TIP van BOOTZ Uit de Provincie té de herkomst der Axelse bevolking Eric de Noorman - De ontembare a BEURS0VERZ1CHT Mr P. Dieleman hield fe Axel boeiende lezing over KAPITEIN VAN 20.000ste SCHIP („PIETER S") KREEG GESCHENKEN Zo'n gezellig glaasje. - TERNEUZEN. AXEL KAPELLE. OOSTBURG SAS VAN GENT. SLUISKIL AGENDA SLUIS. ZUIDZANDE. KLEURLOZE MARKT Beursindices 130.61 130.06 130.45 123.82 122.99 122.99 106.24 105.91 106.24 71.58 71.58 71.86 175.36 176.39 177.33 N abeurskoersen Het was deze keer zeker geen traditioneel „gewoonte" wel kom, dat een voorzitter van een bijenkomst het publiek en de spreker toeriep. De voorzitter van deze avond, dr. Wesseling uit Terneuzen, zal wel een grote voldoening heb ben gehad toen hij de aanwezi gen een welkom toeriep en de spreker inleidde, want zelden zal het gebeuren, dat er zoveel men sen. opgekomen waren om naar eets lezing over een ver voorbije tijd te luisteren. Maar het was nu allemaal, evenals de spreker, iets bijzonders. De 84-jarige te Axel geboren en thans te Amersfoort woon achtige heer mr. Petrus Diele man, of advocaat Dieleman zo als mr. Dieleman door de bevol king algemeen genoemd werd tijdens zijn Middelburgse perio de. was naar Axel gekomen om voor de Oudheidkundige Kring te spreken over de her komst van de bevolking van Axel. Zoals gezegd dr. Wesseling leidde de met een hartelijk ap plaus ontvangen mr. Dieleman in en zei dat de Oudheidkundi ge Kring „De vier ambachten zich ten doel stelt door lezingen en publicaties de historie der' Vier Ambachten te laten leven. De Vier Ambachten dat waren die van Axel, Hulst, Assenede en Bouchaute. Deze ambachten hadden op bestuurlijk gebied zelfstandigheid, maar moesten geregeld vechten tegen de grote baas Gent, welke deze gebieden terroriseerde. Wij willen de be volking op de hoogte brengen met het werk van de Kring en wie kunnen we hiervoor beter in ons midden hebben dan mr. Dieleman waarvan wij weten, dat hij een grote liefde voor het land van zijn herkomst heeft. Hij is in Axel geboren en is al tijd een bewonderaar gebleven voor zijn geboortestreek. Zeer 'groot zijn de verdiensten van mr. Dieleman voor de geschiede nis van Axel. In 1936 heeft hij ee» rede gehouden toen het 350 jaar geleden was, dat Axel door Prins Maurits op de Span jaarden veroverd was. Deze rede is nadien als brochure uitgege ven: „De herkomst van de be volking van Axel" is zeer inter- resant om te lezen. Hieruit kan ook worden verklaard waarom de volksaard in het land van Axel anders is dan in „Het land van Hulst". Iemand heeft wel eens gezegd „Axelaars zijn vlees noch vis". Wij zijn geen noorderlingen maar ook geen zuiderlingen. Wij horen nergens bijmaar dit is een volko men misvatting en dit zal mr. Dieleman aan de hand van een studie in de doop- en trouwboe ken van omstreeks 1600 en later duidelijk maken. Hierna verkreeg mr. Dieleman het woord en deze was dadelijk midden in zijn onderwerp: Hij hoopte maar, zei hij, dat deze rede niet zijn zwanenzang zou worden. Mocht dit echter wel zo zijn, dan zou het betekenen, dat hij dan in elk geval zou eindigen met spreken in de plaats waar hij begonnen is te schreeuwen. Want in dit Axel heeft zijn wieg gestaan. Hij ver haalde van de vele boeken, die hij had geraadpleegd om zich in de geschiedenis te verdiepen en in dit verband herinnerde hij aan een oud Zeeuws boek, waar in hij een leuk versje had ge lessen over „Teun" die altijd Toen kapitein M. J. Teunissen uit 's-Gravenhage zondagmiddag om even over één uur met zijn «xAdp, de „Pieter S", de Rotter damse Waalhaven indraaide, hoorde hij tot zijn verwondering de radionieuwsdienst zeggen, dat zijn schip het 20.000ste was, dat At jaar de haven van Rotterdam binnengelopen. Gistermiddag kwam een dele gatie van de Stichting „Haven- belangen" met aan het hoofd voorzitter mr. A. C. W. Beerman