GERRIT DE JONGE UIT DE PROVINCIE TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Eric de Noorman - De ontembare Zeeuwse „Groene Kruis" vierde 50-jarig bestaan te Middelburg Van onze adverteerders Bekroningen Jaarmarkt te Axel ZONDAGDIENST ARTSEN Gemeente Terneuzen 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 14 december 1957 Oranjestraat 2 - Tel. 565 - AXEL NIEUWVLIET GROEDE. IJZENDIJKE TERNEUZEN. ZUIDZANDE A PROVINCIALE GEZONDHEIDS DIENST VOOR DIEREN. Het ontslag van de adjunct directeur. Spoedig een com promis te verwachten? Inzake de moeilijkheden, die gerezen zijn tussen de Sticnting Provinciale Gezontineidsdtenst voor Dieren in Zeeland en de ad junct-directeur dr G. Grooten huis, welke hebben geleid tot het ontslag van dr Grooienhuis, moet in het huidige stadium een min nelijke schikking niet uitgesloten worden geacht. Dit heeft de voor zitter van de stichting, de heer J. F. Lindenbergh. medegedeeld in de vrijdagmiddag gehouden alge mene vergadering van deze stich ting te Goes. Enkele kringen hadden voorge steld ter oplossing van deze kwestie, een neutrale commissie in te stellen. Dit voorstel werd op de vergadering gehandhaafd, maar het bestuur achtte de in stelling van een commissie niet noodzakelijk. Enkele kringen hadden voorge steld ter oplossing van deze kwestie, een neutrale commissie in te stellen. Dit voorstel werd op de vergadering gehandhaafd, maar het bestuur achtte de in stelling van een commissie niet noodzakelijk. Zowel vóór- als tegenstanders van de instelling van een commis sie kwamen aan het woord. Aan het slot van de discussie bleek, dat het bestuur van de stichting de verantwoordelijkheid niet kan verleggen naar een com missie. Dit ligt in de stichtings vorm opgesloten. Aan het begin van de vergade ring gaf de voorzitter een over zicht van de gang van zaken bij de Gezondheidsdienst. Hij deelde o.a. mede, dat de maatregelen ten aanzien van de t.b.c.-bestrijding minder soepel gehanteerd kunnen worden zonder evenwel grote risico's te nemen. De aktiviteiten van de dienst hebben zich vooral geconcentreerd op de abortus- Bangbestrijding. Ten aanzien van 't mond- en klauwzeer mag geen enkele verslapping van de waak zaamheid optreden. De directeur, dr J. Tesink, gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Hij deelde o.a. mede, dat op het ogenblik in Goes een onder zoek wordt ingesteld naar de om vang en de aard van het voorko men van t.b.c. bij vogels. Vooral bij zeemeeuwen schijnt deze ziek te veelvuldig voor te komen. Te vens is gebleken, dat in bepaalde streken 50 pet van het aantal kip pen door t.b.c. wordt aangetast. Vogels en kippen kunnen deze ziekte overbrengen op andere dieren. Gebleken is dat niet alleen in ons land. doch vooral ook in Duitsland en Zwitserland, grote belangstelling voor de resultaten van het in Zeeland verrichte on derzoek bestaat. gegaan, maar in Terneuzen kaniChr. Muziekvereniging „Hosan- men met voldoening vaststellen na". Vervolgens werd de film dat deze diensten in deze 25 jaar „De Vluchteling" vertoond, ter voor velen iets betekenen of be- wijl het Chr. Gemengd Koor „Ex- tekend hebben. celsior" achtereenvolgens zong De jeugddienstcommissie, die „Hemelse Zonschijn" en Sanctus onder verantwoordelijkheid van Besloten werd met samenzang de Kerkeraad dit werk verricht, van Gezang 280 1 en 5. heeft van het begin af een vaste Voldaan over de prachtige aan lijn gevolgd en zich laten leiden winst keerde het gezelschap zeer door de visie de jeugd tot de tevreden gestemd over het ge- Kerk te brengen en zowel door bodene, huiswaarts, de prediking als door de liturgie de jonge mensen van deze tijd