UIT DE PROVINCIE over Tweede Kamer de belastingverhogingen Gemeenteraad van Schoondijke Zes vrouwen en één man Kritiek op eenzijdige prijsverhoging van sigaretten Belastingverlaging in Canada. HOGER NADELIG SALDO VOOR BEGROTING PROV. STOOMBOOTDIENSTEN IN ZEELAND TERNEUZEN. SCHEEPVAART. BIERVLIET. PHILIPPINE VLISSINGEN. ZAAMSLAG Blijkens het voorlopig verslag van <le Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke verlen ging van de schorsing van de in vesteringsaftrek en tijdelijke ver lenging van de vervroegde af schrijving. tijdelijke verhoging van omzetbelasting voor enige goederen en van de vermogensbe lasting zegden vele leden de re gering hun volledige steun toe om ook langs deze weg 's lands financiële toestand gezond te maken. Of de keuze van de middelen om tot het gestelde doel te komen wel de meest gelukkige is, meen den zij te moeten betwijfelen. In haar streven naar een even wichtige spreiding van de hogere lasten lijkt de regering wat de verdeling van de druk betreft minder goed geslaagd. Het principe van het belasten naar draagkracht is sinds een jaar danig in het gedrang ge komen. Door een verhoging van de tarieven voor de hogere in komens en het heffen van hogere successierechten zou een meer rechtvaardige lastenverdeling zijn verkregen, aldus deze leden. Andere leden hadden met be zoi gdheid kennis genomen van de uiteenzetting van de minister, in het bijzonder met betrekking tot de maatregelen, welke be ogen de bestedingsbeperking nog verder te versterken Zij meen den dat met dit omvangrijke complex maatregelen de toe komstige welvaart aan i isico s wordt blootgesteld, waarvan men zich in alle ernst moet afvragen, of ze wel aanvaardbaar zijn. De rijksbegroting geeft voor de rewone dienst en het landbouw- ëgalisatiefonds tezamen een voor delig saldo van enige honderden miljoenen. Dit bedrag aan ge wone middelen is beschikbaar voor dekking van een deel van het nadelig saldo van de buiten gewone dienst. Evenmin levert<de economische toestand van ons land een motief tot belasting verzwaring. De maatregelen, welke werden ge nomen om de bestedingen af te remmen, hebben hun uitwerking nog niet verkregen. Toch zijn verschijnselen waar te nemen, die ook voor 1957 reeds op een belangrijke invloed van de ge troffen maatregelen wijzen. Ener zijds zijn deze gunstig, anderzijds geven ze reden tot bezorgdheid. De hier en daar voorkomende ontslagen van werknemers kun nen een aanwijzing zijn van een naderende werkloosheid, die de grenzen van het toelaatbare over- 1 schrijdt. Vele leden vroegen zich at, 01 het wel redelijk is, ter wille van een door de regering gewenste stijging van de middelen voor 1958 een belastingverzwaring op te leggen, die zelfs als men ie gevolgen van de gewijzigde ver vroegde afschrijving buiten be schouwing laat, meer dan 203 miljoen bedraagt; meer dan 203 miljoen, omdat enige verzwaring over langer dan een jaar werken Betekent b.v. de last van de vei lenging van de schorsing van de investeringsaftrek van 75 mil joen op jaarbasis in feite niet een over 5 jaar uitgesmeerde last van 375 miljoen? UITSTEL VAN BEHAN DELING? vaardijvloot, afgezien nog van de coastervloot, jaarlijks een bedrag nodig is, dat tegen de 300 miljoen loopt Dit cijfer stemt ongeveer overeen met de getaxeerde kos ten van vervanging in een om vang als in het memorandum van de redersvereniging noodza kelijk wordt geacht om de vloot op peil te houden. Ten einde tot een gefundeerde conclusie te komen, zouden deze leden het van belang achten te weten, hoeveel de normale fis caal aanvaarde afschrijving op de koopvaardijvloot bedraagt. De investeringsaftrek betekent een tegemoetkoming van 9 pet in de aanschaffingskosten en zou, gerekend tegenover de huidi ge bouwkosten, indien een tonna ge van 250.000 ton zou worden besteld, ca 