Radio Tazelaar BEURSOVERZICHT Russisch vliegtuig verongelukt oj) vliegveld van Helsinki Blijde intocht van St. Nicolaas te Sas van Gent DE STRIJD IN 1FNI Nederlands echtpaar met baby kivam er goed af 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 4 december 1937 DE „ROYAL OAK" WORDT GEBORGEN NA VERKEERSONGELUK OVERLEDEN. K GROTE SORTERING KOFFERS ALBUMS REKKEN DISCLEANERS TEL. 2361 (K 1150) TERNEUZEN Hoessein wil bemiddelen tussen Spanje en Marokko Een Ilyushin 14 van de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot is maandagmiddag bij de landing op het vliegveld van Helsinki verongelukt. Verschei dene leden van de bemanning en enkele pa.sagiers werden gewond. In het vliegtuig zaten, vlak achter de stuurhut de heer en mevrouw K. W. Reinink met baby. De heer Reinink, die tweede secretaris van de Neder landse ambassade in Moskou is, liep een scherpe snijwonde aan het voorhoofd op, zijn echtge note, die de baby op het ogen blik van het ongeluk in de ar men had, kwam met de schrik vrij. In het vliegtuig, dat van Mos kou naar Helsinki vloog op de gewone passagiersdienst, zaten verscheidene buitenlandse pas sagiers, o.a. vijf Engelse deskun digen, leden van de delegatie van de National Coal Board, die gedurende twee weken een stu diereis in Rusland hebben ge maakt. Een van hen William (Bill) Noble uit Ollerton (48) vertelde aan een verslaggever van het A.N.P. op Schiphol het volgende: „Het vliegtuig was op tijd van Moskou vertrokken. In Leningrad bleven wij anderhalf uur extra aan de grond staan, omdat Helsinki zware mist had gemeld. Tenslotte ging de Ilyu- shin-14 opnieuw de lucht in. Blijkbaar waren de weerberich ten uit de Finse hoofdstad gunstiger geworden. Toen wij in de buurt van Helsinki kwa men probeerde de Russische gezagvoerder de machine door de mist op de baan te zetten, maar de manoeuvre gelukte niet en het toestel werd weer opgetrokken. Voor de tweede maal werd de landing uitge voerd, maar de machine kwam ver van de baan, zeker wel 300 meter, ergens buiten het vlieg veld aan de grond, vlak bij een weg". Door de zware schok brak het voorste gedeelte van het toestel volkomen af, zo vernam het A.N.P. verder. Men beschouwt Het 29-000 ton metende Britse slagschip „Royal Oak", dat in de tweede wereldoorlog voor de kust van Noord-Schotland tot zinken werd gebracht door een Duitse duikboot, zal geborgen worden. De Britse admiraliteit wil het schip, dat 2lA miljoen pond ster ling heeft gekost (circa 26 mil joen gulden, laten siopen, om dat de waarde van het metaal groot is. Zij heeft daartoe een inschrijving opengesteld. Zoals bekend is ligt het schip in de haven van Bcapa r low Britse admiraliteit wilde 't schip al in 1949 laten slopen. Het plan ging toen niet door. De bewoners van de eilanden voor de Schotse kust waren n.l. van mening dat men het graf van de bemanning met rust moest laten. Van de bemanning, die uit meer dan 1200 koppen bestond, werden slechts 414 man gered. Het schip werd getorpedeerd op 14 oktober 1939. De Duitse duikboot wist te ontkomen. het vliegtuig als volkomen ver loren. Dr. Arthur Balfour, een van de leden van de Engelse delega tie, moest met enkele gebroken ribben in het ziekenhuis van Helsinki worden opgenomen. Hij en Nor val (Londen) die niet werd gewond, bleven in Helsin ki achter, toen de overige leden van het gezelschap alsmede de familie Reinink dinsdagmorgen Helsinki weer verlieten met de lijnmachine van Finnair, die hen via Hamburg naar Schip hol bracht. Hier stapten de heer en mevrouw Reinink, in opge ruimde stemming nu zij aan een ernstig gevaar waren ont komen, uit. Naar William Noble verder mededeelde zijn de Russische eerste en tweede bestuurder alsmede de boordwerktuigkun dige en de stewardess ook in het ziekenhuis van Helsinki op genomen. ZUIVELBEWERKERS