UIT DE PROVINCIE Werkbezoek van de Franse ambassadeur in Nederland aan de kanaalzone Buitenlands nieuws N.V, Fm P. I. VAN DE SANDE th' 1 En voor vader I)e geschiedenis van Terneuzen vrouwen en één man RECHTSZAKEN 2 DE VFIJE ZEEUW Woensdag 4 december 1957 BIERVLIET BOSCHKAPELLE. De R.P.S. en de woningbouwlening SAS VAN GENT. SLUISKIL LANDBOUWPRIJS INDEXCIJFER IN OKT. GESTEGEN VOGELWAARDE. Stijging van rijstprijzen in Djakarta Russische raketten voor China? De incidenten aan de grenzen van Kenia, Ethiopië en Soedan De ondergrondse atoomontploffing in de V.S. De kwestie-Kasjmier Communistische activiteit NOORDSTRAAT 57 - TEL. 2073 TERNEUZEN SS WRAK VAN DE „BOUNTY" TERUGGEVONDEN De kwestie van raketbases in West-Duitsland Kampioensdasr duiven- sociëteit „Hoop". Door de duivensociëteit „Hoop" werd in haar clublokaal, café „Willem Beukelszoon" een kampioensdag georganiseerd. Hieraan hebben 56 kampioe nen uit België, Walcheren en Oost- en West Zeeuws-Vlaande- ren met de fleur van hun vlie gende have deelgenomen met 6 duiven zodat in totaal 336 dui ven waren ingezonden. Bestond vroeger de beoorde lingsjury steeds uit vooraan staande fokkers van duiven, ditmaal was men op het origi nele idee gekomen om de inzen ders zelf te laten be lissen, wie hunner de beste exemplaren hadden tentoongesteld. De uitslag hiervan was le pr. (beker) P. Buize te Breskens; 2e pr. Joh. Koemans te Hulst en 3e pr. J. Klaassen te Biervliet. In sloot gereden. Dat een duivenkampioensdag ook op een minder prettige ma nier besloten kan worden, on dervond de heer S. B. uit de buurtschap „Nummer Eén". B. reed met de duivenmand achter zich op zijn rijwiel hui waarts, toen hij op de Molendijk van de weg raakte en met fiets en al in de drie meter lager liggende moddersloot terecht kwam. Al moge hij er zonder gebro ken ledematen van zijn afgeko men, de tuimeling zal wel niet zo aangenaam zijn geweest. Cursus veilig verkeer. Bij voldoende deelname zal ook alhier en te Driewegen een cursus veilig verkeer worden ggeven, onder leiding staande van cje rijkspolitie. Winterprogramma K.A.B, De plaatselijke afdeling van de K.A.B. opende haar winterpro gramma met een ontwikkelings avond, waarop bedrijfsaalmoeze nier pater P. Pisters een spreek November heeft voor de spaar banken in het teken van de wo ningbouwlening gestaan. Wel is geen aanwijsbare invloed op het bedrag der inleggers te bespeu ren, maar de dagelijks opgeno men bedragen zetten hun reeds in oktobpr begonnen stijging on verminderd voort tot de stor tingsdatum van de lening (15 nov.). Daarna valt een duidelijke daling van de dagelijks opgeno men bedragen waar te nemen, hoewel het niveau hiervan toch aanmerkelijk hoger is dan zon der de invloed van de woning bouwlening viel te verwachten. Per saldo werd bij de RPS 23,9 min gulden meer opgenomen dan ingelegd. Naar schatting werd in november bijna 20 min gulden aan de RSP onttrokken voor de woningbouwlening, zo deelt de directie mee. Bij de rijkspostspaarbank werd in nov. 1957 ingelegd ƒ45,8 min en terugbetaald 69,7 min, het geen een negatief spaarverschil opleverde van 23,9 min (vorige maand 14,0 min en in nov. vorig jaar ƒ19,4 min). In 1957 is tot dusver bij de RPS gespaard 7,9 min tegen 173,6 min in hetzelfde tijdvak van 1956. Het saldo-tegoed per ultimo nov. 1957 bedraagt 1952,6 min (vorige maand 1944,7 min en ultimo nov. vorig jaar 1870,5 min). In Amsterdam werd bij de