Eisenhower 15 december in Parijs Opnieuw 20 jaar gevangenisstraf geëist moordzaak te Nieuw- en St Joosiand Gevechten tussen Spanjaarden en Marokkanen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN in sulons sobert" ABDIJSIROOP MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4228 ALGERIJNS BEVRIJDINGSFRONT STEMT IN MET TUNESISCH- MAROKKAANS AANBOD Broche van koningin terecht. Townsend gaat niet naar Engeland terug Gein in inrichting voor krankzinnigen. PINEAU WIJST GOEDE DIENSTEN AF RUSSEN BOYCOTTEN ONTWAPENINGS COMMISSIE VEILIGHEIDSRAAD BESPREEKT JORDAANSE BESCHULDIGING Het conflict tussen Israël en Jordanië. SUCCES VOOR MENDES-FRANCE. Het conflict tussen Chroesjtsjef en Molotof. De bijeenkomst van het Benelux-parlement. Zo'n scherpe hoest Minister Casey over toestand in Indonesië. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé> handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad, 20 cent meer President Eisenhower zal op 15 december in Parijs aankomen ter bijwoning van de topconferentie van de Navo, die 16 december begint en minstens tot 18 de cember in Parijs blijven, aldus heeft de perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, zon dag bekend gemaakt. Hagerty verklaarde dat presi dent Eisenhower wellicht nog langer dan 18 december in Parijs zal blijven als de besprekingen dit eisen. Het Algerijnse nationale bevrij dingsfront (F. L. N.) stemt in met het aanbod van president Bourguiba van Tunesië en koning Mohammed V van Marokko om Frankrijk en verantwoorde lijke leiders van het front hun goede diensten te verlenen ter oplossing van de kwestie-AIgerië. In een te Rabat (Marokko) uit- gegeven communiqué wordt ge zegd, dat hierdoor de vrede tus sen Frankrijk en Algerië kan worden hersteld. Het bevrijdingsfront is ervan overtuigd, dat „officiële onder handelingen, loyaal geopend op basis van onafhankelijkheid, een einde zullen maken aan het bloed vergieten en de verwoestingen van een koloniale oorlog". In Amerikaanse regerings-krin- gen vestigde men er de aandacht op dat president Eisenhower er bij Adlai Stevenson adviseur van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, voor kwesties van buiten lands beleid op aan zal drin gen hem naar de Navo-conferen- tie te Parijs te vergezellen. Hagerty zei voorts dat de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, een paar dagen vóór Eisenhower in Parijs zal aankomen om voorbe reidingen voor de besprekingen te treffen. De broche, die de Koningin dezer dagen te Leeuwarden ver loor, is terecht. Vrijdagavond Iaat verwittigde een dame te Leeuwarden de politie in de Beurs een broche gevonden te hebben. Toen men zich naar de woning van de vindster spoedde bleek het inderdaad de verloren broche van de Koningin te zijn. De dame had het sieraad ge vonden en achteloos in de man telzak gestoken, niet vermoeden de de grote waarde ervan. Toen zij de oproep van de politie ver nam gaf zij deze direct kennis van haar vondst. Ik zal nooit meer naar Enge land terugkeren, zo heeft kolonel Peter Townsend vrijdag op door--- reis in Rio de Janeiro verklaard. Hij zal zijn wereldreis beëindi gen in Brussel, waar hij begon nen is. Dan zal hij een rustige plaats zoeken om een boek over zijn reis te schrijven, zo zei hij. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft zaterdagmorgen het onderzoek in de zaak tegen de 40- jarige taxichauffeur Lou H. uit Nieuw en St Joosiand voortgezet. Zaterdag werden nog twaalf ge tuigen gehoord. Edward Gein, de 51-jarige vrijge zel die onder meer heeft toegege ven twee vrouwen te hebben ver moord, zal in de centrale staats inrichting voor misdadige krank zinnigen worden opgenomen. Een rechter heeft hiertoe op dracht gegeven, kort nadat Gein in staat van beschuldiging was gesteld wegens moord. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Chr. Pineau, heeft vrijdagavond op een pers conferentie verklaard, dat de goede diensten van president Boarguiba en koning Mohammed V inzake Algerië niet kunnen worden aanvaard, omdat Tunesië en Marokko niet neutraal zijn in het Algerijnse conflict. Het verwonderde hem, dat het communiqué waarin het aanbod werd gedaan, naast Frankrijk slechts melding maakte van het Algerijnse bevrijdingsfront als partij in het conflict. „In geval van een staken van het vuren zijn er nog andere strijdenden, met wie Frankrijk in contact zou moe ten treden". betapoi+icodnl markt 16 browwjjstraat 9 ftrtwiaen kapsels met „sfeer", in een salon met „sfeer" De Russische delegatie bij de Verenigde Naties heeft vrijdag avond bekendgemaakt dat zij niet zal deelnemen aan het werk van de ontwapeningscommissie die kort geleden door de algemene vergadering is samengesteld. In een verklaring aan de pers vestigt de Ruussische delegatie er de aandacht op dat „de com missie voor 't overgrote deel be staat uit landen die deel uit maken van agressieve militaire blokken van de westelijke mo gendheden". Be Jordaanse afgevaardigde Yoesoef Haikal heeft in een ver klaring voor de Veiligheidsraad der Verenigde Naties gezegd, dat Israël „zich nooit heeft onthou den van agressieve daden of schendingen van de algemene wa penstilstandovereenkomst". Jordanië heeft om een debat verzocht over zijn beschuldigin gen, dat Israël onlangs de grens van het Niemandsland in het ge bied van Jeruzalem heeft ge schonden. Haikal zei, dat de Israëlische schendingen en confiscatie van Arabisch land konden plaats vin den, terwijl de vlag van de Ver enigde Naties boven 't Niemands land woei. iDe bijeenkomst van de Veilig heidsraad werd verdaagd zonder dat een datum voor een nieuwe vergadering werd vastgesteld. Syrische militairen hebben zondag met machinegeweren ge schoten op een groep Israëlische boeren, die in het gebied van Tel Azaziat aan het ploegen waren. Eén boer werd gedood, aldus een verklaring van een Israëlische militaire woordvoerder. Een woordvoerder van de Israë lische regering heeft zondag ver klaard dat gewapende Jordaniërs zondagmorgen in het gebied van Kfar Saba getracht hebben drie Israëlische arbeiders te ontvoe ren. Hij zei dat de arbeiders wer den ontzet door een Israëlische patrouille. Israël heeft n.a.v. dit voorval een klacht bij de gemengde Is raëlisch-Jordaanse bestandscom missie ingediend. Oud-premier Pierre Mendès- France heeft zaterdag op het congres van de Franse radicaal- socialistische partij een felle aan val op de regeringspolitiek ten aanzien van Algerië gedaan en gepleit voor aanvaarding van de hulp van Tunesië en Marokko om de strijd in dat gebied te be ëindigen. Met merendeel van de afge vaardigden bracht Mendès-Fran- ce aan het eind van diens rede staande een ovatie. Felix Gaillard, de tegenwoor dige minister-president, die ook lid is van de radicaal-socialisti sche partij, zat zwijgend naast Mendès-France. Deze drong o.m. er op aan, on derhandelingen met Tunesië en Marokko te beginnen teneinde enerzijds te komen tot een beëin diging van de oorlog in Algerië en andrezijds een federaal stelsel te vormen, waarin Frankrijk en de landen van Noord-Afrika tot wederzijds voordeel kunnen sa menwerken, o.a. door de exploita tie van de rijkdommen van de Sahara. De Egyptische journalist, die vorige week een vraaggesprek met Chroesjtsjef heeft gevoerd, schrijft