WILLEN MEER VAKANTIE EN VERHO GING VAN DIPLOMATOESLAG De zuivelbewerkers aangeslo ten bij de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, willen het aantal vakantiedagen uitge breid zien van 12 op 15. Voorts wensen zij een verhoging van de diplomatoeslag van 3 op 5 pro cent. Deze verlangens hebben zi, vastgelegd in een resolutie, wel ke werd aangenomen op de gis teren te Utrecht gehouden verga dering van de vakgroep zuivel bewerkers van de A.N.A.B. Door de talrijke afdelingen wa ren 188 voorstellen ingediend. De zuivelbewerkers, die in de A.N, A.B. zijn georganiseerd, menen, dat de belangen van allen die in de zuivelindustrie werkzaam zijn het beste kunnen worden ge diend door de arbeidsvoorwaar den vast te leggen in een de ge hele bedrijfstak omvattende C.A.O. In deze C.A.O. dienen, volgens de vakgroep zuivelbewerkers, be halve oe verhoging van de diplo matoeslag en de uitbreiding van het aantal vakantiedagen ook te worden opgenomen een herzie ning van het werkclassificatie- systeem en de verhoging van de ouderdoms-, weduwen- en wezen pensioenen. Voorts achten de zui velbewerkers het noodzakelijk, dat gestreefd wordt naar een ver betering van de bepalingen in de C.A.O. die betrekking hebben op de gemeenteclassificatie, de toe slagen voor arbeid gedurende on aangename en weekeind-uren, de regeling voor het overwerk en de vergoeding voor reiskosten en vervoermiddelen. In de resolutie, die de zuivel bewerkers aannamen, wordt voorts aangedrongen op een ver betering van het zuivelvakonder- wijs. Dinsdagmiddag omstreeks uur is op de rijksweg Hengelo Almelo, nabij Borne de heer K Beek, vertegenwoordiger te En schedé, toen hij met zijn perso nenauto een boerenwagen wilde inhalen, met een van de andere kant naderende auto in aanra king gekomen en vervolgens tegen een vrachtauto van de A.K.U. gebotst. De heer B. werd op slag ge dood. r^n naast hem zittend hondje bleef ongedeerd. f van 17, 25 en 30 cm Zaterdagmiddag deed St. Nico laas zijn intocht in de gemeente Sas van Gent. Reeds lang van te voren stonden de kinderen te popelen van ongeduld aan de aanlegplaats aan de Oostkade. Omstreeks kwart over twee ver scheen de boot in de oude kanaal- arm en zette koers naar de Oost kade. Hier speelde ondertussen het muziekgezelschap „De Ver enigde Vrienden" Sinterklaaslied- es. Aan de Oostkade werd de Il-et Marokkaanse blad „Al Alam" meldde gisteren, dat Spaanse oorlogsschepen maan dagmiddag de kuststrook van de enclave Ifni met hun zwaarste artillerie hebben beschoten. In dit gebied woedt reeds meer dan een week strüd tussen Spaanse militairen en Marokkaanse gue- rillastrijders. Volgens het blad hebben Spaan se vliegtuigen het Marokkaanse dorp Sjwiraat gebombardeerd. De Marokkaanse guerillastrij- ders zetten hun opmars naar If ni voort en de Spaanse tegen stand neemt in kracht af, aldus „Al Alam". Verder meldt dit blad, dat de Marokkanen de Spaanse bezet ting van Tiliwin beschieten met buitgemaakte kanonnen. De Spaanse regering is van oor deel, dat de kwestie-Ifni niets te maken heeft met de Spaans- Marokkaanse verdragen van 7 april 1956, aldus heeft een woord voerder van het Spaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Hij deelde dit mee naar aanleiding van een desbetreffen de verklaring van iemand uit het gevolg van koning Mohammed de Vijfde, die zich in de Verenig de Staten bevindt. Volgens ae woordvoerder van de koning is Spanje verantwoordelijk voor de moeilijkheden door de schending van de overeenkomsten van 7 april 1956. De Spaanse woordvoerder zei, dat deze akkoorden betrekking hebben op het Spaanse protecto raat in Marokko, maar niet op het gebied van Ifni. Het Spaanse ministerie van het Leger heeft dinsdagmiddag een bulletin uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat Spaanse strijd