Eisenhower - Gaillard, Bourguiba - Mohammed, Adenauer en Soekarno Vier Belgische militairen omgekomen bij ongeluk in Duitsland Officiële mededeling Nederlandse regering De sluiting van de Nederlandse consulaten Engeland met gemengde gevoelens naar N.A.V.O.-raad? HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN van de De toestand in Indonesië ZATERDAG 7 DECEMBER 1957. 12e Jaargang Nr 4239 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De nieuwe en ondanks alle optimistische tegenge luiden zeker ernstige ziekte van president Eisen hower heeft tot begrijpelijke ontsteltenis geleid. Zulks, omdat de presidentiële macht der Verenigde Staten nu eenmaal van omvang rijke aard is en de grondwet niet voorziet in een vervan ging van korter of langer duur, zelfs niet in de beant woording van de vraag, welke personen of welk or gaan kan vaststellen, dat de president buiten staat is de regering waar te nemen. De berichten waren en zijn ook nu nog verwarrend. Heeft de president 'n (lich te) beroerte gehad, spelen andere elementen daarbij mede of is het slechts een voorbijgaande vaatkramp cn nog voorbijgaander spraak- moeilijkheid Hij heeft zich snel hersteld; was de volgende dag reeds op, ver trok naar Gettysburg en heeft nu reeds weer een mi nisterraad geleid. Het heet te aanvankelijk, dat van gaan naar Parijs voor de Nato-zitting geen sprake was en dat Nixon zijn plaats zou innemen. Sedertdien is zijn toestand weer verbe terd; hij wil, tenzij de dok ter het hem opzettelijk ver biedt, naar Parijs. Vermoe delijk gaat hij toch, maar welke gevolgen kan dit voor hem hebben Aan de andere zijde is deze bijeenkomst van de NATO een topconferentie, waaraan alle betrokkenen hard werk hebben. I. VAN ADENAUER NAAR SOEKARNO. NAVO-RAAD ZATERDAG IN SPOEDZITTING BIJEEN I.V.M. INDONESIË De permanente Navo- raad zal vandaag in Parijs een spoedzitting houden om de toestand in Indonesië te jespreken, zo heeft een Navo-woordvoerder vrij dagavond medegedeeld. Aanbod van „Hulp aan landgenoten in Indonesië De Stichting „Hulp aan landge noten in Indonesië" heeft gisteren aan de ministerraad een telegram gezonden van de volgende in houd: „De Stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" voelt behoefte. U die bijstand aan te bieden, die Uw taak in de gegeven omstandigheden kan verlichten" Het telegram was getekend door Dr. H. A. Colijn en de heer J. Kortenhorst. DE MET WATERSTOFBOMMEN BOVEN ENGELAND PATROUILLERENDE VLIEGTUIGEN Officieel wordt meegedeeld: „De berichten, welke de Nederlandse regering uit Indonesië bereiken, wijzen in toenemende mate op acties door de Indonesische republiek geleid, bevorderd of toegelaten tegen de Nederlanders en de Nederlandse economische activiteiten in Indonesië, maatregelen welke in strijd zijn met de eerste beginselen van het volkenrecht en de men selijke waardigheid. Daarbij wordt op volstrekt onrechtmatige wijze beslag gelegd op Nederlands eigendom. Bij haar beleid ten aanzien van deze acties baseert de Nederlandse regering zich in de eerste plaats op het welzijn en de veiligheid van onze landgenoten in Indonesië. Openbare uitlatin gen van Indonesische regeringspersonen geven de indruk, als zou de Indonesische regering ernaar streven de Nederlanders op zo kort mogelijke ter mijn uit Indonesië uit te wijzen, te doen vertrekken of het leven en werken praktisch onmogelijk te maken. Hoewel nog niet met zekerheid kon worden vastgesteld, hoever de Indonesische regering be doelt te gaan met maatregelen, welke zo diep zullen ingrijpen in het Indonesische economische bestel, stelt de Nederlandse regering