RANG alC i^prJtfd RANG ÖWWIC dt COCO^ UIT DE PROVINCIE m,y ZWARE SHAG BINNENLANDS NIEUWS lekfcer W^-mnrrmrrm nmntiiti trrrmriiTrmTmTmTrmTnTmTTrnnnrmiTtTfTja-; rnnnr ORCAM aoaooflanail ftp HHIIll m mJLUriUmAlU.UJg Kring West Z.-VIaanderen der Z.L.M. vergaderde te Oostburg DOUWE EGBERTS binnenvaart. GOES. HOEK. BOSCHKAPELLE. TERNEUZEN. OOSTBURG AGENDA SLUISKIL ZAAMSLAG een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. SCHEEPV AARTBEWEGING k«AAl. TKRNEUZEN—GENT gwöwende de maand november. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 214 282.997 Geschut afvaart 222 279.271 Gelost of geladen te: Temeuzen Sluiskil Sas van Gent 15 13 3 Opvaart. Aantal Stoom- en Motorschepen 1414 Sleepschepen 205 Afvaart. Aantal Stoom- en Motorschepen Sleepschepen 1431 206 36.394 20.15e 5.907 Ton 454.027 175.487 Ton 477.025 182.020 te sDanning de opvoering gevolgd j monnaie, Koestr. 13blauw jon- van het toneelspel in 3 bedrijven gensjasje met ritssluiting, Bern- door Arnold Ruuey „Fatale drup- hardstr 38; herenPorter"°nnal® "ls.. met inh., Bemhardstr. 40, zak Men zou dit toneelspel zeer ze- aardappelen, Irenestr. 14; bank- ker ook „thriller" kunnen noe- biljet, De Ruyterstr. 3; paar men zij het dan één waarin ook zwarte regenpijpen, Stationstr. ook 'het komische van tijd tot tijd 16; rode kinderportemonnaie, naar voren komt. Om de span- Bernhardstr. 24; wit katoenen ning over de afloop voor de vele dameshandschoen, Buthdijk £a bezoekers, die hedenavond onge- rode plastic portemonnaie, Mar- twrjleld deze opvoering zullen bij- grietstr. 8grijs schuimrubber wonen niet te breken, is het ze- kussen, Weststr. 7; rozekrans, ker niet gewenst iets over de in- pr. Hendrikstr. 33paar bruine trige te zeggen. glacé handschoenen, Manjke- Zoals bij een dergelijk toneelspel str. 10; gele Regenjas, Pr. Hen- gebruikelijk, komt er in het laat- drikstr. 75rode damesporte- ste bedrijf een onverwachte ont- monnaie met inh.; Pr. Hendrik- knoping. str. 71; touw, lang ongeveer Dat er veel gepraat wordt en meter, Irenestr. 11pakje, inh. betrekkelijk weinig actie is, is enige zakdoeken, tube cream en typisch Engels, maar dit is voor een flesje eau de cologne, Vis- de toneelvereniging „Oranje- ser-Koolesigarettenaansteker Kwartier", onder regie van de heer Ds j Scharpstr. 7; ballpoint- VV. Blok, beslist geen bezwaar pen en kindercape, Irenestr. 11 geweest. De rolkennis was uit- bruine portemonnaie met inh. stekend en de karakterisering Nieuwstr. 21; knijptang, Wal van de rollen zeer goed. De to- str 3gblauwe wollen want neelaankleding was, dank zij de Njeuwstr. 31herenhandschoen medewerking van de firma Use- Evertsenstr. 11; rechter lederen baert-Temmerman weer tot in de berenhandschoen, De Ruyter- puntjes verzorgd en ook de gri- Ltr 45; sjaal, Wilhelminastr. 84; meur de heer Th. van Kouteren bruine jongenspet, Pr. Hendrik had zijn werk uitstekend yer" str. 75; rode step, Julianastr. 25; zorgd. kinderwantje, De Ruyterstr. 23; Aan het begin van de avond rechter motorwant, De Ruyter- gaf de heer J. de Waal namens I bankbiljet, Wachtebeke- het reiscomité ouden van dagen gtr' 131 te zelzate10 postzegels, uitdrukking van zijn grote blijd- wilhelminastr. 8groene lede schap over het feit, dat bestuur ln handschoen, Emmastr. 94. en leden van de toneelvereniging j„Oranjekwartier" zo spontaan rechtelijke beheer van het voor I hun steun hebben verleend aan de recreatie bestemde gebied in net plan van het reis-comite m de Braakmanpolder door Ged. de zomer van 1958 een jubneum- Staten goedgekeurd op 3 sep- reis te maken. tember 1957. Op grond van de In de pauze werd een geslaag 1 bjke bijeenkomst haar tienjarig wet Gemeenschappelijke Rege- de verloting gehouden. bestaan. Op deze druk bezochte iimaen is deze gemeenschappe- Vanavond geeft de toneelver-1 vergadering belichtte de voor- Hike regeling