25 miljoen bedragen Dit is een geringe tegemoetko ming tegenover het bedrag van ca 120 miljoen, dat voor de vloot- vervanging moet worden besteed boven hetgeen vrijkomt uit de normaal toegestane fiscale af schrijving. SIGARETTEN De verhoging wordt gemoti veerd met het argument, dat naast de sfeer van inkomen en winst ook die van het vermogen moet worden getroffen, wil men een evenredige verdeling van las ten verkrijgen Het is echter de vraag of dit laatste wel kan gelden ten aan zien van de bezitters van kleine vermogens, die juist boven de vrijgestelde minima uitkomen. Andere leden drukten zich nog sterker uit: de regering heeft daarmede, zo meenden zij, een ongelukkige greep gedaan. Naar hun mening is deze maatregel fout op psychologische en con juncturele gronden. De verhoging van de omzetbe lasting op sigaretten van 5 tot 8 pet gaf van alle zijden aanlei ding tot opmerkingen en vragen. Is de regering overtuigd, dat een evenwichtige belastingdruk op de verschillende tabaksartike len bij aanvaarding van het on derhavige voorstel wordt verkre gen? Tegen de eenzijdige verhoging van de omzetbelasting op siga retten hadden vele leden een aan tal niet onbelangrijke bezwaren. In de eerste plaats kwam het hun voor, dat een verhoging van de omzetbelasting op alle rook artikelen onder de huidige om standigheden alleszins te billij ken zou zijn. Voorts meenden deze leden er de aandacht op te moeten vesti gen, dat de geraamde meerop brengst aan omzetbelasting op sigaretten van rond GO miljoen per jaar alleen dan zal worden gerealiseerd, als de sigarettenin dustrie de voorgestelde belasting verhoging volledig in de prijzen doorberekent en de gemiddelde prijs dus met 10 cent verhoogt. Zou slechts een prijsverhoging van 5 cent tot stand komen, dan valt de meeropbrengst voor de schatkist tot rond 40 miljoen te rug en ziet de minister zijn doel slechts ten dele verwezenlijkt. Deze leden meenden, dat een prijsverhoging van 5 cent per pakje sigaretten, gepaard gaande met 1 pet verhoging van de be lastingdruk op sigaretten, onder de huidige verhoging te realise ren valt. Is het de minister be kend of de sigarettenindustrie aan een dergelijke uniforme prijsverhoging zou willen mee werken? Een prijs- en belasting verhoging op sigaren en tabak, die de netto-opbrengst van deze beide takken van industrie on aangetast laat, zou de rest van het benodigde bedrag ter beschik king doen komen. PERSONENAUTO'S De Canadese belastingen zullen het volgend jaar met 178 miljoen dollar worden verlaagd. De mi nister van Financiën, Donald Flemming, die dit in het parle ment bekendmaakte, deelde me de, dat de inkomstenbelasting mét 86 miljoen dollar zal worden verlaagd. Bovendien zal de kin deraftrek voor de inkomstenbe lasting worden verhoogd van 100 tot 250 dollar per kind. wat neer komt op een belastingverlaging van 60 miljoen dollar per jaar. De belasting op nieuwe perso nenauto's zal worden verlaagd van 10 tot 7,% procent per jaar hetgeen de schatkist op ongeveer 20 miljoen dollar per jaar zal ko men te staan. Tenslotte zullen de door de ondernemingen te beta len belastingen met 12 miljoen dollar per jaar worden verlaagd. In het lopende belastingjaar verwacht Canada een begrotings overschot van 80 miljoen do.lar Op de algemene exploitatie-be groting voor het jaar 1958 van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland wordt een nadelig saldo geraamd van 5.622.630,het geen bijna 1.7 miljoen hoger is dan het geraamde tekort voor 1957. Het nadelig saldo der Pro vinciale Stoombootdiensten m Zeeland over het dienstjaar 1956 bedroeg totaal 3.200.808,97. De geraamde kostenstijging wordt voornamelijk veroorzaakt door de veerdiensten Vlissingen- Breskens en Kruiningen—Perk- polder. Op het eerste veer zal in 1958 de nieuwe veerboot „Prin ses