Practise he St. Nicolaasgeschenken Boekhandel n.v. Firma P. J. van de Sande Gevaar voor inflatoire ontwikkeling voor lonen en prijzen minder groot Binnenlands Nieuws 7 Eric de Noorman - De ontembare Wat brengt de radio? Bureau-sets Sousmains Boekensteunen Bridge-Canasta étui s Boekomslagen Schrijfmappen Is Johnny bang voor zwarte Piet Marktberichten Gemeente Temeuzen Woensdag 4 december 1957 DE VRIJE ZEEUW 7 Verbond van Nederlandse werkgevers over het prijsbeleid Bij bedrijfsongeval om het leven geicomen De Britse strijdkrachten Uranium uit zeewater Sneeuw in Italië MODERNE KLEUTERS STAAN WEL VOOR HETERE VUREN Kinderen die met Sinterklaas ongenietbaar zijn, zijn dat met Pinksteren ook Het Verbond van Nederland- sche Werkgevers heeft een circu laire aan zijn leden gericht, waar in het bestuur van dit verbond de medewerking der leden vraagt voor het voeren van een verant woord prijsbeleid. Deze circulaire heeft de volgende inhoud: „Hoewel het gevaar van een in flatoire ontwikKeling van lonen en prijzen thans ongetwijfeld minder groot is dan een jaar ge leden, blijft te dien aanzien waak zaamheid geboden. Het is in dit verband van niet te onderschat ten belang, dat de regering zich op het standpunt stelt, dat onder de huidige omstandigheden geen algerhene loonbeweging dient plaats te vinden. Ook de vakbe weging heeft zich op dit stand punt 'geplaatst, uitgaande van de gedaente dat de ontwikkeling van de prijzen dit mogelijk zal ma ken. Het bestuur meent, dat derhal ve de prijsontwikkeling de voort durende aandacht blijft vragen. Ervan uitgaande,- dat een alge mene loonbeweging inderdaad niet zal plaatsvinden en in aan merking nemende de over het al gemeen dalende tendens op de grondstoffenmarkten, lijkt het waarschijnlijk, dat de noodzaak tot prijsverhoging uitzondering zal zijn. De siiuatie in verschil lende bedrijfstakken is van dien aard, dat door een toeneming van de concurrentie prijsverhogingen veelal niet mogelijk zullen Zijn en er eerder tendentie tot prijsver laging bestaat. Het blijft evenwel van belang het welslagen van de politiek van loonstabilisatie ook mogelijk te maken door een verantwoorde prijspolitiek van 't bedrijfsleven. Dit betekent, dat, voor het geval een prijsverhoging onvermijdelijk wordt geacht, evenals tot dusver re overleg wordt gepleegd met het ministerie van Economische Zaken, terwijl dalingen van de ONTSLAGEN BIT INDUSTRIEËN IN BRABANT Bij Beckers' haardenfabriek te Bergen op Zoom zijn thans in totaal 60 personeelsleden ontslagen. In deze fabriek wer ken in totaal circa 550 perso nen die, voor wat de rest be treft, zullen werken in een ver korte werkweek, tot 24 uur. Men wil deze verkorte werkweek toe passen tot 21 december. Onge veer 100 arbeiders vallen niet onder deze regeling. Bij de Hudjon sigarenfabrie ken te Roosendaal is per 1 ja nuari ontslag aangezegd aan 50 sigarenmakers. Ook onder de z.g. pendelaars zijn, voor zover bekend, thans de eerste slachtoffers gevallen. Zeven en twintig personen uit Breda en omgeving, werkzaam bij een fabriek te Dordrecht, die zich bezig houdt met het creoso- teren van spoorbielzen is ont slag aangezegd. Bij de N.V. bierbrouwerij „De drie hoefijzer.," te Breda zijn 12 man ontslagen. Dit zijn Belgi sche arbeiders. De N.V. ijzer- en kopergieterij van Gebr. Touw te Breda heeft enige tijd geleden aan 9 arbei ders ontslag aangezegd. WILD-WEST IN WAARDENBURG De 21-jarige bediende van de benzinepomp van de heer Van Eck te Waardenburg, Toontje de W„ heeft maandagmiddag een levensgevaarlijke rit ge maakt op de treeplank van een kleine personenauto waarvan de chauffeur bij hem benzine had getankt, maar zonder te be talen weer wilde wegrijden. Toontje bedacht zich niet, moest zijn geld hebben en sprong op de treeplank. Het is een wonder dat hij het nog kan navertellen de auto is nu een wrak. Hij kwam even later op de drukke verkeersweg Utrecht 's-Herto- genbosch