tijd wordt op tal van grote bedrijven aan honderden arbeiders ontslag aan gezegd. Een en ander is ook in de Ka mer al ter sprake gekomen. De minister heeft zich echter in ge- „0 ruststellende bewoordingen over Ln wat doen wij r het verschijnsel uitgelaten. Vol- Intussen heeft de Nederlandse 2®ns zijne excellentie is er niets regering besloten, in de sector abnormaals aan de hand. Een van het financiële verkeer met evenwichtstoestand zal pas be- Indonesië terug te keren tot het reikt z«n. al* er omstreeks drie 6 procent van de manlijke beroeps bevolking werkloos is. En daar zijn we nog niet eens aan toe. Zou het niet wenselijk zijn, wanneer we er ook nooit aan toe kwamen? We konden dit „even wichtspunt" echter wel eens eer der hebben bereikt, om niet te zeggen overschreden, dan de mi nister ons wil doen geloven. Nederland wake. (Nadruk verboden.) Aan de onzekerheid over de datum waarop de Westduitse maatregelen inzake de beperking van afmetingen en gewichten van vrachtauto's van kracht zul len worden zal op 16 december a.s. een einde komen, meldt de Algemene Verladers- en Eigen vervoerders organisatie (E.V.O.). Op die dag zullen de Europese regeringen in Parijs van de West duitse gedelegeerde vernemen of West-Duitsland de inwerkingtre ding van de genoemde maatrege len een jaar zal uitstellen. Zoals de situatie thans is zullen na 1 anuari 1958 nieuw op de weg komende vrachtauto's in West- Duitsland aan de beperkende eisen moeten voldoen. Per 1 juli 1960 zouden in het geheel geen auto's, die niet vol doen aan de nieuwe eisen inzake afmetingen en gewichten, meer op de Westduitse wegen mogen komen. Tijdens de in oktober van dit jaar in Rome gehouden bijeen komst van Europese ministers van Verkeer leek West-Duitsland positief bereid de maatregelen een jaar op te schorten. De hui dige periode van onzekerheid daaromtrent vindt zijn oorzaak in het uitblijven van nadere medede- lingen door de Westduitse rege ring. In de kringen van verladers en vervoerders heerst grote on gerustheid, aldus de E.V.O. Er wordt met kracht aangedrongen op uitstel van de eenzijdige Duit se maatregelen, die voor het Ne derlandse wegvervoer grote kos tenverhoging met zich kan bren gen en bemoeilijking van de Ne derlandse handelsbetrekkingen met West-Duitsland kan beteke nen. Uitstel van de maatregelen zou de mogelijkheid bieden tot voortgaand overleg met West- Duitsland. Zaamslag9.30 Ds. P. Zwier. SOWJET-UNIE Radio-Moskou heef woensdag verklaard, dat de roman „Niet bij brood alleen" van Wladimir Doedintsef in de Sowjet-Unie niet verboden is, zoals „Weste lijke uitgevers luidruchtig in advertenties hebben verklaard". Er is kritiek geleverd op Doe dintsefs werk, maar niemand heeft hem het schrijven verbo den. Doedintsef „bevindt zich in de weinig benijdenswaardige positie dat reactionaire elemen ten in het Westen" zijn boek ge bruiken voor aanvallen op de Sowjet-Unie; „het spreekt van zelf dat dit niet de bedoeling van Doedintsef is geweest", al dus de radio. Deze week was in Moskou reeds bekendgeworden, dat Doe dintsef aan een nieuwe roman werkt en dat hij rekening houdt met de kritiek die op „Niet bij CHR. GEREF. KERK. uur en 2.30 uur GEREF. GEMEENTE. Vlooswykstraat. Terneuzen9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. r Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligings samenkomst; 7.30 uur Verlos singssamenkomst, o.l.v. kapt. J. Gout. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, '.0 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Mis: n. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN. ZONDAG 15 DECEMBER. NED. HERV. KERK. (Derde Advent.) Aardenburg: 10.30 uur Ds. W. Met- ting van Rijn. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur de heer G. Nieu- wenhujjsen; 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate; 4 uur de heer G. van Nieu- wenhujjsen (Jeugddienst). Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Ia de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer e:i Water staat werdt opgemerkt, dat de oorgestelde bedragen aanzienlijk lager z"n dan zender de nood zaak van financiële beperkingen het geval zou zijn geweest. Enerzijds zijn een 3-tal belang rijke objecten nagenoeg vol tooid, te weten de tunnel bij Velsen en de bruggen bij Rhe- nen en Schellingwoude, terwijl voor andere projecten, te weten de bruggen bij Gorinchem en Rotterdam (Van Brienenoord) 1958 het aanloopjaar zal zijn. Zoals reeds bij de behande ling van de Deltawet werd mee gedeeld, zal de bestedingsbe perking weinig of geen invloed op de uitvoering van de eigen lijke Deltawerken hebben. Deze werken verkeren nog in de z.g. „aanloop"-periode. VERKEER- EN VERVOER DIENSTEN. Bij herhaling heeft de minis ter gelegenheid gehad zijn op vatting met betrekking tot de zondagsrust kenbaar te maken. Geleerden van het Californi- sche technologische instituut te Pasadena hebben een nieuwe kunstmaan geconstrueerd van ongeveer 30 cm hoogte en 8 cm doorsnede. Het apparaat kan, wanneer het gelanceerd is, de kosmische straling en tempera tuur op grote hoogte meten en eventuele botsingen met mete oorstenen registreren. Er is voorts een nieuw systeem radio in toegepast waardoor men over zeer grote af-tand kan zenden bij zeer gering stroomverbruik. De kunstmaan zal door een Ju- oiterraket in zijn baan gebracht moeten worden. De leden van de Tweede Kamer de heren Van der Goes van Na ters en Nederhorst hebben aan de minister van Economische Za ken de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. Wil de minister een uiteen zetting geven van de omstandig heden, waaronder de ambtenaar, hoofd der afdeling ijzer en staal van zijn departement, belast met het afgeven van verklaringen van niet-Nederlandse herkomst „derde-landen-verklaringen") van schroot welke bestemd wa ren voor één der organen van de E. G. K. S., jarenlang deze ver klaringen valselijk heeft kunnen afgeven, waardoor groot finan cieel nadele is ontstaan? 2. Wil de minister met name mededelen, of vorenbedoelde ambtenaar in het afgeven van deze verklaringen optrad als or gaan van zijn departement dan wel van de E. G. K. S., welke na tionale of supranationale con trole er op de inhoud van deze verklaringen heeft bestaan en waardoor 't mogelijk is geweest dat deze controle heeft gefaald 3. Welke maatregelen con servatoire en andere zijn of worden genomen tegen de onder neming of ondernemingen, die in deze vervalsingen de hoofdaan legger is of zijn geweest, en hoe beoordeelt de minister de ver- haalsmogelijkheid in dezen? nieuwbouw. In het rapport dat door de verkeeitcoördinatie- commissie binnenkort zal wor den uitgebracht is ook in be langrijke mate aan deze oorza ken aandacht geschonken. Hij hoopt dit rapport tijdig vóór de mondelinge behandeling van de ontwerpbegroting ter beschik king van de leden van de Ka mer te kunnen stellen. Naar aanleiding van de vraag of er grond is voor een gerechtvaar digde vrees, dat door veroude ring van de vloot het Neder landss aandeel in het Rijnver- voer zal afnemen, merkt de mi nister op dat de ouderdom van de vloot nog geen nadelige in vloed heeft op haar vervoer- prestatie. VERKEERSVEILIGHEID. Ook de minister vult de nog steeds toenemènde onveiligheid van het wegverkeer met grote zorg, welke nauwelijks enigs zins wordt getemperd door de wetenschap, dat de stijging van het ongevallencijfer uit het steeds intensiever worden van het verkeer kan worden ver klaard. De minister blijft er dan Dsze QPvaUing is niet gewijzigd. ook bedacht> door het nemen Kn4"nnlrlriv\rr i-rtf rl e~t (-romon Met betrekking tot de treinen tegen goedkoop tarief zij mede gedeeld, dat in 1956, resp. de eerste 10 maanden van 1957, door de Nederlandsche Spoor wegen op zondagen 28 resp. 20 extra-treinen tegen gereduceerd tarief werden gereden. De trei nen uit het buitenland waren bestemd voor bezoekers van de bloembollenvelden en het wes ten des lands; die naar het bui tenland- voor bezoekers van voetbalwedstrijden. Wat het beroepsgoederenver- voer over de weg betreft, is de vrees, het vorig jaar geuit door vele leden, die thans opnieuw hun bezorgdheid wensten uit te spreken over de ontwikkeling van de totale capaciteit van deze bedrijfstak, niet gerecht