Gemeenteraad van Terneuzen g en gezellige thuiskomst J DE VRIJE ZEEUW Donderdag 21 november 1957 Geniet bij thuiskomst van een kop geurige, pittige koffie van Douwe Egberts. Die echt lekken koffie, samengesteld uit het fijnste van de plantages. Douwe Egberts koffie wordt op een speciale wijze gebrand en is, door de grote vraag, altijd vers bij Uw winkelier verkrijgbaar. REGERING VAN CAMBODJA BIEDT ONTSLAG AAN BESLUITEN VAN FRANSE MINISTER RAAD GEEN NAVO- ATOOMWAPENS OP DEENS GEBIED? Eerste Amerikaanse atoomschip GEMEENTEBEGROTING Vóór de behandeling van de be groting der gemeente Terneuzen is het gewoonte om deze in twee afdelingen met de leden van de raad te onderzoeken. Aan dit desbetreffend verslag van dit onderzoek ontlenen wij het volgende: Beloning van de ambtenaren der gemeentepolitie. Enkele leden zijn van oordeel, dat de politie tegen overtredingen in het algemeen te soepel optreedt. Zij verwijzen hierbij naar de ver keersovertredingen in de Noord straat. het wangedrag van de opge schoten jeugd in portieken in de Nieuwstraat en de Noordstraat, het burengerucht van dronken lie den in het bijzonder bjj de bruggen aan de kanaalarmen en naar de onveiligheid in de buitenwijken en brandgangen. De politie treedt wel actief op. Zij maakt dagelijks processen-ver- baal op voor verkeersovertredin gen in de Noordstraat e.a., doch zij kan niet overal tegelijk zijn. Er zijn te weinig agenten, zodat de surveillance dienovereenkomstig moet zijn. Het aantal processen- verbaal is dit jaar hoger dan ooit te voren. De reserve-politie wordt bij bij zondere gelegenheden wel inge schakeld, maar dit moet uitzonde ring blijven. Het vanwege het ministerie van Binnenlandse Zaken toegezegde onderzoek naar de personeelsbezet ting is waarschijnlijk tengevolge van personeelsmutaties nog niet ten uitvoer gelegd. Er wordt thans ovirgegaan tot aanstelling van 'n (steno)-typiste. Het voornemen bestaat over te gaan tot de aanschaf van een mo bilofooninstallatie, waarmede de moeilijkheden ten dele kunnen worden opgeheven. De exploitatie eist geen hoge bedragen. Een lid acht het niet uitgeslo ten, dat de korpschef overbelast is met werkzaamheden ten behoeve van de burgerbescherming. Dit vermoeden is niet juist. Bij de instelling van de beschermings organisatie moest de korpschef uiteraard wat meer tijd beschik baar houden. Nu de oprichtings- weckzaamheden zijn voltooid is de beschikbaar te stellen tijd van on dergeschikte betekenis geworden. Bescherming bevolking. Een lid wenst te vernemen wel ke wedden worden betaald uit de post commandovoering. Het stelt voor de commando voering een vast bedrag ter be schikking van 9175,—. Hieruit worden o.m. betaald de wedde van het hoofd der b.b. en de wedden van de administratieve krachten, op het ogenblik bedragende resp. 1802,— en 2672,52. In de wedde met de daarop vallende sociale las ten v -- de buitendienst-assistent verleent het rijk 100 procent tege moetkoming. Brankranen en brandputten. Meerdere leden vragen inlichtin gen over de verhoging van de ver goeding voor Cc brandkranen van 6,25 tot 15,—. Een verhoging van 50 procent vinden zij wel drastisch, temeer daar nagenoeg geen waterverbruik plaats vindt. Naar hun mening mag de vergoeding de met de in vestering verband, houdende lasten niet te boven gaan. De Waterleidingmaatschappij zal een rvdere toelichting verstrekken op het nieuwe tarief. Tot zolang zullen B. en W. hun oordeel om trent het gevraagde bedrag op schorten. Subsidie aan ziekenhuizen en Sanat Een lid vraagt of het college er mede bekend is dat het rijk de sub sidies aan de ziekenhuizen wil la ten vervallen en zo ja, of met dit voornemen rekening is gehouden bij de raming van deze post. Ande