Mislukte lancering van de Amerikaanse kunstmaan ^Ylederiand getart I Eric de Noorman - De ontembare Russische raket in de Verenigde Staten terechtgekomen Buitenlandse persstemmen over Indonesië VOOR OS ZONDAG Zaterdag 7 december 1957 DE VRIJE ZEEUW NEDERLANDSE TEGENMAATREGEL TEGEN AMERIKAANSE BEPERKING VAN DE INVOER VAN ZUIVELPRODUKTEN Conservatieven wonnen tussentijdse verkiezing Spanjaarden heroverden zuidelijk gedeelte van enclave Ifni Spoorwegongeluk nabij Zagreb Nederlandse helikopter-' vliegers haalden nat pak 37-46 Singapore tot hulp bereid Toestand op Sumatra is rustig I Vrijdag is een poging om de Vanguard-raket met de eerste Amerikaanse kunstmaan af te schieten mislukt. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekendge maakt, dat de raket te 17.45 uur (Ned. tijd) op haar voetstuk is ontploft. De ontploffing, die volgens be richten met grote rookontwikke ling gepaard ging, heeft geen slachtoffers geëist. Ooggetuigen van de mislukte lancering zagen een geweldige steekvlam, gevolgd door een rookwolk. In kringen van het Amerikaan, se ministerie van Defensie in Washington is gezegd, dat het nu ongeveer een maand zal duren voordat een nieuwe poging kan worden gedaan om de eerste Amerikaanse kunstmaan af te schieten. Toen de rook twee tot drie mi nuten na de ontploffing was op getrokken, kon nog niet onmid dellijk worden gezien of de start basis en andere raketten in de buurt beschadigd waren. Een woordvoerder van het lan ceringshoofdkwartier in Kaap Canaveral heeft verklaard, dat na twee seconden in de eerste trap van de raket een drukver- mindering opgetreden is. De ra ket viel op haar voetstuk terug, kantelde en explodeerde. De kunstmaan die afgeschoten had moeten worden was onge veer zo groot als een kleine voet bal. In Kaap Canaveral liggen nog twee van dergelijke kunst manen klaar om afgeschoten te worden. De lancering zou voor afgaan aan het afschieten van een grote Amerikaanse kunst maan in het begin van het vol gende jaar. Zichtbare ontsteltenis was af te lezen van de gezichten van een twintigtal functionarissen die op het ministerie van Defensie in Washington verzameld waren. Zij konden eerst hun oren niet ge loven toen zij vernamen dat de lancering was mislukt. De woord voerder van het ministerie ver frommelde de voorbereide tekst, die hij had moeten publiceren als het afschieten geslaagd ge weest zou zijn. De Vanguard-raket bestond uit drie delen. Het eerste deel had het geheel 50 km boven de aarde moeten brengen. Daarna zouden de overige twee delen van de ra ket met een snelheid van 5500 km per uur hun tocht omhoog bijna verticaal hebben voortgezet. President Eisenhower is op zijn boerderij te Gettysburg op ae hoogte gesteld van de mislukte lancering. Zijn pers-secretaris heeft gezegd, dat de president geen commentaar zal geven. Ook vice-president Nixon heeft geweigerd zich uit te laten over de mislukte Amerikaanse poging tot het afschieten van een kunst maan. De directeur van het Marine laboratorium in Washington Pe ter Horn, heeft gezegd, dat vol gens de eerste berichten aange nomen moet worden, dat de ver ongelukte Vanguard-raket niet hersteld kan worden, hoewel de derde trap vermoedelijk gespaard was gebleven. Radio-Moskou heeft de misluk te Amerikaanse poging tot het lanceren van een kunstmaan vrij dagavond in een kort bericht ge meld: „De met veel reclame om ringde Amerikaanse kunstmaan Vanguard, die vandaag afgescho ten zou worden, is met de raket tijdens het lanceren ontploft." Onder de westelijke delegaties bij de Verenigde Naties verwek te het nieuws van de mislukking te Kaap Canaveral een golf van pessimisme. De Russische ambassadeur Sobolef gaf geen commentaar op de vraag of de Sow jet-Unie de Verenigde Staten technische hulp zou kunnen aanbieden. EISENHOWER