rijkspostspaarbank ingelegd 5,3 min en terugbetaald 8,5 min, een spaarverschil dus van 3,2 min, tegen 2,6 min vorige maand en 2,4 min vorig jaar november, In Rotter dam waren deze cijfers resp. 3,2 min, 4,8 min en 1,6 min, tegen 1,3 min vorige maand en 1,1 min in vorig jaar november. In 's-Gravenhage resp. 3,7 min en 5,9 min en 2,2 min, tegen 1,9 min vorige maand en 1,8 min in nov. vorig jaar. Het spaaroverschot in de tot nu toe verstreken periode van 1957 bedroeg in deze drie plaat sen resp. 2,8 min, -t 1,7 min en 2,8 min tegen resp. 17,0 min, 16,9 min en -f 10,9 min in dezelfde periode van 1957. beurt hield over het onderwerp .Bedrijlsapostolaat in deze tijd In een bezielende redevoering hield deze talentvolle spreker de aandacht van alle aanwezigen geboeid. Hij behandelde het ont staan van het bedrijfsapostolaat en waarom dat in het leven was geroepen, het ontstaan van de Kerngroepen in verschillende plaatsen en de werkwijze van ueze groepen. Het was jammer dat deze bijeenkomst slecht werd bezocht, want de thuisblijvers hebben een leerzame avond ge mist. Nog drie ontwikkelingsavon den staan op het programma. In de maand december zal als spre ker optreden de heer C. van den BroecK. In januari spreekt pater Simeon, de Ctedo-Pugno-leider in het bisdom Breda. De pen ningmeester van de Bredase dio cesane bond, de heer H. Broe ders, spreekt op de bijeenkomst in de maand februari. Tijdens de jaarvergaoering in maart zal het woord worden gevoerd door de districtsbestuuraer de heer J. v. d. Voorde. Daarnaast zullen nog drie kaart-avonden worden be legd. Traditie-getrouw wordt aan de leden, die een bijeenkomst in het kader van het winterprogramma bezoeken, een gratis lot uitge reikt. De trekking van deze lote rij, waarvoor uit de afdelingskas prijzen beschikbaar worden ge steld, zal Dlaats vinden tijdens de jaarvergadering. Melksanering. In navolging van andere ge meenten in Zeeland, o.a. in Ter- neuzen en Oostburg, wordt maandag 9 december a.s. ook in Sas van Gent en Westdorpe de melksanering doorgevoerd. De gemeeaten zijn hiertoe ver deeld in "ebiedskringen, die weer in afdelingen zijn onderverdeeld, Verder is een vertrouwenscom missie ingesteld, bestaande uit mevr. E. E. R. SternDooye weerd, mevr. A. RenierWolf gang, mevr. C. Talboom—Ver- naeve (Westdorpe), de heer R Pollet, één vertegenwoordiger der gemeente Sas van Gent en één vertegenwoordiger van West dorpe, die eventuele klachten ge zamenlijk niet de Zeeuwse Melk federatie zal behandelen. Sint Nicolaas op bezoek Bij verschillende adressen heeft dit weekeind de Sint zijn bezoek af moeten leggen. Zo bracht hij zaterdagavond een bezoek aan de sociëteit „Amicitia", zondagna middag aan de kinderen der werknemers van de Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent"; deze waren hiertoe bijeen in de feestzaal van het sociaal gebouw. Ook bracht hij die dag een be zoek aan de Zandstraat en het woonwagenkamp. Maandagmid dag was hij te gast bij de R.K. huishoudschool. Teraardebestelling. Gistermiddag vond onder zeer grote belangstelling de teraarde bestelling piaats van wijlen de heer K. Hamelink, die door een bedrijfsongeval om het leven was gekomen. In de woning vond een korte rouwdienst plaats, welke door ds Cupédo werd geleid. Te ongeveer 3 uur werd van uit de rouwkamer van het St. Eli- zabethziekenhuis het stoffelijk overschot naar de woning van de overiedene vervoerd, waarna de rouwstoet, waarin met de manne lijke familieleden en vrienden, argevaardigden van de directie en personeel van de A. C. Z., het voltallig silo-personeel der A.C.Z., die poegmakkers van de over ledene waren, en afgevaardigden van de algemene bedrijfsgroepen centrale, ae overledene de laatste eer bewezen. Bloemenkransen van de A. C. Z.