Gemeenteraad van Tèrneuzen RADIO? BUIÏENLANDS NIEUWS Dd««»«s Wat brengt de Kritiek op onderwijs methoden. Hulp aan boeren. Omstreden Russische roman gepubliceerd. üiHAMEAC handen GELEIEEHél! „Aflossing van de wacht door generaal De Gaulle...." Prins George van Griekenland overleden Japan wil zijn uitvoer meer dan verdubbelen Anti-Amerikaanse burgemeester op Okinawa afgezet Verging in 1955 Russisch slagschip gehouden op donderdag 14 november 1957, des avonds 19 uur. (Slot.) De heer Hol: Ik heb met belangstelling ook de algemene beschouwing gehoord van de heer De Feijter. Deze heeft o.m. opgemerkt, dat het Rijk veel zinloze uitgaven deed. Ik zou even willen vragen: welke uitgaven be doelt de heer De Feijter? De heer De Feijter: Ik zal een paar voorbeel den noemen. Door het Rijk, ik meen het ministerie van Sociale Zaken, worden miljoenen guldens weggegeven aan subsidie voor de emigratie van vakarbeiders, die wij zelf broodnodig hebben. Men geeft er miljoenen aan uit, om deze mensen het land uit te krijgen. Een ander voorbeeld: een ander departement geeft een subsidie van 15 mil joen gulden aan de consumenten voor consumptie- melk. Wij hebben in zowat alle kranten kunnen lezen, dat Nederland de laatste jaren welvarend is geweest. Dan is het rfiet nodig, dat men de consumenten gaat steunen met een subsidie voor eonsumptiemelk. Die uitgaven noem ik zinloos. Als wij daartegenover zien, hoe de regering de ge meenten beperkt, dan geloof ik dat dit een scheve verhouding is. De Voorzatter: Ik wil tussendoor even opmer ken, dat wanneer bij de algemene beschouwingen men zich op het terrein van de grote politiek gaat begeven, men wel op erg moeilijk terrein komt. De heer Hol: Ik stelde de vraag, omdat de heer De Feijter deze opmerking maakte. Wanneer hij zoiets zegt, moet hij dat toch motiveren, en dat heeft hij nu gedaan. Het is maar net, van welke kant men dat bekijkt. In het bijzonder over de emigratie-uitgaven zou nog wel wat te zeggen zijn; wanneer men het heeft over zinloze uitgaven, meen ik dat men dan ook moet zeggen wélke uitgaven. De heer Weterings: Ik wil in verband met de havenkwestie, waarover U het gehad heeft, nog even opmerken, dat het mij verwondert dat er zo weinig uit de handen van de commissie komt. Er zjjn bepaalde suggesties gedaan, maar resultaat zien wij nog niet. Moet ik hieruit nu concluderen, dat degenen, die hierbij betrokken zijn, het on derling niet eens kunnen worden, of dat om be paalde concurrentieredenen men niet voldoende tot elkaar komt? De Voorzitter: Dit kan ik gelukkig in het open baar tegenspreken. De moeilijkheid ligt voor de hand. Wij kunnen geen geld bij elkaar krijgen. B.v. de aanschaffing van kranen, wat de opzet is geweest, kost enorme bedragen en wat wij kunnen krijgen, is niet zoveel, moet niet vergeten, dat het wel besloten is om een krediet beschikbaar te stellen, maar ik vraag me af, wanneer U al de andere tonnen die nodig zijn bij elkaar kunt krijgen om tot de aanschaf fing over te gaan, waar de gemeente dan nog de 3.000.000 gulden vandaan moet halen! Dat is niet zo eenvoudig. Ik ben blij, dat U mij de gelegen heid geeft om dit hier te zeggen en om tegen te spreken, dat er b.v. concurrentie tussen zit. De heer Weterings: Er zijn dus gelukkig geen tegenstellingen. Kan er dan niet trapsgewijs ge werkt worden? Als er b.v. behoefte is aan grote kranen men zal b.v. 10 kranen moeten hebben dan kan men toch beginnen met er 1 of 2 aan te schaffen? De Voorzitter: Dat kost óók al kapitalen. U begrijpt, als wij het zonder Rijksbijdrage of bij drage van de provincie moeten doen, dan moet het uit particuliere beurs komen, hier uit Terneuzen. Wat dat betreft zitten wij erg naar. Nu kunnen we wel bij het Rijk aankloppen, maar dat zit er net zo slecht bij als wij. Het is een heel ongunstige tijd. kunt er van overtuigd zijn, en dat weet de ft eer