De kwestie Nieuw-Guinea in de politieke commissie der V. N. De gebeurtenissen in Indonesië De permanente Navo-raad bijeen Communistischs kritiek op officieren van Russische weermacht HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Mr Soebandrio: Laatste appèl van Indonesië tot Verenigde Naties De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, rar Soebandrio, heeft woensdag bij de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de politieke commissie van de Verenigde Naties de mo gelijkheid uitgesproken, dat zijn regering thans wellicht haar laatste appèl tot de Verenigde Naties richt om te helpen bij het vinden van een oplossing van het ge schil over Ned. Nieuw- Guinea. Mr C. W. A. Schurmann De reis van Prinses Beatrix naar de Ned. Antillen en Suriname Naar aanleiding van dins dag in de Tweede Kamer tij dens het debat over de be groting van Maatschappelijk Werk gemaakte opmerkin gen heeft minister mej. Klompé woensdagmiddag het volgende gezegd: „De regering volgt niet al leen met de grootste aan dacht, maar ook met zorg de gebeurtenissen in Indo nesië en leeft zeer mee met de aldaar wonende Neder landers, die onder zulke moeilijke omstandigheden verkeren. De geachte afgevaardig den moeten zich wel reali seren dat de regering van de souvereine staat Indonesië volgens de regels van het volkenrecht de volle verant woordelijkheid draagt om de bescherming van de in haar land woonachtige bui tenlanders, inclusief dus de Nederlanders, effectief te waarborgen. Ik vraag de Kamer om in het onverhoopte geval, dat zich ernstige gebeurtenissen zouden voordoen, vertrou wen te hebben in de rege ring, dat zij het nodige en mogelijke doet." „Indonesische leger op alle mogelijkheden voorbereid" De moorden in Plainfield. Stassen over het Amerik. ruimte-onderzoek De communistische conferentie in Moskou. HET GESCHIL TUSSEN SYRIË EN EGYPTE AUSTRALISCHE PERSSTEM OVER DE KWESTIE-N W-GUINE A Miljoenen voor het Amerikaanse raketprogramma Hier en daar opklaringen. Frtpkering bij abonnement: Terneuzen Dlïïcteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 207' Gironummer 38150 Absnnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand f 2,—; per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. JE ZEEUW DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4225 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; mlnlmvm per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (gêé^ handelsadver- tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer „Ik zelf en mÜn regering heb ben de mogelijkheid niet uitge sloten uit deze impasse te gera ken op een wijze, die kan bijdra gen tot de verbetering van de in ternationale betrekkingen als een geheel", zei hij. „Dat is de reden, waarom wij weer hier naar toe zijn gekomen om te streven naar een oplossing via de Verenigde Naties, hoewel het moeilijk te zeggen valt of dit met de laatste poging in deze richting zal zijn. Het geduld van een volk is niet onuitputtelijk", voegde hij hier aan toe. „Naar onze mening kunnen de Verenigde Naties een belangrijke bijdrage leveren tot het bevorde- ren van het zoeken naar een op- lossing van het geschil. Indonesië is als altijd bereid volledig bij een dergelijke poging samen te werken daar wij overtuigd blij ven dat een dergelijke vreedzame wijze van oplossing van dit pro bleem van gemeenschappelijk be lang is". Minister Soebandrio vervolgde, dat de Indonesische delegatie bereid is „een resolutie te aanvaarden die een goede werkwijze of een instrument schept om beide partijen bij te staan bij het vinden van een vreedzame oplossing van dit ge schil, dat reeds te lang onopge lost is gebleven als een groeiend gezwel in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. De normalisatie van die be trekkingen, die zou kunnen wor den bereikt bij het streven naar het oplossen van „de kwestie West-Irian" zou niet alleen heil zaam zijn voor de twee betrokken landen, maar ook „in het werke lijke belang van de internationale gemeenschap als een geheel met inbegrip natuurlijk van ons na buurland Australië." Eerder in zijn rede had minister Soebandrio betoogd dat geen enkel land dat zichzelf respec teert zou kunnen blijven toela ten „dat zijn redelijk verzoek om onderhandelingen genegeerd wordt, hoofdzakelijk omdat de andere partij van mening is dat het zich kan veroorloven een der gelijke houding- aan te nemen op basis van haar huidige superiori teit wat betreft haar psysieke kracht." „Dit is een zeer gevaar lijke houding en zou kunnen lei den tot