C f 1 8 I 1 S I 1 f^rovinciacii nieuwó. Binnenlands nieuws iSport IVOROL maakt Sneeuwwitjes tanden KERKNIEUWS BILJARTEN WIELERSPORT DE VRIJE ZEEUW Grote zware letters en toch verreweg de voordeligste. In melk en pure chocolade. Van dezelfde fijne kwali teit als De Gruyter's Goudrepen. Extra voordelig door 10°/o korting In de Sinterklaasdagen kunt U extra guldens verdienen met kassabons! Bovendien in het Snoepje van de Week een alleraardigst liedjesboekje voor de kinderen. CHOCOLADE HARTEN 2 stuks in doos 60 ct CHOCOLADE LETTERS A.D.E.G.H.K.O.S.U V Z. 60 ct C.F.J L.P T 55 ct M.W. 70 ct I. 50 ct B.N.R. 65 ct VOOR IN DE SCHOENTJES Donderdag 21 november 1957 TERNEUZEN. AGENDA AXEL OOSTBURG SLUISKIL ZUIDZANDE. DIEFSTAL SNEL OPGELOST. Tito heeft verandering van klimaat nodig. KOEWEIT EN BAHREIN VOETBAL Overlevenden van de „Neutron"1 terug in Nederland Dulles over de wapenzendingen naar Tunesië. i reuze letters deGiuyter melkchocolade figuren 15 ct taai taai 6 stuks fn zakje 30 ct NED. HERV. KERK. Jubileum Ds. J. W. van Swigchum. Op 20 november 1932 aanvaard de Ds. J. W. van Swigchum als hulpprediker het predikambt in de gemeente Terneuzen. Vóór zijn theologische studie was hij en kele jaren in de handel werk zaam en de daarbij opgedane er varingen zijn hem in zijn predi kanten-loopbaan zeer goed te pas gekomen, zeker voor de arbeid in de wijkgemeente Jaffa van Rotterdam, waar hij na in vele plaatsen d or het hele land het Woord te hebben gepredikt op 3 november 1946 zijn intrede deed. Ds. Van Swigchum werd hier bevestigd door zijn studiegenoot prof. dr. G. C. van Niftrik; de buizenzee rondom de Goudserij- weg, de wijkgemeente Jaffa, werd zijn werkterrein. Zijn activiteiten daar on in het bijzonder zijn werk voor de jeugd vonden algemene waardering. Een hoogtepunt in het leven van de jubilerende predikant en zijn wijkgemeente is stellig het bezoek geweest, dat Prinses Wi- helmina vergezeld van een van haar hofdames aan de grote jeugdavond o- 9 april 1952 in ae Koningnnekerk heeft willen brengen. Op zaterdag 23 november is er in het wijklokaal aan de Sophia- straat te Rotterdam van 3 tot 5 uur gelegenheid ds. en mevr. Van Swigchum geluk te wensen. NIEUWE VEERBOOT VOOR ZEELAND KON NOG NIET TE WATER. Woensdagmiddag is het motor schip „Prinses Beatrix", dat voor het provinciaal bestuur van Zee land wordt gebouwd op J. en K. Smit's scheepswerven N.V. te Kinderdijk, gedoopt. Doordat de waterstand op het moment te laag was, kon het schip niet te water Worden gelaten, maar werd alleen de doopplechtigheid verricht. Deze geschiedde door mevr. M. van PoeljeGoedbloed, echtgenote van de heer M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Sta ten van de provincie Zeeland. Bij de plechtigheid waren o.m. aanwezig jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris van de Koningin in de provincie Zee land, het college van Ged. Staten der provincie Zuid-Holland en de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat directie Zee land, ir. J. H. van der Burgt. Het schip is het vierde van een reeks veerschepen. Men hoopt de veerboot vóór de zomer van 1958 in dienst te kunnen stellen, waarna een der drie reeds in de vaart zijnde kleinere boten in reserve zal worden gehouden. Op de „Prinses Beatrix" is plaats voor 90 personenauto's en voor 1500 passagiers voor wie vier salons beschikbaar zijn: twee op het promenadedek en twee op het tussendek. De bouwkosten bedragen circa 8,5 miljoen gul den. DE UITZONDERLIJKE BERGING IN DE V STERSCHELDE. Over de berging van het 300 brt. metende Duitse kustvaartuig „Plan", waarvan wij gisteren reeds meldden, vernemen wij na der, dat na de eerste bergings pogingen het schip zich bij laag water nu op een diepte van 18 of 19 meter bevindt. Het vaartuig ligt nu in gunstige positie buiten de vloedstroom en binnen de