VRAAGT RAPPORT OVER MISLUKKING President Eisenhower heeft het ministerie van Defensie gevraagd om een volledig rapport over het mislukken van de lancering van de eerste Amerikaanse kunst maan. De president is, naar zijn perschef Hagerty meedeelde, zeer teleurgesteld over het gebeurde, Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat de contracte rende partijen van de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G. A. T. T.) Nederland hebben toegestaan een tegen maatregel te nemen tegen de Amerikaanse beperking van de invoer van zuivelprodukten door zijn invoer van Amerikaanse tar webloem uit de Verenigde Staten te beperken tot 160.000 ton per jaar. In deze mededeling van het mi nisterie over de resultaten van de zaterdag j.l. te Genève geëin digde zitting van de G. A. T. T. wordt ook gezegd, dat Australië en Canada onla.igs verzocht heb ben, dat er, als de Verenigde Sta ten overschottarwe gaan afzet ten, eerst vollediger overleg zal worden gepleegd. Hieraan werd nog toegevoegd, dat een aantal landen, hoewel zij waardering hadden voor de pogingen van de Verenigde Staten met de vraag stukken, die verband houden met de afzet van zijn overschot- land- bouwprodukten, tot oplossing te brengen, medegedeeld hadden, dat het' overleg doeltreffender gemaakt zou kunnen worden. ENGELAND In een kiesdistrict van Liver pool is donderdag een tussen tijdse verkiezing voor een La gerhuiszetel gehouden, die door de conservatieve kandidaat, evenals bij de jongste algemene verkiezingen, werd gewonnen. De conservatieve meerderheid is echter van 11.969 stemmen toen tot 4.304 nu gedaald. Deze daling is in dit geval in de hand gewerkt door het stel len van een kandidaat door de liberale partij, die stemmen op zich wist te verenigen, die de vorige maal aan de conservatief ten deel waren gevallen. Bij de jongste algemene verkiezingen hadden slechts de conservatieve en de socialistische partij kan didaten gesteld. Overigens is de uitslag in overeenstemming met de resul taten der tussentijdse verkiezin gen, die in de laatste tijd in Groot-Brittannië zijn gehouden. ITALIË o mij vj3>rl* riM v til Amerikanen weten van niets Chroesjtsjef, de eerste secre taris van de Russische commu nistische party, heeft vrijdag avond in Moskou meegedeeld, dat de raket van de eerste Rus sische kunstmaan op 1 december op het grondgebied van de Ver enigde Staten is terechtgeko men. Correspondenten van Westelij ke bladen vroegen Chroesjtsjef of hij dit werkelijk meende, het geen deze bevestigde. „Wij zuilen dit spoedig bekend maken en wij zullen ae Ameri kanen verzoeken ons de raket terug te geven", aldus Chroes jtsjef. De Russische partijleider zei met nadruk: „Wij weten zeker dat de raket op het grondgebied van de Verenigde Siaten is te rechtgekomen. Zij de Ameri kanen willen de raket niet teruggeven. Wij rekenden op teruggave, daar wij vertrouwen hadden in hun fatsoen, maar zij hebben dit vertrouwen be schaamd". Chroesjtsjef legde deze verkla ring af op een receptie van de Finse ambassade in Moskou, ge geven ter legenheid van de na tionale feestdag van Finland. De correspondenten drongen er bij Chroesjtsjef op aan een nadere uitleg te geven van het woord „Amerika" dat hij ge bruikte. „Bedoelt U hiermee de Verenigde Staten, de beide Ame- rika's of de Atlantische Oceaan"? zo vroegen zij hem. De Russische partijleider ant woordde: „De raket is niet in de Atlantische Oceaan, maar op het grondgebied van de Verenigde Staten terechtgekomen". Chroesjtsjef verklaarde later dat de Russen, als er een Ameri kaanse kunstmaan op Russisch grondgebied zou terechtkomen, deze aan de Amerikanen zouden teruggeven. Volgens berichten uit de Ver enigde Staten zou de raket van Spoetnik I neergestort zijn op het militaire terrein „Fort