„EIGEN HAARD" Nieuw-Guinea-debat in V.N. hervat Fusie tussen Belgische en Nederl. luchtmacht? Buitenlands nieuws GELUKKI. Australisch standpunt m ging uitvoerig in op de ge zamenlijke Australisch-Neder- la*dse verklaring en vestigde vonral de aandacht op het laat s-to van de vijf beginselen, die dit beuat: een plechtige belofte door beide regeringen voor een poli tiek op lange termijn, gebaseerd op erkenning van de belangen van de bevolking van het gehele eiland en beoogt haar voor te be reiden op de dag dat zij in staat zal zijn vrij over haar eigen toe komst te beslissen. St. Nicolaasgeschenk wèg die pijn HET WEER De scheepsbouw in Japan WEERBERICHT O HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4226 EERSTE BLAD Arsenaalstraat 5 Telefoon 2097 Arts reed twee kinderen aan en bekommerde zich niet om hen. Amerikaanse lening voor Egypte en in 10 minuten helpen direct MacMillan maandag naar Parijs Ontploffing op Brits schip. Verkiezingen voor de Raad van de F. A. O. •e moordzaakGein. De Russische economische hulp MINDER KOUD. Ontploffing in de have® van Napels. De gevolgen van de atoom bom op Hirosjima. Watertekort in Boedapest. NEEM BLIKGROENTEN Verklaring van Mintoff Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,— per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties géé> handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 2t ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 16 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van iit Blad, 20 cent meer Bij de hervatting van het debat in de politieke commissie der Verenigde Naties over de kwes tieNieuw-Guinea heeft de Australische afgevaardigde Ronald Walker, elke rechtmatig heid in de Indonesische aanspra ken inzake soevereiniteit over dit gebied en elke rechtvaardi ging voor een nieuw debat op dit ogenblik ontkend, daar de vorige bijeenkomst van de algemene vergadering slechts acht maan den geleden een Indonesische re- solatie verwierp, waarin hervat ting van de onderhandelingen werd gevraagd. Se Australische afgevaardigde sprak als zijn overtuiging uit dat de Nederlandse regering haar verantwoordelijkheid ten opzichte van Westelijk Nieuw-Guinea vol gens het handvest der Verenigde Naties geheel aanvaardt: als ongewettigd precedent voor het ingaan op aanspraken, die ge richt zijn tegen gevestigde soeve reiniteit over gebieden en be staande vormen van bestuur over volken. Hij herhaalde het standpunt dat de Indonesische eis inzake westelijk Nieuw-Guinea niet rechtmatig is: er is hier geen sprake van een koloniaal vraag stuk", noch van „een geschil" tussen Den Haag en Djakarta dat kan worden opgelost door goede diensten, het is eenvoudig een In donesische poging tot het an nexeren van buitenlands gebied met een primitieve bevolking, die ethnologisch geheel verschillend is en die op een handvol banne lingen na geen enkele wens te kennen gaf voor vereniging met Indonesië, zij is in dit stadium van ontwikkeling absoluut niet in staat een politieke mening inzake haar bestaan als natie er op na te houden. DE MENING VAN DE JAPANSE AFGEVAAR DIGDE. den en meent, dat kolonialisme in al zijn vormen een kwaad is, waaraan spoedig een eind moet worden gemaakt. Naar de mening van Japan is het vraagstuk West-Irian inge wikkeld. De Japanse gedelegeerde zeide dat het niet zijn bedoeling is, een mening te uiten over de vraag aan welk land de soevereiniteit over het betrokken gebied be hoort, alvorens daarover onder handelingen zijn gevoerd. „Artikel 73 C van het handvest draagt Nederland op de „inter nationale vrede en veiligheid te