Djakarta was zondag rustig De spoedzitting van de N.A.V.O.-raad Regering licht pachtprijsbeleid toe De kwestie-Algeriè in de politieke commissie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 9 DECEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4240 Commentaar op de gebeurtenissen in Indonesië H. M. de Koningin en Prinsessen Beatrix en Irene eind van deze week naar Londen. Chroesjtsjef wil buitenlandse troepen in Duitsland laten terugtrekken. salons „robèrt* Het opleggen van tankschepen. GIA bracht 14 Nederlandse passagiers naar Singapore. Geloofsbrieven van Hon gaarse delegatie naar de V. N. niet aanvaard. Franker ing bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ïvertenties (géé^ handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 28 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 hut Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad, 20 cent meer I» de Indonesische hoofdstad, die vorige week getuige is ge weest van een staking van 24 uur en een aantal „overnemingen" van Nederlandse bedrijven door Indonesische arbeiders, was het zondag rustig. Er waren geen bekendmakingen van nieuwe maatregelen tegen Nederland. Vele Nederlanders gebruikten deze dag om kostbare bezittingen te pakken voor het geval zij bin nenkort zouden moeten vertrek ken. Zondagavond was er onzeker heid over de status van de Ne derlandse banken, die arbeiders zaterdag tot Indonesisch eigen dom hadden verklaard, nog geen twaalf uur nadat het kabinet ver klaard had eigenmachtige acties te betreuren. De algemene mening was, dat deae banken vandaag weer als ge woonlijk open zouden zijn, maar de directeur van één daarvan, de heer. H. D. Hoving van de Es- cowiptobank, zei slechts „geen commentaar" op vragen over deae aangelegenheid. Br heerste voorts onzekerheid onder de Nederlanders over vra gen betreffende spoedige repa triëring. (De Indonesische autoriteiten gaven Nederlanders die geen werk hebben en hen die door In donesiërs vervangen konden worden, opdracht te vertrekken. ■De minister van Voorlichting verklaarde later nader, dat in principe alle Nederlanders moes ten gaan. Maar duidelijker be kendmakingen over dit onder werp zijn tot nu toe door de In donesische autoriteiten niet ge daan. Verzoek tot boycot Ned. schepen en vliegtuigen. Radio-Djakarta heeft bekend gemaakt, dat in antwoord op een beroep van de Indonesische vak bond van havenarbeiders, de in ternationale federatie van Ara bische vakbonden haar leden heeft verzocht alle Nederlandse schepen en vliegtuigen te boycot ten. Radio-Djakarta verklaarde ver der, dat de Nederlandse regering intensief voort gaat met haar mi litaire voorbereidingen in weste lijk Nieuw-Guinea. Twee onder zeebootjagers hebben de opdracht gekregen zich naar Irian te be geven waar reeds talrijke oor logsschepen zijn. Radio-Djakarta zei voorts, dat de commandant van het militair garnizoen van het derde gebied te Bandoeng de autoriteiten die onder zijn gezag staan heeft ver zocht zich voor te bereiden op „elke actie die de bevrijding van westelijk Nw-Guinea zou eisen". Hij heeft voorts een beroep ge daan op de burgerbevolking om „aich te onthouden van elk zelf standig optreden, dat de nationa le zaak van Indonesië schaadt". Noord-Sumatra bestudeert de kwestieNieuw-Guinea. Het plaatselijk bestuur van Noord-Sumatra zal volgens radio- Djakarta vandaag een buitenge wone bijeenkomst houden om het vraagstuk westelijk Nieuw-Gui nea te bestuderen. Alle gouverneurs van de pro vincie Noord-Sumatra zijn daar toe uitgenodigd. Ned. ondernemingen in Nrd- Sumatra onder militair be stuur. Volgens ontvangen berichten zijn alle Nederlandse onderne mingen in Noord-Sumatra onder rechtstreeks toezicht van het In donesische militaire commando in dit gebied geplaatst. Luitenant-kolonel Djamin Gin- tings, de bevelhebber van het eerste militaire district van N.