97, oordeel Engels koningspaar SPORT-JASJE Nederlandse jeugd „EIGEN HAARD" Tegenover nieuwe crisis in *t nabije Oosten Zij.© en 7, Vliegboot verongelukt IN MAAKT NAAK NKDKKIANV Sin t Nicolaas-Geschenk Het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie Verzamelde f275,000 voor Hongaarse volk 17, 39,50 VOERMAN- «Ie PAUW HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957. 12e Jaargang Nr 4227 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per WEKELIJKSE WERELDSCHOUW WOORDEN EN DADEN GEEN BREUK, WEL BARST 90 90 WAT GAAT ER GEBEUREN ONRUST OVERAL -«Sri;.;., 't-f H. M. DE KONINGIN VERLOOR GOUDEN BROCHE IN LEEUWARDEN ZIEKENFONDSPREMIE INVALIDITEITS- RENTETREKKERS VERHOOGD OPBRENGST ACTIE „TOVERBAL" OVERGEDRAGEN 17 90 50 29,90 Deze week „vijf-minuten-staking" De strijd in Algerië GOEDKOPE AVONDTELEFOON? lllllllllllltlf BRITS VLIEGTUIG IN ALGERIE TOT LANDEN GEDWONGEN? DE RIJKSDIENSTEN IN DE KERSTWEEK Het nummer van heden telt 16 pagina's. Frankerine bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties géé> handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer MEN spreekt ook in de couranten van een heftige, maar verfrissende twist in de boezem van de Nato. Nu zijn reeds in de vorige week door leden van het z.g. Nato-parlement mindei vriendelyKe woorden geuit over de leiding, die Engeland en Amerika aan de militaire besluiten van de Nato geven. Vooral de Nederlanders en de Belgen hebben daarbij nogal krachtige woorden gesproken, maar de inleidende redevoering tot deze bijeenkomst, die de secretaris-generaal Spaak zou hou den, doch die door de ernstige ziekte van zijn vrouw werd uit gesteld, heeft nu olie op de golven geworpen. Intussen is tussen Frankrijk enerzijds en Engeland en Ame rika anderzijds, een nogal ernstig geschil gerezen over de wapen- leveri-.g van deze beide landen aan het zelfstandig geworden Tunesië, die, naar Frankrijk meent, gebruikt zal worden ten voordele van de opstandelinwen in Algiers. De Fransen hebben daarover hun boosheid in het Nato-parle ment te kennen gegeven, en de Amerikanen en de Engelsen heb ben daarop geantwoord. Dat ant woord is voor de Franse parle mentsleden aanleiding geweest om boos en en-bloc weg te lopen. Dit heeft een pijnlijk incident ver oorzaakt, en minister-president Gaillard, die geen verontwaardi ging van zijn eigen nationale ver gadering kon aanvaarden, heeft de verwijdering nog groter ge maakt. Men begrijpt wel, dat 't niet op een breuk in de NATO zou aankomen, maar toch geeft deze hele zaak slechts stof tot verheugenis aan Moskou, dat een nieuwe Komintern voorbe reidt. En men vergete niet, dat wij al dicht bij de vooravond zijn van de belangrijke NATO- zitting van 15 december, waar bij nevens Eisenhower zoveel mogelijk alle y.aatshoofden aanwezig zullen zijn. Het is, men kan dat niet ontkennen, een bedroevend voorspel voor een zitting, die over NATO- reorganisatie en b.v. ook over Duitsland's defensie en moge lijke toetreding van Spanje een oordeel moet uitspreken. men zegt, kan verwerken. Dat op zichzelf geeft reeds te denken. Egypte heeft een nieuwe cam pagne op touw gezet tegen Jor danië, dat de buurman is van Syrië. Dat achter dit alles Russi sche invloed stond, mag men ze ker aannemen, nu opnieuw in Moskou van een Amerikaans- Turkse agressie jegens Syrië wordt gesproken. Daarbij komt dan nog, dat Per- zië zich opmaakt om het olierijke Bahrein te annexeren, waartegen Irak principieel gekant is en En geland bezwaar heeft, omdat het zekere