GERRIT DE JONGE UIT DE PROVINCIE Beursoverzicht Buitenlands nieuws TELEVISIE door ons geïnstalleerd geelt de meeste voldoening LEZERS Z0NDAGD1ENST ARTSEN Provinciale begroting Zeeland reëel sluitend vrouwen en een man die schrijven Woningnood volksvijand nummer één RUJMPH 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 7 december 1957 Oranjestraat 2 - Tel. 565 AXEL TERNEUZEN. AGENDA AARDENBURG. SLUISKIL VLISSINGEN. ZAAMSLAG ZUIDZANDE De afhankelijke gebieden Secretaresse van Frans instituut in Boedapest gearresteerd i r STICHTING „ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT". Zaterdag 30 november j.l. vond te Goes de jaarlijkse herfstver- gadering plaats van de leden raad der Stichting „Zeeuwse V olksuniversiteit". De voorzitter van het centraal bestuur, mr. F. W. Adriaanse, bracht verslag uit over de werk zaamheden van de Stichting in het jaar 1936/1957. Hij releveerde de voortreffe lijke samenwerking tussen de plaatselijke werkgi'oepen en het centraal bestuur en prees de toe wijding waarmede de werkgroe pen en het bureau der Stichting hun taak ook in het afgelopen seizoen hebben vex vuld. Het aantal grote toneelvoor stellingen bleef ongeveer gelijk (31), er werden 5 operavoorstel lingen georganiseerd, 3 recitals en 5 instructieve concerten en 28 KERSTKOLLEKTE LEGER DES HEILS Evenals vorige jaren zal het Leger des Heils in de week van 9 tot en met 14 december te Ter- neuzen een huis-aan-huis-kollekte houden teneinde weer in staat te worden gesteld eenzamen en zie ken een Kerstgave te brengen. Zonder de financiële steun van de bevolking zijn wij daartoe niet in staat, en toch zouden wij zo gaarne dit liefdewerk vervullen. Wilt U daaraan medewerken? Elke gave, klein of groot, is zo van harte welkom en U heeft de voldoening in stilte te hebben medegewerkt, dat zieken en een zamen, die U wellicht onbekend zijn, toch ervaren, dat de mede ingezetenen in deze Kersttijd ook aan hen willen denken. Ook zal U uw bijdrage kunnen deponeren in de reeds bij U be kende Kerstpotten van 't „Leger.'' Mocht U er de voorkeur aan geven uw bijdrage te gireren, zo geven wij hierbij het gironum mer op, n.l. 358536, en wordt U verzocht op de strook te ver melden „Kerstfeest 1957." U kunt ervan verzekerd zijn dat de ontvangen bijdragen zeer goed besteed zullen worden, want wij komen zo dikwerf in aanraking met hen, die welis waar gelukkig niet behoren tot de groep „verlorenen," maar wel tot hen voor wie uw steun wel licht een uitkomst kan zijn en daardoor zal uw Kerstgave zo veel licht en dankbaarheid bren gen. HET TLAATSELIJK CORPS „LEGER DES HEILS." lezingen. Voor de jeugd organiseerde de Sticnting niet minder dan 31 toneelvoorstellingen, 16 concer ten en 4 voorai achten, die alle bijzonder druk bezocht werden. Voor en in samenwerking met anderen aroeg de Z.V.b. zorg voor een viertal oi kesiconeer tea met twee dito-jeugdeoncerten ais- mede voor een tweetal peaago- gxscne concertavonden in resp. te r.enesse en Kruiningen. De Jeugdboekerij xs als van ouds een Dioeiend beurijf. De rmanc.eie resultaten van het totaax oer werkzaamheden van de Stichting zxjn remelijk te noemen. Het saldo-vei'lies kon tot 16,68 teruggeoracht worden. De samenstelling van het cen traal bestuur onderging geen wij zigingen. x^e vergadering was druk be zocht en ue voorzitter prees de SS.V.U. gelukkig met een zo toe gewijde en kundige staf van ad ministratieve en plaatselijke medewerkers. De