Vakvereniging nam bezit van K.P.M.-gebouwen De boycot-actie breidt zich uit Verklaring van Dr. Drees in de Tweede Kamer De buitenlandse opinie Na de aanslag op president Soekarno jfc*SpURoE J De gebeurtenissen in Indonesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN .WOE-NSDAG 4 DECEMBER 1957. 12e Jaargang Nr 4236 ACTIE ZONDER DE GOEDKEURING VAN DE REGERING Leden van het Indonesi sche personeel van de Ko ninklijke Paketvaartmaat- schappij in Djakarta hebben dinsdagmorgen om acht uur bezit genomen van 't hoofd kantoor van deze scheep vaartmaatschappij in Dja karta. Volgens ambtenaren van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, in antwoord op een door de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging inge diend protest, had deze actie niet de goedkeuring van de regering. Directie weigerde „acte van overdracht" te tekenen. Indonesisch personeel verantwoordelijk De actie tegen de K.P.M. De samenwerking tussen de Nederlandse en Belgische luchtmacht Sobsi spoort aan tot boycot van Nederlanders over gehele wereld G.I.A. in Bandung weigert vervoer aan Nederlandse passagiers Indonesië sluit radio- telefoonverkeer met Nederland De mogelijkheid van verbreking der handels betrekkingen tussen Indonesië en Nederland „Oranje" normaal met passagiers uit Tandjong Priok vertrokken NEDERLANDSE KOFFIE UIT BRAZILIË HET FRANSE KABINET STELT DE VERTROUWENS KWESTIE De Indonesische gebeurtenissen in de Britse pers Amerikaanse pers Australië en de gebeurtenissen in Indonesië Noord-Borneo en de gebeurtenissen in Indonesië De Amerikaanse zesde vloot DE TOESTAND VAN PRES. EISENHOWER Frankerlng bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N£ 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,— per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géé> handelsadver tenties) 5 regels 1,— Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad, 20 cent meer De arbeiders bezetten het ge bouw, dat in het centrum van Djakarta, aan het Merdeka-plein is gelegen, om acht uur 's mor gens. De leiders van de vakvereni ging van K. P. M.-personeel, die aangesloten is bij de communis tische federatie van vakbonden „Sobsi", J. Mamessa en W. To- massoa, deelden aan de arbeiders die zich voor het hoofdkantoor hadden verzameld mede, dat het Indonesische personeel van de maatschappij alle agentschappen van de K. P. M. in geheel Indo nesië heeft overgenomen. Tijdens een persconferentie heeft een der bestuursleden van het vakverbond der Indonesische werknemers van de K.P.M. mede gedeeld, dat de bezetting van de K.P.M.-gebouwen is uitgevoerd op aansporing van de Indonesi sche regering. Bij de bezetting van het hoofd kantoor hebben zich geen inci denten voorgedaan. De Neder landse employés, die aanvanke lijk in het gebouw werden vast gehouden. mochten het te 12.30 uur plaatselijke tijd wederom verlaten. Na een vergadering met de le den van de vakvereniging, brach ten de leiders een bezoek aan de directie, van wie zij de onderte kening van een „acte van over dracht" eisten. De pres.-directeur van de K. P. M., de heer J. F. P de Geus, en de overige leden van de directie weigerden zonder meer. De directie vroeg of het optre den van de vakvereniging door de regering .was goedgekeurd. Het antwoord luidde, dat zij ge heel voor verantwoordelijkheid van het Indonesische personeel kwam. De tweede eis van de vakbond, namelijk dat in de kamer van elk directielid een Indonesiër zou worden geposteerd, werd even eens zonder meer geweigerd. De directie stelde zich onmid dellijk in verbinding met de Ne derlandse diplomatieke vertegen woordiging in Djakarta, die naast het K. P. M.-gebouw is ge vestigd, en de Nederlnadse mis sie diende direct een mondeling protest in bij het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. De missie kreeg te horen, dat deze actie niet door de rege ring was gesanctioneerd. Volgens de laatst bekende be richten heeft de politie de vak verenigingsleiders Mamessa en Tomasoa aangehouden, terwijl 't K. P. M.