verbintenissen met Bah rein heeft. Het komt Engeland te minder gelegen, omdat nu juist de kroonprins van Jemen in Lon den is en men van zijn aanwezig heid verwacht, dat een oplossing kan worden gevonden van de moeilijkheden rondom Aden. Dit is temeer nodig, nu Engeland be langrijke veranderingen heeft ge bracht in zijn verdedigingstelsel in Oost-Afrika en het Nabije Oos ten. Wat men langzamerhand een vertrouwenscrisis in Washington kon noemen, begint te luwen. Eisenhower zegt flinke woor den en wenst flinke daden. Hij bereidt de kiezers erop voor, dat zij grotere offers voor de verde diging moeten brengen; hij wint de raad in van Stevenson, de lei- uit het Oosten wapens der der democraten, en nu is het 1 projectiel Snork opgelaten, dat 8000 km reikt met naar het heet weergaloze zekerheid. Niettemin blijft Amerika zekere zwakte to nen, al zal Foster Dulles naar Eur'qpa vertrekken. Het incident is temeer te be treuren, omdat Frankrijk's rege ring door de belastingen ad 104 miljard francs, die zij vragen I zwak stond, en er bovendien nog altijd de oplossing over Algiers wachtende is en over spannende economische en financiële ver langens. Daarbij komt nog, dat men zich niet aan de indruk kan onttrek ken, dat een nieuwe crisis in het Nabije Oosten dreigt. Washington zegt, dat reeds van juni af over deze wapenzendin gen, nodig om te voorkomen dat Tunis kreeg, is onderhandeld, maar dat de Fransen de zaak slepend heb ben gehouden, en dat er meer dan een maand geen Franse re gering is geweest. De Fransen daarentegen zeggen, dat een der gelijke aanval in de rug tegen over bondgenoten niet te pas komt. zelf over de stijl, de nuttigheid en de kwaliteit onzer Sint-Nicolaas cadeaux een moderne kreukvrije Terilene-das in de nieuwste dessins Syrië heeft meer wapenen uit Rusland ontvangen dan het, naar VLIEGBOOT VERONGELUKT. Bemanning gered. Vrijdagmorgen om tien over 11 is tijdens een oefening starten en landen op het water op het Ha ringvliet bij Middelharnis een Martin-Mariner-vliegboot van de marine rrongelukt en gezonken. De bemanning is gered. Volgens ooggetuigen zou het vliegtuig bij een landingsmanoeu vre plotseling hebben moeten uit wijken voor een Moerdijkse vis sersboot, waardoor de staart te vroeg met het wateroppervlak in aanraking kwam en afknapte. Met een harde klap, die tot ver in de omtrek was te horen, is het toestel in het water gekomen. De bemanning die zich op de vleugels van het toestel in veilig heid had gesteld, werd spoedig aan boord genomen van een aan- tal vissersboten. Later zijn de 7 geredde bemanningsleden over gezet op een veiligheidsvaartuig van de marine. Gepn van de be manningsleden van de vliegboot heeft letsel opgelopen. Het verongelukte toestel, de P. 305, commandant lt. ter zee lste kl. o. c. P. H. Verstraaten, is neergekomen in het z.g. Aardap pelgat bij de zwarte ton, juist buiten de vaarroute van de veer boot MiddelharnisHellevoet- sluis. H.YI. de Koningin van Enge land en Noord Ierland en Z.K.H. de hertog van Edinburgh hebben met genoegen de uitnodiging van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden aangeno men tot het brengen van een staatsbezoek aan Nederland op op 25, 26 en 27 maart 1958. Aldus wordt ons door het ministerie van Buitenlandse Zaken meege deeld. Het is de eerste maal dat een Engels koningspaar een staatsie- bezoek aan Nederland zal bren gen. In 1950 hebben Koningin Ju liana en Prins Bernhard een staatsiebezoek aan Londen ge bracht, doch uit de formulering