Kantongerecht te Terneuzen Eric de Noorman - De ontembare Belgische rechter door Nederlandse kantonrechter vrijgesproken Zwitserse koks en. Nederlandse huisvrouwen maakten Nadere richtlijnen voor de huren van vooroorlogse woningen Donderdag 21 november 1957 DE VRIJE ZEEUW 7 ZITTING VAN 19 NOVEMBER '57 De positie van Dr. Robert Oppenheimer. n Een uniek gerecht met een unieke smaak I 600 Nederlandse huisvrouwen gaven advies SMAAK-GARANTIE slechts 58 per zakje ct h De internationale politie macht. Het gebruik van kernenergie in de landbouw Als officier van justitie trad «<p mr. Schenkenberg van Mierop. J. de F., administrateur te Ter- neuzen, A. J. de Z., bootsman te Terneuzen en P. de J., landbou wer te Terneuzen, hadden op 23 oktober op hun rijwiel over de Markt te Terneuzen gereden, ter wijl dat gedeelte toen voor het verkeer was afgesloten. Eis voor elk 5 of 1 dag. Uit spraak 3 of 1 dag voor elk. J. M. M. te Huizen, werd bij verstek veroordeeld omdat hij op 27 juli te Terneuzen uit een lange rij stilstaande auto's in de West- kolkstraat plotseling was wegge reden zonder richting aan te ge ven en daardoor een aanrijding had veroorzaakt. Eis en uitspraak 30 of 6 dgn. J. B., zonder vaste woonplaats, had met zijn auto met aanhang wagen over de Rijksweg Sluis kilAxel gereden. Ter hoogte van de fabriek te Sluiskil, toen hij de meisjes I. Federman en C. v. Doeselaar voorbijreed, week hij zover naar rechts uit, dat de aan hangwagen beide meisjes raakte. Eis en uitspraak 35 of 7 da gen en toewijzing van schade aan I. Federman 50 en 7,50 aan C. v. Doeselaar. De zaak tegen E. B., chauffeur te St. Jansteen, nam nog al wat tijd in beslag doordat niet minder dan 4 getuigen moesten worden gehoord. B. werd ten laste gelegd, dat hij op 7 augustus 1.1. te Hulst in de Overdamstraat enige fietsen, welke geparkeerd stonden voor het café „De Ster" had geraakt en beschadigd. Ook was toen ge constateerd, dat zijn lading vlas breder was dan maximaal was toegestaan. Getuige J. J. L. te Vogelwaarde verklaarde dat hij destijds in het bedoelde café was en de fietsen heeft horen vallen. Hij meende dat deze omvergereden waren door de auto van B. Positief ge zien heeft hij het niet. Getuige F. L. te Hulst, die op dat tijdstip werkzaam was in zijn aldaar bevindend magazijn, had, nadat een vrachtauto voorbij was gereden, gezien dat de fietsen kapot waren. Welke auto dit had veroorzaakt had hij niet gezien. Getuige a décharge A. E. O. te St. Jansteen, verklaarde dat hi1 ter plaatse met zijn brommer echter de vrachtauto van B. reed. Deze heeft echter geen fietsen aangereden. Dit verklaarde ook de echtge note van O. De officier eiste tegen B. 2 x 12,50 boete of 5 dagen hechtenis voor de brede lading op auto en aanhangwagen. Het beschadigen van fietsen door B. achtte hij niet bewezen en vroeg hiervoor vrijspraak De kantonrechter sloot zich hierbij aan en deed uitspraak overeenkomstig de eis. E. L. te Hontenisse werd bij verstek tot 10 en 18 boete ver oordeeld omdat hij op de kruising WilhelminastraatJulianastraat te Axel geen voorrang heeft ver leend en niet gestopt heeft voor het stopbord in de Julianastraat. J. D., vlasbewerker te Wondel- gem (België), had in de Korte Kerkstraat te Terneuzen zijn auto geparkeerd. Daar zijn hand rem blijkbaar niet in orde was, was de wagen van de helling gaan rijden en had schade veroor zaakt aan het schuurtje van G. L. te Terneuzen. De schade was in middels hersteld en D. werd ver oordeeld tot 10 of 2 dagen en benevens betaling van de 78 re paratiekosten. J. L. v. S. te Sas van Gent werd bij verstek