Rijkskoekebakkers en rijkstobbers BUITENLANDS NIEUWS Wei zegt De BUI? Ml i - i .1; Zaterdag 23 november 1957 DE VRIJE ZEEUW WIE DE KOEK KRIJGT TOPFUNCTIONARISSEN RONDOM DE BESTEDING BOUWEN EN TREKKEN De ontploffing aan boord van de „Anna Maria Ievoli" Overleg. MIDDENSTANDS RAPPORT C.H.U. Doorgangsfaciliteiten aan communistische landen geweigerd Het laatste woord. Burger niet „in de boot Bouw-activiteiten. Amerikaanse ruimteplannen Plannen voor sociale maatregelen De weersverwactatsng, produkt van taegepaste wetenschap f Tunesië en Marokko bieden goede diensten aan De kwestie-Kasjmier iv G A DIEPENHORST, gedeputeerde der provincie Utrecht, - heeft op de jaarlijkse vergadering van anti-revolutionaire ge meente- en provinciebestuurders een interessante karakteristiek gegeven van het na-oorlogse overheidsbeleid. „Het overheidsapparaat van na de bevrijding lijkt op een enorme koekebakkenj, waar men aller lei soorten koek heeft gebakken", aldus mr. Diepenhorst ,,1 let scheen alsof de koek niet op kon en men deelde maar links en rechts uit. i hans is de koek op en er Vesten nog wat kantkoek en kruimeltjes. Men heelt te veel gegeten en moet nu een streng dieet houden ITALIË Acht personen, n.l. vier zee» lieden en vier havenarbeiders, die zich donderdag ten tijde van de ontploffing aan boord van de „Anna Maria Ievoli" be vonden, worden vermist, aldus is vrijdag uit Napels gemeld. ARGENTINIË Of de heer Diepenhorst geïnspireerd is geweest door het nade- derende Sinterklaasfeest, is ons onbekend. Feit is, dat deze bisschop weer zijn intrede in ons land heeft gedaan en met name in de gro.e steden uitbundig is gefêteerd. Sommige burgemeesters blijken het nog steeds niet beneden de waardigheid van hun ambt te achten, een schertsfiguur officieel te ontvangen en te verwelkomen. En hon derdduizenden brave burgers staan rijen dik geschaard langs de straten, alsof de koningin zelf, ja meer dan deze, in persoon zou moeten passeren. Maar wij willen graag aannemen, dat zulks uit sluitend ter wille van de kinderen geschiedt. De Algemene Rooms-Katho- lieke Ambtenarenvereniging (ARKA) heeft in de Rotterdamse A hoy hal een openbare vergade ring gehouden, waar de stand van zaken met betrekking tot het salarisbeleid van de regering is besproken. Kort maar krachtig werd de wéns van de lagere en middelbare overheidsdienaren uitgedrukt op een spandoek, dat langs de rijen der 6000 aanwezi gen werd rondgedragen: „Na de topfunctionarissen nu de tob- functionarissen!" Intussen heeft de Tweede Ka mer van minister Struycken toen gedaan weten te krijgen, dat Zijne excellentie zich bereid heeft verklaard, het overleg te her openen om te komen tot 'n enigs zins hogere beloning van de laagstbezoldigden, afgezien dan altijd van de verhoging van de kinaerbijslag. En presiaent-directeur van de K. L. M. I. A. Aler heeft de onte vreden vliegers een uur lang toe- zijdse standpunten in het loon- conflict uiteengezet. De heer Aler kondigde aan, dat minister Suur- hoff met een delegatie van K. L. M.-vliegers zal onderhandelen. Na het vertrek van de spreker zijn de 270 aviateurs nog 3Vc uur bijeen geweest en vast staat wel, dat de zaak der salarissen nog niet in het reine is gekomen. middenstandscommissie De van de Cnristelijk Historische Unie heeft een rapport uitge bracht, waarin zij onder meer be spreekt de maatschappelijke be tekenis van de middenstand, de problemen van de middenstan der, de problemen van de midden- standsohderneming, de proble men van het middenstandsbe drijfsleven en de taak van de overheid. Een van de conclusies inzake de maatschappelijke betekenis van ae middenstand is, dat het bestaan van een groot aantal kieine bedrijven het ondernemer schap spreidt en daardoor aan een groot aantal personen de ge legenheid schenkt tot een dage lijks beleven van eigen verant woordelijkheid, welke hen stimu leert tot grotere levensontplooi ing dan waartoe zij in een afhan kelijke positie zouden hebben kunnen geraken. Inzake de pro blemen van de middenstander komt de