Gaillaird stelt vertrouwenskwestie in debat over Algerië De ziekte van President Eisenhower De gebeurtenissen in het gebied van Ifni lekker pittig! ZWARE SHAS Atoomvliegtuig met succes Sowjet-Unie beproefd in Vrijspraak in Nieuw] and se moordzaak De Algeri jnse kwestie in de politieke commissie van de Verenigde Naties ORCAM HOUTVESTER HET WEER Niet officieel referendum over een Verenigd Europa WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Vrijdag antwoord op Marokaans- Tunesische aanbod Alles gaat goed DOUWE EGBERTS 't beffa 't/wifef DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4231 w KEUKENPERSONEEL WINT HALVE TON CORRUPTIE SCHANDAAL IN BRIGHTON Politiemannen namen steekpenningen aan Zware verliezen voor uit Marokko gekomen gewapende benden Atoom-ij sbreker binnenkort te water V manchester 'V' "1J - •'■t.clfsBS ■M' EISENHOWER NIET NAAR N. A. O. V.- CONFERENTIE NIXON WAARSCHIJNLIJK NAAR PARIJS FRANSE EN TUNESISCHE TROEPEN GEMELD DODELIJKE AUTO BOTSING TUSSEN HALFWEG EN AMSTERDAM Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé^ handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres' Bureau van dit Blad, 20 cent meer De Franse nationale vergade ring heeft woensdag het debat over Algerië voortgezet. De rege- ring-Gaillard heeft haar lot ver bonden aan aanvaarding van de Algerijnse Hervormingswet. Er wordt vrjjdag a.s. gestemd. Gaillard stelde de kwestie van vertrouwen nadat de (socialisti sche) minister voor Algerië, Ro bert Lacoste, had verklaard dat het „niet langer mogelijk is te ontkennen, dat de Algerijnse be volking meer op onze hand is ge komenwaaraan hij toevoegde: „Het is volkomen zeker dat Franftrijk t strijd in Algerië zal winnen, wanneer het zijn actie op eik gebied voortzet". De nationale vergadering be gon woensdagavond met de be spreking van een kieswet voor Algerië, die de regering als één geneel beschouwt met de hervor mingswet. Gaillard verklaarde ook aan de aanvaarding van dit wetsontwerp het lot van zijn ka binet te zuilen verbinden. De Franse regering streeft er naar een uitspraak van de natio nale vergadering over hervor mingswet en kieswet voor Alge rië te verkrijgen, voordat de al gemene vergadering der Verenig de Naties zich met het Algerijn se vraagstuk gaat bezig houden. De hervormingswet voorziet onder meer in de instelling van i egionale volksvertegenwoordi gingen, met gekozen leden, die grote bevoegdheden zullen krij gen bij het bestuur van de betrok ken gebieden. Minister Lacoste verklaarde voorts dat er thans een economi sche expansie in Algerië plaats vindt. Hij deelde mede, dat 326.000 Algerijnse kinderen in oktober 1957 scholen bezochten, tegen 180.000 in november 1956, 36.350 Mohammedaanse vrijwil ligers dienen bij Algerijnse bur- gerwachteenheden. Lacoste maakte ook melding van gevallen, waarin groepen re bellen zich a'an Franse zijde schaarden. Dat was b.v. het ge val met de voormalige opstande- ]ingen-„generaal" Belloenis, die thans, met bijna drieduizend met geweren bewapende volgelingen, aan Franse zijde streed. De conservatieve afgevaardig de Pierer Montel stelde premier Gaillard de vraag of het juist is, dat Frankrijk tienduizend inter nationale waarnemers zal toe laten, die toezicht zouden moeten houden op in Algerië te houden verkiezingen voor een wetgeven de vergadering. Gaillard antwoordde: „Dit be richt is volkomen onjuist en in strijd met het standpunt, dat de minister van Buitenlandse Zaken Pineau altijd heeft ingenomen. Er is geen sprake van dat er verkiezingen van deze aard in Algerië zullen worden gehouden, zelfs wanneer de Ver. Naties tienduizend waarnemers beschik baar zouden kunnen stellen." Montel noemde als bron voor zijn inlichtingen