Z.V.U. kan. aldus de voor- zittei-, hoewel voortdurende in spanning en waakzaamheid gebo- den blijft en ondanks de moei lijke tijden, voorlopig met ge- rustheid de toekomst tegemoet- zien. Kon. onderscheiding uitgereikt Zoals wij gisteren reeds meld den, is bij Koninklijk Besluit aan de heer B. Meeuwsen alhier de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. Dit in verband met het feit, dat de heer Meeuwsen thans 50 jaar werkzaam is bij de N.V. Handel-, Industrie- en Scheepvaart Mij „De Hoop", al hier. Naar aanleiding van deze on derscheiding had gistermorgen een korte plechtigheid plaats. Daar de burgemeester verhin derd was, heext de heer M. van Langevelde, wethouder van Fi nanciën, te ongeveer 11 uur op het kantoor van deze vennoot schap het toegekende ere-teken aan de gouden jubilaris uitge reikt. Dit had plaats in aanwezigheid van de beide directeuren, chefs en de onderbaas van de afd. Be- tonfabriek, waarin de jubilaris werkzaam is. Na een inleidend woord van een der directeuren, de heer G. J. W. van der Peijl, prees de heer Van Langevelde in zijn toespraak de plichtsbetrachting en ijver van de heer Meeuwsen, daarbij wij zende op het grote voorrecht, dat de jubilaris ten deel is gevallen om een halve eeuw in het zelfde bedrijf werkzaam te mogen zijn. Nadat de heer Van Langevelde het eremetaal op de borst van de heer Meeuwsen had gespeld bleef het gezelschap nog enige LAGER IN STILLE MARKT De markt vertoonde vrijdag middag hetzelfde beeld als don derdag. Er was echter één ver schil en wel dit, dat de cultuur- en scheepvaartfondsen gisteren lager waren in tegenstelling met donderdag. De berichten uit Indonesië verwekken ter beurze zeer zeker geen paniekstemming. Aan de andere kant lokken de berichten ook geen kopers in de markt. Het aanbod kwam giste ren in een zeer krappe markt met als gevolg lagere koersen. Van de Scheepvaarten noteer den aandelen K.P.M. na een opening van 94 pet., 92 pet. tegen donderdag 97'A pet. Tegen het slot werd het verlies met 1 pet. gereduceerd. Het bericht dat de K.P.M. thans 19 schepen in Sin gapore vasthoudt, waardoor een sjchade van circa 20.000 per ZATERDAG 7 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De vagebond koning (14 j.) Concertgebouw, 8 u.: Gang sters van 18 (14 J,) AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Michael Strogoff (a.l.) DRIEWEGEN: Café Klaassen, 7.30 uur: Prijskaartlng. SAS VAN GENT: Olympla- Theater, 8 uur: Zolang je nog een moeder hebt. SPUI: Sportterrein, 2.30 uur: Spui—Tern. Boys. ZONDAG l DECEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: Gangsters van 18 (14 j. 4.30 en 8 uur: De vagebond ko ning (14 j.) Concertgebouw, 8 u.: Gang sters van 18 (14 j.) Sportterrein W. Bolwerk, 2.45 uur: TerneuzenBiervliet. AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: Michael Strogoff (a.l.); 8 uur: Je kunt het haar niet kwalijk nemen (18 j.) SAS VAN GENT: Glympia- Theater, 2 uur: De furie van de Mississippi; 5 en 8 uur: Zo lang je nog een moeder hebt. SLUISKIL: Café Beaart, 7 uur: Palingkaarting. dag geleden wordt, was mede de oorzaak van het aanbod van de aandelen. De overige Scheep vaarten 1 tot 2 punten lager. Amsterdam Rubbers belangrijk beneden donderdag. Na een dieptepunt van 38 li tegen don derdag 44 als slotprijs, trad een herstel in tot 40,/a. Verenigde Deli's hielden zich prima en wa ren fractioneel lager. H.V.A.'s lagen met een notering van 85 5 punten