iets mede te geven voor hun geestelijk leven, daarbij open staande voor het heden, dus de Ouderavond, Woensdag hield de oudercom- tijd waarin wij thans leven (pre-1 missie van de openbare lagere diking), alsook zich verbonden Johan Willem Friso-school te- wetende met het verleden, wat I zamen met het onderwijzend per- betreft de eredienst (liturgie). soneel en de ouders van de kin- De dienst van zondagavond zal deren die deze school bezoeken een feestelijk karakter dragen een ouderavond in deze school, vanwege dit jubileum, en onge-1 Nadat de voorzitter van de twijfeld zullen velen, jongeren oudercommissie allen hartelijk zowel als ouderen, dankbaar dit welkom had geheten, gaf hij het jubileum medevieren. I woord aan de hoofdonderwijzer J- de heer J. Rijckborst, die de ver- Gemeentelijke badinrichting. jjere avond leidde. Deze bracht De gemeentelijlke badinrich- eerst en vooral zijn dank aan ting werd in de afgelopen maand I allen die hebben meegewerkt uat november 1957 door totaal 35281 0ok dit jaar het St. Nicolaasieest personen bezocht. In de maand weer zo goed geslaagd is. Neele, benoemd tot raadslid ter vervulling van de vacature ont staan door het overlijden van het raadslid C. Riemens, her dacht de voorzitter het over leden raadslid Riemens. Hij wees op het lange en pijnlijke ziekbed en betuigde zijn deel neming met de nabestaanden. Hij bracht dank voor het vele werk dat wijlen raadslid Rie mens, vooral in de tijd dat hij wethouder was, voor de gemeen te heeft gedaan. De geloofsbrieven werden door de heren P. van Hijfte en J. van Cadzand nagezien en in orde bevonden. Tijdens de rondvraag infor meerde P. van Hijfte naar de mogelijkheid om een lichtpunt in de Goudenpolder één paal terug te hangen, daar dan ook de wegkruising beter zou zijn verlicht. De heer Tazelaar zou graag zien dat de ventweg in de Gou denpolder wat werd bijge- strooid. De heer A. Dellaert zou graag zien dat de bushalte werd ver legd naar de andere kant van de markt, zodat de reizigers bij De Provinciale Zeeuwse Ver eniging Het Groene Kruis" heeft donderdag te Middelburg haar 50-jarig bestaan gevierd. Bij de vele genodigden, die zich des middags in het „Schutters hof" te Middelburg voor de speciale herdenkingsbijeen komst verzamelden, bevonden Verder zeide hij hoe door een soepele toepassing van art. 56 der lager onderwijswet Nieuw vliet zijn derde leerkracht heeft mo gen behouden. De heer Rijckborst besprak met de ouders nog enkele punten uit het rapport van de schoolarts over de bevordering van de hy- daarvoor bedroeg dit aantal 29001 personen. Ned. Herv. Verenigingsge bouw „De Franse Kerk" officieel in gebruik gesteld. Een tweetal jaren geleden door le jeugd van Groede genomen I gjënische toestand, iltiatief de van de Ned. Herv. I Daarna konden de ouders zich erk door een tussenmuur ge- n met (je onderwijzers en on- meiden z.g. zuiderbeuk dienst-1 derwijze res persoonlijk onderhou- jaar te maken voor het jeugd- ^en en jaten -voorlichten over de werk te Groede heeft er toe ge- yorderingen van hun kinderen op .eid dat donderdag j.l. het ge- school jouw, dat tot Verenigingsgebouw- uitgroeide, officieel in gebruik xon worden genomen. De offi ciële opening geschiedde tijdens I een feestelijke bijeenkomst door alle aanwezigen, die hiertoe Ge-1 zang 293 staande zongen. Ds. M. de Jong, Herv. predi kant te Groede, heette bij de aan vang van de avond de zeer vele I vele aanwezigen van harte wel-1 kom in het nieuwe Verenigings gebouw. Een bijzonder woord I van welkom richtte spreker tot de beide wethouders als ver-1 tegenwoordigers van de burger-] lijke gemeente, tot Ds. J. Eijgen- daal