onvoorzien en ongewens te zelfs explosieve-gebeurtenis- sen op internationaal gebied". De Indonesische minister ver volgde: „Indien wij gedwongen zijn onze huidige aandacht voor vreedzame contsructieve activi teiten in het binnenland en op in ternationaal terrein op te geven en in plaats daarvan ons moeten concentreren op het opbouwen van onze physieke kracht, kun nen ook de huidige grondslagen van onze buitenlandse betrekkin gen in karakter veranderen." Minister Soebandrio vervolg de, dat het denken in termen van de ontbinding van Indonesië zeer goed zou kunnen betekenen het einde niet alleen van „onze actie ve Indonesische politiek, doch ook van het huidige democrat! sche karakter van Indonesië en zijn omschakeling in een kaleido- scoop van verschillende politieke systemen". „Een dergelijke ontwikkeling zou onder de tegenwoordige we reldsituatie en -noden het even wicht en de veiligheid van dit ge bied niet verhogen en ik waag het om te zeggen dat zij zelfs de veiligheid van geheel Azië in ge vaar zou kunnen brengen, met alle daaruit voortvloeiende con sequenties voor de internationale stabiliteit." „Ik stel mij aan dit odium bloot, in het bijzonder nu ik weet, 'at Nederland niets meer ver- mgt dan dit geschil te houden i het vroegere rustige niveau n'het erover eens zijn, dat men -t oneens is. Bovendien moet ik erwachten, dat deze gevoelens 'cld cioor enige andere leden van de Ver enigde Naties." Soebandrio zei, dat „West-Irian een integraal deel is van de poli tieke eenheid, bekend als Indone sië, „en dat dat het geschil daar over thans in „verergerde mate" bestaat. Een zaak, die bezorgdheid in Indonesië, en wellicht ook in andere Aziatische landen, heeft gewekt, aldus Soebandrio verder, was de gemeenschappelijke ver klaring, welke Nederland en Australië op 6 november over hun toekomstige politiek hebben uitgegeven. „Voor het Indonesische volk is de bedoeling van deze gemeen .schappelijke verklaring nog steeds enigszins geheimzinnig. „Het is mij, zowel uit officiële verklaringen als uit persberich ten bekend, dat Nederland opge togen is over dit document en veronderstelt, dat het hiermee liet beste middel heeft gekregen om elk verzoek aan de Verenigde Naties van de Indonesische rege ring om een vreedzame regeling van het vraagstuk West-Irian af te weren." „Louter oordelend naar de fei telijke inhoud van deze verkla ring, is men inderdaad geneigd zich af te vragen of het werke lijk nodig was deze gemeenschap pelijke verklaring uit te geven, tenzij zij andere oogmerken be vat dan openlijk worden ge noemd." TEKST RESOLUTIE Volgens Agence France Presse is de tekst van de resolutie, inge diend door Afghanistan, Bolivia, Birma, Ceylon, Egypte, Ethiopië, India, Indonesië, Irak, Jordanië, Libanon, Libië. Marokko, Nepal, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Tu nesië en Yemen, als volgt: „De algemene vergadering, ge zien de kwestie West-Irian (West Nieuw-Guniea), met grote be zorgdheid ziende, dat het voort duren van dit politieke geschil waarschijnlijk de vreedzame ont wikkeling van dit gebied in ge vaar brengt, zich realiserend, dat een vreedzame oplossing van dit vraagstuk zonder uitstel moet worden verkregen, 1. nodigt beide partijen uit hun pogingen om een oplossing van het geschil in overeenstem ming met de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties voort te zetten; 2. verzoekt de secretaris-gene raal de betrokken partijen bij te staan wanneer hij het nodig oor deelt voor de uitvoering van deze resolutie, en aan de dertiende bij eenkomst van de algemene ver gadering rapport uit te brengen. Na dr. Soebandrio sprak de Ne derlandse permanente vertegen woordiger bij de V. N., mr C. W. A. Schürmann de volgende rede uit: Officiëel wordt medegedeeld: Het bezoek dat Hare Koninklij ke Hoogheid Prinses Beatrix volgend jaar op uitnodiging van de regeringen van Surina me en de Nederlandse Antillen aan deze rijksdelen zal bren gen, teneinde met de verschil lende aspecten van de samen leving kennis te maken, zal de gehele maand februari in be slag nemen. De Prinses zal als een der passa giers van een gewoon lijntoe- stel der K.L.M. op 1 februari uit Nederland naar de Neder landse Antillen vertrekken en op de 3e in Willemstad aanko men. Het verblijf op de Ned. Antillen zal tot 17 februari du ren. Op die datum vangt het bezoek aan Suriname aan. Op 3 maart wordt de terugreis naar Nederland, eveneens per K.L.M.