Amerikaans blad over de economische groei van West-Europa De „vijf-minuten-staking Djakarta Proef de nieuwe Moccona m Kruidenkracht! Paus Pius XII over morele problemen in de geneeskunde Sigarettenfabrikanten adresseren over verhoging omzetbelasting Russische aanslag op het leven van Tito ging niet door MOCCONA Zes vrouwen en één man Binnenlands nieuws T.WEEDE BLAD Dinsdag 26 november 1957 12e jaargang no. 4229 Stijgende arbeidsproduktiviteit de sleutel tot Europa's welvaart Langdurig proces in vrijspraak geëindigd. LEER OM LEER Conflict in de Belgische diamantindustrie opgelost 12 minutuen voor het vastgestelde tijdstip MEDEDELINGEN VAN EEN VROEGERE AMERIKAANSE CONTRA-SPION Een vroegere agent van de Amerikaanse contra spionage, de filmproducer Boris Morros, schrijft in het nummer van maandag van het Amerikaanse tijdschrift „Look", dat een Russische samenzwering tegen het leven van president Tito van Zuid-Slavië in maart 1953 twaalf minuten voor het vastgestelde tijdstip van de aanslag werd afgelast. Dr. Nathan vrijgesproken. OPERATIE-K AN KERPIT Besmettelijke ziekten RAKETTEN VOOR DENEMARKEN de extra-krachtige poederkoffie van Douwe Egberts pittig en vol aroma poederkoffie direct klaar in de kop Cjggflgi n Straten waren verlaten Sirenes loeiden Kerkklokken luidden Trommen van de moskeeën lieten hun gedreun horen ©m klokslag twaalf uur 's middags werd in Djakarta maandag alle aktiviteit onderbroken, toen de gehele be volking het werk neerlegde, om zich gedurende vijf minu ten te „concentreren" op de Indonesische aanspraken op .Westelijk Nieuw-Guinea. GEVALLEN EN LATER OVERLEDEN West-Europa is een continent met een toekomst, dat met ver bazingwekkende snelheid het verschil tussen zijn prodnlcttvttett en levensstandaard en die van de Verenigde Staten inhaalt, zo wordt gezegd in een speciaal artikel in „Fortune" over de economische groei van West-Europa. In de afgelopen vijf jaren, al dus „Fortune", heeft W.-Europa zij» industriële produktie met 37 en zijn verbruik van duur zame goederen met ongeveer 60% verhoogd. ■Europa's na-oorlogse vooruit- ga*g is volgens het blad nauwe lijks opgemerkt, omdat zij niet de opzienbarende kenmerken heeft van grote politieke en mili- Een proces, dat reeds veertien jaar aan de gang was, is vrijdag geëindigd mét de vrijspraak van bijna driehonderd inwoners van Morrone di Sannio in de Abruzzen, die er van waren be schuldigd, in oktober 1943 een opiagplaats van tarwe en olie te hebben geplunderd. De verdedigers van de be klaagden, voor het merendeel vrouwen, verklaarden dat de beschuldigden honger hadden gehad en ook moesten zorgen voor ontsnapte geallieerde ge vangenen en gedeserteerde Ita liaanse militairen. Voorts had den zij gehandeld uit haat te gen de fascistische autoriteiten, die de tarwe en de olie hadden opgeslagen en uit vrees dat de Duitsers zich er van zouden meester maken. De rechtbank van Larino ging met deze argu menten akkoord en verklaarde de „patriottische amnestie" van 1946 op de beklaagden van toe passing. De uitspraak werd met gju»ch door de dorpelingen op de tribune begroet. taire gebeurtenissen. Dit is de reden, waarom de wereld zich nog steeds weinig bewust is van de werkelijke afmetingen en de draagwijdte van een van de meest belangrijke economische ontwik kelingen van deze tijd, die onge twijfeld de belangrijkste is van de afgelopen tien jaar. De stijgende arbeidsprodukti viteit noemt het blad de sleutel tot Europa's welvaart. De kapitaalbehoeften van een dynamisch en zich uitbreidend Europa zijn volgens „Fortune" kolossaal. In de nabije toekomst zullen de jaarlijkse investeringen voor de energieopwekking met een