geplaatst in de eniging „Oranjekwartier de zjfSfer van' de afdeling, mevr, Nederlandse Staatscourant van laatste voorstelling. Er zijn reeds Qjeiebe Silva, de vele activi- '1 oktober 1957. veie plaatsen besproken en onge- ^ejfen hie in de afgelopen tien Door G. S. van Zeeland is de twijfeld zal het Concertgebouw jaar werden gevoerd, heer A F Hanssens, burgemees- weer uitverkocht zijn. En de op- Er ig in hie afgelopen jaren ter der gemeente Hoek, be- voering én het doel waarvoor de- vruchtbaar gewerkt en met;een noemd tot voorzitter van het ze gegeven wordt, zijn een bezoek steeds stijgenh ledental. Niet- Door de betrok-1 aan deze voorstelling ten volle (-emjn betreurde de voorzitster waard. Examen Politie-diploma. Al met al een zeer geslaagde middag, die het beste voor de toekomst doet beloven, temeer nu ieder lid heeft toegezegd een nieuw lid te zullen winnen Aanrijding. Gelost of geladen te: Aantal Ton Temeuzen 201 73.689 Sluiskil 239 Sas van Gent 438 Op de Provincialeweg nabij Stoppeldijkveer deed zich een aanrijding voor tussen een vrachtwagen en een volkswa genbusje. De vrachtwagen van de Gebr. P. te Stoppeldijk wilde juist naar links uitwijken op het moment dat het busje pas seerde. De botsing had heel wat materiële schade tot gevolg, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ANWB bepleit kruispunt- verbetering Op verzoek van de gemeente Goes heeft de A.N.W.B. enige verbeteringen voorgesteld aan het verkeer tot duidelijke ma noeuvres worden gedwongen. Geslaagde Adventsdienst Zondagavond j.l. hield de C.J.M.V. en de Gereformeerde jeugdverenigingen in de Geref. Kerk aan. de Dr Leenhoutsstraat een gezamenlijke Adventsdienst. De heer W. Oosterling opende deze dienst met gebed, las vervol gens enkele verzen uit Jesaja 9, waarna koor en gemeente 2 ver zen uit Ps 98 zongen. De heer Levien de Jonge las enkele Schriftgedeelten, waarna gezongen werd het bekende lied „Daar is uit 's werelds duis'tre wolken". Mej. Corrie Verplanke droeg het, geheel in deze sfeer passen de, gedicht „Uitzien naar het Licht" voor. Nadat het koor, gedirigeerd door de heer Oosterling, enkele Adventsliederen had gezongen en het kruispunt van de rijksweg! de heer Daan Jansen de Advents van Bergen op Zoom naar Mid- profetie uit het Oude Testament 120.611 139.259 BEHEERSCHAP RECREATIEGEBIED BRAAKMAN Zoals bekend, werd de gemeen schappelijke regeling inzake het privaatrechtelijke en publiek- delburg met de Westsingel en het Ravelijn de Groene Jager. De bond heeft voorgesteld het Ravelijn de Groene Jager rechthoekig op de Westsingel aan te sluiten, de rijbaan van de Westsingel te verbreden tot zeven meter en in de uitmon ding nabij de rijksweg een ver keersheuvel aan te brengen. Op het ogenblik is de situatie zó dat het verkeer zijn rijrich ting naar eigen inzicht kan be palen, hetgeen de veiligheid op dit punt niet ten goede komt; door de nieuwe vormgeving zal K. A. V. jubileerde. De plaatselijke afdeling van I de K.A.V. vierde in een feeste- beheer schap. ken raden werden de leden van het algemeen bestuur inmid dels uit hun midden benoemd. Zo benoemde de raad van Hoek de heren L. J. Dieleman en P. ia Scheele, de raad van Biervliet adspirant-agent de heer A. J. van Hoeve en de pojltje aihier. raad van Philippine de heer A. j Verkeersongeval, P. van Ooteghem. Bij het gister te Rotterdam ge houden examen voor het politie- diploma A slaagde de heer R. van het dat nog te veel arbeiders vrouwen afzijdig blijven. De man in de K.A.B. en de vrouw in de K.A.V. leek haar 't ideaal en zij hoopte dat spoedig alle vrouwen in Boschkapelle er zo over zullen denken. Mej. Kessel uit Breda felici teerde de jubilerende afdeling On grond van de gemeen-1 Gisternamiddag te kwart over en bracht dank voor het vele schappelijke regeling hebben de vijf wilde de 48-jange wielrijder „oeds> dat werd