commissie tol de conclu sie dat de selectie, die door de vestigingsregelingen wordt tot stand gebracht, niet verder mag gaan dan voor het weren van werkelijk onbekwamen en van hen die zich geen inspanning wil len getroosten, nodig is. Inzake de middenstands-onderneming merkte de commissie op, dat het aanbeveling verdient te overwe gen de in het bedrijf blijvende winst niet progressiei maar pro portioneel te belasten. Het kapi taalkrachtige grootbedrijf mag bij het verkrijgen van bedrijfs ruimten geen voorrang krijgen. GRIEKENLAND Griekenland heeft Russische, Tsjechische en Roemeense bur- r rluchtvaartmaatschappijen, die op het Midden-Oosten vlie gen, doorgangsfaciliteiten ge-1 waigerd, aldus werd vrijdag uit gezaghebbende bron te Athene vernomen. Athene mag door hen alleen nog als eindstation gebruikt worden, mits Griekse verkeerstoestellen ook in Mos kou, Praag en Boekarest mogen landen. De ambassades van de drie communistische landen hadden om tussenlandingsfaciliteiten voor een uitbreiding van de diensten op Cairo gevraagd. Minister Zijlstra heeft in de Memorie van Antwoord betref gesproken en daarbij de weder- fende zijn begroting aan de Twee de Kamer als zijn mening uitge sproken, dat de bestedingsbeper king bij'de toekomstige economi sche politiek niet het laatste woord kan zijn, maar dat het streven uiteindelijk dient te wor den gericht op de verdere verster king van de grondslagen van onze economie. „Bij een matiging van onze binnenlandse bestedin gen moet gelijktijdig gestreefd worden naar vergroting van de produktie en versterking van onze exportpositie". Maar ambtgenoot Hofstra heeft in de Kamer uiteengezet, dat juist de overbesteding nog on verminderd voortduurt. Zal deze dan wèl het laatste woord heb ben? In elk geval heeft minister Hof stra duidelijk gemaakt, dat de begroting voor 1958 geen ruimte laat voor extra uitgaven. Het kastekort vna 107 miljoen moet door belastingverhoging worden gedekt, omdat het absoluut nood zakelijk is, aan de sluipende infla tie een halt toe te roepen. De schroef wordt dus opnieuw een slagje aangedraaid. Op de centrale fakkeldragers dag van de Partij van de Arbeid heeft mr. J. A. W. Burger, frac tieleider in de Tweede Kamer, een rede gehouden. De meerder heid der deelnemers aan de „In- deeënbus der democratie", een socialistische enquête is van me ning, aldus mr. Burger, dat het gebouw der sociale zekerheid is voltooid en dat de overige behoef ten meer langs de weg van indi viduele voorzieningen op de grondslag van individuele verant woordelijkheid moeten worden vervuld. En de kapitaalmarkt moet volgens de heer Burger van overheidswege beïnvloed worden ten behoeve van het algemeen welzijn. De „vrijheid van het kapitalis me" kon spreker volstrekt niet bekoren. En hij verzekerde de fakkeldragers, dat de P. v. d. A. zich werkelijk niet „in de boot zou laten nemen, wanneer men dat kapitalisme volkskapitalisme of, wat hem betrof, zelfs christe lijk volkskapitalisme ging noc men. Zou mr. Burger hierbij soms gedacht hebben aan de KVP-fractie tot bezitsvorming?! bouw in 1957 en 1958". Uit een dezer dagen gepubli ceerd overzicht blijkt, dat er in de afgelopen tien jaar 138 Rooms- Katholieke, 118 Gereformeerde, 59 Hervormde en 23 andere ker ken zijn gebouwd. En de anti-Nederland-actie in Indonesië ging voort. Moge de wereld zich door het revolutio nair bedrijf van Soekarno en zijn trawanten toch niet in de luren laten leggen (Nadruk verboden). Gratiebesluit voor Peronistische parlements leden Te Buenos Aires is donderdag avond een decreet getekend, waarbij gratie wordt verleend aan 95 parlementsleden uit de tijd van het presidentschap van Peron. Deze parlementsleden zijn na Perons val gevangen genomen. VER. STATEN. Minister Cals bouwt wel aan zijn departement, maar naar het oordeel van vele Tweede Kamer leden te traag. Zij tonen zich in het voorlopig vedslag over de be groting van O., K. en W. teleur gesteld, dat de wetgevende arbeid van de minister tot nu toe zulk een pover beeld te zien