met grote snelheid in botsing met een personenauto. Beide wagens werden zwaar be schadigd, maar Toontje hing nog aan de auto en was geheel ongedeerd, evenals de bestuur der, V. uit Vught en een naast hem zittende dame. Niet alleen Toontje bofte, ook de politie had een goede vangst want V. bleek de auto vrijdag j.l. bij de garagehouder V. te Vught te hebben gehuurd, en niet te hebben teruggebracht. Er was sindsdien 1200 km mee gereden. De heer V. en de dartie zijn ingesloten. FELLE BRAND TE SCHIEDAM Dinsdagmorgen omstreeks kwart over zeven is te Schie dam brand ontstaan in het pakhuispand Schie no 11, waar in gevestigd de Schiedamse meubelindustrie. Het vuur is vermoedelijk ontstaan bij het aanmaken van de kachel in de lakspuiterij. Binnen een kwar tier stond de gehele bovenver dieping in brand. Aanvankelijk kon de brandweer de vuurhaard moeilijk bereiken, maar toen eenmaal de weg erheen was vrijgemaakt, kon de brand met nevelblusser en stralen op de babyspuit energiek worden aan gepakt. De vlammen hadden zich in middels een weg gebaand naar de twee bovenverdiepingen van het naast gelegen pand no 9, die eveneens door de meubelfa briek gebruikt worden. De rest van dit uit 1835 daterende koop manshuis wordt gebruikt als opslagplaats voor kurken door de capsule- en kurkenfabriek „Holland". In allerijl begon het personeel van dat bedrijf balen met kurken naar buiten te dragen. Het werk van de brandweer werd door de zware rook be moeilijkt. Men slaagde er ech ter in het vuur te beperken en aldus de rest van de panden te behouden. Toch kon niet ver hinderd worden dat de gehele bovenverdieping van de meubel fabriek uitbrandde. Na een uur hard werken was het gevaar voor verdere uitbreiding gewe ken. De bewoners van de panden, gelegen aan de Grote Markt, hebben inmiddels een benauwd halfuurtje doorgemaakt. Het huis, waarin het kantoor van de invoerrechten en accijnzen is gevestigd heeft vooral in het la boratorium waterschade. De omvang van de schade kon dinsdagmorgen nog niet worden vastgesteld, maar zal vermoedelijk aanzienlijk zijn. grondstoffenprijzen waar enigs zins mogelijk door een daling van de einaprijs van de pioauk- ten dienen te vvoraen gevolgd, ie verwachten is, dat het departe ment van Economische Zaken in dit opzicht bijzondere aandacht zal besteuen aan die gevallen waar in het verleden een prijs stijging van de grondstoven tol uituruKking is gebracht in de prijs van de eindproduKten. De minister van Economische Zaken heeft zich bereid ver- Klaard mee de onderscheidene be- drijistakken nader onder het oog te zien, weike procedure kan woroen gevolgd om de doelein den van de prijspolitiek te verwe zenlijken, waarbij in het bijzon der aandacht zal woroen gescnon- Ken aan ue mogelijkheden om te bevorderen dat de ondernemin gen snel kunnen reageren op prijsfluctuaties op ue grondstor- ienmarkt. Het bestuur van het Verbond meent, uat het voor het industrië le bedrijfsleven van het grootste beiang is, dat een verdere Kosten stijging, die het gevolg zou zijn van een aigemene loonbeweging waardoor onze concurrentieposi tie nadelig zou worden beïn vloed, wordt voorkomen. Het is op grond hiervan, aai net bestuur rekent op de medewerking voor een prijsoeleid. dat dit ten doel heeft, iviet de minister van Eco nomische Zaken is overeengeko men, dat het overleg over het prijsbeleid wederzijds kan worden heropend wanneer de omstandig heden daartoe aanleiding geven" BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS 347.09» LEERLINGEN. Uit een door het Centraal Bu reau voor de statistiek samenge stelde statistiek van het nijver heidsonderwijs 1957 blijkt, dat op 1 januari j.l. 347.000 leerlingen vakonderwijs genoten tegen 322.000 een jaar tevoren (stijging pet.). Hiervan bezochten er 81.000 71.000). een lagere techni sche dag- of Vakschool, 50.000 (52.000) een avondnijverheids school en 9300 (9300) een hogere