-gebouw onder militaire bewaking is gesteld. Gemeld werd, dat de vakver eniging reeds Indonesische em ployé's had aangewezen om de leidende functies in het bedrijf over te nemen. In feite werd, naar nader werd vernomen, het gebouw om half elf 's morgens door de arbeiders bezet. De Indonesische minister van Scheepvaart, commandeur Mo hammad Nazir, heeft geweigerd commentaar te leveren op het overnemen van het K.P.M.-ge- bouw door de vakbond van deze maatschappij. Hij zeide slechts: „Alles is reeds in orde". De vakbondleiders Mamessa en Tomasoa werden dinsdagmiddag door de politie ondervraagd. Het werk op het hoofdkantoor van de K.P.M. lag na het optre den van de vakbond volkomen stil. Tot dusver werden geen inci denten gemeld. De ministers voor Defensie van Nederland en België hebben op dinsdag 3 december te Brus sel een bespreking gehad. Bij dit onderhoud waren Nederlandse en Belgische deskundigen tegen woordig. Zij hebben vastgesteld, dat het wenselijk is de grootst mogelijke samenwerking tot stand te brengen tussen de Ne derlandse en Belgische lucht macht. Zij zijn overeengekomen, dat bepaalde comité's tegen door hen vastgestelde data rapport zullen uitbrengen over de realisatie van de samenwerking inzake de op leiding der vliegers en de vor ming van technici en specialisten voor beide strijdkrachten. Een ander comité, samenge steld uit deskundigen van beide landen zal de vraagstukken van de logistiek behandelen. Voor de studie van de standaardisatie van het materieel werd een per manent comité opgericht, dat di rect met zijn werkzaamheden zal beginnen. Voorts werd besloten een gezamenlijke commissie voor de veiligheid in de lucht op te richten. De ministers voor Defensie van Nederland en België hebben hun grote voldoening uitgesproken over de wijze waarop de bespre kingen verliepen en over de mo gelijkheden van samenwerking tussen beide #uchtmachten. Men kwam overeen de commissies re gelmatig te laten werken. De beide ministers zullen geregeld op de hoogte worden gehouden van de vorderingen. De communistische federatie van vakverenigingen, de „Sobsi" heeft er bij de W.F.T.U., het com munistische wereldvakverbond, op aangedrongen om een alge mene boycot van de Nederlandse belangen in de gehele wereld te organiseren, ter ondersteuning van Indonesië's campagne voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea van het Neder landse koloniale bewind. Volgens het Indonesische pers bureau Antara is aan de leden van de W.F.T.U. verzocht om boycot-acties te ondernemen te gen alle Nederlandse verbindin gen ter zee en in de lucht. Het hoofdkantoor van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij Garuda Indonesian Airways in Djakarta kreeg dinsdag van haar agentschap in Bandung bericht, dat aan Nederlandse passagiers vervoer met GIA-vliegtuigen is geweigerd. Een woordvoerder van de GIA deelde mede, dat Ne derlandse passagiers alleen met toestemming van de regering van de vliegtuigen uit Bandung gebruik mogen maken. Hij zeide echter niet te weten, of deze maatregel in geheel Indonesië is genomen. De Nederlandse piloten van de GIA hebben volgens de woord voerder dinsdag normaal dienst gedaan. Bij de opening dinsdagmorgen van het radio-telefoonverkeer tussen Indonesië en Nederland is gebleken dat de dienst in In donesië gesloten was, zo deelt men ons van de zijde der cen trale directie der PTT mede. Over het telegraafverkeer was bij de Nederlandse PTT nog niets bekend. drie 's middags uit Tandjong Priok vertrokken, op weg naar Amsterdam. De inscheping van de honder den Nederlandse passagiers had een vlot verloop. Het schip vertrok drie en half uur te laat, als gevolg van de 24 uusstaking tegen de Neder landse bedrijven, die dinsdagmor gen om negen uur eindigde. De immigratie-ambtenaren maakten alle inreisvisa voor de passagiers, die met verlof naar Nederland vertrokken, ongeldig. In verband daarmede zag een van de passagiers van de reis naar Nederland af, omdat hij er de voorkeur aan gaf in Indonesië te blijven, waar hij een betrek king heeft, dan in Nederland werkloos