beneden de vorige slot prijs, doch herstelden zich tot 87 pet. Het bericht over het be vriezen van de winstmarges in Indonesië van de Nederlandse bedrijven aldaar was hier van invloed op de koersen van de aandelen. Van de internationale waar den lagen aandelen Kon. Olie verlaten. Eerstens op de lagere koers uit Wallstreet en twee- dens, dat men ter beurze te zij ner tijd een aanbod van claims van dit fonds op de markt ver wacht wanneer de nieuwe emis sie van kracht wordt. Het fonds noteerde 157,40 min 2 gulden. Unilevers goed prijshoudend. Dat aandelen Philips te zijner tijd op de Westduitse beurzen geïntroduceerd zullen worden, was vrijdagmiddag niet aan de koers van de aandelen te mer ken. De beurs zag in deze mede deling een zwak punt en wel, dat het concern krap ïxx de geld middelen zit. De prijs vcor de aandelen was vrijwel onveran derd bij donderdag op 231, ter wijl in de morgenuren nog 234 was betaald. AKU's aangebo den, min 3 pet. K.L.M. tegen de gehele stroom in 50 ct. beter. De arbitrage kon ook gisteren niet tot zaken komen. Staatsfondsen vast. Prolonga tie 5 pet. BEURSINDICES 4/12 5/12 6/12 Int. concerns 251.30 249.12 147.45 Industrie 125.74 125.90 125.85 Scheepvaart 119.02 119.43 118.60 Banken 102.64 101.67 102.97 In<J. fondsen 67.81 69.10 66.98 Algemeen 174.84 173.96 172.94 NABEURSKOERSEN. Kon. Olie 155 ged., bieden 156.70 157.30) Philips 231 (232) Unilever 319 (320 H tijd gezellig bijeen en werden verschillende vooxvallen uit die halve eeuw nog eens opgehaald. St. Nicolaas kwam ln de „Bloemenbxiurt". De goede bint bracht een be zoek aan de kinderen vaa ue buurtvereniging „Bxoemenbuurt in het Jeugdgebouv aan de Kerkhoflaan. De voorzitter, de heer IJseoaert, heeLe St. Nico- laas van harte welkom. Door Sint Nicoxaas moesten wel enkele ver maningen worden gegeven, maar tenslotte ontvingen ue kinderen toch ook weer zijn goede gaven in de vorm van vex snapermgen en een mooi stuk speelgoed, in dank waarvoor de kinderen vei- scheidene Sint Nicolaasliedjes zongen. Notarieel examen. Voor het derde deel van het no tarieel examen is geslaagd de heer J. H. W. P, J. M. Ghijzels. St. Nicolaas bezocht de scholen. Nog juist voor zijn vertrek naar Spanje heeft de Sint met zijn Pie ter bazen kans gezien de drié plaatselijke scholen, de christelij ke, katholieke en openbare, te be zoeken. Menig kinderhartje heeft geklopt toen de Sint uit zijn ver gulde boek, en met een blik op zijn Pieten, wist welke kinderen sedert zijn vorig bezoek nogal eens ondeugend waren geweest. Het liep gelukkig nog goed voor hen af, want toen zij beterschap beloofden werd de roede niet ge bruikt en deelden zij toch nog mede in de versnaperingen, die de goede Sint had meegebracht. Als dank voor zijn milde gaven zongen de kinderen tal van be kende St. Nicolaasliedjes en zo werd het een blijde dag voor de kinderen. Wrakboei in Sardeijngeul weggenomen. Begin van dit jaar strandde in de Sardeijngeui bij Vlissingen de Zweedse ertstanker „Vittangi". Het Nederlandse loodswezen leg de toen op deze plaats een groe ne wrakooei. Vrijdagmiddag is deze wrakboei weggenomen. Ter plaatse lag een oud scheepswrak, doch ln de afgelopen maanden Is dit zover verwijderd, dat het geen hinder meer kan opleveren. „Ivoorkust" liep aan de grond Het ruim 4000 ton metende Nederlandse motorschip „Ivoor kust", dat op weg was naar Antwerpen, is donderdagnacht om tien voor half drie ter hoogte van het „leugenaars- hoofd" te