verricht. Zij be- burgemeester van" Philippine W. de G„ wonende te Hoek^ van-1 lichtte nog eens het grote be- L van Hoek en de burgemees- uit de xioeK eu ue -1-- -- Ésdoornlaan de Axelse-1*™-—-varTde K.AV., die de ter van Biervliet A. P. Kostense straat oversteken naar het aan vrouw wil heipen bij het goed eveneens zitting in het alge- de oostzijde van deze di ukk v vervullen van haar taak in het meen bestuur keersweg gelegen rijwielpad. gezin meen Desiuur. hij een aldo Ult de rich- s pag voormiddags te half elf zal het I ting Driewegen zag naderen achter met zijn gelukwensen en algemeen "bestuur van het be- twijfelde hij even, doch reed daar- L.. zei dat de K.A.V. Veel goede heerschap ten gemeentehuize te na door, hoewel de auto 1 eigenschappen heeft. De leden neerscnap leii gemcc „o1r_ genaderd was. I hQUden Voi wat ze beginnen en ze zijn bereid om ieder te hel pen. Op deze f eestvergadering mocht natuurlijk het kopje kof- door de heer Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Demonstratie Naaimachines. De firma StoffelsRisseeuw (Zaamslag-Terneuzen) hield dins dagnamiddag en -avond in sa menwerking met de Zwitserse ,.Elna"-fabrieken, demonstraties in lunchroom Koene van Super - matic Naaimachines. Zowel voor de middag- als voor de avonddemonstraties bestond ae* zeer goede belangstelling Namens de importeur gaf mej Metje: Het gevolg was dat de auto, be stuurd door de heer G. M. F., wonende te Driewegen, met het achterwiel van de fiets in aan- raking kwam. Door^ de^ schok f.g en de tractatie niet onthie ld.. ken tongen kwamen toen pas goed los en met lach en lied werd er de stemming danig in gehouden. De traditionele ver loting bracht ook nu weer een regen van mooie prijzen. werd de heer De G. van zijn rijwiel geworpen en liep tenge volge van zijn val een lichte hersenschudding en een wonde boven het rechteroog op. Nadat dokter Van Zanten eer ste hulp had verleend werd De G. naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd. AXEL Gevonden voorwerpen. I Aan het bureau der rijkspoli-1 r"en"namens'de firma Stof-1 tie zijn de volgende voorwerpen I had laten horen, hield ds Van Meeuwen een meditatie over „Christus komt". Ook al wondt en kwetst het leven ons herhaal delijk door de komst van de Hei land zal het raadselachtige en het donker van onze tijd wijken voor Zijn stralend Licht. In aansluiting hierop zong de gemeente „Op U, mijn Heiland, blijf ik hopen" en las de heer F Buijze enkele verzen uit de twee de brief van Petrus. Wederom liet het koor enkele liederen horen, afgewisseld door samenzang der gemeente, waarna mej Dina Jansen het gedicht van Stol'k „Advent" declameerde. Nadat de dames C. Verpoorte en Cl. de Jonge met de heer Dom. Jansen het liturgisch gedeelte hadden verzorgd, hield de heer J. Eman, Geref. theol. cand. te Terneuzen, een meditatie over: „Verwacht U hem?" In aansluiting hierop zong koor en gemeente Ps. 130. Nadat de heer Fr. de Jonge nog cm Schriftgedeelte had ge lezen v." rd gezamenlijk gezongen >e 1 jde dag zal zeker komen" Op het kerkorgel werd het koor begeleid door de heer Zegers en de samenzang door mej. C. Diele man. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Daar alles met eigen krachten werd gedaan mag men zeker op een zeer ge slaagde dienst terugzien. Agenda vergadering water schap „Het Vrije van Sluis" Vrijdag 20 december 1957 zul len de hoofdingelanden en de hoofdingelanden-plaatsvervan gers van het waterschap „Het Vrije van Sluis" in algemene vergadering bijeenkomen in ho tel „De Eenhoorn" te Oostburg. De agenda telt 23 punten waaronder Het opmaken van een aanbe veling van drie personen we gens periodieke aftreding van de heer P. L. de Meijer te IJzen- dijke (Turkije) voor het district IJzendijke. Het dagelijks bestuur stelt voor de Erasmusweg te Cadzand te verbeteren door het aanbren gen van een oppervlaktebehan- De kring West Z.