Topconferentie door van NAVO gaat Ringdijk voor bouwput in Zandkreek gesloten 's nachts pijn Commentaar van Britse pers op ziekte van Eisenhower Aanslag op staatssecretaris van Algerijnse zaken Buitenlandse persstemmen over Nieuw-Guinea Amerikaanse vliegtuigen patrouilleren met kernwapens De kwestie-Kasjmier in de Veiligheidsraad HET WEER M BLIKGROENTEN WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN NIXON NAAR PARIJS EISENHOWER EN DE NAVO- TOPCONFERENTIE Medisch rapport „EISENHOWER GAAT UITSTEKEND VOORUIT" Naar kerkdienst EISENHOWER VERLAAT HET WITTE HUIS KRUIDENIERS- ORGANISATIES WENDEN ZICH TOT HUN BONDEN ZIEKENFONDS PREMIE 1958 WORDT 4.4 PROCENT SCHOTEN UIT MITRAILLEURS EN PISTOLEN MISTEN HUN DOEL HET „VLIEGENDE LEDIKANT" NEERGESTORT Belgische Senaat keurt de verdragen voor gemeenschappelijke markt en Euratom goed MACMILLAN OVER ZIJN BESPREKINGEN MET GAILLARD GAILLARD OVER ALGERIE Begin 1958 aanbesteding van de sluis Algerijns commentaar op Pineaus rede Geen van de genodigden was bij groots gebeuren aanwezig De kwestie Ifni. CHILI BREEKT MET VENEZUELA IT ankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4232 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé-»- handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer De permanente raad van de Noordatlantische verdragsorganisatie heeft donderdag te Parijs besloten, dat de topconferentie in decem ber zal doorgaan ondanks de ziekte van president Eisenhower. Voorts werd officieel meege deeld, dat vice-president Richard Nixon de Amerikaanse delegatie zal leiden in plaats van president Eisenhower. Een woordvoerder van de NAVO zei, dat het besluit om de conferentie te laten doorgaan eenstemmig was genomen. Het Witte Huis heeft donder dag bekendgemaakt dat de artsen nog moeten uitmaken of presi dent Eisenhower in december naar Parijs zal kunnen gaan om deel te nemen aan de NAVO-top- conferentie van regeringsleiders. Mocht president van mening zijn, dat hij niet naar Parijs kan gaan, dan zal hij vice-president Nixon verzoeken als leider van de Amerikaanse delegatie op te treden, aldus de bekendmaking. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis zullen de artsen vandaag een definitieve beslis sing nemen. In een donderdag door de ge neesheren vna het Witte Huis uit gegeven medisch rapport wordt medegedeeld dat president Eisen hower uitstekend blijft vooruit gaan. De president heeft in de nacht van woensdag op donderdag zeer goed, zij het niet onafgebroken, geslapen. en aldoor wakker; helpen direct President Eisenhower heeft het Witte Huis donderdagmiddag ver laten, klaarblijkelijk ter bijwo ning van een kerkdienst ter gele genheid van „Thanksgivingday". Eisenhower heeft, vergezeld van zijn echtgenote, de dienst in de nationale Presbyteriaanse kerk in Washington bijgewoond. Volgens omstanders besteeg hij de kerktrappen op kwieke wijze. Het Witte Huis deelde later mee, dat de president vandaag naar zijn boerderij in Gettysburg hoopt te gaan. De besturen van de algemene Nederlandse Kruideniersbond, de Christelijke Kruideniersbond en de Nederlandse Rooms-Katho- lieke Kruideniersbond hebben be sloten zich tot hun respectieve lijke centrale middenstandsbon den te wenden inzake publikaties over een bepaalde theesoort bij de textieldetaillisten. Aanleiding tot deze stap zijn publikaties van textielzijde in zake de prijzen en marges van de thee, die door genoemde organi saties misleidend worden ge noemd. Voorts nemen zij stelling tegen een voorstelling van zaken, alsof de moeilijkheden met be trekking tot de cadeaugeverij voornamelijk zouden liggen bij de detailhandel in kruidenierswaren. Van de middenstandsbonden zal worden