krachten de door de opstandelin gen ingesloten bezetting van een knooppunt van verbindingen heeft ontzet. Bij deze actie ver loor de tegenstander negen man aan doden en leden de Spaanse troepen geen verliezen, aldus het bulletin. Andere Spaanse troepen heb- tact met een groep parachutis ten, die sedert negen dagen strijd hebben geleverd tegen een veel talrijker bende opstandelin gen. De Spaanse regering heeft gis teren toestemming gegeven het vliegveld van Sidi Ifni weer open te stellen voor de burgerlucht vaart. De eerste Russische reactie op de gebeurtenissen in Ifni is er een van veroordeling van de Spaanse houding, die als kolonia listisch wordt bestempeld. ,,De strijd van de bevolking van Ifni wordt „rechtvaardig" genoemd. Dit schrijft Boris Oessanof in het orgaan van het Russische mini sterie van Defensie, „Sowietsky Flot". Koninc Hoessein van Jordanië heeft zijn bemiddeling aangebo den in het Spaans-Marokkaanse geschil over Ifni. De koning heeft tegenover de ambassadeur van Marokko en Spanje de hoop uitgesproken, dat het conflict vreedzaam geregeld zal worden opdat aan de goede betrekkingen tussen Spanje en de Arabische landen geen af breuk zou worden gedaan. Scheepvaarten wederom flauw, K.L.M. vast De bezetting van de K.P.M.- gebouwen in Indonesië door de Indonesische leden van de vak vereniging aldaar, veroorzaakte dinsdagmiddag op het Damrak wederom een flauwe stemming voor verscheidene scheepvaart waarden. Kooplimites lagen er hoegenaamd niet meer in de markt en het is te begrijpen, dat de berichten uit Indonesië niet bepaald de kooplust bevor derden. Het aangeboden mate riaal werd dan ook bij de ope ning schoorvoetend tegen lage re prijzen uit de markt geno men. Aandelen K.P.M. leden wederom een gevoelig verlies van circa 4 punten. Maatschap pij „Nederland" min 2Va, Rot- terdamsche Lloyd min 5 en aandelen Scheepvaart Unie gin gen vanzelf mee op 110' '2, min 5 procent. Tegen het sluiten van de markt werden de verliezen met circa V2—1 procent geredu ceerd. Aandelen Van Ommeren lagen tegen de marktverhou ding in 1 punt hoger op 200 procent. Het algehele sentiment in de scheepvaarthoek was zeer gedrukt. Ook de cultuurwaarden moes ten zich met lagere prijzen te vreden stellen. Amsterdam Rubber kwam na een opening op 40 procent op een nieuw laagterecord sedert de laatste 20 jaren met een notering van 37''2 procent. Het slot kwam circa 2 punten hoger. Het ver lies bedroeg hier circa 4 pro cent. H.V.A.'s daalden tot 85'/j doch monteerden tot circa 88 onveranderd bij de vorige slot- prijs. Deli's verloren een half procent. Aandelen K.L.M. vormden dinsdag een grote tegenstelling met de flauwe markt en lagen op 97, plus ƒ2.70, vast in de markt. Staatsfondsen stil doch goed prijshoudend. Van de internationale waar den werden Koninklijke Olies door Londen aangeboden en la gen met een prijs rond de ƒ161.50 ruim 2 beneden maan dag en ƒ1.50 beneden pariteit New York. De voorwaarden voor zover bekend, voor de in schrijving op de 6 procent con- vertibele obligaties van de Bri tish Petroleum werden door Londen als gunstig aangemerkt Hierdoor vonden ruilingen plaats door verkopen aandelen Koninklijke Olie in aankopen British Petroleum. Het aanbod uit Londen kwam in zeer dunne markt waardoor de koers van aandelen Koninklijke Olie nogal werd gedrukt. Philips en Unile vers ruim 2 procent lager A.K.U.'s min 1. Aandelen Billi ton 2 werden 3 punten lager op 189'/2 vernomen. Vorstenlanden op 11 (12) en cultuurbanken werden geadviseerd op 25 (26) Prolongatie 5 procent. BEURSINDICES 29/11 2/12 3/12 Int. concerns 255.82 256.15 252.30 Industrie 128.33 127.23 126.16 Scheepvaart 121.74 11965 119.86 Banken 104.60 103.79 102.48 Ind. fondsen 70.88 67.84 67.07 Algemeen 178.36 177.62 175.37 NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 