- Sumatra, verklaarde in een com muniqué, dat deze actie noodza kelijk werd geacht om excessen te voorkomen, die mogelijk nade lige gevolgen zouden hebben voor de economie van het gebied. Hij voegde hieraan toe, dat de actie versneld was door „ontwikkelin gen in de gemeenschap". Overneming van andere Nederl. bedrijven in Indo nesië. In Bandung is een aantal Ne derlandse ondernemingen, waar onder drukkerijen, door arbei ders overgenomen. Het Indonesische persbureau „Antara" berichtte, dat een bij eenkomst is gehouden tussen de militaire commandant en verte genwoordigers van de vakbond- Overeengekomen werd, dat ac tie tot overneming van Neder landse bedrijven zonder opdracht, toestemming of kennis van de militaire commandant niet kon den worden toegestaan. Volgens krantenberichten wa ren sommige firma's in Semarang in Midden-Java overgenomen. Volgens berichten, ontvangen op hoofdkantoren te Djakarta, vonden dergelijke acties ook plaats in Oost-Java. Intussen is in Djakarta een waarschuwing uitgegeven door Jusuf Suwondo, het hoofd van het bureau van de openbare aan klager, volgens welke Nederlan ders, die het land binnenkort verlaten niet mogen handelen in strijd met de wet als zij hun eigendommen verkopen of over maken. Hij zei, dat er berichten waren over gevallen, waarin men sen ongepast gebruik maakten van de gelegenheid van onmid dellijk vertrek van Nederlanders. Het was voorgekomen dat Ne derlandse bezittingen waren ge kocht, waarvoor in buitenlandse courant moest worden betaald- Tegen beide partijen zouden in dergelijke transacties strenge maatregelen worden getroffen. K.P.M.-schip in beslag ge nomen. Volgens het Indonesische pers bureau P.I.A. is het K.P.M.-schip „Kasimbar", donderdag door de autoriteiten van Balikpapan in beslag genomen. Voorts hebben deze autoriteiten het K.P.M.-kan- toor in deze stad overgenomen. Extra dienst B.O.A.C.Qantas van Djakarta naar Singapore. Een woordvoerder van de B.O.A.C/Qantas luchtvaartmaat schappijen heeft meegedeeld, dat toestemming was verleend voor een extra dienst tussen Djakarta en Singapore op dinsdag of woensdag a.s. Buitenlandse hulp voor geval van evacuatie. De bekende reder en burge meester van Napels, Achille Lau- ro, heeft zondag voorgesteld 2 oceaanschepen van 20.000 ton be schikbaar te stellen voor evacua tie van Nederlanders uit Indone sië. Het zijn de „Dydney" en de „Roma". Ned. ambassadeur in V. S. over Indonesië. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Roijen, heeft zondag in Washington verklaard, dat Ne derland zeker geen gewapende actie tegen Indonesië zou onder nemen, indien dit kon worden voorkomen. Vragen beantwoordend voor 'n forum in een televisieprogram ma voegde hij hieraan toe: „Wij zijn zeker niet voornemens weste lijk Nieuw-Guinea af te staan". Zelfs indien de Nederlanders het gebied aan Indonesië zouden afstaan zou dit niet de betrekkin gen verbeteren, zo zei hij. Het vraagstuk van opneming van 46.000 Nederlanders zou „zeer moeilijk" op te lossen zijn. Hij zei dat president Soekarno „een groot opportunist en een groot demagoog" zijn land naar het communisme voerde met zijn opvatting van zogenaam de democratie. Indonesische Scheepvaart-mi nister over K. P. M. schepen. De Indonesische minister van Scheepvaart, Nazir verklaarde dat 90 van de 99 K.P.M—schepen in Indonesische wateren varen. De K.P.M.