in het Egyptische blad „Al Ahram" dat Molotof uit de topregionen van de Sowjet-Unie verwijderd is, omdat hij het niet eens was met Chroesjtsjefs wens een „offensieve" buitenlandse po litiek te voeren. Molotof wilde dat Rusland zich niet in zou laten met 't Midden- Oosten, terwijl Chroesjtsjef van mening was dat dit „catastrofale gevolgen" zou hebben. Volgens de Egyptische journa list huldigde Chroesjtsef het standpunt, dat het niet juist was een defensieve politiek te voeren, dat de aanval de beste verdedi ging is en dat een soepele diplo matie noodzakelijk is. Chroesjtsef had het besluit genomen hen te steunen die de „Westelijke overheersing" in het Midden-Oosten verwierpen, ten einde er zeker van te kunnen zijn dat dit Midden-Oosten geen militaire basis, gericht tegen Rusland, zou worden, aldus de Egyptische journalist. Bij gevechten tussen Spaanse grenstroepen en leden van het Marokkaanse bevrijdingsleger aan de grens van de Spaanse enclave in Zuid-Marokko, Ifni, zouden ongeveer 50 Spaanse sol daten gedood of gewond zijn, al dus onbevestigde berichten die te Rabat circuleren. In officiële kringen in Madrid zijn deze berichten echter tegen gesproken. Volgens welingelichte kringen in Agadir zouden vijf a zes Spaanse grensposten, die elk cir ca 20 man telden, zaterdagmor gen vroeg door verscheine hon derden leden van het bevrijdings leger uit het gebied van Gouli- mine aangevallen zijn. In dit gebied zijn kortgeleden ongeveer 12.000 man van het be vrijdingsleger, die met automati sche wapens zijn uitgerust, sa mengetrokken. Zij Staan onder bevel van Ben Hammoe. Volgens eerder genoemde be richten zou het bevrijdingsleger ook Tantan, de noordelijkste Spaanse post in Rio de Oro heb ben aangevallen. Te Madrid is van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen, dat Spaanse militairen vrijdag j.l. 'n aanval met behulp van machine geweervuur hebben afgeslagen. Aan Spaanse zijde werden geen verliezen geleden. In Rabat is zondag van Franse militaire zijde vernomen dat op Franse militaire vliegtuigen is gevuurd, toen deze boven de grens van het gebied van Ifni vlogen. Het Benelux-parlement heeft zaterdag in Brussel zijn eerste werkzitting van twee dagen be ëindigd. Het heeft aanbevolen, dat de regeringen van Nederland België en Luxemburg zonder verwijl een verdrag van econo mische unie sluiten. Het „parlement", bestaande uit ministers en afgevaardigden uit de drie Benelux-landen, heeft met 41 tegen 2 stemmen het ver drag van economische unie goed gekeurd, dat de drie ministers van Buitenlandse Zaken in sep tember hadden geparafeerd. Het verdrag smelt Benelux aan een tot een economisch blok, met een vrij verkeer van goederen, diensten, personen en kapitaal. Het moet nu nog door de parle menten van de drie landen wor den behandeld. Het „parlement" beveelt de 3 regeringen aan het verdrag te vergelijken met dat betreffende de Europese markt, voorts om binnen vijf jaar te komen tot 'n gemeenschappelijke landbouw politiek in Benelux en een vrijer verkeer van personen en goede ren toe te staan dan is voorzien in het Benelux-verdrag. De eerste getuige was de 50-ja rige loswerkman Adriaan Besuy en uit Veere, die in de nacht waarin de 33-jarige weduwe Sien K.