-Vlaanderen van de Z.L.M. kwam dinsdag; middag in hotel „De Eenhoorn te Oostburg in algemene najaars vergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer M. de Bruijne. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn grote verheugenis uit over de zeer grote opkomst ter vergadering. Het feit, dat het werk op de boerderij vrijwel allemaal gedaan is zou een reden voor dit verheugende vergade ring bezoek kunnen zijn maar nog meer zocht spreker de reden in de tijdsomstandigheden die voor de landbouw bepaald niet gunstig hebben gewerkt en het verlangen iets te vernemen over de vooruitzichten, die de land bouw het komende jaar heeft. Hoe is nu de toestand op de boerderijen? stelde de voorzitter zich de vraag. Ook hier is het vrij somber gesteld. De kilo opbrengst van het graan is in alle opzichten goed geweest, maar de prijzen waren van dien aard dat van winst practisch deling, het verbeteren op de zelfde wijze van het z.g. Vlie gersdijkje te Groede op voor waarde evenwel, dat de beide betrokken gemeenten na het ge reedkomen van de genoemde wegen het onderhoud en beheer van ,Het Vrije van Sluis" over neemt. Voorts wordt de begroting 1958 aangeboden. In dit ont werp is uitgegaan van het feit, dat het dijkgeschot op 65 per ha wordt gehandhaafd voor on gebouwde eigendommen en voor de gebouwde eigendommen 11 van de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting. De verbetering van wegen door het aanbrengen van een teerbe- handeling zal worden voortge zet. Gerekend is op 20 km te verbeteren weg, wat een uit gaaf van ƒ285.590,— zal vergen en aan oppervlaktebehandeling ƒ25.000,—. Ten laste van de ge wone dienst moesten worden ge bracht de reserveringen van 90.000,en 114.750,voor rente en aflos van lopende geldleningen en een reserve van f 24.600,voor aangeschafte werktuigen. Het onderhoud van zeewerin gen is geraamd op 110.000, en voor revisies van draglines f 30.000,Ten behoeve van de uitvoering van grote werken is gedacht een kasgeldlening van 500.000,— op te nemen. Voor de werken aan de zee wering van het Zwin, de Zwarte Polder en te Nieuwe Sluis is gerekend op 1.062.500, Voor de aanleg van de weg Oostburg- St. Margriet in het kader van het tertiaire wegenplan Zeeland is 1.000.000,— geraamd. De provincie zal in dit werk ƒ650.000,— bijdragen. De gewo ne dienst sluit aan inkomsten en uitgaven op 2.936.754,34de buitengewone dienst op 3.540.543,en de dienst opge heven polders en waterschap pen in inkomsten en uitgaven op 63.629,77. niet gesproken mag worden. De financiële uitkomst der erwten is 50 gebleven van het zeer gun stige erwtenjaar 1954. De bnmie bonenteelt heeft ook geen gun stige reultaten opgeleverd. De opbrengst van het vlas is on danks de veelal goede kwaliteit erg tegengevallen. De duurst verkochte partijen brachten hoog stens 70 van 4 a 5 jaar ge leden op, wat neerkomt op een vermindering van minstens 700 per ha. Bovendien zitten de vlas sers met het afgewerkte produkt met een aanmerkelijk verlies in uitricht en practisch geen vraag. Het aaraappeldrama is ook West Z.-Vlaanderen niet bespaard gebleven, waardoor de oogst op enkele gunstige uitzonderingen na van matig tot zeer slecht is geworden. Wie nu het slechtste af is n.l. diegene, die gerooid heeft met 30 a 40 rot of meer, of degeen, die de aardappelen heeft laten zitten en omgeploegd, staat nog te bezien. Voorts tre den grote moeilijkheden op bij de export van aardappelen. De suikerbieten zijn zo slecht als ze in jaren niet rijn geweest. Het blijkt nu duidelijk, dat er een te geringe reserve is overge laten om minder gunstige jaren te overbruggen. Hieraan rijn debet de grote niet te vermijden investeringen en de zware be- lastingdruK, terwijl bovendien de hoge levensstandaard meei beeft geëist, dan sommigen bij machte waren te dragen. Al met al ziet het er bepaald niet roos kleurig uit. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de plaatselijke afdeling Zuidzande van de Z. L. M. waarin de teleur stelling over het tweeprijzenstel sel voor de suikerbieten werd uitgedrukt. De heer J. B. Becu, die lid van het Landbouwschap is, deelde mee, dat dit systeem specifiek tegen de belangen var. Zeeland indruist, wat is bewezen door de uitkomsten van dit jaar Er moet een suikerbietenprijs komen, opgebouwd uit de gemid delde kostprijs in Nederland. De afdeling Biervliet stelde schriftelijke vragen over de aan sluiting op het elektriciteitsnet van de P.Z.E.M. van onrendabele fels—Risseeuw was het mej. De Jonge,, die de dames voorlich ting gaven over hetgeen met de „ESna "-automatische naaimachi nes kan worden gedaan en dit bleek verbluffend veel. Dit merk wordt reeds lang in overig Nederland verkocht. Voor Oost Zeeuws-Vlaanderen is de firma Stoffels—Risseeuw dealer geworden. Demonstratie Camp-corsetten en B. H.'s. Dinsdag 10 december was in hotel „Des Pays-Bas" de expert van de medische afdeling dei- Bandage- en Corsetindustrie ,p«gko" te Amsterdam, die voor een groot en enthousiast gezel schap dames, op uitnodiging van de firma Scheiiinkhout, een de monstratie gaf met corsetten en bustehouders. Bijzonder attractief en leer zaam was de uiteenzetting over het Amerikaanse patentveterslui- ting-corset „Camp" Voor motorrijders, bestuurders van auto's of tractors zijn er, ter voorkoming van rugklach ten, speciale Camp-gordels ont worpen, welke reeds direct bi. het verschijnen een succes ble ken te zijn. Dat de Camp-corsetten van grote waarde zijn op anatomisch gebied, bleek duidelijk uit de lichtbeelden. De leerzame cause rie werd even onderbroken voor het drinken van een kopje thee en aan het einde van deze pret tige avond ging één der dames met een gratis Camp-corset, een andere met een gratis B. H. naar huis. Toneelvoorstelling- ten bate van Jubileum-reis Ouden van Dagen. Een uitverkocht Concertge bouw heeft gisteravond met gro- als gevonden aangegeven en te rug te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Groen linnen boodschappen tas, Postkantoor; witte wollen das, Vaartwijk N 3; sleutel no. 8, Nieuwstr. 42; haarstrik, stof bril, alpinomuts, rechter witte wollen want, kentekenplaat NB- 86-87, ijzeren pen van koppeling, Rijkspolitie; zwarte damespor- temonnaie met inh„ Irenestr. 41; dameshorloge, Smitsschore Q 37; 2 linker dameshandschoe nen, Visser—Koolegekleurde bal, Noordstr. 1; dubbele fiets tassen, Sassing Q 15; bruine alpinomuts, Pr. Hendrikstr. 71; jonge Duitse Herdershond, Sas sing Q 21zwart lederen porte- Donderdag 12 december TERNEUZENConcertge bouw, 8 uurToneelgroep „Oranjekwartier", opvoering „Fatale Druppels". AXEL: Jaarmarkt. OLIETREIN BOTSTE OP TRUCK MET MILITAIREN Gistermorgen tegen half zeven is er op de dorpsweg in Rotter dam-Zuid een ongeluk gebeurd, dat nog veel ernstiger had kun nen aflopen dan nu het geval was. Er reed daar een olietrein van de Nederlandse Spoorwe gen met twee diessellocomotie- ven en 33 met olie gevulde tank wagens. Toen de bestuurder van de trein de overweg naderde gaf hij de gebruikelijke signa len Deze werden ook opgemerkt door de eerste twee trucks van een militaire colonne van de Luwa, die de overweg wilde pas seren. De bestuurder van de derde truck, de 21-jarige soldaat P. J. van Dijk, moet deze fluit signalen niet hebben gehoord, althans hij reed met de truck, waarin zich tien militairen be vonden, door en werd door de trein gegrepen. De truck werd 30 m meegesleurd en alle inzit tenden liepen verwondingen op. Het ergst er aan toe was de naast de bestuurder gezeten wachtmeester J. Moerman, die een hersenschudding opliep. De verwondingen van de negen an-1 deren waren minder ernstig. Zij zijn in het ziekenboegje op le Dorpsweg opgenomen. De