De kwestie Nieuw-Guinea Persconferentie van Dulles Topkranen voor overslag stukgoederen Zes vrouwen en één man Gevonden voorwerpen p wm. 1 2e jaargang no. 4225 TWEEDE BLAD Vrijdag 22 november 1957 Soebandrio misnoegd over de Russische rede? Minister van Scheepvaart waarschuwde Nederlandse scheepvaartmaatschappijen voor te overhaaste stappen De kabinetscrisis Little Rock. Monetaire "raad besprak mogelijkheid van verbreking handels betrekkingen met Nederland De Nederlandse hoogleraren in Indonesië De moorden op Noord-Afrikanen in Parijs H De legering van de N AV O-strijdkrachten VAN NELLE afd. Cadeaus Postbus 817 - Rotterdam - Giro 59600 Het lanceren van bemande satellieten. Naar verluidt zou de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, die woens dag de debatten over de kwestie Nieuw-Guinea opende met een, Westerse diplomaten beschouw den de toon van de Russische rede als een poging van het Nederlandse en Australische kringen bleven by hun voor spelling, dat het resultaat van de stemming over de resolutie gelijk zal zyn aan die van ver leden jaar. Zij zeiden, dat de resolutie, Kremlin om, aliT de zogenaamde waarin om onderhandelingen „kampioen" van de koloniale vol- wordt verzocht, waarschijnlijk Nieuw-Guinea opende met een, iTil' oefenen. \n Westfrsf "krin- «lkr! ijgen, zoals verschillende gedelegeerden g^n kreeg men het algemeen doch^ het noemden, goed opgestelde vertegenwoordiger, die de eiste twee derde meerderheid te redevoering, persoonlijk mis- rede uitsprak, in wezen meer kwaad dan goed aan de zaak van noegd zijn over de redevoering van de Russische afgevaardigde, die later aan -het woord kwam. INDONESIË De Indonesische minister van Scheepvaart, Ommodore Moha mad Nazir heelt donderdag at Nederlandse scheepvaartmaat schappijen, die in Indonesië opereren, gewaarschuwd „geen te overhaaste stappen te nemen en de normale diensten voort te zetten", om een verdere ver slechtering van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland te voorkomen. De minister gaf deze waar schuwing in verband met het uit de vaart te nemen, kortge leden, van twee schepen door de Koninklijke Paketvaart Maat schappij. Deze schepen onder hielden een geregelde lijndienst in de Indonesische wateren. De directie van de K.P.M. ver klaarde, dat de schepen in Hongkong reparaties moeten ondergaan. Indonesië had gedaan door ran cune te veroorzaken in wat tot zover een in bescheiden bewoor dingen gehouden debat was ge weest. Peive, die president is van de academie voor wetenschappen van de Sowjet-republiek Letland, komt in de delegatie in rang on middellijk na Vasily Kuznetsov, de eerste plaatsvervangend minis ter van Buitenlandse Zaken. Hij heeft tot dusver in de debatten van deze algemene vergadering zijn stem slechts zelden laten horen. behalen. Aan Indonesische zijde blijft men echter vertrouwen, dat de resolutie de steun van tenminste twee derde der leden zal krijgen. FINLAND De geregelde federale troepen, die in Litde Rock (Arkansas) de orde bewaren sinds het begin van de ongeregeldheden naar aanlei ding van de opheffing der ras senscheiding op de middelbare school, zullen op 27 november geheel worden vervangen door militairen van de staat Arkansas onder federaal geZag. De raad lang over van Indonesische monetaire heeft donderdag é'A uur De president van Finland Kekkonen, heeft donderdag de leider van de Finse liberale par tij, Saari, belast met de vorming van een kabinet. Saari bevindt zich te