UIT DE PROVINCIE Buitenlands nieuws vrouwen en een man Premiekeuringen van 11/2-jarige hengsten en merries te IJzendijke en Axel LSTSLSH SflH VACATURE RECHTER IN DE ARRONDISSEMENTSRECHT BANK TE MIDDELBURG. TERNEUZEN. AXEL aardenburg. HOEK KOEWACHT. MIDDELBURG SLUISKIL PHILIPPINE IJZENDIJKE- ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. AXEL Commentaar op Sowjet-be- richt over uraniumwinning uit zeewater. Gomulka over de economie. Brazilië bij de N.A.V.O? DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN CYPRUS GEARRIVEERD. KJVOOPPUNTCKNTRALE VOOR SCHOUWEN WTIVIXAM) IN GEBRUIK GESTELD Iter Mr A. F. C. de Casem- braot, Commissaris van de Ko- wtogin in de provincie Zeeland, 'aeai't gistermiddag in aanwezig van de directeur-generaal de PTT ir J. D. H. van der Down, de laiooppuntcentrale de sector Schouwen-Duive- van het telefoondistrict Breda oficiëel in gebruik gesteld. Mt. gebeurde in het nieuwe ge- htmw van de technische dienst rvm de P.T.T. te Zierikzee, dooi hei overhalen van een handle op de wek- en signaalinstallatie van de centrale. Kort daarna voerde jir De Casembroot het eerste ge sprek via de nieuwe installatie met zijn echtgenote. De automatisering van de tele foon op Schouwen-Duiveland is 14 jaar later tot stand gekomen dun aanvankelijk de bedoeling was, deelde de directeur-generaal van de PTT tijdens een bijeen komst in de sociëteit van hotel Concordia te Zierikzee mede. De laatste wereldoorlog en de grote watersnoodramp van 1953 heb ben deze jarenlange vertraging tot gevolg gehad. Het was aanvankelijk de be doeling dat geheel Nederland in 1945 geautomatiseerd zou zijn. Waarschijnlijk zal nu rond 1961 de volledige automatisering van ons land klaar zijn. Sprekend over Schouwen-Dui veland merkte de directeur-gene raal op, dat de droeve ervaringen tijdens de ramp de technische dienst van het district Breda, waaronder de sector Zierikzee ressorteert veel heeft geleerd. Met het oog op eventuele rampen nu bepaalde voorzorgsmaat regelen genomen, waardoor het mogelijk is steeds verbinding met net eiland te houden. Binnen enkele maanden hoopt men een straalzender te Goes gereed te hebben, zodat Schouwen-Duive land ook via een radiokanaal be reikbaar zal zijn. De provincie Zeeland is op enkele sectoren na nu geheel automatisch te bereiken. Alleen de eindcentrales te Oostburg en Hulst in Zeeuws-Vlaanderen zijn nog niet gereed, doch verwacht wordt dat deze centrales in 1958 geheel gemonteerd zullen wor den. Het eiland Tholen en het schiereiland Sint Philipsland, eveneens delen van de provincie Zeeland, ressorteren onder de eindcentrale Steenbergen van het telefoondistrict Breda. De plaatsing van deze centrales zal waarschijnlijk in 1959/1960 ge beuren. De Commissaris van de Konin gin noemde de automatisering van Het telefoonnet op Schou wen-Duiveland een zeer belang rijke gebeurtenis die er tevens toe bijdraagt dat het isolement van het eiland vermindert. De Commissaris betreurde het, dat de plattelandse gemoedelijkheid nu verloren gaat, omdat thans geen gebruik meer gemaakt hoeft te worden van de met de tiand bediende oentrales. De ser vice die hij als overneidspersoon 36 vele malen had ondervonden wan de plaatselijke telefonistes zen hij zeker missen. Burgemeester mr F. Th. Dijck meester van Zierikzee verzocht de directeur-generaal, een van de oude toestellen af te staan aan het gemeentelijk museum. Het ging vooral om een oude „koffie molen" met een zwengel en alarm schellen er boven op. De heer Dijckmeester was van oor deel dat de automatisering een morele steun is bij het voortzet ten van de werkzaamheden tot opheffing van het totale isole ment van Schouwen-Duiveland. Aanvankelijk was het werk van het Groene Kruis het meest ge richt op het verschaffen van ver- pleegmateriaal. Een grote taak- verruiming onstond, toen de wijkverpleegster werd geïntrodu ceerd. Dank zij de steun uit het buitenland na