Beatrix" (boekwaarde 9 mil joen) worden ingezet. Op deze lijn wordt een tekort geraamd van 2.713.500. Op de veerdienst Kruiningen Perkpolder zal na het in de vaart brengen van de „Prinses Beatrix dan de veerboot „Prins Bern hard" worden ingezet. Het nade lig saldo op deze dienst werd ge raamd op 2.035.500. De storm. Het stormweer, dat gepaard ging met zeer krachtige windsto- _JAmoo 1.' PROV. ZEEUWSE V.V.V. Het werk van de provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreem delingenverkeer is in de afgelo pen jaren zeer toegenomen en in drie jaar tijds werd de begroting van 10.000 gebracht op ruim 30.000. Voor het jaar 1958 werd de begroting gesteld op 46.000. De provincie Zeeland verleen de een jaarlijkse subsidie van 16.000. Het bestuur der prov. Zeeuwse V.V.V. heeft thans tot Prov. Staten het verzoek gericht deze subsidie te willen stellen op 23.000 per jaar. Ged. Staten hebben meegedeeld het belang van het toeristenverkeer in te zien en de verhogin- der subsi die uit een zakelijk oogpunt ge rechtvaardigd te achten. ten, was gisternamiddag oorzaak dat de provinciale boot Prins Willem" na de overtocht te 5.20 uur vanuit Terneuzen gemaakt te hebben, te Hoedekenskerke bleef liggen tot de laatste ver binding te 10.20 uur. De veerdienst Kruiningen Perkpolder kon, ondanks de storm, normaal worden uitgej- voerd. Geslipt Gistermiddag te kwart voor 3 slipte in de bocht nabij de oude Sassepoort de bromfiets van de 73-jange heer P. D., wonende aan de Kanaalweg, waardoor de berijder op de grond terecht kwam en een bloedende wonde boven zijn rechteroog en een ge broken rechterduim opliep. Nadat eerste huln was verleend door dokter Van Breda Vriesman werd de heer D. voor verdere be handeling oer taxi naar het Ju- lianaziekenhuis gebracht. Schoorsteenbrandje In het gebouw van de Geref. Kerk onderhoudende art. 13 K. O., in de Vlooswijkstraat, ontsiond zondagmiddag te kwart voor drie een begin van schoor steenbrand. Toen de gewaarschuwde politie met brandblusapparaten ter plaatse verscheen, was men er reeds in geslaagd het schoor steenbrandje met emmers water te blussen. Kon. Schippersvereniging „Schuttevaer" In de dezer dagen gehouden be stuursvergadering van de afde ling Terneuzen der Kon. Schip persvereniging „Schuttevaer" werden verschillende belangrijke zaken besproken, die rechtstreeks of zijdelings van betekenis zijn voor de binnenscheepvaart. Aan de orde kwamen o.m. de watervoorziening aan de binnen schippers in Terneuzen; de schip- p-ersschool; de steunverlening voor schipperskinderen aan de wal; de verlichting van Schut tershof weg en Rosegracht; de overneming van de haven, enz. De jaarvergadering der afde ling, die van belang is met het oog op de aanstaande algemene vergadering van „Schuttevaer" in Rotterdam, zal worden gehou den op dinsdag 17 december. De datum van de jaarlijkse ge zellige avond voor leden en ge nodigden werd voorlopig bepaald op maandag 30 december a.s. De raad van de gemeente Schoondijke kwam vrijdag jl. in openbare vergadering bijeen. Het gedeelte van de winkelslui- tingsverordening betreffende het sluiten van de winkels op zater dagen gedurende de periode van 1 december tot 1 april heeft bij de staatssecretaris van Economi sche Zaken vooralsnog beden kingen ontmoet, zodat hij geen vrijheid heeft kunnen vinden deze bepaling ter koninklijke goedkeuring voor te dragen. Op het desbetreffende verzoek van de heer Jac. Geelhoed te Schoondijke werd besloten een stukje grond ter breedte van 1 meter ten ter diepte van 8 meter te verkopen voor de bouw van een garage. De heer G. J. van de Waal, die tot ontvanger van de gemeente Schoondijke werd benoemd, legde de ambtseed en de zuiveringseed af. Het verzoek van het Sint Nico- laas-comité te Hoofdplaat om een gemeentelijke bijdrage voor het Sint Nicolaasfeest te