Greely", ongeveer 160 km ten zuidoosten van Fairbanks in Alaska. Deze berichten zouden dateren van 1 december. Van de zijde van het bureau voor onderzoek door de marine dat de Laan van de Russische kunstmanen controleert, is in Washington meegedeeld, dat het bureau ervan in kennis was ge steld, dat een gloeiend voorwerp uit de hemel was neergevallen Men had het voorwerp waarge nomen binnen circa één minuut, nadat men gemeld had, dat de raket boven Fairbanks zou door komen, aldus het bureau. Maar in dezelfde periode kwa men verscheidene berichten uit diverse delen van de wereld bin nen, waarin gesproken werd van geheimzinnigs voorwerpen. neergekomen zouden zijn. Men heeft echter niet kunnen bevesti gen dat deze voorwerpen in be trekking stonden tot de Russi sche kunstmanen, aldus het bu reau. A3IERIKAANSE TEGENSPRAAK. Al het nieuws, zowel het buitenlandse als het binnenlandse, kwam voor ons, Nederlanders, in de afgelopen week in de schaduw te staan bij het vernemen van de ontstellende gebeur tenissen in Indonesië. Na alles wat de Nederlanders in deze schone gebieden aan de evenaar al hebben ondervonden, begon de stelselmatige econo mische boycot in .boeraoaja en Maiang op Oost-Java. twen sprak over een „manifestatie van de gevoelens van de bevolking van Oost-Java over cie strijd voor de terugkeer van West-irian" (westelijk Nieuw-Guinea). De boycot begon in restaurants, openbare vervoermiddelen, bioscopen en dergelijke en zou zich uitbreiden tot hotels, reparatie-inrichtingen enz. Bovendien werden tal van Nederlanders gemolesteerd. Reuter meldt uit Washington, dat een woordvoerder dergenen die betrokken zijn bij liet „Van guard"-progranvma voor het af schieten van een Amerikaanse kunstmaan, heeft verklaard dat er „geen enkele aanwijzing be staatdat het derde raketgedeel te, dat met de eerste Russische kunstmaan om de aarde draaide, op Amerikaans gebied is neerge stort. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde: Voor zover in Washington be kend, hebben de Russische auto riteiten de Amerikaanse regering niets gevraagd over een op Ame rikaans gebied neerstorten van het derde raketgedeelte van de eerste Russische kunstmaan. Mogelijk hebben zij daarom trent inlichtingen ingewonnen bij de Amerikaanse ambassade te Moskou, doch daar hebben wij nog niets over vernomen. Indien de Sowjet-Unie om inlich tingen zou vragen, zou het ons een genoegen zijn deze te ver schaffen, indien wij er zelf over zouden beschikken. Thans weten wij nog niets. Wal betreft een eventueel te ruggeven van het raketgedeelte aan de SowjetUnie: „Dit vraag stuk komt niet aan de orde, voor dat wij weten of wij het hebben Ongeveer 12.000 Spaanse mili tairen trekken naar verluidt het oostelijke deel van de Spaanse enclave Ifni in Zuid-Marokko binnen om het te zuiveren van Marokkaanse ongeregelde troe pen. Gemeld wordt, dat de Span aarden reeds het gehele zuide lijke deel van de enclave weer hebben bezet. Volgens welingelichte kringen te Madrid zijn tot dusver in de strijd tegen de Marokkanen 15 Spaanse soldaten gedood en 96 gewond. Het bekende aantal ge sneuvelde guerillastrijders be draagt 36. (Volgens berichten te Rabat in Marokko heeft het Spaanse garnizoen van Tilioein in het zuiden van Ifni zich terugge trokken naar Sidi Ifni, de hoofd stad van de enclave.) De regeringen van Jordanië, Syrië, Saoedi-Arabië, Libanon en Tunesië hebben aangeboden te bemiddelen in het geschil over de enclave Ifni, aldus heeft prins Moulay Hassan van Ma rokko meegedeeld. Volgens het Spaanse Katho lieke blad „Ya", dat een be trouwbare zegsman zegt aan te halen, ontvangen de guerilla strijders hulp van de Sowjet Unie. Onlangs zou een hoeveel heid wapens in Ceuta, een Spaanse stad in het uiterste noorden van Marokko, zijn ont dekt. Er zouden thans in een Oosteuropese haven wapens voor de Marokkanen gereed lig gen. ZUID-SLAVIË Bij Zagreb is donderdagavond een passagierstrein in botsing gekomen met een goederen trein, die olie en benzine ver voerde. De brandstof ontvlamde en vrijdagochtend waren 200 brandweerlieden nog steeds be zig met blussen. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Er zijn zeker vijf doden en 23 gewonden. Men vreest dat er meer doden zijn, maar hun lijken zijn nog niet gevonden. Prinses Gracia van Monaco zal in haar functie van presi dente van het Monegaskische Rode Kruis een radio-Kerst boodschap uitspreken voor de Europese vluchtelingen, die thans in West-Europa leven. De uitzending, die onder auspi ciën van het Ver. Naties-bureau voor hulp en eerherstel staat, wodt verzorgd door Radio-Mon- te Carlo (18 december) en later heruitgezonden door de Zwitser se omroep en door Radio-Brus sel. Het Franse persbureau A.F.P. meldt dat een helikopter met drie inzittenden, twee Neder landers en een Italiaan, bij een landing op het water van het Lago Maggiore is omgeslagen. Alle drie hebben zich zwemmen de kunnen houden en zijn later aan boord genomen van een vissersvaartuig. Nader vernemen wij dat de heren Eelco Schuller en Zijlstra beide van een luchtvaartbedrijf dat op de luchthaven Rotter dam is gevestigd, met de Ita liaanse invlieger Lancia van een Bell-47-J helikopter proef vluchten maakten. Het bedrijf heeft belangstelling voor deze met drijvers uitgeruste helikop ter en daarom werden op het Lago Maggiore dalingen en op stijgingen gemaakt. Nadat een landing op het water was ge maakt, werd besloten een nieu we landing te maken. De heli kopter steeg van het water op, bereikte een voor de volgende landing voldoende hoogte en zette een nieuwe daling in. In 's Gravenhage was niet bekend waaraan het te wijten was dat het toestel bij de landing om sloeg. Het Franse persbureau meldt dat de motor weigerde. De drie inzittenden kwamen in het koude water terecht en hebben zich daarin zwemmende gehouden totdat een vissersboot ze verkleumd aan boord nam. Naar wij in 's Gravenhage ver namen is de helikopter al ge licht. 0 Zjjn de vertroostingen Gods u te klein? Job 15 11. Dit is een vraag, die ons be schaamd tot ons zeif moet doen inkeren. Die ons dringt tot zelf onderzoek en tot een persoonlijk ons rekenscnap geven van 't geen wij hebben aan ons geloof en aan onze God! Zijn Gods vertroostingen u te klein? Die vraag bewijst, zoals ook bij Job 't geval was, dat wij de indruk geven, alsof wij te kort komen aan troost. Alsof onze God ons niet genoeg is, of wellicht in onze moeilijkste uren ons in de steek laat. Ja, het leed der aarde kan ons wel eens te machtig worden. De eenzaam heid, waarin onze ziel soms te midden van velen die eens ande ren geestes zijn, moet voortleven, kan ons soms terneerdrukken. In deze stemming verliezen wij wel eens onze God uit net oog. Toch -is Hij nabij. Machtiger dan alle leed der aarde, meer dan allen, die tegenover ons staan, is Zijn Geest, waarmede Hij ons wil vertroosten en Zijn liefdevolle nabijheid doen gevoe len. Wij weten het wel Gods ver troostingen zijn nooit te klein kunnen niet te gering zijn! Het mag wel onze ernstige bede zijn. misschien in tranen, misschien met een neergebogen hart: Here help mij. dat ik Uw naam geen oneer aandoe! Help mij, dat mijn leven getuigenis geve van Uw algenoegzame hulp. Houd vast Uw kind, Heer, als de stormen woeden Als 't op de levenszee de weg [niet vindt, Als 't Uwe hand en macht niet [kan vermoeden Houd vast Uw kind! Intussen hielden de Verenigue Naties zien opnieuw Dezig mei de kwestie-iMieuw-Guinea. noezeer de Indonesische afgevaardigden de diverse landen ook bewerkt en zelfs enigermate onder druk ge zet hadaen, een motie, die her