de watersnood is het aantal wijkgebouwen sterk toegenomen. De 20 in 1952 wer den er 48 in 1957, terwijl er nog 11 in aanbouw zijn. Bij botsing auto uitgebrand. Gistermiddag te kwart over één reden op de provinciale weg TerneuzenAxel tussen het kruispunt van de weg naar Zaamslag en Driewegen twee auto's achter elkaar in de rich ting van Treneuzen. Toen de bestuurder van de vooroprijdende auto, de heer J. G. A. U. uit Hontenisse, ter hoog te van het Ferlemanstraatje Inks af sloeg om dit wegje in te rijden, passeerde op hetzelfde moment de achteroprijdende auto, bestuurd door de heer L. de R-, landbouwer te Axel-Sas- sing. Het gevolg was dat de auto van de heer U. aan de linkervoor zijde werd aangereden en de auto van de heer De R. na een flinke schuiver gemaakt te heb ben tegen een ongeveer 50 meter verder langs de weg staande boom tot stilstand kwam en in de auto brand ontstond. Door de schok werden de inzit tenden, de heer De R., zijn echt genote en dochter, licht gewond, waarbij de heer De R. tevens een shock opliep. Spoedig was hulp aanwezig en konden de inzittenden uit de auto worden bevrijd, terwijl de nabij wonende landbouwer de heer De Bruijne met een schuim- blusapparaat de brand in de auto probeerde te doven, hetgeen slechts gedeeltelijk gelukte. Ondertussen hadden andere per sonen, om te voorkomen dat de voorzijde van de auto in brand zou geraken, deze met grond af gedekt. Toen blijkens de rookontwikke ling de brand uitbreidde, werd door de inmiddels gewaarschuw de politie het vuur in de auto met een blusapparaat bestreden, maar ook zij slaagde er niet in de vuurhaard te doven, waarop de brandweer werd gealarmeerd en daar een ontploffing van de benzinetank werd gevreesd, het verkeer omgelegd. De brandweer slaagde er in met blusapparaten en een op een brandkraan op het erf van de heer De Bruijne aangesloten brandslang het vuur met water te doven. Dokter Schiltman uit Axel, die de gewonden eerste hulp verleen de, liet deze naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren, waaruit zij spoedig huiswaarts konden keren. De auto van de heer De R., die zwaar beschadigd was en van binnen uitgebrand, werd door 'n kraanwagen van de garage Kerckhaert naar de garage van de heer Peeters te Sas van Gent gesleept. Vermoed wordt dat door de schok tegen de boom in de auto van de heer De R. kortslui ting is ontstaan, waardoor brand ontstond. De auto van de heer U. werd licht beschadigd. Verkeersongeval. Gisteravond omstreeks 11 uur kwam een postbus van de Z. V. T. M. vanuit de Arsenaal straat de Nieuwstraat ingereden. Na deze bocht op normale wijze genomen te hebben, begon de bus te slingeren en reed ter hoogte van café „De Schelde" van de rijweg waardoor zij op de lager liggende rijweg langs de oude kazerne terecht kwam en op een zijde kantelde. De chauffeur, de heer D. C. van H. uit Terneuzen, wist door St. Niklaas bij Ouden van Dagen. In het torenlokaal van de Herv. Kerk was St. Niklaas op bezoek in de bejaardensociëteit. Bij de aanvang deelde vicaris S. den Blaauwen de oudjes mede, dat er vanmiddag bezoek zou komen. Het duurde niet lang of de gast kwam binnen, en, zoals men al verwacht had, het was de goede Sint. Spontaan zong men de Sint toe Zie ginds komt de stoomboot üit Spanje weer aan". Men kon zien, dat de Sint ple zier had in deze begroeting. De vicaris sprak de Sint toe daarbij wijzende op de drukke tijd en grote reizen. Des te meer werd gewaardeerd, dat hij nog tijd had kunnen vinden voor een bezoek aan de Axelse oudjes. De Sint was getuige van het kaartspel en enerverende duels aan de sjoelbak. Hij sprak zijn voldoening uit over deze bezig heid en zeide wel vertrouwen te hebben, dat zij het gehele jaar braaf zijn. Hij zeide het wel op prijs te stellen, als er iemand een voordracht zou doen. Prompt bleek mevr. IJsebaart hiertoe bereid en deed een ver haal van een bromfiets. De ont knoping was dat de