als vertegenwoordiger van de Classis IJzendijke, tot de ker keraad van de Lutherse zuster- gemeente en tot de vertegen- Na d. rondvraag werd deze zeer prettige en leerzame con tactavond gesloten. Raadsvergadering. Onderwijzerswoning wordt niet verkocht. Onder voorzitterschap van bur gemeester Von Bönninghausen kwam de raad in openbare ver gadering bijeen. Onder de ingekomen stukken bevonden zich bescheiden be treffende verkoop van de on derwijzerswoning aan de Tivoli 4. B. en W. waren voornemens deze woning te verkopen. De raadsleden waren het hier niet mee eens en vooral raadslid F. woordigers van zustergemeenten hazelaar vond het een snood Uit de omliggende plaatsen. &pr. pjan jjy wees er 0p dat vooral maakte melding van een geluks-1 hinderen die 's middags over- telegram dat ontvangen werd 10jjjven dringend toezicht nodig van het Leger des Heils. hebben. Dit kan alleen wanneer Hier°P 8lnS Ds- De J°ng voor het hoofcj der school nabij de in gebed, waarna Gezang «9 school woont. taande door de gemeente werd De voorzitter zei dat gezien Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Terneu zen komt donderdag in vergade ring bijeen ter benandeling van de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot eer vol ontslag van de heer P. M. Zweedijk ais onderwijzer aan de openbare lagere school B te Sluiskil. Voorstel tot benoeming: le. tot leraar in vaste dienst aan de afd. gymnasium van het Petrus Honuius-Lyceum van de heer ir. W. D. G. Toorenman. Deze benoeming wordt geacht te zijn ingegaan per 1 sepu 1957. 2e. van één plaatsvervangend lid in de Commissie Samenwer kende gemeenten Kanaalzone, waarin zitting hebben de heren S. W. Henry en mr. P. H. W. F. Tellegen. Voorstel tot aankoop van een perceel grond in de Louisapolder Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Axelse- straat. Voorstel tot wijziging van de Algemene Politieverordening. v oorstel tot het vaststellen van de vergoeding van het kleuter onderwijs over 1956. Voorstel tot goedkeuring van een voorlopig plan tot onteige ning van gronden in de Zuidland- polder. Voorstel tot het nemen van een principe-besluit inzake de aanleg i van een leiding van Saj van Gen naar de Schelde. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 195'i. Jeugddiensten in de Herv Gemeente bestaan 25 jaar In de jeugddienst van zondag avond 15 december a.s. zal het feit worden herdacht, dat de jeugddiensten in de Hervormde gemeente te Terneuzen 25 jaar geleden werden ingesteld. Liturg in deze dienst is vicaris J. Brezet terwijl de prediking zal worden gehouden door dr. L. J. Caze- mier te Schiedam, voorheen te Terneuzen, onder wiens leiding destijds de jeugddiensten werden ingevoerd. In deze periode zijn de jeugd diensten iedere 3e zondag van de maand gehouden, behoudens een onderbreking in de bezettingstijd en ofschoon het bezoek de ene keer wel eens drukker is ge weest dan de andere keer, kan toch worden geconstateerd dat deze diensten in een behoefte voorzien en nog altijd jongeren en ook een bepaalde categotie ouderen, trekken. In vele ge meenten zijn de jeugddiensten'na kortere of langere tijd ter ziek ezongen. Een klankbeeld over de histori- te belevenissen van de kerk in a-gemeen en de „Franse Kerk" t bijzonder, gaf een duidelijk inzicht in de eerbiedwaardige ouderdom van het gebouw, waar in men zich bevond. Aan het slot van het klank beeld vraagt de bouwmeester uit de middeleeuwen: „Wat hebt gij met mijn kerk gedaan?" Ds. De Jong, die hierop weer het woord nam gaf op deze vraag zijn verantwoording en zei er van overtuigd te zijn, in de geest van de bouwheer te hebben gehan deld: immers deze bedoelde