hem met dit heuglijke feit felici teren. Spreker herinnerde eraan, dat men eerst het 10.000ste schip had verwelkomd, toen de plech tigheid had verschoven naar het 15.000ste schip en dat nu reeds voor het derde achtereenvolgen de jaar aandacht aan 't 20.000ste schip wordt geschonken. In 1912 kwamen voor het eerst meer dan 10.000 schepen in de Rotterdamse haven binnen. Nadat mr. Beerman er zijn vreugde over had uitgesproken, dat de 20.000ste dit jaar is volge- juaakt door een Nederlands schip bood hij een gebrandschilderd naam aan, de haven van Rotter dam als poort van Europa voor- Stellend. De kapitein zelf kreeg oen zilveren sigarettenkoker met inscriptie. De gezagvoerder, die anderhalf jaar op dit schip vaart, had 3.000 ton Wales-anthraciet naar Rotter dam gebracht. Zijn schip komt iedere zondag in Rotterdam aan en verlaat de haven dan dinsdags weer. Vorig jaar 'kwamen 21.239 schepen de Rotterdamse haven binnen en het totale zeegoederen- verkeer bedroeg toen 70,4 mil joen ton. Dit jaar verwacht men ongeveer 22.200 schepen met een totaal zeegoederenverkeer van 73,5 miljoen ton. maar met zijn neus in de boe ken zat. Waarop zijn vrouw tot hem (Teun, zeide dat zij wou dat hij zelf een boek werd. Dan zou ik je lezen. Teun meende, dat hij dan, wilde zij hem kunnen lezen, dan wel een almanak zou moeten zijn, waarop de vrouw zei „Nou goed een almanak dan, dan heb ik tenminste elk jaar een an der". Mr. Dieleman zei, dat bij de brand, welke in 1940 in Middel burg heeft gewoed, zijn gehele boekerij is verloren gegaan, maar dat hij gelukkig nog een mandje met snippers heeft kun nen redden. Deze snippers ble ken te zijn de aantekeningen van zijn studie van de Doop- en Huwelijksboeken. Met deze snip pers was hij zeer blij, omdat zijn studie nu nog waarde had. Zo doende was het mogelijk om deze lezing voor te bereiden over de herkomst van de bevolking van het land van Axel. De woon plaats is nog niet bepalend voor het origine. Wij vragen ons af, zijn wij Vlaams van afkomst? Dit wordt bepaald door Etnologie. De be volking van het ene dorp of stad heeft bepaalde uitspraken, die zij in een ander dorp of stad niet verstaan. Het Koewachts wordt niet verstaan in Terneu zen. De Knokkenaar verstaat men b.v. in Eecloo niet, de Brug geling niet in Gent. Wij stellen ons de vraag „Wat is Volk?" Het volk is dèt deel der bewoners, een autochtone (niet de intellectuele ambtena ren, van elders die genivelleerd zijn) bevolking van Axel zoals zij zich door de jaren heen van af de bevrijding van onder het Spaanse juk, heeft ontwikkeld. Toen is er een Gereformeerd Calvinistisch stempel opgedrukt en dit is zo gebleven. Dit land is Vlaams gebleven ook al is er vroeger ook contact geweest met Noorse vorsten. De pastoors waren Vlamingen en die hebben ook mede hun stem pel op dit volk gedrukt. Wij heb ben gedeeld in de feesten en lot gevallen van Vlaanderen en het onrustige Gent. De Nederland se gedachte was voor zelfbe stuur en tegen centralisatie van het Bourgondische Huis. Het werd een godsdienststrijd tegen de geloofsdwang van de Vorst. Willem van Oranje was voor vrijheid van Godsdienst. In 1578 stemden de Staten van Vlaan deren voor godsdienstvrijheid. Maar het bleef onrustig in deze kontreien. De Watergeuzen kwa men in ons land en de bevol king werd heen en weer geslin gerd. Iemand uit Mechelen, Casper v. d. Heyden, stichtte hier een Hervormde gemeenschap en ook het bestuur van Axel was Her vormd, maar die moest na het Spaanse bewind weer weg. Het bleef roerig en wanordelijk, zo dat hongersnood niet uitbleef. De Staten van Zeeland stelden toen orde op zaken. De Protes tanten vanuit de streken van Calais en andere plaatsen kwa rten weer terug naar huis (repa trieerden). In 1582 was Vlissingen vol met mensen uit Doornik. In 1583 kwamen 80 uit Oudenaerde. 