-schepen buiten de Indonesische wateren zouden voor altijd geweerd worden van de handel in de omgeving van Indonesië, indien zij weigeren naar de Indonesische havens te rug te keren, zo zei hij. De correspondent van het A-N.P. meldde over de verklaring van de Indonesische minister van Scheepvaart over de K.P.M.- schepen, dat minister Nazir zei: Indien de K.P.M.-schepen die thans buiten de Indonesische wa teren varen, weigeren naar In donesië terug te keren, zullen zij voor altijd geweerd worden in Indonesische havens, zelfs indien een of andere overeenkomst be reikt wordt tussen de K.P.M. en de Nederlandse regering ener zijds en Indonesië anderzijds. Hij zei, dat 2 van de negen K.P.M— schepen die zich buiten Indone sië bevinden, in Hongkong zijn en de zeven overige in andere buitenlandse havens. 90 schepen varen nog in de Indonesische wa teren. Hij waarschuwde, dat schepen die zouden pogen de In donesische territoriale wateren te verlaten, voor altijd verboden zou worden in Indonesische wa teren te varen. Te Djakarta werd vernomen, dat minister Nazir met verschei dene landen informeel overleg pleegt over de mogelijkheid van de beschikbaarstelling van sche pen. In kringen van het ministe rie van Scheepvaart werd mede gedeeld, dat scheepvaartmaat schappijen van India, Polen, Duitsland en andere landen de Indonesische regering hadden be naderd voor het verschaffen van dringend nodige schepen. De Britse zondagsbladen kiezen duidelijk partij voor Nederland en tegen Indonesië met betrek king tot de jongste gebeurtenis sen in Indonesië. Het conservatieve blad „Sun day Times" schrijft o.m., dat een onvoldoende ontwikkeld land als Indonesië het niet kan stellen zonder belangrijke technische en financiële hulp en vraagt zich af wie Indonesië deze hulp voort aan zou willen geven. De partijloze, linksgeoriënteer de „Observer" is van mening, dat welke fouten te Nederlandse re gering in het verleden ook toege schreven mogen worden, zij de sympathie van allen verdient. De bondgenoten van Nederland zou den zeker alles willen doen „om de slachtoffers te helpen die trachten te ontkomen aan de door de Indonesische regering op Java het enige eiland waar haar gezag geldt goedgekeur de vervolgingen". Nederland zou gesteund moe ten worden wanneer het het ge schil met Indonesië bij de Ver enigde Naties aanhangig zou ma ken. De Observer is ten slotte van mening, dat de grootste voorzich tigheid is geboden bij het over wegen van economische sancties, daar het verergeren van de ellen de in het algemeen geen goed middel is tegen de nationalisti sche „waanzin". De „New York Times" prijst de Nederlanders om hun „geduld en zelfbeheersing" en laakt de Indo nesiërs in dezelfde mate om hun „roekeloze onverantwoordelijk heid".. Volgens het blad verdienen de Nederlanders de steun van hun bondgenoten, die zij nodig heb ben. De „New York Times" acht goede gronden aanwezig voor het vermoeden, dat de Indonesische regering „nu zij het land naar de rand van bankroet en volledige politieke verwarring heeft ge leid" de aandacht hiervan afge leid wil hebben. Het kan nauwelijks ontkend worden, aldus de „New York Ti mes", dat president Soekarno's herhaalde pogingen om commu nistische steun te krijgen betaald gezet worden met het in beslag nemen van Nederlandse eigen dommen door zogenaamde „ar beidersgroepen", waarin de com munisten de leiding hebben. „De Indonesische regering die dit op treden heeft afgekeurd en kenne lijk zelf tct confiscatie wenst over te gaan, heeft dit optreden niet in de hand gehad". Het aantal mensen dat bij de treinramp van Lewisham om het leven is gekomen is nu definitief vastgesteld op 93. Spoorwegfunctionarissen ver klaarden zaterdag, dat men er absoluut zeker van is dat er geen lijken meer onder de wrakstuk ken van de treinen liggen. Het aantal gewonden bedraagt 177. 