Slijkplaat (voor de kinderen uit Schoondij ke „buurtschap Sasput") die de school te Slijkplaat bezoeken, werd op voorstel van B. W. af gewezen. Het verzoek van de R. K. H.B.S. Verschillende leden merkten slechts op, dat ook zij het opval lend achtten, dat ten einde een tekort van 107 miljoen te dekken belastingverhogingen worden voorgesteld, die op jaarbasis 263 miljoen opbrengen, waarvan aan gemeente- en provinciefonds 41 miljoen ten goede zou komen. Andere leden betwijfelden of het juist is thans de opbrengst der middelen te verhogen met nieuwe belastingmiddelen, tei- vrijl de begroting mogelijkheden biedt tot beperking met 107 mil joen. Zij vroegen zich af. of het «reen aanbeveling zou verdienen de behandeling van de wetsont werpen uit te stellen tot de eco nomische toestand duidelijker is geworden. Vele andere leden merkten op, dat zij voor de investeringsaftrek op zich zelf weinig waardering koesterden. Het gaat niet aan, de investe ringsaftrek te laten verdwijnen zonder daartegenover op de een of andere wijze de bestaande fou ten van het fiscale winstbegrip te corrigeren. Vele leden waren van gevoelen, dat hier de grootst mogelijke waakzaamheid past, juist in ver band met de structurele behoef- ten van onze volkshuishouding. Zij zouden hef op prijs stellen te vernemen, of de regering de mo gelijkheden tot beperking van de vervroegde afschrijving alleen ziet als een instrument, dat even tueel zal kunnen worden gehan teerd. Of denkt de regering aan hantering op korte termijn? DE NEDERLANDSE Van nagenoeg alle zijden werd 's ministers aandacht gevraagd voor de ongunstige positie, waar in de scheepvaartmaatschappijen verkeren, welke nog dreigt te verslechteren, indien de faciliteit van de investeringsaftrek niet zal herleven. Verschillende leden hadden be cijferd, dat voor de instandhou ding van de Nederlandse koop- Het kan niet ontkend worden, zo merkten vele leden op, dat de gevolgen van de plannen ten aanzien van de personenauto's voor het grootste gedeelte op het bedrijfsleven terechtkomen. Zij zouden gaarne vernemen met welk bedrag de prijzen van personenauto's van b.v. 6000, ƒ10.000 en ƒ15.000, in vergelij king met 14 oktober j.l. zullen stijgen als gevolg van het geza menlijk effect van de voorgestel de maatregelen (verhoging van het tarief op de auto; verhoging van het tarief aan de grens; ver hoging van het tarief voor de banden). Andere leden wezen op de ver hoging van het bijzonder invoer recht op benzine (7 januari 1957), de verhoging van de omzetbelas ting op banden voor personen auto's «en motorrijwielen (1 aug 1957), de verhoging van omzet belasting bij invoer met 3 pet (15 okt. 1957). Boven dit alles worden nu weer verhogingen voorgesteld. Is de personenauto in de ogen van de minister een luxe, zo vroegen deze leden zich af, c.q. is dit moderne vervoer middel zodanig in aantal toege nomen, dat men van een overma tige besteding mag spreken? te Schoondijke om voor 1958 een subsidie van 75 uit de gemeen tekas te verstrekken voor elke uit Schoondijke afkomstige leer ling, werd op verzoek van B. W. aangehouden. Op het zelfde verzoek om 50 per leerling over te jaar 1957 te mogen ontvangen, is in dezelfde zin besloten. Voorts werd op voorstel van B W. besloten mede te werken aan de totstandkoming van de aanstelling van een derde school- Na enige discussie ging de raad er toe over de woning O 5 beho rende bij de hofstede van Diele- man-Lako en vroeger bewoond door A. Kornelis, onbewoonbaar te verklaren. Het bedrag per leerling per jaar over 1956, als bedoeld in art. 55 le lid en art. 101 der lager onderwijswet 1920 werd bepaald op ƒ34,28. Voor het o. 1. onder wijs werd het bedrag der vergoe ding bepaald op 3999,33. Voor de bijz. lagere school Johannes op 1702,57 en voor de R. K. la gere school op 1931,11. De