vaardig gebleken. Het jaar 1956 is in het alge meen voor het wegvervoer niet ongunstig geweest. De ultimo 1956 door de C.V.G. verleende tonnage van 160.000 ton is dan ook verantwoord gebleken. Op dit ogenblik is door de vergun ningverlenende organen uitge geven omstreeks 180.000 ton, waarvan echter 12.000 ton bij tijdelijke vergunning. Opgemerkt wordt, dat de over heid niet op eigen initiatief de prijzen vaststelt. In eerste in stantie behoren de vervoeron- dernemers hun vrachtprijzen vast te stellen. Ernstige con juncturele omstandigheden zul len tot ingrijpen leiden. Waar het bedrijfsleven zelf bindende regelingen tot stand brengt of waar ondernemingen posities innemen, die meer of minder als kartelvorming kun nen worden bestempeld, zal overheidstoezicht geboden zijn ook volgens de Nederlandse kar telwetgeving. BINNENSCHEEPVAART De door vele leden geuite op vatting, dat bij de opzet van een nieuw stelsel van bevrach ting rekening zal moeten wor den gehouden met de mogelijk heid van conjunctuurwijziging, wordt door de minister gedeeld. Met de gevolgen van een con junctuurwijziging voor de ver houding tussen de vervoersca paciteit en de vervoerbehoefte zal inderdaad bij de opzet van een nieuw stelsel rekening moe ten v/orden gehouden. De minister heeft met grote belangstelling kennis genomen van hetgeen naar de mening van de leden de oorzaken zijn van het achterblijven van de van geëigende maatregelen dit kwaad zoveel mogelijk te beteu gelen. Als voorbeeld van daarop rechtstreeks gerichte maatrege len moge worden gewezen op de in de loop van dit jaar inge voerde regeling ter bescherming van voetgangers en de invoe ring van de maximumsnelheid voor motorrijtuigen binnen de bebouwde kom. Het besluit, de maximumsnel heid van 50 km per uur slechts aan te duiden door middel van borden, die de grenzen van de bebouwde kom aangeven, is in hoofdzaak gebaseerd op de over weging, dat aan het plaatsen van speciale borden bij het be gin en het einde van elke be bouwde kom zeer aanzienlijke kosten zijn verbonden. Hierbij kan nog worden opgemerkt, dat ook in West-Duitsland de ma ximumsnelheid binnen de be bouwde kom op dezelfde wijze wordt aangegeven als in Neder land. Intussen kan de minister het eens zijn met de vele leden, die een duidelijke aanduiding van het einde der maximum snelheid bepleitten. Hij beraadt zich op de vraag, hoe tegen zo gering mogelijke kosten op kor te termijn een voorziening kan worden getroffen. WEGENBOUW De minister onderschrijft de mening dat het achterblijven der wegenaanleg bij de sterke toeneming van 't verkeer moet lijden tot economisch verlies. Inderdaad kan bij de wegen, die onder beheer staan van de lage re publiekrechtelijke lichamen, van stagnatie worden gespro ken omdat de financiering van de wegenbouw moeilijkheden oplevert. Van een blijvend ver loren gaan voor ons land van kostbaar materieel ten behoeve van de wegenbouw kan naar zijn mening niet worden gespro ken, terwijl het tijdelijk verlies, doordat sommige aannemers in het buitenland zouden zijn gaan werken, zo dit al optreedt te verwaarlozen is. De economi sche toestand is momenteel niet zodanig dat het nadeel, verbon den aan de huidige terugslag in de sector van de wegen bouw, geheel kan worden voor komen. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft een reso lutie aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan de hoop, dat verdere onderhandelingen zullen worden gehouden met het doei aan het volk van Cyprus het zelf beschikkingsrecht te geven. De stemverhouding was: 33 voor, 20 tegen en 25 onthoudingen. De uitslag is een slag voor Groot-Brittannië en Turkije, die zich er tegen hebben verzet, dat in de resolutie wordt gesproken over zelfbeschikkingsrecht. Een voorstel van Canada, Chili, Noorwegen en Denemarken om dit eruit te laten, werd verwor pen. Een Grieks amandement op dit voorstel daarentegen, om weer over zelfbeschikkingsrecht te spreken, werd aangenomen. De resolutie verklaart, dat de algemene vergadering de resolu tie van 26 februari 1957 inzake Cyprus bevestigt. De vergadering spreekt er haar