161.20—162.70 161.15) Philips: 233 (232) goede Sint verwelkomd door de burgemeester en het Sint Nico- laascomité. Na op zijn paard geholpen te zijn werd de tocht door de ge meente aangevangen. Op het stadhuis werd de goede Sint tijdens zijn tocht ontvangen door het gemeentebestuur. Sint Nico laas verscheen op het balkon waar hij een samenspraak hield met de burgemeester: Burgemeester: Met alle eerbied, die U verdient Groet ik U hier als kindervriend Op. dit groots en plechtig uur In naam van het Gemeentebestuur. Wij stellen het allen zeer op prijs Dat U, ondanks de last van Uw hoge jaren Weer naar Sas van Gent bent gevaren. Sint Nicolaas: Burgemeester, zo'n welkomstwoord Heb ik zelden of nooit gehoord. Ik dank U daarvoor uit heel mijn hart. Ik raak er door van streek en verward... Het is U natuurlijk wel bekend Dat ik graag 'n bezoek breng aan Sas van Gent, Want hier word ik altijd zeer plechtig begroet En dat doet mijn oude hart zo goed! Mag ik U vragen: Hoe gaat 't in uw stad? Doe m'een genoegen en vertel me eens wat. Burgemeester: Ik vind het heel prettig, Sint Nicolaas, Dat U wilt luisteren naar mijn relaas. Ik weet, dat U zich voor ons interesseert En naar alles belangstellend informeert. Zeg mij maar, wat U graag weten wilt... Sint Nicolaas: Och Pieterbaas, geef eens even mijn bril! Merci. Ik had graag, dat U mij eens vertelt Hoe 't met de woningbouw is gesteld. Burgemeester: Nou, Sint Niklaas, dat valt niet zo erg mee En we zijn daarom ook maar heel matig tevrêe. De woningwet-huizenbouw, weet U, stagneert Omdat de rentestandaard is geblokkeerd. Misschien dat U er nog iets aan kunt doen Door 'n lening te geven van drie kwart miljoen Sint Nicolaas: Maar, burgemeester, wat denkt U nou? Ik schud het geld zo maar niet uit mijn mouw! 'k Heb zelf al zo'n last van de remmende werking Van uw nationale bestedings-beperking. Maar... ik wil wel een kansje voor U wagen, Ik zou 't eens aan Franco kunnen vragen. Burgemeester: Graag Sint Niklaas, o, als dat toch eens lukt, Maar er is nog meer, wat ons stadsbestuur drukt. Er staat op de Molenberg, midden in 't Sas 'n Restant, van wat eenmaal 'n molen was. U zult dat restant daar straks wel zien staan, Zonder kap, verwaarloosd, van wieken ontdaan. Zoudt U, goede Sint, nog eens willen proberen Om die oude molen te restaureren? Sint Nicolaas: 'k Denk niet, burgemeester, dat ik een-twee-drie Voor dat molen-probleem een oplossing zie. Ik ben 't met U eens: ze misstaat wel heel erg Op die prachtige fraaie Molenberg. Ik kan 't niet helpen... 't moet er maar uit; Maar zo is 't een vlag op een modderschuit. Nieuwe Burg 31 Middelburg tel. 01180-4351 Ahrend, wear Keet een blocnote haalt en zijn moeder (voor niet meer dan f 14.40) een prima stoeltje rijker wordt. Ahrend, waar U - in het klein éven goed als in het groet - terecht kunt voor alles op het gebied van kantoor- en schoolartikelen, stalen meubels (voor woning, bureau en bedrijf), technische teken- en meetgereedschappen, instru menten, lichtdruk en fotokopie. City, het elegante ijzersterke stoeltje dat overal op zijn plaats is f 14.40 Stalen frame in frisse kleuren Ahrend Cirkel ontwiU'e'-V een nieuw woningrek; met de talrijke losse onderdelen kunt U het zélf voort-bouwen naar Uw eigen wensen. Rvynbo -I-CHS Revolt, Ahrend's serie exclusieve stalen meubels: internationaal bekroond en tóch zo bereikbaar in prijs. Ahrend, óók voor prakt'sehe, duurzame decembergeschenken. Ahrend't warenhuis-collectie biedt U de kans ..haar" of „hem" eens echt te varrassen. Kom er 'ns kijken Maar wat zijn ze toch op die aan het doen? Burgemeester: Sint Niklaas, dat wordt daar een wandelplantsoe'n Met slingerpaden, bloemen en planten En zitjes, met uitzicht naar alle kanten. Sint Nicolaas: Nou burgemeester, da's de moeite wel waard; Ik