ton- neiijn. De drijvende bokken „Con dor", „Arend" en „Adelaar" heb ben een gewicht van 320 ton ge licht bij deze berging. Toneeluitvoering voor bejaarden. De toneelvereniging van de mo derne Arbeidersbeweging heeft dinsdagmiddag de Terneuzense bejaarden in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan een toneel middag aangeboden. De voorzit ster van de federatie van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening opende de bijeenkomst met een hartelijk dankwoord aan de toneelvereniging. De toneelvereniging bracht DONDERDAG 21 NOV. TERNEUZEN: Jeugdgebouw Kerkhoflaan, 7.30 uur: Fami lieavond van jeugverenigingen aangesloten bij de kommissie voor jeugdwerk der Nederl. Herv. Kerk. Luxor-Theater, 8 uur: „Het leven van Vincent van Gogh". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Cyclusvoor- stelling met „Het Gebed". daarna het blijspel „Piobbedoes" van Chr. van BommelKouw en Henk Bakker. De spelers hebben in alle opzichten de hen toebe deelde rol met overtuiging ge speeld. Gedurende de pauze weid een verloting gehouden waardoor een flink bedrag aan de kas voor de bejaarden kon worden afge dragen. Aan het eind van de middag bedankte de penningmeesterer.se het gezelschap nogmaals voor hun spontane medewerking. De voorzitter van de Bond Ouden van Dagen, afdeling Ter- neuzen, betuigde namens de be jaarden het toneelgezelschap z'.jn hartelijke dank voor deze aange boden prettige middag, waarvan allen hebben genoten. Vergadering Vrouwenbond N. V. V. In café „De Vriendschap" hield de afd. Terneuzen van de Vrou wenbond van het N. V. V. een ver gadering waarin afscheid werd genomen van de presidente mevr. Burger, die zeer binnenkort naar Amsterdam verhuist. Voor de laatste maal opende mevr. Burger deze vercpr'p :- met een speciaal woord van wel kom tot zes aanwezige nieuwe leden en stelde voor tot nieuwe presidente te benoemen mevr. DierxHarms, hetgeen bij accla matie werd goedgekeurd. In de daardoor ontstane be- stuursvakature werd voorzien door de benoeming van mej. Die- lema.i. Besloten werd a.s. maandag naar Middelburg te gaan om de geschenken voor de kindertehui zen af te leveren. Ongeveer 45 dames stelden zich beschikbaar voor het St. Nikolaasfeest. Een voorstel van het bestuur om op 23 december a.s. in café „De Vriend schap" het Kerstfeest te vieren, kon de goedkeuring van de ver gadering wegdragen. Mevr. Dierx-Harms dankte hier- od voor haar benoeming tot pre sidente. Zij sprak daarbij de hoop uit dat alle leden mee zouden werken de bond tot grote bloei te brengen tot heil van het N. V. V., die on de bres staat voor het oe- lang van alle werkers. Zich vervolgens tot mevr. Bur ger wendend sprak zij haar spijt uit over het a.s. vertrek van de familie Burger uit Terneuzen, een familie die zij als „strijdbaar" prees, wier vertrek een verlies betekent voor de moderne arbei dersbeweging in Zws-Vlaandereu. Zij dankte mevr. Burger hartelijk Voor hetgeen deze voor de afde ling heeft gedaan en verzocht ci° vergadering ten afscheid „Aan de strijders" te zingen, waaraan staande werd voldaan. Mev. Burger dankte de presi dente voor deze attentie, daar dit haar lievelingslied is. Zij sprak ten slotte de hoop uit, dat het de afdeling goed mag gaan en riep allen een tot weerziens toe. Bejaarden-sociëteit. In de bejaarden-sociëteit in het Torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk is het altijd gezellig en men slaagt er ook altijd weer in enige variaties in deze samenkomsten te brengen. Ditmaal was de heer De Feijter —But met zijn projector aanwe zig, die prachtige natuurfilms vertoonde. Het zien van de win tersport in Zwitserland bracht de aanwezigen in vervoering. Vooral de skisport vond men adembenemend. De opkomst der bejaarden was ook nu weer groot. Het Torenlo kaal was deze middag bijna te klein om de belangstellenden te ontvangen, wel een bewijs dat deze samenkomsten ten zeerste worden gewaardeerd. Schoolarts besprak de nood zakelijkheid van het B. L. O.