van het officiële bericht over de komst van Koningin Elisabeth Prins Philip blijkt, dat in dit ge val niet van een tegenbezoek kan worden gesproken. In 1950 gold het bezoek immers de toenmalige Engelse Koning George VI. De officiële titel van de Britse vorstin luidt: „Her most excel lent Majesty Elisabeth II (Elisa beth, Alexandra, Mary of Wind sor) by the grace of God of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland an dof her other realms and territories queen, head of the Common wealth, defender of the faith." Reeds uit deze titel kan worden afgeleid, dat het voorgenomen vorstelijke bezoek niet alleen de verbondenheid tussen Groot- Brittannië en Nederland, doch ook die tussen Nederland en de overige delen van het Britse Ge menebest tot uiting zal brengen. De Britse vorstin komt ook in haar kwaliteit van Koningin van Canada naar ons land, een der landen van het Gemenebest, waarvoor Koningin Juliana se dert haar verblijf aldaar tijdens de oorlogsjaren een bijzondere belangstelling heeft. Koningin Elizabeth en Prins Philips zullen aan boord van het Britse koninklijke jacht „Brit- tannia" naar Nederland reizen. Mao Tse-Toeng is niet erg te vreden over de uitvoering van de handelsovereenkomst met Rus land. Polen vreest een nieuw Sta linisme en Tito ziet met leed wezen dat Mao niet, zoals ver wacht was, naar Belgrado komt. MacMillan echter schijnt op de ontwikkeling der dingen in Oost- Europa nogal gerust te zijn. Hoe het met de looneisen in Engeland gaat, kan niemand zeg gen. Maar in de O. E. E. S. zijn de moeilijkheden over de landbouw inzake de vrijhandelszone over wonnen, althans voorlopig. De Verenigde Naties spreken thans, voor de tweede keer in dit jaar, over Nederlands Nieuw- Guinea. De tweede en derde de monstratiedag in Djakarta zijn nogal rustig verlopen. De Ver enigde Staten hebben reeds, ge heel in navolging van wat Frank rijk zo boos maakt, hun onzijdig heid in deze zaak verklaard, niet tegenstaande Australië, dat met Amerika het Anzus-pact heeft, zich in deze zaak met Nederland verenigd. Voor Nederland en In donesië is het dus wel een span nende week, waarbij het gewenst ware, dat men in Djakarta de hoofden wat koeler hield. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). Het meest geliefde voor Uw dochter: een vlot modern in CAMEL en FANTASIE-kleuren met Teddy-voering reeds vanaf 28,75 31, SPORTHANDEL NOORDSTRAAT 76 TERNEUZEN Bij haar bezoek aan Friesland op woensdag j.l. heeft H. M. de Koningin een pouden broche ver loren. Deze broche bestaat uit twee boven elkaar geplaatste sterren, welke zijn voorzien van vijf punten. De gehele broche is bezet met dia: tanten en briljan ten. Het vermoeden bestaat dat de Koningin de broche te Leeuwar- den in het beursgebouw of naaste omgeving heeft verloren. De recherche van de gemeente politie heeft reeds een onderzoek ingesteld, dat tot nu toe nog zon der resultaat is gebleven. De ziekenfondspremie voor inva- liditeitsrentetrekkers, die een rente hebben van tenminste 125 per jaar en jonger zijn dan 65 jaar, wordt met ingang van 1 januari a.s. verhoogd van 1,50 tot 2,50 per maand. Bij deze verhoging is rekening gehouden met de stijging van de invaliditeitsrente sedert 1951. Deze rentetrekkers zijn sedert dat jaar verplicht-verze- kerd. De premie, die nog steeds onveranderd is gebleven, wordt op hun rente ingehouden. In verband met de gestegen kos ten van de ziekenfondsverzeke ring moet thans ook deze pre mie worden verhoogd. Ook na deze verhoging