bevorderen" wat betreft zijn be stuur in Westelijk Nieuw-Guinea. Ik geloof dat ieder, die objec tie! de toestand in Nederlands Nieuw-Guinea waarneemt het er over eens zal zijn dat deze taak wordt uitgevoerd. In het land zeif is de situatie in het gebied volkomen rustig en normaal en naar buiten vormen het Neder landse bestuur in westelijk Nieuw-Guinea en het geringe aantal militairen, die Nederland daar gestationeerd heeft, voor niemand een bedreiging". Be afgevaardigde van Australië noemde voorts de uitvoering van de Nederlandse verantwoordelijk heden ten opzichte van het wel zijn van de vooruitgang van de bevolking op alle gebieden, waar onder op politiek terrein, en her innerde de gedelegeerden eraan dat het behoud van Nederlands Nieuw-Guinea een financiële last aan de Nederlandse schatkist op- legft van ongeveer 20 miljoen dol lar per jaar. verwierp opnieuw catego risch de „belachelijke veronder- steüng van de Sowjet-afgevaar- digde, dat de gezamenlijke ver klaring gericht is tegen de be langen van de Indonesische be volking. De verklaring is gericht op één zaak en op één zaak alleen de belangen van de bevolking van Nieuw-Guinea. De Australische afgevaar digde verwierp de ontwerp-re- sotatic omdat „aanvaarding zou worden gebracht in een situa tie van het stilzwijgend steun verlenen aan een unilaterale eis, van een lid-staat om bezit te krijgen van een gebied van een andere staat en om de bevolking van dat gebied op te slokken. Het doet er niet toe of de ont- werp-resolutie in haar bewoor dingen gematigd wil zijn. Feit is dat haar bedoeling gevaarlijke implicaties heeft voor het werk van deze organisatie, zij is ge heel in strijd met het handvest en, indien zij aanvaard wordt, zou zij kunnen worden gebruikt De afgevaardigde van Japan, Akira Miyazaki, vat de zienswijze van zijn regering samen in enke le punten: 1. De V.N. dienen zich te be moeien met de kwestie Nw- Guinea. 2. De V. N. heeft niet het recht voor te schrijven, op welke manier de betrokken partijen moeten handelen. 3. Deze moeten echter wél on derhandelen over een vreed zame regeling van de kwes tie. 4. De V. N. moeten pogen, een hervatting der onderhande lingen te vergemakkelijken. De heer Miyazaki bracht in her innering, dat Japan heeft deelge nomen aan de conferentie van Aziatisch-Afrikaanse landen te Bandoeng, die een resolutie heeft aangenomen, waarin bij Neder land werd aangedrongen op een zo spoedig mogelijke hervatting der onderhandelingen, als een in lossing van een vroeger door Ne derland aangegane verplichting en de zienswijze van Japan is wat dit betreft nog dezelfde, daar er zich in deze kwestie geen njeuwe ontwikkelingen hebben voorge daan. Japan heeft grote sympa thie voor de landen, die sedert de oorlog onafhankelijk zijn gewor- Japan heeft veel sympathie voor de gevoelens van het Indo nesische volk, doch kan niet in stemmen met de bewoordingen van 'n toelichtende memorie, die van Indonesische zijde aan de po litieke commissie is voorgelegd. In deze memorie wordt gespro ken van „West Irian", het meest oostelijke deel van de republiek Indonèsië. De Japanse delegatie, aldus haar woordvoerder, ziet zich genoopt, tegen deze term be zwaar te maken, omdat zij zou kunnen worden opgevat als een praejudiciëren op de onderhan delingen. De ingediende ontwerp-resolu- tie nodigt slechts uit tot „verde re pogingen" en heeft derhalve een beperkt karakter. De Japan se delegatie kan hieraan haar steun verlenen en is het niet eens met de mening, dat onderhande lingen nutteloos zouden zijn. DE AFGEVAARDIGDE VAN AFGHANISTAN. De