met zijn kerk een verbinding te zijn tussen de hemel en de aarde, tus sen God en de mensen en deze gewogen. Ztj zullen nu rekening bedoeling wordt geenszins losge- houden met de mening van de laten door de functie als Jeugd- raaci- gebouw of zelfs verenigingsge- Aan J. Sturm en A. du Puy bouw. zal restitutie van erfpachtrecht Nadat nog een aantal sprekers worden verleend. Voor aanslui- het woord had gevoerd, vond de van 5 panden op wijk Mo- officiële opening plaats door het lentje aan het elektrisch net zal zingen van Gezang 293. een bijdrage van in totaal 1000 Wat had men beter kunnen gulden worden verleend. Deze uitgave zal worden opgenomen in de begroting van het dienst jaar 1958. De herziening van het goed gekeurde wederopbouwplan werd vastgesteld. Bij punt 10, onderzoek ge loofsbrieven van de heer W het oordeel van de raad B. en W. niet meer het plan hebben om tot verkoop over te gaan. De heer Tazelaar kon dit ech ter niet geheel bevredigen en vroeg aan de vergadering wat er zal gebeuren als er iemand komt die een hoog bod doet. De voorzitter antwoordde dat de raad dan toch wordt ge hoord. De heer Tazelaar vond het van B. en W. voorbarig om een annonce in de krant te plaat sen. De voorzitter zeide dat B. en W. de gemeentebelangen voor ogen hebben gehad en beide be langen tegen elkaar hebben af doen om de officiële opening luis ter bij te zetten dan de vele aan wezigen een indruk te geven /an het bloeiende verenigings leven te Groede en kennis te iaten maken met wat er al zo op de jongens- en meisjesclubs geschiedt. Zo traden achtereen volgens voor het voetlicht de Her vormde-Lutherse zondagsschool, de meisjesclub „De Lijsters", de jongensclub „De Apachen", de meisjesclub „De Merels" en de Instuif". Tijdens de pauze vond een ver loting plaats. Na de pauze concerteerde de „NOVI1A" OPENT HAAK NIEUW WINKELPAND TE TERNEUZEN, Gisternamiddag werd de ge heet vernieuwae dames- en kin- uer-moue-artikeienzaak „Novita" aan ue Axeisestraat no. 68 door ourgemeester mr. 'tellegen, in aanwezigneid van veie genodig den, otiicieel geopend. Voorneen dieet ue heer J. H. van naperen zijn hanuel in ge breide goeaeren in zijn tot win- Keipana omgebouwue woning, ue uitbrNuing der zaken maakte een ingrijpenae veranaering zeer nard nouig en daarom werd on geveer vier maanaen geleden het nuis gesioopt en verrees er, on der architectuur van de neer W. Voogt, op de hoek Axeisestraat Julianasiraat een winkelpand dat reeds van verre de aandaent trekt. De frontgevel bevindt zich aan de Axeisestraatzijde. Deze be staat bijna uitsluitend uit glas, zouat men, vooral wanneer in ue zaak de lichten zijn ontstoken, een effectvol overzicht krijgt van wat er van binnen te koop is. In de ruime benedenzaak zijn, mede door de fraaie en practi- sche winkelbetimmering van de firma Doorns, de artikelen in een opvallend ruime sortering, overzicntelijk opgeborgen, in het plafond zijn verscheidene piastic koepels aangebracht, om voldoende daglicht toe te laten Wanneer dit niet meer voldoen de is, zijn er genoeg hyper-mo derne lichtbronnen die de zaak in een zee van licht doen baden. Het benedengedeelte is gereser veerd voor de kleingoedartikelen, Boven is een brede en eveneens zeer smaakvol en moderne galeri; waar zich de grotere stukken be vinden en waar ook ten gerieve der winkelende dames, twee pas kamers zijn aangebracht. In zijn hartelijke felicitatie toespraak gaf burgemeester mr, Telegen uitdrukking aan zijn vreugde om het initiatief van de heer Van Haperen, waardoor een dergelijke fraaie zaak in de Axeisestraat kon verrijzen. Bovendien gaf de burgemeester als zijn mening te kennen dat deze