Vlissingen tijdens zeer dikke mist aan de grond gevaren. De sleepboot „Scaldis" voer ter assistentie uit, doch hoefde geen hulp te verlenen, omdat de „Ivoorkust" om kwart voor drie op eigen kracht vlot kwam. Het schip heeft ligplaats genomen op de rede van Vlis singen. Het schip zelf liep weinig scha de op, doch het Leugenaarshoofd werd aanzienlijk beschadigd. Een belangrijk deel van de kop is ver dwenen, alsmede het rode scheep- vaartlicht. Om moeilijkheden voor de scheepvaart te voorko men heeft het Nederlandse loods wezen een rode lichtboei ge plaatst. Rijkswaterstaat heeft in middels met de rederij van de Ivoorkust, de Holland Afrika Lijn uit Rotterdam, besprekingen ge opend voor 'het storten van een cautie. De „Ivoorkust" heeft inmiddels de reis naar Antwerpen voortge zet. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der a sen waarge nomen door dokter P. J. Nijsten, Tel. 2324. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. Bezoek van St Nicolaas aan de openbare school Donderdagmiddag was St, Ni colaas op bezoek bij de kinderen van de openbare school alhier. Bij het binnentreden werden Sint en Piet met het welkomst lied ontvangen. Nadat de hoge gast en zijn Pieterbaas hadden plaats genomen werden zij door het hoofd der school, de heer A. C. Brakman, toegesproken, waarbij de gebeurtenissen van ixet afgelopen jaar de revue pas seerden. Gelukkig waren er veie goede dingen geoeurd en maar weinig kwaads verricht, zodat de Sint niet boos behoe ue te zijn. Integendeel, hij prees de kin deren voor hun enthousiasme om met collectebussen te lopen en ook voor de goede verzor ging van de vogels in de winter. Hierna voerden de schoolkinde ren enige aardige toneelstukjes op. Sint Nicolaas kon gelukkig nog de tijd er afnijpen om dit mee te maken en hij verklaar de later, dat hij zelden zulk goed spel had meegemaakt. Daarna deelde hij met milde hand cadeautjes en lekkers uit, waarna hij tot zijn schrik be merkte dat het al laat gewor den was. Onder het zingen van een af scheidslied vertrokken St. Nico laas en zijn trouwe knecht. Gemeentelijke badinrichting In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand no vember 1322 baden genomen. St Nicolaas bezocht Zuidzandse scholen Ook de schoolkinderen alhier werden dit jaar niet door Sint Nicolaas vergeten. Donderdag middag bracht hij een bezoek aan de kleuterschool, waar hij werd welkom geheten door bur gemeester H. P. Everwijn. De goede Sint toonde zich zeer tevreden over het gedrag van de jeugd van Zuidzande en had voor elk een geschenk uit het verre land meegebracht. Vervolgens bracht de zo welko me gast nog een bezoek aan de o. 1. school waar weliswaar meer reprimandes werden uitgedeeld, doch ook elk lid van de grotere jeugd een verrassing in ont vangst mocht nemen. COOP. VRUCHTENVEILING .JZEEUVVSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van vrijdag 6 december. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla ƒ8,60 15,30. Per stuk: Bloemkool 27—71 ct; Knolselderij A 16 ct, B 13—15 ct, C 11—14 ct. Per kg: Andijvie 20—29 ct; Kroten 7 ct; Rode kool 1314 ct; Savoye kool 16—23 ct; Witte kool 814 ct: Waspeen 1014 ct; Breekpeen 813 ct; Prei 2739 ct: Knolselderij 1620 ct; Sprui ten 2958 Cvj Uien 12—13 ct; Witlof BI 77—81 ct, BII 54—60 ct; Boerekool 2024 ct. FRUIT. Per kg. Appelen. Winston H II 60 ct, K <375 ct, F 59 ct, kroet 5256 ct; Golden Delicious K 85 87 ct. F 7073 ct, kroet 58 ct; Cox Orange Pippin 1,03—1,06. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan de Provinciale Staten een reëel sluitende ont- werpbegroting 1958 aangeboden. Zij hebben daarbij kunnen vol doen aan het uitdrukkelijke ver langen van de regering, een klein deel van de geraamde uitkering uit het provincie-fonds niet te be. stemmen. Volgens Gedeputeerde Staten stemt het tot voldoening, dat een sluitende begroting kan worden opgesteld, doch daar staat tegenover, aldus G.S., dat men ln het verschiet rekening moet houden met enkele belang rijk hogere uitgaven. Zij wijzen o.a. op stijging van de uitgaven voor ue veerverbin- ding met Schouwen-Duiveland en op de in de miljoenennota ge noemde mogelijkheid van een ba- langrijke verhoging van de bij drage aan het algemeen burger lijk pensioenfonds. Wat de veerveihinding met Schouwen-Duiveland betreft, op de ontwerp-begroting 1958 heb ben Gedeputeexde Staten een be drag van een half miljoen gul den gevoteerd voor de inrichting van een nieuwe veerhaven op Noord-Beveland. Het plan voor deze nieuwe veerhaven, welke even ten noorden van Kats komt en lijnrecht tegenover de in aan bouw zijnde veerhaven op Scnou- wen-Duiveland, de Val bij Zierik- zee, die begin 1958 in gebruik wordt gesteld, wei'd ontworpen door da provinciale waterstaat in Zeeland. Door deze nieuwe veerhaven op Noord-Beveland zal de veerverbindlng met Schou wen-Duiveland kunnen worden opgevoerd tot een uurdienst. Het ligt in de bedoeling, dat deze nieuwe veerhaven op Noord-Be veland uiterlijk in 1962 gereed zal zijn. In de toelichting merkten Gedeputeerde Staten voorts op, dat cok voor Zeeland de wo ningnood volksvijand nummer één is. De groots.e moeilijkhe den ten aanzien van de woning wetwoningen liggen op finan cieel gebied. Gedeputeerde Staten hebben zich na het bekend worden van het sluiten van de grote woning- bouwlening bij institutionele be- leggers, omtrent tie verdeling on middellijk gewend tot de x-ege- ring. Zij menen, dat deze verde ling ln zeer kort tijdsbestek tot stand is gebracht en op een, naar hun oorueel, onjuiste basis. Niet slechts kwamen de Zeeuwse ge meenten in totaal hierbij niet aan hun trekken, maar cok belandde het geld ten gevolge van het toe gepaste systeem van de vex'de- flng, niet daar waar het het VER. NATIES De beheei'schapscommissie van de algemene vergadering der Ver. Naties heeft donderdag een resolutie goedgekeurd waar in opnieuw een beroep wordt gedaan op landen die afhanke lijke gebieden besturen, bij be nadering een datum te noemen waarop zij verwachten dat deze gebieden zelfbestuur of onaf hankelijkheid zullen hebben verworven. De resolutie werd aangeno men met 44 tegen 15 stemmen bij 12 onthoudingen. Zij ver wijst naar een soortgelijke reso lutie die in februari door de algemene vergadering werd aan genomen en merkt „met teleur stelling" op, dat de gevraagde geschatte datums nog niet zijn opgegeven. De resolutie gaat naar de al gemene vergadering in de vorm van een aanbeveling. HONGARIJE Donderdagavond is te Boeda pest van betrouwbare zijde ver nomen dat de Hongaarse poli tie de Hongaarse secretaresse van het Franse instituut te Boedapest, mevrouw Marianne Halko, heeft gearresteerd, toen zij van haar werk naar haar flatwoning terugkeerde. Mevrouw Halko, een vrouw van middelbare leeftijd, werkte reeds tien jaar voor het Franse i"v, •- s c h r ij m ,i c h i n s Parfait fol Al elk detail' RUJ) BE R G'S