Rome, waar hij deelneemt aan de con ferentie van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties; maar hij is donderdag nog naar de Finse hoofdstad teruggekeerd. In welingelichte politieke kringen te Helsinki wordt aan genomen, dat Saari zal trach ten een minderheidskabinet te vormen met ministers van de boerenpartij, de liberale partij en een deel van de sociaal-de mocratische partij. TERNEUZEN. De korpschef van de gemeen tepolitie te Terneuzen maakt be kend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Rechter zwarte damesglacé, W. Harte, Steenkamplaan 84; zak m-1 aardappelen, Cornelissen, Bella- mystr. 8; zak met aardappelen, Abbing, Azaleastr. 70; zwarte damestas, J. Hamann, Noordstr. 71; stalen duimstok, Peter van Damme, Korte Kerkstr. 18; zak mesje met wit heft, M. Jansen, Dr. Buijzestr. 8; aardrijkskunde- schrift, J. den Hamer, Dokweg 18; rode knoopjes in zakje (Novi- a), Krijn Hamelink, Schoolplein 9; rode kinderportemonnaie, An- ïeke de Ridder, Kazernestr. 12; oadvindersriem, M. Leunis, woon schip „Maria", Vluchthaven; paar Dr. motorhandschoenen en zwar te regenbroek, De Regt, Koelhuis a. d. Industrieweg; gebreide kap, Sees Buijze, Azaleastr. 54; arm- Dandje, M. Servaas, Irenestr. 28; bankbiljetten, P. Schrier, Kerk- ïoflaan 3; zadeldek, Van Dix- hoorn, Lange' Kerkstr. 33; huis sleutel, Jan de Kraker, Nieuwe- diepstr. 79; lederen motorwant, Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft woensdagavond op een persconferentie in Chicago ge zegd, dat als NAVO-strijdkrach- ten te velde zouden worden aangevallen, zij „bijna zeker" terug zullen slaan zonder te wachten op een oorlogsverkla- 'uag y' ""t I De beslissing zou door de be- informeel beraadslaagd velhebbers te velde genomen p vprhrekine worden Dulles gevraagd een mogelijke verbreking de handelsbetrekkingen met Nederland, in het geval de huidige debatten in de Ver. Na ties over Westelijk Nieuw-Gui nea voor Indonesië ongunstig mochten invallen. De bijeen komst werd bijgewoond door de ministers van Financiën, Han del en Industrie, en door de gouverneur van de bank Indo nesia, Sjafruddin Prawirane- gara. Intussen heeft een vooraan staand lid van de nationalisti sche partij, Soebagio Reksodi- poero voorgesteld om de maat regelen die de regering voorne mens is tegen de Nederlandse belangen in Indonesië te ne men, ook op andere buitenlan ders toe te passen, „omdat ook zij de Indonesische economie beheersen en benadelen". Dit werd gemeld door het Indone sische persbureau „Antara". Het parlementslid Pugar Het parlementslid Pagar heeft de Indonesische regering ver zocht om de Nederlandse hoog leraren aan Indonesische univer siteiten te ontslaan en te ver vangen door hoogleraren van an- dre nationaliteiten. Het Algerijnse „nationale be vrijdingsfront" heeft de concurre rende „Algerijnse nationale be weging" beschuldigd van de moorden, die de laatste tijd te Parijs op Noord-Afrikanen zijn gepleegd. In een bekendmaking zegt het bevrijdingsfront, dat de aansla Men had wanneer een beslissing zou wor den genomen met het oog op een mogelijke aanval met kern wapens op NAVO-troepen. Vol gens Dulles zal een dergelijke aanval bijna zeker Amerikaanse troepen betrokken zijn, „omdat de NAVO-strijdkrachten zo ver mengd zijn". De aanval zou zeker beantwoord worden als hij te vergelijken zou zijn met b.v. de aanval op Pearl Harbor. De Amerikaanse minister zei voorts, een overeenkomst met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, bereikt