te worden. Er is van geen enkel incident tijdens de inscheping, van welke aard ook, melding gemaakt. Volgens persberichten in Dj a karta heeft de Indonesische mo netaire raad maandag de moge lijkheid besproken van verbre king der handelsbetrekkingen met Nederland. In deze berichten werd gezegd dat nog geen beslissing is geno men over de kwestie van de transfers van Nederlandse be drijven in Indonesië naar Neder land, maar dat het alleen maar „logisch" is, dat de transferrech ten komen te vervallen, als de diplomatieke en economische be trekkingen worden verbroken. De „Oranje", het vlaggeschip van de stoomvaart maatschappi; „Nederland" is dinsdag om half Dinsdag zijn in Amsterdam uit het m.s. „Zaanland" van de Kon. Hollandse Lloyd 250 balen koffie totaal 15.000 kg gelost. Op zichzelf is dat niets bijzonders, want deze maatschappij vaart op Brazilië en vervoert duizenden tonnen koffie. Maar in dit geval geschiedde de lading met enig ceremonieel, omdat deze balen koffie afkom stig zijn van de coöperatie „Ho- lambra", opgericht door in 1948 geëmigreerde Nederlanders die de kolonie Ribeirao nabij Cam pinas in de provincie Sao Paulo in Brazilië hebben gesticht. Drie jaar geleden zijn 130 Ne derlandse boeren in deze kolonie op hun gemengde bedrijven ook koffie gaan verbouwen. De consul-generaal van Brazi lië in Amsterdam, de heer M. T. Fragoso, de her G.e Duysens, vertegenwoordiger van de coöpe ratie in Nederland en vertegen woordigers van de Nederlandse emigratie centrale en de Katho lieke emigratie stichting hebben dinsdagmorgen een kopje koffie geheven op deze zending. De kolonie bestaat thans uit 750 geëmigreerde Nederlanders en 300 Brazilianen. Zij hebben reeds 3000 ha grond in cultuur gebracht met als hoofdprodukten mais, mandioca, rijst, katoen, sojabonen, tarwe, gerst, fruit en als een der bijprodukten koffie. Voorts houdt de kolonie zich be zig met het fokken van rundvee, varkens en kippen. In de loop van 1958 hoopt men nog 1800 ha te ontginnen grond te kunnen bezetten met 60 emi grantengezinnen uit Nederland. Het Franse kabinet heeft dins dag de vertrouwenskwestie ver bonden aan de voorstellen tot heffing van niejtwe belastingen, die 100.100.000.000 frank moeten opbrengen. De nationale verga dering zal haar oordeel over deze voorstellen uitspreken na de be handeling in tweede lezing van het wetsontwerp tot versobering. Het kabinet nam dit besluit nadat de Senaat een voorgestel de belasting op reserves van maatschappijen had verlaagd van twee procent tot één procent. Er zal donderdag worden ge- stemd. Bij de aanvang van de vergade ring van de Tweede Kamer heeft de minister-president, dr Drees een verklaring afgelegd omtrent de gebeurtenissen in Indonesië. Bij de Kamer, zei hij, zal de wens leven van de regering iets te vernemen omtrent de wijze waarop in Indonesië tegen de Nederlanders wordt opgetreden en betreffende hetgeen dezer zijds daartegen gedaan wordt. Wat geschied is is in hoofdzaak uit de pers bekend. De KLM wordt belet haar vluchten op In donesië voort te zetten, hoewel de vergunning daartoe nog niet is afgelopen. De minister-presi dent herinnerde vervolgens aan de 24-uur staking, aan het ver bod tot vertrek en binnenkomen van Nederlanders en voorts merkte hij op, dat tegen de Ne derlanders individueel maatrege len worden genon^en. Welke gevoelens ons bezielen is duidelijk zeide de minister. Deze handelwijze is niet alleen in strijd met het volkerenrecht, maar ook met het gewone men senrecht. De regering meent thans niet te moeten treden in concrete mededelingen omtrent hetgeen kan worden gedaan. Ik moet mij beperken tot de verzeke ring, dat de regering met geheel ons volk in diepe bezorgdheid is. Nederland zal het mogelijke doen om voor de belangen der Neder landers in Indonesië te waken. Wij zijn niet geheel zonder hoop dat de Indonesische regering zal inzien dat het verbreken van de laatste banden met ons land niet enkel ons zal treffen, maar ook Indonesië zal schaden. De voorzitter heeft hierna de minister-president bedankt