Gaitskell wil neutrale zóne in Europa Binnenlands nieuws l l DOUWE EGBERTS Koffie -Thee De uitreiking van de Nobelprijzen m vrouwen en een man Woensdag 11 december 1957 DE V R I.I E ZEEUW 3 Jordanië wijst Syrische diplomaten uit DE HAVENUITBREIDING VAN ANTWERPEN Schrijven van Boelganin aan Adenauer DE STRIJD OM IFNI RADIO-MOSKOU „DE SOWJET-UNIE VIEU NOOIT AAN De gemengde Syrisch-israëüsche bestandscommissie De leider van de Britse Labour- paitij nugn GaitSKen, heen m iNew Deim op eeii conxereutie van parxemeinarxers van net Britse gemeneoest verklaaid, aai er „een neuaaie zone in europa rnoec Komen. oe buxtemandse strijdkrachten die in vvest-Duitsianu zijn ge- legerü, moeten teruggenokkcu worden en de Sowjei-ume moei haar troepen terugtreKKen un Gosi-Duitsia.id, Polen en nonga- rije en Tsjecno-Siowakije, axuus GcutsKell. iriij zei voorts dat men de aan wezigheid van de Russen in hei kiiauen-Oosten ais een teit moer aanvaarden en dat men moet traenten voor dit gebied tot een or anaere regeling te Komen, die weiiient de vrijmaking van dit geuied tengevolge heeit. Volgens GaitsKeli kunnen de lanuen van het gemeneDest zich bij het bepalen van hun politiek baseren op de volgende grona- Siagen 1. steun aan het handvest van de V. N. en bereidheid om onpar tijdige arbitrage en bemiddeung van buiten ar bij gescnuien te aanvaarden; 2. het ais gemenebest nemen van het initiatief om te komen tot een vreedzame regeling en niet bang te zijn om zien in be paalde oelen van ue wereld „vrij te maken"; 3. het geven van economische huip aan arme lanuen; 4. geen rassenonderscheid manen bij transacties, en 5. overal een ondubDelzinnig standpunt innemen inzake de vrijneid en de democraue. Volgens Gaitsneil moeien de landen van het Vvesten ervoor zorgen dat hun defensieve Dond genootscnappen geen soort „mai- notlinie" worden, waaraenter zij kunnen blijven zitten zonuer po gingen te doen tot een eente vrede te komen. Hij zei dat het noodzakelijk is dat het Westen pogingen uoet om het initiatief te nemen tot vredesonderhandelingen. Gaitskell beschouwde voorts het idee van een „derde macht als niet veel meer dan een weer spiegeling van het vooroordeel dat vele mensen tegen de Amen kanen hebben. De NAVO, zo merkte hij ten slotte op, heeft door haar af schrikwekkende kracht de vrede in Europa weten te bewaren en moet blijven bestaan zolang als er agressie dreigt. De Poolse minister van Buiten landse Zaken, Adam Rapacki, heeft maandag informele bespre kingen gevoerd met de gezanten van de V. S., Groot-Brittannië en Frankrijk» die betrekking zouden hebben gehad op een Pools plan een zóne zonder atoomwapens in Europa te creëren, die Polen, Oost- en West-Duitsland en Tsjecho-Slowakije zou moeten omvatten. Dit voorstel is door Rapacki uiteengezet op de zit ting van de algemene vergade ring van de V. N. Op de vraag of Rapacki nota's over deze kwestie aan de gezan ten van de V. S., Frankrijk en Groot-Brittannië had gezonden, werd van de zijde van het Poolse ministerie van Buitenlandse Za ken geantwoord dat dit niet het geval is geweest. rOLEN WIE VRIJE ZÓNE", „ATOOM Jordanië heeft twee politieke attaché's en de secretaris van de Syrische ambassade in Amman uitgewezen, aldus is uit kringen van het Jordaanse ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag ver nomen. De uitgewezenen zijn gister uit Amman vertrokken. De redenen voor de uitwijzing zijn niet bekendgemaakt. De Antwerpse gemeenteraad heeft maandagavond een motie goedgekeurd met betrekking tot de havenuitbreiding. Daarin heet het dat dringend de werken moeten worden aan gevat om. de haven van Antwer pen toegankelijk te maken voor schepen van 50.000 ton, dat, met het oog op de huidige ontwikke ling van het verkeer, de uitvoe ring van