te hebben over de verscheping van Amerikaanse wapens naar Tunesië. Dulles weidde echter niet verder hierover uit. De Amerikaanse kernwapens die thans in Europa worden op geslagen zullen onder Ameri kaans beheer blijven, zo verze kerde Dulles. Dulles acht de vooruitzichten voor een overeenkomst met de Sowjet-Unie tot beperking der bewapening „niet rooskleurig". De vorming van een commu nistisch gezinde regering in Sy rië was een „verontrustend feit". Maar Dulles beschouwt het niet als een teken, dat de üisenhower-leer voor het Mid den-Oosten heeft gefaald. Dulles is van oordeel, dat de Verenigde Staten tegenover de Sowjet-Unie altijd het initiatief heeft behouden en dit zal blij ven doen. Adlai Stevenson, de democra tische leider die een adviserende functie bij de republikeinse regering-Eisenhower heeft aan vaard, zal volgens Dulles nog heel lang op de loonlijst van de Amerikaanse regering staan. Het honorarium van advi seurs is ongeveer vijftig dollar per dag, zo zei minister Dulles. Stevenson was behulpzaam bi; het opstellen van de Ameri kaanse voorstellen voor de NAVO-conferentie in december. Wanneer het werk voltooid zou zijn, zou Stevenson de voorstel len bestuderen. Als Stevenson ermee akkoord gaat zou Dulles bereid zijn tot de aanvaarding ervan het zijne bij te dragen. Het zal evenwel nog een dag of tien duren voordat de voorstel len gereed zijn. Op de vraag of Stevenson naar Parijs zal gaan, zei Dulles, dat de president en Stevenson zelf dit moeten uitmaken. Als de NAVO-conferentie de Amerikaanse voorstellen goed keurt zou de indiening van nieuwe wetsontwerpen bij het congres nodig zijn. Stevenson zou ook hierbij zijn medewer king kunnen verlenen. Durinck, Kloosterzande 15; sleu tel van boorkop, Ravia, Dekker- str. 58; bruine rrortemonnaie m. inhoud, Iepenlaan 11; bruine da mesglacé, G. Verbrugge, West- sluis P 8. Aan het bureau van politie zijn nog gedeponeerd: paar zwarte dameshandschoenen, verschillen de gebreide wanten, meerkleuri- ge wollen sjaal, Lipssleutel in rood étui, kinderwanten en zak- kam, kinderschoentje, rechter herenhandschoen, jongenspetje en een paar herenhandschoenen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Alberto Dodero, 28 nov. Australië: s.s. Orcades, 30 nov. Brazilië: m-s. Gaasterland, 25 nov. Canada: s.s. Empress of France, 27 nov. en s.s. American Ar cher, 30 nov. Chili: via New York, 27 nov. Indonesië: m.s. Willem Ruys, 30 nov. Ned. Antillen: m.s. Rigel, 26 nov- Ned. Nieuw-Guinea: s.s. Billiton, 28 nov. Nieuw-Zeeland: via Engeland. 30 nov. Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m-s. Arundel Castle, 30 nov. Brits-Oost-Afrikta: via Frankrijk 30 nov. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. mm SOWJET-UNIE Spoetnik-gegevens worden bekendgemaakt Radio-Moskou heft woensdag avond meegedeeld, dat alle ge gevens die door middel van de Sowj et-satellieten zijn verkre gen, aan de geleerden der andere landen zullen worden bekendgemaakt. Maar de Sow- jet-geleerden moeten de tijd hebben de gegevens te ontcijfe ren, hetgeen een moeilijk werk is, aldus de radio. IJSLAND De leider van de onafhanke- HET IS KOUDER. Onverlaten hebben dinsdag nacht uit twee auto's in Amster dam-Zuid een aantal kleding stukken weggenomen. Zowel in de Lekstraat als in de Vecht- straat werd het tochtraampje van een geparkeerd staande auto ge forceerd en verdwenen o.m. jum pers, vesten, jassen, pyama's, overhemden, dassen en blouses. De totale schade