bezorgdheid over uit dat geen vorderingen zijn ge maakt naar een oplossing van de kwestie, die de vrede in het be trokken gebied bedreigt. De Turkse afgevaardigde, Se- lim Sarper, had voor de stem ming verklaard, dat aanvaarding van het Griekse voorstel de ge weldpleging en het bloedvergie ten op Cyprus zouden doen toe nemen zonder dat een oplossing naderbij zou komen. De Canadees Nesbitt had ver klaard, dat men niets moest doen dat onderhandelingen tussen de betrokken partijen zou kunnen belemmeren. De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Averoff Tossiz- za, noemde het voorstel van Ca nada, Noorwegen en Denemar ken „een manoeuvre". De Brit Allan Noble verklaar de, dat de kwestie-Cyprus een internationale kwestie was, om dat de Griekse Cyprioten ijver den voor aansluiting bij Grieken land. Engeland was niet verant woordelijk voor de campagne op het eiland. Als de Verenigde Na ties het probleem verkeerd aan pakken, zouden de gevolgen op Cyprus en elders ernstig kunnen zijn. De kwestie was niet dat En geland het beginsel van het zelf beschikkingsrecht niet erkende, maar dat de toepassing van dit beginsel anders kon zijn. Tegen de resolutie stemden Australië, België, Canada, Chili, Columbia, Denemarken, Frank rijk, Perzië, Italië, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noor wegen, Portugal, Spanje, Zwe den, Turkije, Engeland, Nicara gua en Pakistan. Dê resolutie moet nog door da algemene vergadering behandeld worden. door BRUNO J. VAN LHEENKE. 46) Nadruk verboden. „Omdat ik dat eigenlijk wel je verdiende straf vond," lachte Ivonne. „Maar goed: verder. Ik kwam bij mijn grootouders en zag je daar in de kamer met de vijf aanbidsters. Ik ging weg en jij kon mij net niet meer inhalen. Binnen had ik gauw de uitleg ge geven en had ik gezegd, dat zij |er maar voor moesten zorgen, dat Je vanavond nog naar Amster dam ging. Zelf ben ik gekomen met het lijntoestel naaT Konen hagen vandaar mijn gloeiende haast samen met de generaal. Hoofdpiaat: 10 uur Ds. J. Eüi'en- Wel> m«n grootmoeder zou zeg- daal (Viering H. Avondmaal). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Eerw. heer Is. Verduijn, hulppred. te Breskens. Rs-tranchement: 10 uur Ds. S. Tjjmstra. Schoondjjke: 10 uur Ds. P. A. L. BTinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. St. Kruis: 9 uur Ds. W. Metting van Rijn. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. H. Kuylman van Zuidzande. IJzendijke: 10 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 10 uur Ds. W. B.lelkaar. gen, dat er uit Amsterdam opge beld was of zo, maar dat je je in ieder geval niet ongerust be hoefde te maken. Ik was er zo zeker van, dat ik je in een beetje rustiger omgeving weer zou ont moeten. We zijn al genoeg ge stoord bij ons samenzijn." „Wel, die telefoon was hele maal niet nodig," zei ik, en ik vertelde hoe het met mijn reisbe sluit en de reis zelf was gegaan. „Al met al ben je eigenlijk een geroutineerd samenzweerster," verweet ik Ivonne. „In de liefde," antwoordde zij, „is alles geoorloofd." Wij kusten fluisterde ik. Er werd achter mij gekucht. „O nee," zuchtte ik, ,,'t is al weer zo ver." Ik keerde mij om en sperde daarop mijn ogen wijd open. „Dikke engerd!" riep ik. „Wie ben jij?" Ik riep het in het Hollands uit, maar schakelde direct over op het Frans. „Masköwitsk!" zei ik, „wie ben je, wat doe je hier en waarom volg je mij steeds?" De kleine dikke man stond ver legen blozend en met een zachte glimlach om zijn mond in de deuropening. „Zegt u maar Huisjes, meneer Van Dongen," zei hij in correct Hollands. „En wat mij betreft, mag u gerust Hollands spreken, want ik bén Hollander." „Mijn verloofde spreekt noch verstaat Hollands, dus laten wij de conversatie in 't Frans voort zetten," zei ik wat korzelig. „Zo u wenst, meneer," zei Huis jes, alias Masköwitsk. „Waarde heer, ik wilde nu wel eens graag nadere uitleg. Waar ik ook ga of sta: overal is het Mas köwitsk! Mas-kó-witsk!" „Huisjes, meneer," verbeterde de man rustig. „Ja," zei hij, „u had mij lelijk door. De volledige uitleg komt nog wel, maar ik vast moest nilichten, omdat