derde toenemen, die in open bare werken met minstens de helft, die in het vervoerswezen met 30 procent, die in de dienst- verleningsbedrijven met ongeveer 25 procenten die in de verwer kende industrie met ongeveer 20 procent. De toekomstige econo mische groei van West-Europa wordt o.m. verzekerd door het feit, dat in Europa een groter ge deelte van de produktie voor in dustriële investeringen wordt be steed dan in Amerika en dat deze investeringen in Europa veel sneller toenemen dan in de Ver enigde Staten. Belangrijk is ook, dat de Europese doorbraak van de afgelopen vijf jaar aanzien lijk bijdraagt tot de groei en de welvaart van de gehele wereld, aldus „Fortune", dat tenslotte opmerkt, dat de economische groei van WestEuuropa groter is dan die van de Sowjet-Unie. De Franse afgevaardigde Ray mond Dronne heeft in een inter pellatie aan premier Gaillard de aandacht gevestigd op „de gele genheid voor Frankrijk, dringend wapens te zenden aan de Cypri sche verzetsbeweging en de te genstanders van het in Oman ge vestigde bewind". Verder zegt Dronne, dat vol gens inlichtingen uit goede bron de Sowjet-Unie en Egypte klaar staan om de revolutionaire ele menten in beide landen uit te rus ten en te bewapenen. De Britse regering zou zeker begrijpen, al dus Dronne, dat 't voor de weste lijke en Atlantische solidariteit van groot belang is, dat weste lijke wapens daarheen gezonden worden voordat communistische of Egyptische wapens die gebie den bereiken. Sedert eeuwen heeft de mens met een soort oerinsttnet begrepen dat de natuur de bror ts van leven en van genezing. Bij de moderne leefwijze hebben wij meer dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBESAN zijn H kruiden met elk een eigen werking die het lichaam zuiveren en de organen activeren. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver stopping. vale teint, enz. verdwijnen met HERBESAN Kruidenthee Verkrijgbaar bij apotheker of drogist a f 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden). Het paritaire comité van de Belgische diamantnijverheid deelt mede, dat er in het huidige con flict volledige overeenstemming is bereikt. Er wordt een societal fonds ingesteld, waarvan alle diamantbewerkersbond en de ren. Het syndicaat der Belgische diamantnijverheid, de algemene diamantbewerkedsbond en de Christelijke diamantbewerkers centrale zijn overeengekomen de lonen met drie procent te verho gen. De patroonsvereniging „De Belgische Diamantfabrikant" zal in de loop van deze week een be slissing hierover nemen. In een adr es aan de Tweede Kamer heeft de Stichting Sigaretten industrie 'n beroep op de Kamer gedaan, te willen medewerken aan een wijziging in het ingediende voorstel tot verhoging van de omzet belasting op sigaretten. der inlichtingen over het aantal atoombommen in de Verenigde Staten en over de snelheid waar mee deze wapens worden aange- maakt Over een mislukte proef met een Russische waterstofbom, in 1951 schrijft Morros, dat hierbij een Amerikaan, een Brit en een Italiaan, die voor de Russen werkten, om het leven zijn geko men. Paus Pius XII heeft voor art sen een rede gehouden over de morele vraagstukken, verbon den aan het bijbrengen van be wusteloze patiënten, die op de grens tussen dood en leven zweven. De Paus verklaarde dat men moet aannemen dat er mense lijk leven is zolang de „vitale Dr. Otto Nathan, de uitvoer der van de laatste wil van dr. Albert Einstein, is vrijdag vrij gesproken van twee aanklach ten, dat hij minachting voor het congres zou hebben getoond, door te weigeren de commissie inzake on-Amerikaanse activi teiten van het Huis van afge vaardigden mee te delen of hij •®it lid