afgevaardigde van Afgha nistan, Najib Ullah, zei, dat zijn delegatie de ontwerp-resolutie mede-ingediend heeft, omdat zij niet denkt, dat een „meer ver zoenend voorstel" kan worden gedaan. Omdat er „aanzienlijk verschil is in de standpunten van beide landen, is in de resolutie grotere nadruk gelegd op het voorstel dat beide partijen al het mogelijke zouden doen om een oplossing te vinden. Als wij het eens zijn met onze Indonesische vrienden, is dat niet omdat wij onvriendschappelijke gevoelens voor Nederland koeste ren of vanwege een fanatieke en emotionele kijk op de zaak. Hij zei persoonlijk een grote bewondering te hebben voor Ne derland en zijn kundigheid. Wat Afghanistan voorstelt is vreed zaam voort te gaan door begrip en onderhandelingen en door alle middelen van verzoening onder auspiciën van de V. N. aan te wenden. MALAKKA. Dr. Ismail van Malakka stelde in deze kwestie ten voorbeeld de wijze, waarop Malakka zijn onaf hankelijkheid heeft verkregen. Bij deze afgevaardigde bestaat geen twijfel, dat het vraagstuk West-Irian het gevolg is van een koloniaal overblijfsel, dat de be trekkingen tussen twee landen van de Verenigde Naties in ge vaar brengt en dat de Verenigde Naties niet kan voorbijzien. TSJECHO-SLOWAKIJE. De heer Nosek van Tsjecho- Slowakije meent, dat Indonesië ruimschoots blijk heeft gegeven van zijn bereidwilligheid om het geschil met Nederland door on derhandelingen tot een oplossing te brengen en dat het uitblijven, van zulk een oplossing de ge vaarlijke spanning in dit deel van de wereld slechts kan bestendi gen. De Indonesische eis achtte de heer Nosek juist, en volkomen gerechtvaardigd uit een oogpunt van internationaal recht. Generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de Navo in Europa, en de Belgische minis ter van Defensie, Antoon Spinoy, hebben donderdag in Brussel 'n onderhoud gehad over de moge lijkheid van een fusie tussen de Nederlandse en de Belgische luchtmacht. Een woordvoerder van het Bel gische ministerie van Defensie verklaarde, dat men uit economi sche en operationele overwegin gen tot een dergelijke fusie wil komen. De woordvoerder voerde aan zijn verklaring nog toe, dat de fusie waar men op dit ogenblik over denkt bestaat uuit vergaan de coördinatie van de opleidings schema's voor vliegers en tech nici. Rond het middaguur heeft ge neraal Norstad een kort bezoek aan Nederland gebracht. In Den Haag heeft hij een onderhoud! gehad met minister Staf. (Advertentie.) KERST- EN OUDEJAARS- VERLOVEN VOOR MILITAIREN. De minister van Oorlog heeft ter gelegenheid van Kerstmis 1957 en de jaarwisseling ten aanzien van het vertrek met verlof en de terugkeer van ver lof voor verschillende groepen militairen data bepaald. Voor een bepaalde groep mi litairen is het vertrek, voor tel kens 50 procent der sterkte, be paald op zaterdag 21 december tussen zeven uur en negen uur des morgens of vrijdag 27 de cember na vier uur 's middags, de terugkeer is vastgesteld op vrijdag 27 december vóór 12 uur 's middags of op donderdag 2 januari 1958 vóór zeven uur 's avonds. Voor een andere groep mili tairen is het vertrek bepaald op zaterdag 21 december na 1 uur 's middags en de terugkeer op donderdag 2 januari 1958 vóór 12 uur 's middags. De verlofregeling is per land machtorder aan de landmacht bekend gemaakt. Klein-meubeltjes is altijd een dankbaar en nuttig HAARDFAUTEUILS reeds vanaf 35,75 HAARDBANKJES in verschillende uitvoeringen Verder: LECTUURBAKKEN - KAPSTOKJES POUFFES enz. enz. Te Blerick zjjn dinsdagavond, naar thans wordt gemeld, twee jongetjes van de familie