alles in het werk om hen, die Indonesië zullen moeten of willen verlaten, daartoe op korte termijn in staat te stellen. Reeds nu wordt scheepsruimte hiervoor gereed gehouden cn de nodige andere materiële voorzieningen wor den getroffen. Ondanks het feit dat de Indonesische regering sinds geruime tijd normaal diplomatiek verkeer uitermate bemoeilijkt, zal de Nederlandse regering zich tot de Indonesische regering richten teneinde regelingen mogelijk te maken die voor een ordelijk vertrek noodzakelijk zijn. Zo nodig zal de Nederlandse regering een beroep doen op internationale organisaties, met name het internationale Rode Kruis, teneinde de nodige medewerking te verkrijgen. De Nederlandse regering heeft uiteraard tegen bovenbedoelde maatregelen van de zijde van In donesië op scherpe wijze geprotesteerd. Daaren boven heeft zij haar permanente vertegenwoordi ger bij de NATO instructies gegeven de NATO- raad in spoedzitting bijeen te roepen teneinde de partners van Nederland in de NATO een uiteen zetting te geven over de situatie en alle maatrege len van solidariteit te vragen, welke de huidige situatie vereisen. Ook buiten het kader van de NATO is een be roep gedaan op verscheidene buitenlandse rege ringen." Amerikaanse ambassadeur bezocht Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken GIA nam KLM-hotel in Djakarta over Roerende tafere'en op vliegveld van Djakarta MINISTER VAN VOORLICHTING OVER NED. NIEUW-GUINEA Japan bereid Indonesië te helpen Thans 19 K.P.M.-schepen in Singapore Maatregelen tot bescherming van Australische onderdanen op onder op onder Dec. 7 8.35 16.31 17.09 8.26 8 8.37 16.31 18.08 9.20 9 8.38 16.31 19.16 10.06 Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,— per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Gaillard is wat sterker komen te staan nu de Nationale Verga dering zijn kaderwet-Algiers heelt aangenomen. De rechter zijde eenter heeft daarin veie ver anderingen aangeoraent, die het ontwerp voor ae Algerijnse vrij- neiasKampers moeihjK aanneem- oaar maaKi. De radicalen zijn ver deeld; op het congres der partij behaalde Mendès r rance, die weer in de politiek is terugge keerd, met een sterker verzoe nend geluid, de overwinning; dit leidde in de Kamer tot opwinden de toneien die schorsing nodig maakten. DE TOESTAND IN NuQKD-Ar Kj&iA. Bourguiba, persident van Tunis en koning Mohammed V van Ma rokko, werkten een gezamenlijk bemiddelingsvoorstel uit, dat ech ter iranttujk slecnts voor een stilstand oer vijandelijkheden wil aanvaarden, uaiüara in Parijs en xrneau in New York gingen ook niet heiemaai accooro; voor Pineau te moeilijker, omdat hij aaar in de V. N. ue politiek van r rankrijk en Algieis moet ver- deuigen tegen de Aziatiscn-Afri- Kaanse bev*eringen. Lr is nu ook een geschil tus sen Spanje en MaroKKO, omdat Marokkanen ueze enclave van Spanje zijn binnengedrongen en de Spanjaarden nen met sue ces bestrijden. In het nabije-Oosten is ook al beweging. Egypte, bron van veel kwaad, intrigeert tegen Jordanië en koning hoessein. Omdat nu Jordanië zijn trouw aan de Ara bische zaak wil demonstreren, is het een blokkade begonnen tegen israël, dat zich in zeldzame rust mocht verheugen. Om een nieuwe uitbarsting te voor komen, is HammarsKjoeld, secre taris-generaal van de V. N. er ijlings heengetrokken, en be zocht reeds de hoofdsteden Am man en Jeruzalem. Koning Ibn Saoed en de Libanon zijn even eens actief. 