Hervatting debat over Ned. Nieuw-Guinea in politieke commissie der Verenigde Naties Nog geen overeenstemming in Parijs De veiligheid der Verenigde Staten HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Indonesische handelsbetrekkingen met Nederland DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4229 EERSTE BLAD NOG 31 SPREKERS VERWACHT ©p de sprekerslijst stonden, toen maandagochtend in de politieke commissie der Verenigde Naties bet debat over de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea hervat werd, 31 sprekers ingeschreven. HAMMARSKJOELD NAAR HET MIDDEN-OOSTEN Algerijn ontsnapt aan executie DE SPAANS- MAROKKAANSE INCIDENTEN Amerikaanse volk verontrust over geweldige militaire en wetenschappelijke prestaties van Sowjet-Unie ERNEST OPPENHEIMER OVERLEDEN MOORDPARTIJ IN KENIA 104 leden van Turkana-stam vermoord Kunstmaanraket opvallend helder aan de hemel De voorstellen tot belastingverhoging op personenauto's en motorrijwielen DIJVi RUSTIG. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraart 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 et. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pfe advertentie 2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géé^ handelsadjrer- tenties)5 regels 1,— Iedere regel meer 20 et Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer De voorzitter van de politieke commissie, dr. Djalal Abdoh van Iran na bij de opening van de vergadering te hebben medegedee daTk sprekers voor het verdere debat waren ingeschreven, ze.de dat hiermede de sprekerslijst was afgesloten. SPANJE." De eerste spreker, José Felix de Lequerica, van Spanje, steun de het iuriaisohe standpunt van Nederland, dat Indonesië geen a&jvspraak op Ned. Nieuw-Giunea kan doen gelden, omdat dit ge bied niet bij de rondetafei-conte- rentie aan Indonesië is overge dragen. SAOEDI-ARABIë. De afgevaardigde van Saoedi- Arabië Achmed Choukhein, waarschuwde, dat een weigering ten aanzien van het Indonesische verzoek om onderhandelingen „zou kunnen leiden tot.een be weging voor de bevrijding West-irian, gericht op de her eniging van het moederland, op de eenheid met Indonesië, waar aan niet slechts alle mensen van Indonesische afkomst zouden deelnemen, doch ook Europeanen, met inbegrip van de Nederlan ders die Indonesisch staatsburger ""'zoflTmeTalie nationalistische bewegingen in deze eeuw, is West-irian niet het eerste en wel licht niet het laatste gebied om de nationale aspiraties buiten de V. N. om, te verwerkelijken. Hoe betreurenswaardig dit ook moge zijn, het schijnt de enige weg, die voor West Irian open staat, tenzij de V. N. ujcug maatregelen neemt. Choukheiri zeide de vrees 'e koesteren, dat het vraagstu' naar een ernstige toestand leidt. Hij verwees naar een verklaring van president Soekarno, dat In donesië maatregelen zou nemen, dip de wereld versteld zouden doen staan, indien de V. N. zou nalaten een oplossing aan te geven ^n betoogde, dat it derdaad een ernstige verklaring is". Volgens de afgevaardigde van Saoedi-Arabië was het buiten twijfel dat Nederlanos Nieuw- Guinea sinds mensenheugenis een onafscheidelijk deel had ge vormd van Indonesië. De inge diende resolutie, mede-onderte kend door Saoerti-Arabie, nodigt slechts de partijen uit hun po gingen voort te zetten om een oplossing in overeenstemming met de grondbeginselen van het handvest te vinden, zeide liij ver- MINISTER LUNS. volkeren als niet ter zake doende op zij te schuiven. Ten tweede is deze kwestie ern stig omdat 'n aantal delegaties t standpunt schijnt in te nemen, dat de eerbied voor de verplich- tingen, die voortkomen uit ver dragen en andere vormen van internationaal recht, veror achtzaam kunnen worden en dat een land, dat de nog niet voorge komen stap heeft gedaan, de we reld mede te delen dat het niet langer gebonden zou zijn aan enige overeenkomst, aangegaan met mijn land, dit ongestraft zou kunnen doen en tezelfder tijd on derhandelingen eist op basis van overeenkomsten, die het zelf heeft verloochend. Ten slotte aldus zeide minis ter Luns