bromfiets van chocolade was. Er werd nog wat aan „community singing" gedaan en vóór de Sint vertrok, trakteerde hij de vrouwen op chocolade en de mannen op een sigaar. Allen vonden het een leuke middag en de Sint hoopte vol gend jaar weer present te zijn. Boerderijen worden aangeslo ten op de waterleiding. In Aardenburg is een plan ontworpen om boerderijen aan te sluiten op de waterleiding. Voor wat betreft het m die gemeente gelegen gebied der ruilverkaveling Eede is dit plan reeds goedgekeurd. In dit ruil- verkavelingsgebied zullen 82 boerderijen en 35 woningen op het net der N.V. Waterleiding Maatschappij Zeeuws-Vlaanderen worden aangesloten. De cultuur technische dienst verleent een ruime bijdrage terwijl de overi ge kosten door de ruilverkave ling Eede zullen worden gedra gen. Het project wordt uitge voerd in samenwerking met het rijksinstituut voor de drinkwa tervoorziening. Teneinde de kosten van aansluiting zo laag mogelijk te houden is thans een aanvullend project in studie om de boerderijen te St. Kruis, het aangrenzend gebied aan deze ruilverkaveling eveneens op de waterleiding aan te sluiten. Dit zal geschieden met een finan ciële bijdrage der gemeente Aardenburg. Men verwacht, dat dit plan in 1958 zal kunnen wor den uitgevoerd. Adventsdienst C.J.M.V. en Geref. Jeugdverenigingen. Door de besturen van de C.J.M.V. en Geref. Jeugdvereni gingen is besloten dit jaar in plaats van een Kerstwijding op zondag a.s., des avonds te half acht in de Geref. kerk in de Dr. Leenhoutsstraat alhier een Ad ventsdienst te houden, waarin ds. W J. van Meeuwen, Ned. Herv. predikant alhier, en de heer J. Eman Geref. theologisch candi- daat te Terneuzen, resp. zullen spreken over „Christus komt! en „Verwacht U Hem?" Een zangkoor onder leiding van de heer Oosterling zal in deze dienst enige liederen zingen, ter wijl ook enige leden van de orga- ïiserende verenigingen hun per- ;oonlijke medewerking hebben toegezegd. St. Nicolaasjaarmarkt. Ter gelegenheid van de Sint Nicolaas-jaarmarkt hadden alhier weer de St Nicolaasattracties plaats. Reeds van in de namid 170 schutters namen aan de schietingen bij A. Borgt en A de Nijs deel. Op de prijskaarting zagen we 62 deelnemers en op het biljartconcours 36. Hoewel Koewacht nog tamelijk druk werd bezocht, was er toch een achteruitgang sinds vorige jaren te constateren, toen er naast 200 schutters ook 100 kaar ters en 100 biljarters aan dit jaar feest deelnamen. De bestedings beperking schijnt dus ook reeds in het St. Nicolaasfeest te zijn doorgedrongen. Ds. F. Don overleden. In de ouderdom van 59 jaar is dinsdag te Middelburg over leden ds F. Don, Nederlands Hervormd predikant aldaar Ds Don werd in 1898 te Vlaar- dingen geboren en was aanvan kelijk in de handel werkzaam te Vlaardingen, Rotterdam en 's Gravenhage. Op 30-jarige leeftijd ging hij studeren voor het staatsexamen, waarvoor hij in augustus 1932 slaagde. Ver volgens studeerde hij theologie aan de rijksuniversiteit te Lei den en die te Utrecht. In 1935 werd hij kandidaat in Gelder land. Op 11 augustus van dat jaar aanvaardde hij het predik ambt te Oostkapelle, op 14 juli 1946 werd hij predikant te Mid delburg. Ds Don heeft zich in de Zeeuwse hoofdstad op velerlei gebied bewogen. Hij was geeste lijk verzorger van het gasthuis, verzorgde het godsdienstonder wijs op de middelbare scholen en leidde op voor de akte gods dienstonderwijzer. Ook was hij redacteur van het orgaan der gemeente „Gemeenteleven". Zijn stoffelijk overschot zal zaterdag a.s. om twee uur op de algemene begraafplaats te Mid delburg na afloop van een rouw dienst in de Nieuwe Kerk aldaar, worden ter aarde besteld. \Vit-Gele Kruis en woning bouw. Met de bouw van het hyper modern consultatiebureau is door de uitvoerende aannemers thans Smokkelauto met 1000 kg boter in beslag genomen. Alhier surveillerende ambte naren der invoerrechten en accijnzen van de centrale