41 stemmen vóór stonden nu 29 tegen en 11 onthoudingen (w.o. de Ver. Staten). Indonesië's vertegenwoordi gers lieten tijdens het debat drei gementen horen, die nauwelijks met de stauten der V. N. in over eenstemming zijn zonder dat de president of Europese staten het nodig vonden daartegen te pro testeren. En ook nu, nadat die dreigementen worden verwezen lijkt, vinden zij het nodig zich vol komen te onthouden. Zelfs Aus tralië, waarmede wij nu nauw verbonden heten o2 India, dat zich altijd het vredelievendste land ter wereld noemt! VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) PARIJS IS NOG BOOS Frankrijk is niet alleen nog Bteeds boos over de wapenleve ringen aan Tunis, maar wil atoom-mogendheid worden. De ontmoeting, te Parijs, van Mac- Millan en Gaillard heeft de bond genootschappelijke verhouding niet versterkt; Frankrijk voelt zich tekortgedaan. In de Westeuropese Unie is de verdeling der opdrachten aan de orde gekomen. Volgens sommige bladen zou Frankrijk met Duits land en Italië een blok tegen de suprematie van Engeland en Amerika willen vormen. Maar dit bericht is officieel tegenge sproken, niet slechts in Parijs, maar ook elders. Dulles spreekt over de noodzakelijkheid van sa- menspreken bij de behandeling van internationale overleggin gen; in Europa wil men alge meen politieke integratie, maar hoe deze te bereiken? Er moet voor de kracht van de NATO meer eenheid komen, maar Frankrijk zelf, dat daar over klaagt, weet niet goed hoe. Frankrijk heeft in feite geen stabiele regering en dit werkt mede de westelijke eenheid tegen. In Duitsland moge Adenauer door griep verhinderd om naar Londen te gaan in zijn minister Von Brentano vertrou wen, hij blijft ten dele toch in de leiding der buitenlandse politiek betrokken. De sociaal-democra ten, die bezig zijn zich van hun nederlaag te herstellen, willen zekere medezeggenschap krach tens de samenwerking in de com missie voor de buitenlandse poli tiek. Adenauer blijkt wel tot zekere bereidheid, omdat hij en C. D. U. al Tekening houden met de landelijke verkiezingen, die een volgend jaar in Noord-Rijn- Westfalen zullen worden gehou den. Men richt zich daar vooral tegen de F. D. P., de vrijzinnigen, en minder tegen de sociaal-demo craten. Het bezoek van Adenauer aan Rome heeft zekere samen werking in uitzicht gesteld. Het buurland Oostenrijk, was toneel van strijd tussen de twee grote coalitiegenoten, die ten dele is bijgelegd. In Italië maakt men zich ongerust over zekere Duitse (Oostenrijkse) tendenzen in Zuid-Tirol. Indonesië trok inzake Nieuw- Guinea aan het kortste eind; de 2/3 meerderheid werd ook nu niet bereikt, zelfs minder bena- -derd dan in vorige jaren. Tegen De bijeenkomst van de Navo- raad begint hedenochtend om 11 uur Nederlandse tijd. B)j een ongeluk dat vrijdag ochtend op de Elmpterberg ln Duitsland is gebeurd met twee legerauto's zijn, voor zover thans ln Nederland bekend is, vier Bel gische soldaten om het leven ge komen. twee zwaar en acht licht gewond. De doden en gewonden zijn alle overgebracht naa- het St. Lnurentiusziekenhuis te Roer mond. Het ongeluk is gebeurd nabij het Nederlandse grenskantoor op ongeveer tweehonderd meter over de grens tussen Nederland en Duitsland op Duits gebied. Op de vrij sterke helling van de Elmpterberg daalde een aantal legerauto's, die Belgische solda ten vervoerde uit Keulen, af in de richting van Nederland. Ten gevolge van de gladheid van de weg is de eerste vrachtauto gaan slippen, de bestuurder heeft de auto niet meer in zijn macht kun nen houden en het voertuig schoot rechts van de weg in de ruim vier meter lager gelegen struiken en bomen, waar het op de kop terecht kwam. Vier mili tairen bleken onder deze vracht auto beklemd te zijn geraakt. Zij waren allen