is de kwestie ernstig, omdat de Indonesische regering heeft toegestaan, dat buitenlan ders, die in Indonesië wonen en voor wier veiligheid en welzijn de Indonesische regering de vol ledige verantwoordelijkheid draagt, zijn gemolesteerd en zij- zelfs de 'bevolking heeft aange spoord, deze gewelddaden te be drijven. Mr. Luns had eerder in zijn rede gezegd, dat één van de as pecten der kwestie, die deze keer groter belangstelling schijnt te hebben gewekt dan voorheen, is gelegen in de bevoegdheid van tie algemene vergadering om stappen te nemen t.a.v. de Indo nesische aanspraak. Indien het argument van Indo nesië juist is, indien het dus juist is, dat Ned. Nieuw-Guinea een deel vormt van Indonesië, en dat Nederland het gebied weder rechtelijk bezet houdt, dan zou er geen mogelijkheid bestaan voor onderhandelingen over de toe komstige status ervan. In dat geval zou Nederland het gebied moeten overdragen aan Indonesië, en de onderhan delingen zouden slechts betrek- kino- kunnen hebben op de over dracht van het bestuur", zeide mr. Luns verder. Indien anderzijds de eis van In donesië op zichzelf zou moeten worden beoordeeld afgezien van het Indonesische argument dan zouden de onderhandelin gen slechts kunnen gaan over cie toekomstige status van Nederl. Nieuw-Guinea en dan zouden pai- tijen vrij zijn om te beslissen of over het voortbestaan van het gebied als een niet-zelfbesturend gebied, beheerd door Nederland, of over overdracht aan Indonesië, of over enige andere geschikte status, die door mensen maar kan worden bedacht. ,,Maar op dit uitgangspunt zouden besprekin gen nooit een erkenning door Nederland ten doel kunnen heb ben, dat Ned. Nieuw-Guinea een deel is van Indonesië". Minister Luns voegde hieraan toe, dat het „zeer belangrijk is, dit onderscheid te maken." t!er. ITALIË Dr Leonardo Vitelli van Italië verklaarde,' dat het geschil over Ned Nieuw-Guinea voortkomt uit verschillende interpretaties van een artikel in het handvest betreffende de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. ,Het geschil kan niet worden op gelost door onderhandelingen, tenzij het onderwerp van deze onderhandelingen eerst is vast gesteld Dit heeft niets te maken met de aard of het karakter' van de kwestie Ned. Nieuw-Guinea en heeft evenmin iets te maken met het karakter van de onder handelingen. Dr Vitelli stelde niet voor, de geheie kwestie te verwijzen naar het Internationale Hof. Wel zou het Hof moeten worden ge vraagd een uitspraak te doen voor wat betreft de juridische kant van het geschil. Hij noem de dit een onmisbare en nood zakelijke stap. Over de resolutie zeide de heer Vitelli, dat een uitnodiging zon der meer aan partijen om hun pogingen voort te zetten tot het vinden van een oplossing, li overeenstemming met de begin selen van het handvest van de V. N., tot niets zou leiden. De resolutie gaat eenvoudig voorbij aan het belangrijkste vraagstuk: het vaststellen van het onder werp van het geschil. BIRMA. De afgevaardigde van Birma. U Thant, steunde de resolutie, en zeide, dat het een geschil be treft, waarvan de behandeling tot de plicht van de V. N. be hoort. De Birmese afgevaardigde be toogde, dat „Azië plotseling >s opgestaan ais een macht, waar mede rekening moet worden ge houden" en dat 29 Aziatische en Afrikaanse landen te Bandung het standpunt van Indonesië heb ben gesteund, dat „West-Irian een geheel koloniale kwestie is De vergadering werd vervol gens verdaagd. In goedingelichte kringen in New York verklaarde men maan dag, dat Dag Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Ver enigde Naties, mogelijk naar het Midden-Oosten zal reizen om te proberen de spanning tussen Is raël en Jordanië te verminderen. In de Jordaanse hoofdstad, Amman, is maandag bekendge maakt, dat Hammarskjoeld in 'n telegram aan de Jordaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Ra- fan, verklaard heeft, dat hij be reid is zelf naar Jordanië te ko men voor directe besprekingen. Hammarskjoeld vroeg om herzie ning van het Jordaanse besluit van zondag, niet meer samen te werken met kolonel Leary, het hoofd van de V. N.