Camps ook, dat wij zeer druk bezig zijn om Het voor elkaar te krijgen. De heer Weterings: Ik ben blij over deze toe lichting, maar ik zou het op prijs stellen, als wij van tijd tot tijd als gemeenteraad hier iets meer aver- zouden horen, al zijn het maar ideeën of plannen die gemaakt zijn. Er wordt gepraat, zon der dat men weet, wat er bekend is. De Voorzitter: Ik ben er huiverig van, telkens een heel verhaal te houden dat maar weinig posi tiefs zou inhouden. De heer Weterings: Toch kan het dikwijls geen kwaad. Anders zit men dikwijls met zijn mond vol tanden. Wij krijgen als raadslid dikwijls kri tiek te horen, maar wij weten er zelf zo weinig van. Verder heb ik nog een vraag: wij hebben eens een rapport van ir. Jacobsen gehad. Is het niet wenselijk, dit te bespreken in verband met het rerdére uitbreidingsplan? De Voorzitter: Het is nu een beetje vervaagd, maar het is misschien wel nuttig dit te doen. Wij zullen er over denken. Wethouder Van Langevelde: Er is in deze ver gadering telkens weer over de landspolitiek ge sproken, en heel weinig over onze eigen begroting, omdat deze zo krap opgesteld is, dat er weinig over te zeggen is. Toch heb ik nog enkele op merkingen. Er wordt getracht, om gelden los te krpgen voor allerlei doeleinden; b.v. voor de 168 wonin gen, die in aanbouw zijn, waarvoor wij nog geen cent vaste lening hebben kunnen sluiten. Er was deze zomer een lopende schuld van 1% miljard van de gezamenlijke gemeenten, die ge consolideerd moest worden; nu is er een woning- bouwlening van 392.000.000 geplaatst. U begrijpt, dat deze gemeente voor de in aanbouw zvjnde woningen ongeveer 2.000.000 uit deze lening moet krijgen. Zal dit lukken? Met de te verkrijgen gelden hopen we toch wel de 168 woningen te kunnen financieren. De moei lijkheid blijft dan voor de 360 woningen, die reeds sedert geruime tijd besteksklaar gereed liggen, doch waarvoor nog geen toestemming tot bouwen van het ministerie is ontvangen. Ik ben er niet zeker van, dat zelfs het geld voor de 168 woningen zo vlot binnen zal komen. Dan zou het werk stilgelegd moeten worden. Eerst moeten de 168 woningen gefinancieerd zijn en dit werkt vertragend. De heer Hol: Mag ik hier even op antwoorden Onze wethouder heeft gezegd, dat er een vlotten de schuld der gezamenlijke gemeenten van 1,5 miljard is. Het fs zo, dat wjj hebben de bekende lening van 562 miljoen, dan de nationale woningbouwlening van 392' miljoen en vervolgens de voorschotrege ling van 540 miljoen. Wanneer wij dat optellen, naderen wij het bedrag van de vlottende schuld. Daarom heb ik ook in mijn betoog gezegd, mis schien kan de nationale woningbouwlening met de andere leningen een begin der oplossing van de moeilijkheden opleveren. Wethouder Van Langevelde: Die 1,5 miljard dateert reeds van de zomer. De gelden zijn niet alleen bestemd voor dit jaar, maar ook voor vol gend jaar. Wij willen in 1958 toch ook nog wel bouwen. Wethouder De Vos: Een enkel woord wil ik nog zeggen. Verschillende sprekers zijn al volledig be antwoord, zodat er niet veel te zeggen overblijft. Ik ben ook van mening, dat wat de financiën be treft het natuurlijk somber is, mpar ik geloof ook, dat de woningbouw voor volgend jaar niet hele maal afhankelijk is van de moeilijkheden, die wij op de kapitaalmarkt zullen ondervinden, omdat het de bedoeling is, dat het Rijk de woningwet- bouw zelf financieert: de woningen van volgend jaar zullen door het Rijk gefinancieerd worden. Het gaat er dus alleen om: hoeveel woningen zul len wij toegewezen krijgen, want als het Rijk 40.000 woningen over het gehele land moet ver delen, zijn er altijd gemeenten, die er slecht af komen. Wanneer we naar het verleden zien, ben ik daarover niet erg optimistisch, dat wij althans de plannen kunnen verwezenlijken, zoals wij die op papier hebben staan. Niettemin is er een redelijke kans, dat wij vol