H A N D E l S B R E A U ItkNEUZEN laËFOON 2304 NOpfcsTRAAT 7B instituut. De reden van haar arrestatie is niet bekend. WEST-DU ITS LAND Vervroegde aflossing van buitenlandse schulden bepleit In haar maandbericht van november bepleit de Deutsche Bundesbank een zo groot moge lijke vervroegde aflossing van de buitenlandse schulden der bondsrepubliek teneinde andere Europese landen te helpen hun betalingsbalansmoeilijkheden te overwinnen. Van de nog af te lossen schulden, die in totaal ongeveer 9 miljard D.M. belo pen, komt volgens de Bundes bank echter niet meer dan 1,3 a 1,4 miljard D.M, voor ver: vroegde aflossing in aanmer king. OOST-DUITSLAND Spionage in Oost-Duitsland Majoor Kehl van de Oostduit- se veiligheidsdienst heeft vrij dag op een persconferentie in Oost-Berlijn de geheime diens ten van Westelijke mogendhe den ervan beschuldigd, dat zij Oostduitse telefoon-verbindin gen, die door West-Berlijn lopen, hebben afgetapt en hier over gevoerde gesprekken heb ben afgeluisterd. Genoemde ge heime diensten zouden hierdoor „belangrijke militaire en econo mische gegevens" in handen hebben gekregen. Deze gegevens' zouden tenslotte verzameld zijn door een bureau van de Ameri kaanse geheime dienst, aldus majoor Kehl. De staatssecretaris voor de Oostduitse P.T.T., Richard Seri- nek, verklaarde op de perscon ferentie, dat de Oostduitse rege ring tegenmaatregelen heeft ge troffen en nieuwe geheime tele foonleidingen heeft laten aan leggen, die niet door West-Ber meest nodig was. Gedeputeerde Staten hebben zich daarom in verband met de obligatielening voor woningbouw wederom tot de regering gewend. De bestrijding van de woning nood in Zeeland is van des te gro ter belang, nu Zeeland, mede in verband met de uitvoering van het Deltaplan, een kans krijgt om eindelijk een bescheiden aandeel te verwerven in de economische ontplooiing, welke haar tot dus ver in mindere mate dan andere provincies ten deel viel. Gedurende het tijdvak van 1 januari 1957 tot 1 november 1957 zijn machtigingen ver leend tot gunning van 834 wo ningwetwoningen en zijn pre mies toegekend voor de bouw van 862 premiewoningen. CONCENTRATIE VAN POLDERS. In hun toelichting merken G.S. voorts op, dat de concentra- tie van polders en waterschap pen gestaag vordert en dat men inzake de besluiten betreffende de concentratie van polders en waterschapnen op Schouwen- Duiveland, Tholen en Noord-Be veland nog op da goedkeuring van de Kroon wacht. Wat Zuid- Beveland betreft, zijn de concen- tratievoorstellen in een vergevor derd stadium. Wat Walcheren be treft wordt het advies van een daartoe werkzame commissie binnenkort tegemoetgezien en voor oostelijk Zeeuws-Vlaande- ren is het samenstellen van een adviescommissie in voorbarei- ding. DE DRINKWATERVOOR ZIENING. Voor de onrendabele voorzie ning met drinkwater hebben Ge deputeerde Staten op de ontwerp begroting 1958 een bedrag gevo teerd van 12.500. De onrendabe- le voorz;ening met drinkwater en elektriciteit in de herverkave- lingsgebieden zal worden ge staakt. Wat Schouwen-Duiveland betreft hebben Provinciale Sta ten reeds op 15 juli 1957 hun me dewerking verleend wat de drink, watervoorziening betreft en voor het eiland Tholen komt eenzelfde voorstel in de winterzitting van 1957, begin december, ter behan deling. In dit voorstel merken G.S. op, dat voor het herverkave- lingsgebied Tholen in havolging van andere onrendabele gebieden ln Zeeland, een regeling