-bestandscom- missie. Jordanië beschuldigt Leary ervan, dat hij niet neutraal is. Minister Rifai heeft Hammar skjoeld inmiddels geantwoord, dat hij het denkbeeld van directe besprekingen toejuicht. Hij vroeg de secretaris-generaal een datum voor een bezoek aan Jordanië te noemen. De eerste besprekingen die de Britse premier, MacMillan, maan dag onmiddellijk na aankomst in Parijs met zijn Franse collega, Gaillard, is begonnen over de Britse wapenleveranties aan Tu nesië, hebben geen resultaat op geleverd, zo is m kringen van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaard. Men voegde hieraan toe, dat van deze kwestie „al het andere afhangt". MacMillan verklaarde bij aan komst in Parijs, dat de kwesties waar het om gaat ernstig zijn en dat alle misverstanden er over uit de weg moeten worden ge ruimd. Wij zitten in dezelfde boot, zei hij, wij moeten hem geen van allen laten schom melen. Terwijl MacMillan onder vier ogen de besprekingen met Gail lard begon, spraken zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en de minister zonder por tefeuille, Maudling met de Fran se onderminister van Buitenland se Zaken, Faure. Maudling, die belast is met de onderhandelin gen over een vrijhandelszone, zou maandag naar Londen terug keren. MacMillan en Lloyd zet ten dinsdag hun besprekingen in Parijs voort. Volgens de laatste diplomatiek berichten zou de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Pi- neau bij zijn besprekingen in Washington over de Amerikaan se wapenzendingen naar Tune sië geen bevredigende resultaten hebben bereikt. Gaillard tracht nu te weten te komen of de Brit ten de Amerikaanse zienswijze volgen. Volgens Gaillard kan alleen een „krachtige Franse aanwezigheid" in Algerië over heersing van Noord-Afrika door de communisten voorkomen. Frankrijk is het er niet mee eens dat levering van lichte wapens aan Tunesië door Engeland en de Ver. Staten in het belang van het Westen zijn. Senator Lyndon Johnson, democratisch voorzitter van de subcom missie voor paraatheid van de Senaat, heeft maandag verklaai d, dat de Verenigde Staten gevaarlijk bij de Sowjet-Unie zijn achterge raakt op het gebied van projectielen en het onderzoek van de wereldruimte. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H Luns, heeft in zijn rede de Nederlandse weigering, om over dé toekomst van Ned. Nieuw- Guinea onderhandelingen te voe ren met Indonesië, herhaald. Hij zette uiteen, dat zijn re gering dit standpunt inneemt „omdat over haar toekomst t.z.t. dient te worden beslist door de bevolking van het ge bied zelf". „Als aldus mr- Luns haar keuze zou zijn een vereniging met Indonesië, dan zal Nederland die wens eerbiedigen". Spr noemde de beweringen over militaire bedoelingen bij de gezamenlijke Australisch-Nedei - landse verklaring van 6 novem ber „boosaardige verzinsels' De resolutie, die bij de poli tieke commissie is ingediend, waarin wordt aangedrongen op onderhandelingen tussen Den Haag en Djakarta, waarbij de heer Hammarskjoeld zijn goe de diensten zou moeten ver lenen om deze onderhandelin gen te vergemakkelijken noem de mr. Luns „onaanvaardbaai De Australische delegatieleider R. Walker aldus de heer Luns, heeft deze ontwerp-resolutie reeds op bekwame wijze ontleed en de onverenigbaarheid ervan met het handvest der V. N. aan getoond. De geachte afgevaardigde van Indonesië heeft verklaard, dat deze kwestie voor Indonesië err stig is. Ik wens er geen twijfel over te laten bestaan, dat zij ook voor Nederland hoogst ernstig is en wel om verschillende redenen. In de eerste plaats is zij ern stig, omdat hier een misleide po ging wordt gedaan de territoriale integriteit van het koninkrijk der Nederlanden te schenden door het gebruik van bedreigingen, het misbruik maken van gelijke rechten en zelfbeschikking van De Indonesische minister van Handel, professor Soenardjo, heeft het maandag „natuurlijk" genoemd, dat de Europese handel ui de Indonesische exportprodukten naar West-Duitsland (Hamburg) za worden