gevraagd, dat zij de orga- nisaites van de textieldetailhan- del hierover op korte termijn ter verantwoording zullen roepen. Britse bladen schreven donder dag, dat president Eisenhowers ziekte niet op een slechtere tjjd had kunnen komen. Volgens de onafhankelijke „Scotsman" dient Eisenhower af te treden, omdat de werkzaam heden van de Amerikaanse pre sident op het ogenblik bijna te veel zijn voor een gezonde man. De conservatieve „Daily Mail" zegt, dat het bijna teveel ge vraagd is van de president te eisen, dat hij door blijft gaan. De onafhankelijke „Times" schrijft, dat op de een of andere wijze moet worden vastgesteld of president Eisenhower in staat is in functie te blijven. De liberale „Manchester Guar dian" is van oordeel, dat er ver warring zal ontstaan, indien de president in de komende maan den nog steeds rust zal moeten houden. Over Uixon zegt dit blad dat de vice-president in een moeilijke positie verkeert. Hij heeft niet het gezag en de macht van de president. Als hij teveel invloed zou uitoefenen, zou men hem aanvallen en het land aan hem krijgen. Velen van zijn te genstanders en ook aanhangers van zijn eigen partij zijn van oor deel, dat Nixon geen leidersfi guur is. Zijn kundigheid wordt echter nooit betwist, aldus de „Manchester Guardian". De „Daily Express" schrijft, dat Nixon in het vervolg meer zal worden beoordeeld naar zijn daden dan naar praatjes, die over hem de ronde doen. Het blad herinnert er aan, dat Truman vice-president onder president Roosevelt, na het overlijden van laatstgenoemde werd geroepen tot bekleding van het hoogste ambt in de Ver. Staten. Truman ontpopte zich op deze post als een man van karakter. Wees er zeker van dat dit met Nixon weer zou gebeuren, aldus het blad. Op advies van de Ziekenfonds raad en van Sociaal Economi sche Raad heeft de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid besloten de premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering te verhogen van 4,2 tot 4,2 Deze verhoging is noodzakelijk door de stijging van de uitgaven der zieken fondsen. Zoals bekend houdt de werkgever de helft van de premie op het loon van de werknemer in. Het werkne- mersaandweel van de zieken fondspremie wordt derhalve verhoogd van 2.1 tot 2.2 Abdelkader Barakrok, Frans staatssecretaris voor Algerijnse zaken, is woensdagavond het doel geweest van een aanslag, toen hij voor zijn woning te Parijs uit zijn auto stapte. Drie mannen, die ge wapend waren met 2 mitrailleurs en een aantal pistolen, vuurden uit een grijze auto aan de overkant van de straat verscheidene schoten op hem af, die echter geen van alle doel troffen. Donderdag is het „vliegende ledi kant" het eerste straalvlieg tuig, dat loodrecht is opgeste gen op het terrein van de Rolls Royce fabrieken te Huck- nall (Engeland) neergestort. De bestuurder is om het leven De machine stortte neer toen zij boven een stellage vloog waar aan zjj was bevestigd. Het „vliegende ledikant" heeft voor het eerst in 1953 gevlogen. Het toestel rust op vier poten en heeft twee Rolls Royce Nene straalmotoren. Het was aan de snelle reactie van de politiemannen, die het huis van de staatssecretaris be waakten, het politie-escorte, dat hem op straat steeds begeleidt, te danken, dat de daders, die direct onder vuur werden geno men, spoedig het vuren staakten en snel wegreden. Hun auto werd weldra in de omgeving teruggevonden. De motor van de auto, die blijkens het nummer afkomstig was uit het Algerijn se departement Oran, draaide nog en de twee mitrailleurs lagen op de achterbank. In de auto werden bloedsporen gevonden. Het feit, dat de plegers van de aanslag een deel van hun wapens in de steek hebben gelaten, zou er, volgens de Parijse politie, op wijzen dat het geen beroepsmoor denaars waren. De aanslag op Barakrok was de derde aanval in Frankrijk op een vooraanstaande persoon in De Belgische Senaat heeft het wetsontwerp tot goedkeuring van de verdragen tot oprichting van een gemeenschappelijke Euro pese markt en Euratom met 134 tegen 2 stemmen en 2 onthoudin gen goedgekeurd. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft woensdag bevestigd, dat Amerikaanse vliegtuigen, die in Croot-Brittannië zijn gestatio neerd, bij patrouillevluchten kernbommen aan boord hebben. De minister deed dit in ant woord op een vraag van Aneu- rin Bevan, de woordvoerder van de Labouroppositie op het gebied van buitenlandse aangelegenhe den. Toen Bevan vervolgens vroeg, waarom de Amerikaanse vliegtuigen dergelijke bommen vervoeren, verklaarde Lloyd, on der gejuich van de Conservatie ven en afkeurende interrupties van de oppositie, dat het zijn in ziens volkomen terecht is, dat deze vliegtuigen, wanneer zij op patrouille zijn en hun paraatheid demonstreren, bewapend zijn. Overigens was hij van oordeel, dat dit een kwestie voor het Ame rikaanse strategische luchtcom- mando is. Minister Lloyd verwierp een suggestie van de socialist Zil— liacus, dat hij op de komende Navo-conf eren tie zou voorstellen te bepalen, dat er op Duits grond gebied geen bases voor kernwa pens mogen worden gevestigd. Lloyd gaf toe, dat het Duitsland op grond van de Parijse verdra gen verboden is, kernwapens te produceren, maar dit verbod gold z.i. niet voor het bezitten van dergelijke wapens. Het feit, dat Amerikaanse vliegtuigen bij patrouilles kern wapens vervoeren, vormt in ge val van een ongeluk geen enkel gevaar. Als een dergelijk toe stel neerstort, zal er zich geen kerncntploffing voordoen, zo deel minister Lloyd in ant woord op 'n vraag van labour- zjjde mee. Lloyds verklaring is later door premier MacMillan bevestigd. Hij zei voorts dat zich geen met bal listische raketten uitgeruste Amerikaanse eenheden in Enge land bevinden. MacMillan verklaarde verder dat de in 1948 voor de toenmalige socialistische premier Attlee met de Amerikaanse regering geslo ten overeenkomst, volgens welke de Amerikaanse militaire vlieg tuigen in Groot-Brittannië slechts kunnen worden gebruikt inge volge een t gemeenschappelijk Brits-Amerikaans besluit, nog steeds van kracht is. Dit akkoord werd in 1952 door sir Winston Churchill als de nieuwe premier bevestigd. De „Manchester Guardian" merkte donderdag op, dat men er zich op kan verlaten, dat de Nederlanders materieel meer voor de eilandbewoners van Wes telijk Nieuw-Guinea zullen doen, dan president Soekarno naar alle waarschijnlijkheid in staat zal zijn te doen. „Het Nederlandse bewind over Westelijk Nieuw-Guinea is on tegenzeggelijk wat de vertegen woordiger van Malakka in de Verenigd» Staten noemde een „rudimentair kolonialisme", al dus dit liberale blad. „Als zodanig moet het om het zacht uit te drukken de Aziaten, die vervuld zijn van de „Bandung-geest", wel prikkelen. Bovendien heeft Indonesië, als opvolger van Nederlands Oost- Indië, met zijn aanspraken op dit gebied juridisch een sterker zaak dan het Westen over het alge meen erkent, hoewel het die niet heeft bevorderd door zijn metho den van onderhandeling". „Alles bijeen is het moeilijker om met deze aanspraken te sym phiseren dan, laat ons zeggen,' met die van India op Goa". i „De Nederlanders hebben oj zijn minst evenveel recht als dc Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken om te spreke van „onze broeders in West-Irian want de bevolking van het eiland is niet door ras, taal en zelfs niet in haar cultuur verwant aan de