voor zijn mededelingen en het vertrou wen uitgesproken, dat wanneer nadere mededelingen te doen zijn, de regering de Kamer daarvan op de hoogte zal brengen. Hierna is de vergadering voor enige ogenblikken geschorst. Tijdens de mededeling waren mede aan wezig de minister van Buiten landse Zaken, mr Luns en de mi nister van Justitie prof. mr I. Samkalden. Na heropening der vergade ring vraagt de heer Wagenaar (CPN) waarom een verklaring is afgelegd. De minister-president heeft alleen medegedeeld, dat de Nederlanders zullen worden be schermd. Hoe dat zal gebeuren zou spreker gaarne vernemen. Worden er oorlogsschepen ge zonden of iets dergelijks? Wat is de bedoeling van de medede ling? Spreker meent, dat deze zaak op een normale manier moet kunnen worden besproken. De Voorzitter meent dat het betekenis heeft, dat dit woord van de minister-president een vlammend protest tegen onmen selijkheid grote betekenis heeft als protest tegen de schending van volkenrecht en mensenrecht. De voorzitter zegt dat het de heer Wagenaar niet zal zijn ont gaan, dat spreker de mening heeft uitgesproken, dat als de regering nadere mededelingen kan doen, zij weder voor de Ka mer zal verschijnen. De heer Wagenaar (CPN) heeft in de verklaring geen vlam mend protest gezien. Het was z.i. eerder een oliepitje. Er.is geen protest geweest tegen terreurda den, die beoogden Soekarno te vermoorden. Spreker wenst een openbare behandeling. De Voorzitter wenst de kwalifi caties voor rekening van de heer Wagenaar te laten. De Kamer heeft naar zijn oordeel de verkla ring goed begrepen. Hij sluit hierna het incident. Twee Engelse bladen, de Times i de Daily Telegraph, hebben dinsdag het Indonesische natio nalisme en bepaalde anti-Neder landse maatregelen van Indone sië gekritiseerd. Na de aandacht gevestigd te hebben op de „verwarde toestand in Indonesië" schreef de Times dat de betogingen tegen de Ne derlanders moesten samenvallen m.et het debat over Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties, het blad is van oordeel dat de maatrege len tegen de K.L.M., de staking van personeel bij Nederlandse ondernemingen en het verbod op Nederlandse bladen Indonesië meer kwaad zal doen dan Neder land. De Times spreekt zijn ver ontrusting over de toekomst van Indonesië uit „zolang daar de werkelijke vraagstukken ter zij de worden geschoven voor natio nalistische betogingen als thans in Djakarta worden aangemoe digd." De Daily Telegraph meent dat enkele van Indonesische moeilijk heden aan de „onbekwaamheid van de schreeuwende nationalis ten" kunnen worden toegeschre ven. „Indien Indonesië slechts aan kinderziekten leed kon het medeleven verwachten, maar met de aanval op Nederlandse parti culieren en handelsbelangen doet het zich zonder twijfel zelf kwaad". Het acht de ontwikkelin gen in Indonesië van wereldbe lang en met name voor het Brit se Gemenebest en de Verenigde Staten als lid van de Zoavo. „In donesië's imperialisme, dat met Nieuw-Guinea een nieuw gebied aan zijn wanbeheer tracht toe te voegen, mag totnogtoe ge schreeuw zijn, bedoeld om de aan dacht van interne crises af te leiden, maar men heeft ook al begerige blikken geworpen op Singapore en Borneo", aldus het blad, dat tenslotte Australië's houding naast Nederland van werkelijkheidszin vindt getuigen In een hoofdartikel over de ge beurtenissen in Indonesië schrijft de New York Times dinsdag dat de Indonesiërs goede nationalis ten mogen zijn, maar slechte psychologen zijn. Het blad acht het gevaar aanwezig dat de Indo nesiërs onbewust hun eigen land en zaak veel kwaad berokkenen. Zij hebben nog steeds behoefte aan Nederlands technische vaar digheden en ervaring. Daarenbo ven heeft het land voor zijn eco nomisch herstel behoefte aan flinke buitenlandse investerings kapitalen, die door de onveilige atmosfeer niet worden aangetrof fen. De emotionele eis op weste lijk Nieuw-Guinea moet het ge zonde verstand inzake Indonesië's toekomst niet uitschakelen, aldus de New York Times. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, heeft dinsdag een beroep gedaan op de leden van het Huis van Afgevaardigden om zich te matigen bij het bespreken van de Indonesische aanspraken op Ne derlands Nieuw-Guinea. Minister Casey deelde in het parlement mede, dat donderdag aanstaande een debat over buitenlandse za ken zal worden gehouden, waar onder de situatie in Indonesië. Het liberale parlementslid As ton had de minister om commen taar gevraagd op de situatie in Indonesië na de verwerping doo:r de Verenigde Naties van de Indo nesische eis, en mede te delen hoe de houding van de Indonesische regering tegenover de beslissing der V.N. is. Minister Casey antwoordde, dat de „situatie niet van emotio nele kanten ontbloot is". „Ik hoop dat niemand met ge voel voor verantwoordelijkheid in dit land iets zal zeggen, dat het geschil zou kunnen verslech teren". In antwoord op een andere vraag, zeide de Australische mi nister van Defensie, sir Philip McBride in het parlement niet te weten, of de Indonesische rege ring het aanbod van Australië tot opleiding van Indonesische legerofficieren heeft aanvaard. Hij zeide dat de regering vol komen bevoegd is deze kwestie opnieuw in beschouwing te ne men, doch zulks nog niet heeft gedaan. De gouverneur van Brits Noord- Borneo, sir Roland Turnbull, heeft in de wetgevende vergade ring verklaard, dat viermotorige bommenwerpers van het type „Shackeleton" in het gebied langs de ooskust patrouilleren. Noord- Borneo grenst aan Indonesisch grondgebied. De gouverneur maakte van deze patrouillevlhchten meldim- in -en rede, waarin hij een waarschu wing richtte aan het adres van hen, „die met begerige ogen de toenemende welvaart aan de oostkust gadeslaan". De gouver neur voegde hieraan toe, dat het gebruik van zwaardere vliegtui gen „wellicht deze mensen tot nadenken zal stemmen, voordat zij zich wagen aan nieuwe plan nen om hun begeerte te bevre digen". De Amerikaanse zesde vloot beschikt over atoomwapens en zij kan zes maanden achtereen op zee blijven. Zo heeft de com mandant, vice-admiraal Brown, verklaard, nadat hij persverte icnwoordigers een geleid pro jee tiel van het type „terrier" had gstoond, waarmee de kruiser „Canberra" met het oog op aan vallen vanuit de lucht is uitge rust. Volgens de vice-admiraal beschikken de Russen niet over een wapen, dat de „terrier" eve naart. Hij vertelde voorts, dat de vloot beschikt over een raket, die door op vliegdekschepen gesta tioneerde toestellen tegen doelen in de lucht kan worden gebruikt, Dit wapen wordt „sidewater" ge noemd. Veteranenlcgioen telegrafeert aan minister Luns. Het Veteranenlegioen Neder land heeft de minister van Bui tenlandse Zaken 'n telegram ge zonden m-t de volgende inhoud: „Ernstig geschokt en veront rust door de uit teleurstelling over beslissing Verenigde Naties thans tegen Nederland gerichte Indonesische maatregelen, wenst het Veteranenlegioen Neder land uwe excellentie sterkte en wijsheid toe bij de in het belang van thans in Indonesië van het moederland afgesneden landge noten te nemen maatregelen. Het dringt er echter tevens op aan ons land, onze landgenoten en on ze belangen niet als gedweeë voetveeg te laten gebruiken en niet terug te deinzen voor des noods zeer scherpe maatregelen, waarbij er aan wordt gedacht aan de Indonesische regering te verzoeken de nog steeds in Ne derland in opleiding zijnde Indo nesische militairen onmiddellijk terug te trekken, de K.L.M. te verzoeken zo mogelijk medewer king aan Garoeda Indonesian Airways op te zeggen en de K.P. M. te 'adviseren die maatregelen te nemen, welke noodzakelijk zijn voor het voorkomen van natio nalisatie door Indonesië van dit Nederlandse bedrijf". In Djakarta is dinsdag gemeld, dat de militaire autoriteiten mins tens achttien personen hebben aangehouden, terwijl een aantal explosieven en documenten in beslag werd genomen in verband met de moordaanslag op presi dent Soekarno. Een woordvoerder van het le ger deelde mede, dat enkele der gearresteerde persorien hebben bekend bij het complot betrokken te zjjn geweest. De plaatselijk