twee „Reuter- telegrammen", waarin verklaard werd dat van welingelichte zijde was vernomen dat minister Pi neau woensdag een plan voor dergelijke verkiezingen aan de algemene vergadering der Ver. Naties zou voorleggen. Nadat Gaillard de juistheid de zer berichten had ontkend ver klaarde Montel: „Er waren on langs ook bepaalde telegrammen over het zenden van wapens naar Tunesië en die bleken achteraf toch niet zo onjuist te zijn Premier Gailard lieeft woens dag verslag uitgebracht aan het Franse kabinet over de bespre kingen met zijn Britse ambtge noot MacMillan. Na afloop van de bijeenkomst is bekendge maakt, dat Gaillard zal antwoor den op het aanbod van Marokko en Tunesië tot bemiddeling in het Algerijnse geschil wanneer hij vrijdag de nationale vergadering toespreekt. De Franse minister van voor lichting, Claparede, heeft gezegd, dat de verklaring van Gaillard niet zal neerkomen on een ver werping van het aanbod zonder meer. Maar volgens Claparede is er geen sprake van aanvaarding van goede diensten voor een poli tieke regeling. Wat een wapen stilstand aangaat is de minister van mening, dat alle mogelijk heden om dit doel te bereiken overwogen dienen te worden. President Eisenhower is gister ochtend, na bijna onafgebroken tien uur te hebben geslapen, uit gerust ontwaakt, aldus een mede deling van generaal-majoor dr. Howard Snyder, de voornaamste presidentiële arts. Dr. Snyder, die dit aan verslag gevers mededeelde, voegde hier aan toe: „Alles gaat goed. Er kan thans nog niet worden ge zegd, waaraan de president eigen lijk heeft geleden". Dr. Snyder verklaarde voorts dat de president woensdagoch tend is opgestaan, een bad nam, zich schoor en vervolgens nor maal ontbeet. De persscretaris van het Witte Huis, James Hagerty, die de pre sident woensdagochtend tien mi nuten sprak, verklaarde dat deze wat moeilijkheden had met het uitspreken van lange woorden, waar hij zelf om lachte. Volgens hem was Eisenhower zeer opge wekt. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, heeft woensdag in de politieke commis sie van de Verenigde Naties ver klaard dat Frankrijk de regerin gen an de democratische landen zal uitnodigen „zoveel waarne mers als nodig is" te zenden naar de verkiezingen voor de regionale volksvertegenwoordigingen, die in Algerië gehouden zullen wor den. Pineau voegde hieraan toe, dat er besprekingen over de defini tieve bestuursinstellingen in Al gerië gehouden zullen worden, nadat deze regionale volksverte genwoordigingen in 't leven zijn geroepen. Hierbij zal rekening worden gehouden met de diverse verlangens en belangen van de verschillende gemeenschappen in Algerië, zo merkte de Franse minister op. Hij verklaarde dat Frankrijk nog steeds bereid is over een wa penstilstand onderhandelingen te voeren met hen, die de wapens tegen Frankrijk hebben opgeno men. Maar wat Frankrijk betreft zullen aan deze besprekingen geen politieke voorwaarden ver bonden worden. Er zullen echter wel gerechtvaardigde waarbor gen voor de veiligheid gegeven moeten worden, aldus Pineau. Het „tweede paneel van deze triptiek", zo vervolgde Pineau, is het houden van verkiezingen, die de bevolkingsgroepen in Algerië in staat zal stellen volkomen vri; de vertegenwoordigers te kiezen, wie zij „de hervatting van de be sprekingen" willen toevertrou wen. De Franse minister wees erop dat Frankrijk vastbesloten is de politiek van de „drie panelen" wapenstilstand, verkiezingen en onderhandelingen voort te zet ten. En van deze politiek vormt de „kaderwet", die op het ogen blik ija behandeling is bij het Franse parlement, een van de in strumenten. Volgens Pineau kan de positie van de Franse regering in de vol gende twee punten worden sa