verlegd, in het geval Indonesië de handelsbetrekkingen met Nederland zou verbreken als de Verenigde Naties er met m moch ten slagen een oplossing te vinden voor de kwestie Nieuw-Guinea. De vraag is, aldus de minister, of de Duitse zakenlieden bereid zijn de Indonesische produkten naar andere landen te distri bueren, zoals Nederland de laat ste jaren heeft gedaan. Minister Soenardjo is kortgele den van een reis naar West-Duits- land in Djakarta teruggekeerd. Hij deelde niet mede, of Indonesië over deze kwestie overeenstem ming met de West-Duitse rege ring heeft bereikt. Intussen heeft het kabinet een commissie ad hoe ingesteld, die tot taak heeft bij de regering voorstellen in te dienen over de maatregelen, welke zullen moe ten worden genomen voor de uit voering van de opzegging der R T. C.-overeenkomsten met Ne derland. Tot de benoeming van deze commissie werd overgegaan, nadat de nationale raad bij het kabinet aanbevelingen had inge diend over de stappen, die Indo nesië zou moeten nemen als de debatten in de Verenigde Naties voor Indonesië ongunstig moch ten uitvallen. Een woordvoerder van de na tionale raad deelde mede, dat deze aanbevelingen waren geba seerd op de resolutie, welke de vorige week door de massa-bij eenkomst in Djakarta werd aan genomen en waarin maatregelen tegen de Nederlandse bedrijven en de Nederlandse economische belangen in Indonesië werden ge- eist. Naar verluidt zijn de gevechten tussen Marokkanen en Spanjaar den in de Spaanse enclave Ifni in Zuid-Marokko thans geëindigd Volgens onbevestigde berichten in Rabat zouden 50 Spaanse sol daten gedood of gewond zijn. Volgens het Marokkaanse blad „Al Alam", orgaan van de „Istiq- lal" partij, heeft de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken bij de Spaanse ambassadeur krachtig geprotesteerd tegen de „agressie" van de Spaanse mili tairen jegens de Marokkanen in Ifni. Hij waarschuwde voor de gevolgen die dergelijke inciden ten kunnen hebben. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken weigerde commentaar maar gaf te kennen, dat „Al Alam" als een betrouwbare bron kan wor den beschouwd. In Rabat is bekendgemaakt dat de Marokkaanse regering haar ambassadeur in Spanje voor be sprekingen heeft teruggeroepen n.a.v. de berichten over gevech ten tussen Spaanse soldaten en Marokkanen in Ifni, een Spaanse enclave in Marokko. Hij opende een onderzoek naar het defensieprogram, dat drie da gen zal duren en waarbij voor aanstaande personen op openbare en besloten bijeenkomsten het woord zullen voeren. Er was grote belangstelling op de eerste dag. Johnson zei, dat het Ameri kaanse volk verontrust is over de geweldige militaire en weten schappelijke prestaties van de Sowjet-Unie. „Ons volk had gedacht, dat wij wat wetenschappelijke wapens technologie en wetenschap be treft een behoorlijke voorsprong op de Sowjet-Unie hadden". „Wi; hebben een belangrijke slag op het terrein der technologie verlo ren, maar een verloren slag is geen nederlaag". De eerste getuige was dr. Ed wards Teller, de „vader van de waterstofbom". Hij zei, dat de Verenigde Staten met de ontwik keling van ballistische lange-af- standsprojectielen niet verder waren gegaan, voordat een rede lijke garantie was verkregen dat er kernladingen in konden wor den aangebracht. „Tegen die tijd was het te laat. Wij wachtten te lang met ons besluit". Het afschieten van de Spoet niks had aangetoond, dat de Rus sen zeer ver zijn in de ontwikke ling van raketten en raketmoto ren. Hij noemde de huidige Ameri kaanse programs voor ontwikke ling van projectielen „uitste kend", maar zij waren te Iaat ge komen. De Russen waren onmid dellijk na de tweede wereldoor log begonnen. Dr. Teller was van mening, dat de Russen met hun intercontinentaal ballistisch pro jectiel de mogelijkheid hebben een doel als de stad Houston in Texas te treffen of dat zij dit zeer spoedig zouden kunnen. De geleerde pleitte er vooral voor, dat er ruim geld zal wor den toegewezen voor projectielen program en dat er zo nauw mo gelijk met de bondgenoten zal worden