gend jaar een aantal woningen zullen kunnen bouwen. Men moet niet vergeten, dat de ruim 500 woningen een onderdeel vormen van het bouwplan van 3 jaar. Dit was wel hetgeen ik hierover wilde opmer ken. Hoeveel geld wij zullen krijgen uit de woning bouwlening en wat wij eraan kunnen doen? Wjj kunnen alleen vragen om een zo groot mo gelijk aandeel. Ik hoop, dat de toewijzing zodanig zal zijn, dat wij niet even slecht uit de bus komen als bij de andere lening, waarbij de basis van verdeling zo onbillijk was. Ik geloof niet, dat men weer in herhaling zal vervallen. De Voorzitter: We zullen nu overgaan tot de behandeling van de begroting, en we zullen dit zoals gewoonlijk post-gewijs doen. Volgno. 128. De heer Hol: Post 128 brandkranen en brand putten. Voor de wijziging was geraamd 300 kra nen per jaar en per kraan 6,25, voor 10 kranen per jaar en per kraan 3,75. Zo kwam men aan een bedrag van 1875 en 38. In de wijziging heb ik echter gezien, dat nu een bedrag van 15 per kraan is geraamd. Mijnheer de Voorzitter! Ik vind dit, zoals ik ook in de afdelingsvergadering al heb opgemerkt, een hoog bedrag. Het betekent een verhoging van meer dan 200 Wij hebben de brief gekregen van de Waterleidingmij, maar daar staan dingen in, die zo van technische aard zijn, dat ik hierover zonder in het bezit te zijn van nadere gegevens, niet kan oordelen. Ik zou alleen maar willen vragen, is er ook geïnformeerd in andere gemeen ten, met een streekwaterleiding, in het bijzonder die in de orde van grootte van Terneuzen, of men daar ook zoveel moet betalen? Ik vind het wer kelijk een fantastische verhoging. De Voorzitter: U moet toch aannemen, dat de toelichting in deze brief juist is. De heer Hol: Er staat b.v. ook: inzake de door de Minister van Sociale Zaken voorgeschreven verhoging. Ik had graag gezien, dat daar een aanvulling bij had gestaan, hoe de N.V. Water leidingmij daarover zelf gedacht heeft. Ik vind het wel wenselijk, wanneer er weer zoiets is, dat wij dan ook de zaak eens zelf doen onderzoeken, teneinde ervan overtuigd te worden, dat wat ge vraagd wordt billijk is. Nu komt de toelichting alleen van de Waterleidingmij, zijnde de belang hebbende, en dat vind ik een bezwaar. De Voorzitter: De belanghebbenden zijn de ge meenten, die zijn aandeelhouder. Ik vind niet, dat U dat zuiver stelt. De heer Hol vindt deze uit eenzetting te technisch; ik kan me deze moeilijk anders voorstellen. De heer Hol: Het verschil in kostprijsbereke ning tussen leidingen met een zéér gering ver schil in diameter kan uit de stukken, zoals die thans voor ons liggen, niet beoordeeld worden. Uit zakelijke overwegingen lijkt me zoiets wel noodzakelijk. Verder komt het mij voor dat be denkingen geuit kunnen worden tegen de in de berekeningen opgestelde verbruiksnorm per kraan, temeer omdat het hier ter plaatse zelden voorkomt dat van brandkranen gebruik gemaakt wordt. Nogmaals: het schrijven komt van de directie van het bedrijf, dat van ons vraagt een verhoging te betalen. In de toekomst zou ik, ook in andere soortgelijke gevallen, gaarne zien, dat dergelijke berekeningen ook van andere deskun dige zijde gecontroleerd worden, of er inderdaad overeenstemming is. De Voorzitter: Wij hebben die behoefte niet ge voeld. De heer Weterings: Ik kan aannemen, dat deze brief in de vergadering van burgemeester en wet houders besproken is, waar toch ook deskundigen bij zijn, die weten of dit juist is. Ik stel vertrou wen in de cijfers, want het zou al te gek zijn, om anders een dergelijke brief te schrijven. De heer Hol: Als ik alleen op de cijfers afga, moet ik zeggen, dat zij jarenlang te weinig heb ben berekend. Wethouder Van Langevelde: Ik heb in de aan deelhoudersvergadering van de N.V. Waterleiding mij. daar verschillende malen over gesproken, want in werkelijkheid is het zo, dat zij ver be neden de kostprijs hebben laten