militair com- mandan. van Djakarta, overste Dachjar, wilde niet zeggen of één der gearresteerden betrek kingen onderhield met andere landen. Hij zeide, dat de troepen bij uitgebreide razzia's in de stad een hoeveelheid explosieven, waaronder handgranaten, in be slag hadden genomen. Gemeend wordt, dat de eerste arrestatie 24 uur na het gooien van de handgranaten naar pre sident Soekarno werden verricht. Sindsdien doen de veiligheids troepen voortdurend invallen in winkels, bioscopen en woonhui zen, terwijl straten afgesloten worden en alle motorvoertuigen en voetgangers worden onder zocht op wapens en munitie. Geflankeerd door zijn lijfwacht begaf president Soekarno zich dinsdag naar het ziekenhuis om een bezoek te brengen aan de slachtoffers van de aanslag op hem. De politie, met de bajonet op het geweer en bovendien met machinegeweren bewapend, zette de straten rondom het ziekenhuis af, terwijl de president een praat je maakte met enige van de 150 gewonde slachtoffers. Majoor Sudarto, adjudant en rechterhand van de president, gaf gisteren als ooggetuige een verslag van de manier, waarop de president aan de dood door granaatscherven ontkwam. Deze scherven zochten hvn weg door honderden gillende kinderen en volwassenen, die o-> slechts kor te Elfstand van hem stonden. Ma- oor Sudarto, die zi ook ver wondingen opliep, vertelde aan ournalisten, dat hij opdracht had gegeven om iedereen, die dicht bij de president kwam, on middellijk neer te schieten. President Eisenhower is dins dagochtend opgetreden als voor zitter van een vergadering van republikeinse en democratische leiders uit het Amerikaanse con gres, waarop gesproken is over de plannen van de Amerikaanse regering tot versterking van de N.A.V.Ü. Eisenhowers dokters hebben gisteren meegedeeld, dat de toe stand van de president uitste kend vooruit blijft gaan. Korte tijd vóór de vergadering had de president een onderhoud gehad met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles, en de leider van de demo cratische partij, Stevenson. Stevenson zei bij het verlaten van het Witte Huis, dat hij graag de NAVO-topconferentie te Pa rijs zou willen bijwonen, maar dat er nog geen beslissing dien aangaande is genomen. Deze be slissing hangt voor een groot deel af van de president, zo zei hij. Verder deelde hij mee, dat hv met Eisenhower had gesproken over een wijziging van de Ameri kaanse atoomwetgeving, die no dig is om meer uitwisseling van atoomgeheimen tussen de Ver, Staten en de andere NAVO-lan den mogelijk te maken. •k De bevolking van India die in 1951 356.879.000 zielen telde is sinds het begin van deze eeuw met 121 miljoen toegeno men. Het hogedrukgebied, waarvan het centrum in de afgelopen da gen boven ons land lag, ver plaatst zich slechts heel lang zaam. Wel worden de hoogste luchtdrukwaarden nu ten zuiden van ons land aangetroffen, waar door de wind naar het westen is gedraaid. Hierdoor stroomde zachte en vochtige lucht over ons land, waarin de temperaturen in het noorden tot 8 a 9 graden en in het zuiden tot ongeveer 5 gra den opliepen. In de avond ging het zuiden en midden van het land de wind weer liggen en daalden de tem peraturen snel tot beneden het vriespunt. Hierbij vormde zich op enkele plaatsen mist. Vandaag kunnen de tempera- tuurtegenstellingen tussen het noorden en zuiden van het land weer vrij groot zijn. In gebieden waar de in de nacht gevormde mist niet oplost kunnen de tem peraturen de gehele dag laag blijven. Elders verwachten wij ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. RUSTIG WEER. Overwegend droog weer met opklaringen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als dinsdag, maar des ochtends voor namelijk in het zuiden en midden van het land lichte vorst. DONDERDAG 5 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.18 12.32 Terneuzen 0.53 1.07 Hansweert 1.33 1.47 Walsoorden 1.43 1.57 ZON ALA« "P onder op c v-r Dec 1.31 16.33 15.03 5.16 5 8.33 16.32 15.37 6.22 6 8.34 16.32 16.18 7.26

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1