om het leven geko men. Met zeer veel moeite is men er in geslaagd de stoffelijke over schotten te bevrijden. Een tweede vrachtauto met militairen probeerde, toen de eerste auto aan het slippen ging, te remmen, maar ook deze wa gen was niet te houden. Deze auto schoot echter naar links. Omdat het gevaar bestond dat de uit de omgeslagen vracht auto stromende benzine zou gaan branden moest deze wagen met schuimblussers nat gehou den worden. Geneeskundige hulp kwam van het nabij gelegen vliegveld van de Engelse koninklijke lucht macht, tussen Roermond en München-Gladbach. Voorts ver leenden het Duitse Rode Kruis en Nederlandse militaire hulp. Alle Belgische militairen wa ren Vlamingen die over een maand zouden afzwaaien. Socialistische Lagerhuisleden hebben donderdag een motie in gediend, waarin wordt verklaard dat „het overvliegen van de Britse eilanden door Amerikaan se bommenwerpers, die water stofbommen aan boord hebben, niet door de huidige stand der in ternationale betrekkingen wordt gerechtvaardigd". Zij wensen daarom dat „hieraan, in het be lang van het Britse volk, een einde wordt gemaakt". „Reuter" meldt uit Londen dat de Britse premier, Harold Mac- Millan, naar aanleiding van het bovenstaande heeft verklaard dat de meeste patrouillevluchten bo ven het Verenigd Koninkrijk, die worden gemaakt door van Britse bases opgestegen Engelse en Amerikaanse vliegtuigen, die wa terstofbommen aan boord heb ben, „boven zee en op geruime afstand uit de kust" worden ge maakt. De premier, die verder nog me dedeelde dat de meeste vliegtuig ongelukken zich bij opstijgen of dalen afspelen, voegde hieraan toe dat zich ook niet aanhoudend militaire vliegtuigen, met kern wapens aan boord, boven Groot Brittannië bevinden. I.v.m. de hiervoorgenoemde pa trouillevluchten waren alle nood zakelijke voorzorgsmaatregelen getroffen. De premier maakte in het alge meen de opmerking dat, wilde 'n bepaald afschrikwekkend middel doeltreffend zijn, er ook weer ge zorgd moest worden dat het, zo nodig, op de snelste en meest af doende wijze gebruikt kon wor den. „Een te ingewikkelde rege ling zou de afschrikwekkende uit werking van bepaalde wapens verloren doen gaan", verklaarde hij. MacMillan verklaarde ook nog dat met de Amerikaanse autori teiten wordt onderhandeld over de uitwerking van de overeen komst, die hij gedurende de be sprekingen op de Bermuda-eilan den met president Eisenhower heeft gesloten en die voorziet in het ter beschikking van Groot- Brittannië stellen van Ameri kaanse raketten voor middelbare afstand en de bouw van afschiet- plaatsen hiervoor. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géë- handelsadver tenties) 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Van gezaghebbende zijde in Den Haag vernemen wij dat de Nederlandse regering tot dusverre geen officiële mede deling van de regering in Djakarta heeft ontvangen, dat alle Nederlanders Indonesië zullen moeten verlaten. Onder de verscheidene buitenlandse regeringen, waarop een be roep is gedaan, zijn ook enkele Aziatische landen. De offi ciële bekendmaking werd uitgegeven op het ministerie van Buitenlandse Zaken, een uur nadat de vergadering van de ministerraad, die van twee tot vijf uur had geduurd, was afgelopen. Na afloop van de bijeenkomst van de ministerraad had de minister van Maatschappelijk Werk, mej. Klompé, op het ministerie van Buitenlandse Zaken een kort onderhoud met minister Luns. I In Den Haag is thans officieel bericht uit Djakarta ontvan gen, dat de Nederlandse con sulaten in Indonesië op last van de Indonesische regering zullen worden