veld- dienstpost uit Axel hebben dins dagavond j.l. een goede slag ge slagen. Een personenauto met niet minder dan 1000 kg koel- huisboter, bestemd om illegaal over „de streep" naar België te verdwijnen, kon worden buit gemaakt. De bestuurder van de auto wist te ontkomen. Auto en boter vertegenwoor digen een waarde van naar schatting ruim ƒ4000, Onder zeer mooie weersomstan digheden werd alhier dinsdag j.l. door de Vereniging „Rust Roest" een keuring gehouden van 1 a jarige merries en hengsten, waar voor van de zijde der fokkers een grote belangstelling bestond, ter wijl uit Noord-Braoant vele fok kers aanwezig waren. MERRIES. Ion eig Stallen De Dobbeleire; 3. Jaap v. Frida, eig. Th. C. Dierifcx. Schoondjjke; 4. eig. A. J v. d Meulen; 5. Costaud van Ouo Soest, eig. Marcel D"hoore, J. d. Velde en R. de Milliano en 6. Peter, eig. J. Kouijzer, Biervliet. Kampioen hengst: Paul v. d Braakman, eig. A. J. Catsema» en Zn. Hengsten met 5 tot 8 afstamme lingen: Successeur, eig. Stallen De DoDbelaere. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de rijks politie werden aangegeven de volgende voorwerpen, welke zijn terug te bekomen bij de daar achter vermelde adressen: Kinderwant, Axelsestr. 35; 2 huissleutels, Reuzenhoek C 12; jongenspet, Axelsestr. 109 en wielsleutel, Axelsestr. 106. Uitvoering Rederijkerskamer. In de zaal van hotel „De Rode Leeuw" opende de plaatselijke rederijkerskamer „Al doende leert men" haar winterseizoen met de opvoering van het toneel stuk „Rapalje over de' vloer". Voor deze uitvoering bestond een grote belangstelling en de vele aanwezigen hebben genoten van de uitstekende manier waar op het stuk voor het voetlicht werd gebracht. Na afloop der uitvoering vond een geanimeerd bal plaats. Verkiezing Notabelen Ned. Herv. Kerk. Tot notabelen van de Ned. Herv. Kerk werden gekozen de heren Iz. van Cruijningen en P. Risseeuwde Ridder. St. Nicolaas bezocht Bejaar densociëteit. De bezoekers van de bejaarden sociëteit werden dinsdagmiddag verrast door een bezoek van St Nicolaas en zijn trouwe Pieter man De goede Sint was ver- IILVUCICIIUC UU1111V.111V.X O aanvang gemaakt. Werd eni-| heugd over de oprichting van de een ge weken geleden reeds begonnen met afzetting van een 225 m2 stuk grond, thans is men binnen deze omheining bezig om de fun datie aan te brengen. Tezelfdertijd is men eveneens met voortvarendheid begonnen aan een viertal nieuw te bouwen woningen voor de A. C. Z. Deze zullen eveneens in de omgeving van het consultatiebureau wor den geprojecteerd, nl. in de Ver lengde Spocrstraat. Bejaarden-sociëteit en hoopte dat er een druk gebruik van zal worden gemaakt en zij zich steeds goed zouden vermaken. Voor elite bezoeker had de goede Sint een verrassing meege- brach Vóo;- dit grote bezoek konden de bejaarden nog eens luisteren naar het deze zomer door het dameskoor „Juliana" alhier ge geven openluchtconcert, hetwelk op de band was opgenomen Kleine maat: 1. Winnie, eig. Stallen De Dobbelaire, IJzendijke; 2. Gerda v. Wilgenhorst, eig. Mar cel D'hoore, Sluis; 3. Dora van Steenhoven, eig. Gebr. Vermue, Schoondijke; 4. Lucie, eig. G. Bonte St Kruis; 5. Mila v. Slijkplaat, eig. L. Dees, Hoofdplaat; 6. Hermine v. siapersnaven, eig. Iz. Verplanke, Waterlandkerkje; 7. Lady, eig. M. Dieleman, Biervliet; 8. Erna, eig. Corn. Cijsouw, Groede; 9. Letty v. 't Schuttershof, eig. A. H. van Iwaarden, Zuidzande en 10. Ninette v. 