het tienjarenplan tot het uiterste moet bespoedigd worden, dat het dringend karak ter van die werken in het bijzon der geldt voor het zeekanaal en de sluis die dit laatste met de Schelde zal verbinden ter hoogte van Zandvliet en waarvan de noodzaak tot dringend verwezen lijking thans reeds ten volle blijkt. Dat hij het bepalen van de afmeting van deze kunstwerken rekening moet worden gehouden met het feit dat Antwerpen toe gankelijk kan gemaakt worden voor supertankers van zeer grote tonnemaat en dat al deze werken op het nationale vlak een vol strekte voorrang moeten genie ten. De raad geeft aan het college van burgemeester en schepenen opdracht onmiddellijk dienom- trent besprekingen met de rege ring aan te knopen. Voorts werd besloten een aan besteding te houden voor leve ring van nieuwe kranen, voor een totaal bedrag van 60 miljoen frank bestemd vpor de nieuwe haveninstallaties vervat in het tienjarenplan. Koning Gustaaf Adólf van Zweden heeft dinsdagmiddag in het Concertgebouw te Stockholm Nobelprijzen voor natuurkunde scheikunde, medicijnen en litera tuur uitgereikt. Tezelfdertijd ont ving de Canadese oud-mimsier van Buitenlandse Zaken Les ter Pearson te Oslo de Nobelprijs voor de vrede. De plechtigheid in de Zweedse hoofdstad, waarvoor tweeduizend personen waren uitgenodigd, werd geopend door de voorzi.tei van de Nobelstichting, Birger Ekeberg. Hij bracht hulde aan de winnaars van de onderscheidene Driizen: de Amerikaans-Chinese hoogleraren Tsjen Ning Jang van het „Institute for Advanced Stu dies" te Princeton en Tsjoeng Dao Lee van de Columbia-umvei- siteit, die de prijs voor natuur kunde delen, de Britse hoogleraar Alexander Todd van de universi teit van Cambridge, aan wie de prijs voor chemie is vorleend, de uit Zwitserland afkomstige prof. Daniel Bovet, die thans directeur van „Institute Superiore di San- te" te Rome is en die de prijs voor fysiologie en medicijnen heeft gekregen en de Franse schrijver Albert Camus, aan wie de prijs voor letterkunde ten deel is gevallen. Vervolgens werd het werk van de winnaars belicht door een aan tal Zweedse geleerden. Prof. Klein herinnerde er aan, dat de natuurkundigen Lee en Jang de prijs hadden gekregen voor „hun diepgaande onderzoekingen be treffende de pariteitswetten waarbij zij belangrijke ontdekkin gen inzake elementaire deeltjes hebben gedaan". Prof Fredga sprak over de nucleotiden, waarover prof. Toud heeft gepubliceerd. Prof. Uvnaes belichtte het werk van prof Bovet, die ontdekkingen heeft ge daan betreffende synthetische produkten welke de werking van zekere stoffen in het lichaam m het lichaam tegengaan. Dr Oesterling, de permanente secretaris van de Zweedse acade mie van wetenschappen, sprak over Camus. Hij zei dat de Fran se letterkunde aardrijkskundig niet meer gebonden is aan de grenzen van Frankrijk, maar dat zij zich, als een plant, met behoud van eigen karakter anapast aan haar nieuwe omgeving. Camus noemde hij een voorbeeld hier van. „Het essentiële voor Camus is niet meer hte weten, dat het le ven waard is geleefd te worden, maar de vraag hoe men het moet leven, met het lijden dat er mee is verbonden". Nadat de prijswinnaars uit handen van de koning hun prijs in ontvangst hadden genomen, werd de plechtigheid besloten met het spelen van het Zweedse volkslied DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL Bij de N.V. Oomens betonfa- briek te Leur heeft zich maan dagmiddag een bedrijfsongeval voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de 44-jarige arbeider V/. van Dorst. De man werd bij zijn mouw gegrepen door een van de vleugels van een vlieg wiel van de rioolbuizenmachine, in de bak van de machine ge trokken en enige malen daarin rondgeslingerd. Nadat enige mede-arbeiders de machine hadden stilgezet konden zij Van D. bevrijden. Hij werd zwaar gewond naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen overleed. Van D. was gehuwd en vader van drie kinderen. 