hoop, dat de jeugd nu de Molenberg spaart, Daar voortaan niet meer gaat raggen en stoeien En planten vernielen; dat zou ik veKfo^gPp lv. Wie zich vergrijpt aan een enk'le kastanje. Die gaat in de zak en moet mee naar Spanje. Burgemeester: Ach, Sint Niklaas, ik heb alle vertrouwen, Dat de jeugd van Sas zijn fatsoen wel zal houwen En dat ook de ouders hun kroost zullen leren Om al wat geplant werd te respecteren, W'ant bomen, planten, bloemen en gras Dienen toch tot verfraaiing van Sas. Sint Nicolaas: Zo is 't. En laat nu eens horen wat in uw stad Aan verd're ontwikkeling heeft plaats gehad. Burgemeester: De raadszaal werd grondig gerestaureerd En smaakvol ingericht en gestoffeerd. Uniek is de tafel in de vorm van een ei Met daarachter de Meijers beroemd schilderij Tegen een hel-blauwe achtergrond. Fraai harmoniërend met 't witte plafond. U moet er straks maar 'n even gaan kijken. Sint Nicolaas: Graag burgemeester, dat zou me wel lijken, En hoe is het toch met de markt gesteld? Vorig jaar hebt U me meen ik verteld, Dat U mij daar niet door kon laten Vanwege de zandhopen, kuilen en gaten. Burgemeester: Inderdaad; maar nu is het centrum in orde, Dat zijn me daar prachtige straten geworden. Als ge er straks op uw route langs zult gaan Dan zult U er vast van verwonderd s.aan. En... wat U zeer zeker ook interesseert: De sloten in Sas zijn gerioleerd. Sint Nicolaas: Die leidingen naast mevrouw Nevejan? Ja, burgemeester, ik hoorde er reeds van. Het dichtvoeren van die vuile dingen Noem ik heel grote verbeteringen En heb ik verder ook niet vernomen Dat er weer straten zijn bijgekomen?' Burgemeester: Zeer juist, St. Niklaas, U hebt 't goed in de gaten; We kregen verschillende nieuwe straten. De Plataanstraat, waar ze aan 't bouwen zijn (vroeger was dat daar landpachtterrein), En 't Stevensbos U ziet het van hier Is nu herschapen in een villa-kwartier. Voorts kwam er nog een woonwijk tot stand Achter het Bolwerk, aan de noord'lijke kant. Sint Nicolaas: Wat ik U verder nog vragen wou... Wat is toch dat groot en machtig gebouw Tussen de Westkaai en 't Wit-Gele Kruis? Is dat uw nieuw be jaarden-tehuis? Burgemeester: Was het maar waar! Nee, Sint, dat zit zo: Wat U daar ziet is een suikerdepót. Sint Nicolaas: Wanneer beginnen ze nou eens 'n keer Die zwaaikom te dempen? Waar was het ook weer? Burgemeester: Daar Sint Niklaas, tussen sluis en dam. Maar... dat stond vorig jaar a! op het program. Ook de Westdam zouden we graag bestraten, Maar daar valt gewoon niet over te praten. Ook zijn er nieuwe scholen besteld Doch er kan niets van komen: Er is geen geld Sint Nicolaas: Ja, burgemeester, 't zijn donkere uren Voor de Nederlandse gemeentebesturen, Mijn hart is van deernis voor U vervuld. Ik geef U maar een goede raad: Heb geduld. Burgemeester: Heb geduld! Dat is all'maal gemak'lijk gezegd, Met dat al zijn we toch maar aan banden gelegd. Maar luister nu eens naar wat ik U vraag En gaat U nou eens voor ons naar Den Haag. Voor U is 't geen kunst U te introduceren Bij al die departementale heren Ze kunnen U immers, Sint Nicolaas. Daar in het Haagje toch niet de baas. Als U het die heren eens goed vertelt, Dan komt er voor de gemeenten wel geld. Sint Nicolaas: Ik zal mijn best doen. Ik beloof het U„ Wat is 't verder program, burgemeester? Wat nu? Burgemeester: We gaan naar binnen, de erewijn drinken. Sint Nicolaas: Ik zal, burgemeester, heel graag met U klinken. Sassenaars, tot een volgende keer, Dan zien wij elkander hier hoop ik weer! Hierna zette de Sint zijn rij toer door de stad voort. Na af loop van de rij loer werden de kinderen ontvangen in het Olym- pia-theatcr. De kleutexs van 4 tot 5 uur. De groteren kregen van 5 tot 7 uur een filmvoorstel ling aangeboden in hetzelfde theater.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6