't Schuttershof, eig. A. H. van Iwaarden. Middenmaat: 1. Wilma, eig. Stal len De Dobbelaere; 2. Manette v d'Oranjepolder, eig. S. van Hoeve Biervliet; 3. Jenie, eig. A. Antheu- nis IJzendijke; 4. Mimie v. d. Ronduit eig. S. van Vooren, Sluis; 5 Lucie, eig. R. Giellet, Biervliet; 6 Jennv v. Quarré, eig. E. de Boe- vere, Biervliet; 7. Guëpe v. Molen steen eig. Abr. Risseeuw, Retran chement; 8. Tanja, eig. J. D. Jan sen Aardenburg en 9. Kitty v. d. Helena, eig. J. A. Mangnus, Bier vliet. Grote maat: 1. Princes v. d. Nieuwenhof, eig. A. J. E. Tem merman, Hoofdplaat; 2. Anja v. Terhofstede, eig. Wed. A. de Meij, Retranchement3. Trix, eig. A. Dellaert, IJzendijke; 4. Charlotte v. Excellente, eig. C. J. Almekm- ders, Retranchement; 5. Wilhel- mina eig Stallen De Dobbelaere; 6 Isa v. Terhofstede, eig. wed. A. de Meij; 7. Annie v. Dijkzicht, eig. W L. P. de Blaeij, Biervliet; 8. Paula v. St. Kruis, eig. P. E. de Backere, St Kruis en 9. Frida v. Angelinapolder, eig. A. P. Dobbe laere, Biervliet. Kampioene merrie: Wilma, eig. Stallen De Dobbeleire. Merries met afstammelingen: I. Jenny met: Successeur, Unicum en Winnie eig. Stallen De Dobbe laere; II, Polly met: Una, Vema en Wallon, eig. Stallen De Dob belaere; III. Jeannette v. St. Kruis met: Jenny v. St. Kruis, Jonja v. St Kruis, Honda v. St. Kruis, Pau la v St. Kruis en Egbert v. St. Kruis, eig. P. de Backere. Door de vereniging van Zeeuwse fokkers (V. V. Z.F.te Axel en de bond van paardenfokkers „Deor Eendracht Sterk" te Hulst weid woensdag op het mooie terrein aan de Kinderdijk te Axel een keuring van 1%-jarige merries en hengsten gehouden, die grote be langstelling trok. De uitglag van deze keuring was als volgt: NOORWEGEN Gunnar Randers, directeur van het Noorse instituut voor atoomenergie, heeft naar aan leiding van het bericht, dat Russische geleerden thans ura nium uit zeewater kunnen win nen, verklaard, dat dit niets sensationeels is en dat Noorwe gen dit ook kan. In een vraaggesprek met het blad „Aftenposten" zei Ran ders, dat de kwestie waar het hier om gaat is, of deze metho de zo economisch kan worden gemaakt dat zij kan concurre ren met andere manieren van uraniumwinning POLEN het neerdraaien van een raampje ^ag heerste in het dorp een ge ongedeerd uit de bus te komen, j zellige drukte. Niet minder dan wij de salarissen nog niet weer herzien tenzij de produktie ver hoogd wordt, aldus de Poolse leider, Gomulka, in een toe spraak op een mijnwerkersfeest te By torn. Gomulka zei dat organisatie en discipline van de arbeid nog veel te wensen overlieten. In het laatste half jaar waren van de 64.200.000 werkdagen 12.200.000 verloren gegaan, waarvan an derhalf miljoen zonder reden Daardoor had men een verlies van 1.650.000 ton steenkool ge leden. Hij kondigde aan dat de Poolse mijnwerkers in de loop van het volgende jaar zes zon dagen zullen moeten werken men was hiertoe genoopt door de precaire situatie van 's lands economie. BRAZILIË HENGSTEN. Kleine maat: 1. Paul v. d. Braak man, eig. A. J. Catseman en Zn, Biervliet; 2. Costaud v. Ender, eig. Marcel D'hoore, Sluis, J. v. d. Vel de, Kamperland, R. J. de Milliano, Oostburg en H. Soberje, Velden; 3 Luc eig. Marcel D'hoore; 4. Jean v St Kruis, eig. P. E. de Backere; 5 Albion v. Moercapelle, eig. Wed. Eug de Badts, Oostburg en Gebr Van Velde, Moercapelle en 6. Nes tor v. Brunswijk, eig. A. J. E Temmerman. Middenmaat: 1. Constant v. Sme tenhof, eig. Marcel D'hoore, J. v. d Velde én R. de Milliano; 2. Costaud v. Ulft, eig. Marcel D'hoore, A. J E Temmerman en R. de Milliano; 3. Unie v. St. Kruis, eig. P. E. de Backere; 4. Cantor v. d. Ratte, eig C. A. Mabesoone, Aardenburg en 5 Tom v. Platluis, eig. W. Dieleman St. Kruis. Grote maat: 1. Eric v. 't Goed leven eig. A. J. v. d. Meulen en A. J. Termote, IJzendijke; 2. Wal Met enige verbazing heeft men op het Navo-hoofdkwartier ken nis genomen van het bericht uit Rio de Janeiro als zou Brazilië zijn uitgenodigd toe te treden tot de Noordatlantische verdragsor MERRIES. Kleine maat: 1. Magaret van de Parel, eig. J. F. van Haelst, West- dorpe; 2. Astrid, eig. J. C. den Ha mer, Koewacht; 3. vVies, eig. Arth. Vereeckeji, Stoppeldijk; 4. Hermi ne, eig. P. Suij, St. Jansteen; 5. Clara van de Hogeweg, eig. L. J. M. Borm, St. Jansteen; 6. Addy van Martna, eig. Th. B. de Rech ter, Koewacht; 7. Truus, eig. Arth. Vereecken, vnd.; 8. Ola van Zuiu- dorpe, eig. A. H. Puijlaert, Zuid- dorpe; 