bedraagt 2250,—. if Naar te Parijs is vernomen, heeft het Amerikaanse leger in Frankrijk duizend geleide anti-tankraketten besteld voor de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland. De wapens zou den een waarde van anderhalf miljoen dollar hebben. Stormenderhtnd heeft V«n Nelle's prachtige boek „Avonturen met Atomende Nederlandse jeugd va. 12 jaar en ouder veroverd! Het ia dan ook onge lofelijk intereisant èn spannend gesenreven' Het is het tweede boek uit Van Nelle's „Wonder- wereld"-serie. Het eerste, Geheimen van Je Zee is ook een enorm succes. Beide prachtboeken kos ten per stuk slechts f 2.25. Er horen 4 series van elk 15 platen bij; elke serie is verkrijgbaar voor 120 Van Nelle-waardepuntem. Voor de kleineren: de bekende „Piggelmee' boeken! „Het Tovervisje" (met 2 series plaatjes), „De Wonderschelp" (3 series), „Piggelmee groeit en wordt weer klein" (3 series), „Piggelmee, de baas van Bos en Duin" (3 series) en het boek „WoUe Klaver" van Matten Toonder (3 series). Elk bock kost f 1.-, terwijl de series plaatjes verkrijgbaar tijn tegen 120 waardepunten per serie. Het spaart snel bij Van Nelle: op elk pak kofflt Z6 punteni op elk pakje thee 10 pti^'en! De overslag van stukgoederen in de havens van Noord-Amerika en West-Europa geschiedt door wezenlijk verschillende metho den. Gebruikt men in West- Europa daarvoor in hoofdzaak topkranen, in Amerika geschiedt dit met het laadgerei aan boord van de schepen zelf. Slechts enkele kranen zijn op de kaden aanwezig voor het til len van de zeer zware vrachten. Daar de laadbomen van de schepen slechts een geringe reik wijdte hebben worden de goede ren op de kaden verder getrans porteerd door middel van gemo toriseerd verkeer. Met deze woorden leidde ir. G. Prins zijn rede in over: „Vorm- geving van topkranen voor de overslag van stukgoederen in havens", welke hij woensdag uit sprak bij de aanvaarding van zyn ambt van hoogleraar in de werk tuigkunde aan de technische hogeschool te Delft. In West-Europa wordt voor het vervoer van de goederen naar 27). door BRUNO J. (Nadruk verboden-) Maria was buitengewoon open- DevrijaiiiëbiiuiiL, uat uc ue ïeiuei van u.c tmaiua««vv ïviana was uuiicugcwwu "pvn gen zijn gedaan met „instemming bjke oppositiepartij in IJsland, hartig in haar spreken over de zo niet met de medeplichtigheid oiafur Thors, heeft woensdag mislukking van haar huwelijk, van de politie-en de Franse rege- verklaard, dat de IJslandse re- PPri mislukking, die voor Ans van ring' - r. "1 In dit jaar zijn er in Frankrijk bijna 600 Noord-Afrkianen ge dood en ruim 2000 gewond als gevolg van de strijd tussen de twee verzetsgroepen. Het jongste incident was een overval op een klein hotel in een Parijse voor stad, waarbij zes Algerijnen wer den doodgeschoten. De voornaamste adviseur van de NAVO oo iuchtvaartgeoied, uc uit Hongarije afkomstige dr. Van Karman, heeft in een vraag gesprek met het weekblad „Jours de France" verklaard, dat de Amerikanen noch de Russen bin nen tien tot vijftien jaar in staat zuilen zijn, een bemande satelliet te lanceren. Hij zei dat het vraag stuk van het ontbreken van 'ie zwaartekracht voor mensen be langrijker is dan ingeval van die ren. verKiaaru, uai uc wouiuuov een mislukking, die voor Ans van gering de gezamenlijke NAVO- Rhenen geen nieuwtje scheen te landen om een lening van twee zijn en die ik ook al had menen tot drie miljoen pond sterling te constateren. (20 tot 30 miljoen gulden) heeft „En hls je