nieuwd overleg tussen Nederland en Indonesië aanbeval, kon ae vereiste twee-derde meerderheid niet halen. De door de politieke commis sie der Verenigde Naties aange nomen resolutie van de Arri- kaansAziatische landen werd verworpen met 41 stemmen vóór, 29 tegen en 11 onthoudingen. Bij de landen, die zich van stemming onthielden, senaarden zich ae Verenigde Staten... SANCTIES. Onmiddellijk verklaarde de In- donesiscne minister van Buiten landse Zaken Soebandrio in de algemene vergadering, dat zijn land nu geen ander alternatief had dan terug te vallen op stap pen buiten ue V. N. „Inaonesië zou stappen kunnen ondernemen, die niet erg bevorderlijk zouden zijn voor onze betrekkingen met Nederland." Welnu, Indonesië hééft deze „stappen" ondernomen. Het be gon zondagmorgen met het af kondigen van een aantal maat regelen, die o.m. het volgende in hielden: verbod van alle publica ties in de Nederlandse taal, dus geen kranten, tijdschriften en pe riodieken meer in het Neder lands; vertonen van films met Nederlandse onderschriften werd eveneens verboden; aan de K. L M. werd meegedeeld, dat haar vliegtuigen werd verboden, na dinsdag 6 uur plaatselijke tijd op het vliegveld Kemajoran bij Dja karta te landen; alle arbeiders in honderd procent Nederlandse on dernemingen kregen de opdracht, op maandag 2 december geduren de 24 uur het werk te staken. EEN AANSLAG, Intussen had zich zaterdag avond een ernstig incident voor gedaan. Onbekenden hadden handgranaten geworpen naar het gezelschap, waaronder zich pre sident Soekarno bevond, toen deze een bezoek bracht aan de Tjikinischool in Djakarta. De president en zijn kinderen bleven ongedeerd, maar er vielen 7 a 8 doden en 130 a 140 gewonden. Overste Dachjar zei, dat de aan slag een poging is geweest tot een politieke moord. Met stalen helmen uitgeruste troepen hielden razzia's in Dja karta. En de militaire comman dant van deze stad heeft bekend gemaakt, dat „belangrijke ver dachten" ~ijn gearresteerd, ja zelfs sprak hij over „vooraan staande leiders van de samen zwering". Het persbureau Anta- ra voegde er aan toe, dat de ar restanten inmiddels reeds heb ben bekend. Nieuwe maatregelen werden afgekondigd. De Indonesische re gering heeft alle Nederlanders verboden Indonesië te verlaten. Van alle Nederlanders in Djakar ta, de diplomatieke missie niet uitgezonderd, werd de gas- en watertoevoer afgesneden. Het vertrek van het laatste K. L. M.- vliegtuig (binnen de vastgestelde termijn) werd belemmerd. De veertig passagiers, die reeds in 't toestel hadden plaatsgenomen, werden gedwongen uit te stap pen en gezagvoerder Krouwel wist slechts op het laatste mo ment, en dan nog zonder start vergunning het vliegveld te ver laten. heeft minister Luns o.m. getele grafeerd: „Ik wens uwe excel lentie de verzekering te geven, dat het mij een voldoening is te vernemen, dat de president en zijn kinderen ongedeerd zijn ont komen." Na de verbodsmaat regelen van zondag zei de heer Luns: „De basis voor een ge sprek met Indonesië is nu wel biezonder smal." Moeten wij de Nederlanders in Indonesië maar aan hun lot overlaten, precies zoals wij het de Ambonezen ook hebben ge daan? Hebben wij niet de plicht, leven en eigendommen van onze landgenoten te beschermen? Des noods tegen de wil van Amerika en de Verenigde Naties in? Nederland spreke en handele! Na het /oord nu ook de daad! (Nadruk verboden.) Het Britse conservatieve dag- Dlad Daily Telegraph heeft vrijdag geschreven dat er anar chie in Indonesië dreigt en voorgesteld dat premier Nehroe van India de geschillen tussen Indonesië en Nederland zal trachten bij te leggen. WAT DOET DEN HAAG? (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) En wat zal de Nederlandse re gering na dit alles doen? Na het verwerpen van de resolutie