zaak wel op het laatst van een gunstige tijd was verrezen De gebroeders De Bruijn ver zorgden het metselwerk en door de heer lielen werd het timmer werk aangebracht. Het installa tiebureau W. de Bruijn monteer de de fraaie verlichtingsorna menten. „Novita" heeft door deze nieuw bouw het aanzien gekregen van een grotestad-winkel hetgeen de dames aan de grote en geva rieerde voorraad Wevenit-goede ren en daarbij handschoenen, sjaals, kousen en wol dadelijk zullen merken. Tientallen fraaie bloemstuk ken en schriftelijke gelukwensen getuigden van belangstelling voor de ondernemingsgeest -van de heer Van Haperen. koud en slecht weer in een café kunnen wachten. Wasgoeddief. In onze gemeente is een dief aan het werk geweest die het op lijfgoed had gemunt. Bij een viertal inwoners was wasgoed van de droogdraden ontvreemd Een aan 't werk gezette speur hond kon niet tot aanhoudin; van de dief leiden. Waarschijn lijk heeft deze gebruik gemaak van een fiets. Muziek- en zanguitvoering Het dameskoor „Juliana" te Zuidzande zal op le Kerstdag medewerking verlenen aan een muziek- en zanguitvoering in de Nederlands Hervormde Kerk te St. Anna ter Muiden. Het dameskoor zal tijdens deze uitvoering ten gehore brengen Weihnachtskonzert" van Joh. Vierdank. Tijdens de morgendienst in de Nederlands Hervormde Kerk al hier op le Kerstdag zal 't dames- zich de Commissaris der Konin gin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot en zijn echtgenote; de geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, dr. J. R. van der Borght; het gemeentebestuur van Middel- teur van de wederopbouw en volkshuisvesting in Zeeland, de Advertentie.) In aansluiting op het in ons vorig nummer geplaatst verslag van de te Axel gehouden vee- en paardenmarkt, laten wij hieron der de uitslag van de toegekende bekroningen volgen. AFDELING FOKVEE. Koeien meer dan 2 x gekalfd: le pr. J. A. Quaak; 2e pr. R. Blankert. Koeien niet meer dan 2 x ge kalfd: le pr. H. en E. Picavet te Hulst. Kalf vaarzen met 6 tanden; le pr. R. Blankert. Kalf vaarzen met 2 tanden: le pr. H. en E. Picavet te Hulst; 2e pr. A. van Gijs te Groede; 3e pr. Jan den Hamer. Runderen met 4 tanden: le pr. B. Plasschaert te Graauw; 2e pr. H. en E. Picavet te Hulst. Runderen met 2 tanden: le pr. H. van den Bossche te Sas van Gent; 2e pr. Jan den Hamer; 3e pr. H. en E. Picavet te Hulst. 1-jarige runderen, kleine: le pr. Gebr. Den Hamer; 2e pr. Jan den Hamer; 3e pr. Jan de Putter, Idem grote: le pr. Jan de Put ter; 2e pr. C. J. van de Veken te Stoppeldijk; 3e pr. idem. Graskalveren, kleine: le pr. J. Ruymbeek Zn. te St. Jansteen; 2e pr. H. en E. Picavet te Hulst; 3e pr. idem. Idem grote: le pr. H. en E. Pi cavet te Hulst; 2e pr. idem; 3e pr. Jan den Hamer. Stierkalvérenle pr. B. Plas schaert te Graauw; 2e pr. idem; 3e pr. H. en E. Picavet te Hulst Stieren met 2 tanden en meer: le pr. J. Pieters te St. Jansteen; 2e pr. idem. Schoonste groep fokvee (min stens 4 stuks)le pr. H. en E. Pi cavet te Hulst (aangekocht door Dhoore te Sluis)2e pr. Jan den Hamer. Kampioen fokvee meer dan 2 x gekalfd: H. en E. Picavet te Hulst. AFDELING VETVEE. Vette runderen met 6 tanden le pr. L. van Dorselaar te St, Jansteen. Vette runderen (4 tanden en meer)le pr. H. en E. Picavet te Hulst; 2e pr. L. van Dorselaar te St. Jansteen; 3e pr. H. en E. Pi cavet te Hulst. Vette runderen met 2 tanden IA pr. H. Pieters te St. Jansteen; IB pr. C. Risseeuw te Groede; heer M. D. A. Glerum, en ver tegenwoordigers van zusteror ganisaties in de andere provin cies van ons land. Tijdens deze speciale bijeen komst heeft de voorzitter, jhr. R. J. H. Q. Röell uit Haamstede de herdenkingsrede uitgespro ken, waarin hij de totstandko ming van de Groene Kruisver enigingen in ons land eij in Zeeland schetste. Bij de oprich ting van de Zeeuwse vereniging op 11 december 1907 traden acht afdelingen toe en thans telt de provinciale vereniging 76 afdelingen met meer dan 47.000 leden, die in 1956 een contributie bijeenbrachten van ruim ƒ227.000,—. Naar het schijnt werd in de begintijd van het Groene Kruiswerk van de depóts, doch al spoedig begon men met de bestrijding van ziekten. De T.B.C.