ruck werd totaal vernield. Van ie trein werd de linkervoorzijde beschadigd. Volgens de L.V.D. zouden de knipperlichten van de overweg liet hebben gewerkt, omdat deze nog niet in gebruik zijn ge steld. De beide chauffeurs van de voorste twee trucks die niet in colonne reden, zouden, in tegenstelling tot wat eerder is gemeld, de signalen van de trein niet hebben gehoord, wegens het lawaai van de motor en het overschakelen van de versnel ling. VERDACHT VAN SCHAKING EN VERBERGING VAN EEN MEISJE De recherche te Nijmegen heeft een 27-jarige cineast uit Schiedam aangehouden, ver dacht van schaking van een minderjarig meisje, afkomstig uit Venray. Tevens zijn aangehouden twee mannen te Nijmegen, resp. 22 en 53 jaar, die er van verdacht worden een minderjarig meisje, dat zich aan het wettig over haar gestelde gezag had ont trokken, te hebben verborgen Het meisje was opgenomen m een inrichting, waaruit het was weggelopen. Zij werd door de politie gevonden in de woning van de 53-jarige man, wiens zoon, de 22-jarige, huwelijks plannen met het meisje had. De beide mannen zijn in arrest ge steld. Het minderjarige meisje is eveneens aangehouden. flikkerende felle lamplicht, bleef als versteend op zijn plaats staan. Dit was voor de heer Van Londen genoeg om zich pardoes boven op de ruigharige goedzak te storten en deze zodanig vast te grijpen, dat hij niet meer ontkomen kon. Met de voor zijn vrijheid wor stelende beer in zijn linkerhand zag de heer Van Londen kans om de telefoon in de naastgelegen hal te bereiken, waar hij zijn Ouwehand opbelde. Deze kwam onmiddellijk naar hotel De Grebbe, dat op ongeveer 500 meter afstand van het dieren park is gelegen, met in rijn wa gen een stevige kooi om er de beer in op te sluiten. Inderdaad bleek de wasber de zelfde avond uit het park te zijn ontsnapt en na een tochtje over de Grebbeberg door een open raam de keuken van hotel De Grebbe te rijn binnengekomen. Al spoedig was de snoeper weer in rijn nachtverblijf in het dierenpark teruggebracht. ONTSNAPTE WASBEER HAD ETENTJE BUITENSHUIS Dinsdag omstreeks het midder nachtelijk uur hoorde de direc teur van een hotel te Rhenen ge stommel op de benedenverdie ping- - Hij trok onmiddellijk op onder zoek uit en constateerde dat het geluid van vermeende inbrekers uit de keuken kwam. Behoedzaam opende hij de deur en ontstak bliksemsnel de ver lichting. Tot rijn niet geringe verbazing stond daar midden in de keuken een levensgrote wasbeer, die zich tegoed deed aan allerlei lekker nijen uit de door het dier geopen de provisiekast. Lange tijd om na te denken had de directeur, de heer Van Londen, niet. De beer, tijdelijk verblind door het plotselinge op- PAS GERESTAUREERDE MOLEN AFGEBRAND. Woensdagmorgen vroeg is on der Schipluiden in de polder de V/oudse Droogmakerij de Har- naschmolen afgebrand. Deze uit 1846 daterende watermolen die pas geheel was gerestaureerd, stond onder bescherming van de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg. De brand welke te omstreeks vijf uur is ontstaan, werd ont dekt door de bewoner van de molen. Onmiddellijk werd de dichtst bijzijnde brandweer, n.l. die van Wateringen gewaar schuwd. Doordat de molen aan een smal dijkje stond, was het echter zeer moeilijk hem te be reiken en kon het vuur zijn ver nielende werk doen voordat de brandweer kon ingrijpen. De molen was niet verzekerd Vrouwengilde N. V. V. Bij de in zaal Beaart gehouden ledenvergadering van het plaat selijke N. V. V. Vrouwengilde was behalve vele dames ook het sterke geslacht tegenwoordig, o.m. de heer Drabbe namens de Bestuurdersbond. Tijdens de behandeling van de huishoudelijke zaken maakte de presidente, mevr. Hendriks, in bij zondere melding het fraaie resul taat bekend dat met de actie voor „T. B. C.Zonnestraal" was be reikt. Niet minder dan 39 busjes wer den voor dit doel