gegeven heeft. En minister Struycken heeft in antwoord op hem in de Kamer gestelde vragen geantwoord: „Er kan op het ogenblik niet worden gesproken van een feitelijke stagnatie bij de uitvoering van 't woningbouwprogramma 1957 of bij het bouwrijp maken van gron den; bestemd voor de woning- Garantieprijs voor consumptie-aardappelen van de oogst 1957 vastgesteld De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft de garantieprijs voor con sumptie-aardappelen van de oogst 1957 voor de telers vast gesteld op ƒ6,65 per 100 kg. Deze prijs geldt voor gesorteer de aardappelen, zowel van de klei- als van de zandgrond. 9 3ij overname in liet voorjaar zal voor enige binnenkort nader te bepalen consumptierassen boven de hiervoor genoemde garantieprijs een bewaarver- goeding worden verleend van maximaal 2 per 100 kg. De overnameprijs van aardappelen van deze rassen bedraagt dan maximaal 8,65 per 100 kg. Voor de overige rassen be draagt de overnameprijs ook in het voorjaar ƒ6,65 per 100 kg. De vaststelling van de garantie prijs zal niet leiden tot verho ging van de aardappelprijs voor de consument aangezien de kostprijs nog belangrijk boven de Riiïiimumgarantie ligt. De raketien en kunstmanen Drie van de zes raketten, die enkele dagen geleden op het proefterrein White Sands in New Mexico voor een groep le den van het Amerikaanse con gres werden gedemonstreerd, werkten niet, aldus heeft een ondervoorzitter van de congres- comisie voor atoomenergie, de democratische senator Ander son, donderdagavond te Albu querque in New Mexico meege deeld. Anderson zei, dat de de monstratie niet indrukwekkend was. Alleen de raketten van de ty pen „Nike Ajax" en „Honest John", die reeds lang in opera tioneel gebruik zijn, functio neerden. Het lanceren van een „Sergeant", een „Dart" en een „Haw" mislukte, aldus senator Andersen. Een geleerde van het Ameri kaanse leger, dr. Nordberg, heeft donderdag te Fort Mon mouth in New Jersey meege deeld, dat één van de kunstma nen, die de Ver. Staten volgend jaar zullen lanceren, uitgerust zal zijn met twee foto-elektri sche cellen, die op het aardop pervlak donkere en lichte ge bieden kunnen doen registreren en naar de aarde doen uitzen den. Aan de hand van deze ge gevens zal men ondermeer de plaats van wolkenvelden kunnen bepalen. voor het materieel, generaal Irvine, heeft in een rede te Wa shington verklaard, dat de V.S. onderzoekingen doen om te ko men tot de lancering van ruim testations van aanzienlijke om vang en van bemande ballisti sche voorwerpen. Generaal Isvine zei er van overtuigd te zijn, dat de V.S. een ruimtevoorwerp van aan zienlijke omvang kunnen af schieten en dat zij over raket en kan worden gelanceerd. Naar zijn mening zou bij een groot conflict de beheersing van de ruimte beslissend zijn voor de overwinning. De Amerikaanse luchtmacht, aldus de generaal, ontwikkelt :er omvangrijke radarinstaflla- ties die op lange afstand wer- 1 i. v„or het ontdekken van ballistische projectielen. Ook w„iüen een nieuwe supersom- che bommenwerper en een on derscheppingsvliegtuig gecon strueerd. Deze vliegtuigen zou den meer dan 3.200 per uur moeten kunnen vliegen. De bommenwerpers zullen „werke lijk intercontinentaal" zijn, al dus generaal Irvine. zieningen voor werknemers in de steden. Zij betreffen pensioe nen, vakanties, lonen en oplei ding. De voorstellen, die door het kabinet zijn gedaan, zullen komende maand in fabrieken en organisaties in het gehele land worden besproken. De ouderdomspensioenen zul len afhankelijk zijn van het aantal dienstjaren en maxi maal 70 procent van het loon bedragen. Hiervan zullen het kantoor- en het onderwijsperso neel, alsmede cle werknemers in handel en industrie profiteren. Voor mannen is de pensioenge rechtigde leeftijd 60 jaar, voor vrouwen 50 of 55 jaar De pen sioentrekkers zullen gratis me dische verzorging krijgen. In geval van overlijden krijgen de nabestaanden een soin, die overeenkomt met enige maan den loon, uitbetaald. Het oude pensioenstelsel had hogere leeftijdsgrenzen