re leden merkten op, dat dit vraag stuk nog niet is opgelost en dat het de vraag is. of het rijk uiteindelijk hiertoe zal kunnen overgaan. Het is duidelijk, dat deze gehele kwestie niet uitsluitend van plaat selijk belang is. Tengevolge van deze maatregel zullen de landelijke verpleegprijzen een sterke verho ging ondergaan, terwijl ook het ziekenfondswezen hieraan niet on beroerd voorbij zal kunnen gaan Bijdrage in de kosten van de Schoolartse "dienst. Een der leden stelt de vraag of het wel nodig is, dat het onderzoek door de schoolarts zo intensief ge schiedt. Hij voelt meer voor een onderzoek als bij keuring, daar de meeste verwijzingen betrekking hebben op oor-, keel- en ooggebre ken en op gebreken aan het gebit welke kwalen alle gemakkelijk door de ouders zelf geconstateerd kunnen worden. Het gaat hier meer om het ont dekken van onvolkomenheden, die de ouders zelf over het hoofd zien en die later belangrijke nadelige gevolgen kunnen hebben. Voor het controleren en opsporen van der gelijke gebreken is een uitgebreid onderzoek noodzakelijk. Daar men niet toekomt aan een geregeld on derzoek der leerlingen is de school- artsendienst voornemens een derde schoolarts aan te stellen. Dit zal een verhoging van de bijdrage noodzakelijk maken. Kosten en subsidie ter zake bad- en zweminrichtingen. Een lid verzoekt te willen mede delen, of in de raming der bad huisrechten is rekening gehouden met de in de raadsvergadering van 29 oktober 1957 vastgestelde ver hogingen der tarieven. Een ander lid verneemt gaarne of er van bur gemeester en wethouders voorstel len te verwachten zijn tot openstel ling van het noodzwembad aan de Westsluis op zondagen. Andere leden informeren naar de plannen et betrekking tot het nieuwe zwembad. In de raming der entreegelden zijn de nieuwe tarieven verrekend, B. en W. zijn met een particuliere vereniging in onderhandeling om de exploitatie van het nood-zwem badje over te nemen, daar zij van oordeel zijn dat dit een taak is die de ingezetenen zelf moeten vol brengen, m.a.w. de burgerij of het particulier initiatief moet hier acj tief zijn. Mocht het bad bij de ge meente in exploitatie blijven, dan is er van de zijde van B. en W een voorstel te verwachten om dit e' cneens op zondagen open te stellen. De zwemclub, die het bad voorheen in exploitatie had, deelde 3. en W. mede, dat er nooit anlnto heeft bestaan om 'a zondags te zwemmen, althans in dit had. Aan de mededeling van een der leden dat wel degelijk gebruik is ge maakt van het bad op zondagen, voegen B. en W. dan ook toe dat dit dan is geschied buiten medewe ten en buiten verantwoordelijkheid van genoemde zwemclub. Van de aanleg van het nieuwe zwembad zal op korte termijn wel niets kunnen komen. B. en W. wachten nu het nader advies van dc deskundige de heer ir Wesselo af. In ieder geval wordt het plan gereed gemaakt. Zodra enige ver lichting in de alremene financiële toestand van het land is opgetre den kan dan, zover de gemeente aangaat, met de bouw worden be gonnen. De provinciale commissie heeft de gemeente Terneuzen aan gewezen als plaats, waar de stich ting van een zwembad urgent wordt geacht. Rattenbestrijding. Enkele leden hebben vastge steld, dat niettegenstaande de be strijdingsactie nog veel ratten in de gemeente worden aangetroffen Zo wemelt het van ongedierte aan de Scheldekade. Van Steenbergen laan en De Feijterstraat. Indien de bestrijding niet geza menlijk en overal tegelijk plaats heeft, heeft zij minder betekenis. Toch menen B. en W. dat het goed is de bestrijding voort te zetten, omdat enige vermindering wel merkbaar is. Cent. .al bouw- en woningtoezicht op gemeentewerken. Een lid deelt mede, dat de kos ten van de centrale dienst