mengevat: 1. Een volksvertegenwoordi ging kan alleen het gevolg zijn van vrije verkiezingen en niet van terrorisme; 2. De politieke voorwaarden, die voortdurend naar voren wor den gebracht en waardoor men niet met onderhandelingen kan beginnen, maken deze onderhan delingen alleen maar doelloos. Pineau gaf vervolgens cijfers over de strijd in Algerië. Deze cijfers hebben betrekking op de periode 1 november 1954 tot 1 no vember 1957. Hoewel er op het ogenblik nog steeds daden van terrorisme, maar dan toch sporadisch, be dreven worden, is Algerië op weg naar herstel van de vrede. Overal op het land en in de steden zijn de mensen aan het werk, aldus Pineau. De Franse minister verklaarde dat de communistische partij in Algerië rechtstreeks verantwoor delijk is voor een groot deel van de bomaanslagen in Algiers, die honderden slachtoffers hebben geëist. „Als Frankrijk 2ich uit Algerië zou terugtrekken, zou den deze communistische elemen ten de meeste kans maken aan de macht te komen. Zij zijn de enige werkelijke gedisciplineerde strijdkrachten, die bij de opstand betrokken zijn. Zij zijn de enigen die kunnen rekenen op krachtige buitenlandse hulp, als zij gereed zijn om hun plannen uit te voe ren," aldus Pineau. Een groep van tien man keu- kenpersoneel van het Holbein- restaurant te Rotterdam heeft woensdag de prijs van 50.000 in de staatsloterij gewonnen op een heel lot. In een doktersverklaring, die gis teren om 19 uur is uitgegeven wordt gezegd, dat president Eisenhower tot dusver uitste kend vooruit gaat. Hij heeft 'n goede nachtrust gehad. Gister ochtend heeft hij geschilderd, gepraat met familileden en met naaste medewerkers. De perschef van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat het spre ken nog kleine moeilijkheden oplevert, maar veel is verbe terd. Reacties op de ziekte van Eisenhower Talrijke vooraanstaande perso nen uit binnen- en buitenland hebben president Eisenhower hun beste wensen voor een spoedig herstel doen toekomen. Onder hen bevonden zich oud-president Truman en de tegenwoordige lei der van de Amerikaanse demo cratische partij, Stevenson, als mede de voorzitter van de alge mene vergadering, de Nieuwzee- lander sir Leslie Munro. secre taris-generaal Hammarskjoeld, president Coty van Frankrijk en premier Baillard, president Gron- chi van Italië en de Canadese premier Diefenbaker. Het Russische persbureau Tass gaf een kort bericht over de ziek te van de Amerikaanse president en de inhoud van het jongste communiqué over de toestand van de patiënt. Premier Gaillard zei het zeer te betreuren, dat de president nu niet naar Parijs kan komen voor de topconferentie van de Navo- Een woordvoerder van de Navo liet zich in dezelfde zin uit. In de Zuidengelse badplaats Brighton is maandag j.l. een pro ces begonnen tegen de plaatse lijke hoofdcommissaris van poli tie, de 57-jarige Charles Ridge, en twee van diens medewerkers. De drie politiemannen worden beschuldigd van het aannemen van steekpennigen van de eige naar van een nachtclub in Brign- ton, de „Astor Club", in de volks mond „de bloedemmer" ge naamd vanwege de vele vecut partijen, die de cliëntèle zwart handelaren en andere, minder ge waardeerue burgers er met een hardnekkigheid, een betere zaak waardig, leverde. Hoofdcommissaris Ridge zou oogluikend hebben toegestaan, dat de club veel langer open bleef, dan volgens de wet was toegestaan. Hij zou in het alge meen veel te lankmoedig zijn op getreden in verband met voor vallen in de club. Er staan ook twee burgers, na melijk een buffethouder en een beroepswedder, terecht. De Noorse echtgenote van de eigenaar van de nachtclub, de Londense zakenman Allan Roy Bennett, die reeds voor verschil lende feiten