15 ARBEIDERS ONTSLAGEN BIJ VLASFABRIEK Bij de coöperatieve vlasfabriek „Dinteloord" te Steenbergen zijn vijftien arbeiders ontslagen wegens inkrimping van de werk zaamheden. De maatregel houdt verband met het feit, dat dit jaar tengevolge van de crisis in de vlasserij een kleinere oogst werd binnengehaald. Het win terseizoen van de „Dinteloord" is daardoor vroeger beëindigd dan andere jaren. BRANDSTICHTING IN RUSTHUIS Maandagavond half zeven heeft één van de bewoners van het rusthuis „De Pelikaan" aan de Maliebaan te Utrecht, die daar met proefverlof uit de rijksasyl-inrichtingen te Ave- reest werd verpleegd, zijn slaap kamer in brand gestoken. Direct daarop heeft hij het rusthuis verlaten om zich aan het hoofdbureau van de politie te gaan melden. Het begin van brand was in middels in het rusthuis met een schuimblusser gedoofd. De dader, de 64-jarige H. W., die met de brandstichting pro beerde te bewerkstelligen naar Avereest te worden teruggezon den heeft zijn doel voorlopig nog niet bereikt, want hij is door de politie ingesloten. ONTSLAG EN WERKTIJDVERKORTING IN BOSKOOP Tengevolge van een vermin dering van opdrachten door de N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft de directie van Mulders fabriek vaft rollend materieel N.V. te Boskoop, zich genood zaakt gezien voor 65 werkne mers ontslag aan tevragen. Daarnaast zal, in verband met een tijdelijke opschorting van revisiewerkzaamheden aan spoorwegmaterieel, voor een honderdtal werknemers gedu rende enkele weken een verkor te werktijdregeling worden in gevoerd. De andere afdelingen van het bedrijf zijn momenteel voldoende van opdrachten voor zien. BRAND IN KISTENFABRIEK roepen om assistentie te ver lenen. De materiële schade is nog niet te ramen. De gebouwen zijn verzekerd. Vonken uit een kachel zijn vermoedelijk de oorzaak van deze brand. De gehele inventaris van de kistenfabriek is verloren ge gaan. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. INBREKER GEPAKT De vele inbraken die gedurende de afgelopen week in Assen en omgeving werden gepleegd, zijn volledig tot klaarheid gebracht. De recherche heeft de hand kun nen leggen op de 31-jarige H. W., afkomstig uit Groningen, die slechts enige weken in Assen woonachtig was. Bij zijn komst in de Drenste hoofdstad heeft hij zich eerst op de hoogte gesteld van de situatie ter plaatse, en daarna heeft hij in precies veer tien dagen niet minder dan 18 in braken gepleegd. Zijn werkter rein lag in alleenstaande kanto ren, waar 's nachts geen bewa king was, benzine-stations e.d. Toen Assen afgestroopt was heeft hij zich naar Haren en Glimmen begeven, waar zeven in braken werden gepleegd, en naar Vries, waar hij drie inbraken op zijn naam bracht. Hier werd hij ongeveer een week geleden op heterdaad betrapt, doch eerst maandag heeft de man toegege ven, de schuldige te zijn. Verder heeft hij benadeelden aangewe zen, die zelf geen aangifte van inbraken hadden gedaan, deze ge vallen moeten nog onderzocht worden. De totale buit was in Assen rond 1500 in Vries, Glim men en Haren rond 500. 