-vV- Kantongerecht Terneuzen 1 m m V Koelhuis en losperron bij de Cöop. Vruchten veiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen in gebruik genomen Uk ff Woensdag 4 december 1957 DE VRIJE ZEEUW 3 De Perzische aanspraken op Bahrein De volksstemming in Columbia Geisoleerde Franse Zuidpoolonderzoekers geholpen Daar mag zelfs de Sint voor gestoord worden: een kopje koffie op zn bestmet een klein scheutje FRIESCHE VLAG goudband-koffiemelk "iiliiii Ik J I De regering van Saoedi-Arabië heeft een communiqué uitgege ven, waarin haar verbazing tot uitdrukking wordt gebracht over de zienswijze van zekere krin gen te Teheran volgens welke Bahrein in de Perzische Golf deel uitmaakt van 't Perzische grond gebied. Volgens dit communiqué be hoort Bahrein aardrijkskundig tot het Arabische schiereiland en streeft de bevolking naar vrijheid en onafhankelijkheid om „met haar Arabische broeders en bu ren deel te nemen aan de strijd voor de verheffing en de eenheid van de Arabieren." Door deze bekendmaking schaart de Saoedi-Arabische regering zich geheel achter het standpunt van de Iraakse regering, dat on langs bekendgemaakt is. Koning Feisal van Irak bevindt zich oy het ogenblik te Riad. De Columbianen hebben zich na een militaire dictatuur van vier jaar, met overweldigende meerderheid uitgesproken voor terugkeer naar een democratisch bewind. Dit blijkt uit niet-offi- ciële uitslagen van een gehouden volksstemming. Volgens de niet- officiële telling zijn vier miljoen stemmen tegen tweehonderd dui zend uitgebracht voor verande ringen in de grondwet die uitein delijk tot een democratisch re geringsstelsel zullen voeren. De volksstemming is geschied krachtens een overeenkomst tussen de twee belangrijkste po litieke partijen, de conservatie ven en de liberalen. Zij is de eer ste werkelijk vrije stemming in Columbia sinds 1949, toen de libe ralen de algemene verkiezingen wonnen. In juni 1953 werd generaal Rojs Pinilla president. Tijdens zijn be wind heerste de staat van beleg. Pinilla werd dit jaar door een militaire junta afgezet. Drie Franse geleerden, die reeds ruim driehonderd dagen in het Zuidpoolgebied waren geïso leerd, hebben nieuwe voorraden gekregen. De hulpploeg heeft over de meer dan 300 km, die de post van de geleerden van de hoofdbasis is verwijderd, een maand gedaan. De drie geleerden die metingen doen om de dikte van de ijskap te bepalen, wonen in een hol in de sneeuw en het ski v_ Op feestelijke en stijlvolle wijze werd gisternamiddag het nieuwe koelhuis en losperron bij de Coöperatieve Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. of fideel in gebruik genomen. In de afmijnzaal waren bestuur en vele leden, benevens de geno digden, o.a. mr. L. Niemöller, voorzitter van het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen, ir. J. Hennik, Rijkstuinbouwconsu- lênt in Zeeland, de heer Van der Werf, voorzitter van de veiling „K. E. O." (Krabbendijke en Om streken), de heren De Bruijne van het Terneuzense architecten bureau, vertegenwoordigers van het adviesbureau Huijgen te Rot terdam, van het aannemingsbe drijf firma Verstelle en Verhagen te Vlissingen en de heer W. de Bruijn uit Terneuzen, die de koel installaties aanbracht, aanwezig om van deze plechtigheid getuige te zijn. Het gemeentebestuur was tot haar spijt verhinderd de officiële openning bij te wonen. In de feestelijk versierde af mijnzaal, waarin verscheidene bloemstukken stonden opgesteld, als bewijs van belangstelling van verschillende instellingen, verwel komde de voorzitter der Coöp Vruchtenveiling, de heer A. P. E. Rammeloo uit Philippine, de aan wezigen. Het zou, aldus de voorzitter van het veilingbestuur, te ver voeren, als ik ieder, die op enigerlei wijze aan de tot standkoming van dit gebouw