met de politie in aan raking is geweest, verklaarde- woensdag toen zij als getuige werd verhoord, haar man ge waarschuwd te hebben tegen het omkopen van politiemannen. Een andere vrouwelijke getui ge is er mede bedreigd dat zij „met een scheermes behandeld" zou worden, indien zij haar getui genis zou afleggen. Zij werd on der politiebescherming naar de rechtszaal gebracht. Er bestaat grote belangstelling voor dit proces. Het Spaanse ministerie van Oorlog heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een bekendmaking uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat in het weekeind uit Marokko gekomen gewapende benden, die stellingen in de Spaanse envlace Ifni aanvielen, zware verliezen zijn toegebracht. De vijand liet talrijke doden en ongeveer honderd gevangenen op Spaans gebied achter. De Spaan se troepen verloren vijf man aan doden en 34 aan gewonden. Over de toedracht wordt ge zegd, dat in de nacht van zater dag op zondag de telefoonverbin dingen tussen het stadje Sidi Ifni en een aantal stellingen op drie of vier km van de grens met Ma rokko werden verbroken. Enkele uren later vielen gewapende ben den de stellingen en geïsoleerde posten gelijktijdig aan en tracht ten zij nabij Sidi Ifni, de voor naamste plaats van de enclave, munitiedepots in handen te krij gen. IN DE SAHARA. In de laatste maanden, aldus het Spaanse communiqué, is orde en rust in Ifni en het ge bied van de Sahara verstoord door de aanwezigheid van ge wapende afdelingen van het be- vrijdingsleger aan de Marok kaanse grens. De Spaanse re gering verzocht Marokko de benden uiteen te drijven en te vervangen door afdelingen van het koninklijke leger. Daar de gewelddaden voort duurden, heeft de Spaanse re gering de bezetting in de ge noemde gebieden versterkt, al dus de Spaanse bekendmaking. Het te Rabat verschijnende ge zaghebbende Marokkaanse dag blad „Al Alam" bevestigde gister ochtend de mededeling van Spaanse officiële zijde, dat Sidi Ifni, de hoofdstad van het, gebied "an Ifni, nog in Spaanse handen is. Het meldt ook dat de Spanjaar den militairen van garnizoenen op de Kanarische eilanden per vliegtuig naar Ifni overbrengen en dat de mogelijkheid bestaat van een algemeen Spaanse aan val ter herovering van de sinds zaterdag J.l. verloren posities. Tenslotte zegt het blad, dat twee vrachtwagens met wapens werden buitgemaakt op Spaanse versterkingen die op weg naar de post Tleta des Sboeya. Ai Alam berichtte dinsdag dat deze post zaterdag door Marokkanen werd veroverd. Een door atoomkracht voortgestuwd vliegtuig is met succes in da Sowjet-Unie beproefd, aldus meldt het persbureau „Nieuw China" onder aanhaling van het Russische tijdschrift „Jonge Technicus". Het ingewikkelde probleem om het gewicht van de uitrusting voor de bescherming der inzit tenden tegen atoomstraling te verminderen, is door de Rus sische geleerden opgelost, al dus het blad. Binnen niet al te.1 lange tijd zullen atoomvliegtui gen met grote snelheid en zon der landing rond de aarde kun nen vliegen. Om het personeel op vliegvelden tegen radio-activiteit te be schermen zullen turbinestraal motoren voor het opstijgen worden gebruikt. Wanneer een grote hoogte is bereikt gaat men over op atoomkracht al dus „Jonge Technicus". De door atoomkracht voortgedre ven Russische ijsbreker ,Lenin' zal binnenkort te water worden gelaten, aldus schrijft een cor respondent van het Russische blad „Nieuws uit Moskou". Dit schip, dat 134 meter lang en 27 meter breed zal zijn, zal een jaar lang kunnen varen zonder brandstof in te nemen en ijs van meer dan twee meter dikte kunnen breken. n SCHUTTERSVELD PRODUCT De 40-,jarige taxi-chauffeur Laurens Hoebeke uit Nieuw- en Sint Joosland, tegen