Indonesiërs". De „Sydney Morning Herald." De invloedrijke „Sydney Mor ning Herald" schreef woensdag in een hoofdartikel, dat de ogen der Aziaten verstarden, toen het magische woord „kolonialisme" werd genoemd. „Het kolonialis me, zoals zij het zien, is een zui ver Westers prerogatief, en toch wat zou een waarachtiger voor beeld van kolonialisme kunnen zijn dan Indonesië's eis op de eeuwige soevereiniteit over een vreemd ras, met ontzegging daar aan van het recht van zelfbe schikking, dat de Aziaten zo na aan het hart ligt?" „In het waarachtige belang van Indonesië, evenals van ieder ander moet worden gehoopt, dat de resolutie van de politieke commissie der Verenigde Naties over Westelijk Nieuw-Guinea geen tweederden-meerderheid zal halen, als zij voor de algemene vergadering komt". Nicola»» geschenk brillantine russe KREMLON 0,»» par l'aco s De Ver. Staten en Groot-Brit- tannië zijn het er donderdag in de veiligheidsraad over eens ge worden dat de speciale verte genwoordiger van de Ver. Na ties, die naar Indfa en Pakistan zal worden gestuui 1, eerder moet trachten tot een vreedza me regeling te komen van het geschil tussen India en Paki stan over Kasjmier dan te pro beren, dat er een demilitarisatie van Kasjmier tot stand komt. Zoals bekend heeft de Sowjet- Unie met een veto gedreigd als de ontwerpresolutie, waarin ver zocht wordt dr. Frank Graham namens de Ver. Naties naar In dia en Pakistan te zenden om te onderhandelen over de demi litarisatie van Kasjmier, wordt ingediend. De Zweed Gunnar Jarring, die dit jaar naar India en Pakistan is geweest om een onderzoek in te stellen, verklaarde dat hij amendementen op genoemde ontwerpresolutie heeft inge diend, waarin niet gesproken wordt van „demilitarisatie" ten einde te voorkomen dat de Rus sen hun veto over de ontwerp resolutie uitspreken. De Pakistaanse minister van Buitenlande Zaken, Firoz Khan Noon, en de minister van De fensie van India, Krisjna Me- non, verklaarden beiden in de veiligheidsraad dat zij meer tijd willen hebben om de amende menten van Gunnar Jarring te bestuderen. De zitting van de veiligheids raad werd daarna verdaagd tot maandag. Nchroe is „gegriefd" over Britse houding t.a.v. Kasj mier- De Indische premier Nchroe heeft donderdag in de Indische volksvertegenwoordiging ver- Premier MacMillan van Enge land heeft donderdag het Lager huis medegedeeld, dat naar de mening van de Engelse regering een oplossing van het Algerijnse probleem gevonden moet worden en dat de verantwoordelijkheid hiervoor bij Frankrijk moet be rusten. In een verklaring over zijn be sprekingen met de Franse eerste minister Gaillard, zei MacMillan, dat de voornaamste onderwerpen de totstandkoming in Noord- Afrika, met inbegrip van de wa penleveranties aan Tunesië, de aanstaande NAVO-bijeenkomst en het Europese vrijhandelsge- bied zijn geweest. Overeengekomen was, dat ge zamenlijk regelingen uitgewerkt moeten worden om herhaling te vermijden van de moeilijkheden als die welke zich kortgeleden hebben voorgedaan. De Engelse regering zal met de Franse regering over dit onder werp overleg plegen, zo verzeker de de Britse premier. MacMillan zie nog, dat de Brit se regering niet stellig kan belo ven, geen wapens aan Tunesië te zullen geven. Maar hij had ver zekerd, dat geen nieuwe wapens uit Engeland naar Tunesië gezon den zouduen worden zonder over leg met de Franse regering. verband met de Algerijnse kwes tie. De eerste aanslag kostte Ali Sjekkal, de oud-voorzitter van de Algerijnse assemblee, het leven. Enige weken geleden werden schoten afgevuurd op senator Borgeaud. De 41-jarige Barakrok was een week geleden door premier Gail lard benoemd als één van de