van de communistische l»artij is geweest. Op dertig mei was dr. Nathan schuldig bevon den, maar dezelfde rechter sprak hem nu vrij op grond van een uitspraak van het opperste gerechtshof. BOM BIJ VENLO'S NIEUWE BRUG GEVONDEN. Bij het verrichten van graaf werk voor de riolering is op twee meter diepte en op slechts twee meter afstand van de druk bele den Antoniuslaan te Blerich (Venlo-West) vlak bij de oprit van de nieuwe Maasbrug een on- ontplofte bom van 250 kg gevon den. De hulpverleningsdienst zorg de terstond voor bewaking van deze gevaarlijke plaats. Onder zocht wordt thans op welke wijze het projectiel onschadelijk kan worden gemaakt. De strijd in Birma. De rebellen in Birma, com munisten inbegrepen, die zich aan de regering van Birma over geven, zullen als zij dit willen van deze regering geld kunnen krijgen om in de dorpen van het land aan de slag te gaan, aldus is zondag officieel in Rangoon be kend gemaakt. Krachtens een nieuw project tot rehabilitatie van deze rebel len wordt hun, als zij zich over geven, ook de kans geboden deel te nemen aan de ontwikkelings projecten van de regering. In de afgelopen week hebben zich o.m. 71 leden van een pro- communistische rebellenorgani- satie overgegeven. In het Britse leger begint van daag een „Operatie Kankerpit", waarbij 9.000 Britse militairen hun hart kunnen luchten en ver tellen mogen wat er volgens hen aan de dienst mankeert, zo meldt de „Sunday Dispatch". De operatie is georganiseerd door het ministerie van Defensie, dat wil nagaan op welke manier de dienstneming bij het leger aantrekkelijker gemaakt kan worden voor vrijwilligers. Het leger heeft per maand 23.000 recruten nodig en het on derzoek houdt kennelijk verband met het plan van de regering de dienstplicht op te heffen en een geheel uit vrijwilligers bestaand leger op te bouwen. Het eerst komen militairen aan het woord die in Duitsland, op Cyprus, in Afrika en Oost-Azië zijn gelegerd. functies van het lichaam voor zover deze duidelijk onder scheiden zijn van het leven van de organen zonder meer zich nog spontaan of met behulp van kunstmatige middelen de monstreren". Hij zei dat de moderne mid delen voor het bijbrengen, van een zieke niet in zichzelf immo reel zijn en wees erop dat een arts in normale gevallen het recht heeft moderne apparatuur te gebruiken om kunstmatige ademhaling toe te passen, maar dat de arts hiertoe niet ver plicht is tenzij deze toepassing de enige manier is om een an dere morele plicht na te komen. Paus Pius XII verklaarde dat het geoorloofd is een patiënt, die eigenlijk reeds dood is, te la ten sterven, als zijn familiele den deze moderne techniek on gepast vinden en er de voorkeur aan geven, dat de patiënt in kwestie in vrede sterft. Met be trekking tot de vraag wanneer men kan aannemen dat iemand „dood" is, zei de Paus dat deze vraag op grond van religieuze en morele principes in indivi duele gevallen niet met zeker heid beantwoord kan worden. Het gaat hier om de vraag of iemand reeds dood is, nadat hij een hersentrauma, die bewuste loosheid veroorzaakt en de, ademhalingsorganen verlamt heeft gehad, hoewel de direkte gevolgen van de bewusteloos heid, door toepassing van kunst matige ademhaling, niet onmid dellijk intreden, of dat de dood pas een feit is op het ogenblik dat de bloedsomloop definitief stilstaat, ondanks voortgezette! toepassing van kunstmatige ademhaling. Dit laatste stand punt wordt verdedigd door de meeste medici. De voorgestelde verhoging van het tarief van omzetbelasting op sigaretten van 5 procent op 8 procent, waarmede het totale belastingtarief - accijns en om zetbelasting tezamen stijgt van 67 procent tot 