110 van hen zijn ernstig ge wond. H. M. de Koningin en H.H.K.K. H.H. de Prinsessen Beatrix en Irene zullen zich tegen het einde van de volgende week naar Lon den begeven ter bijwoning van 't huwelijk van Ann Abel Smith, de kleindochter van Prinses Alice. De bruid verbleef in de oorlogs jaren in Canada, waar haar grootvader, nu wijlen de graaf van Athlone, gouverneur-gene raal was en daar hebben de Prin sessen haar leren kennen. Prinses Irene zal bij het huwe lijk, dat zaterdag 14 december wordt voltrokken, bruidsmeisje zijn. De Koningin en de Prinses sen, die in Londen in Kensington palace zullen logeren, zullen maandag 16 december naar Ne derland terugkeren. Partijsecretaris Chroesjtsjef heeft vrijdag op een receptie in de Finse ambassade te Moskou tegenover correspondenten ver klaard, dat de Sowjet-Unie bereid is haar troepen uit Oost-Duits- land terug te trekken, als de Na- vo-troepen West-Duitsland ont ruimen. Hij noemde in dit verband een uitspraak van de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Moskou George Kennan, die on langs in een lezingcyclus voor de B.B.C. verklaard had, dat een ont ruiming van Oost-Duitsland door de Russen niet te verwachten is, zolang Amerikaanse en andere buitenlandse strijdkrachten in de bondsrepubliek zijn gelegerd. „De Nederlandse regering over weegt nog of zij de gebeurtenis sen in Indonesië aan de Verenig de Naties zal voorleggen". Dit zeide de Ned. permanent gedele geerde bij de Natoraad in Parijs, mr. Van Kleffens, nadat hij in 'n uiteenzetting, die bijna een uur in beslag nam, de Navo partners op een spoedbijeenkomst van de permanente Navoraad over de laatste ontwikkelingen in Indo nesië had ingelicht. Op vragen van journalisten zeide mr. Van Kleffens voorts dat „indien noodzakelijk" de kwestie ter sprake zal worden gebracht op de topconferentie van de Navo, die deze week in Parijs zal worden gehouden. Gevraagd of de Navo e'ffectie- ve maatregelen zal kunnen ne men, zeide mr. Van Kleffens „wait and see". „Als dit niet het geval was, zou Nederland de zaak niet in de Navo brengen", voegde hij hier aan toe. Mr. Van Kleffens zeide over de spoedzitting geen mededelingen te kunnen doen. Ook leden van andere delegaties weigerden op vragen van journalisten in te gaan. Hoewel dus officieel niets is medegedeeld over hetgeen de Ne derlandse gedelegeerde aan de Navoraad heeft gevraagd of voor gesteld, zou het beroep van Ne derland op de solidariteit van het Atlantische bondgenootschap goede weerklank hebben gevon den. De meeste afgevaardigden Mocht er, door een teruggang in de landbouw, een wanverhou ding optreden tussen de ingevol ge de nieuwe pachtwet vast te stellen pachtprijzen en de be drijf suitkomsten, dan kan door wijziging van de normen voor de pachtprijs in deze wanverhou ding worden voorzien. Dit wordt meegedeeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer ever het wetsontwerp tot vast stelling van een nieuwe pacht wet. In antwoord op vragen van be stuur, waarin de hoogst toelaat bare pachtprijs zal worden vast gelegd wordt meegedeeld, dat deze mutatis mutandis uiter aard veel overeenkomst zal ver tonen met de nieuwe maatregel van bestuur ter uitvoering van artikel 6 van de wet op de ver vreemding van landbouwgron den. i De regering meent, dat het systeem van driejaarlijkse her ziening van de pachtprestatie niet tot moeilijkheden zal leiden, zij ziet niet in, dat de overwe gingen, die ten grondslag hebben gelegen aan het stelsel van auto matische verlening, hadden moe ten