Hovens, resp. vijf en twaalf jaar oud, door een auto aangereden, waarbij één hunner enige tientallen me ters werd meegesleurd. De bestuurder van de auto bracht de wagen niet tot stilstand maar kon reeds spoedig door de politie worden aangehouden. Het bleek de arts M. C. J. S. uit Ble rick te zijn, die van een familie feestje kwam en, naar de politie vermoedt, onder invloed van ster ke drank verkeerde. Hij werd ter stond in arrest gesteld, bevindt zich nog in arrest en zal voor de officier van Justitie te Roer- mond worden voorgeleid. De beide jongentjes hadden ernstige verwondingen opgelo pen. Zij zijn in het ziekenhuis te Venlo opgenomen. De toestand van één hunner liet zich ernstig aanzien, doch men hoopt, dat het levensgevaar thans geweken is. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft woensdag een bericht be vestigd, volgens hetwelk de Verenigde Staten 600.000 dollar aan Egypte hebben geleend voor een plattelandsontwikke lingsproject. Tevens werd van ambtelijke zijde medegedeeld, dat van de circa 40 miljoen dollar aan Egyptische activa in de Ver enigde Staten, die tijdens de Suez-kanaalcrisis zijn geblok keerd, in de afgelopen 12 maan den ongeveer 10 miljoen dollar in kleine gedeelten is vrijgege ven. Er is nog geen algemene op heffing van de blokkering der activa, maar er is geld vrijgege ven voor het betalen van diplo matieke onkosten van Egypte in de Verenigde Staten en voor het voldoen van handelsschul den, welke ontstaan waren voor de Suez-kanaalcrisis. De Britse premier, Harold Mas- Millan, vliegt maandag naar pa rijs voor besprekingen met Franse ambtgenoot Felix Gftü- larö, over de recente ontwikke lingen in Noord-Afrika, en de ko mende Navo-topconferentie, m is donderdag officieel in Parijs be kend gemaakt. MacMillan zal worden verge zeld door zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. De bekendmaking in Parijs is door MacMillan in het Lager huis bevestigd. De plannen voor het bezoek bestonden reeds voor de vorige week onenigheid ontstond over de Britse en Amerikaanse wa- penleverranties aan Tunesië. In Franse officiële kringen verklaarde men, dat MaclCl- lans bezoek nuttig kan zijn voor het ophelderen van de troebele atmosfeer, die sedert vorige week bstaat. Men achtte het echter nog te vroeg om reeds van een „toenadering" te apre ken, dat zal afhangen va» de besprekingen. Aan boord van het ^.563 ton metende Britse schip „African Prince" heeft zich donderdag, kort na vertrek uit een haven op West-Cyprus, een ontploffing voorgedaan. Een der ruimen van het schip liep vol. De Britse torpedobootjager Woodbridge is naar de African Prince gezonden om te helpen met pompen. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. De „African Prince" was met een lading mineralen op weg van de Turkse haven Iskanderun naar Hamburg. ITALIË. De voorzitter van de raad van de voedsel- en landbouworganisa tie der Verenigde Naties (F-A-O.), S. A. Hasnie (Pakistan), is voor de jaren 1958 en 1959 herbe noemd. De verkiezingen wegens het in dit jaar aftreden van acht leden van de raad hadden het volgen de resultaat: Herkozen werden Egypte, India en Frankrijk. Ter vervanging van Australië, Costa Rica, Zweden, Zwitserland en Thailand werden resp. gekozen Nieuw-Zeeland, Cuba, Noorwe gen, het Verenigd Koninkrijk en Pakistan. De verkiezingen in verband met het aftreden van acht leden aan het einde van het volgende jaar hadden het volgende resultaat: Herkozen werden Columbia, Ja pan en Indonesië. Ter vervanging van Argentinië, België, Spanje, Turkijë en de Philippijnen wer den resp. de volgende