betalen. Nu komen zij met een drastische verhoging, die nog niet de helft van de werkelijke kosten bedraagt. Het is wel een grote verhoging, maar als zij de werkelijke waarde zouden berekenen, zouden wij het dubbele moeten betalen, dus ruim 400 ver hoging. Dat willen zij nog niet doen. Zij zijn dus nog aan de lage kant gebleven. Aandeelhouders zijn de gezamenlijke gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ik geloof niet, dat dit schrijven alleen van de directie afkomt, zonder dat de raad van commissarissen van deze dingen weet. De belangen van de gemeenten worden wel terdege behartigd. Het is wel een hard gelag om deze verhoging te betalen, dat is een andere kwestie, maar het is niet zo dat de Waterleiding- mij. onbillijk is geweest. De heer Hol: Ik vraag het in het kader van al deze maatregelen. Van regeringszijde zet men de duimschroeven aan en nu komt daar nog eens zoveel bij. Wethouder Van Langevelde: De Waterleiding mij. is geen sociale instelling. Zij moet rendabel gemaakt worden en dat is zij nog niet, dus als er dingen zijn, die bij de gemeenten in rekening ge bracht kunnen worden, dan doet zij dat. De wer kelijke kosten zijn nog veel meer, dus we betalen nog niet veel. Men heeft jarenlang te weinig gevraagd. De Voorzitter: U moet niet vergeten, dat wij ook onder het toezicht staan van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. U wilt een andere instantie deze zaak laten beoordelen. Het Ministerie van Sociale Zaken en het Rijksbureau voor de Drinkwatervoorziening zijn toch zeker deskundig. De heer Fijn van Draat: In verband met het gesprokene in de afdelingen over de afscheiding van het rijwielpad in de Axelsestraat, wil ik er nog op wijzen, dat er pas weer een ongeluk ge beurd is met een bromfiets, die daar overheen ge slagen is. De Voorzitter: Dit hebben wij in ieder geval genoteerd. Volgno. 372. De heer Weterings: Bij de afdelingsvergadering van de begroting heb ik reeds uw aandacht ge vraagd voor de gelden, die de bijzondere scholen zullen moeten opnemen als krediet, omdat de sub sidie niet tijdig genoeg binnenkomt. Dit betekent een aanmerkelijk renteverlies, waar bij het op maken van de begroting geen rekening mee wordt gehouden. Er is een voortdurende opname van enkele tienduizenden bij de banken, omdat de bij dragen niet tijdig genoeg afkomen. Wethouder De Vos: Welke bijdragen bedoelt de heer Weterings? De heer Weterings: Van salarissen enz. Wethouder De Vos: Dat is toch een kwestie van het Rijk? De heer Weterings: Als de gemeente, in een dergelijke positie verkeert, komt het uit de kas van de gemeente. De Voorzitter: Wij hebben hetzelfde euvel van de kant van het Rijk. Wethouder De Vos: De gemeente kan hier toch geen rekening mee houden, omdat dit geheel bui ten de wet staat. De gemeente kan niet een bij drage vaststellen, omdat het rijk te laat de be dragen overmaakt die nodig zijn voor de salaris sen. ■De heer Ollebek: De tussentijdse verhogingen komen volgend jaar pas. De heer Weterings: Daar moeten zij een kre diet bij de bank voor aanvragen, dat de gemeente uit eigen middelen beschikbaar kan stellen. De Voorzitter: De scholen kunnen vragen om een verhoogd voorschot. Wethouder Van Langevelde: Kunnen dan niet de gezamenlijke schoolbesturen in Nederland bij de minister reclameren? Dat ligt toch op hun weg. Wethouder De Vos: Dat is ook mijn bedoeling. De heer Ollebek: De bedoeling van de heer Weterings is dat door het opnemen van de gelden de rente hiervan wel kan betaald worden uit de vergoeding krachtens artikel 101 der L.O.