70 procent van de kleinhandelsprijs, is volgens de adressante niet in overeenstem ming met de verklaring, respec tievelijk toezegging, neergelegd in de bestedingsnota van 15 fe bruari 1957, en die moet worden gelezen als sluitstuk van de be sprekingen, die januari 1957 tus sen overheid en bedrijfsleven zijn gevoerd. In deze verklaring wordt gezegd: „Indien een 'geringere stijging van de opbrengst van de tabaksfabrikanten zou plaats vinden dan waarmede rekening is gehouden, zou naar andere com pensaties moeten worden uitge zien". Verder zien de sigarettenfabri kanten een Vergroting van de dis criminatie in tweeërlei richting: tussen de sigarettenroker en die van sigaren en shagtabak zowel als tussen de sigarettenindustrie en de sigaren- en kerf (shag)- tabakindustrie wegens een ver zwakking van de concurrentie positie van de sigarettenindus trie. Men komt tot de conclusie dat indien het verantwoord wordt ge oordeeld het sigarettenverbruik in maatregelen tot dekking van een begrotingstekort te betrek ken, het niet gerechtvaardigd is, de grotere behoefte aan midde len eenzijdig te verhalen op het sigarettenverbruik. Dan is het I redelijk, aldus het adres, de las ten evenredig over de verbrui kerscategorieën van sigaren, kerf en sigaretten te verdelen. Verzocht wordt, het wetsvoor stel zodanig te wijzigen dat zowel het fiscale als het economische aspect op een evenwichtige wijze tot zijn recht komt. De vraag hoe dit zou kunnen geschièden ware te onderzoeken, suggereren de fabrikanten, in een openhartig overleg tussen de overheid en be drijfsleven. Een Russische agent, ver momd als geestelijke, zou met medewerking van een zestal andere agenten de moordaan slag plegen. De Russische te genorder bereikte de vermom de agent twaalf minuten voor de aanslag. Volgens Morros werd hij door de Russen naar Zuid-Slavië ge zonden om daar als Amerikaanse filmproducer gegevens te ver zamelen. Hij had over zijn activi teit een rapport van zeventig bladzijden uitgebracht, waarin hij wees op 't grote aantal Rooms- Katholieke geestelijken, dat in Zuid-Slavië reist. Dit rapport heeft kennelijk een rol gespeeld bij het op touw zetten van de samenzwering, aldus Morros. Verder schrijft hij in „Look", dat hij als Amerikaanse contra spion heeft vernomen, dat de ver- oordeelde Russische spion Soble foto's en plaatsaanduidingen had ontvangen van bunkers, waar Amerikaanse atoombommen lig gen opgeslagen. Soble kreeg ver- In de week van 10 tot en met 16 november zijn twee gevallen van poliomyelitis met verlam ming aangegeven, namelijk te Meppel en te Utrecht, en zeven gevallen van paratyfus b, name lijk te 's-Gravenhage vijf en te St. Jansteen en Veldhoven elk één. De Ver. Staten hebben Dene marken aangeboden raketten te leveren van 't type „Nike-Ajax", aldus heeft de Deense minister van Defensie, Hansen, verklaard. Het type „Nike-Hercules", dat driemaal zo grote reikwijdte heeft zou wel aan Noorwegen zijn aan geboden maar niet aan Denemar ken, aldus Hansen. jj Douwe Egberts Week-end bus f 1.3o Normale bus f 2.40 (of potje) Gezinsbus f 8.90 door BRUNO J. VAN LHEENKE. 