heeft medegewerkt, apart zou verwelkomen en be danken, maar toch wil ik een paar uitzonderingen maken en wel voor: het gemeentebestuur van Terneuzen, waarvan wij de volle medewerking ontvingen en van het Centraal Bouw- en Wo ningtoezicht. In de kortst moge lijke tijd waren wij in staat met de bouw te beginnen, waardoor ons doel werd bereikt n.l. in dit seizoen nog te profiteren van het koelhuis. Ook kunnen wij niet nalaten een bijzonder woord van dank te brengen aan het bestuur van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en het bestuur van de Boerenleenbank te Westdorpe, voor hun financiële medewerking. Toch was de bouw niet mo gelijk geweest, indien wij in de afgelopen jaren niet de daad werkelijke medewerking hadden gekregen van het Centraal bu reau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland en van de heer Dekker, voorzitter van de pro vinciale commissie van veilingen in Zeeland, die onze belangen in het hoofdbestuur naar voren bracht en veruauigde. In 1952 werd een reorganisatie doorgevoerd, met het doel meer leden te winnen, de aanvoer op hoger peil te brengen en dus de omzet te verhogen. Dit was alleen mogelijk als het vertrouwen in de veiling groeide en als de aanvoerders de gemid delde landelijke prijs voor hun aangevoerde produkten kregen. Dit was echter niet mogelijk, als alle fruit op de veiling zelf werd geveild; de aanvoer was te ge ring en de aangeboden partijen te klein, om veel kopers te trek ken. Daarom werd met de veiling K.E.O. te Krabbendijke samen werking gezocht en verkregen om ons export-fruit daar te vei len en zodoende een goede prijs te maken. Deze samenwerking duurt nog steeds voort, hetgeen wel het beste bewijs, dat het beide par tijen naar wens gaat. Een woord van oprechte dank aan het be stuur van K.E.O. en haar direc teur is hier dan ook zeker op zijn plaats. Verder werd getracht de uit gaven, waar mogelijk, te beper- ken- j j Gevolg van e.a. was, dat steeds meer aanvoerders lid werden, en de aanvoer en de omzet stegen. Was de omzet in 19.52 nog slechts f421.000, in 1953 was dit 542.000, in 1954 585.000, in 1955 802.000 en in 1956 1 047.000 en voor dit jaar zal de omzet ca 1.200.000 bedragen. Van 1952 t/m 1956 bedroegen de afschrijvingen ƒ112.552. Door het toenemen van de aan voer werd de veilinghal te klein. De mogelijkheid werd onder ogen gezien, of het niet te verantwoor den zou zijn een koelhuis te bou wen, dan immers werd de opslag ruimte ook groter, maar vooral: het aangevoerde fruit kon in be tere conditie gehouden worden, zodat de teler niet gedwongen was direkt te verkopen. Voor de veiling zat er dit voordeel in, dat het pakstation niet werd overbe last en de afzet meer gespreid was- j Na grondig onderzoek werd dan ook besloten dit koelhuis te bouwen en dit als volgt in te delen: 2 cellen van 100 ton met luchtkoeling, een cel van 50 ton met lucht- en mechanische koe ling en twee cellen van 25 ton met mechanische koeling. Deze indeling werd gekozen, om ook de groentetelers van het koelhuis te kunnen laten profi teren. Om aan- en afvoer te verge makkelijken werd tevens beslo ten een perron te bouwen, dat zowel voor het koelhuis als voor de veilinghal bruikbaar is. Gezien de aanplant in de laat ste jaren en de steeds groter wordende opbrengst van de jon ge bedrijven, is er alle reden om aan te nemen, dat de aanvoer in de komende jaren nog belangrijk zal toenemen. Ook de belangstel ling voor de teelt van groente en klein fruit neemt belangrijk toe, zodat hiervan grotere aanvoeren zijn te verwachten. Al met al meent het bestuur, dat de veiling met vertrouwen de toekomst kan tegemoet zien. Tenslotte bracht de heer Ram meloo dank aan het architec tenbureau De Bruijne, het advies bureau Huijgen, fa Verstellen en