meebrengen, dat de herzie ning van de pachtprestatie niet aan een driejaarlijkse termijn wordt gebonden. In antwoord op de vraag of de kosten van vernieuwing en mo dernisering van de gebouwen ten volle in de pachtprijs verdiscon teerd zullen worden, wordt mee gedeeld, dat de regering heeft besloten in de garantieprijzen de KOUDER MET OPKLARINGEN Een diep en gecompliceerd lagedrukgebied trok gedurende het weekende over Schotland, de Noordzee en Denemarken naar het zuidelijk deel van de Oostzee. Aan de zuidzijde van de kern kwamen over een groot gebied stormen voor. Langs onze kust meldden enkele lichtschepen tij delijk windkracht 10. Achter de depressie steeg de luchtdruk zon dagavond boven de Britse eilan den zeer snel, waarbij de wind naar het noorden draaide en af nam. Deze noordelijke winden voeren koude lucht aan waarin flinke opklaringen maar ook buien voorkomen. Deze buien gingen in Schotland vergezeld van sneeuw en hagel. De warme lucht, die zondag over ons land stroomde en waarin maximum temperaturen van 10 tot 13 gra den voorkwamen wordt dan ook even snel weer verdreven als zij is gekomen. Vandaag zal het fris zijn met flinke opklaringen plaatselijk en kele buien met belangrijk minder wind dan zondag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Kouder met opklaringen Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Lagere tempe raturen .dan gisteren. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde noordwestelijke wind. DINSDAG 10 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.31 3,52 Terneuzen 4.06 4.27 Hansweert 4.46 5.07 Walsoorden 4.56 5,17 ZON MAAN op onder op onder Dec. 10 8.39 16.31 20.29 10.46 11 8.40 16.31 21.45 11.19 12 8.41 16.30 23.02 11.48 13 8.42 16.30 12.14 14 8.43 16.30 0.20 12.40 werkelijke eigenaarslasten te vergoeden. Daarbij is uitgegaan van een rentevoet van ZYz ®/o bij een aangenomen gemiddelde levensduur van 100 jaar. Over de mogelijkheid tot instelling van 'n verordening tot vergoeding van verbeteringen door vakkundig gebruik die tot verhoging van de pachtprijs leiden, zegt de memo rie, dat verbetering, die het ge volg is van een normaal bedrijfs beheer de pachter is immers gehouden het gepachte als een goed pachter te gebruiken niet voor vergoeding in aanmerking zal kunnen komen. Maar men vertrouwt dat de grondkamer niet lichtvaardig tot verhoging van de pachtprijzen zal overgaan als blijkt, dat het gepachte alleen door de werkzaamheden van de pachter in een aanmerkelijke be tere toestand is komen te ver keren. In de algemene beschouwing van de memorie van antwoord wordt opgemerkt, dat de rege ring niet alle in het ontwerp aan gebrachte veranderingen als ver beteringen beschouwt. Overigens gelooft de regering o m. niet, dat het wetsontwerp de eigenaren van verpachting zal afhouden. Over de taakverdeling tussen grondkamers en pachtkamers wordt gezégd, dat bijv. de vast-' legging van 'n mondelinge pacht overeenkomst naar de paehtka-, mer is gebracht, omdat hierbij vaak over rechtsgeschillen moet worden beslist. De toetsing van de eenmaal schriftelijk vastge legde overeenkomst geschiedt door de grondkamer. De pacht- kamer kan machtiging verlenen tot het verrichten van noodzake lijke reparaties op kosten van de verpachter; bij de driejaar lijkse ehrziening van de pacht prijs kan de grondkamer dan tot een andere vaststelling van de pachtprijs komen. De regering staat een omzet ting van de pacht tot een zake lijk recht niet voor. Een goede verhouding tussen verpachter en pachter acht zij van grote bete kenis. Maar wel is zij van oor deel, dat 't tot de taak van de wet gever van behoren door dwang- rechtelijke