twee staatssecretarissen voor Alge rijnse zaken. Hij bezette deze post ook in het vorige kabinet. Reeds maanden lang kreeg hij dreigbrieven. De politie heeft 40 Noord-Afrikanen aangehouden voor ondervraging. De Franse premier, Felix Gail lard, heeft donderdag voor de commissie voor buitenlandse za ken van de Franse nationale ver gadering verklaard dat hij er, in zfin besprekingen met zijn Britse ambtgenoot Harold MacMillan, de nadruk op heeft gelegd dat Frankrijks verantwoordelijkheid voor Algerië en zijn vooraan staande positie in Noord-Afrika erkend dienen te worden. In antwoord op vragen van commissieleden over het Tune- sisch-Marokkaanse aanbod tot verlening van goede diensten, om tot een oplossing van het Alge rijnse vraagstuk te komen, ver klaarde Gaillard dat de twee be trokken staten „neutraal noch onpartijdig" zijn en dat het daar.* om voor Frankrijk onmogelijk was hun bemiddelingsaanbod te aanvaarden. „Doch de Franse regering zal elke staat of groep van staten dankbaar zijn, die ertoe bijdraagt het Algerijnse „nationale bevrij- dingsfront" ertoe te brengen een wapenstilstand te aanvaarden", aldus de premier. De driehonderd meier lange ringdijk rond de bouwput voor de schutsluis in de toekomstige secundaire dam in de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beveland is gisteren gesloten. klaard dat hij zich „gegriefd gevoelt door het standpunt, dat de Britse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad bij de behan deling van het geschil tussen India en Pakistan om Kasjmier heeft ingenomen. Nehroe zei dit n.a.v. de door enkele volksvertegenwoordigers gestelde eis, dat India, van., „ge de Britse houding m.b.t. de ge schillen tussen India en Pakis tan en India en Portugal om het bezit van resp Kajmier en Goa, zijn betrekkingen met Groot-Brittannië zou moeten verbreken. Omtrent de eis zelf zei Nehroe „Het feit, dat India deel uit maakt van het Britse gemene best, beïnvloedt in politiek niet. Dc hedendaagse wereld heeft meer en niet minder be hoefte aan cie tussen India en Groot-Brittan nië bestaan." De secretaris-generaal van de Algerijnse nationale beweging, Moelai Merbah, heeft woensdag na de rede van de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken in het debat in d^ politieke com missie van de algemene vergade ring van de Ver. Naties over Al gerië gezegd, dat de rede geen nieuwe voorstellen inhield voor de oplossing van het Algerijnse probleem. Minister Pineau neeft tijdens de vorige zitting dezelfde argumenten naar voren gebracht aldus zei de Algerijnse leider te New York. Merbah opperde het plan de secretaris-generaal van de Ver. Naties op te dragen te trachten de twee partijen bij elkaar te Brengen en hen te helpen' bij het zoeken naar een oplossing van het probleem in overeenstem ming met het handvest van de Verenigde Naties. De bouwput is reeds tot 6.50 meter beneden N.A.P. uitgebag gerd. Het maken van de bouwput met een gedeelte van de afsluit- dam met bijkomende werken is op 19 februari j.L aanbesteed. Begin 1958 zal het maken van de sluis worden aanbesteed. De sluiting vond meer dan vier uur eerder plaats dan aanvanke lijk geraamd was, zodat niemand van de genodigden bij dit, in het kader van het drie eilandenplan groots gebeuren aanwezig kon zijn. Deze ringdijk in de Zand kreek is in feite precies eender als de ringdijk in het Haring vliet, doch van minder grote pro porties. De dijk in de Zandkreek om sluit slechts een gebied van vijf a zes hectaren, waarin de sluis, die een afmeting krijgt van 140 x 20 meter, gebouwd zal worden. De totale lengte van de ringdijk bedraagt ongeveer 900 meter met inbegrip van een reeds gelegd stuk permanente