-R. uit Nieuw en St Joosiand om het leven was gekomen, een taxirit met Lou haa gemaakt. Besuyen had in een café in Veere op de avond van de 7e januari biertjes gedronken en wilde op bezoek in Middelburg. In de taxi heeft volgens de los werkman nog een passagier ge zeten. De politie heeft daarom overwogen of het mogelijk kon zijn geweest dat Lou H. nadat hij de weduwe Sien had vermoord het lijk in de auto heeft vervoerd om het in de Schelde te gooien. Hoe laat kwam Lou H. u in Veere halen?", vroeg de presi dent, mr L. van Lookeren Cam pagne. Ongeveer half twee". „Zat er nog iemand in de auto?" „Ja, een jongeman in een leren jas met glad gekamd haar". „Wat deze figuur dood of levend?" „Dat weet ik niet". „Zat u naast hem?" „Ja, d'r zat niet veel beweging in". „Bleef het hoofd in dezelfde stand steeds?" „Ja". „Hing zijn mond open?" „Daar heb ik niet naar geke ken". „En wat zei Lou ervan?" „Die rijdt ook eens mee", zei hij". Nadat Besuyen in Middelburg was geweest was hij teruggere den en omstreeks drie uur weer in Veere aangekomen. Bij een reconstructie van de rit, was wel gebleken dat men een veel kortere tijd nodig had dan Besuyen meent. Lou H. heeft vrijdag ter zitting onverwacht de naam genoemd van de onbekende passagier: de 27-jarige Willem G. uit 'sHeer Arendskerke, die thans in de gevangenis verblijft. Deze Willem G. is nu vrijdag nacht verhoord. De president las diens verklaring voor. G. zegt dat hij uiterlijk elf uur die avond naar bed is gegaan en de hele nacht heeft geslapen. Hij heeft Lou H. niet gezien die nacht. Lou liegt pertinent, zegt Willem G. „Wat vindt u hiervan?" vroeg de president. „Willem weet 't allemaal. Nou heeft ie gelogen". „Had G. iets te maken met de dood vqn de weduwe?" „Dat begin ik nu te denken". De procureur-generaal mr J. Zaaijer had Willem G. naar het gerechtsgebouw laten overbren gen. Hij werd zaterdagmorgen ais getuige gehoord. „Hebt u destijds met Lou een rit gemaakt?" „Neen". „Hebt u gisteravond een juiste verklaring afgelegd?" „Ja". Willem G. moest hierop zijn winterjas uittrekken en 'n leren jas aandoen. De jas bleek min stens vijf maten te klein te zijn en kon niet over Willem G.'s dik ke schouders getrokken worden. Daarop deed Willem zijn colber tje uit. De jas kon nu krapjes aan. Willem zette de kraag op en Besuyen moest nu vertellen of Willem de nassagier was". „Dat kan ik niet zeggen. Ik ge loof, dat het haar van de passa gier iets lichter was". „Had u zelf geen leren jas?" vroeg de president aan G. „Neen". Maar er waren verklaringen dat G. wel eens in een leren jas was gezien. Daarna deed het meisje dat als passagier had ge fungeerd bij de reconstructie-rit de leren jas aan. „Kan het deze persoon ge weest zijn als u de haren van het meisje wegdenkt?" vroeg de pre sident aan Besuyen. „Dat kan ik niet zeggen". Het hof hoorde enige inwoners van het dorp Nieuw en St Joos iand, die vertelden dat zij 's nachts de auto van H. hadden gehoord. Een vrouw uit Vlissin- gen bij wie Besuyen die nacht van 7 januari op bezoek wilde gaan, deelde mede dat er om streeks kwart voor drie gebeld werd. Zij vond 't te laat en deed niet open. Zij had Besuyen voor de deur zien staan. Het hof ondervroeg enige ge tuigen, die enig licht zouden kun nen brengen in de kwestie van 't verdwenen geld van de weduwe Kodde. Zij bezat ongeveer 7.000 in september van het vorig jaar en na haar dood vond men nog maar enige honderden guldens in haar woning. Lou H. heeft be gin januari j.l. 3.000 op zijn bankrekening gestort; bij huis zoeking vond de politie nog twee briefjes van 1.000 en nog ander geld, tezamen ongeveer 3.000. Lou H. ontkent ten stelligste geld van de weduwe te hebben gestolen. Volgens Lou kon de weduwe niet zoveel geld meer bezitten, want zij had hem verteld dat zij nog 3.000 moest betalen. Dit bedrag had haar man eni ge tijd voor hij stierf geleend om een auto van Lou te kopen. Dit wa9 een geheel nieuwe ver klaring, waarmede de verdachte zaterdagmorgen kwam. REQUISITOIR. De procureur-generaal mr