30) Nadruk verboden. verlaten. De nomen door het centrale comité Alle straten waren arbeiders in de fabrieken en de ambtenaren in de regerings kantoren onderbraken hun werk. toen precies op het mid daguur sirenes begonnen te loeien, kerkklokken luidden en de trommen van de moskeeën hun gedreun over de stad lie ten horen. Deze demonstratie werd onder van actie voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea, dat on der leiding staat van de minister van Voorlichting, Sudibjo, nadat oud-vice-president Hatta in het begin van de vorige week een suggestie daartoe had geopperd. Ook in alle andere delen van Indonesië zou deze demonstratie worden gehouden. „Doe niet zo stom, kerel, en kom te voorschijn! Je hebt geen schijn van kans om over die schutting te komenik schiet je neer voordat je goed en wel naar boven bent geklauterd!", riep de man. „Al beloof je mij een specu laaspop!", mompelde ik, „je ziet mij kennelijk niet en mag mij komen zoeken!" Ik zegende nu dezelfde rom mel, die ik op de heenweg ver wenst had. Die rommel op de binnenplaats, bestond n.l. onder meer uit een groot aantal kis ten en in één van deze kisten, die behoorlijk groot waren, was ik gekropen. De kist lag met de open zijde loodrecht op de grond. Mijn hoop was, dat de detective aan het zoeken zou slaan, langs mijn kist zou ko men en niet in die kist zou kij ken. Zo gek zou dat allemaal niet zijnde kist lag op de meest aannemenlijke en kortste route en de detective zou waar schijnlijk niet op het idee ko men, dat ik zo gauw op het idee was gekomen om in die kist te kruipen en nog minder, dat ik de ideeënserie besloot met op een heel leuk ander ideetje te [komen. Van dat laatste bleek j hij inderdaad geen idee te heb ben, totd&t het te laat was. Hij was gaan zoeken, liep langs de kist en keek niet. Dat werd zijn noodlot. Het laatste idee waar ik op was gekomen was n.l. dit. zodra de man voorbij is, trek ik hem zo hard mogelijk aan zijn benen en geef ik hem tegelijker tijd een flinke duw in de knie holtes. Het kan niet anders, of hij valt dan. Van val en verwar ring maak ik gebruik, door hem zijn revolver te ontnemen en hem met zijn eigen revolver een dusdanige klap óp het hoofd te geven, dat hij wél enige tijd be wusteloos is, maar verder geen nadelige gevolgen van de aai heeft. Het geluk was dit keer met mijtrekken, duwen, revol ver ontfutselen en klappen ver kopenalles ging volgens plan en een kwartier later zat ik geheel verkleed in de taxi, die mij naar hotel Monte Chan ce brachtik was ontevreden en zag er verfomfaaid uit. „Een nèire avond", dacht ik. Hoofdstuk XIV Toen ik, precies twee en een half uur nadat ik uit de dancing was vertrokken, weer terug kwam, bleek het gezelschap in een bijzonder vrolijke stemming te zijn en werd het mij geloof ik een beetje kwalijk genomen, dat ik niet direkt net zo vrolijk was. Drink eerst maar een paar glazen champagne", zei Ansvan Rhenen en zij streek mij met tedere beweging over het haar. Aan die tederheid schonk ik echter niet de meeste aandacht als door een magische kracht werden mijn ogen getrokken naar de figuur, in een fauteuil tje dat een paar meter van mij af stond. Het was een eenzaam figuur. En een zeer dik figuur. En voor de tweede keer die avond schold ik op Masköwitsk „Engerd!" Masköwitsk was niet alleen door mij ontdekt. Hellen, waan mee ik, een paar minuten na mijn terugkeer in de nachtclub, danste, vertelde mij een beetje zenuwachtig,naar het mij toescheen dat zij het liefst maar zo gauw mogelijk wèg wilde gaan, omdat er „iemand" gekomen was, die haar liever niet moest zien, .dit, omdat zij hem een klein leugen tje „terwille van een goed doel" had verteld en omdat het, als hij haar hier zag, uit zou ko men, dat haar vertelseltje een leugenachtig vertelseltje was geweest. „Zeg dat je je plotseling niet erg lekker voelt", ried ik haar met enig leedvermaak aan. Ik begreep heel goed, dat het Hellen om Masköwitsk ging, al snapte ik absoluut niet hóe de vork nu eigenlijk precies aan de steel zatwat Masköwitsk te maken had met Hellen en met de rest van mijn nieuwe vrien den en wat zij allemaal uit staande hadden met de O.M.M. Ik vond het toch wel erg vreemd en in het oog lopend, dat