sinds de oprichting in 1S45 gestegen zijn van 0,48 tot 3,07 per inwoner. Bestaat de mogelijkheid dat deze kosten in d? naaste toekomst ver der omhoog zullen gaan, aldus zijn vraag. Kortgeleden is de functie van onder-direc'. cur vrijgekomen. Is het nodiü, dat deze vakature wordt vervuld? Onlangs is bekend geworden, dat de gemeente Axel bij de dienst blijft. Is deze gemeente nog ach terstallige bijdragen verschuldigd? In bespreking komt bij dit volg nummer het salaris van de diree teur, dat gebaseerd is op het aan tal inwoners dat in de kring woon achtig is. Een der leden vindt dit l i goede maatstaf. Zou men een soorteeljjk- maatstaf gaan hante ren bij dere diensten, die een ge bied bestrijken dat verder reikt dan één gemeer. hoever zou men bij vergelijkingen dan komen? Een andei lid vraagt, of alle deelne mende g i .eenten gelijkelijk in de kosten betalen. Het overgrote deel van de uit gaven bij de dienst bestaat uit ar beidsloon. Vermindering van deze post is niet te verwachten. Aan uitbreiding wordt niet gedacht. Me de g<- et op de huidige bestedings beperking gaat men bij de aanstel ling van nieuw personeel zeer voorzichtig te werk. In de vakatu re van onder-directeur is op deze grond nog niet voorzien, doch er is in deze begroting wel rekening mede gehouden. Onderhandelingen zijn gaande omtrent de afwikkeling van de bij drage die de gemeente Axel aan de dienst verrrhuldigd was geble ven. De commissie van bestuur van de Centrale Dienst meende dat de beste basis om het salaris van de directeur te bepalen juist het to taal inwonertal is. Natuurlijk zijn hiertegen wel bedenkingen aan te voeren, maar een andere vergelij kingsmethode heeft evenzeer be zwaren. Uiteraard kan het inwo nertal niet voor alle diensten een geschikte methode zijn. In dit op zicht zijn vooral van belang de bij zondere eisen, die elke dienst op zichzelf stelt. Zover betreft de aandelen die elk der gemeenten moet betalen in de kosten van de dienst delen B W. mede, gelijk overigens aan de gemeenten bekend is, dat deze naar hun belangrijkheid zijn inge dee'd in drie klassen. Elke gemeente betaalt dus naar de klasse bij welke zij is inge deeld. De gemeente Terneuzen be taalt het hoogste tarief. Welstandstoezicht op het artistiek en esthetisch bouwen. Een lid verzoekt inlichtingen omtrent de raming op deze post. Voor elk ingewonnen advies is de gemeente een bijdrage verschul digd aan de provinciale schoon heidscommissie. Advies vragen B. en W. alleen als er b.v. met de op drachtgever voor een bouwwerk verschil van mening bestaat over het uiterlijk aanzien. Uitvoering van de huurwet. Enkele leden menen, dat de uit voering van de huurwet niet veel om het lijf heeft. Inderdaad komt het niet veel voor dat de beslissing van de huur- commissie wordt ingeroepen. Zelfs met de laatste huurverhoging van 25 procent, die veel verder reikt dan die van 1956, wordt heel wei nig een beroep op de huurcommis- sie gedaan. Onderhoud van wandelplaatsen, plantsoenen en andere beplantin gen. Een der leden heeft veel waar dering voor het werk van de plant soendienst, meer speciaal wat de plantsoenenaanleg en het onder houd in het nieuwe gedeelte der gemeente betreft. Toch zou hij gaarne zien dat aan het wandel park meer zorg werd besteed en dat in de zomer het lange gras in dit park tijdig werd gemaaid. Het prikkeldraad van de afrastering is geheel verroest en levert telkens gevaar op voor het scheuren van kleren. Hjj wil het westelijk bol werk laten inrichten als kinder speelplaats. In dit verband komt bij vele leden ter sprake de vernie ling der plantsoenen door de jeugd en de veel te lakse houding der ouderen in hun medewerking om van de plantsoenen iets moois te