en het geld voor minder werknemers. WEST-DUITS LAND Spionage inzake Amerikaanse ruimceplannen Davic Greenglass, die een ge vangenisstraf wegens atoom- spionage uitzit, heeft meege deeld, dat Julius Rosenberg de Rv—en betreffende het Ameri kaanse program voor de lance ring van aardsatellieten heeft verstrekt. Hij zei dit tegenover Robert Morris, die in opdracht van de Amerikaanse Senaat een onderzoek instelt. Volgens Greenglass heeft Ro senberg aan het einde van de jaren veertig „geheimen gesto len over ruimtestations en door atoomkracht voortbewogen vliegtuigen". In 1953 werden Ro senberg'en zijn vrouw Ethel op beschuldiging van spionage te rechtgesteld. Morris heeft ook Harry Gold een andere atoomspion, onder vraagd. Deze deelde mee, dat de Russen hem hadden gevraagd, zijn spionageactiviteit speciaal te richten op feitelijke werkwij zen in plaats van op theorieën Zijn Russische opdrachtgevers hadden verklaard: „Wij kun nen het zelf doen, maar wi hebben er de tijd niet voor". CHINA De plaatsvervangende chef van de Amerikaanse lucht machtstaf, belast met de zorg Onderhoud tussen Adenauer en Ollenhauer Bondskanselier Adenauer en de leider der socialistische op positie, Erich Ollenhauer, heb ben donderdag te Bonn, voor het eerst in 2Va jaar, een onder houd gehad, dat bijna twee uur heeft geduurd en dat was ge wijd aan de Westduitse binnen- en buitenlandse politiek. Er werd geen officiële verkla ring na de bespreking uitgege ven. Ollenhauer verklaarde tegen over verslaggevers dat de be raadslaging zeer bevredigend was verlopen en dat zij, vooral met betrekking tot het West duitse buitenlandse politieke beleid, verhelderend had ge werkt. In de toekomst zullen meer van dergelijke overlegplegingen worden gehouden. Onder meer werd gesproken over de militaire en politieke problemen, die op de a.s. confe rentie der Noordatlantische-ver- dragsorganisatie te Parijs ter sprake zullen komen. Naar verluidt zullen Adenauer en Ollenhauer vlak voor de conferentie te Parijs nogmaals bijeen komen. ALGERIË In Peking zijn voorstellen be kend gemaakt voor sociale voor- (van onze verslaggever) DE BILT (P P) De wind waait ons door de haren, wanneer we met de heer C. J. van der Ham, hoofdweerdienstleider van het K.N.M.I. te De Bilt, op een terrein achter dit instituut staan en kijken naar de men sen, die in gevecht zijn met een geweldige ballon. Deze medewerkeis van het K.N.M.I. zijn bezig een zogenaamde radiosonde op te laten. Onderaan de met waterstofgas gevulde ballon, waaraan de wind op het ogen blik hevig rukt, hangt een klein pakje met instrumenten. Door middel van een klein ingebouwd zendertje seinen deze instrumenten van 25 km hoogte geheel automatisch waarnemingen uit, die men in het instituut kan opvangen en verwerken. Op die manier krijgt men zeer waardevolle gegevens over de hogere luchtlagen, die van veel nut zijn bij het opma ken van weersverwachtingen. Als alles gereed is staken de heren de strijd met de wind, de ballon is los en stijgt snel naar hoger sferen daar bij gevolgd door het radaroog van het K.N.M.I. Door de radio-ontvanger horen we de instrumenten al werken „Piep, piep piep de ballon De meteoroloog bewerkt zijn kaarten. r Koning Mohammed V van Marokko en president Bourgui- ba van Tunesië, die te Rabat besprekingen voeren, hebben Frankrijk en verantwoordelijke leiders van het Algerijnse na tionale bevrijdingsfront (F.L.N.) hun goede diensten aangeboden ter oplosing van de kwestie-Al- gerië. Dit is donderdagavond in Ra bat bekend gemaakt. VER. NATIES En als het fout is. grote landkaart, waarop links Amerika, horen wp de instrumenten al werken „Piep, pieppwp uauvu in het midden de Atlantische Oceaan en noren we ongeveer een uur zal men zijn waar- rechts West-Europa. We zien daarop de DE HEER VAN DER HAM kijkt ons eens is zijn reis begonnen en^ gedure g gebieden van lage luchtdruk of depres- aan en lacht. Wij knikken begrijpend. „Er komt heej wat voor kijken", verzuchten nemingen kunnen registreren. Reeksen cijfers LANGS