in zake Nieuw-Guinea door de Alg. Verg. der V. N. heeft de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, o.m. toch nog gezegd: „De Nederland se regering zou gaarne bespre kingen van enige aard voeren." Na de aanslag op Soekarno Indien de schepen van de K.P.M. opdracht kregen om de Indonesische wateren te verla ten zou binnen enkele weken honger het gevolg zijn en de handel op het buitenland ineen storten. Een terugtrekking van Nederlandse piloten uit de In donesische luchtlijn zou de ver lamming van de verbindingen voltooien. De Indonesische rege ring heeft voldoende gedaan om dergelijke maatregelen te recht vaardigen. Zo de Nederlandse regering aarzelt om ze toe te passen vloeit deze schijn van verrast werkeloos toezien niet enkel voort uit de hoop op red ding van economische belangen maar ook uit de wetenschap dat het resultaat een chaos zou zijn, waarin het communisme over Indonesië zou triomferen. Er is weinig kans dat de Ver. Naties tussenbeide zullen komen. Te urgenter is derhalve de verantwoordelijkheid die bij de landen berust, wier veilig heid in feite door anarchie en communisme in Indonesië wordt bedreigd. Daaronder val len India en de landen van de Z.O.A.V.O." De Daily Express is van me ning dat Engeland indirect en gedeeltelijk verantwoordelijk is voor de huidige stand van za ken in Indonesië. „Indien Groot-Brittannië de Nederlan ders na de tweede wereldoorlog behoorlijk had gesteund, zou Indonesië nog steeds hun voor spoedig bewind smaken. Maar in plaats daarvan werden de Nederlanders onder toezicht van de Ver. Naties uit het land verdrongen". Het onafhankelijke dagblad The Scotsman schreef„Eén ding is zeker: economisch is de Nederlands-Indonesische ver binding veel belangrijker voor beide partijen dan het bezit van Nieuw-Guinea voor elk van hen kan zijn". De „Evening Star" (Zuid-Afri- ka) zegt over de gebeurtenissen in Indonesië, dat ZU dienen te worden gezien tegen de achter grond van een wanbestuur, dat wordt geaccentueerd door een minachting voor de wet door dezelfde mensen die op zich had den genomen de wet hoog te hou den. Vijf maanden geleden heeft de regering te Djakarta toegegeven, dat het land ten onder zou gaan als er geen offers werden ge bracht om dit te verhinderen. Naar het schijnt hebben de Indo nesische leiders thans de slacht offers ge/onden, die moeten wor den geofferd, nl. de Nederlan ders die thans nog in Indonesië werken. Dat de lieden die in Indonesië thans de leiding hebben, avontu riers zijn. werd een jaar geleden wel duidelijk, toen zij hun schul den aan Nederland ten bedrage van vier miljard guldens, repu dieerden. Dit bedrag had niets te maken met politiek of met oor log, doch was het nadelige Indo nesische saldo op de handelsba lans. goede diensten en hun goede in vloed zouden aanwenden om de spanning in Indonesië te verlich ten. Opmerkend C t als Indonesië zijn banden met Nederland ver bleekt, de handel, het bankwezen en de scheepvaart een kwart eeuw achteruit zullen worden ge zet, voegt de „New York Times" daaraan toe: „Westelijk Nieuw- Guinea, op zijn best een proble matisch L zit, is dat zeker niet waard". „Er behoort op het ogenblik in Indonesië eigeniijk geen reden voor een fundamenteel wantrou wen tegen de Nederlanders te be staan. Het voornaamste politieke probleem is reeds tot tevreden heid van Indonesië opgelost... het zal wellicht moeilijk zijn om de Indonesiërs te overreden dit feit te aanvaarden, doch uiteindelijk zal dit toch moeten geschieden. Indonesië's naburen zouden het op doeltreffende wijze moeten voorbrengen". De „Washington Post" schreef gisteren, dat nog moet worden gezien of president Boekarno de woeae, aie zijn Koude oorlog met de Hollanders over lYieuw-uuinea neeit ontketend, zal kunnen be teugelen. noor ae