-bestrijding nam hierbij een bijzondere plaats in. In 1913 kwam men tot de oprichting van een aparte provinciale vereniging ter be strijding van T.B.C. en het is aan beide verenigingen te danken, dat het percentage der T.B.C. in Zeeland terug gebracht kon worden tot het laagste in de wereld. Het Groene Kruis" in Zee land beschikt thans over 48 wijkgebouwen, bovendien zijn er nog elf in aanbouw. De waarde van deze gebouwen kan geschat worden op ruim 2 mil joen gulden. Met grote dank baarheid maakte de voorzitter IC pr. W. Ramondt te Schoon-1 gewag van de vorstelijke schen- dijke2A pr. Th. Mangnus te kingen na de watersnood, o.a. Clinge; 2B pr. Wed. L. v Hoeve, van de grote gift uit Zwitser- Vette runderen zonder tanden: land, waardoor 20 wijkgebou- le pr. J. C. den Hamer te Koe- wen gesticht konden worden, wacht; 2e en 3e pr. Jac. Verstrae- In Zeeland heeft men de be ten. schikking over 62 wijkverpleeg- Ossen met 4 tanden: IA pr. F. sters en zij vormen de „kur- Clinque te Sluis; IB pr. J. Bar- ken", waarop het Groene tou te Oostburg; 2e pr. H. en E. Kruiswerk blijft drijven, aldus Picavet te Hulst. spreker. In de hele provincie Ossen met 2 tanden; le pr. C. zijn consultatiebureau's voor C. Schuerman te St. Jansteen. T.B.C. ingericht. Ook nam men Ossen zonder tanden: le pr. A. de zorg voor moeders en zuige- van Geys te Groede; 2e pr. P. B. lingen ter hand, waarvoor 140 van Hoeve; 3e pr. J. A. Quaak. bureaus werden opgericht. Op Dikbillen met 4 tanden (os): het gebied van de kraamverzor- le pr. Gebr. v. Duysse te Clinge. gjng beschikt men over vijf Idem (vaars): le pr. W. de kraamcentra met 86 kraamver- Feijter. zorgsters. Vette koelen: le pr. R. Blan- Qp 1 januari 1954 begon men kert; 2e pr. L. van Dorselaar te met de Zeeuwse stichting voor St. Jansteen; 3e pr. D. Dekker, reumabestrijding, op 1 januari te Zaamslag. 1950 met de zorg voor de„ ge.es- Vette schotten: le pr. L. van I tehjke volksgezondheid, waar- Dorselaar te St. Jansteen; 2e pr. VOor nu reeds drie bureaus in Gebr. van Duysse te Clinge; 3e|de provincie zijn ingesteld. Het pr. idem. ligt in de bedoeling per 1 janu- Schoonste groep vetvee (min- ari 1958 de geestelijke volksge- stens 4 stuks)J. C. den Hamer zondheidszorg om te zetten in m ASSURANTIEBEZORGERS BANKIERS Cormnis^iotjii^irs irt effecten L koor ren. hetzelfde zangstuk uitvoe-1 Benoeming. Tot administratieve hulp bij de schoolarts in West Zeeuws-Vlaan- deren is met ingang van 1 jan. I 1958 benoemd mevr. J. de Groote le Roij alhier. Advertentie.) Perfêkt fOl M alk détail" R IJ N B.E R GS H A ND ELSBUREAÜ TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Clinque Gebr. v.l te Koewacht. Kampioen vetvee: F, te Sluis. Kampioen dikbillen: Duysse te Clinge. Schoonste vet varken: le en 2e pr. A. Audenaerdt. Schoonste vleesvarken: le en 2e pr. R. Blankert; 3e pr. Gebr, Verstraeten, Zwaarste varken: le en 2e pr, Gebr. Verstraeten, Schoonste fokbeer: 2 x le pr. A. Audenaert. Schoonste fokzeug drachtig of met biggen: le pr. L. Gelderland te Terneuzen. Schoonste toom biggen: le pr. A. de Mejj te Zuiddorpe; 2e pr, P. Gelderland. Groep 4 stuks: le