veroordeeld tot 50 boete omdat hij aan het haven hoofd te Perkpolder de auto van J. M. N. had aangereden. De eis was 60 of 12 dagen. C. M. v. d. M., koopman en L. S. beiden te Rotterdam, hadden in vereniging met G. A. M. IJ, landbouwer te Axel, en A. J. S., exploitant van een cafétaria op 2 september op de Vlakte te Axel gejaagd zonder dat zij hiervoor wettelijk in regel waren. De verdachten waren niet ver schenen, maar werden vertegen woordigd door mr. Boeké. De officier eiste voor alle ver dachten 15 of 3 dagen. De raadsman zeide dat juri disch niet veel aan deze tenlaste legging was te doen. Maar de in gewikkeldheid der Jachtwet is van dien aard. dat de meeste po litiemannen niét weten hoe die Tevor Gardner, voormalig Amerikaans onderminister voor de luchtmacht, heeft zondag avond j.l. te Washington ineen televisievraaggesprek verklaard dat de regering-Eisenhower, „in het licht der huidige vraagstuk ken", de positie van de beroem de Amerikaanse geleerde dr. Ro bert Oppenheimer, „een der grootste breinen ter wereld", op nieuw in overweging zou moeten nemen. Dr. Oppenheimer, die nog heeft meegewerkt aan de ver vaardiging van de eerste Ameri kaanse waterstofbom, werd in 1954 als een „risico voor de Ame rikaanse veiligheid" beschouwd en hij heeft sinds die datum geen toegang meer gehad tot de geheime Amerikaanse weten schappelijke gegevens op het gebied der kernenergie. Gardner meende, dat Eisen howers nieuwe speciale mede werkers voor de coördinatie dei- programma's voor de vervaardi ging van lange-afstandsrake ten, dr. Killian, zou moeten overwegen, of het geen aanbe veling verdient weer van diensten van dr. Oppenheimer gebruik te maken. geïnterpreteerd moet worden. De feitelijke akte is in bezit van de heer J. Blok te Axel maar deze had blijkbaar niet de nodige ministeriële verklaring. Hoe kan men dit als gastjagers weten De kantonrechter vond geen re den de verdachten vrij te spreken en veroordeelde hen tot 10 of 2 dagen. De 21-jarige J. M. D. te Breskens was met zijn voetbalclub naar Westdorpe geweest om te voet ballen. Bij de terugkeer had hij te Sas van Gent besloten „een bus over te blijven". Tijdens dit ver blijf waren enige biertjes ver werkt, hetgeen D. niet goed was bekomen. Zijn toestand was der mate dat de politie genoodzaakt was om in te grijpen. Daar dit de tweede keer binnen één jaar was, nam men dit ter zitting nog al hoog op. Als u zó doorgaat kunt u het nog ver brengen, zei de kanton rechter. D. zei, dat het niet meer zou ge beuren. De officier eiste 50 of 12 da gen. Uitspraak idem. Als laatste in de rij kwam M. C. N., echtgenote van C. te Hon tenisse, voor het hekje. Deze had op 11 september in de Clooster- straat aldaar met de fiets links van de weg gereden. Hiervoor hoorde zij een veroor deling van 5 of 1 dag tegen zich uitspreken. Mr W. E. van Vloten, kanton rechter te Zierikzee heeft woens dag schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen mr D. J. M. C. rechter bij de arrondisse mentsrechtbank te Antwerpen, wonende in het plaatsje Essen, die ervan verdacht werd zich sa men met zijn zoon op 3 septem ber van dit jaar schuldig ge maakt te hebben aan een over treding van de Nederlandse jacht- wet. De heer R. is vrijgesproken van het ten laste gelegde. Tijdens de behandeling van deze zaak in de openbare straf zitting van het kantongerecht had de officier van Justitie, mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop uit Middelburg tegen de heer R. een boete geëist van honderd gul den te vervangen door tien da gen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid in Nederland te jagen gedurende een tijd van twee jaar. Voor het los laten lopen van zijn hond werd bovendien nog een boete van 25, te vervangen door vijf dagen hechtenis, geëist. Tegen de 16-jarige zoon van de heer R. werd een boete van twee maal 25 geëist, te vervangen door respectievelijk tweemaal veertien dagen tuchtschool. De zoon M. J. R. zou zich met zijn vader aan dezelfde overtreding hebben schuldig gemaakt. Volgens de verklaringen van de verbalisant, de adjudant van de rijkspolitie de heer L. Kou wen, hadden beide verdachten zich op dinsdag 3 september zeer verdacht opgehouden in het _achtterrein van de heer C. van klooster te Renesse. In dit jacht gebied had de familie R. een zo merhuisje en op de bewuste dag hadden vader en zoon zich om streeks half zeven des avonds ter jacht begeven. Vergezeld van de hond waren zij het jachtterrein van de heer Klooster ingetrokken waar op dat moment de heer Kouwen had post gevat. De aan dacht van de verbalisant werd op een gegeven moment getrokken door een koppel opvliegende pa trijzen en bij nader onderzoek zag hij de heer R. gebukt over het terrein lopen. Zijn zoon stond enkele meters verder. De politie man vond in het gras een ijzeren katapult, die eigendom van de zoon bleek te zijn, terwijl enkele tientallen meters verder plotse ling een patrijs opvloog, die een lamme poot had. Op de vraag van de verbalisant of het om deze patrijs te doen was, had de heer R. bevestigend geantwoord, evenals op een vraag, of hij het dier opgegeten zou hebben, wan neer hij het had kunnen bemach tigen: Ter zitting kon echter niet wor den vastgesteld of de patrijs door de zoon was aangeschoten. In zijn requisitoir stelde de of ficier van Justitie vast. dat beide heren R. zich inderdaad schuldig hadden gemaakt aan een over treding van de jachtwet. Hij rele veerde dat de heer R. ook in 1949 is veroordeeld wegens een over treding van de Nederlandse jacht wet. De raadsman van verdachten, mr C. J. B. du Croo uit Zierikzee was het met de officier van Justi tie niet eens. Hij achtte niet be wezen, dat de heer R. heeft ge jaagd en vroeg voor deze tenlas- te legging vrijspraak. Wat be treft de zoon was mr Du Croo van oordeel, dat de katapult be schouwd moet worden als kinder speelgoed. Bovendien is de kata pult geen jachtmiddel. Ook hier voor vroeg de raadsman vrij spraak, evenals voor het deelne men aan de jacht door de zoon. In het woensdag gewezen von nis wordt overwogen, dat niet is bewezen, dat verdachten op het terrein zouden hebben gejaagd, evenmin als het feit, dat de hond van verdachten zou hebben deel genomen aan de jacht. Ook de zoon kreeg vrijspraak voor het eerste tenlaste gelegde, n.l. deel nemen aan de jacht. Voor het tweede feit, het in bezit hebben van een ongeoorloofd jachtmid del, een katapult, werd hij echter veroordeeld tot een boete van f 25 te vervangen door twee da gen tuchtschool bij niet betaling en verbeurd verklaring van de katapult. SYRIË Tunesische ambassadeur verlaat Syrië De Tunesische regering heeft haar ambassadeur in Damascus opdracht geee^n Syrië te ver laten, uit protest tegen de acti viteit van de Tunesische leider Salah Ben Joessef in dit land Deze laatste, die reeds voor de onafhankelijkheid van Tunesië met president Bourguiba in con flict kwam. had op 15 november op een persconferentie te Da mascus beledigende woorden aan het adres van Bourguiba gesproken, sldus een communi qué van de Tunesische regering, De volgende dag werd Ben Yoessef door president Sjoekry El Koewatly ontvangen. Salah Ben Joessef heeft woensdag meegedeeld, dat