blijft de premie voor deze groep van de bevol king nog belangrijk lager dan nodig zou zijn om de kosten van hun ziekenfondsverzeke ring te dekken. De teksten van het op 17 sep tember te New York door de mi nisters van Buitenlandse Zaken van België, Luxemburg en Ne derland geparafeerde verdrag tot instelling van de Benelux Eco nomische Unie zijn vrijdag tijdens de vergadering van de raadge vende interparlementaire raad vrijgegeven. De economische unie voorziet in een vrij verkeer van personen, goederen, kapitaal en diensten. De onderdanen van de verdrag sluitende partijen zijn bevoegd het grondgebied van andere ver- 'n werkelijk chique Sir Edwin sjaal or 1 L y een onberispelijk Fablo-„Non Iron" overhemd met dubbel front 'n paar echt chique IIEREN-orig. Peccari en Pebble grain handschoenen met zuiver wol-voering het moderne fantasie ondervest, dat nu weer terugkomt 'n heerlijk warme kamerjas, nieuwe moderne kleuren, en dessins Noordsraat 51-53 Terneuzen Twee grote „glanzende tover ballen" de een oranje en de ander wit met rode kruisjes, beide om wonden inet banden in de natio nale kleuren bevatten de cheques met de geldbedragen, die de le den van de jeugdorganisaties aangesloten bij de Nederlandse Jeugdgemeenschap en by de jeugdspovtgroepen in het voor jaar hebben verzameld met de verkoop van de toverballen, de actie „met de vele geheimen". De voorzitter van de N.J.G., ds N. O. Steenbeek, heeft vrijdag ochtend de beide toverballen met I de oplossing van een der gehei men n.l. het resultaat van de ijver der Nederlandse jongens en meisjes voor leniging van de nood van het Hongaarse volk, overgedragen aan de daartoe ge- I eigende instanties. Namens het „Nationaal comité I hulpverlening Hongaarse volk" nam de voorzitter de heer E. Ku- pers, de oranje toverbal, waarin zich een chèque ten bedrage van ƒ225.000 bevond, in ontvangst. De heer J. C. Corver, lid van het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis kreeg de witte bal met een chèque groot 50.000. De jongens en meisjes verkoen- ten in totaal 1,5 miljoen toverbal- I ien. „Het Nationaal Comité en het Rode Kruis kan men beschouwen als twee handen, die Nederl nd I kan uitsteken om de nood van andere volken te lenigen. Ook de Nederlandse jeugd heeft willen helpen die handen te vullen: die van het Rode Kruis voor de hulp op korte termijn zoals dekking, voedsel, medicamenten en die van het Nationaal Comité voor de hulp op langere termijn, zoals de inrichting van de „Koningin Julianaschool" in Iselsberg, waar 200 Hongaarse jongens en meis jes in contact worden gebracht met de westerse cultuur en de democratie" zo zei ds Steenbeek. Hij sprak de hoop uit, dat het comité een deel van dit geld zal bestemmen voor het onderhou den van de banden tussen deze schooljeugd en de jongens en meisjes in Nederland. De voorzitter van het Natio naal Comité, de heer Kupers, deelde mee dat hiertoe een goede gelegenheid is geopend door de oprichting van de stichting „Vrienden van Iselsberg". Voor deze, stichting die het contact tussen Nederland en de school in Oostenrijk wil onderhouden on der meer door het verstrekken van beurzen aan begaafde leer lingen en door uitwisseling van Hongaarse en Nederlandse schoolkinderen, zal een deel van het aangeboden bedrag worden gereserveerd. Naar in Djakarta is bekend ge maakt, zal de totale staking van vijf minuten door het gehele In donesische volk, welke is bedoeld om de aandaeht van de gehele wereld te vestigen op ile strijd van Indonesië