Verhagen, en het installatiebu reau De Bruijne voor de bouw en de inrichting van het koelhuis en de heer Paardenkoper, tech nisch adviseur van het Centraal bureau van Tuinbouwveilingen, voor de prettige manier waarop tijdens de bouw is samenge werkt. Hierna verzocht de voorzitter de heer Niemöller door het over halen van een schakelaar, het koelhuis symbolisch in bedrijf te stellen. Alvorens het koelhuis officieel open te stellen wenste de heer Niemöller woorden van dank en waardering te spreken tot bestuur en leden van deze veiling. Hij wees er op, dat door de crisis in de» dertiger jaren en door de oorlog een grote achter stand was ontstaan in de techni sche ontwikkeling van het vei lingwezen, vooral wat betreft de uitrusting en verbetering der ge bouwen en installaties. Spreker zeide, dat om aanslui ting te krijgen met de moaerne eisen van aan- en afvoer en op slag, technische verbeteringen zeer noodzakelijk zijn. Hij zag in het feit van de ingebruikname van dit koelhuis een bewijs van de grote activiteit van het be stuur en de leden der Terneuzen se veiling. Maar, zo vervolgde de heer Niemöller, ik waarschuw U voor dit succes dat dit niet een grote mate van voldoening £j\J »v •»- geeft, dat er niet verder wordt gestreefd. Met nadruk wees hij er op, dat de wordingsgeschiedenis van het veilingwezen in Nederland een geschiedenis is van hard en taai vechten. Men dient zich n.d. goed te herinneren waarom de veilin gen er zijn, aldus spreker. Zij zijn niet ontstaan uit weelde, maar uit zeer bittere noodzaak. Het was een wapen voor de eco nomische belangen der tuinders en fruittelers. Door steeds vol te houden en de belangen voor ogen te houden betekent de tuinders- en fruit- telersstand nu een welvaartspei Ier voor ons land. Spreker zeide, dat er een zeer groot vertrouwen moet bestaan tussen bestuur en leden onder ling. Dat dit in Terneuzen het ge val is bewijst de grote vooruit gang der veiling die dit jaar, na een lange en moeilijke ziektepe riode, een omzet van 1.200.00, zal bereiken. Tijdens een bezoek van een Engelse studiecommissie werd de heren er op gewezen, dat de vei ling in Nederland haar goede resultaten weet te bereiken door éénheid op basis van vrijwillig heid. Deze duur gekochte plaats moet iedere dag opnieuw verde digd worden, zo besloot de heer Niemöller. Daarna stelde hij, door een druk op de knop, het koelhuis officieel open en werden de eer ste versierde kisten fruit binnen gebracht. Ook de heer ir. J. Hennik, Rijkstuinbouwconsulent, sprak gelukwensen tot bestuur en leden en zag in het vruchtbare samenwerken van bestuur en leden het bewijs van de sterke groei der veiling. Hij hoopte dat het nieuwe, fraaie gebouw spoe dig te klein zal zijn. De voorzitter van de veiling te Krabbendijke („K.E.O."), de heer Van der Werf, feliciteerde de zustervereniging en sprak met veel waardering tot het bestuur over de prettige en goede samen werking tussen de beide veilin gen „Er is nooit sprake van ge weest", aldus de heer Van der Werf, produkten uit Zeeuws- Vlaanderen naar onze veiling te trekken, maar onze bedoeling was altijd samen de moeilijk heden op te lossen. Ook deze spreker benadrukte zeer sterk het vertrouwen dat tussen bestuur en leden moet be staan. Men verkeert hier in een uitste kende positie aldus spreker. De Zuid-West-hoek van Nederland is heus nog zo slecht niet voor de fruitteelt. Men heeft hier veel minder last van nachtvorst schade en straks, bij het vrije Europese handelsverkeer, is Zeeuws-Vlaanderen wel bijzon der gunstig gelegen. Door het architectenbureau De Bruijne werd een fraaie steek- thermometer aangeboden en het was de heer B. IJsebaert, die na mens het persone-1 der veiling de sleutel overhandigde van een fraaie archiefkast ten gerieve van de