ls opge steld, dat de herverkaveling 50 van het aanlegkapitaal zal bij dragen, de gemeente 10 en de provincie eveneens 10 Samen met de bijdragen van belangheb benden van ln totaal 36 bete kent dit dus 106 van het aan legkapitaal. Dit percentage van 106 is nodig omdat er naast 100 V» van het aanlegkapitaal per perceel nog 6 van het aanleg kapitaal nodig is voor dekking van het gekapitaliseerde exploi tatie-tekort, dat niet voor reke ning van de N.V. Waterleiding maatschappij Tholen kan worden gebracht. Aan Provinciale Staten wordt thans voorgesteld de 10 bij te dragen. De herverkave lingscommissie Zeeland heeft de regeling reeds aanvaard. In totaal komen in het herver- kavelingsgebied Tholen 400 per celen in aanmersing voor aan sluiting op deze basis. Aan aan legkapitaal is hiervoor nodig an derhalf miljoen, waarvan de pro vincie rónd 150.000 zal moeten bijdragen. door BRUNO J. VAN LHEENKE. 40) (Nadruk verboden.) De dag na het boottochtje met Hellen, kwamen Washingman en ik overeen, dat wij naar Du Por- tant zouden gaan om samen met die oude heer een plan op te stellen ter fabricering van twin- tig O.M.M.'s, een grapje, waar twintigmaal zestigduizend gulden mee gemoeid zou zijn! Ik telegrafeerde naar dr. Tui melaar: „Succes gehad stop maakt u zich geen zorgen meer stop Machine woi-dt hoogst waarschijnlijk gefabriceerd stop Mogelijk zelfs twintig stop Vijf -anker champagne stop Walter," Na voor dit telegram een klein kapitaaltje te hebben neergeteld, stapte ik in de wagen waarmee Maria de Rezza mij naar het postkantoor had gereden. „En nu eerst eens zwemmen," zuchtte ik. „Heerlijk, samen," zuchtte Ma ria- „O, hemeltje," dacht ik. „Lieveling!" dacht Maria. Het water was die middag weer bijzonder blauw, de lucht was even bijzonder blauw en Maria was bijzonder mooi en bij zonder lief. Ik daax'entegen was min of meer geradbraakt en tevens was ik vast van plan, om de volgende dag naar parijs te gaan; ik zou Washingman er wel voor weten te porren, om een beetje haast achter de zaak te zetten en ik zou er óók voor wa ken, dat hij zijn dochter niet naar Pai'ijs liet komen voordat ik weer goed en wel in Holland zat. Want die liefdesgeschiedenis sen hingen mij nu wel erg dik de keel uit. En natuurlijk moest het ook die zondag weer op een dergelijke geschiedenis uitlopen. Of moest ik u nog vertellen, dat Maria mij toevertrouwde, dat zij maar van Alfredo ging scheiden en dat zij wist, gewoon voelde, dat ik van haar hield, en alleen maar wat verlegen was! En dat ik haar nu toch maar moest ver tellen wanneer wij gingen trou wen? Ik wilde aan deze flauwe kul juist een eind maken, toen iknatuurlijk: toen ik Mas- köwitsk zag. Ik wilde het toch óók eens bij Maria proberen. „Maria," vroeg ik, „ken jij die man?" „Jawel," zei Maria rustig. Ik was een ogenblik volkomen beduusd door dit antwoord en vei'langde even hevig naar de zo vertrouwde, wegvluchtende kat. „Wie is het?" vroeg ik. „O," zei Maria, „zijn naam ken ik niet." „Geeft niet," zei ik ongeduldig, „die naam ken ik; hij heet Mas- kówitsk- Maar wat doét hij en hoe ken je hem?!" „Lieve help," zei Maria, „wat maak je je druk om zo'n nare dikke man, lieverd. Je besteedt aan hem haast nog meer aan dacht dan aan je toekomstige vrouw. Lieve, Mijn geduld raakte nu werke lijk op. „Ja, toe nou. Laat dat nu maar," snauwde ik. Maria schrok en ik begreep, dat ik zó niets zou bereiken. Daarom kuste ik haar even en suste ik: „Nu