de glazen bollen, waarmee de uren zonneschijn worden gemeten, de maximum- en minimum-thermometers, de windvaan, die niet alleen de wind richting aangeeft, doch ook de windsnel heid, waarbij alles keurig netjes door middel van beïnkte pennetjes op papier wordt geregistreerd, minuut na minuut zonder dat iemand er naar behoeft om te kijken, komen we in de telexkamer. Machine naast machine spuwt zijn papier stroom, waarop voor een leek onbegrijpe lijke getallen staan. „Om een lang be- weerstoestand, de hoeveelheid bewolking, de soort bewolking, de hoogte van de wolkenbasis, de verandering van de baro meterstand in de afgelopen drie uur; kort om alles wat wij nodig hebben". Uit alle landen BEHALVE uit Nederland en alle Euro pese landen komen er berichten binnen van Amerika en van weerschepen op de oceaan en vliegtuigwaarnemingen, zodat we eigenlijk alle weerkundige gegevens krijgen over het gehele Noordelijke halr- rond. Al deze gegevens worden door medewer- gebieden van lage luchtdruk of depres sies, omkringd met een potloodlijn, we zien de „isobaren" golvend en buigend over de gehele kaart. „Met gebruikmaking van onze weten schap", gaat onze gastheer verder, „kun nen we de windrichtingen bepalen regen zones vaststellen, alsmede de kracht van depressies en gebieden van hoge lucht druk, kortom ons een klaar en duidelijk beeld vormen van de weertoestand over dat deel van de aarde". liike getallen staan, „wm ecu uu6 „c- - ------ richt kort te maken, gebruiken we een kers op grote landkaarten aangetekend, /]in /,n /Un manior VlAnrfl P\7g1 klPlllP ('II- cijfercode, waardoor we, zoals u hier kunt zien" - de heer Van der Ham toont ons het bericht van een waarnemingssta tion - „van een enkel rijtje cijfers alle gegevens kunnen aflezen, die wij nodig hebben. Uit deze simpele cijferreeks lezen wij af hoe groot de luchtdruk, hoe hoog de temperatuur en hoe de luchtvochtig heid is, voorts lezen we de windrichting, de windsnelheid, het zicht, de algemene die op die manier boordevol kleine cij fertjes en tekentjes komen te staan. Bij aandachtige beschouwing van alle cijfer tjes, die de luchtdruk aangeven, zal men de plaatsen en gebieden kunnen vaststel len van lage luchtdruk, dus depressies, en van hoge luchtdruk. Men kan plaatsen van gelijke luchtdruk met elkaar verbin den en zo ontstaan de „isobaren". De heer Van der Ham toont ons een BELGIË Nederlander veroordeeld Dc 18-jarige Nederlandse zee man B. S. die pas ontslagen uit I een opvoedingsgesticht naar I België was gekomen om er aan te monsteren, had in Ant werpen een huurauto gestolen en ermede bij een achtervolging nabij het stadspark tegen een boom gereden. Hij is door de correctionele rechtbank tot 8 maanden en 3.000 frank boete veroordeeld. Onze gastheer vertelt en vertelt al de interessante dingen van zijn magisch be roep. „Natuurlijk wordt er ook wel eens een fout gemaakt", merkt hij op. „Dan zit de Bilt er naast, zoals men dat noemt maar wij trekken ons dat het meest aan en ijverig wordt er dan gezocht naar de oorzaak van deze fout. Wat werd er ver keerd berekend Welke factor was aan sprakelijk voor de andere uitkomst Voor ons is dit van het grootste belang, want daarvan leert men". Kan men ook weersverwachtingen op stellen op langere termijn dan vieren twintig uur?" willen wij weten. De heer Van der Ham lacht eens, krabt zich ach ter het oor en kijkt bedenkelijk. „Kun nen? Ja. Maar hoe? Het is al moeilijk om een weersverwachting voor vier en twin tig uur op te stellen die zal kloppen, laat staan, wanneer de termijn nog langer wordt. Oh ja, het gaat wel, maar dan zal men onherroepelijk met een grotere mar ge moeten werken, dus meer speling, waardoor natuurlijk de weersverwachting in waarde achteruit gaat. Een bijkomende moeilijkheid voor ons is. dat het weer in Nederland aanmerkelijk wetenschappelijke kennis een en anoer wisselvaUi is da„ in Amerlka. interpreteren. Men weegt krachten tegen men het zover gebracht, dat elkaar af houdt rekening met bepaa de z„ ,[g( mc( d„ nodige