maken. Verwezen wordt naar de jeugdnatuurwacht, welke commis sie op het ogenblik een kwijnend bestaan schijnt te lijden. Het gras aan het wandelpark is moeilijk te onderhouden. Zou men dit geregeld willen bijhouden dan zou dit gepaard moeten gaan met indienstming van nieuw perso neel. B. en W. doen wat zij kunnen, maar dit is bij deze aanleg niet zo heel veel. Er zijn plannen geweest om het geheel een goed aanzien te geven. Dit is achterwege gebleven door het plan tot de aanleg van een nieuwe haven, waarbij een groot gedeelte van het wandelpark ten offer zal vallen. Onder deze omstandigheden i:- het niet verant- niet bekend. In het plan tot bouw van een nieuw lyceum schijnt iets meer beweging te komen. Subsidieën aan schouwburgen en muziekkorpsen. De raming muziekkorpsen enz. van dit jaar levert met die van vorig jaar een verschil op van 1250. Aan welke verenigingen is het hogere bedrag ten goede ge komen. aldus de vraag van een der leden. Ten behoeve van de Stichting Terneuzense Muziekschool is meer geraamd 1000 en ten behoeve van het Tamboers- en Ppperkorps „Irene" is nieuw uitgetrokken 250. Een ander lid vraagt de redenen waarom aan het muziekgezel schap in de kom meer subsidie is toegekend dan aan het korps te Sluiskil. Hij zegt dat het korps te Sluiskil over meer middelen zo- moeten kunnen beschikken om d muzikale prestaties te kunnen on voeren. In 1953 werden aan de korp sen in de kom en te Sluiskil tege moetkomingen uitgekeerd van resp. 1000 en 350. Sinds enkele jaren is daarvoor in de plaats ge komen de verhouding 1500 en 550. Het aantal inwoners is uit gangspunt geweest. Deelneming helicopterdienst. Een lid bljjft mogelijkheden zien m een geregelde helicopterdjenst tot aanleg van plantsoenen op del en vraagt naar de voornemens met Molendijk dit jaar gerealiseerd zal betrekking tot deze dienst, worden. helicopterdienst heeft zeer Zolang de dijk niet is volge- zeker levensvatbaarheid, doch bouwd is het niet de bedoeling slechts als de dienst meer frequent van B en W. tot de aanleg over bü voorkeur dagelijks zou te gaan Gedeeltelijke aanleg moet kunnen worden uitgevoerd. Een ontraden worden, daar bij voort- weekdienst voldoet niet aan de be gaande bouw voor vernieling der hoefte. Bij een dergelijke dienst jonge planten moet worden ge- blijft de behoefte slapende. ure?± °XrigenS Zal de Opbrengst van het vergunnings kostbaar zijn. rech voor de verkoop van sterke Onderhoud van straten en pleinen. jn het klein. Een der leden is van mening. Enkele leden merken op dat te dat de afscheiding tussen het sluiskil geer slijtvergunningen zijn fietspad en de rijweg in de Axel- uitgereikt Het ontbreken van sestraat niet deugdelijk is. De af- dergelijke vergunningen leidt tot scheiding is gemaakt door middel ongezon(je situaties. Kan het col van een rij onderbroken beton- ]ege er zorg voor (jragen, dat al- woord in het bolwerk grote inves- ringen te verrichten. B. en W. hebben voorgesteld daar een kam peerterrein in te richten. Van de zijde van de rijkswaterstaat beston den hiertegen overwegende bezwa ren. De aanleg van speelplaatsen moet naar de mening van B. en W. uitgaan van de burgerij. Indien de ze de zaak zelf ter hand neemt zal ook het toezicht op de speelwerk- tuigen en op de plantsoenen doel treffender kunnen zijn en zal ver nieling en d'efstal vanzelf vermin deren. De ouders voelen zich dan immers meer direct belanghebben- Iedere vereniging die zich het speeltuinwerk wil aantrekken, kan de medewerking van B. en W. .ekenen tot volvoering van haar plannen. Met spijt constateren zij dat er van de bestaande (buurt)- verenigingen in het geheel niets uitgaat om in deze wat te onder nemen. niettegenstaande zli hier toe zijdelings