4 W8F Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dins dag meeggedeeld, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, de Russische ambassa deur in Bonn, Smirnof, ontvan gen heeft. Deze overhandigde de minister een aan bondskanselier Adenauer gericht schrijven van de Russische eerste minister Boelganin. Over de inhoud van de brief is nog niets bekend. Juist met de feestdagen als het binnen goed en gezellig is en de fijne geur van het, met extra- zorg gezette, kopje koffie of thee bijdraagt tot die prettige, feestelijke sfeer, dan wordt er in alle rust dubbel genoten van al wat de vertrouwde naam Douwe Egberts draagt! Het heerlijk - pittige aroma van Douwe Egberts koffie, de fijne opwekkende geur en smaak van Pickwick Thee worden in deze dagen extra geproefd, gekeurd engewaardeerd. Zij dragen veel bij tot de goede, huiselijke feeststemming. iRjmo i«f># Sedert het begin van de strijd om Ifni heeft het Spaanse leger 62 man verloren, aldus een mede deling van radio-Madrid. Er vie- len 124 gewonden. Omgeroepen werd voorts dat men geïsoleerde kleine posten in het gebied van Ifni heeft prijsge- I geven teheinde een gecoördi- neerde operatie tegen de binnen gedrongen benden te kunnen on dernemen. 43) door BRUNO J. VAN LHEENKE. Nadruk verboden. HOOFDSTUKXX. Maandagavond omstreeks 9 uur is brand ontstaan in een kistenfabriek te Voorschoten. De snel ter plaatse arriverende brandweer van Voorschoten zag door de felle wind niet direct kans de brand te localiseren. Binnen korte tijd was de fa briek één vuurzee, de vlammen breidden zich uit naar 't woon huis, waar de bewoners in zeer grote haast het meubilair moes ten redden. De wind veroorzaakte een gro te vonkenregen op de naastge legen woonhuizen. Om halftien arriveerde de brandweer v m Wassenaar, kortdaarop werden de blokploegen van de plaatse lijke B.B. en een brandweer ploeg van de koninklijke mari ne van het marLie opkomst- centrum in Voorschoten opge- Ik ging de bibliotheek binnen en besloot opeens naar Holland terug te gaan. „Ik ga naar Amsterdam", zei ik. „Als ik mij haast, kan ik het nog halen. Mag ik even bellen? Misschien is er nog een plaats vrij in het avondvliegtuig en anders ga ik met de nachttrein. Overmorgen kom ik terugik moet nu eerst eens wat op adem komen en bovendien wil ik een paar dingen met dr. Tuimelaar bespreken. Ik was kwaad en teleurgesteld en mijn stem zal wat wel niet verbloemd hebben. Maar vreemd genoeg scheen het gezelschap dit heel normaal te vinden. „Ik hart wel zoiets verwacht," zei mevrouw Du Portant. „Ivon- ne is trouwens óók al wegge gaan ie had verschrikkelijke haast. Moest ook al met een vli ïgtuig mee „Waar ging die heen?" vroeg ik. „Geen idee van," zei de oude mevrouw, en ze lachte geheim zinnig. Ik had de indruk, dat zij niet de waarheid sprak, wel degelijk wist waar Ivonne naar toe was gegaan, maar dat zij het mij niet wilde zeggen. Zij en de twee heren deden mij een beet le te geheimzinnig naar mijn zin. „Mag ik even bellen?" vroeg ik. „Natuurlijk," zei Du Portant. „alleen; als u om passage wilt bellen, dan kunt u zich de moei te besparen. Mijn vrouw scheen uw plan te voorvoelen en heeft zoëven de zaak in orde gebracht. Over een kwartier gaat er een vliegtuig via Amsterdam naar Kopenhggen, maar dat was al volgeboekt en daarvoor was de tijd te kort. Maar het K.L.M.- vliegtuig, dat over een uur ver trekt, kunt u nog halen; als u zorgt over vijf minuten in de auto te zitten, dan heeft u nog haast een half uur om de no dige formaliteiten in orde te brengen. Er wordt op u gere kend, dus vooruit maar!" Ik was stomverbaasd, maar tevens een beetje over mijn toe ren en accepteerde de hele zaak dus maar. Ik dankte voor de goe de zorgen, bood mijn veront schuldiging aan voor de bezorg de overlast en ging weg. „Ach, wilt u nog even met mi. meekomen?" vroeg ik meneer Washingman. En tot de Du Por- tant's: „Ik wil niet onbeleefd schijnen, door een gast van u weg te halen, en het zijn ook geen geheimen die ik te bespre ken heb. maar... wel, ik moet even iets bespreken over meneer Washingsmans dochter, begrijpt u." En niet afwachtende of de beide oudjes mij inderdaad be grepen, verliet ik het vertrek, gevolgd door Washingman. ,Of ik de dames maar koest wil houden", zei