natuurkundige wetten en met tientallen weersverwachtingen te geven andere factoren. Dan komt men tot de m v„f daqen djg vr„ oa7.d,:, conclusie dat die depressie naar die be- Qok jn Duitsland is men mn paalde plaats zal gaan, dat een geb ed weersverwachtingen bezig, doch van hoge luchtdruk boven dat la vj zich De berekening „NU KOMT echter het moeilijkste en dat is aan de hand van deze gegevens en met inacht nemen van de toestand van de dag daarvoor, alsmede met de allernieuw ste gegevens die nog steeds binnenstro men, een verwachting op te maken van het weer in de komende vierentwintig uur. Wat zal een bepaalde depressie doen? Wat de bewolking, wat de wind, waar daalt plotseling de luchtdruk onrustba rend? Vele vragen moeten beantwoord worden, alvorens men tot een redelijke verwachting kan komen. Dan buigen de meteorologen zich over de kaarten en gaan aan de hand van hun wetenschappelijke kennis een en ander Het instrumen tarium dat met de ballon omhoog gaat is klein en licht. zai handhaven, dat de wind uit die rich ting zal waaien, dat de bewolking zo of zo zal zijn en dat er regen te verwachten is. Maar dan is men er nog niet, want het moet nog nauwkeuriger als het even kan. Hoe krachtig zal de wind uit die richting waaien Matig, krachtig, hard Krijgen we regen over het gehele land Is het plaatselijk, op vele plaatsen of Hoe staat het met de te verwachten tempera turen Waartussen zullen ze schommelen? En dat alles moet door ons worden uitge rekend, waarbij de speling zo klein mo gelijk moet zijn" men werkt volgens een ander systeem. De uitkomsten zijn niet zo fraai tot nog toe" Wij moesten na alles wat wij gezien en gehoord hadden eerlijk bekennen, dat we voortaan het weerbericht met meer res pect zouden beschouwen en we verlieten het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt met de overtuiging dat daar de wetenschap wel speciaal wordt benut en dienstbaar wordt gemaakt aan ons allen. (Nadruk verboden De Sowjet-afgevaardigde in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties, Arkady Sobolef, heeft donderdagavond verklaard, dat hij zijn veto zal uitspreken over de resolutie van Engeland, de Verenigde Staten, Australië, Co lumbia en de Pilippijnen, waarin wordt voorgesteld, dat dr Frank Graham als vertegenwoordiger der Verenigde Naties naar India en Pakistan wordt gezonden voor hef beginnen van nieuwe onder handelingen over een akkoord betreffende de demilitarisering van hte betwiste Kasjmier. India is tegen deze resolutie gekant. Pakistan is ervoor. Het debat over Kasjmier werd voor onbepaalde tijd verdaagd om de afgevaardigden de gele- genheid te geven zich over de volgende stappen te beraden. In Pakistaanse kringen sprak men over de mogelijkheid, dat de kwestie wordt verwezen naar de algemene vergadering waar geen vetorecht bestaat. Frans Togoland Met vijftig tegen nul stemmen bij zesentwintig onthoudingen heft de beheersmaaf jchapsco n- missie van de algemene vergade ring der Verenigde Naties don derdag een Canadese reso'ule goedgekeurd, die een verzoek be helst aan de volgende algemene vergadering (in 19581zich uit te spreken over ophef'ing vr.n het (Franse) beheer over Togrkr-d, „rekening houdend met de dan heersende omstandigheden." De resolutie voorziet voorts in de benoeming door de algemene vergadering van een lasthebber, die toezicht houdt op de verkie zingen die in 1958 in Togoland zullen worden gehouden. Hij zou hierover rapport moeten uitbren gen aan de beheerschansraad en de algemene vergadering. Frankrijk wordt verzocht in lichtingen te verstrekken aan de beheerschapsraad over de over dracht van nieuwe bevoegdheden aan de autonome renu'^ek v n Togoland. over het resultaat van de verkiezingen, de bijeenkomst van de nieuwe wetgevende verga dering van Togoland alsmede over de wensen die de wetgeven de vergadering zou kunnen uit spreken aangaande het nieuwe statuut voor Togoland en de af schaffing van de bsheerschaps- overeenkomst voor Togoland.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 9