wel aangespoord zijn. Van het bijeenroepen van daar voor in r tmerking komende ver enigingen door de gemeente ver wachten B. en W. niets. De jeugd natuurwacht is op initiatief van de gemeente ingesteld. In Sluiskil is op speeltuingebied een stichting werkzaam. Deze stichting tracht weer op gang te komen. Een lid wil weten of het plan banden die boven het wegdek uit steken. Voertuigen kunnen ge makkelijk schade oplopen aan deze staketsels, terwijl het fietsverkeei niets veiliger wordt, omdat de banden op zichzelf niet hoog ge- daar alsnog vergunningen worden uitgereikt? Evenals in de kom bestaat er de mogelijkheid om voor Sluiskil slijtvergunningen te verlenen. noeg zijn om de vaart van een Twee gegadigden uit Sluiskil heb- voertuig te kunnen stuiten. Een ben echter hun vergunning door dergelijke afscheiding treft men middel van vervangingsovereen nergens elders aan Een ander lid komsten wat bij de tegenwoor- vraan de Axelsestraat vanaf de dige jurisprudentie helaas moge- Moffenschans, zoals dit ook door lijk is op percelen in Terneuzen de P ovincie verderop is geschied,(kom) geplaatst, waardoor ï.v.m. van een asfaltlaag te voorzien. De provincie heeft de weg nog aangelegd. Na de aanleg is de Axelsestraat in onderhoud en be heer overgenomen door de ge meente. De weg vanaf de Moffen schans komt voor reconstructie in Onderhoud van muziektenten en aanmerking. De afscheiding van speejtu;ncn. de volgorde van de candidaat-ver- „unninghouderslijst de vestiging van een slijterij te Sluiskil voor lopig illusoir geworden is, tenzij een vergunning uit de kom naar Sluiskil zou overgebracht worden. Een lid verzoekt te willen mede delen waar de zandbakken gelegen zijn. De zandbakken zijn gemaakt aan de Rozenstraat en aan de Ge raniumstraat. Jammer is dat zo dikwijls zand uit de bakken ver- rijweg en fietspad zullen B. en W. dan tegelijkertijd bezien. Instandhouden van schoolgebou wen, alsmede terreinen voor het onderwijs en lichamelijke opvoe ding. Enkele leden merken op dat de kosten van onderhoud der scholen dwynt en wordt overgebracht naar zeer laag zijn omdat de gemeente particuliere woningen. Dit is een het onderhoud in eigen beheer uit- van de redenen waarom B. en W. voert Hier komt nog bij, dat de het speeltuinwerk gaarne in par- gemeétite het voor ondernoud be- ticuliere handen zien. Daar de De- nodigde materiaal goedkoop kan langhebbenden zich dan zelf ver inkopen Hiertegen bestaat van- arrtwoordelflk weten, is de kans op zelfsprekend geen bezwaar maar stukmaken, diefstal en vernieling wel is een bezwaar, dat de bijzon-1 veel geringer. dere scholen een vergoeding kry-1 Het bevujien der straten vormt een onderwerp van bespreking. Op zondagen liggen de lege frites-zak- ken op vele straten als het ware gezaaid, terwijl zaterdagsavonds de straten nog geveegd zijn. Al te loon, wordt hiermede inbreuk ge- djkwyls wordt er nog op de open- daan op het stelsel van financiële bare 'straat en in de plantsoenen 17» gen voor onderhoud, die is geba seerd op deze lage kostprijs. Daar deze scholen niet goedkoop kunnen inkopen, daar zij meer moeten be talen voor materialen en arbeids gelijkstelling. De bijzondere scho len kunnen dus niet aan onder houd uitgeven wat de gemeente daarvoor uitgeeft. Zij vragen een of andere voorziening waardoor deze onbillijkheid wordt opge- gevoetbald. Indien er van de zijde der bur gerij geen enkel blijk van mede werking wordt getoond om wan toestanden te verhinderen, heeft heven. De gemeente zou anders I de poiitie wel een moeilijke taak. het werk moeten uitbesteden aan derden, daar nu de gelijkstelling ek is. Er bestaan van gemeente tot Veemarkt. De geringe betekenis van de vee markt doet een lid de opmerking - maken dat het beter is het terrein gemeente zeer grote verschillen in a]g speeip]aats jn te richten, mis- de bedragen van de kostprijs per schien een rolschaatsbaan, welke leerling voor het onderwas. Een ook vveer in ere komt. De ppn- I IJ r» vergelijking met andere gemeen ten is dan ook niet goed mogelijk, omdat allerlei plaatselijke omstan digheden een rol kunnen spelen. Ir. ieder geval moet de gemeen- opbrengst aan marktkgeld is zeer laag. De post is bestemd voor dek- king van uitgaven van de jaarlljk- te niet overgaan tot het geheel I se veemarkt. Het heffen van overdragen der onderhoudswerken I marktgelden voor deze markt is aan d-rden. WD zouden daarmede praktisch niet mogelijk, onnodige en dus overbodige uitga-1 ven in het leven roepen, hetgeen Industrievestiging, onder alle omstandigheden onge- Verschillende leden willen de oorloofd is. Wellicht is het moge- propaganda voor de haven intensi lijk de onderhoudskosten van de I veren. Publiciteit is zeer belang- gebouwen en van het meubilair rjjk en Terneuzen moet onder de met een opslagpercentage te ver- aandacht van het bedrijfsleven hogen tot goedmaking van de kos ten van opzicht. Het opslagpercentage geldt dus een administratieve overboeking door welke overboeking de onder blijven. Andere leden hebben de indruk dat C N.V. Keracem niet die per spectieven opent, die destijds bij de verkoop van de terreinen aan wjjskosten stijgen maar de bijzon- genoemde N.V. werden verwacht, dere kosten geraamd onder hoofd- Inlichtingen worden verder in- stuk XIII zullen dalen. Tengevol e gewonnen over mogelijke plannen van de verhoogde onderwijskosten zal de vergoeding ex-artikel 101 der L.O.-wet 1920 onder de hoofd stukken VIII-7 en VIII-9 een even redige verhoging ondergaan. Het schijnt overigens in de be doeling van de wetgever te liggen dat in de toekomst deze kosten door de ov rheid worden betaald, 1 van rrt. 101. Bij dit volgnummer verzoekt een der leden te willen mededelen hoe het staat met de plannen tot cie bouw van een nieuwe Hervormde school. Daar het bestaande gebouw van de Hervormde school zou toe gewezen worden aan de school voor Christelijk onderwijs, thans gevestigd in de Jozinastraat, heeft de laatste school daarbij een even groot belang, terwijl de Chr. ulo school de lokalen van de Jozina straat dringend nodig heeft. Andere leden vragen of het col lege weet of d - onderwijsbegroting aan dezelfde bestedingsbeperkingen is onderworpen als de andere on derdelen van staatszorg, het laat ste naar aanleiding van plannen tot vestiging van nieuwe scholen. Het bestu r van de Hervormde school is, voor zover B. en W. be kend, voortdurend bezig voor óe stichting v een nieuwe schooi. B. en W. verwijzen hierbij o.a. naai de le wijziging op het ontwerp dei- begroting, waarin voor de bouw van een eerste gedeelte van deze school een investering is opgeno men van f 300.000, De verhouding waarin elk der departementen van algemeen be stuur zal moéten deelnemen in -te bestedingsbeperking is B. en W. tot vestiging van nieuwe bedrij ven In diverse bladen hebben B. en W. laten adverteren, o.a. in buiten landse publicaties. Ook in het tijd schrift „Economisch-Statistische Berichten" hebben B. en W. een advertentie doen opnemen. Resul taten zijn van deze bekendmakin gen niet direct merkbaar. Bij de plaatsing van advertenties zoeken B. en W. steeds naar de meest gun stige gelegenheden. De ontwikkeling van de N.V. Keracem zal men moeten afwach ten. Garantie ten behoeve van de N.V. Waterleiding Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen" te Terneuzen inzake exploitatie lift Watertoren. Op een vraag van een der leden of de liftinstallatie van de water toren rendabel is, antwoorden