hi. een reis door een aantal Arabi sche landen maakt om er zijn opvattingen uiteen te zetten Hij deelde mee, dat hij in het begin van de volgende week naar Libanon zal gaan. Zó begon het: de Knorr koks kochten dauwfrisse edelprei - vol geur, smaak en vitaminen. Daarmee gingen ze kokkerellen. Pure Knorr bouillon kwam erbij en zuivere alpenmelkpoeder, sappige uisnippers, zachte aardappelvlokken, stimulerende kruiden, fijne bloem, rijstemeel ennog wat Knorr keuken geheimpjes. Aldus ontstond Knorr edelpreisoep, zó tongstrelend dat iedereen opgetogen zei: ,,Mmm, dat is iets voor Nederland!' Als steeds namen de Knorr koks het zekere voor het onzekere. In Nederland werd het oordeel ge vraagd van 600 huisvrouwen. Deze keurden en waren enthousiast. „Fantastisch", vonden ze, „vooral met nog een snippertje van dit en nog een snuifje van dat." En nu... oordeelt u zélf! Vul de diepe borden met dit Knorr succes en u waant u in Lui lekkerland. Kostelijk... KNORR EDLLPREISOEP 600 Nederlandse huisvrouwen garanderen samen met de Knorr koks: élke fijnproefster zal net als u opgetogen zijn over KNORR EDELPREISOEP. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft thans aan de gemeentebesturen enige nadere richtlijnen gegeven voor berekening der huurprijzen n na-oorlogse woningwetwo ningen. De minister vertrouwt dat door deze nadere richtlijnen de nodige uniformiteit in de vaststelling van die huurprijzen wordt ver kregen, en dat de verhogingen worden beperkt 'ot hetgeen strikt noodzakelijk is om evenwichtige huurverhoudingen tot de oudere woningen tot stand te brengen. Het betreft hier woningen, tot stand gekomen met. rijkssteun op voet van de beschikkingen „ver minderde woningwetbouw 1950 en 1950 I". De vraag of, en zo ja met hoeveel, de huurprijzen van deze woningen wordt verhoogd, zal moeten worden beantwoord door vergelijking met de gemid delde huurprijs van vergelijkbare woningen, behorende tot cate gorie waarvan de huren op grond van de gewijzigde huurwet per 1 augustus 1957 met 25 procent zijn verhoogd. Bij die vergelij king zal rekening moeten worden gehouden met de woonwaarde van de te vergelijken woningen, die o m. tot uiting komt in woon- gerief en ligging. Aan de gemeentebesturen wordt overgelaten te bepalen op welke wijze zij de woningen het beste kunnen vergelijken. Zij kunnen dit bijv. doen door complexen nieuwe woningen te vergelijken met complexen vóóroorlogse wo ningen. Ook kan toetsing plaats hebben aan een complex verge lijkbare woningen, waarvoor steun is verleend op voet van de beschikking woningwetbouw '48. Naast deze methoden van recht streekse vergelijking kunnen ge meenten ook aan de hand van normen voor huren rer eenheid van oppervlakte of inhoud langs indirekte weg tot vergelijking komen. Deze normen moeten dan worden afgeleid uit de gemiddel de huurprijzen van vergelijkbare vóóroorlogse woningen en van vergelijkbare woningen van de regeling 1948. In de aldus vast te stellen nor men dienen dan kwalitatieve ver schillen tussen de vóór- en na oorlogse woningen tot uitdruk king te worden gebracht. Eij een toenemende grootte van de wo ningen zal een zekere verminde ring in de normen noodzakelijk Bij het optrekken - an de huren tot de gemiddelde huurprijs van vergelijkbare woningen kunnen verhogingen van minder dan 25 cent pei' week achterwe' e -*1 - ven. De huurprijzen die na ver gelijking ontstaan, kunnen op 25 cent per week naar beneden wor den afgerond. Vele gemeentebesturen hebben in de afgelopen maandgn reeds voorstellen voor verhoging ge daan en de voorgestelde verho gingen aan de huurders in reke ning gebracht. Indien daarbij ge meenten zijn, die co grond van de nadere richtlijnen menen dat met een geringere verhoging kan worden volstaan, kunnen zij reeds voorlopig tot terugbetaling van het verschil overgaan. RHODESIA Bouwvakarbeiders voor Rhodesië gezocht De autoriteiten van de Rho- desische federatie hebben beslo ten niet alleen bouwvakarbei ders in Groot-Brittannië te wer ven, maar ook in Nederland. In _anuari a.s. zal waarschijnlijk bovendien worden getracht ar beiders in Zuid-Afrika te win nen. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken van de federatie heeft te Salisbury, de hoofdstad, meege deeld, dat de Nederlandse emi gratieambtenaar te Salisbury de heer Hoogenberk, in Nederland een oproep zal doen plaatsen voor bouwvakarbeiders, dienaar Rhodesië wensen te gaan. De heer Hoogenberk zal mensen uitzoeken en hun overtocht re gelen. De Nederlandse emigra tieambtenaar is zojuist met ver lof naar Den Haag vertrokken, aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van de aan nemersvereniging van Salisbury deelde mee, dat in Salisbury 250 tot 300 bouwvakarbeiders werk zullen kunnen vinden. ITALIË Japan, India, Pakistan en Zwe den hebben maandagavond met zestien andere landen een r* solu tie bij de Ver. Naties ingediend, welke beoogt de internationale politiemacht der Ver. Naties na het einde van dit jaar in stand te houden en de financiering er van op de gebruikelijke percen tuele basis te doen geschieden. De resolutie, die deze week door de algemene vergadering zal wor den besproken, machtigt de secre taris-generaal, Hammarskjoeld, tot het einde van het jaar 13.500.000 dollar voor de politie macht uit te geven en een maxi mum van 25 miljoen dollar na die datum. Voorts zouden de V N. opnieuw de kwestie van de kosten van het politieleger moe ten bestuderen. 23. Snel volgt Eric Torwald naar buiten, waar men de gewon de op de binnenplaats gelegd heeft. De skal- de komt zwijgend ach ter hen aan, maar als ze het groepje berei ken, dat zich om de ongelukkige gevormd heeft, blijkt, dat deze inmiddels gestorven is. „Stakker", mom pelt Eric hoofdschud dend, „wie is het, waar komt hij van daan en wie heeft hem vermoord?" Torwald haalt de schouders op. „Hij leek vreselijk opgewonden, angstig haast, riep verscheidene malen, waarschuw Erie de Koning, maar waarvoor, dat zullen we nooit weten." „Dat betwijfel ik", klinkt op dat mu. i ,.ii de stem van de r.kaide die er zwüge d bij heeft gestaan, maar nu eensklaps tekenen van opwin ding vertoond. „Kom nue, heer, ik geloof, dat ik het begrepen heb." Verwond d volgen ze de skalde, die met lange passen regelrecht naar de keuken beent. De kok schrikt merkbaar, als hij hen aller eensklaps voor zich ziet. „Wel, dikke vriend", mompelt de skalde, „we beginnen trek te krijgen, haast je dus, maar bereid je er o;> voor, dat heer Eric er een gewoonte van heeft gemaakt, zijn kok te laten voorproeven. In ons bijzijn zul je dus nu een ste vige portie eten, van allea wat ge bereid hebt." De voedsel- en landbouw or ganisatie van de Verenigde Na ties (F.A.O.) zal zich intensiever bezig gaan houden met het on derzoekingswerk op het gebied van het gebruik van kernener gie in de landbouw, zo werd op de plenaire bijeenkomst van de F.A.O. te Rome dinsdag beslo ten. DELFTS OUDSTE WORDT 106 JAAR. De oudste inwoner van Delft, de heer W. H. Kostering, Delft- gauwseweg 76, wordt vrijdag 106 jaar. Hij heeft het erop gezet, heeft hij indertijd al eens ver klaard, de oudste van het land te worden.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3