ja, zo bedoel ik het niet. Maar het is voor mij van veel belang om van d4* man alles j af te weten." „Alles?" zei Maria dromerig. I „O, schatje, wat Jammer, lk weet niets anders, dan dat hij bevriend is met de Gray's en dat hij ook wel met Hellen Washingman schijnt op te trekken. Ik heb haar tenminste eens samen met hem gezien. O ja, en ik heb hem ook zien praten met Palma." „Palma?!" riep ik uit. „Zóó.. Dus dat juffie speelt óók geen eerlijk spel! MmmmGoed! Maria, wacht hier even op mij; lk moét die man even spreken." Ik was vastbesloten, de dik kerd nu zélf te gaan vragen wat hij van mij moest. „O, maar schatje, hij is al weg", zei Maria. Ik keek om. Maria had gelijk; de dikkerd was verdwenen. Wat ik toen zei, kan niet In druk verschijnen. Het was in ieder geval Hollands. HOOFDSTUK XIX. Ik voelde mij niet bepaald rus tig, toen ik de volgende dag sa men met Washingman naar Pa rijs vertrok. Wij waren in alle stilte weggegaan en Washingman had Hellen gezegd, dat zij als een braaf meisje op pa moest wachten in Monte Carlo. Ik had niets gezegd; het leek mij ver standiger, de dames er niet van op de hoogte te bx-engen, dat ik naar huize Du Portant ging. Je kon nooit weten wat mij dan weer boven het hoofd zou han gen. Alleen Ivonne wist dat ik naar haar grootvader ging. Ja, die Ivonne. Wat er nu met haar gebeurd was weet ik niet, maar een feit was, dat zij er plotseling geen enkel bezwaar meer tegen had, dat ik haar grootvader voor de Q-M.M. ging intex-esseren. Zou ook dit een gevolg zijn van de instraling van de O.M.M.? Ik dacht van wel. In elk geval: Ivon ne zag het belang van de zaak ln en raadde mij, de avond vóór ons vertrek, zélf aan om haar grootvader op te zoeken. Was hingman kon nu immers de za kelijke leiding nemen? Haar gx'ootvaier kon volgens haar zijn geld moeilijk beter besteden dan aan de fabricatie van enkele OM.M-'s. (Wordt vervolgd.) lijn lopen. Tenslotte zei de chef van de Oostduitse regeringspersdienst, Frits Beyling, dat er zolang de spionage-organisaties in West- Berlijn niet zijn opgeheven, geen sprake kan zijn van het herstel van de normale telefoon verbindingen tussen Oost- en West-Berlijn, die in 1952 zijn verbroken. De Senaat van West- Berlijn zou pogingen hebben gedaan om deze verbindingen te laten herstellen. Stevenson is het niet eens fnet Eisenhower De Amerikaanse democrati sche leider Adlai Stevenson heeft in een artikel in het Britse blad „News Chronicle" uiteengezet waarom hij niet wil deelnemen aan de besprekingen van de, Noordatlantische ver- drags-organisatie te Parijs. „Ik steun krachtig de voor stellen van president Eisenho wer aangaande de economische hulp aan het buitenland, maar ik twijfel aan de juistheid van de voorstellen voor militaire economische hulp". Hij deelde mee voornemens te zijn het Amerikaanse congres om een extra economische hulp van 1 miljard dollar te vragen. De democratische leider betreur de het, dat de Amerikaanse hulp in de laatste jaren voor namelijk een essentieel militair karakter had. Slechts 15 tot 20 procent van de hulp was van zuiver economische aard. Stevenson zei voorts, dat het Westen thans een groter gevaar dan ooit sedert de tweede we reldoorlog loopt wegens de tij delijke verzwakking van hot Westelijke bondgenootschap, de anti-Amerikaanse gevoelens in Groot-Brlttannië en Frankrijk en het Russische binnendrin gen in het Midden-Oosten.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2