B. en W. dat zij, gezien de ervaring van dit jaar, toen vanaf 5 augustus 1.1. iets minder dan 10.000 perso nen de toren bezochten, wel opti mistisch mogen zijn. Dijk- en polderlasten. Inzake de geraamde dijk- en pol derlasten stellen enkele leden de aag hoe hoog deze lasten zullen worden als de door de regering voorgestelde kostenverdeling tus sen rijk en belanghebbenden in de verhouding 60 40 aangenomen zal worden. Gelet op de hoge kosten van dijkverhoging en -verzwaring is de heffing van lasten naar de genoemde maatstaf een onmoge lijkheid. Kan er van de zijde van de gemeenten wat ondernomen wor den om aan deze desastreuze hef f' g te ontkomen? Deze kwestie ligt op het gebied van de waterstaatswetgeving. Er wordt op hoog niveau thans over deze bijdrage gesproken. Verzekeringen. Sommige leden wensen te weten welke maatregelen zijn genomen tegen het risico van aanspraken om vergoeding wegens schade ten gevolge van werkzaamheden door gemr itepersoneel. Tegen de geldelijke gevolgen van dit soort schaden heeft de gemeen te een algemene wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering afge sloten. Voorbereiding voor bouw gemeen tehuis. Een lid verzoekt inlichtingen naar Je stand der werkzaamheden bij de voorbereiding van de bouw van het nieuwe gemeentehuis. In de nabije toekomst zal niets kunnen gebeuren, zodat het geen zin heeft verder te werken. Hoe langer het duurt, zo meer kans er bestaat dat het plan wijziging zal moeten ondergaan. Van de noodza kelijkheid van een nieuw gemeen tehuis is idereen overtuigd. Advies inzake de overdracht aan de gemeente van de Rijkshavens te Terneuzen. Enkele leden verzoeken inlich tingen omtrent de stand van zaken betreffende de overneming van de rijkshavens. De heer ir. Tutjn heeft onlangs 'n bespreking gehad met de hoofd ingenieur-directeur van de rijks waterstaat te Middelburg. B. en W hebben besloten de heer Tuijn uit te nodigen het college een uit- eenzettng te geven van de stand van zaken. Verschillende leden wensen gaar ne te worden ingelicht omtrent de plannen die er bestaan tot verbre ding en verhoging van de Schelde kade. B. en W. zullen de hoofdinge nieur van de rijkswaterstaat ver zoeken, deze plannen aan de ge meenteraad nader te willen toe lichten. Behandeling begroting. Een lid is van mening dat de be handeling van de begroting in af delingen van de raad inbreuk doet op het democratisch beginsel dat de begroting in het openbaar door de gemeenteraad moet worden be handeld en vastgesteld. De voorbehandeling doet geen afbreuk aan de vrijheid van de leden van de gepaeenteraad om over dit stuk tijdens de openbare behandeling al die zaken ter sprake te brengen, d:e in de afde lingen zijn behandeld. Hij blijft ook bevoegd nieuwe punten ter sprake te brengen. Er zijn altijd onderwerpen, die men liefst vooraf wenst te behan delen Er zijn ook ondergeschikie punten die men wenst te weten, doch die men bij een openbare ver gadering niet zou aanroeren. Door de voorbehandeling krijgen de leden een zorgvuldiger en nauw keuriger antwoord op hun op- en aanmerkingen dan mogelijk zou zijn indien de afwerking van de begroting direct in het openbaar geschieden zou. De leden van het college kunnen immers ook niet altijd onmiddellijk antwoorden op alle gestelde vragen. Bovendien wordt het verslag van de afdelingen bekend gemaakt, zo dat ook al uit dezen hoofde niet gevreesd behoeft te worden voor een ondemocratische behandeling. Opgemerkt wordt nog, dat deze wijze van voorbereiding in vrijwel alle gemeenten geschiedt, en ook bij de Staten-Generaal toegepast wordt. Deelneming in maatschappelijk kapitaal N.V. „Haven Terneuzen". Een lid vraagt in welk jaar het krediet is geraamd dat de raad