pr. R. Blan kert; 2e pr. Gebrs. Verstraeten. Grootste aantal varkens: le pr. A. Audenaerdt. Grootst aantal biggen: le pr. P. Gelderland. Schoonste schaap: le en 2e pr. P. Dieleman te Sluiskil. Fokram: le pr. H. de Feijter, Kijkuit. Schoonste geit: le pr. Maer- tens. AFDELING PAARDEN. Schoonste merrie ouder: le pr. A. L. Scheele. Merrieveulens beneden 1 jaar: le pr. H. v. d. Vijver te Koe wacht. Hengstveulens beneden 1 jaar: le pr. en 2e pr. P. Missu te Zaamslag. een stichting, waarin de Groe ne Kruisafdeiingen grote zeg genschap krijgen. Eveneens ligt het in de bedoeling op korte termijn een medisch opvoed kundig bureau in het leven te roepen. Als gevolg van de uit voering van het Deltaplan ver wacht „Het Groene Kruis" nog uitbreiding van zijn werkzaam heden. Er bestaat echter een grote behoefte aan de vestiging van een centraal punt in Zee land, waar administratie, ver gaderruimte enz. kunnen wor den ondergebracht. Bovendien wenst „Het Groene Kruis" in Zeeland zo spoedig mogelijk over te gaan tot de benoeming van een districtsverpleegster in algemene dienst, doch voorlo pig laten de financiën beide laatste noodzakelijk geachte voorzieningen nog niet toe. Na deze herdenkingsrede voerde een tiental sprekers het woord, dat zijn gelukwensen vergezeld liet gaan van ge schenken onder couvert. Na afloop hield het bestuur in de burgerzaal van het stad huis te Middelburg een recep tie, waarna het gezelschap door het provinciaal bestuur in de 3 jaar en I statenzaal werd ontvangen. De Commissaris der Koningin uitte hier namens het provin ciaal bestuur de grote waarde ring voor het werk van de wijk zusters van de vereniging. Na een gemeenschappelijk diner werd in „Het Schutters- Kampioen schoonste paard: A. I bof" een feestavond gehouden, L. Scheele. De namen bij wie geen woon plaats is vermeld, wonen te Axel. 42. Hoewel zij ogen blikkelijk de beginnen de branden pogen te smoren begrijpt Erie, dat ze het zo nooit redden zullen, want gelijktijdig tegen Ot- tar en het vuur vech ten is een onmogelij ke taak. „Een uitval", roept hij. „Mannen verza mel je". Snel grijpt hij helm en schild. Ook Olaf sluit zich met enkele van zijn beste krij gers bij hem aan. En terwijl de overigen dapper geholpen door v.ouwen en kinderen het vuur te ji! gaan, stormt de troep naar bui- -ïi, maar al wie hun in de weg aedt, geen Ottar, evenmin zijn jgeis. Het blijft vreemd rustig „an de bosrand. Er is niets van hun overvallers te bespeuren en dan bedenkt Eric opeens, dat er ook al enige tijd geen brandpijlen meer gevallen waren. Verbouwereerd staat hij stil en de anderen met hem. „Ze zijn weg", gromt 8vein diep teleurge steld. „Wat is dat voor onzin. Er zit natuurlijk wat achter", mompelt Olaf, „het bevali m(j niet". Dan stoot Svein de Doorman dat zijn ze in de vandoor gegaan, maar waaroi. Wat is dit voor raadselachtigs?" aan. „Luister verte". Zwak dringt er een zich snel verwijderend rumoer lot hem door. „Inderdaad", knikt Eric, „midden in hun aanval zijn ze er eensklaps waar door eigen krachten een revue over de vijftig jaren Groene Kruiswerk in Zeeland werd uitgevoerd, welke geschre ven werd door mevrouw Huys- I man-Griep uit Rilland. Tot slot van de avond declameerde me vrouw Van de Broecke-de Man uit Aardenburg. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter A. van Zan ten. Tel. 2445. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. OPENBARE RAADSVERGADERING. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de raad dier gemeente is be legd tegen donderdag 19 decem- 1 u. 1957, te 19.00 uur. Terneuzen, 13 december 1957. De burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2