secretaris. Op deze fees telijke dag, aldus de heer IJse baert, wil ik het bestuur bijzon der dank brengen voor het ver trouwen in en de prettige samen werking met het personeel. Hij wees daarbij op het grote aandeel dat het dagelijks bestuur heeft geh 4 in het vlotte ver loop der werkzaamheden, die tot het bouwen van het koelhuis hebben geleid. De heer IJsebaert sprak ten slotte de hoop uit, dat het met de Vruchtenveiling „Zeeuwsch- Vlaanderen" steeds crescendo zal blijven gaan. Hierna werd door de aanwezi gen het nieuwe losperron en koelhuis bezichtigd. Het losperron betekent al een grote verbetering voor de aan- en Zitting van 3 december 1957 Deze zitting waren het twee dames, die op een woensdag de verkeersborden niet hadden ge zien welke des woensdags het verkeer over de Markt in Terneu zen verbieden. Het waren de da mes J. de Z.de B. en S. A. de B. F. beiden te Terneuzen. Zij werden beiden veroordeeld tot 3 boete of 1 dag hechtenis in af wijking van de eis welke 6 of 2 dagen luidde. L. F., echtgenote van S. B. te Axel, werd weer behoord over het zich bevinden op de spoor baan. Deze zaak was reeds eer der op 5 november behandeld, maar toen voor nader onderzoek aangehouden omdat mevr. B. be weerde, dat zij anders niet van uit het door haar bewoonde spoorhuis bij haar tuin kon ko men en ook niet naar de open bare weg. Nu werd haar terzitting mee gedeeld dat zij voor het bereiken van haar tuin door de Nederland se Spoorwegen vermoedelijk een vergunning zal worden verleend. Daar de tenlastelegging liep over het feit, dat zij zich toen ver van de tuin op de spoorbaan was aangetroffen, hetgeen zij met ontkende, werd zij overeenkom stig de eis veroordeeld tot 1 boete. H. P. F. K., landbouwer te Sas van Gent, had op 7 november met een tractor en aanhangwa gen gereden zonder dat op de tractor een deugdelijke spiegel aanwezig was. K. gaf dit feit toe, maar voerde als verzachtende omstandigheid aan, dat zijn trac tor smal was en voorzien van twee goede treeplanken vanwaar hij staande goed achter zich kon kijken. Dit is nu juist een uitgezochte gelegenheid om stukken te ma ken in 't verkeer, meende de of fïcier en eiste 25 of 5 dgn. Uit spraak 20 of 4 dgn. Stond het rijwiel onbeheerd? Dit had het kantongerecht zich gisteren af te vragen, toen de sluisknecht L. C. V. te Terneu zen zich verweerde naar aanlei ding van de razia welke de Ter neuzense gemeente politie had gehouden op 9 november en toen niet minder dan 63 fietsen welke na zonsondergang voor direkt gebruik gereed onbeheerd op straat stonden, naar het bureau had vervoerd. V. verklaarde, dat hij op die bewuste avond in een café op de Markt was. Zijn rijwiel stond op slot tegen het café. Het gerucht dat de politie alle buitenstaande fietsen in beslag nam, drong ook tot het café door. V. spoedde zich naar buiten, deed zijn fiets van slot en bleef met de fiets in de hand toekijken Deze manoeuvre hielp hem ech ter niet en ook zijn fiets ging mee met het gevolg dat ook hij een proces-verbaal opliep. Daar V. zijn verklaring staan de hield werd agent W. de B. ge hoord. Deze verklaarde, dat zi; met 3 agenten waren geweest en hij niet kon verklaren wat er precies met V. is voorgevallen. Hierop werd deze zaak voor een nader onderzoek voor onbe paalde tijd aangehouden. afvoer der produkten, doch het fraaie 300 m3 grote koelhuis is een magnifieke aanwinst. Architecten en aannemers heb ben hier fraai werk geleverd. Na de bezichtiging werden ver versingen aangeboden en ver trok het gezelschap te 5 uur naar Philippine, waar in hotel „Au Port" bij de heer Wiskerke, een uitstekende mossel- en palingmaaltijd werd geserveerd. In enkele jaren dat de Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch- Vlaanderen" zo snel is gaan groeien, is