J. Zaaijer nam 's middags na een korte onderbreking van de zitting requisitoir. „Voornamelijk dank zij de in telligentie, speurzin en volhar ding van de verbalisanten is deze strafzaak nu tot een einde kun nen komen na een veroordeling in eerste aanleg", aldus de procu reur-generaal. Hij noemde enkele punten uit het onderzoek, die zijns inziens bespreking waard waren. „Wie anders dan Lou H. kon de weduwe Sien Kodde heb ben vermoord? Het was het werk van een insider. Wie waren insiders? De draglinemachinist en het echtpaar H. Tegen H. sta pelde zich het meeste bewijs op. Door het gehele onderzoek heen komt steeds weer de leugenacn- tige houding van de verdachte te voorschijn" aldus mr Zaaijer. „H. doet een omstandig ver haal over zijn bezigheden in de bewuste nacht, maar later blijkt dit gehele verhaal gelogen te zijn. Hij stapelt het ene onwaar schijnlijke verhaal od het andere. Deze algemene leugenachtigheid kan alleen maar verklaard wor den als de houding van een schul dig mens". „Er zijn drie belangrijke pun ten: eerst de aanwijzing door de politiehond. Het tweede hoofd punt is dat Lou H. vroeg in de middag van 8 januari over de moord bijzonderheden heeft ver teld, die hij alleen maar heeft kunnen weten als hij erbij is ge weest", aldus de'procureur-gene raal. „Het derde belangrijke punt is het mislukte alibi. Van kwart voor een tot half twee is Lou bui tenshuis geweest. Hij heeft niet opgegeven wat hij in die tijd heeft gedaan, maar had op 8 ja nuari een alibi klaar, dat geheel onjuist is gebleken. De vrouw had hetzelfde verhaal verteld, maar zij is tenslotte door de mand gevallen. In dit alibi heeft Lou H. gesproken over zijn ma nipulaties met accu's. Achteraf bleek het hele karwei, dat Lou moest doen, slechts vijf minuten in beslag te nemen. De autorit naar Veere is voor de verdachte een onvoorziene ge beurtenis in zijn alibi geweest» Oorspronkelijk moet H. een an der alibi hebben gehad". „Naar mijn mening is het lijk inderdaad de tweede mysterieuze figuur in de taxi geweest", aldus mr Zaaijer. „H. is een doortas tend, hard man, die van de nood een deugd heeft willen maken. Hij wilde het lijk laten verdwij nen. Maar Besuyen kon niet m Vlissingen terecht en ging mee terug naar Veere. Daarom moest de verdachte het lijk ook mee te rugnemen". „Wanneer u de ge hele macabere gebeurtenissen be ziet, dan is dat rondrijden wel een bijzonder griezelig onderdeel, mijnheer de voorzitter", zo zeide mr Zaaijer. „Ik acht bepaaldelijk ook be wezen, dat Lou H. de weduwe Sien Kodde met voorbedachte ra de om het leven heeft gebracht. Hij heeft Sien K. in haar slaap verrast en vakkundig geworgd. Hij moet al langere tijd met dit plan hebben rondgelopen. Er is geen sprake geweest van een plotselinge daad. Met andere woorden: „Moord", zo zeide de procureur-generaal. Mr Zaaijer sprak hierna over de diefstal van het geld van de weduwe. „De verdachte was er eind 1956 echt berooid aan toe. Dan stort hij op 2 januari 3.000 op de bank. Deze storting kan geen eerlijke herkomst hebben". Het motief voor de moord zocht mr Zaaijer in de samen hang tussen de diefstal en de moord. Beide misdrijven zijn nauw aan elkaar verbonden. Hij wees op de geldzucht van H„ die volgens de in het dorp gevestig de mening „alles doet voor geld". Sien K. werd bang. Zij had angst dat er iets zou gebeuren, óf met de draglinemachinist, haar nieu we vriend, óf met haarzelf. H. heeft eind december of begin ja nuari het geld van de weduwe gestolen. Deze diefstal braciit noodzakelijk mee dat hij de we duwe moest vermoorden. Deze daad zal hem niet zo zwaar zijn gevallen omdat hij ongetwijfeld