- directie, het A. C. Z.-personeel en van de plaatselijke afdeling van de A. B. C., werden in deze droe ve stoet als troostrijk medeleven meegedragen. Op het plaatselijk algemeen kerkhof ging ds. C pédo voor in gebed, dat hij besloot met het „Onze Vader." De heer P. Hamelink dankte namens de familie voor de zeer vele bewijzen van deelneming, welke di_ familie na het verschei den van de dierbare overledene heeft ontvangen. Ned. Chr. Bond van Platte landsvrouwen. Bij de afdeling Sluiskil van de Nederlandse Bond van Chris telijke Plattelandsvrouwen was in deze maandelijkse bijeenkomst te gast mevr. De JongBekkers. In een openingswoord werd zij verwelkomd door mevr. Schooff, presidente van cie afdeling, die 'n speciaal woord van dank bracht aan ae provinciale presidente uit Middelburg voor haar komst naar Zeeuws-Vlaanderen. Hierna hield mevr. De Jong Bekkers een causerie over het onderwerp: „De angst van ae mens'. Nadat in een boeiend betoog de ve;e aspecten van haar causerie belicht waren, was het wederom de plaatselijke presidente, die namens alle aanwezigen aan de spieekster haar dame vertolkte, waarbij zij met een toepasselijk woordje tevens de vergadering besloot. A. B. C. en de Sint. Om allen te kunnen bevatten, had de piaatsedjke afdeling van de aigemene peui ijisgroepen cen trale ditmaal in het jeugdge- bouw „De Ark" haar leuen bij eengebracht om met de aanwezi ge Kinderen op de komst van St. iNicoiaas en met te wacmen. het was voorziner E. Drabbe, die in een openingswooid de bint verweiKomue voor zijn in- miadeis traaitioneel geworaen be zoek aan de afdeling. Iwea A. J. C.-ïeuen uit Terneu- zen, onder leiding van mevr. V an Dnel voerden enKele spelen op. Hierna was voor menig kiein en groot kinderhartje het mo ment aangebroken waarnaar met spanning wekenlang was uitge zien. Sint in eigen persoon, zou in adviserend overleg met Pie terman beslissen, wie de koek of de roede kreeg. Aan de stroom van geschen ken viel alras te merken, dat dit jaar in de A. B. C.-afdeling de roede niet zou worden gehan teerd. tiet was mevr. HendriksDijk stra die dank bracht voor het veie goeds ontvangen, maar een dankwoord terug ontving voor de meaewerking, welke de plaatse lijke N. V. V. Vrouwenbond aan uit festijn had verleend. Baldadigheid. Welhaast iedere gemeente kent de periouiek teiugaerende tijden van vermakeiijkneden van de jeugd, zoais touwtje-springen, viiegers-opiaten, knikkeren, enz. Doen in perioden waarm gemeen- scnappenjke buitenspelen niet Kunnen laats vinden, schijnt de jeugd minder te waarderen spe- ien te moeten uitvoeren. Deze neiging uit zich hier voor al met wat door noest verworven arbeid ii. vrije tijd door het be stuur en leaen van de ijsciub „Het Bosje" is verkregen, nl. het schoonmaken van ae ijsbaan, blijkt voor de Sluiskilse jeugd 'n unieke gelegenheid te zijn met 'n zelfde animo allerlei rommel weer in het water te storten. Het blijkt, dat zij hierin wordt gesteund en zelfs geanimeerd door groteren, die er een breng- weg rommelaciie van maken. 