er wel het bewijs ge leverd van het vertrouwen tus sen het bestuur en leden. Het kan niet anders dan tot voldoening stemmen dit te mogen constate ren. Het is te hopen, dat deze voor de Zeeuws-Vlaamse tuin ders en telers zo nuttige instel ling steeds verder zal kunnen worden uitgebouwd. J. H. J. B. te Vogelwaarde kwam in gezelschap van zijn vrouw op 7 november des avonds om. 8 uur, toen het dus reeds don ker was, per rijwiel huiswaarts gereden. Zijn rijwiel was echter noch van voren, nöch van achte ren van de voorgeschreven ver lichting voorzien. B., hiervan op de hoogte, was toen, om het gevaar te verminde ren, achter zijn vrouw gaan fiet sen wier rijwiel wel een goede verlichting had. Daar de wet niet voorziet in deze goede bedoelin gen werd B. overeenkomstig de eis veroordeeld tot 2 x 5 of 2 x 1 dag hechtenis.. E. H., landbouwer te Biervliet, had op 17 november met zijn tractor gereden zouden dat het mica windscherm van de tractor voorzien was van een ruitenwis ser. Eis 6 of 1 dag. Uitspraak 4 of 1 dag. J. C. K., vertegenwoordiger te Sluis, stond reeds eerder terecht omdat hij op 3 juni te Koewacht met zijn auto zodanig had gere den, dat hij de bestelwagen van de vishandelaar A. van M. te Axel, welke aldaar geparkeerd stond, had aangereden. Daar K. zich verweerde, dat de omstan digheden daar, tegenliggers en een vóór hem rijdende vlaswa gen, van dien aard waren, dat hij zich geheel onschuldig gevoelde. De zaak werd uitgesteld en diende nu opnieuw. Thans werd naast van M. ook gehoord de op- perwachtm. W. T. H. te Koe» wacht, die ook thans een verdui» delijkend verbaal had ingediend. K. was thans niet verschenen. Na het verhoor meende de of ficier, dat K. van rechtsvervol* volging moest worden ontslagen. De kantonrechter dadelijk uit spraak doende meende, dat hoe wel K. niet geheel onschuldig was, hij toch van rechtsvervol. ging ontslagen diende te worden, P. J. V., kraanmachinist ta Terneuzen, had op 14 augustus met zijn bromfiets op een kruis punt bij de Donze-Visser straat geen ruimte aan ander verkeer gelaten. Eis ƒ20 of 4 dgn. Uitspraak 15 of 3 dgn. R. A. C. H., verzekeringsinspeo» teur te Hulst, kwam op 27 augus tus met zijn auto in Axel gere den met de bedoeling via de Oranjestraat naar Terneuzen te rijden. Op dat zelfde moment i kwam C. M- B. uit Den Haag met zijn auto uit de Zeestraat in de richting Koewacht gereden. Er was een aanrijding ontstaan, waarbij de auto van B. 172 scha de opliep. H. stond terecht, om*' dat hij geen voorrang had ver leend aan B. Er was bij de ondervraging nogal verschil van inzicht over dit moeilijke samenvloeien van wegen te Axel. De uitslag was toch, dat H. ƒ10 of 2 dgn tegen zich hoorde uitspreken, nadat de eis 15 of 3 dgn was geweest. P. M. H., fabriekarbeider te Axel, sloot de rij van opgeroepe- nen én wel omdat hij in de West- straat aldaar in dronkenschap was aangetroffen. H. zeide, dat hij best naar huis kon gaan, het geen hij ook had gedaan. De officier meende door een hoge boete te eisen, een dringen de waarschuwing te moeten ge ven. Eis 30 of 6 dgn. Uitspraak idem. DOOR GASVERGIFTIGING OM HET LEVEN GEKOMEN. Het te 's-Gravenhage aan da Wassenaarse weg wonende echt paar mr. B. Th. A. W.v. M. is, naar dinsdagochtend is gebleken, door gasvergiftiging om het leven gekomen. Twee bij het echtpaar inwonende dames ont dekten gistermorgen dat de tele foon bij de heer en mevr. W.v. M. niet werd aangenomen. De beide inwoonsters hadden last van hoofdpijn en gingen op on derzoek uit. Zij troffen het echt- paar levenloos in bed aan. De heer W. van M. was 71 jaar, zjjn echtgenote 65 jaar. Het is gebleken dat een muur- gaskraantje geopend stond en de daarop aangesloten gaskachel niet brandde.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5