toestand van het wegdek op de Tragel vraagt reeds jaren om verbetering. Deze weg is in onderhoud bij het waterschap Het Vrije van Sluis" en aange zien dit waterschap aan deze weg weinig landbouwkundige waarde toekent, is zij tot op he den in gebreke gebleken haar onderhoudsplicht na te komen. Herhaalde besprekingen die het gemeentebestuur omtrent deze vrij onverkwikkelijke zaak heeft gevoerd met het waterschap, le verden niet het gewenste resul taat op. De heer G. de Wever richtte zich thans met een adres tot het gemeentebestuur waarin op de desolate toestand van de Tragel werd gewezen en verzocht mede namens de 60 ondertekenden (allen Tragelbewoners) om drin gende verbetering. Weer is B. W. met het water schap in onderhandeling getre den, waaruit uiteindelijk de voor waarden bekend werden waarop „Het Vrije van Sluis" bereid zou zijn tot verbetering over te gaan. B. W. formuleerden deze voorwaarden in een tweetal voor stellen aan de raad, nl.: a.) Het verbeteren van de Tragel-Oost tot ongeveer de zuiveringsinstallatie en°van de Tragel-West tot onge veer het woonwagenkamp, waar van de aanleg op kosten van het waterschap geschiedt. Na het ge reedkomen neemt de gemeente het beheer en onderhoud van ge noemde weggedeelten over, wat voor .c gemeente op een jaar lijkse last van 1.600 zal komen „n. b.) Het overige van het ten westen van de rijksweg naar Breskens gelegen deel van de Tragel tot aan het Klissewegje zal verbeterd worden, eveneens door „Het Vrije van Sluis", maar de gemeente dient 50 van de kosten of rondweg geschat 10.000 bij te dragen. De onder houdskosten blijven voor reke ning van het waterschap. Over deze zaak ontstond een levendige discussie. B. W. verklaardfen hier met de rug tegen de muur te staan en niet anders hebben kunnen doen, dan de raad voor te stellen de punten a. en b. aan te nemen. De heer Dekker vond de uit gaaf van ƒ10.000 niet verant woord in deze tijd van beste dingsbeperking en niet te weten waaruit men deze bedragen moet financieren. De voorzitter moest toegeven, dat de gemeente er geen kapi taal voor beschikbaar heeft, maar dat er wel een oplossing te vinden is. De heer Dekker meende voorts uit de halsstarrige houding van „Het Vrije van Sluis" te kunnen concluderen, dat zij speculeert op de druk, die de gemeentenaren op het gemeentebestuur uitoefe- nen. Uiteindelijk ging de raad, hier toe door de omstandigheden ge dwongen, er toe over de voorstel len van B. W. aan te nemen. Ook werd besloten de klacht van de heer G. M. Offerman over de slechte toestand van de weg voor zijn woning onder de aan dacht van Ged. Staten en „Het Officiële opening diepvries installaties. Te Biervliet werd in de afge lopen week de diepvries-instal latie uitgebreid en overge bracht naar het nieuwe gebouw aan de Noordstraat. Hier staat nu een prachtige collectie diepvriesboxen, die reeds alle verhuurd zijn. Ook te Driewegen is, na lang zoeken naar een geschikt ge bouwtje, thans een diepvries-in stallatie geplaatst. In aanwezigheid van B. W. zal a.s. donderdag eerst de in stallatie te Driewegen en daarna die te Biervliet officieel in ge bruik worden genomen. Na afloop zal het gezelschap in hotel „De Vriendschap" ont vangen worden. Botsing. Vrijdagmiddag kwam de auto bestuurd door de landbouwer J. de R. uit Biervliet op de hoek van de Noordstraat in botsing met de vrachtauto van de heer T eveneens te Biervliet wonend. De personenauto legde het af tegen de veel zwaardere vracht auto. Ondanks de zware klap waarmede de botsing gepaard ging, bleef het bij materiële schade. Verkeersongevallen Binnen een tijdsverloop van 'n tiental dagen hebben bij het over steken van de drukke verkeers weg nabij hotel Wiskerke drie ongevallen plaats gehad. De eerste twee betroffen auto's, welke met elkaar in bot sing kwamen Vrijdagmorgen, toen