- onderwijs. Dinsdagmiddag organiseerde de Federatie Westelijk Zeeuws- Vlaanderen een druk bezochte bijeenkomst in hotel De Vuijst te Oostburg. De voorzitster van do federatie, mevr. M. S. DijkLangstraat, sprak een welkomstwoord. Het resultaat van hte adoptie plan voor meisjes in tehuizen kon worden bekend gemaakt. Er worden een twintigtal oudere hneisjes van 1618 jaar in de Heldrings gestichten te Zetten, ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest geadopteerd. In de pakjes komt een prach tige nylon siaal. een halsketting, een zakdoek, en een chocolade letter. Op 10 maart a.s. zal te Oost burg een Vrouwenavond worden gehouden, waarin Henk Zouten- dijks marionetten theater zal op treden. De arbeiderskunstkring kwam nog eens ter sprake, evenals de organisatie van de lilmmiddagen voor kinderen. Vervolgens sprak de school arts dokter Timmer uit Cadzand over het werk van de schoolarts. De schoolarts oordeelde, dat bet contact tussen de ouders en kinderen goed moet zijn. Vaak zijn veel stoornissen terug te voeren naar huiselijke moeilijk heden. De gezinsverhouding is erg be langrijk voor het jonge kind. Vaak moet de schoolarts zijn werk doen onder minder gunsti ge omstandigheden. Een school lokaal als onderzoekinrichting voldoet niet aan de eisen. De taak van de schoolarts is door het regelmatig controleren ziekten bij de kinderen zo mogelijk te voor komen Als het kind het klassikale on derwijs niet kan volgen, wil dit niet zeggen, dat hij in intellect achter is. Om achter deze moei lijkheden te komen, is mede de taak van de schoolarts. Kunnen de kinderen helemaal niet leren, dan is er de mogelijk heid het kind naar een B.L.O. school te doen. Tot slot van zijn betoog deed sn^eker eer. beroen on de aan wezigen om het particulier initia tief b.v. in de kruisverenigingen, te steunen. Centrum Kraamzorg een instantie van deze kruisorga nisatie heeft een dringend ge brek aan kraamverpleegsters. Juist het jonge kind heeft goede verzorging nodig, om gelukkig op te groeien. Nadat een groot aantal vragen waren gesteld, sprak de voorzit ster een dankwoord tot de inlei der, waarna de bijeenkomst met de gebruikelijke rondvraag werd besloten. Voor de bejaarden. Tijdens de wekelijkse kaartmid- dag van de R. K. Bond voor be jaarden en gepensioneerden wer den namens de plaatselijke afde ling van de K. A. V. door haar voorzitster, mevr. Van Aerde— Wullems, de aanwezige bejaarden een rokertje en snoeperij aange boden. Dat dit door hen op prijs werd gesteld, bleek wel uit de uibundi- ge wijze waarop zij gezamenlijk hun dankwoord lieten horen. Voor de tweede maal inenting ting tegen polio. Heden wordt in het St. Eliza- bethziekenhuis de tweede inen ting tegen polio gegeven. Het be treft thans de kinderen uit de wijk Stroodorpe, die in 1955 wer den geboren. Ontpanning bejaarden. Tijdens de dinsdagmiddag al hier gehouden ontspanningsmid dag voor i'e bejaarden, werden door burgemeester H. P. Ever wijn een aantal kleurendia's ver toond van de in de algelopen zomermaanden op het dorpsleven van Zuidzande betrekking heb bende gebeurtenissen. Allereerst konden de bejaarden nog eens genieten van het in het afgelopen seizoen gehouden reis je naar Brussel en omgeving waarbij vanzelfsprekend vele her inneringen weer voor de geest kwamen. Na hun eigen reis zagen de aanwezigen vervolgens het uit stapje dat de kinderen van de kleuterschool naar Cadzand maakten en nog verschillende plaatjes van de tijdens de kermis alhier gehouden auto-oriëntatie- rit en van het onlangs plaats ge had hebbende afscheid van de leidster van de kleuterschool, mej. C. Koole. Het ligt in de bedoeling om de vertoning van deze plaatjes nog op verschillende