Masköwitsk, die een dik uur geleden nog lekker lag te snur ken in hotel Monice, nu in avondkleding in deze nachtclub zat te niksen; hij was helemaal alleen. Had hij mij niet her kend, toen hij en de hoteldetec tive mij vanavond in zijn ka mer snapten? Of herkende hij mii wel? Was het misschien de bedoeling, dat ik, bij mijn aan komst in Monte Carlo, Mas köwitsk had gezien, dat ik hem gevolgd was en zélfs, dat ik zijn Kamers binnen zou dringen? Het leek mij een gewaagde theorie. Maar onder deze om standigheden was ik wel op der gelijke thorieën aangewezen Hellen nam mijn raad aan en verdween. Ik arme zou ditmaal graag met haar mee zijn ge gaan, maar kon mij moeilijk .nu al wéér excuserenhaar vader begeleidde haar en ik bleef waar ik was, hetgeen op zich zelf genomen niet zo erg was, maar met het oog op de dikke toch weer niet zo heel léuk ook. Ik bedacht iets anders: ik stel de voor, naar een andere club te gaan, één, waar die avond een heel goed cabaret was, zoals ik toevallig had gelezen. Het lukte! We braken op en togen naar de. door mij bedoelde club. Masköwitsk heb ik die avond niet meer gezien. (Wordt vervolgd.) K. L. jll. VLIEGTUIG TIJDENS LESVLUCHT BESCHADIGD Tijdens een lesvlucht is maan dagmorgen een Super Constei lation van de K.L.M. bij het starten op Schiphol aan het eind van de baan van het ver harde gedeelte geraakt, waar door het toestel lichte schade opliep en waarbij onder meer de propellers werden verbogen. Een en ander was het gevolg van een, aan het eind van de baan, noodgedwongen onderbro ken start. Instructeur van de P.H.-L.K.F. (Phoenix) was de heer R. T. Esser. Geen van de beman ningsleden liep enig letsel op'. De Super Constellation van de K.L.M. de Phoenix met in structeur Esser wilde maandag morgen voor een lesvlucht star ten van baan 14, wélke bij de hangars van Schiphol begint en tot vlakbij de rijksweg Amster dam-Den Haag loopt. De start moest door tot nu toe niet be kende oorzaak worden onder broken en bij het krachtig rem men sprongen twee banden van de wielen van het landingsge stel. Dertig meter van het ver harde gedeelte af kwam de „Phoenix" tot stilstand. Alleen de propellerbladen van de lin ker binnenmotor zijn bescha digd. De rijksluchtvaartdienst stelt „Phoenix" naar een der han gars. NACHTWAKER VERDRONKEN De 65-jarige nachtwaker W. A uit 's Gravenhage is vrijdag nacht in een zijarm van de Vliet bij de Binckhorstlaan i* Den Haag verdronken. Zijn familie waarschuwde za terdagochtend de politie, omdat de man die nacht niet was thuisgekomen. De politie dregde het water bij de Vliet af en vond het lijk. DE LEEGSTAANDE WONINGEN TE BERGEN OP ZOOM Nog steeds staan de 32 nieuw gebouwde woningen aan de Ge neraal Spoorstraat en de Victo riestraat te Bergen op Zoom, waarvan de eersten reeds in augustus werden opgeleverd, leeg. De daken van deze wonin gen vertonen golvingen, waar door de architect ze niet wenst op te leveren. Aan deze toe stand zal dezer dagen een einde komen. De oorzaak van de door zakking der daken ligt in het feit, dat niet de voorgeschreven dakelementen zijn gebruikt. De gemeente zal deze week begin nen de daken op kosten van de aannemer in orde te brengen, terwijl deze week de woningen tevens kunnen worden betrok ken, daar de noodzakelijke her stellingen kunnen worden uit gevoerd, ook al zijn de wonin gen bewoond. In het Wilhelminagasthuis is overleden een 78-jarige Amster dammer, die onder de invloed van sterke drank in de Brou wersgracht was gevallen. Twee voorbijgangers hebben de be jaarde man aan de wal getrok ken. Hij moest in het Wilhelmi nagasthuis worden opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5