heeft verleend voor deelneming in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Haven Terneuzen. H etkrediet is enkele jaren ge leden in de begroting geraamd. Daar voor de deelneming vooreerst geen kapitaal behoeft te worden gevoteerd, is ervan afgezien deze post elk jaar opnieuw te ramen. Zij is daarom als memoriepost op gevoerd. Diversen. Het is een lid opgevallen dat aan het verhandelde in de vergadering omtrent het Deltaplan, onlangs op verzoek van het gemeentebestuur in hotel Rotterdam gehouden, een vertrouwelijk karakter werd gege ven. Nu blijkt dat van de vergade ring te Brugge, waar nagenoeg hetzelfde is gezegd, wel publiciteit is gegeven. Wat is de oorzaak ge weest van dit vertrouwelijk karak ter? Een der inleiders heeft enkele officieuze meningen naar voren ge bracht en heeft het daarom ver kieslijker geacht zijn gehele betoog als van vertrouwelijke aard te doen behandelen. Alle moeilijkhe den waren dus bij voorbaat uitge sloten. In theorie zijn al de vooruit zichten, die deze vergadering biedt, heel mooi. De praktijk ligt daar dikwijls wel ver vanaf. Vele leden achten ingrijpen no dig in het euvel der overal gepar keerd staande auto's. Het parkeren is hinderlijk voor de bewoners en levert gevaar op voor het geregel de verkeer. T"ortgeleden heeft nog een engeval plaatsgehad in de Axelsestraat. Vele leden zien slechts een oplossing door het aan leggen van parkeerterreinen. An deren stellen voor een belasting te heften op het parkeren van auto's e.a. Inderdaad levert het parkeren vele moeilijkheden op. Het vaststel len van parkeerverboden geeft geen oplossing maar is slechts een verplaatsing van de moeilijkheden. Het aanleggen van parkeerterrei nen blijft onze aandacht hebben. Het heffen van belasting op parke ren is niet toegestaan. In de mo torrijtuigenbelastingwet is. een uit drukkelijke bepaling dienaangaan de opgenomen. De heffing is toe gestaan voor zover het parkeren geschiedt op daarvoor bestemde en ingerichte terreinen. De regering van Cambodja, die zeven maanden geleden gevormd is, heeft woensdag haar ontslag aangeboden aan koning Soerama- rit. Zij wil aftreden omdat ex- premier prins Norodom Sihanouk hersteld is. Zoals bekend is premier prins Sihanouk op 21 juni afgetreden om gezondheidsredenen. De Franse ministerraad heeft woensdagochtend onder voorzit terschap van president Coty be sloten, dat premier Gaillard in geval van stakingen arbeiders die voor het functioneren van open bare diensten onontbeerlijk zijn, kan oproepen. Voorts kan Gail lard, als hij dat nodig acht, de vertrouwenskwestie stellen bij de behandeling van de kader- en de kieswet voor Algerië. Het is vrijwel zeker, dat Dene marken geen opslag van atoom wapens voor de Navo op Deens gebied zal goedkeuren, zo heeft de Deense minister van Defensie woensdag tegenover een mede werker van het conservatieve blad „Berlingske Aftenavis" ver klaard. Minister Dulles verklaarde dinsdag in Washington, dat op de Navo-topconferentie in Parijs waarschijnlijk gesproken zal wor den over het aanleggen van ba ses voor Amerikaanse geleide projectielen in Europa. Volgens persstemmen in Washington wil len de Verenigde Staten de voor rang geven aan de produktie van projectielen voor middelverre af stand (2400 km). Enige Navo- landen op het Europese vasteland zouden met deze wapens uitge rust moeten worden, indien mo gelijk tegen eind volgend jaar. Het eerste Amerikaanse koop vaardijschip dat door atoomener gie wordt voortgedreven, de „Sa vannah", zal in 1959 van stapel lopen. Het schip wordt gebouwd door de „New York Shipbuilding ConorMion" in New Jersey. De kosten bedragen ruim 20 mil joen dollar.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6