uitgezet. Tijdens het officiële gedeelte van $e vergadering door werd door twee aanwezige leden een verslag over het geschenkenadop- tatie bezoek aan „Kinderzorg" in Middelburg uitgebracht. Groot was de verbazing en uit bundigheid toen op onverwachte wijze de inmiddels reeds vertrok ken Sint de afdeling met een be zoek vereerde. Met een excuus over het feit dat de Spaanse goedheilige het gilde bijna verge- ten was, begon deze traditiege trouw Piet opdracht te geven en kele dames voor hem te doen ver schijnen en klonk menig verma nend woord. Doch ontvangen ge schenken en cacao met speculaas gaven weer blijk van Sint's gul heid en verdraagzaamheid. Na een woord van dank door de voorzitster aan de hoge gasten werd de bijeenkomst besloten Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspoli tie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven en te rug te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Plastic regenkapje in étui, Molenstr. 1motorwant, Veer B 92; handschoen, Temeuzen- sestraat 49; stel rijwieltassen, Puntstr. 11; paar wanten, Reu- zenhoek C 23; een portemonnaie, Steenovens M 15. gebieden. De voorzitter zal de noodzake lijke inlichtingen inwinnen. Voorts stelde de afdeling Bier vliet zich de vraag of men terug gaat naar de dertiger jaren wal de prijs der aardappelen betreft. In dit verband wees men op de prijs van 9 cent per kg die de nandelaren betalen, terwijl de prijs in de steden zelfs 32 cent per kilogram bedraagt. De heer Becu zei, dat er voor de aardappelen, en wel de con sumptie-aardappelen, garantie prijzen rijn vastgesteld van 6,85 voor gesorteerd produkt najaars- prijs en van 8,85 gesorteerd voorjaarsprijs. Het Landbouw schap acht nog niet de tijd ge komen een consumentenprijs te bepalen. De afdeling Retranchement in formeerde schriftelijk bij welke melkprijs Zeeland is ingedeeld. Dit is nog niet bekend, wel is ei stelling tegen genomen Zeeland niet in te delen in het klei weide gebied. Voorts kreeg de afd. Re tranchement antwoord op de vraag betreffende de vestigings eisen bij overname van een be drijf door eigen zoons. Hiervoor blijken geen eisen te zullen wor den gesteld. Hierna kwam de heer H. J. Hendriksen, adj .-directeur van de Coöp Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, aan het woord, die sprak over de financierings-mogelijk- heden voor de landbouw. Om Ln te kunnen haken op de grote kapitaalbehoefte, die zich thans in Nederland openbaart schetste de heer Hendriksen de oorzaken, die hiertoe hebben geleid. Van 1945 tot 1949 heeft Nederland ge worsteld om een financieel even wicht te verkrijgen. Van 1949 tot 1955 kan men spreken van een zekere onderbesteding, waardoor een grote geld- en deviezenvoor raad ontstond. Sindsdien was van een overbesteding sprake. De im port steeg en de export daalde waardoor op de betalingsbalans een tekort van 600 miljoen ont stond. Door grote geldvoorraad en de lage rente van leningen op korte termijn is veel gefinan cierd door middel van kasgeld leningen. Toen de Ned. Bank haar disconto verhoogde tot 5 bleek dat de kapitaalmarkt vast zat omdat er geen mogelijkheid was de kortlopende leningen in vaste leningen om te zetten. Op het ogenblik is in de handels balans gelukkig verbetering in getreden en als gevolg hiervan de geldmarkt ook wat williger. Wat betreft de kapitaalmarkt is het zo, dat deze nog wel jiaren vast zal zitten. De gevolgen voor de landbouw hiervan zullen zijn, dat het geld duur zal blijven. Na de lezing, die met grote be langstelling wetd gevolgd, wer den een aantal vragen gesteld, die spreker beantwoordde. Zo bleek, dat kredietverlening op landb'ouwinventaris tot de moge lijkheden behoort. Voorzitter De Bruijne dankte spreker voor zijn heldere uiteen zettingen, waarna hij de bijeen komst sloot.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2