middagen te ver volgen, waardoor weer meer af wisseling in het programma wordt verkregen. Kollekte. De alhier gehouden Klaproos- kollekte heeft 32,36 opgebracht. OVERLEDEN DOOR KOLEN DAMPVERGIFTIGING. Dinsdagmiddag is de 51-jarige heer H. A. van der Wielen leven loos aangetroffen in zijn woon schip .Fiehenjo', dat in de Singel te Amsterdam ligt. De oorzaak van zijn dood is zeer waarschijn lijk kolendampvergiftiging. Het slachtoffer was maandag niet op zijn werk verschenen, en daar hij een zeer plichtsgetrouw man was, besloot men dinsdag te gaan informeren of hij soms ziek was. De heer Van der W. woonde alleen op het schip. TEXTIELFABRIEK ONTSLAAT 42 ARBEIDERS. Bij de N.V. Nico ter Kuile en Zoon, textielfabrieken te En schedé, is aan 42 arbeiders ont slag aangezegd. Bij deze N.V. is een gebrek aan orders ontstaan, waardoor de nro- duktie moet worden ingekrom pen. De ontslagenen zijn werkne mers van verschillende afdelin gen. Iet het arbeidsbureau wordt onderhandeld om de betrokken arbeiders bij andere bedrijven te werk te stellen. De Apeltoornse politie is erin geslaagd, binnen 24 uur een dief stal op te lossen, die bij een juwe lier is gepleegd. Bij de juwelier vervoegde zich maandag een man, die kwam vragen naar een in reparatie gegeven ring. Nadat de juwelier in zijn werkplaats vergeefs naar deze ring had ge zocht, vertrok de man, naar later bleek met medeneming van drie horloges. De juwelier kon slechts een vage beschrijving geven, maar ondanks de weinige gege vens vond de politie al spoedig een spoor dat naar een woon wagenkamp in Dieren leidde. Het kamp werd doorzocht, en ten slotte trof men een man aan, die zich in een bed had verborgen. De man "erzette zich hevig toen de politie hem wilde inrekenen, en ook enkele andere woonwa genbewoners werden agressief. Bij fouillering van de man, de 20-jange J. B., bleek, dat hij de Te Eelgrado is bekendgemaakt, dat de gezondheidstoestand van president Tito, die onlangs ct n acute aanval van spit kreeg, lang zaam verbetert, maar dat de be handeling nog geruime tijd zal duren. De behandelende artsen hebben de patiënt o.a. verande ring var. klimaat aangeraden Dit schijnt voor het staatshoofd de weg te openen om een uitge breide reis door het Verre Oosten te ondernemen, die hij wegens zijn kwaal co 29 oktober naö moe ten uitstellen. Hoewel deze Aziatische re 3 nooit officieel is aangekondigd, was he algemeen bekend, dat de president in december het land voor ongeveer twee maanden zou verlaten. drie horloges bij zich droeg. De man, die ook in de gemeente Rheden enkele inbraken blijkt te hebben gepleegd, is enkele we ken geleden ontvlucht uit een in richting te Avereest. UIT BREDA ONTVLUCHTE GEVANGENE TE ROTTERDAM AANGEHOUDEN De Rotterdamse politie is er woensdag in geslaagd de 27-jari- ge P. S. aan te houden, die met nog twee gevangenen in het be gin van het jaar uit de gevange nis te Breda was ontsnapt. Zijn twee lotgenoten, De M. en De H., werden reeds eerder te Rotter dam. weer in de kraag gegrepen. S. heeft deelgenomen aan over vallen in Noord-Brabant, onder meer op de Coöperatieve Boeren Leenbank te Hilvarenbeek en had nog acht jaar gevangenisstraf te goed. Gebleken is, dat hij drie onderduikadressen in Rotterdam had. Op een daarvan is hij ge pakt. Aanvankelijk zei hij Visser te heten, doch toen hem foto's werden getoond, kon hij deze be wering niet langer staande hou den. Ónder deez naam vertoonde hij zich ook op straat. Hoe hij al die maanden aan de kost is ge komen is nog onbekend. Hij zal spoedig weer op trans port naar Breda worden gesteld. Berichten over een Russisch plan tot het zenden van technici voor hulp bij het bouwen van een nieuwe fabriek in Egypte met filialen op Bahrein en in Koeweit zijn woensdag in Koeweit gedeel telijk bevestigd. Het planbureau van de regering gaf toe, dat er