technische school. Nijverheidsonderwijs voor meis jes werd door 174.000 (158.000) leerlingen gevolgd, van wie 89.010 (78.000) een korte cursus volg den. CYPRUS Gedetineerden in hongerstaking Achthonderd gedetineerden op Cyprus zijn dinsdag voor eèn dag in hongerstaking gegaan. Zij hebben een open unei aan de dinsdag op Cyprus aanko mende nieuwe gouverneur, sir Hugn Foot, geschreven, waarin zij om invrijheidstelling verzoe ken, de terugkeer van aartsbis schop Makarios en afschaffing van de noodwetten. Op geheel Cyprus zijn uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen uit vrees voor een oplaaien van de verzetsstrijd. ENGELAND MOTORRIJDER BIJ BOTSING OM HET LEVEN GEKOMEN Op de Baarlosestraat te Ble- rick is maandagavond de 29-ja- rige ongehuwde W. S. uit Baar- lo met zijn motor in botsing ge komen met een bestelauto van W. B. uit Blerick. De motorrij der kwam tegen een boom te recht en liep zodanige verwon dingen op, dat hij korte tijd later aan de gevolgen is over leden. Het ongeluk gebeurde toen de motorrijder de bestel wagen trachtte in te halen en deze laatste linksaf sloeg. Maandagavond omstreeks zes uur is in de ijzer- en metaalgie terij „De globe" te Tegelen door een bedrijfsongeval om het leven gekomen de 48-jarige H. G. uit Egelen. De heer G., die al dertig jaar bij genoemde firma werkzaam was, was met een kraan ijzeren vorkasten aan het opstapelen. Op een gegeven ogenblik schenen deze kasten te zijn gaan schuiven met het gevolg, dat hij een gewicht van enkele honderden kilo's op zijn lichaam kreeg. Toegeschoten ar beiders slaagden er spoedig in hem te bevrijden, doch hij bleek reeds overleden te zijn. De heer G. was vader van dertien kinderen. De Britse strijdkrachten om vatten op het ogenblik 673.000 mannen en vrouwen, terwijl bij de Bescherming Burgerbevol king 248.500 personen werken. De strijdkrachten tellen 71.500 officieren en 602.100 onderoffi cieren, soldaten, verpleegsters en leden van het vrouwelijke hulpkorps. Het leger telt 352.400 militairen, de marine 110.000 man en de luchtmacht 201.000 man. De Britse minister van De fensie, Duncan Sandys, heeft in het Lagerhuis aangekondigd dat men meer dan 1 miljoen pond sterling per jaar zal beste den aan verbetering van de wel zijnszorg der soldaten over zee. SOWJET-UNIE Taas meldt dat men in de Sowjet-Unie een manier gevon den heeft om uit zeewater ura nium te winnen. Er zijn met succes proeven genomen met behulp van organische katalysa tors. De proeven om door ver damping uranium uit zeewater grij te maken zijn mislukt. ITALIË Tientallen steden en dorpen in de bergachtige streken van Midden- en Zuid-Italië en op het eiland Sicilië zijn door de sneeuw van de buitenwereld af gesneden. In vele delen van Italië valt er reeds voor de derde dag sneeuw. De winter heeft ongewoon vroeg zijn in trede gdaan. 7 EER GEACHTE DOKTER. Zou U niet eens kunnen schrijven over de nervositeit die sommige kinderen tegen St. Nicolaas vertonen Volgens mijn gedachten leven veel kinderen in die tijd in een te grote spanning met het gevolg dat ze uit de band springen". Jawel, lieve lezeres, daar wil ik wel eens met u over spreken. Staat u mij toe dat ik daarbij over normale kinderen schrijf en dat met de vooropstel ling dat verreweg de meeste kinderen beslist niet abnormaal zijn? Welnu dan, ik persoonlijk ken eigenlijk geen kin deren en ik zie er jaarlijks nogal veel die nu speciaal in de Sinterklaastijd vervelend, dringerig en huilerig zouden zijn. Volgens mij zijn gewone, normaal opgevoede kinderen, ook de dagen die aan de vijfde december voorafgaan, heel gewoon. Er zijn wel kinderen die om streeks dit jaarlijkse gebeuren ongenietbaar zijn en dat zijn er heus niet zo weinig maar die zijn dat volgens mij met Kerstmis, Pasen en Pinksteren enop hun verjaardag net zo goed. Waarom zouden al de op voedingsfouten, die zich aan kin deren voltrekken, en waardoor ze biezonder