dichte mist het uitzicht belemmerde, werd de besteller der P.T.T A. R., toen hij op zijn bromfiets reed, door een personenauto aan gereden. Door de botsing viel R. van zijn brommer en liep daarbij een vrij zware verwonding aan zijn ach terhoofd op. Het achterwiel van de brommer werd geheel ver nield. De arrestatie van de referendaris v. d. G. gemeld, de 56-jarige referendaris van het ministerie van Economi sche Zaken D. van der G. gear resteerd, die ervan wordt ver dacht zich. te hebben laten omko pen, namelijk door steekpennin gen van handelaren in schroot te hebben aangenomen. Wanneer een handelaar in schroot koopt in landen, die niet aangesloten zijn bij de landen van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal, moet hij per ton'een hoger bedrag betalen dan wanneer hij zulks doet in landen die wel lid van de E.G.K.S. zijn. De handelaar kan dan bij het ministerie een zogenaamde „der- de-landenverklaring" halen, waarop hem het bedrag wordt gerestitueerd dat hij meer heeft moeten betalen dan wanneer hij schroot uit de landen van de E.G.K.S. had betrokkenn. Van der G. schijnt nu deze „der- de-landenverklanng" meermalen te hebben afgegeven zonder eerst een onderzoek te hebben laten in stellen of het door de handelaren aangekochte schroot inderdaad afkomstig was uit landen buiten de gemeenschap. Voor deze „ser vice" moet hij dan van de zijde van de handelaren steekpennin gen hebben gekregen. Van der G. heeft, zoals is gemeld, bekend. Het is nog niet bekend hoeveel de referendaris aan deze praktij ken heeft verdiend. Wei staat vast dat met deze fraude een zeer aanzienlijk bedrag is ge moeid. De politie zet het onder zoek, dat pas in het beginstadium verkeert, met kracht voort. Naar wij vernemen heeft de politie alhier in de nacht van vrijdag on zaterdag op verzoek van de Haagse politie drie han delaars in schroot gearresteerd, die er van worden verdacht, Van der G. steekpenningen te hebben gegeven. De handelaars vormden samen een N.V. die handel dreef in metalen (N.V. Zeeuwse Me- taalhandel). De directeur van de N.V. is S. C„ die met twee mede directeuren is gearresteerd. De gearresteerden zijn in de loop van zaterdag naar Den Haag overgebracht en aan de po litie daar overgegeven. De politie heeft vrijdag, zoals is Vrije van Sluis" te brengen. De begroting 1958 werd aange boden. De gewone dienst sluit met een bedrag van 667.875,38. De post onvoorzien is groot 3021,De kapitaaldienst heeft een nadelig slot van 643.642,——. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten werd beslo ten een bedrag van 1.547,—als nog aan het Rode Kruis te Ter neuzen uit te keren voor gedu rende 1944 verleende hulp o.m. bij de scabiesbestrijding. Besloten werd nog een bedrag van 100.000 aan kasgeld, dat de gemeente de eerste maanden niet nodig heeft, te lenen aan de ge meente Middelburg tot 1 maart 1958 tegen een rente van 5 'sjaars. Op grond van de financiële po sitie der gemeente besloot de raad een subjectieve uitkering uit het gemeentefonds aan te vragen. door BRUNO J. VAN LHEENKE. 41) (Nadruk verboden.) DE VERMOGENS BELASTING. Met betrekking tot het voor stel om voor de belastingjaren 1958 en 1959 het tarief van de vermogensbelasting met 20 pet te verhogen stelden vele leden de vraag, of de belastingdienst wel voldoende aandacht schenkt aan de waardestijging van het onroe rend goed. Worden de ervarin gen van de inspecteurs, belast met de registratie van de over gang van onroerend goed, wel ten nutte gemaakt? Van andere zijde werd hierte gen aangevoerd, dat sommige in specteurs voor de vaststelling van de waarden klakkeloos de door de grondkamers toegestane maximumverkoopprijzen aanhou den. Zeer vele leden merkten op, dat door deze verhoging ook een aantal van hen, die tot de z.g. vergeten groepen behoren, b.v. de kleine