samengewerkt. Het risico van het uitlekken van geheimen moest worden genomen. Hij gelofde, dat de wetenschap in de Sowjet-Unie niet alleen veel sneller dan in de Verenigde Sta ten, maar ook over een zeer bre der front vordert. Óp de vraag of de Russen van plan zijn de maan te bereiken, zei Teller: „Zij hebben de tech nische basis daarvoor". Hij ge loofde, dat maanreizen een groot practisch voordeel zou den opleveren, en tevens zowel vreedzame als militaire voor delen zouden bieden. Teller deed de volgende voor stellen om de Amerikaanse defen sieprogramma's nieuw leven in te blazen: 1. Versterking van de strategi sche luchtmacht. 2. Versnelling en uitbreiding van het raketprogram. 3. Ontwikkeling van atoom duikboten. 4. Onmiddellijke uitwerking van programma's op lange termijn om tot beter weten schappelijk onderwijs te ko men. 5. Het opzetten van een nieuw program voor burgerlijke verdediging. Onze pogingen zijn uitstekend geweest en worden steeds beter, aldus Teller, het beroerde is al leen, dat de Russen het beter doen. Een gewonde Noord-Afrikaan strompelde maandagochtend een Parijs politiebureau binnen en verhaalde hoe hij aan terechtstel ling door Algerijnen was ont snapt. In een Algerijns café was hem zondag gevraagd of hij zijn „con tributie" voor het nationale be vrijdingsfront al had betaald. Dit front strijdt tegen de Fran sen in Algerië. Toen de man antwoordde: „Wat voor contribu tie" werd hij opgepakt en in de kelder van 't café gestopt. Toen het donker was geworden werd hij geboeid naar de „terechtstel lingsplaats" geleid een onbe bouwde plek in een voorstad. Juist toen men hem met een re volver wilde doodschieten slaag de de man erin zijn handen vrij te maken, zijn tegenstander neer te slaan en zich uit de voeten te maken. De politie heeft een inval ge daan in het betrokken café en twintig mensen voor ondervra ging in hechtenis genomen. De grote diamantmagnaat sir Ernest Oppenheimer is maan dag te Johannesburg in Zuia- Afrika in de ouderdom van 77 jaar overleden. Geboren uit een Duits-Joods gezin bij Frankfort aan de Main, was Ernest via Engeland in 1902 naar Zuid- Afrika overgestoken, waar hij zich in het diamantcentrum Kimberley vestigde. Oppenhei mer, die zich specialiseerde in de 'financiering van het dia mant bedrijf maar ook van andere industrieën, was een drietal jaren burgemeester van die stad en vertegenwoordigde haar veertien jaren in het par lement. Onder meer was hij di recteur van de Beers Consolida ted Mines en van de Beers In dustrial Corporation, die onge veer 90 procent van de wereld- diaman tproduktie controleren. Behalve diamantmagnaat en financier was Oppenheimer ook politicus en filantroop, die in het Zuidafrikaanse leven een bijzondere plaats innam. Van jongste bediende tot miljonair was een spectaculaire loopbaan en hij werd bekend als de „dia mantkoning", de man, die mede in zijn functie van president van het diamantsyndicaat de werelddiamantproduktie voor het grootste deel beheerste. Als president van de Angelo-Ameri- can Corporation speelde hij bo vendien een hoofdrol in de ont wikkeling van de goudmijnin dustrie aan de Witwatersrand en in Oranjevrijstaat. De be langrijkste karaktertrekken voor zijn carrière waren zijn grote besluitvaardigheid, zijn vooruit ziende blik en zijn zelfvertrou wen. Zijn populariteit ontleen de hij aan zijn bescheidenheid en vrijgevigheid. Aan de noordgrens van Kenia hebben leden van de Merille-stam uit Ethiopië bij overvallen 104 le den. van de Turkana-staf ver moord. Over de moeilijkheden, die voortvloeien uit deze stam vete wisselden Kenia en Ethopië reeds eerder protestnota's uit. Er zijn troepenversterkingen naar het gebied gezonden om de orde te handhaven. Vanuit de Utrechtse sterre- wacht is zondagavond om vijf voor zes de raket van de eerste kunstmaan gezien, gaande van het noord-westen naar het zuid oosten. Het was een zeer opvallende verschijning, helderder dan de helderste ster aan de hemel. Uit andere delen van het land zijn eveneens berichten van waarneming binnengekomen. Het is