9. Annabella, eig. Gebr. Van Wesemael, Hengstdijk; 10. Lisette van Nico, eig. Kinderen F. de Jon ge, Zaamslag; 11. Nellie, eig. Gebr. P. A. Kindt, Hoek; 12. Gerda van de Kerkhoeve, eig. A. H. Suij, Koewacht; 13. Cora, eig. D. van Doeselaar, Hoek; 14. Corrie v. d. Kamperseweg, Kinderen F. de Jon ge, vnd.; 15. Marijke van Zwarten- hoek, eig. Joz. D'Hert, Westdorpe en lb. Miena v. Coutura, eig. Corn. Hamelink, Overslag. Middenmaat: 1. Ninette van de Stendert, eig. Al. Serrarens, Osse- nisse; 2. Gretha v. d. Kerkhoeve, eig. Jos. van Wesemael, Klooster- zande; 3. Gerda, eig. Gebr. P. A. Kindt, vnd.; 4. Astrid, eigt M. L. M. IJsebaertv. d Linden, Axel; 5. Wanda v. Margriet, eig. Wed. G, C. de Deckere, St. Jansteen; 6. Bea v. Donkerzicht, eig. J. F. van Haelst, vnd.; 7. Lea v. Reba, eig. R. E. Begheijn, St. Jansteen; 8. Astrid v. Melo, eig. R. Steijaert, Graauw; Mariske v. Wilgenhof, eig. W. J. kuijpers, Kloosterzande; 10. Irena v. 't Hoogland, eig. Al. Ser- arens, vnd.; 11. Betty v. Passluis, eig. mevr. H. M. A. van Waes d. Berg, Westdorpe; 12. Nita v. Braanjenhoek, eig. P. Suij, vnd.; 13. Carla v. Absdale, eig. J. F. de Cock, St. Jansteen; 14. Astrid, eig. Corn. Hamelink, vnd.; 15. Anna, eig. Jac. Dieleman, Zaamslag en 16. Bianea v. Kruisdorp, eig. Th. Maerman, Kloosterzande. Grote maat: 1. Gerda, eig. M. L. M. IJsebaertv. d. Linden, vnd.; Paula v. Looseshof, eig. Corn, de Putter, Axel; 3. Rozemarie v. Kloosterzande, eig. A. J. v. Water schootStallaert, Kloosterzande; 4. Erna v. d. Liniehof, eig. Abr. den Exter-v. d. Hooft, Axel; 5. Nora v. Axel, eig. A. L. Scheele, Axel; 6. Quarina v. Hoek, eig. J. Dieleman Riemens, Hoek; 7. Mirza van Molenhoek, eig. J. L. de Putter, Hulst; 8. Irma v. Kloosterzande, eig. A. J. van WaterschootStal laert, vnd.; 9. Hersa v. Veenvijk, eig. Alph. Mangnus, Boschkapelle 10. Bertha v. Steen, eig. Jos. Dob- belaer, St. Jansteen; 11. Nora v. Absdale, eig. J. F. de Cock, vnd. en 12. Tanja v. Lovenpolder, eig. Joh. J. Dieleman, Hoek. Kampioene merrie: Ninette v. d. Stendert, eig. Al. Serrarens, vnd. Ter voorziening in een vaca ture van rechter in de arron dissementsrechtbank te Middel burg is door deze rechtbank een ÜJst van aanbeveling samenge steld, waarop in alfabetische volgorde zijn geplaatst: 1. Mr C. E. Coester, griffier van de kantongerechten te Leeuwarden en Heerenveen, te vens kantonrechter-plaatsver- vanger te Leeuwarden en Beet- sterzwaag; 2. Mr. J. Meursing, jubstituut-griffier bij de arron dissementsrechtbank te Amster dam en 3. Mr. A. W. Thöne, substituut-griffier bij de arron dis ementsrechtbank te Rotter dam. KBT ZEEUWSE GROENE KRUIS VIJFTIG JAAR. Op 12 december zal in Middel burg het 50-jarig. bestaan van het Groene Kruis in Zeeland wor den gevierd. Na een officiële herdenkingsbijeenkomst en een receptie volgt een ontvangst door het provinciaal bestuur van Zee- laad. Verder staat een grote feestavond op het programma. Vijftig jaar geleden namen de Groene Kruisverenigingen te Souburg en Nieuw- en St. Joos- iand het initiatief tot oprichting /an de provinciale vereniging. In die halve eeuw is de vereniging gegroeid tot en organisatie met 45-185 leden, 62 wijkverpleegsters, 48 wijkgebouwen, 5 kraamcentra, 18 kraamverzorgsters en 148 con- sultatiebiireau's voor aanstaande moeders en zuigelingen. Thans ■rijn er 72 plaatselijke verenigin gen. door BRUNO J. VAN LHEENKE. 38) (Nadruk verboden.) „Dat js voor het eerst, dat ik er werkelijk goede resultaten van zie" Rita zweeg even. Dan ging ze verder; „Ik ben tot een heel andere denkwijze gekomen. Een heleboel dingen, die ik vroeger voor ónmogelijk hield, zie ik nu als te verwezenlijken. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat het hele wereldbestel anders moet worden, dat veel van de tot nu toe gebruikte methoden over boord geworpen moet worden en dat er eigenlijk een machtige re organisatie moet komen, een re organisatie, waarbij men de we reld als één geheel beschouwt en met dat geheel rekening houdt, inplaats van te doen zoals men tot nu toe doet: groepsbelangen dienen. Maar daartoe zal óf een kleine groep van machtsfiguren tot dezelfde overtuiging moeten komen, zodat er een reorganisa tie van bovenaf kan komen, óf de massa zal een ruimere blik moeten krijgen en leren inzien, dat er een andere weg ingeslagen kan worden, als alle mensen dat werkelijk willen. Zij zullen niet meer blindelings moeten gehoor zamen; en tot nu toe doen zij dat in de praktijk toch nog wel, ook al leven zij bijvoorbeeld in een k democratische staat. In een de- "ooi r-nste De huidige toestand van onze nationale economie staat niet toe het levensniveau van de ar beidende bevolking aanzienlijk te verhogen en in 1958 kunnen zo gelopen is, want anders had den wij elkaar nooit leren ken nen in de eerste plaats, (zij kuste mij) had ik waarschijnlijk nooit met de O.M.M. bestraald gewor den en dus nooit wijzer geworden in de tweede plaats (zij kuste mij wéér) en had deze zaak voor jou De Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft te genover verslaggevers verklaard dat Brazilië een uitnodiging had ontvangen om zich aan te sluiten bij de Ngordatlantische verdragsorganisatie mocratische staat overwint de kwantiteit, ongeacht of de kleine groep, de kwaliteit, wellicht be ter is. De massa ziet dat niet; die laat zich overrompelen. Op school al wordt haar immers geleerd zich te laten overrompelen?! Je zult zeggen: blij, dat je dat zo bent gaan zien, maar daarmee heb ik de O.M.M. niet terug." „Nee," zei ik, „dat zal ik niet zeggen; weet je: ik hèb de O-M.M. namelijk al terug." „Ach, wat," zei Rita, „dat waar deloze prul!" „Waardeloze prul?!," riep ik verontwaardigd. „Aan dat waardeloze prul heb jij te danken, dat je „Ja, stil maar," interrumpeer de het meisje mij en ze kuste mij vluchtig. „Dat weet ik allemaal wel. En ik bedoel ook niet, dat de echte O.M.M. een waardeloos prul is. Alleen, dat het imitatie- ding dat jij hebt waardeloos is.'! „Imitatieding? „Ja, dat weet je natuurlijk nog niet. Jij weet alleen, dat Ivonne die O.M.M. van je heeft gestolen en dat zij je hem nu weer heeft teruggegeven. Maar dat heeft al lemaal niets met de zaak te ma ken. Het is wel gelukkig, dat het men, in de derde plaats (zij kuste mij nóg eens, maar nu wat lan ger.) „Ivonne," vervolgde zij, na haar gmhelzingen, „Ivonne heeft met ons dus niets te maken. Dat gaat buiten alles om en was ook voor ons een streep door de re kening. Goed: Ivonne heeft jou dus de O.M.M. teruggegeven. Maar vlak voordat zij dat deed. heb ik de echte O.M-M. van haar kamer gehaald en er een imita tieding, een huls, ter zwaarte van de echte O.M.M. en ook als twee druppels water gelijkend op die echte, voor in de plaats gelegd. Ik had daartoe een paar dagen geleden foto's genomen; dat was op de dag, dat ik bij toeval hoor de dat Ivonne je de machine ont futseld had." „En wie heeft die echte O-M.M- nu?" vroeg ik. „De generaal," zei Rita. „Maar ging zij verder, „aangezien Al fredo imitatie en echt ook niet van elkaar kan onderscheiden, zal ik zo vrij zijn hèm dezelfde poets te bakken, als die welke ik op zijn bevel en verder hele maal uit vrije wil, ik zal mijn straatje niet schoon proberen te praten Ivonne gebakken heb, ik ruil de echte O.M.M. bij hem HENGSTEN. Kleine maat: 1. Costaud vaa de Kolk, eig. Jac. de Putter, Axel; en Al. Serrarens, Ossenisse; 2. Bené van Torenhof, eig. Al. Serrarens, nodiging is verstrekt. Brazilië is vrij zelf een voorstel te doen, maar dan moeten alle vijftien leden het goedkeuren. Als Bra zilië zou worden toegelaten, zou dit een wijziging meebrengen van de geografische zone die het pact beslaat. ZUID-SLAVIË voor de imitatie, die jij mij aan stonds geeft, en kom jou de ech te brengen." Het was even stil. Eindelijk was de zaak mij dan vrijwel hele maal duidelijk. Ofduidelijk? Waar