-wet, maar dat hierdoor voor leermiddelen enz. een ie gering bedrag beschikbaar blijft. De Voorzitter: De schoolbesturen dienen zich zelf te verstaan met het Rijk. Wethouder Van Langevelde: Dat ligt niet jp het terrein van de gemeente. De heer Ollebek: Het gaat niet zo gemakkelijk. De heer Weterings: Bij de bespreking over de lonen voor onderhoudskosten kwam men voor de openbare scholen op een bedrag van 2,25. Ik heb hier de cijfers liggen, dat de scholen voor bij zonder onderwijs 3,75 moeten betalen voor on derhoud. Ik zou dit graag in Uw aandacht willen aanbevelen. De Voorzitter: Daar heeft de heer Ribbens ook reeds op gewezen. Hierna komt het voorstel tot het beschikken op verzoeken om subsidie in behandeling. Wethouder Van Langevelde: Ik wil not gaarne een toelichting geven over het begro, oedrag van het tekort. Het tekort van 220.566,is als volgt samen gesteld Voor rente en afschrijving goedgekeurde kapi taalsinvesteringen is meer nodig dan in 1957 ƒ24.000. Bovendien is uitgetrokken voor verdere investeringen van reeds in uitvoering zijnde wer ken (sportvelden en verlichting) ƒ21.900. Op de kapitaaldienst is geplaatst de Hervormde school, eerste gedeelte; aanschaf kolkenzuiger en bouw Schippersschool, ƒ34.300. De gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg zal meer kosten ƒ26.400. De onderwijs uitgaven voornamelijk voor voorbereidend hoger, middelbaar, nijverheids- en lager onderwijs zijn ƒ40.000 meer dan verleden jaar. Voor lonen en sociale lasten van personeel is meer uitgetrokken 28.000. Aan de inkomstenkant komt te verval len wegens beschikking over een deel van de salaris-reserve voor het sluitend maken van de begroting 1957 ƒ33.000. Dan is er opgevoerd een post van ƒ1,50 per inwoner voor onvoorziene uit gaven ƒ22.500, en een verhoogde storting krach tens art. 74 van het Woningbesluit van 6000. De openbare verlichting zal meer kosten 12.250. Over de verschillende hoofdstukken is nog een na delig saldo van ƒ9.291. Het totaal van deze pos ten is 257.641. Aan algemene en belasting-uitke ringen meer dan dit jaar is begroot 37.075, zodat het totale tekort op dit moment 220.556 be draagt. Dit zijn in globale trekken de tekorten van deze begroting. De heer F. Dieleman: Ik heb bezwaar tegen alle posten betreffende sport, spel, toneel en ver maak en ik wil graag aantekening, dat ik daar tegen heb gestemd. De begroting van het grondbedrijf, het woning bedrijf, de Dienst van Maatschappelijke Zorg en de gemeentebegroting worden hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 6. Rondvraag. De heer Hol: Voordat ik naar deze raadsverga dering kwam, werd ik opgebeld over de maatregel, die de politie zaterdag j.l. genomen heeft. Men vroeg, of er een mogelijkheid bestond, dat rijwie len, die op slot staan, tot zeker middernacht zou den mogen blijven staan, want dat hét uitermate moeilijk is, vooral voor hen, die in de buitenwijken of buiten Terneuzen wonen, en die in de kom moeten zijn. Ik zou hiervoor graag uw aandacht willen vragen. De Voorzitter: Daar zijn w(j mee bezig. Er werd zo'n ergeljjk misbruik gemaakt om overal maar een fiets weg te zetten, dat er tenslotte wel maatregelen genomen moesten worden. De heer Hol: Het is alleen jammer, dat er niet even van te voren op geattendeerd is. De Voorzitter: Dart had het zijn uitwerking gemist. De heer Weterings: Er wordt geklaagd, dat er op de openbare uloschool geen gelegenheid is voor de kinderen, die buiten Terneuzen wonen, om hun boterham daar op te eten. Er zjjn ver schillende ouders van buiten Terneuzen, die het een kostbare geschiedenis vinden, om hun Hinde ren elke dag een paar kwartjes mee te geven, om ergens in een café hun boterham op te eten. Bestaat er geen mogelijkheid, zoals bij andere scholen, om hier een regeling te treffen, dat dit op school kan geschiedep onder toezicht, waarbij de mogelijkheid ook geschapen wordt dat de kin deren iets. kunnen drinken? De Voorzitter: Dit is vroeger ook wel eens ge probeerd. Ik zal het bespreken met het hoofd van de school. De Voorzitter sluit de vergadering. WOENSDAG 27 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gewijde