dan een man ont- gevraagd in ruil voor verlenging moet, waar je van houdt, dan van het recht tot het legeren blijkt hij al van een ander te hou- van NAVO troepen op het den," zuchtte Maria verdrietig, eiland. I Wij stonden naar de zee te kij— De linkse coalitie-regering van ken. Ans, die mij, evenals Maria, IJsland heeft sedert zij aan de macht is gekomen naar terug trekking van de NAVO-strijd- Kracncen gestreefd. Twee regeringsgezinde bla den, de sociaal-democratische Althydubladid en de progressie ve Timinn, hebben de onafhan kelijke partij beschuldigd van het publiceren van berichten met het doel, de pogingen van de regering tot het verkrijgen van leningen van „bevriende" landen te dwarsbomen. Het communistische blad Thodviljinn, dat de regering eveneens steunt, heeft de be richten, dat de regering econo mische steun van NAVO-landen tracht te krijgen, volkomen vals genoemd. een arm had gegeven, maakte zich los en bukte zich even. Maria legde haar hoofd tegen mijn schouder en zuchtte diep- „Is het zo niet, Walter?," vroeg zij. „Dat vraag ik mij óók af", ant woordde ik, enigszins in 't nauw gedreven. Dit antwoord scheen Maria ta melijk hoopgevend in de oren te klinken en zij gaf daar onom wonden blijk van. I „Zo," zei Ans, „dat is weer voor elkaar." Zij maakte door deze opmer king, die op haar schoen betrek king moest hebben, op tactvolle wijze een einde aan onze omhel zing. Ik nam de gelegenheid te 1 baat, om voor te stellen naar het VAN LHEENKE. hotel terug te gaan. Op de terugweg vroeg ik mij voortdurend af, in hoeverre het gedrag van Hellen en van Maria te rijmen viel. Hield Maria moge lijk werkelijk van mij? Het leek mij vrij onwaarschijnlijk. En Hel len? Die pakte de zaak naar mijn mening net iets tè vlot aan. i Opdracht En Ivonne? Hoe dacht die over mij? Ook opdracht? Of was mijn indruk van enige uren geleden, de indruk dat zij jaloers was ge weest, een foutieve indruk en liet ik haar onverschillig? „Brrr," dacht ik, „ik ben gek op het toneel, maar dit soort mag ik meestal toch niet. Stond ik maar weer veilig en wel op de planken!" HOOFDSTUK XIII. Van een intiem karakter was bij het door Ivonne en Maria ge organiseerde dansavondje geen sprake. Oorspronkelijk zouden wij er met z'n vieren op uit zijn getrokken, maar Hellen en Was- hingman en Ans van Rhenen werden op het laatste nippertje óók nog geïnviteerd. „En ik dacht, dat jij de avond en nacht door zou brengen cp het jacht van één van j« vrienden?" vroeg ik Hellen verbaasd, toen ik hoorde dat ook zij van de partij zou zijn. De schrik sloeg mij om het hart, bij de gedachte, dat het tochtje niet door zou gaan, een schrik, die gelukkig vooi niets sloeg: de reis ging wél door, al leen had Hellen bedankt omdat zij absoluut niets voelde voor zekere jongeman die haar zou begeleiden, en alles voor dit dans avondje. Zo togen wij dan met het hele stel naar de een of andere zeer exclusieve nachtclub. Daar aan gekomen, maakte ik mij even van het gezelschap vrij, teneinde met een ober te kunnen smoezen. „Bel," zei ik tegen de ober, „over een uurtje hotel „Monte Chance" op en vraag naar me neer Van Dongen. U zult dan ho ren, dat die meneer er niet is; die meneer ben ik namelijk zélf en ik ben hier. Ik heb bij de recep tie van „Monte Chance" gezegd waar zij mij zo nodig vanavond kunnen bereiken en u krijgt dus op, dat ik in deze club ben. U laat vervolgens omroepen, dat er telefoon voor meneer Van Don gen is komt u mij vooral niet persoonlijk