gesloten. I Maatregelen zijn voorbereid om de gevolg sn hiervan op te vangen, zo vernemen wij in Den Haag, en er wordt thans overleg gepleegd om samen werking te zoeken met een bevriende Europese mogend heid om de Nederlandse be langen ter plaatse te beharti gen. Niet vernomen kon wor den, welk land dit zal zijn. De Amerikaanne ambassadeur in Indonesië, John M. Allison, heeft donderdag een bezoek ge bracht aan de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, om uit drukking te geven aan de be zorgdheid van zijn regering over de verslechterde betrekKingen tussen Indonesië en Nederland. Na het onderhoud deelde de secretaris-generaal, Suwito Ku- sumowidagdo aan de pers mede, dat ambassadeur Allison hem ook op de hoogte had gesteld van de ongerustheid onder de Ameri kaanse gemeenschap in Indone sië, die meent dat de huidige ge beurtenissen ook haar bedreigen. Suwito zeide de ambassadeur te hebben medegedeeld, dat alle ac ties die door het Indonesiscne volk worden ondernomen, niet zijn gericht tegen Amerikanen, nóch tegen personen. Suwito verwees naar de rede, welke de minister van Voorlich ting, Sudibjo, donderdagavond heeft gehouden, waarin hij ver klaarde dat geen maatregelen mogen worden getroffen tegen Nederlandse onderdanen, zoals het boycotten van de voorziening in hun levensbehoeften. „Dit is absoluut verboden", al dus Suwito Kusumowidagdo met I nadruk. Vrijdagmiddag heeft de Indo nesische luchtvaartmaatschappi, Garuda Indonesian Airways haar virg gehesen op het KLM-hotel „Transaera" in Djakarta. De GIA heeft de leiding van dit hotel overgenomen, na besprekingen met de K.L.M. Gewapende leden van de eigen veiligheidstroepen van de GIA houden thans de wacht bij het I hotel. Volgens ooggetuigen hebben zich vrijdag op het vliegveld van Djakarta roerende taferelen voorgedaan. Mannen en vrouwen, van wie vele Nederlanders, vorm den rijen om een plaats t® kra gen in de volledig bezette inter nationale vliegtuigen, die uit Djakarta vertrokken, aldus heeft Reuter gemeld. Op de kantoren van de lucht vaartmaatschappijen verzochten tallozen dringend om passage. Sommige verlieten het vliegveld kwaad, teleurgesteld en bijna hui lend, aldus vertelde een oogge tuige. De Australische luchtvaart Mij Qantas en de Britse Boac hebben gisteren medegedeeld, dat zij trachten toestemming te verkrij gen om extra vluchten in te las sen van Djakarta naar Singapo- re. Reuter meldt ten slotte, dat duizenden Nederlanders zich vrijdag voorbereidden om het land op korte termijn te verlaten. De Indonesische minister van Voorlichting, Sudibjo, heeft don derdagavond in een radiotoe spraak voor geheel Indonesië verklaard, dat Indonesië „niet halverwege halt zal houden in de worsteling om het door de Neder- landers bezette deel van West- Irian terug te brengen onder de soevereiniteit van Indonesië". „Wij mogen geen stap terug doen, wij zullen de strijd voort zetten tot ons doel zal zijn be reikt". De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Fujiyama, heeft vrijdag verklaard, dat de Japanse regering er geen be zwaar tegen zal hebben, dat Japanse handelsondernemingen technici en schepen naar Indo nesië zenden. De minister zeide in Indonesië een tekort aan deskundigen te verwachten, als gevolg van de massale uitwij zing van Nederlandse onderda nen. Japan heeft nog generlei ver zoek om hulp van Indonesië ontvangen, aldus minister Fu jiyama, doch als Indonesië in moeilijkheden verkeert, is er geen enkele reden waarom Ja pan het niet onofficieel zou helpen. Het besluit van de Nederland se regering om bijeenroeping van de permanente NAVO-raad