renteniers, worden ge troffen. Voor hen is deze belas ting bij de bestaande druk reeds zwaar genoeg. Ik kon niet anders dan blij zijn om deze ommezwaai en ik stak dat niet onder stoelen of banken. Gek, anderen zouden inmiddels al lang geïnformeerd hebben, wanneer de huwelijks plechtigheid, zou plaatsvinden; ik had ze nu allemaal gehad, op Ans van Rhenen na en het was een paar keer nog maar een dubbeltje op zijn kant ge weest. Maar Ivonne vroeg niets van dat allesNu vond ik zulke vragen ook meer in de lijn van de man liggen en ik besloot, voor het eerst in deze dagen, om zélf een liefdesverklaring af te steken; dit zou echter een eerlijk gemeende verklaring worden. Maar natuurlijk zwerm den er op dat moment enige concurrerende dames op ons af vier van de zes. Alleen Palma ontbrak. En van mijn liefdesverklaring kwam niets. Overigensik had er nog geen idee van, of Ivonne nu van mij hield of niet. Op zichzelf was deze onzekerheid al genoeg om mij onrustig te maken. Er kwam echter nóg iets bijPalma was met de noorderzon vertrokken! En dat zou niet erg geweest zijn als Palma niet iets te maken had gehad met Masköwitsk. Maar naar ik van Maria had gehoord had Palma wèl wat met Mas köwitsk te makenBovendien vroeg ik mij nog steeds af, waar de van dr. Tuimelaar gestolen papieren waren en ik meende dus alle redenen te hebben om onrustig te mogen zijn. De reis naar Parijs verliep zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Vroeg in de ^middag kwamen wij aan bij het huis van Du Portant. Het was een hartelijk weerzien! Wij begon nen direct onze bespreking en waren het nog voor het dinér eenser zouden 20 G.M.M.'s ge maakt worden, op rekening van Washingman en Du Portant. Du Portant beloofde, zich rus tig te zullen houden en alle werkzaamheden aan Washing man over te zullen laten. Het wetenschappelijk deel van het werk zou verzorgd worden door dr. Tuimelaar zou mij verder niet de zaak bemoeien, tenzij men mijn hulp dringend nodig had. De tijd die in dit grapje was gaan zitten was mij enorm mee gevallen en er bestond nu nog een goede kans, dat ik dit sei zoen alsnog zou kunnen spelen. Wanneer dat niet het geval was, zou dat ook niet zo erg zijnik wilde een toneelstuk schrijven, had dit al voor een gedeelte opgezet en zou het eigenlijk helemaal zo gek niet vinden, als ik aan dat schrijven de rest van de winter zou kun nen besteden. Overigensik wist nog hele maal niet, hoe lang het zou du ren eer ik het raadsel „Maskö witsk en mogelijke trawanten" zou hebben opgelostIn ieder geval was ik vastbesloten, niet te rusten eer ik de papieren te rug had en Masköwitsk aan de tand had gevoeld. Ik stond dat net zo te over denken, toen mevrouw Du Por tant binnen kwam. „Een brief voor u, meneer Van Dongen," zei het oude da metje. Een brief??" echode ik ver baasd. „Wie kan nu weten, dat ik hier ben! Ach, maar natuur lijk de kleine Hellen of Ivon ne- Ik nam de brief aan. „Er zit geen postzegel op!,' zei ik verbaasd. „Een heer heeft die brief net afgegeven," vertelde mevrouw Du Portant. „Het meisje gaf hem mij, net toen ik de kamer binnen wilde gaan." Ik scheurde de enveloppe en ikzelf I open. Er kwam een witte kaart meer met j uit, waarop in fors handschrift geschreven stond; „Past umaar op voor Palma Legrand, waar de heer. Het is een gevaarlijke vrouw." „Lieve help, nu dat weer, zuchtte ik „Is er iets?," vroeg Ivonne s grootmoeder. „Nu.... ach.... een beetje vreemde boodschap. En ik heb er geen idee van, wie mij die kan hebben gebracht. U weet zeker niet hoe die heer er uit zag?" Nee," zei het dametje, „maar het meisje even laten ik zal komen." Het meisje kwam Hoe zag die heer, die deze brief af heeft gegeven, er uit? vroeg mevr. Du Portant haar. Een kleine man," zei he meisje. „Klein, blozend en dik. Erg dik." „Masköwitsk," riep ik uit. „Lat