afsluitdijk ter lengte van 220 meter, welke de ringdijk en dus de bouwput met de vaste wal van Noord-Beveland verbindt. Dit deel van de perma nente afsluitdijk heeft echter 'n functionele werking in de ring dijk. De oprijhelling naar deze af sluitdijk werd eveneens gelegd. In totaal is voor de aanleg van deze ringdijk benodigd 450.000 kubieke meter zand. 18.000 kubie ke meter klei, 14.000 kubieke me ter mijnsteen, ofwel 20.000 ton en rond 13.000 vierkante meter zinkstukken. Onmiddellijk na het sluiten van het gat in de ringdijk is men begonnen met deze plaats op hoogte te brengen van drie meter plus N.A.P. Begin volgende week zal men de bouwput zover leegpompen, dat er in deze werkput een water stand wordt bereikt van 1.60 me ter min N.A.P., hetgeen noodza kelijk is voor het afwerken van de binnentalud van de ringdijk. Begin volgend jaar zal de aan besteding worden gehouden voor de bouw van deze sluis, terwijl daarna de aanbesteding zal vol gen van het gedeelte der afsluit dijk van deze ringdijk, die na het gereedkomen van het sluiscom- plex grotendeels zal verdwijnen, naar de vaste wal van Zuid-Beve land over een lengte van 500 m. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat er donderdag ren trein met 800 militairen uit Ma drid naar Cadiz is vertrokken, vanwaar de troepen naar alle waarschijnlijkheid naar Ifni zul len worden verscheept. Uit Ba- dajoz zou ook een militaire train naar het zuiden zjjn vertrokken. Chili heeft donderdag de be trekkingen met Venezuela ver broken. Er bestaat een geschil tussen beide landen over het vasthouden van een lid van de Chileense am bassade in Caracas. Op 22 november protesteerde Chili tegen de arrestatie van Jorge Basulto, een attaché van de Chileense ambassade in Vene- zulea. Basulto, die na een hechtenis van vier dagen werd vrijgelaten en Venezuela reeds verlaten hoeft, zou zich in ongunstige zin uitgelaten hebben over het Vene zolaanse bewind. ZACHT WEER De westelijke stroming die ■achte en vochtige lucht naar on ze omgeving transporteert duurt voort. Donderdag werd weer op verschillende plaatsen in ons land een maximumtemperatuur van 11 graden gemeten. Door de hoge vochtigheid van de lucht viel hier en daar wat motregen, maar df afgetapte hoeveelheden waren 's avonds om 19 uur gering. Ook boven de meeste andere delen van midden- en west-Euro- na is zachte lucht aanwezig maar in midden- en noord-Scandinavië is het flink koud. In noord-Fin- land waar de zon in deze tijd van het jaar niet meer boven de hori zon komt vroor het midden op de dag nog 5 graden. Deze koude lucht beweegt momenteel lang zaam naar het zuidwesten, onder invloed van een opbouwend ho- gedrukgebied, dat zich langzaam naar Scandinavië verplaatst en aan zijn zuidflank een stevige noordoostelijke stroming in stanr houdt. Het ziet er echter niet naar uit dat de koude lucht ons vandaag al zal bereiken. Het blijft dus vandaag zacht weer met hier en daar wat motregen. Vitominen-tuintje voor 't weekend: Doperwtjes, worteltjes, sperziebonen luit bliU .met oordappelen en stukjes vlees Stoven in jus. in 4 minuten kjba.r j.öp tófetj...- nedegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Zwaar bewolkt Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motre gen. Matige wind tussen west en noordwest, later tussen noord west en noord. Later in het noordoosten van het land iets kouder, elders weinig verande ring in temperatuur. ZATERDAG 30 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden NOVEMBER, v.m. n.m. 7.47 8.22 9.02 9.12 8.33 9.08 9.48 9.58 29 30 ZON op onder 8.24 16.36 8.26 16.35 MAAN nr» onder 13.07 13.27 0.57

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1