landen aangewezen: Chili, Nederland, Portugal, West-Duitsland en Thai land De acht leden, die tot 1960 in functie blijven zijn Brazilië. Ca- S M 1 De advocaat van de 51-jarige Edward Gein, die heeft toegege ven twee vrouwen vermoord (e hebben, terwijl dé stoffelijke res ten van nog dertien andere vrou wen in zyn boerderij werden aan getroffen heeft de rechtbank, waarvoor zijn cliënt donderdag werd gedaagd op beschuldiging van moord, verzocht de beschul digde krankzinnig te verklaren. Hij voegde hieraan toe een psychiatrisch onderzoek te zullen verlangen, indien de rechter een dergelijke verklaring niet zou wlBen geven. Naar het Egyptische nieuws bureau Midden-Oosten bekend maakt, hééft de Sow jet-Unie zich bereid verklaard Egypte economische hulp ter waarde van 700 miljoen roebel te ver schaffen. De hulp zal verstrekt worden voor een vijfjarenplan ten be hoeve van economische ontwik keling van Egypte en zal in een periode van 12 jaar in termij nen worden terugbetaald. Een overeenkomst voor de hulpverlening der Sow jet-Unie is gesloten tijdens het bezoek, dat de Egyptische minister van Oorlog, Abdel Hakim Amer, on langs aan Moskou heeft ge bracht. Tijdens dit bezoek werden blijkens een officiële bekend making kwesties van politieke en economische samenwerking, alsmede militaire kwesties be sproken. De Japanse scheepsbouwver-f eniging heeft bekendgemaakt, I dat het aantal orders van de Japanse scheepswerven afgeno-1 men is door de snelle bouw en het trage binnenkomen van nieuwe contracten. Eind sep tember van dit jaar beliep het aantal bij Japanse scheepswer ven geboekte orders, met inbe grip van de in aanbouw zijnde en nog te bouwen schepen, 259 voor een gezamenlijke tonnage van 4.500.000 bruto ton. Drie maanden geleden omvatten de boekingen 285 schepen van te zamen 4.320.000 bruto ton. Als gevolg van de sterke uit breiding tijdens de zeer drukke periode van het vorige jaar is de Japanse scheepsbouwcapaci- teit thans gekomen op 2 mil joen bruto-ton per jaar, zo deel de de vereniging mede. Door technische verbeteringen en langere werktijden werd de voor het bouwen van een schip benodigde tijd eveneens belang rijk verkort. De Japanse scheeps-' bouwmaatschappijen trachten daarom ijverig nieuwe contrac ten te sluiten, aldus de vereni ging, maar zij kunnen de prij zen niet verlagen tot. op het ni veau dat door de overzeese re ders wordt verlangd. De Japanse scheepswerven zenden ook directeuren en waarnemers naar de overzeese scheepsbouwmarkten in de Ver. Staten, Europa en Zuid Oost- Azië, zo deelde de vereniging verder nog mede. De overstromingen in de Po- delta breiden zich nog steeds uit. Tengevolge van een hoge vloed in de Adriatische Zee zijn in de nacht van woensdag op donderdag weer enkele dijken van plaatselijk belang bezwe ken, waardoor zeventig huizen in het water zijn komen te staan. In de afgelopen dagen is steeds meer land overstroomd. Thans staat reeds 15.000 ha blank. medegedeeld door het K. N. M. 1. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Aanhoudend rustig weer. Droog weer met plaatselijk flinke opklaringen. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen. Ooverwegend zwakke wind uit oostelijke richtingen. Een uitloper van een krachtig hogedrukgebied waarvan het cen trum boven de Balkan lag, be heerste donderdag het weer in ons land. Het was dan ook rustig weer met veel bewolking zodat de dagelijkse gang van de tempe ratuur erg gering was. In het midden van het land bleef plaat selijk de hele dag mist hangen en kwam, b.v. op het vliegveld Dee- len bij Arnhem de temperatuur niet boven het vriespunt uit. In het noordoosten van het land was het echter zonnig weer maar ook daar bleef de temperatuur na een koude nacht, aan de lage kant. Inmiddels arriveerde op het noordelijk deel van de Noordzee een actieve depressie die daar donderdagavond storm teweeg bracht. Voor het koufront van de depressie stond een zuiderstorm die na de passage ruimde naar west. Met deze westelijke win den wordt over Engeland koude polaire lucht aangevoerd. De voorste begrenzingslijn ervan trok in de loop van de avond de Noordzee op en wordt hedenvoor middag aan de Nederlandse kust verwacht. Dat betekent dat er veel bewolking zal zijn met plaat selijk wat regen of motregen. De wind blijft voor het front uit zuidwestelijk en zal matig tot vrij karchtig zijn. Deze zal dan min der koude lucht aanvoeren zodat na een nacht met plaatselijk nog lichte vorst in de middag tempe raturen hoger zullen zijn dan donderdag. gsmaal TUINSOONTJïS nada, Perzië, Italië, Mexico, Sy rië, de Unie van Zuid-Afrika en de Verenigde Staten. Het 2285 ton metende Italiaan se vrachtschip „Anna Maria Ievoli" is donderdagochtend inde haven van Napels in de lucht ge vlogen. Volgens de eerste berichten zouden er talrijke doden zijn. Door de kracht van de ontplof fing brak het schip, waarop her stelwerkzaamheden werden uit gevoerd, in tweeën, waarna het snel zonk. Stalen platen werden tot op een plein in de stad, hon derd meter van de ligplaats van het schip, geslingerd. Volgens latere gegevens kwa men twee havenarbeiders ea een douanebeambte om het leven Duikers zijn afgedaald om te on derzoeken of er lijkeR i» het wrak zijn. Volgens een van de opvarenden van de „Anna Maria Ievoli" is een ketel ontploft. Het schip nam op dat ogenblik brandstof aan boord. I JAPAN Uit een verslag, samengesteld door radiologen van de univer siteit van Hirosjima, is geble ken dat het sterftecijfer van de bewoners van Hirosjima, die zich bij de ontploffing van de eerste atoombom binnen een straal van ongeveer IV2 km van deze ontploffing bevonden, op het ogenblik 12 jaar na de ramp nog tweemaal zo hoog is als elders in Japan. De meeste slachtoffers ster ven aan leukaemie. HONGARIJE iet dobbelsteentje gebakken spek. -Ld I In Boedapest wordt op het ogenblik vanwege het toenemend tekort aan water,, gedurende de nachtelijke uren geen water aan de huizen toegevoerd. MALTA ZATERDAG 23 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.27 2.43 Temeuzen 3.03 3.18 Hansweert 3.43 3.58 Walsoorden 3.53 4.08 ZON MAAN op onder OD Nov. 22 8.13 16.43 8.53 17.36 23 8.15 16.41 9.52 18.32 24 8.17 16.40 10.42 19.53 25 8.18 16.39 11.22 20.38 26 8.20 16.38 11.54 21.43 27 8.21 16.38 12.22 22.49 28 8.23 16.37 12.45 23.53 29 8.24 16.36 13.07 30 8.26 16.35 13.27 0.57 De premier van Malta, Dom Mintoff, heeft woensdagavond in het parlement gezegd, dat er ernstige aanwijzingen zijn, dat Engeland zich bedenkt t.a.v. aanvaarding van het aanbod van Malta tot een „nauwere unie". Alle voorstellen van Malta waren ontsproten aan de vast beslotenheid van zijn bevolking de koloniale status af te leggen en deel uit te maken van het Verenigd Koninkrijk. Mocht de Britse regering thans „de weg die wij samen in de afgelopen twee jaar zijn gegaan" willen verlaten, dan zou Malta zijn recht moeten verkondigen tot het bepalen van zijn eigen lot in overeenstemming met zijn belangen en verlangens. Mintoff vestigde er de aan dacht op, dat nog geen beslui ten waren genomen, maar dat Malta het recht heeft te weten, welke bedoelingen Engeland

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1