60.000 zijn er na de verovering van Parma naar de Noord-Ne derlanden gekomen. Van de Noord-Nederlanden zijn er nog geen 5 hier gekomen. Petrus Dathenis, 'n overgekomen mon nik naar het Gereformeerd Pro testantisme, heeft de Heidel bergse catechismus in het Ne derlands vertaald. De eerste Axelse predikant is geVormd door Dathenis. Na de verovering van Axel week de Katholieke bevolking naar Gent. In de Noord-Neder landen was men niet erg gesteld op de emigranten uit Vlaande ren. Men was bang voor deze Godsdienst bestrij ders Het waren over 't algemeen doorzetters en waren streng van zeden (de preciesen). Axel staat aan de kant der preciesen. Zij nemen het nauw met hun geloofsbelijdenis. De belijdenis opgesteld door een Vlaming wilden zij ook beleven. Wij bleven dus Vlaming met een stempel dat er door de Ge reformeerden op gedrukt was. Lang is er toen geïsoleerd ge leefd en zodoende ontstonden er onderlinge huwelijken. Later kwamen er weer Vlamingen uit het land van Dendermonde. In 1646 werd men aan beidé zijden wat toegeeflijker. De kop van de molen was door een Vlaming (in 1573) uitgevon den. Die kop kon men draaien naar alle windrichtingen. Dit is ook een symboliek van handig heid. Diplomatiek aftasten hoe de wind zit. De Vlamingen doen in Noord-Nederland door hun handigheid goede zaken. Maar de grondtoon van karakter is: „Wij laten ons niet kisten". Dit had in Gent, maar ook hier zijn schaduwzijden. Het bleek ook uit hun zin doordrijven. Maar dit heeft hun ook op zakengebied leren doorzetten. Een spreuk uit die dagen sprak van „Koppen als kasseien, knot sen kan men ze, maar buigen niet". Het Oost-Vlaams verschilt van West-Vlaams. Spreker verhaalde van de hu mor. In hotel „De Post" op de Kou ter te Gent zaten er een paar mannen te drinken en het was buiten slecht weer. Op de Kou ter speelde de harmonie en één zei, dat het enige verschil met hen en de muzikanten was„Dat de ene binnen spelen en de an dere buiten spelen. Een Belgi sche gast kwam binnen met zijn dochter en vroeg de gargon om nog een stoel. De dochter zeide: Ge hebt er toch al één", maar de vader zei: „Ja, maar de dok ter heeft gezegd, dat ik me wat moet verzetten". Het verschil met Axel en het land van Walcheren is, dat in Walcheren zowat ieder gesprek eindigt in ernst. In Axel loopt het altijd op een kwinkslag uit Naarmate men strenger is in godsdienstbelijdenis worden de gapingen tussen leer en leven groter. Dit wil niet zeggen, dat men onbetrouwbaar werd. Dit verschil is er altijd geweest en zo gebleven. Een Hollander kan botweg iets weigeren maar een Axelaar en Vlaming, zal dit niet doen. Dit vinden zij onbeleefd Kerkelijk kwam Oost en West Zeeuws-Vlaanderen bij classis Walcheren, behalve het land van Hulst dat tot de classis Zuid-Beveland behoorde. Men probeerde van onder de classis Walcheren te komen en later is Axel gekomen bij classis Asse nede. De oude Vlaamse bevol king kwam na de val van Gent terug. Dit waren natuurlijk maar enkele honderden. Taaleigen behoren wij tot Noord-Nederland maar taal eigen beslist niet over afkomst. In de 18e eeuw is het karakter van dit volk gezet. De Axelaars onderscheiden zich van andere Vlamingen door uitzonderlijke netheid. Na een pauze behandelde mr. Dieleman de doop- en trouwboe ken van Axel, Terneuzen en Zaamslag. Ook de begrafenis boeken werden hierbij betrok ken. Deze boeken werden bijge houden door kerkelijke autori teiten tot aan het tijdstip dat van Overheidswege officieel een Burgerlijke Stand is ingevoerd. Zeer interessant werd dit al les belicht. Namen als Diele man, De Hullu, De Kraker, Dreg- mans, De Koeijer passeerden de revue. Uit alles bleek, dat de Axelse bevolking voor het over grote deel afkomstig is uit Vlaanderen. Vele bijzonderheden en anec- doten vulden deze boeiende rede aan. Deze alle te vermelden is echter ondoenlijk en