muz.7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws en weerber.8.15 Gr.; 8.30 Amus. muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.15 Idem; 10.30 Mor gendienst; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.37 Mid- dagpauzedienst13.00 Nieuws 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Kon. Mil. Kapel; 13.50 Gram.; 15.00 Jeugdconc.15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Muz. caus.17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Vocaal dubbel kwartet; 18.20 Spectrum; 18.30 Lezing; 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Op de man af; 19.15 Gr.; 19.30 Buitenl. overz.19.50 Gr.; 20.00 Radiokrant20.20 Radio Filharm. ork. en solist; 21.20 Klankbeeld; 21.50 Geestelijke liederen; 22.20 Gram.; 22.40 Amus. muz.; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitsl.; 23.20 Platennieuws 23.5524.00 Dagsluiting. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.90 V. d. vrouw10.00 Schoolradio 10.20 Gram.; 11.00 Gevar. pro gramma; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Tentoonstel lingsagenda 13.20 Hawaiian muz.; 13.50 Medische kron.; 14.00 Pianorecital; 14.30 Voor de jeugd; 16.30 Gram.; 17.15 Dans muz.; 17.50 Regeringsuitz.18.00 Nws en comm.; 18.30 Roemeens ork.18.40 Act.18.50 Gram. 19.00 V. d. kind.; 19.10 Toespr.; 19.25 VARA-Varia19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Comm.; 20.15 Zo warende twintiger jaren; 22.30 Gram.; 22.45 Caus.; 23.00 Nws; 23.15 Gram.; 23.30 Hammondorgelspel23.5024.00 Soc. nws in Esperanto. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Oude muziek; 14.00 Schoolradio16.00 Koer sen; 16.02 Ork. conc.; 17.00 Nws; 17.10 Vlaamse muz.; 17.50 Boekbespr.18.00 Solistencon cert; 18.20 Gram.; 18.30 V. d. sold.; 19.00. Nws; 19.30 Ierland ontmoet Vlaanderen20.30 Hoorspel; 21.50 Gram.; 22.00 Nws; 22.11 Pianorecital; 2255 23.00 Nieuws. VER. STATEN De Amerikaanse admiraal Rickover, deskundige van de marine op atoomgebied, heeft vrijdag in Detroit verklaard, dat de Sowjet-Unie bij het onderwijs het Europese voorbeeld gevolgd heeft en daarom op vele gebie den een voorsprong op de Ver. Staten heeft gekregen. De Ver. Staten moeten het feit onder de ogen zien, dat maar weinig leerlingen die de Amerikaanse „colleges" verlaten evenveel weten als leerlingen van Europese middelbare scho len. Het wordt tijd, aldus de ad miraal, dat wij „onze onderwijs- tempels reinigen en de kwali teit in ere herstellen". Wij kun nen van Europa leren hoe wij het onderwijs gelijke tred moe ten laten houden met de tijd, meende hij. ENGELAND boeren zelf moet worden gefi nancierd. ITALIË Volgno. 238. De heer Compiet: Het is mij bij deze post opge vallen, dat alleen in de kom Terneuzen is voor zien in het onderhoud der straten; het valt me tegen, dat er geen enkele straat in Sluiskil is ge noemd, terwijl toch b.v. de Nieuwe Kerkstraat in een toestand verkeert, die niet rooskleurig is. Ik zou graag zien, dat deze straat ook voor vernieu wing in aanmerking kwam. Wethouder De Vos: De heer Compiet moet be denken, dat hier staat „onder meer". Het is steeds gewoonte, om enkele straten te noemen, maar of het van veel belang is, weet ik niet. In de loop van het jaar komen door verschillende omstandig heden soms heel andere straten het eerst in aan merking. Ik heb zelf herhaaldelijk gesproken over de Nieuwe Kerkstraat, omdat die voorbij de kerk zo slecht ligt. Daar moet een nieuwe bestrating komen. Het herleggen van een bestrating is ge makkelijker dan een nieuwe bestrating, in ver band met het materiaal. De aandacht heeft het wel, dus ook al staat het niet genoemd, dat wil niet zeggen dat er niets gebeuren zal. Ik heb Gemeentewerken al opgedragen hierover een be groting in te dienen. De heer Compiet: Mag ik dan aannemen, dat al vast de putten opnieuw nagezien worden, dat er een beetje onderhoud aan besteed wordt? Wethouder Van Langevelde: Dat helpt niets, dat is al herhaaldelijk gebeurd. Wethouder De Vos: De straat moet wel verbe terd worden, maar met een beetje grint in de putten gooien schiet men niets op. Schadevergoeding voor Bevan, Crossman en Philips Een Londense jury heeft vrij dag aan de Britse socialistische leiders Bevan, Crossman en Phi lips een schadevergoeding van 25.000 gulden per man toege kend wegens aantasting van hun goede naam door het Brit se politieke weekblad „Specta tor". Het blad had onlangs geschre veto, dat Bevan zich op een Ita liaanse socialistische conventie in Venetië „als een tank heeft laten vollopen met whiskey en koffie" en dat ook Crossman en Philips teveel gedronken had den. ZWEDEN. De Zweedse regering zal de boeren, die door de abnormaal sterke regenval van dit jaar naar schatting 160 miljoen gul den schade hebben geleden voor ongeveer de helft van dat bedrag leningen op gunstige voorwaarden verstrekken. De kans is echter groot dat het hier slechts formeel een lening zal betreffen, doordat, zoals ook Bij de Italiaanse uitgever Fel- trinelli (een lid van de commu- riistische partij) is vrijdag j.l. de roman „Dokter Zjivago" van Boris Pasternak, een vooraan staande Russische lyrische dich ter, verschenen. Het boek, een semi-autobio- grafisch werk dat gebaseerd is op de stelling dat de politiek van geen betekenis is voor de voornaamste levenskwesties, is ondanks afkeuring van de Rus sische communistiche partij toch door Feltrinelli uitgege ven, omdat Pasternak volgens hem n.iet rebelleert tegen het Sowjet-regering, en een oprecht werk heeft willen schrijven. De vorige week werd uit Lon den gemeld, dat de Russen ge probeerd hebben de uitgave van het boek door de Londense uit geverij Collins te verhinderen door te zeggen, dat 't boek her zien moest worden. De 67-jarige dichter zelf had om terugzending van het boek gevraagd. De Lon dense uitgever verklaarde dat ook Feltrinelli dit verzoek had ontvangen. Collins zou de Rus sische verzoeken geweigerd heb ben. Wel had de firma de pu- blikatie opgehouden om te voor komen dat Pasternak in moei lijkheden zou komen. Maar als het boek in Italië uitgegeven ^ou worden, zou ook Collins dit doen. FRANKRIJK ruw of schraal benoemd tot hoge commissaris van Kreta. Later bood hij de Griekse marine zijn diensten aan. Prins George was zeer ontwik keld. Behalve het Grieks be heerste hij het Frans, het En gels, het Duits en het Deens. Hij woonde reeds lang bij Pa rijs, waar hij een grote verza meling kunstvoorwerpen uit de Napoleontische tijd aanlegde. Hij stond in nauw contact met talrijke vooraanstaande Fran sen op letterkundig, weten schappelijk en politiek gebied, onder wie Aristide Briand. De Franse senator Michel Debre heeft op een bijeenkomst te Vouvray, nabij Tours, die werd bijgewoond door een vier honderdtal vertegenwoordigers der voormalige Gaullisten en van de „vrije Fransen", die in de tweede wereldoorlog onder leiding van de generaal hebben gestreden, een oproep gedaan voor „drie jaar autoritair be stuur, onder leiding van gene raal De Gaulle, om Frankrijks politieke stelsel nieuw leven in te blazen". „Wij hebben geen tijd te ver liezen. De wereld kent geen me delijden voor volken, die geen gevoel hebben voor orde en dis cipline", verklaarde hij. Senator Debre verklaarde ook dat een verloren gaan van Al- gerië in Frankrijk een heftige reactie zou veroorzaken en dat het dan in het belang van de Sowjet-Unie zou zijn van de Franse communistische partij een „partij der nationale vergel ding" te maken. Prins George van Grieken land, oom van koning Paul van Griekenland, is zondagavond in zijn woning te Saint-Cloud bij Parijs op 88-jarige leeftijd over leden. Zijn vader, prins Christiaan van Denemarken, besteeg in 1863 als George I de troon van Griekenland. Prins George was een neef van koning George VI van En geland en van Tsaar