Uit de Provincie 10 personen gearresteerd bij nikkel-affaire iSM-ssp /m- ^awsissr'.is 1 Eric de Noorman - De ontembare BEURSOVERZICHT 2,9-46 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 28 november 195? TERNEUZEN. Lezers die schrijven ALLE BEGIN IS MOEILIJK AXEL BOSCHKAPELLE. KOEWACHT. MIDDELBURG Voor een waarde van 40.000 aan nikkel gestolen uit depot aan IJsselhaven te Rotterdam ST. ANNA TER MUIDEN SLUISKIL PHILIPPINE AGENDA HOGE RAAD LAGERE KOERSEN, DOCH STEMMING VIEL MEE rrrasujd ah Gezamenlijke waarde van in New York genoteerde fondsen daalden met 1 miljard per minuut IJZENDIJKE- Beursindices Nabeur skoersen De beurs en Eisenhowers ziekte Betere opening in Wallstreet. VEERDIENST TUSSEN WOLPHAARTSDIJK EN KORTGENE WORDT UITGEBREID. Het ligt in de oedoeïing van het provinciaal bestuur van Zee land binnenkort de capaciteit van de veerdienst tussen Wol- phaartsdijk en Kortgene op Noord-Beveland aanzienlijk uit te breiden. Vermoedelijk nog aan het einde van dit jaar komt er een tweede boot bij, waardoor van de uurdienst een halfuur- dienst kan worden gemaakt. Het verkeer tussen Zuid- en Noord- Beveland is vooral in de laatste maanden aanzienlijk toegenomen, doordat in verband met de werk zaamheden van het drie eilanden plan het verkeer van werklieden en materiaal is toegenomen. Het provinciaal bestuur wil een twee de veerboot laten inrichten, die gemaakt zal worden van twee binnenschepen, die aan elkaar worden gelast en waarover een rijdek wordt gelegd. Dez~ b zal de provincie niet in e ndom nemen, maar in nuur gaan ex ploiteren. Aan boord zal geen passagiersaccomodatie zijn. Wel zulle n angers en wieirijde s gebruik kunnen maken van deze tweede veerboot. Het schip zal plaats bieden aan ongeveer 15 tot 20 auto's. De uitbreiding van dit veer met een tweede veerboot zal - de provincie Zeeland een vrij aan zienlijk bedrag per jaar gaan kosten. Het ligt daarom in de be doeling de tarieven te herzien, nadat hierover overleg heeft plaats gevonden met de bevolking en het bedrijfsleven op Noord- Beveland- Door deze noodmaat regel zal het verkeersprobleem van en naar het eiland volledig opgelost zijn voor de tijd, waar in nog veerboten nodig zullen zijn, want over enkele jaren zul len de veerdiensten door de dam men tussen Npord- en Zuid- Beveland in het kader van het drie eilandenplan overbodig zijn geworden. Een avond over Louis Couperus. Er waren dinsdagavond maar weinig belangstellenden voor de inleiding die de heer D. C. A. Lugt te Zierikzee, lid van het centraal bestuur der Z.V.U., in de benedenzaal van hotel „Rotter dam" hield, over de grote schrij ver en romancier, die Nederland eens bezat in Louis Couperus. Misschien zegt de naam velen niet zo heel veel meer, omdat deze auteur in 1923 overleed. D.( wil echter niet zeggen, dat zijn werken niet meer lezenswaard zijn. De heer Lugt, groot bewonde raar en uitstekend kenner van Louis Couperus, vertelde een en ander over de Haagse auteur en zei o.a. dat Louis Couperus zeker nooit kritiek heeft gehad omdat zijn werk zwak en middelmatig was. De dichter Nijhoff heeft eens gezegd, dat de zuiverste en meest juiste kritiek zijn eigen oordeel was. De heer Lugt's bedoeling was voor te dragen uit Louis Coupe rus' journalistiekwerk dat voor namelijk verscheen in „Het Va derland" en later in de „Haagse Post". Uit „Van en over mij zelf en anderen" las hij voor: „Der din gen ziel" en „Giovanino". Dit laatste een alleraardigst verhaal uit Italië. Uit „De zwaluwen neergestreken" kregen de aan wezigen eveneens een in Italië spelend verhaal te horen nl. „Ar- noldo en Candido". Het is be kend dat Couperus vele jaren in Italië woonde en dit land als zijn tweede vaderland beschouwde. Hoewel de heer Lugt zei dat hij, „maar een amateur" was heeft hij deze en nog verschei dene andere schetsen