u an ders misschien minder rustig kon slanen." „Hoe zorgzaam," teemde ik. Masköwitsk Huisjes negeerde deze hatelijkheid en verklaarde: „Ik ben privé-detective en heb u in opdracht van dr. Tuimelaar bewaakt. Om veiligheidsredenen mocht u daar echter zelf niets van weten." „Privé-detective!" riepen Ivon ne en ik tegelijk verbaasd uit. Daarop begon ik te lachen, onbe daarlijk te lachen en ik kon er haast niet mee ophouden. „En ik dacht," hikte ik, „dat u een dikke boef was! Sorry hoor, maar het is zo!" „Vergissen is menselijk, me neer," zuchtte Huisjes en hij streek met treurig gebaar langs zijn omvangrijke buik. „En hoe zat het met die koffer- verwisselarij?" vroeg ik, „en met die kaart over Palma? En heeft u mij niet herkend toen ik uw kamer binnenkwam om de O.M.M. te zoeken?" „Later kwam u mij bekend voor," bekende de man, „maar in het donker had ik u inderdaad niet herkend. Vandaar, dat ik er de hoteldetective bij heb gehaald. Ik hoor nu pas voor het eerst met zekerheid, dat u het was. Die diefstal van de O.M.M. heb ik helaas niet kunnen verhinde ren, maar dat is nu gelukkig óók voor elkaar. Die kofferverwisse- larij? Toeval meneer. Stom toe val. En die kaart over die juf frouw Palma, of, liever gezegd: die mevrouw... Wel, ik had met dat zij een gevaarlijke vrouw was en een vrouw, die voor u niet ge schikt was. Ik had haar naar Pa rijs zién vertrekken, za-7 n» ol- gende dag óók naar Parijs gaan, combineerde zo wat en dacht: „Kom, laat ik dat er óók nog maar bijpikken." Maar ik wist natuurlijk niet, dat u verloofd was." „Dat ben ik dan ook nog maar net." lachte ik. „Dan zal ik u maar alleen la ten," zei Huisjes. „U zult wel wat te bepraten hebben, denk ik." Nog een paar beleefdheidsfra sen, een afsnraak voor de volgen de dag en weer waren Ivonne en ik alleen. Weer nam ik Ivonne in mijn armen, wéér constateerde ik, dat wij „dan eindelijk alleen" waren en wéér had ik het bij het ver keerde eind. Want achter mij klonk de stem van mijn vriend dr. Tuimelaar. „Hé, ouwe rover", gromde die, „en ik dan, tel ik soms niet meer mee." Ik zuchtte, ondanks mijn blijd schap over het weerzien, toch een weinig wanhopig. „Wacht maar," lachte Ivonne, „je zult nog eens naar deze mo menten verlangen. Weet je: je zit een heel mensenleven lang aan mij vast!" „O ja", zuchtte ik„ „da's waar ook." Waarop ik haar toch nog even kuste en dr. Tuimelaar kuchte weer. „Als je de champag ne soms moet hebben," zei hij „5 anker, Walter. In de kelderl De besturen van de Algemene Nederlandse Kruideniersbond, de Christelijke Kruideniersbond en de Nederlandse R.K. Kruideniers bond hebben zich per brief tot de minister van Economische Zaken gewend inzake de prijsstabilisa- tiepolitiek per 1 januari 1958. In dit schrijven wordt de minister erop geattendeerd dat het prijs indexcijfer voor kruidenierswa ren sinds november 1952 tot juli 1957 is gedaald van 101 tot 96, terwijl het algemeen indexcijfer kosten levensonderhoud geduren de diezelfde periode is gestegen van 101 tot 117. Voorts wordt op gemerkt dat de concurrentie in deze bedrijfstak in de toekomst niet zal afnemen, dat daling van grondstoffenprijzen in voldoende mate in de consumentenprijs tot uitdrukking wordt gebracht en dat geen gevaar bestaat dat de detaillistenprijzen en -marges in strijd met het algemeen consu mentenbelang zullen verhogen. Op grond van deze omstandighe den zijn de kruideniersvakorgani- saties tezamen met de besturen van hun respectievelijke centrale middenstandsorganisaties van oordeel dat van een priisstabili- satiepolitiek voor het kruideniers- bedrijf per 1 januari 1958 geen sprake meer hoeft te zijn. Wetten Europese verdragen afgekondigd In de Staatsbladen 493, 494 en 495 zijn resp. afgekondigd de wet ten, houdende goedkeuring van het verdrag tot oprichting var, de Europese Economische Gemeen schap, goedkeuring van het ver drag tot oprichting van de Euro pe?" Gemeenschap voor atoonv ~is en goedkeuring van de enkomst met betrekking tot •aide instellingen, welke de ropese Gemeenschappen ge- .een hebbt i i

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5