een dergelijk plan bestaat, maar wilde geen bijzonderheden mee delen. Koeweit en Bahrein zijn vorstendommen onder Britse be scherming. Het Britse politieke bureau in Koeweit deelde woens dag mee, dat het geen visum zal geven voor Koeweit of Bahrein aan staatsburgers uit communis tische landen. AJAX WON VAN S.C. WISMUT Ajax heeft de eerste wedstrijd tegen de Oostduitse kampioen S.C. Wismut voor de eerste ronde van hef toernooi om de Europese voetbalbeker met 31 gewonnen. Bij de rust hadden de Amster dammers een 20 voorsprong. De wedstrijd werd te Aue, op 30 km afstand van Karl Marxstad, gespeeld voor 26.000 toeschou wers. De doelpunten van Ajax wer den gescoord door Van der Kuil (2 x) en Bleijenberg. DUITSLANDZWEDEN 1—0 De wedstrijd DuitslandZwe den, woensdagmiddag in Ham burg gespeeld en bijgewoond door 80.000 toeschouwers, is ge ëindigd in een 10 overwinning voor Duitsland. Het doelpunt werd reeds na 17 minuten door rechtsbinnen A. Schmidt ge scoord. De wedstrijd werd geleid door de Hongaarse scheidsrech ter Zsolt. Met de „Willem Ruys" is een reünie van overlevenden, woensdagmorgen het gezin van want ter verwelkoming waren de heer H. D~. Wagenaar, man, i aanwezig mr. J. O. de Rijke en vrouw en tienjarig zoontje, uit de heer De Boer van de K.P.M., Nieuw-Guinea teruggekeerd. Zi] I die reeds enige tijd in Nerier- behoorden tot de weinige over- land verblijven. Mr. De Rijke levenden van het onlangs bij Biak vergane K.L.M toestel „Neutron". Mevrouw Waeenaar, die nog altijd niet geheel gene zen is, had twee maanden lang in een ziekenhuis vertoefd, eerst in Biak, later in Hollan- dia. Het zoontje was vier weken lang verpleegd geweest. De heer Wagenaar was er bij de ramp wat gunstiger afgekomen. Er was aan boord van de „Willem Ruys" nu als het ware bracht het sigarettenpijpje van de heer Wagenaar mee, dat na de ramp bij Biak was aange spoeld. Als herinnering had hij er een zilveren plaatje op laten zetten. De familie Wagenaar was vol lof over de K.L.M.die voor uit stekende verpleging had ge zorgd en zelfs benodigdheden, die in Biak niet te bekomen waren, uit Manilla heeft laten halen. Minister Dulles heeft verklaard, dat de Ver. Staten tot het laatste ogenblik geloofd hadden, dat de Fransen zelf wapens aan Tune sië zouden leveren. Deze overtuiging was zo sterk geweest, dat de Amerikaanse vliegtuigen, die men op de basis Wheelus in Libië met wanens had OM HET KAMPIOENSCHAP VAN AXEL. Zowel in de le als in de 2< klasse vonden deze week enig« ontmoetingen plaats in de kamp om het kampioenschap biljarter van Axel. Het algemeen gemiddelde nog niet zo hoog, maar men kan er wel op rekenen, dat in de ko mende weken nog wel hogere se ries te zien zullen zijrr. De hoogste serie werd gemaakt door G. E. Mattheeuws, nl. 31, die momenteel ook het beste ge middelde heeft. De uitslag van de gespeelde partijen luidden J. v. FraayenhoveJ. Lippens 130—150 P. LeunisG. A. Mattheeuws 106—150 G. E MattheeuwsF. Dieleman 150— 83 Dieleman jrP. Groothaert 150—124 HANS JUNKERMANN VLOOG IN HET PUBLIEK. In de eerste nacht van de zes daagse van Munster is een on geluk gebeurd, waarbij vier toe schouwers licht gewond werden. Kort voor middernacht verloor Hans Junkermann tijdens een geladen, waren gelost en naar premiesprint de macht over zijn een andere bestemming waren gedirigeerd. Toen evenwel bleek, dat de Fransen geen wapens wil den leveren, verkeerden de Ver- Staten in de enigszins moeilijke positie, dat zij geen vliegtuigen gereed hadden om de wapens te vervoeren, aldus de minister. stuur, nadat hij geraakt was door I een andere renner. Dwars door de afrastering heen reed hij in het publiek. Junkermann werd bewustelobs weggedragen, maar hervatte na een uur de strijd, die na het incident 17 minuten ge- i neutraliseerd was.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2