wie de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage zaterdag j.l. wegens moord op de weduwe Sien KoddeRooze een gevangenisstraf van twintig jaar had gevorderd, is gistermorgen bij vervroegd vonnis vrijgesproken. Het gerechtshof heeft vrijdag en zaterdag j.l. de zaak tegen de taxi-chauffeur behandeld. Lou H. was ervan beschuldigd de 33-jarige weduwe in de nacht van 7 op 8 januari j.l. in haar woning in Nieuw en St. Joosland te hebben vermoord. Lou H. was door de rechtbank te Middelburg wegens moord tot twintig jaar veroordeeld. De officier van Justitie had destijds twaalf jaar wegens doodslag gerequireerd. WEINIG VERANDERING De weerkaarten geven reeds enkele dagen hetzelfde beeld ie zien. Op het westelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan heerst depressie-activiteit gepaard gaan de met flinke stormen. Randsto- ringen van deze depressie bewe gen in de richting van IJsland, buigen dan om in meer oostelijke richting, om via Scandinavië naar Rusland te trekken. Onze omge ving blijft daarbij onder invloed van een hogedrukgebied, dat het centrum boven het Kanaal heeft. Wijzigingen in dit patroon vol trekken zich maar zeer langzaam. Voorlopig houdt dus het vrij rus tige weer aan, waarbij de zon zich maar weinig zal laten zien. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat aangenomen moet worden dat president Eisen hower niet de Navo-topconferen- tie in Parijs, die op 16 december begint, zal kunnen bijwonen. Minister Dulles verklaarde, na besprekingen op het Witte Huis met vice-president Nixon en de minister van Defensie, Mcelroy, dat hij niet wist of Nixon wel licht mee naar Parijs zou gaan. Vice-president Richard Nixon heeft woensdag, bij aankomst in het Witte Huis voor overleg met Amerikaanse autoriteiten, ver klaard dat thans nog niet kan worden uitgemaakt of hij, in de plaats van president Eisenhower naar de komende NAVO-„topcon- ferentie" te Parijs zal gaan. Nixon verklaarde: „De presi dent zal in de eerstkomende da gen niet met algemene politieke zaken worden lastig gevallen. Wanneer Eisenhower hersteld is, zullen hem slechts zaken wor den voorgelegd, waarin hij per soonlijk een beslissing moet nemen." Hij voegde hieraan toe dat het vraagstuk, of hij de N.A.V.O. Vijfentwintigduizend inwoners van Straatsburg en vijftig andere gemeenten in het oosten van Frankrijk hebben zich zondag uitge- I sproken voor de insteling van een Verenigde Staten van Europa. Dit Een woordvoerder van de Tu- gebleken bij een niet officieel referendum, dat gehouden is door het nesische regering heeft gezegd, comjté voor j,et congres van het Europese volk, een particuliere Jn woensdag"aan^de* Tu'nèsisclv k gebleken bij een niet officieel referendum, dat gehouden is door 't Algerijnse grens slaags zijn g< raakt. Twee Franse bataljons waren vierhonderd meter op Tunesisch gebied doorgedrongen en in bot sing gekomen grenstroepen. De opgekomen kiezers wezen tevens afgevaardigden aan voor „het eerste congres van het Euro pe» o I Pese volk", dat van 6 tot 8 decem- met Tunesische ber te Turijn zal worden gehou den Ambtenaren van de Franse I Er bestond geen gelegenheid ambassade in Tunis zeiden niets tot tegenstemmen. Degenen, die van het incident af te weten. Zij aan het referendum deelnamen, verklaarden dat in Algiers een waren dus voorstanders, onderzoek werd ingesteld. In Straatsburg deed ongeveer Aan de Franse zaakgelastigde negen procent van het aantal in Tunis is een krachtig protest kiesgerechtigden aan het rete overhandigd. rendum deel. In kleinere gemeen- De botsing zou hebben plaats ten varieerde het' percentage van gehad in het gebied van Dain zes tot 95. den krachtens de voorschriften eenvoudig worden