vervelend kunnen worden, nu juist alleen in de Sin terklaastijd worden gemaakt? BESTEDINGSBEPERKING En dan, wat stelt u zich eigen lijk voor van de speciale invloed, die dit feest op de kinderziel zou hebben? Eerlfjk gezegd, kan ik me daarbij zoveel niet voorste len Voor u en mij, lezeres, was „Sin terklaas" nog wel een gebeurte nis, want in onze tijd was er de rest van het jaar nu niet zo bar veel te doen. Maar de kleuter anno 1957: moet die nu wakker liggen om de spanning van ,,'t krijgen"? Dat is iets wat er bij mij niet in wil, want het schaap heeft se dert zijn geboorte al zoveel ge kregen, dat ons aller minister Hofstra er een bestedingsbe perking voor heeft moeten in voeren. Ook „de opwinding" van het feest kunnen wij voor een mo derne kleuter nu niet zo gewel dig groot vinden. Goed, er wordt een paar keer aan de huisbel getrokken, maar is dat schokkend voor wie in wieg en box is opgegroeid met perma nent radiogejengel, voor wie vanuit z'n kinderstoel naar het wiebelende televisiebeeld heeft mogen kijken en voor wie het gierende snelverkeer dagelijks langs z'n wandelwagentje raast MONSTERS EN ONTPLOFFINGEN En dan rest mij nog te spreken over „de angst". Natuurlijk als 't maar systematisch wordt aange pakt zijn kinderen nog best bang te krijgen, met „zak", „baard", „meenemen", „schoorsteen" en „zwarte knecht". Maar daar moet men dan mijns inziens tamelijk veel moeite in steken. Want de kleuter anno 1957 staat wel voor hetere vuren wan neer hij, op het strand verdwaald naar een politie-agent wordt ge bracht of wanneer hij in een wa renhuis z'n moeder kwijt geraakt is. Bovendien mogen de kleuters dagelijks bij het boodschappen doen in de buurt de schreeuwen de reclame's voor oorlogs-, India nen-, jungle- en wildwestfilms, met messen, ooglappen, mon sters, ontblote dames, ontploffin gen en pistolen, in zich opnemen. Daarom vindt schrijver dezes 't Sinterklaasfeest voor hedendaag se kinderen maar een vrij saaie en weinig schokkende boel. Het is moeilijk in te zien hoe 'n kleu ter daór nu nerveus van moet worden. Geloof me lezeres, als kinderen onhandelbaar zijn komt dat omdat ze te laat naar bed gaan, omdat ze geen middag slaapje meer doen, of omdat de sfeer in huis om de een of andere reden niet goed is. Dr. ALFREDE BRIEDE. (Nadruk verboden). VEEMARKT ROTTERDAM. Op de 'eemarkt te Rotterdam werden gisteren 30C9 stuks vee aangevoerd, zijnde: 440 vette koeien en ossen, 908 stuks ge- bruiksvee, 95 vette kalveren, 222 graskalveren, 541 nuchtere kalve ren, 102 varkens, 116.biggen, 82 paarden, 9 veulens, 552 schapen of lammeren, 22 bokken of gei ten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien 2,503; vette kalveren ƒ2,40ƒ3; slachtpaar- den 1,802,10 alles per kg. Nuchtere kalveren ƒ5072; grasaalveren 250400biggen 25—ƒ40; schapen ƒ85—ƒ110; lammeren 70105kalf s- en melkkoeien ƒ800ƒ1200; vare koeien 600825; vaarzen 550 850; pinken ƒ350—ƒ550. Overzicht. Vette koeien: aan voer als vorige week, handel kaim, notering ais maandag. Vette kalveren: aanvoer als vori ge week, handel kalm, niet ge heel prijshoudend. Graskaiveren aanvoer korter, handel stug, vooral niet hoger in prijs. Nucn- tere kalveren: aanvoer ais vorige week, handel reaelijk, ruim prijs houdend. Biggen: aanvoer als vórige week, handel traag, niet geneel pnjsuoudend. ijlacmpaar- uen: aanvoer iets kleiner, handel traag, prijzen als vorige week. Schapen en lammeren: aanvoer groter, handel redelijk, 2e en 3e kwal. lager in pi ijs. Kalfs- en melkkoeien: aanvoer matig, han del stil, prijzen als vorige week. Vare koeien: gewone aanvoer, handel slepend; prijzen stabiel. Vaarzen en pinken: aanvoer klei ner, handel traag, vooral niet ho ger in prijs. DONDERDAG"5 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8-50 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Schoolradio; 1000 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Angelus; 12.03 