ontevredenheid en de armoede m net land aan te grij pen, heoben de communisten aan Kracnt gewonnen. President Boe- karno neeit getracht hen op te vangen aoor ze in zijn regering te brengen, waar mj Kiaaroiijke- lijk hoopte ze onder controle te houden voor wat hij ais nationa le doeieinuen bescuouwt. Het onainankelijke biad „Die Weit" (Vvest-Duitsiand), zegt in een hoofdartikel, dat ue laatste ontwikkelingen in mdonesie dat land in het ongenjk sieaen en de goede naam van Indonesië in het buitenland verder afbreuk doen. De uitzetting van bd.uoo Neder landers aldus het biad is de slotakte van een ontwikkeling, die, als één geheel bezien, de credietwaardigneid van het land en het vertrouwen in buitenland se ogen vermindert. Gedurende ae Buez-crisis van verleden jaar heeft Indonesië zich op onrechtmatige wijze on geveer drie miljard gulden toege- eigend door zijn schulden aan iNe- deriand te repudiëren. Thans be gint het er op te lijken, dat de In donesische regering de eigendom men wil hebben van ae 60.000 Nederlanders, waarvan de waar de wordt geschat op ruim 5 mil jard gulden. Overigens vertrouwen wij er op dat de Indonesische regering er zich wel van bewust zal zijn, dat de wereld tot nu toe in haar han delsbetrekkingen niet te doen heeft gehad met haar, doch in hoofdzaak met de van ouds ge vestigde en betrouwbare Neder landse ondernemingen in Indo nesië. De „New York Times" opperde gisteren de suggestie, dat leden van het Afro-Aziatische blok hun 37. „Wacht hier!" beveelt Eric de aanvoerder van het krijgsvolk. Dan geeft hij zijn ruiters een wenk en in een grote stofwolk verdwijnt de troep, waarbij zich ook de die skalds heeft aangesloten, in de richting van de rookwolk. „Als het een bosbrandje is lach ik me dood", hijgt Svein. „Dat kan anders erg genoeg zijn", geeft Eric ernstig ten ant woord, „maar ik vrees dat het wel wat anders is". Het blijkt dat hij gelijk heeft, als ze vanaf de lahtste heuvel een blik slaan op de geblakerde ruïne in de kleine vallei. Het vuur speelt hier en daar nog met de rokende resten van wat eens een veilig thuis was voor talloze mensen. Maar van deze bewoners is geen enkele levensteken te bekennen. Alles ademt de stilte van de dood. „Ik kende de bewoners", komt de stem van de skalde. „Het was geen onaardige kerel, men noem de hem Leif Eénpoot." lil een gisteren in Singapore uitgegeven communiqué wordt gezegd: „In geval van noodzaaK, zal de regering van Singapore alles doen wat in haar vermogen ligt om de doorgang van Neder landse uitgewekenen uit Indone sië te vergemakkelijken". Van anaere zijde werd verno men, dat de Nederlandse autori teiten contact hebben opgenomen met de Royal Air Force in Singa pore voor het verkrijgen van vliegtuigen voor het vervoeren van Nederlandse onderdanen, in het geval hun evacuatie uit Indo- nesië noodzakelijk mocht zijn. De Engelse militaire autoritei ten hebben hun medewerking toe gezegd voor de ontvangst van de Nederlandse „vluchtelingen", die zullen worden ondergebracht in legerkampen. Volgens ber.ciue-i uit verschei dene steden op Sumatra is de toe stand daar „rustig". Het werk op de Nederlandse rubber-, tabak- en thee-onderne mingen vond on normale wijze voortgang, aidus de berichten. Er .s in dat gebied geen boycot actie, en er zijn geen acties „tot overneming" vaa Nederlandse firma's door Indonesische arbei ders. De militaire commandant in Zuid-Sumatra, luitenant-kolonel Barlian, heeft een order uitge vaardigd, waarbij overneming van Nederlandse ondernemingen verboden wordt. Hij zei, dat iede re actie slechts genomen zou worden door het militaire com mando. Overtredingen van deze order zouden beschouwd worden als misdaden en zouden dienover eenkomstig gestraft worden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5