gevoelens van jalouzie en af gunst koesterde". „Ik meen dat de rechtbank te Middelburg een juiste straf aan H. wegens moord en diefstal heeft opgelegd", aldus mr Zaaij er. „Ook acht ik de beslissing van het hof, dat over H. geen nieuw voorlichtingsrapport be hoeft te worden uitgebracht, juist. Het is voldoende dat men niet twijfelt aan de toerekenings vatbaarheid van de verdachte". Hij vorderde dat het vonnis van de rechtbank, wat de strafmaat betreft: twintig jaar gevangenis straf met voorarrest, zal worden bevestigd. Daarbii vorderde hij teruggave van de bij H. in be slag genomen gelden aan de wet tige erven van de weduwe. DE VERDEDIGERS AAN HET WOORD Mr P. C. Adriaanse, een der verdedigers van de taxichauf feur, zei aan het begin van zijn pleidooi dat hij er van overtuigd was, dat H. onschuldig is. De mening van een paragnost, die de verdediging had geconsul teerd, had hem gesterkt in zijn overtuiging. Het is uit niets ge bleken dat Lou H. in het huis van de weduwe is geweest. Plei ter vond het geheel onaanneme lijk dat de taxichauffeur met de dode weduwè had rondgereden. Deze gehele gang van zaken leek hem onmogelijk. De verdediger gaf toe dat H. raar gesproken en vreemd heeft gedraaid, maar hij meende dat er geen wettig bewijs tegen H. is. „Uit niets blijkt dat Lou H. het geld van de weduwe heeft gesto len. Omdat H. geld in huis heeft zegt men maar dat hij het bij Sien heeft weggenomen", aldus pleiter. „Er is misschien wel schijn tegen H., maar het wettige bewijs ontbreekt". „Maar al zou het hof bewezen achten dat H. de weduwe van het leven heeft beroofd, dan nog kan het toch niet aannemen dat er sprake was van voorbedachten rade. Dan zou men toch hoog stens tot doodslag komen", zo meende mr Adriaanse uit Mid delburg. De tweede verdediger, mr W. F. P. Kurtz, eveneens uit Middel burg, zei dat zijns inziens de mo gelijkheid dat de weduwe zelf moord heeft gepleegd nog steeds bestaat. Ook de politie meende aanvankelijk dat Sien K. de hand aan zichzelf had geslagen. Op een gegeven ogenblik stuit te men in het onderzoek op H. Daarop is men gaan voort bordu ren. De andere mogelijkheden heeft men toen niet verder onder zocht, zei mr. Kurtz. Hij meende dat men de ver keerde stukken van het laken, waarmee de weduwe is gestrau- guleerd, had gebruikt bij de sor- teerproeven. Een knoop in een laken trekt men niet aan bij ae uiteinden, maar juist vlak bij de knoop. Voor de proeven met speurhonden gebruikte men ech ter de uiteinden. Pleiter laakte de houding van de arts Brons, die lange tijd goede vrienden is geweest met H. in het huis van deze arts is in de middag van 8 januari een ver pleegster geweest, die van de huishoudster van de dokter wel vernomen kan hebben hoe de dode weauwe op het bed lag. Mr. Kurtz vond dat er meer licht moet komen in de kwestie van Willem G. Reeds enige tijd geleden heeft H. aan zijn verdedi gers verteld dat G. de bewuste nacht in de taxi is meegereden met Besuijen. Maar de beide ad vocaten moesten op verzoek van de verdachte hierover zwijgen. Over de consultatie van de pa ragnost Croiset in deze zaak zei de mr. Kurtz dat men tot zeer verrassende conclusies is geko men. Er waren details, die ach teraf geverifieerd konden wor den, maar welke men nog niet wist. De advokaten hebben de pa ragnost gehoord op uitnodiging van professor Ten Haeff. Het re laas van de paragnost was opge nomen op een band-recorder. Pleiter legde de banden aan het hof over. De conclusie van de paragnost is, dat H. onschuldig is. De op merkingen van Croiset zouden 'n aanwijzing kunnen geven, vol gens mr. Kurtz, in welke richting alsnog moet worden