'len volle gesteund door de plaatselijke politie, die zonodig niet zal nalaten krachtig in te grijpen, hoopt het bestuur van de ijsciub „Het Bosje" dat deze nare liefhebberij spoedig overge schakeld zal worden naar een verwoed geknikker of een ander toelaatbaar jeugdspel. en Hengstdijk hebben de Sint op ouderwetse manier onthaald, maar bij de grotere broers Stop peldijk en Boschkapelle liet Sin terklaas verstek gaan. Het comi té, dat vorige jaien in laatstge noemde dorpen een gezamenlijk feest organ.seerde, liet dit jaar niets van zich horen. Jammer overigens voor de kinderen, die bovendien niet begrijpen waar om zij uoor de grote kindervriend in ae steek zijn gelaten. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het al gemeen landbouwprijsindexcijfer (basis 1949/'501952/'53 100), in oktober 109 tegen 105 in sep tember en 112 in oktober van het vorig jaar. Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwprodukten steeg van 100 tot 107, dit onder invloed van de hogere aardappelprijzen en de prijs van de suikerbieten. Verge leken met oktober 1956 (103) vertoont het groepsindexcijfer 'n stijging van 4 punten. Het groepsindexcijfer voor de veehouderijprodukten liep onder invloed van de hogere prijzen van eieren en melk op van 106 tot 110. Ten opzichte van oktober 1956 (115) betekent dit een da ling met 5 punten. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bleef gelijk aan dat van de vorige maand, n.i. 130, waarmede het 9 punten bo ven dat van oktober van het vo rig jaar (121) kwam te liggen. RUSSISCHE RAKET IN ZEE GESTORT? Dr. Fred Whipple, directeur van de sterrenwacht „Smithsoni an" heeft meegedeeld, dat de ra ket van de eerste Russische kunstmaan waarschijnlijk zater dgaavond is neergestort. Ilij zei dat de raket wellicht in het zui den van de Stille Zuidzee in zee is terecht gekomen en wei op 'n plek die honderden kilometers van Z.-Amerika verwijderd ligt. Whipple baseerde dit vermoe den op de melding, dat het raket- deel van de eerste spoetnik zich zaterdag toen het Califomië pa seerde, zich scheen te ontbinden. De raket bevond zich toen naar schatting op 170 kilometer hoog te. Eerder was met behulp van radar het raketdeel op een hoog te van 225 km en 175 km waarge nomen. Radio-Moskou heeft zondag ge meld, dat de raket van de eerste Russische kunstmaan te 16.00 uur nog steeds om de aarde cir kelde en de 886e omwenteling voltooid had. De Franse ambassadeur in Ne derland baron E. Petit de Beau- verger, bracht gisteren een be zoek aan Sas van Gent en Sluis kil. Om half elf werd de ambassa deur ontvangen in de rapport zaal der Spiegelglasfabriek door de directie van deze fabriek, de heren ir C. A. L. Horstmann en drs P. A. Neeteson. De ambassadeur was vergezeld door de Franse consul-generaal te Rotterdam, de heer A. Ber nard. Ook de consulaire agent te Terneuzen, de heer A. Thomaes, alsmede de burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer, waren bij de ontvangst aanwezig. Van de zijde van het St. Gobain- concern was aanwezig de heer Roederer. De directie van de Spiegelglas- fabriek had de atte 'ie aan mevr. Petit de Beauverger en de ver der aanwezige dames een zeer fraaie handspiegel aan te bieden Hierna werd een rondgang door de Glasfabriek gemaakt, waarbij vooral de sécurit-afdeling en het maken van spiegels aller aandacht had. Op de Fosfaatfabriek werd een bezoek bracht aan de nieuwe zwavelzuurfabriek in opbouw met een capaciteit van 150 ton