moet Masköwitsk geweest zijn. Zo'n naar mannetje!" Ik vertelde mevrouw Du Por tant de geschiedenis van Mas köwitsk met enkele woorden en was daar nog maar net mee klaar, toen het meisje bezoek voor mij aandiende. Inmiddels waren ook de oude heer Du Portant en Washingman de bi bliotheek binnengekomen. „U kunt de logeerkamer wel gebruiken," bood mevrouw Du Portant aan en zij zei het meis je, dat bezoek naar die kamer te' brengen. Ik ging naar boven en kwam de mij bekende logeerkamer binnen. „Walter!" „Palma!???" Het wè.s Palma. En Palma nelde mij natuurlijk! Heropening Verenigingsge bouw te Othene. Zaterdagavond is het verbouw de Verenigingsgebouw te Othene in gebruik genomen. Het zaaltje was geheel met be langstellenden gevuld. De voor zitter van de Ned. Landarb. bond (afdeling Othene), de heer Maas. opende de bijeenkomst en bracht o.m. dank aan het gemeentebe stuur, die gelden beschikbaar had gesteld, waardoor de verbouwing mogelijk was geworden. Ook de heer Duininck, die het plan voor de verbouwing had ge maakt, en de aannemers van het werk werden in het dankwoord van de voorzitter betrokken. Burgemeester Trimpe, die deze gezellige avond meemaakte, feli citeerde de afdeling met de in grijpende verbetering van de ver gadergelegenheid in deze buurt schap der gemeente en wenste afdeling en bevolking alle goeds toe. Na deze officiële handelingen werd door de toneelgroep van de moderne arbeidersbeweging uit Terneuren het toneelspel „Rob bedoes" opgevoerd, dat door alle aanwezigen met belangstelling gevolgd. In de pauze vond een kleine verloting plaats met mooie prij-, zen. Het was een mooie en gezel lige avond. St Nicolaas bezocht „Rustoord" Vrijdagavond te 8 uur heeft St Nicolaas met zijn zwarte Piet nog een bezoek gebracht aan het Hervormd rusthuis „Rustoord Tijdens zijn bezoek, waarbij tevens aanwezig waren ds en mevr. Becht, de administrateur van „Rustoord", de heer A. Rie- mens, en enige belangstellenden, onderhield St Nicolaas zich met de bewoners van het rusthuis en zorgde Pieterbaas er voor dat de bejaarden van de aangeboden lekkernijen konden genieten. Toen te ongeveer half tien St Nicolaas afscheid nam, werd hem door de directeur van het rusthuis, mede namens zijn echt genote en de bewoners van „Rustoord", dank gebracht voor zijn gewaardeerd bezoek en de uitgereikte lekkernijen, en tevens aan de ingezetenen, die op eni gerlei wijze hun steun hebben verleend aan dit zo welgeslaagd I St Nicolaasfeest. NIEUWE NORMEN VOOR KOOP EN PACHTPRIJZEN IN DE LANDBOUW. Verschenen is een Koninklijk Besluit ter uitvoering van artikel van de wet op de vervreem ding van landbouwgronden, waarbij nieuwe normen zijn vast gesteld voor de beoordeling van koopprijzen van landbouwgron den en agrarische opstallen. Deze nieuwe normen zijn een uitvloeisel van de herziening van het garantieprijsbeleid in de land bouw, waartoe de regering enige tijd geleden heeft besloten. Met name is in de normen rekening gehouden met de gestegen eige- naarslasten voor de gebouwen, voor 11UUC „„j in I welke in de koopprijzen tot uit de armen. Met moeite wist ik [drukking dienen te kunnen ko- de stormachtige omhelzing af te breken. „V/at weet jij van Maskö witsk?," vroeg ik Palma streng. „Masköwitsk?" Zij lachte. Klein, rond, dik, blozend, vrij onbenullig, onbestemde landsaard, soms toch wel humo ristisch." (Wordt vervolgd.) men. In de normen is voorts voorzien, dat voortaan bij de bepaling van de hoogst toelaatbare koopprij zen, rekening dient te worden ge houden met de cultuurtechnische toestand van de grond. Voor de beoordeling van de hoogst toe laatbare pachtprijzen is, zoals ge meld, in de Nederlandse Staats courant van woensdag een be schikking gepubliceerd, die over eenkomstige voorzieningen bevat.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2