Washingman zodra wij op de gang stonden. .Precies", antwoordde ik. ,Ziet ,Ja, laat maar. Ik ben niet blind," lachte Washingman. „Man, je moest eens weten wat een lol ik heb gehad, toen ik merkte, dat er hier een invasie van vrouwen kwam. Je werd door zes vrouwen belaagd, niet?' Hij lachte zijn gezellige lach. „Nou. zes..." antwoordde ik de voordeur openend. „Om u de waarheid te zeggen, sméérde de zesde hem, nog eer zij goed en wel aan belagen toe was geko men. En om nog eens de waar heid te zeggen „Ja, ik kom," Dit tegen de chauffeur. „Nou, tot ziens, meneer Was hingman." Ik gaf Washingman een hand Hij sloeg mij op mijn scnouder grinnikte en zei joviaal„Ik zal de kudde wel voor je verzorgen old fellow. „En", liet hij er pla gend op volgen: „Pleeg geen zelfmoord, 't Leven is geen rozengeur en maneschijn denk je nu, maar., enfin, je zult het wel zien. Cheerio." De deur sloeg achter mi. dicht. Een minuut later was ik op weg naar het station. Men bleek op het vliegveld inderdaad op mij gerekend te hebben; mevrouw Du Portant had het als een spoedgeval en als iets bijzonders opgegeven en daaraan was het te danken, dat alles zo van een leien dakje liep en dat ik nog op mijn gemak het vliegtuig haalde. ParijsAmsterdam is voor de K.L.M.-vogels maar een peulen schilletje; voor dat je er goed en wel erg in hebt, sta je op Schiphol. Ik nam een taxi en liet mi, naar het huis van dr. Tuime laar rijden. Mijn boze bui was al weer voorbij en ik verheugde mij op het weerzien van mijn oude vriend. Natuurlijk was ik ontzettend blij, dat ik hem zul ke goede berichten kon bren gen. Alles was nu voor elkaar Alles? Juist toen ik de zaak zat te overdenken, bleek het mij dat ^lles" wel een beetje teveel gezegd was. Twee dingen waren namelijk nog niet voor elkaar. Het eerste ding was de taxi, die het plotseling vertikte en die door de chauffeur niet meer op gang geholpen kon worden. En het tweede ding was het vraag- sti„Masköwitsk", een vraag stuk, dat nog steeds urgent bleek te zijn. Want toen wij daar net stilstonden langs de kant van de weg, reed ons een auto voorbij en in die auto zat het kernpunt van dat vraagstuk. En dat kernpunt was verschrikke lijk dik. Het kernpunt was Mas köwitsk zelve „Gaat het echt niet, chauf feurtje," smeekte ik. „Geen denken aan, meneer,' zei de man. (Wordt vervolgd.) „De Sowjet-Unie beschikt over raketten voor korte en zeer lange het intercontinentale type afstand en haar strijdkrachten in Oost-Duitsland bezitten alle wa pens, om elke aanval af te slaan", aldus heeft radio-Moskou dinsdag verklaard. Het omroepstation vervolgde: „De Sowjet-Unie moet acht slaan op de gedragslijn der NAVO-lan- den. Indien deze staten naar vrede en ontwapening streven, behoeven de communistische lan den zich niet zo ongerust te ma ken over hun veiligheid. De Westerse mogendheden po gen hun bewapeningswedloop te rechtvaardigen door te spreken over de Sowjet-Russische „be dreiging". Doch deze bestaat niet; de Sowjet-Unie heeft nog nooit een land aangevallen. En hoewel zij thans over raketten beschikt, welke van het ene vas teland naar het andere kunnen worden geschoten, heeft zij er zelfs nog nooit over gedacht om dit te doenaldus rauio-Moskou Syrië heeft maandag bekend gemaakt, dat het niet meer wil samenwerken met de Noorse ko lonel Christian Moe, voorzitter van de gemeengde Syrisch-Israë- lische bestandscommissie. Een Syrische militaire woordvoerder verklaarde maandag in Damas cus, dat Moe „zwak en partijdig" is. Het besluit, dat na een bijeen komst van de bestandscommis sie van maandag is genomen, zal „zonder verwijl" aan de waarne mende staf-chef van de V.N.-or- ganisatie voor toezicht op het be stand worden overgebracht. MII

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5