o.a. uit „Legende, mythe en fantasie" op knappe wijze voorgedragen en duidelijk laten uitkomen welk een buitengewoon knap auteur Louis Couperus was, die schreef omdat hij het „eenvoudigweg" niet laten kon. Ir. Stuulen, die de heer Lugt ook had ingeleid, dankte de spre ker aan het slot voor de wijze waarop hij Couperus' geest, zij het voor jammer genoeg te wei nig mensen, had doen leven. In de dagbladen van maan dag 25 november 1957 kunnen we de uit§]ag lez(?n van de in Terneuzen gehouden muziek- examens, georganiseerd door de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen en afge nomen door twee juryleden van de Ned. Federatie van Harmo nie- en Fanfaregezelschappen in Nederland. Als voorzitter van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen. wou ik gaarne in dit artikel mijn me ning neerschrijven over deze examens in het algemeen en die van Terneuzen in het bij zonder. Het is een goede gedachte van de Ned. Federatie geweest, de bekende muziekdiploma's A t/m E (ieder met zijn eigen eisen) in te stellen. Als men zich voorbereidt voor deze examens, moet men niet enkel leren blazen, men moet ook theoretisch gevormd wor den. Bij de zaterdag 1.1. te Terneu zen gehouden examens heeft het mij bij de theorievragen persoonlijk getroffen, dat de toonladders met kruisen en mollen, de namen van de com ponisten, hun stijl en de tijd waarin zij leefden, goede beken den van de kandidaat bleken te zijn. Het beluisteren van het prak tische gedeelte leerde mij, dat niet enkel het zuiver blazen, maar ook de kennis van het in strument (wat grepen enz. be treft) benevens de weergave van een onbekend stuk tot de exameneisen behoren. Jammer, dat deze examens (die toch in het openbaar wor den afgenomen) zo slecht be zocht werden door heren direc teuren, bestuursleden en wer kende leden van andere bij de Bond aangesloten verenigingen Als elke vereniging hier eens vertegenwoordigd was geweest, wat zou er dan op de a.s. jaar vergadering van de Bond een levendige gedachtenwisseling hebben kunnen ontstaan over „opleiding van muzikanten". Want vaststaat'voor mij, dat het bezit van dit diploma ons de zekerheid geeft, dat we muzi kanten zullen krijgen, die niet alleen zullen kunnen blazen, maar die ook weten hoe en wat ze blazen. Een welgemeend saluut breng ik hier aan de Terneuzense Harmonie, die een voorbeeld gaf, door haar deelname aan deze examens, dat klonk als een klok Ik wil eindigen met de wens, dat het volgende jaar vele kan didaten zich zullen aanmelden (uit alle gezelschappen) en dat door deze deelname dan be waarheid moge worden, het op schrift, dat ik koos voor dit ar tikeltje over de muziekexamens. De voorzitter van de Bond van Muziekver enigingen in Zeeuws- Vlaanderen, P. A. OCKÉ. Hoek, 25 nov. 1957. Uitreiking Chauffeurs diploma B. In een door de directie van de Z. V. T. M. in hotel „Rotterdam" gehouden bijeenkomst vond de uitreiking plaats van het diplo ma B aan negen chauffeurs der Z. V. T. M. De directeur, ir J. F. Denie, feli- teerde de geslaagden met het door hen behaalde diploma, te meer daar een ingespannen en moeilijke studie daaraan vooraf was gegaan. Dit gold zeker voor diegenen, die de schoolbanken reeds vele jaren achter de rug hebben. Een bijzonder woord van dank bracht spreker aan de cur susleiders, de heren H. J. Beun J. L. Boogaart en F. J- Schijf, die met grote toewijding de lessen hebben gegeven, mede waardoor het zeer mooie resultaat werd be reikt dat alle candidaten bij het gehouden examen slaagden. Door de heer Beun werd hierna aan de volgende chauffeurs het diploma overhandigd: de heren H Engels, C. L. J. van Hecke, H Slabbekoorn, A. C. Sijs en J. Ver straten, allen te Axel; P. Jansen en L. Riemens, beiden te Bres kens, H. Verdurmen te Hulst en C. J. Verhage te Terneuzen. De heer A. C. Sijs dankte, mede namens zijn collega's, de directie der Z. V. T. M. voor de verleende medewerking om de cursus te kunnen volgen, de cursusleiders voor de wijze waafop zij het vol gen van de cursus tot een genot maakten, en allen die op eniger lei wijze aan deze opleiding heb ben meegewerkt. Na afloop van het officiële ge deelte bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen.^ £-"j Uitreiking Muziekdipiom's. Tijdens de repetitie der „Har monie Terneuzen" werden de diploma's uitgereikt aan de leer lingen van de Terneuzense Mu ziekschool, die zaterdag j.l. ge slaagd waren voor het diploma- A van de Nederl. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen. De voorzitter van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws- Vlaanderen, de heer P. A. Ocké, feliciteerde de geslaagden, maar zeide het te betreuren, dat er alleen candidaten uit Terneuzen waren. Hij wees er met nadruk op, dat ook leden van andere muziekgezelschappen aan het examen kunnen deelnemen. Het peil der gezelschappen zal er zeker door verhoogd worden. De heer Ocké verzocht daarna de voorzitter, de heer C. L. de Smidt, tot uitreiking der diplo ma's over te gaan, waaraan deze met een waarderend woord tot de gediplomeerden, gaarne vol deed. Naar wij vernemen heeft de directeur van de „Harmonie Ter neuzen", al voorbereidingen ge troffen voor een nieuwe cursus, waarvoor zich reeds 20 cursisten hebben opgegeven. Biljarten. Voor de derde week werd het biljartkampioenschap le en 2e klasse voortgezet. Momenteel luidt in de tweede klasse de stand als volgt: 1. F. Jansen; 2. J. de Rijke; 3 C. Hoogtrate; 4. F. Groothaert; 5. C. Wieland6. P. Lenos; 7. J. van Bendegem; 8. D. Dieleman De in de le klasse gespeelde partijen eindigden als volgt I. Groothaert—J. van Fraeijen- hove, 40 beurten, 150103. P. Groothaert—F. Dieleman, 35 beurten, 150146. P. Leunis—G. E. Mattheeuws, 19 beurten, 99150. I. Groothaert—A. Mattheeuws, 30 beurten, 113150. Dieleman jr.—J. Lippens, 19 beurten, 150—145. Examen wiskunde. Bij de examens wiskunde t 's-Gravenhage, slaagde voor de akte M.O. KI o.m. onze dorps genoot de heer G. J. M. Borm, al hier. St. Nicoiaasjaarmarkt. Maandag a.s. zullen alhier weer de feestelijkheden plaats vinden ter gelegenheid van St Niklaasmarkt. Door de plaatse lijke verenigingen zijn weer eni ge wedstrijden georganiseerd welke voor de inwoners van Koewacht en omstreken interes sant zullen zijn. Evenals andere jaren hoopt men weer een ge zellig St. Nicolaasfeest te vieren Prijskamp biljarten. In het lokaal bij P. v. Hove werd de jaarlijkse biljartprijs kamp gehouden, waaraan 32 spe Iers deelnamen: De uitslag was: 1. E. Gijsel (St. Jansteen) en C. v. d. Bilt (Koewacht); 2. R Buijs en G. Verstraeten; 3. F Bonne en G. de Smet4. J. Her man en A. Gijsel5. A. de Roos en P. de Roos (beiden uit Kern seke De hoogste serie (17 carambo les) behaalden A. de Roos en C. v. d. Bilt. te Gerechtshof 's-Gravenhage. Ter voorziening in een vaca ture van raadsheer in het Ge rechtshof te 's-Gravenhage heeft dit college een lijst van aanbe veling opgemaakt, waarop o.m is geplaatst: mr. A. J. W. van Royen, vice-president van de ar rondisements-rechtbank alhier St. Nicolaas-deelname voor l'Azote overweldigend. Ruim vijfhonderd kinderen, hetwelk schier een derde ver tegenwoordigd van de werk nemers op de C.N.A., zullen dit „aar hun opwachting bij St. Nico- laas maken, wanneer deze in het Centrum te Axel voor dit groot- bedrijfs St. Nicolaasfeest aan- weaig zal zijn. Menig kinder hartje popelt reeds van ongeduld en verlangen naar de heerlijke dag, waarop zij gezamenlijk met vader of moeder per bus naar Axel gebracht zullen worden en de kinderen persoonlijk de Sint geluk zullen wensen met zijn ge boortedag waarvoor zij. traditie getrouw, rijkelijk beloond zullen worden. Filmvoorstellingen