zwavelzuur per dag, gebaseerd op ruwe zwavel als grondstof. Ook de nieuwe installatie voor het vervaardigen van triple su perfosfaat werd bezichtigd. De eindprodukten van deze in stallatie zijn bestemd voor z.g. verre exporten (Zuid-Amerika, Afrika enz.) en voor bedrijven in West-Europa, die mengmeststof- fen maken. Rond half één vertrok het ge zelschap naar hotel „Centraal" aan de Stationsweg te Sas van Gent, waar een lunch werd aan geboden. Na afloop van deze lunch ver trok het gezelschap naar Sluis kil om aldaar het grootbedrijf van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation een bezoek te brengen. Alhier werd het gezelschap CHINA Bezoek van St. Nicolaas. St. Nicolaas kwam wel te Os- senisse en Hengstdijk, maar niet in Stoppeldijk en Boschkapelle. Dat St. Nicolaas een vriend van de „kleintjes" is, heeft hij wel duidelijk gedemonstreerd bij zijn bezoek aan onze gemeente. De kleine kerkdorpen Ossenisse In Djakarta is een bijeenkomst gehouden door de regeringscom missie voor bevoorrading, de mi litaire commandant van Djakar ta, luitenant-kolonel E. Dachjar, en officieren Van het militaire commando van West-Ja^a. Be sproken werd het stijgen der rijstprijzen in Djakarta. De prij zen sprongen de laatste paar da gen omhoog en bereikten een re cord van tien rupiah per kilo op enkele markten in de voorsteden. Een week geleden was de prijs minder dan de helft van de hui dige. De voorzitter van de commissie, vicé-pieimer Pta, aan de pers mee, dat de rijst- voorziening volgens de regerings- cijfers voldoende is. Volgens welingelichte kringen te Moskou zouden de Russen aan maarschalk Peng Teh Hoeai, de Chinese minister van Defensie, moderne wapens, waaronder raketten, hebben be loofd. De minister is 2 november met president Mao Tse Toeng in Mo.kou aangekomen en daar een maand gebleven. Hij inspec teert thans militaire installaties in de uiterst oostelijke gebieden van de Sowjet-Unie. Tijdens zijn verblijf in Mos kou heeft maarschalk Peng Teh Hoeai besprekingen gevoerd met partijsecretaris Chroesjtsjef, premier Boelganin en de minis ter van Defenne, Malinofsky. ENGELAND De Britse regering en de rege ring van Ethiopië zouden beslo ten hebben een gemengde com missie in het leven te roepen, die bela:t zal worden met het onderzoek naar de incidenten, die zich hebben afgespeeld aan de grenzen van Kenia, Ethiopië en Soedan, zo verneemt men in Londen. Zoals bekend beweren de Britten dat deze incidenten zich hebben afgespeeld op het grondgebied van Kenia. De re gering van Ethiopië heeft daar entegen verklaard dat zij zich hebben voorgedaan op Ethio- pisch grondgebied en dat de aanvallers gesteund werden door de politie van Kenia. VER. STATEN Bij de bestudering van het re sultaat van de atoomexplosie, die 19 september binnenin een berg AMSTLEVEN •- in Nevada is teweeggebracht, is gebleken dat het mogelijk is zul ke explosies voor vreedzame doel einden aan te wenden. Dit is mee gedeeld door Willard Libby, lid van de federale commissie voor atoomenergie. Een groot deel van de vrijge komen energie bleef in de vorm van hitte in de berg bewaard. Het zou mogelijk moeten zijn daarmee stoom te maken. Er wa ren geen sporen van radioactieve neerslag waar te nemen. „Ik heb in jaren niet zo iets opwindends gezien als deze ont wikkeling", aldus Libby. VER. NATIES De veiligheidsraad heeft een resolutie goedgekeurd waarin dr- Frank Graham, de vertegenwoor