waren de papieren van dr. Tuimelaar? Had deze organisatie die? Of was er nóg iemand aan het werk. EnWaarachtig: Maskówitsk! Wat was Maskó- witsk? Wie was Maskówitsk?! Wat wilde die dikkerd van mij? „Rita," zei ik, „lieveling, vertel mij eens: Maskówitsk. Wat is er met Maskówitsk?!" „Mas-kö-witsk Rita v/as één groot vraagteken. Ik verwachtte dezelfde vragen als die welke Ivonne gesteld had en begon haastig aan een korte uitweg. „Hij is dus altijd bij mij," eindigde ik, „en de hemel weet staat hij nu achter mij of ligt hij onder onze bank." Voor de tweede maal die avond schopte ik onder de bank. „Miauw! Miauw!" kermde het weer eens door de stille avond En wéér vluchtte het magere scharminkel van een kat weg in de duisternis. Ik had mij de uitleg kunnen besparen. Rita zat ondertussen wat aan mijn haar te frommelen aaide mij eens en had alles ge daan, behalve luisteren. „Lieveling," vroeg zij drome rig, „wanneer gaan wij trouwen? Vijfjaren-plan in Z.-Slavië Zuid-Slavië zal weer overgaan tot een stelsel van het maken van economische plannen op lange termijn naar het Sowjet- russische voorbeeld, blijkens een dinsdag bij het parlement ingediend ontwerp-vijfjarenplan voor de ontwikkeling. Het nieuwe plan heeft ten doel verhoging van de levens standaard, vergroting van de landbouwprodluktie en het doen verdwijnen van het tegenwoor dige nadelige saldo op de han delsbalans. Het zal gelden voor de periode 1957/1961 In 1947 begon Zuid-Slavië met de uitvoering van een 5-jaren plan. Het plan werd echter op gegeven toen Tito in 1948 uit de cominform werd gestoten. IJsebaert, Axel, en J. Koster, Boschkapelle; 4. Kees, eig. Abr. Haak, M. L, M. IJsebaert ea J. Koster, vnd.; 5. Herseur v. Melo, eig. René Steijaert, Graauw; 6. Nico, eig. Al. Serrarens, vnd.; 7. Rendi van Melo, eig. Em. ver- straaten Graauw en 8. Bino v. d. Zeedijk, eig. J. de Putter"—Ver planke en J. Bareman, Axel. Grote maat: 1. Costaud van t Schoor, eig. Jac. de Putter en Al. Serrarens, vnd.; 2. Bento v. Abs dale, eig. Abr. Haak, M. L. M. IJsebaert en J. Koster, vink; 3. Dirk van Groot-Kieldrechtpoldei eig. F. van Hoeve, Axel; 4. Nico, eig. Abr. Haak, vnd.; 5. Ratoier, eig'. R. O. Buijsse Graauw; 6. An ton v. Othene, eig. Joh. Dekker, Zaamslag en 7. Carlo, eig. Abr. Haak, vnd. Kampioen hengst: Costaud van 't Schoor, eig. Jac. de Putter en Al. Serrarens, vnd. Hengsten met 5 tot 3 afstamme lingen: Vainqueur van Eversdam, eig. J. W. Scneele. (Wordt vervolgd.) De nieuwe gouverneur van Cy prus, Foot, heeft bij aankomst te Nicosia gezegd, dat hij naar zijn nieuwe standplaats komt „met een open geest en zonder voor oordelen". Hij zei ervan over tuigd te zijn, dat er niets dan rampen zullen komen, indien de gelegenheid die thans bestaat, niet wordt gegrepen. Foot, die later als gouverneur de eed aflegde, zei, dat hij te allen tijde de Cyprioten die hem willen spreken te woord zal staan. De Grieks-Cyprische verslag gevers zijn niet verschenen op de persconferentie van Foot. COOP. VRUCHTENVEIUt^G „ZEEUWSCH-VLAANDEKBN" TERNEUZEN. Veiling van woensdag 4 december GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 7,8017,10 Per stuk: Bloemkool 1694 ct; Knolselderij 916 ct. Per bos: Peen 26 ct. Per kg: Andijvie 925 ct; Kro ten 913 ct; Rode kool 3%14 ct; Savoye kool 1723 ct; Witte kool 1014 ct: Waspeen 1315 ct; Breekpeen 715 ct; Prei 15 37 ct; Knolselderij 19—20 ct; Sprui ten 25—62 ct; Uien 5—14 ct; Wit lof 2888 ct; Boerekool 1925 ct. FRUIT. Per kg. Appelen: Golden Deli cious H I m. 85-90 0,991,02, 80-85 99 ct. 75-80 1,04, 70-75 f 1,03 1,07, 65—70 88 ct, 60-65 75 ct, K 87—88 ct F 65 ct. kroet 81 ct.; Jonathan H I m. 70-75 90 ct, 65-70 86 ct, K 71—74 ct, F 70—ct, kroet 56 ct; Goudreinetten K 75 ct, F 7074 ct, kroet 5758 ct; Laxton's Superbe K 7174 ct, F 62 ct, kroet 45—55 ct; Zoete Erm- gaard H H 72—73 ct, kroet 40 ct.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2