patronaat. In het R.K. verenigingsgebouw werd afgelopen zondag het w'n terprogramma weer onder zeer goede belangstelling voortgezet. De middaguren waren bestemd voor de parochiële jeugd die en kele filmstrips werden aangebo den en in de avonduren werd voor de volwassenen een speel film vertoond. St. Cecilia bijeenkomst. In zaal Krijger kwamen bestuur en leden van het plaatselijk R.K. zangkoor „St. Cecilia" bijeen voor de traditionele jaarlijkse ontmeoting. Het eerste gedeelte van deze ontmoeting stond in het teken van het algemeen jaarover zicht. Het was de pater Irenaes, plaatselijk gardiaan van het ca- pucijnen klooster, die in zijn functie van voorzitter en gees'e- lijk adviseur, de bezoekers ver welkomde. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de secretaris en pen ningmeester resp. de heren C. Braeke en R. Cortvriendt. Na het afgelopen jaar aldus onder de loupe te hebben genomen wer den deze verslagen goedgekeurd, en de penningmeester voor zijn beheer gedechargeerd. Na een levendige rondvraag werd omstreeks half negen over gegaan tot een niet minder be langrijk punt van de agenda n.l. het nuttigen van een warme lunch t.g.v. het Cecilia-feest. Het derde en laatste gedeelte van de avond droeg eveneens een traditioneel karakter en vond zijn besluit in een prijskampkaarting waarvoor diverse prijzen waren uitgeloofd. Na felle strijd kwa men de volgende leden als over winnaars uit de kaartbus: 1. R- van Opdorp; 2. R. van Cleem- putte; 3. G. de Wijne; 4. G. de Caluwé5. H. van Couteren; 6. J van Couteren; 7. A. van Hecke en 8. H. de Gijsel. Bij Mutaties notariaat koninklijk besluit is be In samenwerking met de control (-dienst van het ministerie van Economische Zaken heeft de Rotterdamse recherche klaarheid ge bracht in een zaak waarbij voor een verkoopwaarde van 40.000, aan nikkel werd gestolen uit een entredepöt aan de IJsselhaven. Het onderzoek, dat geruime tijd heeft geduurd, leidde tenslotte tot de arrestatie van tien verdachten. noemd tot notaris binnen het ar rondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Goes de heer M. S. Frantzen, kanri' daat-notaris, wonende te Velsen in de plaats van de heer H. Jon kers, die eervol ontslagen is. Aan mr. P. Loeff, is op zi; verzoek, met ingang van 1 maart 1958 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris ter stand plaats de gemeente Middelburg. De Ned. Herv. kerk in december weer in gebruik. De restauratie van de histori sche Ned. Hervormde kerk te St Anna ter Muiden is vrijwel voltooid. Ook de monumentale toren is volledig gerestaureerd. In december zal de kerk weer in gebruik worden genomen. Fraai resultaat op tentoonstelling. De heer Cortvriendt, een be kende kweker van kanaries, heeft op de te Roosendaal gehouden kanarietentoonstelling met drie inzendingen prachtige successen weten te boeken. In de groepen rood-oranje en mozaïk werden hem eerste prijzen toegekend, die bekroond werden met een beker en een lauwerkrans. Het succes van deze inzendingen houdt tevens in dat de heer Cortvriendt eveneens op de kanarietentoon- steling te Vlissingen van de partij zal zijn. Motorschip omhooggevaren en daarna vlotgetrokken. Woensdagmorgen probeerde de schipper van een motorschip tus sen de bebakening in het kanaal voor het eiland te varen, teneinde een gedeelte af te snijden, waar door hij omhoog voer. De her haalde pogingen om vlot te komen, eerst op eigen kracht en daarna met behuln van enkete motorschepen hadden na laA?e tijd succes. Zonder materiële schade maar met veel oponthoud kon de onvoorzichtige schipper eindelijk zijn reis in de richting Sas van Gent voortzetten. Dit bracht hem inplaats van tijdwinst juist het tegendeel, want hij moest ervaren, dat de bebakening niet willekeurig was aangebracht. Dodelijke val. Dinsdagmorgen is de