diger van ue Ver. iyanes v or India en Pakistan, gemachtigd wordt, een bezoek le brengen aan de beide landen om te pogen een oplossing te vinden voor de kwes tie-Kasjmier. De door vijf landen ingediende resolutie "werd aangenomen met tien tegen nul stemmen bij één onthouding. De resolutie houdt verder een beroep in op India en Pakistan zich te onthouden van daden die het geschil kunnen verergeren en mede te werken aan het schep pen van een klimaat dat gunstig is voor de bevordering van ver dere onderhandelingen. Dr. Graham is bevoegd tot het doen van aanbevelingen aan de twee landen „tot verdere ge schikte actie" voor een vreedza me regeling. Dr Gr.u.am heeft opdracht „zo spoedig mogelijk" verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad over zijn pogingen. De'indxsci.e „u nster van De fensie, Krisjna Menon, deelde mee, dat zijn regering deze reso lutie niet zal aanvaarden. JAPAN Van de zijde van het hoofdbu reau van politie in Tokio is mee gedeeld dat de Japanse politie een groep spionnen heeft ont maskerd, die zich bezig hield met het clandestiene vervoer van communistenleiders tussen Japan en Noord-Korea. Bij een overval op twee schepen en 26 huizen zijn zondag in usaka lï mensen gearresteerd. BOEKHANDEL door BRUNO J. VAN LHEENKE. 37) (Nadruk verboden.) „Uuhh.... waa?" vroeg Ivon- ne verbaasd. „Maskówitskl!," herhaalde ik nadrukkelijk. „O, ja-" Ivonne lachte even. „Ja.... Masköwitsk.is dat iets typisch Hollands?" „Iets typisch Hollands?," vroeg ik in opperste verbazing. iy- pisch Hollands zeg je? Typisch ön-Hollands, zal je bedoelen- Wat weet jij van MasKownsK, Ivonne!" „Maar Walter!," riep Ivonne een beetje wanhopig uit, „wat zanik je toch met dat Maskö witsk?! Hoe doe je dat? of doe je het niet?! Kan je het eten of drin ken of zo?!" „Masköwitsk," legde ik onge duldig uit, „Masköwitsk is noch te eten, noch te drmKen-, al Kan lk op het ogenblik zijn bloed wel drinken." „Ooh, is het een hém?" Het leek mij bij Ivonne geen toneel spelen toe; waarschijnlijk wist zij inderdaad niets van Maskö witsk af. „Ja," gaf ik toe, „Masköwitsk is een „hèm". Een heel dikke verwonderen, als hij op het ogen blik onder deze bank ligt." Ik schopte onder de bank. „Miauw! Miauw! Miauw!," kermde het door de stille avond. Verschrikt vluchtte een mager scharminkel van een kat weg. Een uur na Ivonne's bekente nis, had ik de 0-M.M- veilig en wel in mijn kamer liggen, was er een hoeratelegram naar dr. Tuimelaar gezonden en zat ik in mijn eentje in de lounge achter een kopje feestkoffie. Ik over dacht de situatie: De O.M.M. was terug. Hoera! Maar waar waren de papieren van dr. Tuimelaar? Die moesten toch gestolen zijn om een reden, die met de dief stal van de O.M.M. niets te ma ken. had- „Óho..," zuchtte ik, „nu gaan we dus de volgende speld zoe ken." „Moeilijkheden?," klonk Rita's stem achter mij. „Tamelijk, ja," gaf ik toe. „Maar kom er bij zitten," nodig de ik. Rita was een beschaafd lief meisje, waar ik in die paar dagen werkelijk erg op gesteld was geraakt. Heb je niet meer zin om een pen wat en gingen na enige tijd i de snel even over haar ogen, die op een bank bij de grote vijver zitten. Zacht ritselden de blade ren van de bomen in de lichte avondwind sterren straalden overal Rita ging dicht tegen mij aan zitten en legde haar hoofdje tegen mijn schouder. Zij speelde wat met mijn haar. „Walter?" „Mmmm?" „Waarom ben je zo terughou