Nikolaas van Rusland. Hij was gehuwd met prinses Marie Bonaparte. In 1895 redde prins George in bij vorige gelegenheden vaak is!Japan het leven van zijn neef. JAPAN gebeurd, het bedrag niet zal worden teruggevorderd. De rijksdag moet de overeenkomst betreffende de lening nog goed keuren. Tussen de regering en de ge organiseerde landbouw in Zwe den worden thans besprekingen gevoerd over het invoeren van een verplichte oogstverzekering. Volgens het blad „Stockholms Tidningen" is men in land- bouwkringen tegen zo'n verze- Nikolaas van Rusland, die toen nog kroonprins was. Een fana ticus deed een aanval op prins Nikolaas, maar prins George wist de. man, dank zij zijn grote lichaamskracht, te overweldi gen. Twee jaar later werd hij, na de opstand van de Kretenzers tegen het Turkse bewind en de ontruiming van het eiland door de Turkse troepen, door de be schermende landen Enge- kering, als die geheel door de land, Frankrijk en Rusland Onder een nieuw vijfjaren plan voor economische expan sie, dat naar verwachting de volgende maand door het Ja panse kabinet zal worden goed gekeurd, wil Japan zijn totale uitvoer uitbreiden tot 4.730 mil joen dollar in 1962, vergeleken met een uitvoer ter waarde van 2,3 miljoen dollar in 1956. Door deze grote uitbreiding van de export wil Japan komen tot een verhoging van zijn nationale produkt en zijn nationale inko men met het doel werkgelegen heid te scheppen voor ongeveer 5 miljoen arbeiders. De uitvoer naar de landen van Zuid Oost-Azië zal worden uitgebreid van 935 miljoen dol lar in 1956 tot 1,5 miljard dollar in 1962. Toonaangevende Japanse za kenlieden hebben naar aanlei ding van dit programma als hun mening te kennen gegeven, dat de nadruk moet worden ge legd op de levering van zware industriële en chemische goede ren aan onder-ontwikkelde lan den en van optisch materieel en dergelijke goederen naar de meer ontwikkelde landen. De gemeenteraad van Naha, de hoofdstad van het door de Amerikanen bezette Japanse eiland Okinawa, heeft de bur gemeester, die tegen de Ameri kaanse bezetting is gekant, van zijn functie ontheven. Het be sluit werd met 17 tegen 10 stem men genomen. Volgens de bestaande wetge ving kon de burgemeester, Ka mejiro Senaga, slechts met een meerderheid van twee derden worden afgezet, maar de Ame rikaanse hoge commissaris van het eiland vaardigde zondag een decreet uit, waardoor het de liberale tegenstanders van de burgemeester mogelijk werd gemaakt, deze met eenvoudige meerderheid te ontslaan. On langs had Senaga, die secreta ris-generaal van de „Volkspar tij" is, in de gemeenteraad ver klaard, dat men „de strijd moest aanbinden om een einde te maken aan de militaire dic tatuur over het eiland". De Japanse socialistische par tij heeft de regering-Kisji ge vraagd, bij de Amerikanen te protesteren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ech ter laten weten, dat de Japanse regering zich volgens de be staande wetten niet kan men gen in een conflict tussen de bevolking van Okinawa en de Amerikaanse autoriteiten. DENEMARKEN Het Russische slagschip No- vorossiïsk van 23.000 ton (ge bouwd in 1911) zou op 29 okto ber 1955 in de haven van Se- bastopol zijn gezonken, waarbij 1500 opvarenden de dood zou den hebben gevonden, aldus een bericht van de correspon dent te Bonn van het Deense conservatieve blad Berlingske Tidende. Slechts 21 beman ningsleden zouden er het leven afgebracht hebben. De corres pondent schreef dat de Russen erin geslaagd waren deze ramp twee jaar lang voor het Westen verborgen te houden totdat een der getuigen, kapitein Predstjef- ski, onlangs naar West-Duits- land uitweek en het vertelde. De Novorissiïsk, het oude Ita liaanse oorlogsschip Giuli Ce- sare, zou op een Duitse mijn zijn gelopen, waardoor de romp een scheur van zeven meter had gekregen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6