alleen wonende 85-jarige E. L., klein- landbouwer, wonende in de Ver gaertpolder, in zijn kelder ge vallen en aan de daarbij opge lopen verwondingen overleden. Raadsvergadering. In de dinsdagmorgen te 9.30 uur gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Het voorstel van B. en W. tot verpachten van het weiland „de Spuikom" aan G. Onderdonck 65 per ha werd goedgekeurd. De gemeenterekening over 1956 en de rekening van het burger lijk armbestuur werden onge wijzigd goedgekeurd. Behoudens enkele opmerkin gen van de heer H. v. d. Broek betreffende de post reiskosten en kosten voor verlichting en verwarming, werd de gemeente begroting goedgekeurd. Het verzoek van B en W. aan de raad om daadwerkelijk mede te werken aan de bestedingsbe De bijna twee ton gestolen nikkel die tenslotte tegen redelijke prij zen aan een Amsterdamse firma bleek te zijn verkocht, kon niet in beslag genomen worden. Ge deeltelijk was zij reeds verwerkt. Het nikkel behoorde tot een partij van 500 kg, die in 31 vaten via Rotterdam van een Duitse fabriek per schip naar Joegosla vië was vervoerd. De leverancier, een Amsterdamse firma, kreeg na aankomst van de partij uit Joegoslavië bericht, dat er een manco was van 1730 kg, de in houd van tien vaten. In plaats daarvan had men oud ijzer in de vaten gestopt. De autoriteiten in Joegoslavië hadden een onder zoek ingesteld en in de vaten een stuk van een Nederlandse brief gevonden. Dit fragment en een foto van het oude ijzer, machine onderdelen, stuurden zij naar Nederland. De controledienst van het ministerie van Economische Zaken werd ingeschakeld en uit het onderzoek bleek, dat de dief stal te Rotterdam gepleegd moest zijn, in een loods aan de IJssel haven, waar de partij van 4 tot en 'met 25 februari in entrepot was opgeslagen geweest. Ook had de contróledienst bij een uitge breid onderzoek bij firma's, die nikkel verwerken, ontdekt, dat een Amsterdamse firma hemt februari twee maal een partij nikkel uit Rotterdam betrokken had, die in totaal ongeveer de grootte had van de gestolen par tij. Ook het brieffragment bleek van een Rotterdamse fabriek te zijn. Half oktober werd de Rotter damse recherche in de zaak ge mengd. De Rotterdamse firma waarvan het stuk brief was. altijd dezelfde afnemers voor het oude ijzer, twee opkopers, de 40- jarige L. van der M. en de 43- jarige H. W. Deze zeiden echter niets van het nikkel te weten. Toen begon de recherche aan de andere kant te werken, en men bracht de twee Rotterdamse koop lieden een bezoek, die in februari de twee partijen nikkel aan de Amsterdamse firma hadden ge leverd. Bij de één had men geen succes, maar bij de ander kwam men terugwerkende via verschei dene „schakels" weer bij de op- deren in het Jeugd gebouw zullen worden getracteerd. kopers Van der M. en W. terecht. Zij werden weer aan een scherp verhoor onderworpen en beken den nu, dat zij in februari een partij nikkel van de 41-jarige koopman P. S. gekocht hadden. S. werd in bewaring gesteld. Eerst ontkende hij, maar tenslot te kon hij niet meer tegen de be- wijzenlast op. Inmiddels was n l. ontdekt, dat hij de andere partij ook aan de opkopers Van der M. en W. had verkocht. Deze partij was via anderen ook btj de Am sterdamse firma terecht geko men. S. was in februari in dienst bij een expeditiebedrijf en hij moest veel in de loods zijn waar het nikkel opgeslagen lag. Door zich te laten insluiten had hij kans gezien met de auto van zijn baas de vaten uit de loods te halen en ongemerkt ook weer terug te brengen. De eerste keer nam hij er vier mee en bij hem thuis ver wisselde hij met de opkopers het nikkel voor het ijzer. Ongeveer een week later deed hij hetzelfde met zes vaten. Voor de officier van justitie zijn reeds geleid, verdacht van dief stal de koopman P. S., verdacht van hehng de opkopers