dend?" „Terughoudend? Mij dunkt!" „O Walter! Ik weet dat je van mij houdt! Waarom zeg je het mij „ail toen niet? Ik...." Zij kuste mij haiiStochtelijk. Toen duwde zij mijn hoofd een eindje van haar weg, keek mij aan, ging op mijn knie zitten en zei: „Nee, zeg nog iets. Eerst mo etik alles opbiechten. O, ik weet nu zéker dat ik dat moét doen!" Mijn eerste opwelling was, uit te roepen: „Jij ook al!" Maar ik bedacht mij en wachtte af wat er komen zou; gespannen, maar toch met de Ka„iie ids.. „Hethet gaat over een uit vinding," aarzelde Rita. „Over die zogenaamue o, i..iJCn„i„. un making-van-de-Mens-Macnine." „Wat?! Ook jij, Rita?!," riep ik half-luid. „Ja," zei Rita treurig, „ook ik. Je weet het dus al?" „Ja," anu-i i.iiue ik, „ik weet hem En "dit dikke hemmetje trei- stukje te gaan wandelen?," vroeg j het al Maar ik vrees, dat ik lang I i. „4 A 1 Ikk tf '1,1 trnrtn] riAt tert mij nu al vanaf mijn aan komst in Parijs en daarna vanaf mijn aankomst in moiue Oa.io. Waar ik ook ga of sta: overal is Masköwitsk. En 't zou mij niets zij- Inderdaad hèd ik daar meer zin in. Ik stond op en was even later voor de tweede keer in het park vlak bij ons hotel. Wij lie- niet alles weet. Toe, vertel het mij maar." „Het is gevaarlijk voor mij, ik zal het je vertellen." Rita was vastbesloten cn vecg- een beetje behuild waren. Ik kuste haar en zei: „Ik zal je heus niet in gevaar brengen." „Nee," zei Rita. „Daar vertrouw ik ook op." „Sinds enige jaren werk ik voor een internationale organisa tie, die door verschillende rege ringen in het leven is geroepen om voor de veiligheid van de di verse staten te waken en om op hoog niveau diverse diplomatieke kwesties te regelen. Kwesties, die niet aan de grote klok gehangen mogen worden, snap je. Ik heb een vrij hoge positie; ik sta rechtstreeks onder de bevelen van een man, die tevens mijn vriend is: generaal De Rezza." Ik floot even. „Stoor je niet aan mij en ga verder," zei ik. Rita ging verder. „Weet je, het werk dat ik deed, dééd ik, omdat ik er van over tuigd was, dat ik goed handelde. Ik meende in het belang van de volkeren te werken. En waar schijnlijk heb ik dat in vele ge vallen ook wel gedaan. Maar met deze zaak O.M.M. is het mij dui delijk geworden, dat veel van wat wij doen, in feite in het be lang van enkele machtsfiguren was. Dit bijvoorbeeld, was zuiver een handelen ter bescherming van die enkelingen. Ikik ge loof, dat ik dat alles pas ben gaan zien, nadat ik met die O-M.M. bestraald werd." Ik grinnikte even. (Wordt vervolgd.) verwelkomd door de twee Parij- se directieleden, de heer baron J. Seillière president van de raad van beheer, en de ingenieur- conseil de heer Pinaut, met de plaatselijke directeur, de heer ir A. Julliën. Hierbij was eveneens aanwezig de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland jhr mr A. F. C. de Casembroot en leden van het stafpersoneel van de directie der cokesfabriek. Nadat de in het bedrijf werkzaam zijnde landgenoten aan de am bassadeur waren voorgesteld, werd het groot-bedrijf bezichtigd en kreeg de ambassadeur enige indrukken van wat er leeft en heerst in dit zware industriebe- drijf. Na afloop van het bezoek werd door de directie aan de hoge gast een diner aangeboden in hotel „Rotterdam" te Terneuzen, waarbij o.m. aanzaten de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, de burgemeester van Terneuzen mr P. H. W. F. Teilegen, directie en leden van het