toen de spreker om pl.m. half twaalf eindigde, vond iedereen dat men nog wel twee uur had willen luisteren. Een minutenlang applaus on derstreepte het dankwoord van de voorzitter, dr. Wesseling. Het was voor de Oudheidkundige Kring een mooie, leerzame en propagandistische avond. it Juist! Op z'n tijd zo'n gezellig glaasje Tip van Bootz. Het geliefde Neêrlandse aperitief dat U toelacht als een blij, oranje zonnetje. Opwekkend! Hartverwarmend! OUD-SPORTMAN DODELIJK VERONGELUKT De 62-jarige Zaandammer J. Thesing is maandagochtend ver ongelukt toen hij van een hoog te van 8 meter, staande op een steiger van het in aanbouw zijn de gebouw van het dagblad „De Tyfoon", op straat viel. Hij was eertijds een landelijk bekend worstelaar, heeft o.m verscheidene kampioenschappen in het lichtgewicht behaald. Lichte aanrijding. Te ongeveer half twee had gis- ren dé Rotterdamse handelsver tegenwoordiger P. S. zijn bestel auto in de Nieuwediepstraat nabij de voormalige coöperatieve win kel, in verband met de breedte van de straat, gedeeltelijk op het trottoir geparkeerd. De uit de richting van de Dijkstraat komen de bromfietser J. C. D. uit Ter neuzen bemerkte te laat de ge parkeerde auto, tengevolge waar van hij de auto niet meer geheel kon ontwijken. Door de botsing werden zowel de bestelauto als de bromfiets licht beschadigd. Prijskaarting „Ons Genoegen'' Aan de prijskaarting van de kaartclub „Ons Genoegen" werd door 48 personen deelgenomen. De prijswinnaars waren: le pr. W. RobijnG. van Espen; 2e pr. H. v. d. BosR. Scheele; 3e pr. M. KaijserM. Bolleman; 4e pr. J. DielemanR. Vonck; extra prijzen: C. van EspenJ. Lau rens en A. H. de WaleA. Baart. Uienhandel blijft erg stil. Er is nog steeds weinig bewe ging op de uienmarkt. In de voorgaande weken is de prijs en kele centen per kg opgelopen, maar op het ogenblik is er weer een zekere stilstand ingetreden. Voor de export geschikte middel kwaliteit ligt de prijs thans tus sen 15 en 16 ct per kg. Het aan bod blijft betrekkelijk gering. De wekelijkse kwantums uien welke vanuit ons land werden geëxporteerd lagen begin novem ber en eind oktober steeds rond 5 miljoen kg. Op het ogenblik zijn deze te ruggelopen tot rond 4 miljoen kg per week. De voornaamste af nemers zijn Engeland en West- duitsland. De prijsontwikkeling zal in de komende tijd in sterke tnate af hankelijk zijn van de weersom standigheden. Een koude winter stimuleert steds de vraag naar uien. Met ingang van 1 decem ber mogen in Westduitsland ook uien uit andere landen worden ingevoerd, zodat dan met een toenemende concurrentie reke ning moet worden gehouden. Vlotte export van appelen. Frankrijk blijft een goede af nemer van de Nederlandse appe len, met name dan van de ras sen Jonathan, Goudreinette en Golden Delicious. In de tweede week van november bedroeg de totale appelexport van ons land 2628 ton. Hiervan gingen 593 ton naar Frankrijk, naar West duitsland 1225 ton en naar Bel gië 703 ton. De export van Ne derlandse appelen blijft door de grote vraag zeer vlot verlopen. Op vele fruitveilingen gaat het aanbod nu afnemen. In de vol gende weken zullen in verschil lende plaatsen in het land zgn. „St. Nicolaas" en „KersF'-veilin- gen worden gehouden. Op deze speciale veilingen is een aanbod van verpakt fruit. De bedoeling van deze speciale veilingen is de handel tijdens de komende feest dagen te voorzien van goed fruit. Vergadering; Vara-bestuursleden In hotel „De Eenhoorn" te Oostburg vond een vergadering plaats van Vara-bestuursleden met hun echtgenoten uit Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen. Vóór de pauze speelde het accordeon duo: James en John enkele nummers en werd 'n filmstrook vertoond over de ontwikkeling van de radio-omroep en over de toekomst van de Vara. Daar de spreker, de algemeen voorzitter van de Vara, mr. J. Burger