Instr. octet; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land- en tuinbouw- meded-; 12.38 Dansmuz-; 12-55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Oioerettemuz.13.40 Lichte muz.; 14.00 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 1515 Omroepor kest; 16-00 Bijbeloverdenking; 16.30 Strijkkwartet; 17-00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beurs- ber.; 17.45 Promenade orkest en klein koor; 18.20 Kamermuziek; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19-10 Caus-; 19-15 Gram.; 19.20 Sociaal perspectief; 19.oo Grain.; 2u.U0 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr-; 21.45 Gram.; 22.00 Periodieken parade; 2210 Orgelconcert; 22.40 Gram.; 2300 Nieuws; 2315 Zaal- sportuitsl.; 23.20 Japanse muz. HILVERSUM II: 7-00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8-15 Gram-; 9.00 Gym voor de vrouw; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9-40 Morgenwijding; lo.oü Gram. ïu.bü Voor de kleuters; 11.10 Caus. over Canada; 11-25 Gevar. muz.; 11.45 Caus.; 12-00 Piano en orgel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Pianospel; 12.50 Caus.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram; 13.20 Lich te mUZ., J-O.üd „da,óu„., Strijkkwartet; 14.30 Met naald en schaar; 15.00 Theaterork.; 15.35 Gram.; 15.45 Caus.; 16.00 Gram.; 16.30 Zang en orgel; 17-00 Voor de jeugd; 17-45 Regeringsuitzen ding; 18.00 Nws; 18.15 Bon appié- tit; 18.45 Sportproblemen; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor de kinderen; 20-00 Nieuws; 20.05 Muziek-cadeautjes; 21.00 Hoorspel; 21.25 Radio Filh.ork-; 22.40 Act.; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws; 23.15 Koersen v. New York; 23-15 Act. of gram.; 23-25 Disco- taria. BRUSSEL: 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13-11 Orgelspel; 14.00 En gelse les; 14.15 Gram-; 14.30 Fran se les; 14.45 Gram.; 15.00 School radio; 15.30 Gram.; 15.45 Duitse les; 16-00 Koersen; 16.02 Kamer- muz.; 17-00 Nws; 17.10 Gr-; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Vlaamse liederen; 16-30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Pol. Causerie; 2000 Reportage; 21.00 Klass. muz-; 22.00 Nieuws; 22.11 Intern. Radio Universiteit; 22.30 Moderne muz.; 22.55 Nieuws. 34. Met een fikse beloning in het verschiet, als hij Erwin in één schot doodt, haast de krijger zich weg. Om de kans van een mis schot zoveel mogelijk uit te scha kelen, poogt hij ln de schaduw van de rotswand lager, dichtei- bij te komen. Maar in zijn moorddadige ijver let hij niet goed op waar hij zlin voeten neerzet. Dit kost hem zijn beloning en zijn nek, want de smalle richel kan ztjr gewicht niet torsen en met een gil stort hij om laag. Op het horen van de doodskreet van de sluipmoordenaar, springt Erwin overeind. „Een overval!" schreeuwt hij. „Te paard en ver- sp eiden, ze zitten boven ons." Maar dat is allang niet meer volgens de waarheid, want niet zo dra heeft Ottar zijn krijger zien vallen of hij zet het met de twee overgebleven knechten op een lopen. „De domoor, om naar beneden te vallen," grauwt hij. „Niels dan tegenspoed vandaag. Maar dat verandert wel. Lat zullen die dik doeners gauw genoeg merken." KEoRING VOO*. DE DIENSTPLICHT De Burgemeester der gemeen te Terneuzen brengt ter open bare kennis dat: a. aan iedere ingeschrevene, die tijdens de zitting 1956/1957 (keuring lichting 1958) ter keu ring moest verschijnen, de oproe ping voor opkomst ter keuring is verzonden; b. de ln 1938 geboren manne lijke personen, die in -een der Nederlandse bevolkingsregisters zijn opgenomen ol daarin hadden behoren te zijn opgenomen, en de oproeping voor opkomst ter keu ring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, zich vóór 1 januari 1958 ter gemeente-secretarie moeten aanmelden. Tarneuzan, 2 december 1957. De Burgemeester voornoemd, F. TELLEGfiN.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3