staf-personeel van de A. C. Z. en mevr. Den Decker—Zijlstra, secretaresse van de „Alliance Francaise." Des avonds vond van 17.30 uur in de woning van ir Horstmann te Sas van Gent een receptie piaats, waarvan dc de in Zeeuws-Vlaanderen werkzaam zijnde landgenoten van de am bassadeur een druk gebruik werd gemaakt. Het wrak van de „Bounty", het Britse fregat dat in 1789 op last van de adelborst Fletcher Chris tian na de muiterij van de be manning tot zinken werd ge bracht is door Luis Marden, een deskundige op het gebied van diepzeeonderzoek, nabij het Brit se eiland Pitcairn, dat 1000 mijl ten westen van het Paaseiland in de Stille Oceaan ligt, ontdekt. Marden heeft zijn vondst be kendgemaakt in een artikel in het maandblad van de Ameri kaanse „national Geograpuic Society". Marden deed zijn ontdekking tijdens een langdurig verblijf cp Pitcairn, waar de muiters van de „Bounty" indertijd nun toe\ t hadden gezocht, nadat zij de commandant van het fregat, Wil liam Bligh, en zijn weinige ge trouwen in een kleine sloep in volle zee hadden achtergelaten- Marden had oorspronkelijk de opdracht een onderzoek naar de afstammelingen van de muiters in te stellen. Hij vond het wrak in de modder van de baai. Bij zijn onderzoek werd hij geholpen door Tom Christian, een nako meling van de leider van de mui ters. De woordvoerder van de West- duitse regering heeft op een pers conferentie gezegd, dat de rege ring van Bonn meent, dat de kwestie van bases in West-Duits land voor raketten met een mid delbare reikwijdte zeker niet bin nen twee jaar aan de orde zal worden gesteld. Het was daarom ongepast nu ve"klarin| en af te leggen over de wenselijkheid van dergelijke bases. In diplomatieke kringen in Bcnn gelooft men, dat deze mededeling de verwarring tot uiting brengt, die in Bonn is teweeggebracht door verklaringen van de Ame rikaanse minister van Defensie, McElroy, dat het zenden van ra ketten voor de mdidel grote af stand naar Europa met de Euro pese Navo-bondgenoten zal wor den besproken. Reuter merkt op, dat er voor alsnog geen concrete aanduiding is van de houding die de Wesit- duiise rgeering tenslotte zal aan nemen, hoewel Bonn wel altijd op het standpunt heeft gestaan, dat het moeilijk zal zijn, zich te verzetten tegen een maatregel die de Navo nodig acht voor de ge meenschappelijke verdediging. AUTOHANDELAAR MAG VIJF JAAR NIET CHAUFFEUREN De Amsterdamse rechtbank heeft dinsdagochtend de 44-ja rige autohandelaar J. R. uit Amsterdam, veroordeeld tot een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar wegens het bestu ren van een auto onde:: invloed van sterke drank. De verdachte had op de avond van de 24ste september j.l. slingerend en hoogst roeke loos over de rijksweg nr. 1 gere den. Tegenliggers wa.ren ge noodzaakt in de berm te rijden om botsingen te voorkom en- Eerst na heel veel moeite wu de politie er in geslaagd, de auto tot stilstand te brengen. Een bloedproef op de autohandelaar toonde een percentage van 2,30 pro mille aan. Verdachte zelf had voor de rechtbank verteld, dat hij in de afgelopen tien jaar reeds zeven a acht maal wegens openbare dronkenschap was veroordeeld en dat zijn rijbewijs reeds driemaal was ingetrokken. Hij ondergaat thans «en anti- alcoholkuur. De officier van justitie hnd twee maanden gevangenisstraf en vier jaar ontzeggini uit de rijbevoegdheid geëist.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2