door een misverstand niet aanwezig was, werd de pro- pagandatoespraak uitgesproken door de heer J. van den Spiegel uit Goes, propagandist van de Arbeiderspers. Hij wees op de grote groei van de Vara de laat ste jaren en wenste de Vara- leden in de streek toe dat ook in West Zeeuws-Vlaanderen de betekenis van de omroep zou toenemen. Agenda raadsvergadering. Donderdag komt de raad bijeen ter behandeling van de volgende agendapunten. Vaststelling van het bedrag be doeld in art 55bis, Ie lid, der 1. o. wet 1920, voor het jaar 1958. Te nemen besluiten overeen komstig art. lOlbis der 1. o.-wet 1920 tot vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren gedurende welke vakonderwijs zal worden gegeven aan de o. 1. school in '58. Aanbieding rekening stichting „Het Sasse Zwembad" over 1956. Handhaving van de progressie in de kinderbijslagverordening. Wijziging van art. 16 der bouw verordening. Verzoekschrift van mej. G. de Vis tot ruiling en kop van gron den. Voorstel tot delegeren aan het college van B. en W. van de ver pachting van volkstuinen. Vaststelling van verpachtings- voorwaarden van volkstuinen. Wijziging gemeenschappelijke I. Z. A.-regeling Zeeland. Verzoekschrift om gemeente grond in erfpacht van Gebr. R. en A. Olayessens aan de Eiken en Plataanstraat en G. Ph. Im- pe aan de Watermolenstraat. V oorstel intrekking raadsbe i sluit van 23 juli 1957. Verlening tegemoetkoming vol gens art. 13 1. o.-wet 1920. Voorstel tot overdragen van diverse bevoegdheden van de raad betreffende de wegen. Voorstel beëindiging van de wederopbouwtaak Wijziging gem.-begroting 1957. De Sint bezoekt zaterdag Sas van Gent Vol verwachting zullen de har ten kloppen van de Sasse jeugd als St. Nicolaas zaterdag 30 no vember a.s. zijn intocht in Sas van Gent zal houden. Dank zij het aktieve comité kan de Sint een grootse ontvangst worden bereid. De vrijgevigheid van de bevolking en de medewerking der beide middenstandsvereni gingen maken deze ontvangst mogelijk. Als St. Nicolaas Sas van Gent binnenvaart met zijn gepavoi seerde boot begeeft hij zich eerst naar de wijk „De Stuiver" en begroet in het voorbijvaren de talrijke schipperskinderen die met het schip aan de Neder landse douanesteiger liggen. Het wachten op de goede Sint aan de Oostkade wordt bekort het spelen van St. Nicolaas- liedjes door de harmonie „De Verenigde Vrienden". Nadat de boot heeft gemeerd aan de Oostkade begint zijn tocht per paard door de stad. Op de Westkade onderbreekt de goede Sint zijn tocht en wordt op het stadhuis ontvan gen door burgemeester R. A. J. den Boer en de verdere leden van het gemeentebestuur. Van af het balkon zal de burgemees ter Sint Nicolaas toespreken. De Sint zal hierna zijn tocht door de gemeente voortzetten. Na ontbinding der optocht worden de kleuters van de kleuterscho len in het Olympia-Theater ge- tracteerd alsook de leerlingen van de eerste en tweede klasse van' alle scholen uit Sas van Gent. Voor de overige leerlingen vangt om 17 uur een filmvoor stelling aan. Oude rirnd dag openbare fröbel school. Zaterdag werd alhier de jaar lijkse oudermiddag van de open bare fröbelschool gehouden. Nadat de voorzitter, de heer W. H. Hardeman, in zijn openings woord zijn voldoening had uitge sproken over de grote belang stelling der leden en ouders van schoolgaande kleuters, gaf hij een kort overzicht over het afge lopen jaar. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat momenteel 25 kinderen de school bezoeken en de school zich in een waarderen de belangstelling mag verheugen. Hoewel de penningmeester in zijn jaaroverzicht een pessimis tisch geluid liet horen over het lang uitblijven van de uitkering der rijkssubsidie, kon hij toch de jaarrekening met een batig saldo afsluiten, dank zij een voor treffelijk beheer en bestuursbe leid. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer J. Lipjes voorzien door de benoe ming van de heer ir Bohwman, zodat het bestuur thans gevormd wordt door de dames Helmen- dach en Dieleman en de heren Hardeman, Brakman, Van Doe selaar en Bouwman. Hierna werd door de aanwezi gen het werk der kinderen, waaraan zeer veel aandacht was besteed, bezichtigd. Onder leiding van mej. De Kleijn werden dooi de kleuters enige aardige schets jes opgevoerd, waaruit men kon constateren het nut van dit voor bereidend kleuteronderwijs. Ontspanningsavond. Onder de verzorgde muzikale leiding van het ballroom orkest van de heer Sietze uit Vlissingen werd de door de directie van de C. N. A. georganiseerde ontspan ningsavond in het groot casino een succes. Uit de opkomst bleex, dat, ondanks de ontbinding van de gezelligheidsvereniging, de employé's van de C. N. A. ont spanningavonden waarderen, het geen wellicht tot een heroprich ting der vereniging kan leiden. Aanleg noodweg. Ten behoeve van de werkzaam heden voor het maken van een ondergrondse waterverbinding voor de Cokesfabriek is door do firma Visser Smit op de Oost kade nabij de Minister Lelybrug naast de bestaande verkeersweg een noodweg aangelegd, waar door de werkzaamheden onge stoord voortgang kunnen vinder.. 'Kollekte Don Bosco-werk. Door een kapelaan uit Vlissin gen werd voor de Katholieke parochie alhier een dienst geleid ten bate van 't Don Bosco-werk. Deze instelling voorziet de in richting van een gebouw voor de misdeelde straatjeugd. Voor dit mooie sociale geestelijk werk werd niet minder dan 516 ge- kollekteerd. NED. HERV. KERK. Beroepen te Spijkenisse Ds. G. Cazemier te Wanneperveen (Dr.) „RUITENTIKKERS" BEKENNEN De recherche van het bureau Singel te Amsterdam heeft twee schilders uit Amsterdam, de 24 jarige J. de J. en de 21-jarige J. D. aangehouden, verdacht van het verbreken van een ruit van een slijterij in de Oude Hoog straat in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. De buit bestond uit vijf flessen drank. Tijdens het verhoor hebben de twee mannen bekend in de laatste 4 maanden op diverse plaatsen in Amsterdam op dergelijke wijze werkzaam te zijn geweest. Reeds zijn twaalf gevallen tot oplos sing gebracht. De twee mannen beperkten zich niet tot het ver breken van winkelruiten, maar vergrepen zich ook aan sigaret tenautomaten. Zij zullen voor de officier van justitie worden geleid. DINSDAG 26 NOVEMBER. TERNEUZEN: Kantoor L. de Bruijne: Aanbesteding metsel werk, lood- en zinkwerk voor het vernieuwen van een ce- mentloods namens N.V. Han del-, Industrie- en Scheep vaart Mij. „De Hoop". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De familie Trapp". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur. „De familie Trapp". WOENSDAG 27 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 7.30 uur: „Oorlog en Vrede". Gemeentehuis, 11 uur: Aan besteding uitvoeren van grond-, riolerings- en bestra- tingswerken in de Lievenspol- der. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Strassen sere nade". Toneeluitvoering De rederijkerskamer „De Oran- jebloem" bracht zaterdag- en zondagavond de klucht: „Wie is Henry Jones" op de planken in café „Lamminsvliet". Op beide avonden kon de voorzitter, de heer W. Blaeke, een groot aan tal belangstellenden welkom he ten. De medewerkenden hebben zich er goed doorgeslagen, al moet worden opgemerkt, dat we de rederijkerskamer wel eens beter te voorschijn hebben zien komen. Ongeluk met cirkelzaag Tijdens werkzaamheden in zijn bedrijf raakte de aannemer C. G. H. uit Sluis met zijn hand een ronddraaiende cirkelzaag. E.H.B.O. verleende de eerste hulp. Daarna werd dokter G. de Meijer gewaarschuwd en moest H. zich in het ziekenhuis in Oostburg onder verdere behan deling stellen. Overplaatsing De heer J. J. Groninger, op zichter bij de rijksgebouwen dienst