opmerkelijk, dat de ra ket vrijwel precies op het voor spelde tijdstip gekomen is. En kele dagen geleden is door En gelse sferrekundigen voorspeld, dat de raket weldra zou neer storten, maar uit het feit, dat hij nog steeds op de voorges él- de tijdstippen komt, merkt men op, dat van neerstorten op het ogenblik nog geen sprake .s. De RAI en de BOVAG, organisaties van de wegtransportmiddelen- industrie en -handel, hebben zich gezamenlijk tot de Staten-Generaal gewend met 'n rekest, waarin ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen de aangekondigde verhoging van de omzetbelasting op personen auto's, motorrijwielen en banden voor deze voertuigen. rrukkclijli kerriesaus In een dezer dagen door de mi nister van Financiën bij de Twee de Kamer ingediend wetsontwerp wordt nadat reeds medio ok tober een verhoging van 3 pet was ingegaan voorgesteld net tarief voor deze goederen met in gang van 1 januari te brengen van 15 op 20 pet. WOENSDAG 27 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.14 5.49 6.29 6.39 Nov. 26 27 28 29 30 op 8.20 8.21 8.23 8.24 8.26 ZON onder 16.38 16.38 16.37 16.36 16.35 MAAN or 11.54 12.22 12.45 13.07 13.27 Ofschoon de formulering van het wetsontwerp de indruk ves tigt, dat de overheid met enige schroom tot dit voorstel is over gegaan, zo zeggen beide organi saties, zal het gevolg van aan vaarding van het wetsontwerp zijn dat alleen voor personen auto's en motorrijwielen een ex tra hoge omzetbelasting van 20 pet. zal gaan gelden. Dit is een tarief dat nog uitgaat boven de momenteel toegepaste weelde belasting. De organisaties zijn van mening, dat met het jongste voorstel van de regering de eco nomische functie van deze motor voertuigen te enenmale wordt miskend. In het rekest wordt er verder op gewezen, dat de voorgestelde belastingverhoging in feite de vierde maatregel in één jaar tijds is ten nadele van het motorweg- 21.43 I verkeer: op 17 januari j.l. werd de benzineaccijns met 50 pet. ver hoogd; vervolgens werd de om zetbelasting op banden gebracht 0.57 van 5 pet op 15 pet, terwijl vorige n.m. 5.40 6.15 6.55 7.05 22.49 23.53 maand reeds een verhoging met 3 pet van de omzetbelasting op personenauto's werd doorge voerd. Bij de invoer van een com plete personenauto zal het totaal der verschuldigde rechten vol gens de organisaties op 1 januari stijgen van 51 tot 61 pet van de invoerwaarde, bij invoer van een motorrijwiel van 46 tot 55 pet. De jaarlijkse extra opbrengst voor de schatkist uit de jongste maatregelen voor wat de perso nenauto's en motorrijwielen be treft, wordt door R.A.I. en Bovag geraamd op 103 miljoen gulden waardoor de jaarlijkse baten stij gen van 234 op 337 miljoen gul den, d.w.z. met 40 pet. Bij ge bruik van een personenauto van 6000 werd vorig jaar gemiddeld 668 aan de fiscus betaald, oij aanvaarding van de voorstellen ƒ929 per jaar. (Bij een kilome- trage van 25.000 km per jaar en een afschrijving in zes jaar.) Met erkenning van de nood zaak van bestedingsbeperking achten R.A.I. en Bovag, aldus hét rekest, het niet gemotiveerd de lasten wederom ten dele af te wentelen op een bepaalde groep belastingbetalers. De in zeer korte tijd getroffen overheids maatregelen makfcn het voor's voor de handel in automobielen en motorrijwielen onmogelijk een verantwoorde bedrijfsvoering op te stellen. Een hogedrukgetoied waarvan het centrum boven Het Kanaal ligt en maar langzaam van plaats verandert, bepaalt het weer in Europa. Depressies sop de Oceaan tas ten dit gebied wel enigszins aan, maar niet in die mate, dat sto ringen ons land voorlopig kun nen beïnvloeden. Depressies op de Oceaan t af winden blijven dan ook vrij zach te lucht aanvoeren waarin wel veel bewolking maar geen regen voorkomt. Deze zachte lucht wordt van veel koudere, waarin vorst voorkomt, gescheiden door een front dat over Zuid Zweden en de Baltische staten ligt en nog niet veel van plaats veran dert. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Weinig verandering Vrij veel bewolking maar droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1