bepalingen invloed uit te oefenen op de maatschap pelijke ontwikkeling. Bij de pacht is voor een dwangrechtelijke re geling alle aanleiding in verband met het tekort aan cultuurgrond. In antwoord op de vraag of de positie van pachters van tuin gronden geen bijzondere wette lijke bescherming behoeft wordt eraan herinnerd, dat het wets ontwerp, zowel bij onteigening als bij niet-verlenging wegens verandering van bestemming, aan de pachters een recht op schadevergoéding toekomst voor de vaak kostbare opstanden van de tuinders. hebben na de uiteenzetting van mr. Van Kleffens nog het woord gevoerd. Bij deze meestal zeer korte verklaringen bleek, dat men sympathiek staat tegenover de moeilijkheden, die Nederland in Indonesië ondervindt. Een zegsman, die de bijeen komst had bijgewoond, zeide nog in antwoord op vragen, dat, door te handelen in de geest van het rapport der „drie wijzen", dat op de ministeriële Navo-conf eren tie van vorig jaar december is goed gekeurd, Nederland heeft ge meend de kwestie in Navo-ver- band ter sprake te moeten bren gen. In dit rapport werd o.a. gezegd, dat „tenzij de Navolanden een ge zamenlijke politiek zullen kun nen bereiken door volledig en tijdig overleg over kwesties van gemeenschappelijk belang, de basis van de Atlantische samen werking in gevaar zal worden ge bracht". Subandrio over de Navo-zitting. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Suban drio, heeft zondagavond bij zijn terugkeer in Djakarta gezegd, dat hij niet kon begrijpen, waar om de Navo de crisis tussen In donesië en Nederland zou moe ten bespreken. Hij zei, dat de deur nog niet gesloten is voor een vreedzame oplossing van het geschil inzake West-Irian, doch voegde eraan toe, dat het nu geheel aan de Ne derlandse regering was het initia tief te nemen. Op een vraag over het Neder landse verzoek aan de Navo, zei de minister: „Voor zover ik weet, is de Navo een organisatie, gericht tegen de Sowjet-Unie. In dien de Navo wordt betrokken in een Aziatische kwestie, zou dit lichaam een precedent scheppen, dat een zeer slechte uitwerking in heel Azië zou hebben. "I_ het apor+i codut markt 16 krww»nj'stroat 9 ftnwuz«a kapsels met „sfeer", in een salon met „sfeer" De scheepvaartcorrespondent van de „Finn Times" meldt, dat de Shell-groep begonnen is met het opleggen van enige tank schepen waarvoor nu geen em plooi bestaat. Volgens de cor respondent heeft de Shell be vestigd dat zij in Britse havens enkele tankschepen heeft opge legd. Enige maanden geleden is de British Petroleum Company reeds overgegaan tot het opleg gen van 9 tankschepen. Naar de correspondent voorts nog meldt zijn de tankvrachttarieven in de wilde vaart sedert het hoog tepunt, dat tijdens de Suezka- naalcrisis werd bereikt, gedaald tot een niet rendabel niveau. Meer en meer komen onafhan kelijke tankreders tot de slot som, aldus de correspondent, dat het geen zin heeft hun schepen bij de huidige vracht tarieven in bedrijf te houden en dat opleggen de enige op lossing is. Naar het A.N.P. van Shell-Ne- derland verneemt zijn in Neder land geen tankschepen van de Shell-groep opgelegd. Veertien Nederlanders, die met een toestel van de Garuda Indo nesian Airways uit Djakarta za terdagmorgen in Singapore zijn aangekomen, verklaarden aan verslaggevers «van de pers dat de situatie in Indonesië iets rustiger schijnt te zijn geworden. Eén van hen, een employé van een oliemaatschappij op Borneo, zeide dat „onze relaties met de politie en bestuur op Borneo niet beter konden zijn". In Djakarta is de toestand be paald slechter, maar ik heb niets van geweld gemerkt, aldus deze passagier. Een andere passagier