alhier, is met ingang van 1 januari 1958 overgeplaatst naar Groningen. Collecte De alhier gehouden collecte voor het Protestants Interkerke lijk Thuisfront, heeft ƒ33,50 op gebracht. Aandelen Philips lagen maan dag onder druk door publieke verkopen, zij het op geringe schaal. Deze verkopen werden in verband gebracht met het feit, dat de directie van de Ne derlandse seintoestellenfabriek vergunning heeft aangevraagd voor ontslag van circa 200 van haar werknemers. Het overgrote gedeelte van deze arbeiders zal elders te werk worden gesteld. Het Philipsconcem bezit het ge hele aandelenkapitaal van de NJ3.F. Na een 242 in het niet officiële ochtendverkeer, werd maandagmiddag op 240'A ge opend. De koers zakte tot 239 om te sluiten op circa 240 pro cent, vrijwel onveranderd bij de slotprijs van vrijdag j.l. Unile vers stelden teleur en bleven bij de opening enige punten onder de ochtendkoers van 330. Er was wat middenkoersaanbod, waardoor een notering tot stand kwam van 326'A. De koers herstelde zich tot 327V-2 eveneens onveranderd bij vrij dag. A.K.U.'s wilden niet onder doen en sloten eveneens onver anderd. K.L.M. noteerde bijna 2 gulden hoger op betere pers pectieven ten aanzien van het loongeschil van de piloten met de directie van de K.L.M. Koninklijke Olies lagen bijna 2 gulden hoger ingevolge de hogere slotkoers uit New York. Op een notering van 157.60 bleven de aandelen toch nog een gulden onder pariteit Ame rika. De algehele oliesituatie in Amerika werd hier ter beurze nog steeds niet gunstig beoor deeld. In alle internationale fondsen liet de arbitrage ver stek gaan en dat betekent voor de beurs weinig zaken. In de scheepvaarthoek was Holland-Amerikalijn de witte raaf met een winst van ruim 2 punten. De overige koersen in deze sector waren alle vrijwel 1 procent lager. De staatsfondsen begonnen de week met een rustdag, zaken waren van heel weinig befceke nis en de koersen bewogen zich iets onder de vorige slotprijzen. Van de cultures noteerden Ver enigde Deli lVa procent hoger op 54 procent. 6 procent obliga ties Pegus 1 werden vernomen op 101% tegen 101% j.l. vrijdag. Aandelen Blikman en Sartorius werden gevoelig lager op 129 laten geadviseerd, tegen de laatstgenade koers van 145 pro cent. Aandelen Blydenstij» en Co N.V. 2 punten hoger op 96, tengevolge van de publikaties over uitbreiding, modernisering en automatisering van het be drijf. In dit verband worden de 3% en 4 procent obligaties op resp. 74'A en 77 procent van de N.V., volgens de beurs, goed koop geacht. Prolongatie 5 procent. 21/11 22/11 26/11 Int. concerns 247.45 250.13 251.80 27. Voofafgegaan door Ottar stormt de krijgsbende op Eric's kampement af. Alleen Hara'ld houdt zich wat afzijdig. „Steek er de brand in" buldert Ottar, verhit met zijn zwaard ronddraaiend. „Verdelg de ratten in hun holen". Joelend kwijten de krijgers zich van deze taak, althans zo trachten zij. Maar al snel loopt de woedende aanval dood. En temidden van de tenten, die hier en daar lustig branden, houdt Ottar bedremmeld zijn paard in. Wat zijn mannen de een na dc ander ontdekken begint nu ook tot zijn opgewonden brein door te dringen. Ze maken zich druk om miets. Er is in het hele kampement geen krijger te bekennen en nog maar nauwelijks beseft Ottar dat of van de bosrand achter hem stijgt een oorverdovende strijd kreet op. Van drie zijden vallen de mannen van Eric, Erwin, Svein en Torwald op hen aan. Met het vuur der rechtvaardi gen baant de Noorman zich een weg door z'n terugdeinzende tegen standers. „Voor Orisia" klinkt Erwin's strijdroep naast hem. „Ottar, hier komt de afrekening." Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen Kon. Olie: 158.50—162.50 Philips 240%—242% Unilever: 329—331 Philips 5 pCt: 110(4—110% 157.65) (240%) (327%)

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2