in spoedzitting is te Londen met ge mengde gevoelens ontvangen. De Britse regering, zo duidt men in gezaghebbende kringen aan, verlangt oprecht de Neder- Op de rede van Singapore liggen thans 19 schepen van de K.P.M., in afwachting van in structies uit Nederland. Vrijdag arriveerde nog de „Baud", met 200 passagiers aan boord, hoofdzakelijk Indone siërs. Naar schatting kost dit stil liggen dezer schepen de maat schappij bijna 20 000 Nederland se gulden per dag. landse regering te helpen bij het oplossen van de huidige moeilijk heden. In diplomatieke kringen vraagt men zich echter af, of toe vlucht tot de NAVO het beste middel is om een oplossing te vinden. Engeland, zo verklaarde men in dezelfde kring, zal niet nalaten van zijn „morele solidariteit" ten opzichte van Nederland te getui gen, maar het is niet voor een besluit dat voor de Aziatische landen een .imperialistische" in menging in de aangelegenheden van 'n soevereine staat zou kun nen lijken en in die zin door de communistische propaganda zou kunnen worden gebruikt. Men meent dat een slecht overwogen gebaar van de bondgenoten van Nederland slechts tot resultaat zou hebben, dat de gematigde elementen in Indonesië gedwon gen worden zich te verenigen tot een extremistisch nationalisme. Hoe het ook zij, Engeland zou bereid zijn de Nederlandse belan gen in Indonesië te behartigen in geval van een breuk tussen Den Haag en Djakarta. Op dit punt verwacht men in ingelichte krin gen dat Engeland plaatselijk de l>escherming van de Nederlandse belangen zal verzekeren door de zorg voor de consulaten, die pas gesloten zijn, over te nemen. De aanvoer van vochtige en koude lucht uit Frankrijk was er oorzaak van dat het vrijdag op de meeste plaatsen een som bere zonloze dag was. De maxi mumtemperaturen lagen in de buurt van 5 graden. De aanvoer van de lucht had plaats met zui delijke winden die in stand wer den gehouden door enerzijds een naar 't oosten wegtrekkend ho ge drukgebied boven het vaste land van Europa en anderzijds een front dat in de loop van de dag de Britse eilanden passeerde en 's avonds op de Noordzee was aangekomen. Achter dit front trekt een zwakke rug van hoge- druk over Engeland eveneens naar 't oosten. Na het passeren van het front, dat naar het zich laat aanzien maar langzaam zal geschieden, komt ons land ónder invloed van de genoemde rug van hogedruk. Daarom zijn vandaag vooral in het westen van het land enige opklaringen mogelijk terwijl de naar west gedraaide wind lucht zal aanvoeren waarin het kwik hogere waarden kan bereiken dan de afgelopen dagen. Over de oceaan trok gister in de loop van de dag een front, waarach ter warme en vochtige lucht wordt aangevoerd, snel in onge veer oostelijke richting. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Later meer wind Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk wat regen of motregen. Matige, later tot krachtig of hard toenemende wind tussen zuid en west. In de loop van de dag stijging van tem peratuur. ZONDAG 8 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.14 2.49 3.29 3.39 n.m. 2.30 3.05 3.45 3.55 De Australische ambassade in Djakarta heeft instructies ge kregen om alle nodige maatre gelen te treffen ter bescherming van de Australische onderda nen en eigendommen in Indo- ne.ië, aldus hebben gezagheb bende kringen in Canberra vrij dag verklaard. Er zijn ongeveer 300 Austra liërs in Indonesië. MAANDAG 9 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.53 3.10 Terneuzen 3.28 3.45 Hansweert 4.08 4.25 Walsoorden 4.18 4.35 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1