zeide in het begin van de week drie da gen lang doodsbenauwd te zijn geweest, doch de laatste twee da gen leek de toestand iets beter te zijn. Zijn weder-inreisvisum was ingetrokken, doch hoge amb tenaren van het immigratiekan toor hadden hem de verzekering gegeven, dat hij geen moeite zou hebben om een nieuw te krijgen. De eigenaar van een-warenhuis in Djakarta zeide geen moeilijk heden te hebben gehad en dat hij wel weer terug zou willen gaan, omdat er in Indonesië nog steeds werk is voor Hollanders. De politieke commissie van de Ver. Naties heeft vrijdag gewei gerd, aan te dringen op het ope nen van onderhandelingen om 'n einde te maken aan de reeds drie jaar durende strijd in Algerië. Ook werd een voorstel om het be ginsel van zelfbeschikking voor de Algerijnen te erkennen, afge wezen. Deze voorstellen waren vervat in een ontwerp-resolutie, die door zeventien landen van de Afrikaans-Aziatische groep was ingediend. Door Canada, Ierland en Noorwegen ingediende amen dementen nierop werden aan vaard, waardoor er niet meer van het beginsel van zelfbeschikking werd gesproken en aangedron gen werd op „doeltreffende be sprekingen" i.p.v. onderhandelin gen. Deze amendementen werden met 37 tegen 36 stemmen, bij ze ven onthoudingen aanvaard. Bij de stemming over de ge amendeerde Afrikaans-Aziati sche ontwerp-resolutie waren er 37 voor en 37 tegenstem mers, terwijl zes afgevaardig den zich van stemming onthiel den. Deze stemverhouding be tekende dat de ontwerp-resolu tie was verworpen. Frankrijk nam niet deel aan de stemming. De Latijns-Amerikaanse groep trok vervolgens haar ontwerp-re solutie, waarin alleen werd aan gedrongen op een oplossing „door passende middelen", in doch zij oehield zich het recht voor, haar voorstel aan de algemene verga dering voor te leggen, als de Al gerijnse kwestie aan de orde komt. Toen de geamendeerde Afri kaans-Aziatische ontwerp-resolu tie was afgewezen, vroeg de Tu nesische afgevaardigde Mongi Slim om een stemming over het ongewijzigde ontwerp, waarvan hij een der indieners was. De commissie ging hierna uit een om zich hierover te beraden. Het feit, dat het debat zonder een besluit is geëindigd, betekent volgens waarnemers, dat er de komende dagen intensief achter de schermen zal worden onder handeld om te komen tot een formule, die aanvaardbaar voor Frankrijk is. Deze week komt de kwestie in de algemene vergade ring aan de orde. Minister Pineau van Frankrijk wreef zich in de handen en glim lachte breed, toen hem om com mentaar werd gevraagd over het resultaat van het debat dat negen dagen heeft geduurd Hij noemde de uitslag „De best mogelijke" en hij voegde hieraan toe: „Wij zijn er volmaakt gelukkig mee". De commissie van de Ver. Na ties voor de geloofsbrieven heeft opnieuw geweigerd, de geloofs brieven van de Hongaarse dele gatie goed te keuren. Een voor stel om over de kwestie „geen beslissing te nemen", werd met zes stemmen tegen één (de Rus Sobolef), bij twee onthoudingen (Birma en Liberia aanvaard. De Amerikaan Wadsworth ver klaarde, dat de algemene verga dering in september j.I. had ge constateerd, dat het huidige re gime door Russische militaire in terventie in Hongarije aan de macht is gekomen. Intussen was er niets gebeurd, waardoor dit oordeel kon worden veranderd. Daarop stelde Sobolef de kwes tie van de geloofsbrieven van de afvaardiging van nationalistisch China aan de orde, doch de com missie sprak zich met zes tegen twee stemmen Rusland en Birma bij één onthouding IJsland uit tegen iedere actie om de nationalistische afgevaar digden door communistische te vervangen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1