r r M. en W-, en de 29-jarige E. D-, de 37-jarige koopman H. M. en de 37-jarige bloemenkoopmen C. L. De 36-jarige opkoper G. V., de 30-jarige groothandelaar in me talen J. S. en de 31-jarige opko per D. van der L. en de 52-jarige cpkoper J. van der L. zullen zich later moeten verantwoorden. BEROVING DEENSE ZEEMAN OPGELOST. De politie heeft twee Amster dammers en een Hagenaar aan gehouden die inmiddels bekend hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. de Deense zeeman Andersen voor ruim 500 gulden te hebben beroofd. De Deen was in die nacht in de hoofdstad gaan passagieren, kwam aang"-choten op het poli tiebureau i. ngel terecht, waar men een taxi bestelde om hem naar zijn schip in de Petroleum haven te brenken. De taxichauffeur, de 35-jarige F. de G. reed er echter mee naar een nachtcafé, waar de 28-jarige zeeman A. de V. zich bij het ge zelschap voegde. Vervolgens reed de taxi naar Den Haag, terwijl de Deen nog altijd in de veron derstelling verkeerde op weg naar zijn schip te zijn. In een koffiehuis in de hofstad werd het gezelschap gecompleteerd door de 32-jarige Hagenaar A. G., waarna de drie Nederlanders, vermoedelijk in Rijswijk, de Deen zijn geld hebben afhandig gemaakt. De taxichauffeur, de Neder landse zeeman en de Hagenaar zullen voor de officier van justi tie worden geleid. GASVERGIFTIGING. Dinsdagmorgen heeft de fami lie De Jong, wonende in de J. J. Hamelinkstraat 125 te Haarlem- Oost, de 12-jarige zoon Doude, dood op zijn bed aangetroffen. Hij was aan de gevolgen van gas vergiftiging om het leven geko men. De jongen sliep alleen in een kamer, grenzende aan de keuken. Vermoed wordt dat ten gevolge van het verkeer de gas slang is losgetrild, waardoor gas in de kamer van het kind is ge stroomd. DONDERDAG 28 NOV. TERNEUZEN: Luror-Theater, 7.30 uur: „Oorlog en vrede". KRUIS- OF MUNTPUZZEL. De Hoge Raad heeft dinsdag arrest gewezen in de zaak van H. H. Th. van K., directeur van het dagblad „Het Vrije Volk", die in eerste instantie door de kan tonrechter te 's-Gravenhage is veroordeeld tot 100 boete wegens overtreding van de Lote- rijwet. In hoger beroep werd de dagvaarding nietig verklaard. De heer Van K. ging in cassatie omdat hij een principiële uit spraak wenste. Zou de Hoge Raad het vonnis gecasseerd en de zaak terugverwezen hebben, dan zou de principiële behande ling kunnen worden voortgezet. Het cassatieberoep is echter ver worpen. perking werd door de raad be reidwillig aanvaard hetgeen vooral tot uiting kwam bij het toekennen van subsidies. Het bedrag per leerling der lagere school voor 1958 werd vastgesteld op 30 gulden. De vereniging het Wit-Gele- Kruis moet met een subsidie van ƒ2000 genoegen nemen. De R.K. Gidsen verkregen Vanzelfsprekend heeft men in Nederland met grote belangstel ling het bericht ontvangen over de gezondheidstoestand van president Eisenhower. De eerste reactie van de beurs in New York werd even voor het slui ten bekend en in twintig minu ten tijds daalde de gezamenlij ke waarde van de aldaar geno- terde fondsen met niet mini- St. Elizabethziekenhuis te Sluis- als men kil maximaal 1000; het Julia- naziekenhuis te Terneuzen f 50 en maatschappelijk werk 450. Het burgerlijk armbestuur zag haar aanvrage om 3700 vol ledig toegewezen. Voor het verstrekken van brandstoffen aan bejaarden werd een zelfde bedrag als vo rig jaar uitgetrokken. De woonruimte-adviescommis sie werd in haar geheel herko zen. Benoeming Kerkvoogd. De notabel der Ned. Herv. Kerk, de heer Abr. Salomé, is in de plaats van de heer P- Dhondt benoemd tot kerkvoogd. Bezoek St. Nicolaas. Op uitnodiging van de plaatse lijke winkeliersvereniging zal St. Nicolaas met zijn beide zwarte Pieten, zaterdag 30 november, des namiddags om 3 uur een bezoek brengen aan deze gemeente. Begeleid door het muziekgeze schap zal hij