om westelijk Nieuw-Guinea, nog deze week worden gehouden. Het juiste ogenblik zal door de binnenland se radio-omroep worden bekend gemaakt. Franse parachutisten hebben veertig leden gedood van een groep Algerijnse opstandelin gen, die eerder deze maand naar olie zoekende Franse des kundigen in de Sahara hadden vermoord. Twee leden van de groep werden gevangen geno men. Dit is vrijdagochtend te Algiers vernomen. Het was oud-vice-president Hatta, die maandag de suggestie opperde om een staking van vijf minuten te houden een dag voor dat de algemene vergadering der Verenigde Naties over de kwestie Nieuw-Guinea tot stemming zal overgaan. Deze suggestie is thans overgenomen door de organisatie tot samenwerking tussen jeugd en militairen. De voorzitter van deze organisatie, de legerkapitein R. S. Boentaran, zeide vrijdag, dat het gehele Indonesische volk zal worden opgewekt om te bid den voor het succes van de strijd om westelijk Nieuw-Guinea tij dens de vijf minuten, die het werk zal stilleggen. Vooorts zeide Boytaran, dat alle -arbeiders, de jeugd, de strijd kracht-en en het gehele Indonesi- sche volk bereid zijn om „West- Irian zelfs door middel van ge weld terug te krijgen", als de de batten in de Verenigde Naties voor Indonesië ongunstig moch ten uitvallen. dragsluitende partijen binnen te komen en te verlaten. Zij genie ten er de behandeling welke er voor de eigene onderdanen geldt voor wat betreft: bewegingsvrijheid, verblijf en vestiging, uitoefening van econo mische en beroepswerkzaamhe den, met inbegrip van de verle ning van diensten, kapitaaltrans acties, arbeidsvoorwaarden, aan spraken inzake sociale zekerheid, rechten en belastingen van welke aard ook, het genot van de bur- gelijke rechten alsmede de wette lijke en gerechtelijke bescher ming van hun persoon, hun rech ten en hun belangen. In hun betrekking met derde landen aanvaarden en voeren de partijen een gemeenschappelijk beleid op het gebied van de bui tenlandse handel en de daarmede verband houdende betalingen, sluiten zij verdragen en overeen komsten inzake de met de buiten landse handel verband houdende betalingen gemeenschappelijk of parallel. DE LANDBOUW Ten aanzien van de landbouw wordt in de overeenkomst ge steld, dat de harmonisatie van 't landbouwbeleid wordt verwezen lijkt binnen een tijdvak van ten hoogste vijf jaar. Een tiental ar tikelen van de overeenkomst, die betrekking hebben op de nog be staande beperkingen, worden al geschaft, naarmate de harmoni satie van het landbouwbeleid wordt verwezenlijkt, onvermin derd het aan de landbouw van Luxemburg verleende bijzondere régime. Een werkgroep onder zoekt jaarlijks in de herfst de voortgang in deze harmonisatie en stelt het programma voor het volgend jaar vast. Over de minimumprijzen wordt gezegd, dat deze door de commis sie voor landbouw, enz. worden vastgesteld op basis van de kost prijzen, verhoogd met een pas sende winstmarges. Teneinde de vastgestelde minimumprijzen te waarborgen, worden heffingen vastgesteld, welke gelijk zijn aan het verschil tussen de overeenge komen minimumprijs en de prijs franco grens. Tenzij door het co mité van ministers anders be- .slist, worden deze heffingen door De PTT onderzoekt de moge lijkheden om een goedkoop avondtarief voor telefoonge sprekken in te voeren. Op deze wijze hoopt men te komen tot een evenwichtiger verdeling van de belasting van het telefoonnet, dat op het ogenblik overdag te veel gesprekken moet verwerken. Om dit nieuwe stelsel te kun nen invoeren zal het echter mo gelijk moeten zijn voor de avond uren een aparte registratie van gesprekken te hebben. Dit is technisch niet zo eenvoudig op te lossen. Onderzocht wordt nu hoe voor de dag ende avond een aparte registratie kan worden verkregen. O» DCVEMNG. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENRERCEM Volgens het Franse dagblad Depêche. Quotidienne hebben Franse jagers een Brits vlieg tuig bij Oran in Algerië tot lan den gedwongen. Het toestel, waarvan het type niet nader omschreven werd, was door ra darposten waargenomen. Franse autoriteiten wilden het bericht tegenspreken noch bevestigen. Het toestel landde op het vliegveld Oran-Laseinia, op 150 km van de Marokkaanse grens. Franse ambtenaren te Algiers hebben officieel niets willen meedelen. Uit Algiers werd ech ter vernomen, dat het bericht over onderschepping van een Brits vliegtuig door Franse ja gers juist' is. Welingelichte kringen hebben de Franse autoriteiten later het toestel, dat een militair vlieg- tuig zou zijn, vrijgegeven. Naar A.N.P. van de rijksvoor lichtingsdienst verneemt, zullen de rijksdiensten in de Kerstweek op de vóór en na de beide Kerst dagen vallende werkdagen nor maal werken. ZON EN BUIEN. Het front dat de polaire lucht die nu over heel Nederland is gestroomd, scheidt van de koude continentale lucht, nu nog boven Midden-Europa aanwezig, trok donderdag maar langzaam in oostelijke richting over ons land. Op de meeste plaatsen viel er langdurige neerslag, in het oos ten en zuidoosten tijdelijk in de vorm van natte sneeuw of ijzel bij temperaturen even boven nuL 's-Avonds om 7 uur werd op vele plaatsen een 5-tal mm neerslag afgetapt, gevallen sinds 's-och- tends 7 uur. De maximumtempe- raturen in de polaire lucht lagen belangrijk hoger dan de vooraf gaande dagen. Deze polaire lucht zal heden met noordwestelijke tot noorde lijke winden blijven aanstromen. De lucht is onstabiel van opbouw zodat buien moeten verwacht worden. De windkrachten op de Noordzee zijn in deze stroming vrij groot, mede in verband met de oostwaaxtse uitbreiding van een krachtig hogedrukgebied ten westen van Ierland. Dit hogedrukgebied zal waar schijnlijk ook gedurende het weekeinde de aanvoer van polaire lucht met buien en opklaringen handhaven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gtldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Noordwestelqke wind Wisselende bewolking met en kele buien, voornamelijk in de kustprovincies. Normale tempe raturen voor de tijd van het jaar. Matige, tijdelijk kiachtige wind tussen ^oord en west. ZONDAG 24 NOVEMBER. het uitvoerende land geheven. Het totale bedrag van de heffin gen wordt na aiioop van ieder kwartaal gelijkelijk tussen Ne derland en de Belgisch-Luxem burgse economische unie ver deeld. HET VERVOER Binnen een tijdvak van ten hoogste drie jaar schaffen de partijen geleidelijk de kwantita tieve bepalingen af inzake: het goederenvervoer over de weg en net ongeregeld reizigersvervoer over de weg tussen hun grondge bieden, het ongeregelde reizigers- vervoer over de weg vanuit het grondgebied ener partij naar der de ian'lon v.m. n.m. Breskens 3.13 3.29 Terneuzen 3.48 4.02 Hansweert 4.28 4.42 Walsoorden 4.38 4.52 MAANDAG 25 NOVEMBER. v.m. n.m.. Breskens 3.53 4.11 Terneuzen 4.28 4.46 5.26 Hansweert 5.08 Walsoorden 5.18 5.36 ZON MAAh op onder op onder Nov. 25 8.18 16.39 11.22 20.38 26 8.20 16.38 11.54 21.43 27 8.21 16.38 12.22 22.49

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1