waarschuwen, want ik ben hier nog nooit geweest en u wordt dus geacht mij niet te kennen. Dat, èn over dit afspraak je uw mond houden, is al wat ik u vraag; u redt er mij mee uit een lastige situatie-' De ober was gevoelig voor het reddingswerk en voor de bijver- 1 dienste en beloofde mij, dat da zaak prima voor elkaar zou ko men. „O ja," zei ik nog, „je kunt met weten of het nog eens ter sprake komt: spreek voor alle zekerheid met een buitenlands accentje. Maakt u er maar wat van. Alle beetjes helpen." Terwijl ik naar het tafeltje liep waar mijn „vrienden" plaats had den genomen, mompelde ik ver genoegd: „Ik geloof, jongelui, dat ik jullie vanavond een leuke ver rassing kan bezorgen." Maar ik had die avond niet de primeur van het bezorgen voor een leuke verrassing, die eer kwam een ander toe en wel een jong vrouwtje met zeer donkere ogen en daarbij fel contrasterend blond haar. Het vrouwtje keek de zaal even rond en kwam toen naar ons ta feltje toe. Ik zag haar en schrok. „Palma!" riep ik „wat zoek jij hier?" „Eerlijk zeggen?" vroeg Palma lachend en er lag warempel nu al weer die gevaarlijke hartstoch telijke blik in haar ogen. Ik zuchtte, een beetje wanho pig, en bedacht, dat vier vrou wen, waarvan er twee met mij flirten, één misschien een beetje van mij hield en één de laatste uren ook al raar ging doen, dat vier vrouwen toch wel genoeg zou moeten zijn en dat deze vijf de de emmer wel eens kon doen overlope*. (Wordt vervolgd.) het achterland voor het meren deel gebruik gemaakt van de spoorwegen, het wegverkeer en de binnenscheepvaart. De kaden zijn breed en vaak van een of meer spoorbanen voorzien zedat Je goederen uit de schepen direct in de wagons kunnen worden ge- iaden. Waardoor de laad- en los- capaciteit aanzienlijk kan wor den opgevoerd. Hetgeen resul teert in een kortere ligtijd van het schip. De grondvormen van de m ors land gebouwde kraanconstruc ties zijn in de laatste twintig jaar weinig veranderd. Er zijn echter buitenlandse constructeurs gekomen, die kranen hebben ont worpen. Die getuigen van een doelbewust streven naar nieuwe vormen en die ook technisch en commercieel interessante aspec ten hebben. In Nederland worat hieraan veel aandacht geschon ken. Uitvoering schetste ir. Prins de constructie en werkwijze van de conventionele portaal-draai- topkraan: een draaibare boven- kraan op een verrijdbaar portaal. Bij de moderne constructie heeft men gezocht naar harmonieuze vormen, waarbij de krachtstroom Korte, vloeiende wegen volgt. Een kraan moet robuust zijn in zijn uitvoering, maar compact /an bouw en licht in gewicht, .-ervoudig te bedienen en het zicht dient uitstekend te zijn. De snelheden moeten econo- niseh verantwoord zijn en de elektrische installatie niet ge- ompliceerd. Daarnaast moet hot onderhoud eenvoudig zijn en re paraties gemakkelijk en in korte :ijd uit te voeren. Het betreder van de in bedrijf zijnde kraan moet zonder gevaar kunnen ge schieden. Wat de vervaardiging /an deze kranen betreft zei spre- ;er, dat tenslotte te dien aanzien een intensieve samenwerking aoet verstaan tussen de con struerende en producerende sec tor. if Uit een villa van de voor malige Oostenrijkse wapenko ning Fritz Mandl te Cap d'An tibes aan de Franse Rivièra zijn dezer dagen vijf kostbare schilderijen, waaronder een Van Dijck en een Botticelli, ge stolen. De waarde van de doeken wordt geschat op 20 miljoen frank (200.000 gulden).

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5