een tocht door de gemeente maken, waarna de kin als men hier opmerkte jard per minuut. De Amsterdamse effecten beurs gaf eveneens een achter uitgang te zien, doch niet in die mate als Wall Street. Met grote belangstelling ontving men voorts omstreeks twee uur een nadere mededeling over de toe stand van de Amerikaanse pre sident dat de toestand bevredi gend was. Bij de internationale soorten trad dinsdagavond Ko ninklijke Olie op de voorgrond en zakte daarbij van 160.50 in tot 153. Woensdagmiddag werd gehandeld tussen f 155 en 156.5b. Slot circa ƒ156. (Dins dag officieel slot ƒ160.40). Uni lever en A.K.U. werden enkele punten lager vernomen, Philips verloor vijf punten en openden op 236 en trok later op de mid dag aan tot 236%. K.L.M. per saldo een halve gulden op ƒ95. De handel In deze papieren had echter weinig om het lijf, de za- kenomvang op de beurs blijft gering. De scheepvaartwaarden wa ren in doorsnee prijshoudend en enkele fondsen zoals Van Ommeren en de K.N.S.M. gaven zelfs een verbetering te zien. De cultuurwaarden deelden in de algemene marktstemming en no teerden een puntje luier. Een uitzondering vormden echter de aandelen Billiton II die werden geadviseerd op 205 na dinsdag een biedprijs van 200. Ook op de beleggingsmarkt ontbreekt de animo nog steeds en de meeste soorten werden dan ook circa 1/2 punt lager vernomen. De converteerbare obligaties van Philips zakten zelfs 3 punten in op 106Vs. Ook de nieuwe 6 pro cent obligaties verloren een fractie. Prolongatie 5 procent. Int. 25/11 26/11 27/11 concerns 251.80 253.98 249.12 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 130.45 129.70 129.12 122.99 122.57 123.82 106 24 105.26 105.09 71.86 71.12 70.57 177.33 177.97 175.56 Kon. Olie: 159.50—162.00 Philips: 239—241 Unilever: 328—328V2 156.10) (236%) (325%) 29. Begunstigt door het duister, vluehlen, Otaar en zijn mannen in alle richtingen. Afdelingen van Eric's leger zeilen hem na, maar keren na verloop van lijd onver- richterzake terug. Erwin heeft er danig het land in, dat zijn doodsvijand hem op het laatste ogenblik nog ontsnapt is. maar Eric haalt de schouders op; „Vroeg of laat krijgen we hem toch". Een paar gevangen genomen t genstanders woiden verhoord, maar men wordt niet veel wijzer omtrent Ottar's verdere plannen. „En wat nu, Noorman"? gromt Svein, nog blakend van strijdlust, als de gevangenen weggebracht zijn. „Onmiddellijk achter Ottar e.i Haiald aan! Erwin en Torwaid moeten met de ruiterij een omtrek kende beweging maken, om le voorkomen, dat zi) zich bij de ede len in het Noorden aansluiten". Het bericht van de ziekte van Eisenhower sloeg dinsdagavond als een bom in financiële kringen, vooral in Beurskringen, die zich vooral in beurskringen, die zich met het telefonisch effectenver keer. Nadat het nieuws in een extra bericht per radio was be kendgemaakt, was het de beurs makelaars voorshands onmogelijk tot zaken te komen en koersen vast te stellen. Toen de reactie uit Amerika bekend werd, alwaar op de markt een koersdaling inzette, bleek dat het in hoofdzaak te Amsterdam de aandelen Koninklijke Olie wa ren, die een scherpe reactie ver toonden. Na in het begin van de avond nog gedaan te zijn op 162.40 zakte de koers van Kon. Olie in tot 153. Het telefonisch effectenverkeer werd dinsdag avond aanzienlijk langer voortge zet dan gebruikelijk. De Newyorkse effectenbeurs herstelde zich woensdag bij ope ning van de markt in opgewek te stemming als gevolg van het optimisme, dat ontstond na het bericht, dat de gezondheidstoe stand van president Eisenhower goed blijft vooruitgaan. Financiële waarnemers zeiden dat de sterke koersdaling van de vorige dag, wanneer de stij gende koersbeweglng de gehele dag zou aanhouden, weer goed gemaakt zou worden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2