aangewezen, omdat het aantal uit verenigin gen en organisaties naar voren getreden gegadigden voor deel neming aan het congres het aan tal beschikbare plaatsen voor de Nederlandse delegatie overtreft. De afvaardiging uit Maastricht onder leiding van mr. G. Dah men, voorzitter van het Maas trichtse initiatief-comité, zal op vier december naar Turijn ver trekken. Kerma bij Sakiet Sidi Joessef. conferentie zou bijwonen, zich slechts zou voordoen indien be sloten zou worden vast te hou den aan het oorspronkelijke plan, om deze bijeenkomst er een van staatshoofden te ma ken. N.a.v. een voorstel om de lan den, die aan de N.A.V.O.-„top conferentie" zullen deelnemen, nu door de ministers van Bui tenlandse Zaken, i.p.v. docr de staatshoofden te doen vertegen woordigen, verklaarde Nixon dat de Verenigde Staten dan door minister Dulles Foster zouden worden vertegenwoordigd. Het initiatief-comité voor het congres van het Europese volk te Maastricht heeft zich beperkt tot de aanwijzing als afgevaardig den van een vijftiental personen, die met medewerking van ver scheidene verenigingen naar vo ren zijn gekomen en die als zo danig aan te merken zijn als een vertegenwoordiging uit de onder scheidene groeperingen van de stad. Openbare verkiezingen, na kandidaatstelling, zoals die onder andere in Milaan, Turijn, Genève en Lyon in de afgelopen week werden gehouden en die bij voorbeeld nog te Antwerpen in 't komende weekend gehouden wor den, bleken te Maastricht niet nodig te zijn. De kandidaten kon medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot donderdagavond. Weinig verandering. Droog weer en over het alge meen veel bewolking. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. VRIJDAG 29 NOVEMBER. De 69-jarige mevrouw S. van der Z.—B. uit Hilversum is woensdagavond bij een hevi e autobotsing op de Haarlemmer weg tussen Amsterdam en Half weg om het leven gekomen. Haar echtgenoot, die de wa gen bestuurde, werd door voor bijgangers ongedeerd uit ziin volkomen vernielde auto be vrijd. Het ongeluk gebeurde ter hoog te van Geuzenveld. De heerVen der Z. reed met een snelhe d van omstreeks 75 a 80 km een grotere personenauto voorbij cn belandde dus op de middelste der drie rijbanen. Uit de tegen overgestelde richting reed uit Amsterdam op dit spitsuur een file auto's, waarvan er een met een snelheid van omstreeks 70 km vrij plotseling iets naar links moest uitwijken voor een geheel rechts van de drukke weg stilstaande auto, die pech had. Volgens ooggetuigen zou de wa gen uit Amsterdam daarbij mrt de linkerwielen eveneens op de middelste rijbaan terecht zijn gekomen. De twee auto's ramden elkaar met volle vaart aan de linker voorzijde. De auto uit Amster dam maakte een halve slag en kwam tenslotte in de rechter berm terecht, zonder dat de in zittenden enig letsel ondervon den, doch de kleinere auto van de heer Van der Z. kantelde helemaal om zijn lengte-as en kreeg toen bovendien nog een hevige duw van de grote Ameri kaanse wagen, die enkele secon den eerder door de heer Van der Z. was gepasseerd. De ver nieling van het kleine wagentje was compleet, toen het tenslot te, bijna op zijn kop voortschui- vend, rechts tegen een boom op botste. Het stoffelijk overschot van mevrouw Van der Z. werd op vele meters van het wrak aangetroffen. Het ongeluk veroorzaakte een kilometerslange rij van stil staande auto's op de Haarlem merweg. Het duurde ruim een uur voor het verkeer weer nor maal was. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.48 7.23 8.03 8.13 n.m. 7.28 8.01 8.41 8.51 Nov. ZON MAAN op onder op r "Ter 28 8.23 16.37 12.45 23.53 29 8.24 16.36 13.07 30 8.26 16.35 13.27 0.57

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1