gezocht. Pleiter verzocht terugwijzing van de zaak naar de rechtercom missaris voor een nader onder zoek en subsidiair vrijspraak. In antwoord op vragen van een van de raadsheren deelde mr. Kurtz nog mede dat de heer Croi set concrete aanwijzingen heeft gegeven over de werkelijke dader, o.m. een persoonsbeschrij ving. In zijn repliek zeide mr. Zaaijer dat hij er niets voor voelde dat het onderzoek zou worden her opend omdat een paragnost een aanwijzing zou hebben gegeven. Er kunnen wel merkwaardige gevallen voorkomen, maar het is principieel onjuist in ons straf rechtelijk systeem de mening of bevinding van een helderziende te vragen. „De kennisneming van de me ning van deze heren past niet in een onderzoek van een rechts college", zei de procureur-gene raal. Waarom zijn er geen paragnos ten geraadpleegd in dé zaak van de Berkelse arts en in de zaak van majoor K.? Mr. Zaaijer er kende, dat paragnosten als tip gever vaak heel goed werk doen. Na dupliek van de verdedigers en het laatste woord van de ver dachtemet Gods hulp kom ik waar ik hoor bepaalde het hof dat het op vrijdag, 6 december a.s. arrest zal wijzen. maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft zondag verklaard dat de berich ten, als zouden 500 Britse, Australische en Nederlandse za kenlieden regelingen hebben ge troffen om hun gezinnen uit In donesië te evacueren „alarmis tisch gepraat" zijn. Hij zeide dit naar aanleiding van een bericht van een blad in Sydney, volgens hetwelk een niet genoemde zakenman uit Indone sië zou hebben gezegd, dat ge vreesd werd dat bloedvergieten zou volgen op de toenemende anti-Europese sentimenten inza ke de kwestie Nieuw-Guinea. Casey verklaarde: „Onze am bassade slaat de toestand nauw keurig gade. Naar mijn me ning is het onwaarschijnlijk, dat er iets zal gebeuren. Onze am bassade heeft ons niets medege deeld over Europeanen, die voor bereidingen zouden treffen om het land te verlaten". IETS MEER WIND. Het fraaie herfstweer van zon dag stond in verband met de na bijheid van een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Z. Engeland lag. Het handhaafde boven ons land een noordweste lijke luchtstroming, waarin des middags de temperatuur tot on geveer 8 graden opliep. Slechts in Z.-Limburg was het kouder tengevolge van hardnekkige mist. Deze treedt des nachts op tijdens opklaringen. Ook hedenmorgen zal er plaat selijk mist voorkomen, voorna melijk in de zuidelijke helft van het land, daar in het noorden zondagavond reeds wolkenvelden aanwezig waren. Het hogedrukgebied neemt wel iets in betekenis af maar blijft nog in onze nabijheid, zodat van daag opnieuw zonnige perioden zullen voorkomen. Wel gaat in verband met de activiteit van storingen op het noordelijk deel van de Oceaan en Noordzee de wind uit zuidwest later toenemen. Tot aan de kust krachtig. In het temperatuurver- loop komt met dit al maar weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot maandagavond. Overdrijvende wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer met overdrijvende wolken velden. In de ochtend plaatselijk mist, voornamelijk in het zuiden van het land. Zwakke tot matige, later langs de kust tijdelijk krachtige westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. DINSDAG 26 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.36 4.55 Terneuzen 5.11 5.30 Hansweert 5.51 6.10 Walsoorden 6.01 6.20 ZON MAAN op onder op onder Nov. 25 8.18 16.39 11.22 20.38 26 8.20 16.38 11.54 21.43 27 8.21 16.38 12.22 22.49 28 8.23 16.37 12.45 23.53 29 8.24 16.36 13.07 30 8.26 16.35 13.27 0.57

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1