-vliegtuig, aanvaard. De Prinses zal op haar reis ver gezeld worden door jonkvrou- we C. E. B. Roëll, hofdame van Hare Majesteit de Koningin, die eveneens tot het gevolg van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden bij hun officiële bezoek aan deze rijksdelen behoorde, de secre taresse van H.K.H., mej. mr M. Meurs, en de adjudant van de Koningin, kapitein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong. „Deze manifestaties zijn niet alleen op zichzelf reeds ongepast, doch indien zij zouden zijn voor bestemd te worden gebruikt als argumenten in dit debat, zouden zij een zeer laakbare en ontoe laatbare poging vormen tot inti midatie van de algemene verga dering, die in goed geweten haar oor niet kan lenen aan een land, dat lid is van de Verenigde Na ties, dat haar zijn wil tracht op te leggen door bedreigingen". Aldus zeide de Nederlandse afge- vaardigde in de politieke com missie van de Verenigde Naties gisteravond bij de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea over de jongste verklaringen en gebeurtenissen in Indonesië In het laatste deel van zyn redevoe ring. Dit jaar aldus ging hij ver der heeft de Indonesische re gering blijkbaar geredeneerd, dat indien de kwestie Nieuw-Guinea geen bedreiging voor de vrede inhield, zij zelf een bedreiging zou kunnen veroorzaken. De Ne derlandse afgevaardigde herin nerde hierbij aan recente verkla- ringen van minister Soebandrio en van president Soekarno, dat Indonesië „middleen zou aanwen den, die de wereld versteld zullen doen staan, indien de Verenigde Naties in gebreke blijven". In tussen heeft de Indonesische re gering een „comité van actie voor de bevrijding van West- Irian" opgericht, dat onder lei ding staat van minister Sudibjo, die aankondigde dat het comité voorbereidingen zou treffen, die ten grondslag liggen aan de be vrijding van Ned. Nieuw-Guinea en dat dit zou gebeuren in drie stadia, aldus de Nederlandse af gevaardigde. In het eerste sta dium werd een aantal geweldda den gepleegd tegen Nederlandse onderdanen in Indonesië, die schade aan eigendommen tot ge volg hadden. Het is belangrijk om vast te stellen, aldus zei hij verder, dat deze actie niet afkom stig is van de Nederlandse rege ring, noch van een Nederlander, hetzij in Nederland, in Ned. Nieuw-Guinea of in Indonesië, doch geheel uit Indonesische kring. Ook heeft de actie geen effect op de toestand in Ned. Nieuw-Guinea, waar het nog steeds volkomen rustig is en zich geen ordeverstoringen hebben voorgedaan. „Indien er sprake is van een gevaar voor de vrede, dan komt dat gevaar niet yan Nederland maar van Indonesië." „Ondanks deze betreurens waardige gebeurtenissen zal de Nederlandse regering niet afwij ken van haar vreedzame koers, een koers die gericht is op de be scherming van Ned. Nieuw-Gui nea en de bevordering van de vooruitgang en het welzijn tot dat moment en mijn regering zal alles doen wat in haar macht De waarnemend chef-staf van de Indonesische landmacht, bri gade-generaal Gatot Snbruto, heeft woensdag verklaard, dat het leger op „alle mogelijkheden" is voorbereid en slechts wach tend is op de bevelen van het op perbevel in verband met de kwes tie Nieuw-Guinea. ligt om dat moment naderbij te brengen waarop de bevolking haar eigen wensen ten aanzien van haar politieke toekomst kan uitspreken. Het is noch aan ons, noch aan Indonesië, noch aan wie dan ook vooruit te lopen op deze uit spraak. Mocht de bevolking uit eindelijk besluiten dat zij zich wenst aan te sluiten bij Indone sië, dan zal de Nederlandse rege ring zich niet tegen deze wens verzetten." De Nederlandse afgevaardigde vervolgde: Echter, gouverner c' est prevoir en de Nederlandse regering zou daarom in haar taak tekort schieten, indien zij niet de mogelijkheid van een veel waarschijnlijker ontwikke ling onder de ogen zag, namelijk dat de bevolking van Ned. Nieuw- Guinea te zijner tijd zal wensen haar lot te verbinden met de be volking van de rest van Nieuw- Guinea aan het oosten van de kunstmatige grens, die thans het westelijke Nederlandse deel van het eiland scheidt van het ooste lijke Australische deel. De Nederlandse vertegenwoor diger las voorts de onlangs ver schenen Nederlands-Australi sche verklaring inzake de ont wikkeling van Nieuw-Guinea voor en voegde hieraan toe, dat, zonder vooruit te lopen op de be slissingen van de bevolking van de beide delen van het eiland, die zij te zijner tijd zal moeten ne men, deze verklaring uitzicht geeft voor een mogelijke toekom stige ontwikkeling, die een gezon de basis zou leggen voor het be staan van de bevolking van ge heel Nieuw-Guniea in de moder ne wereld. ,Ik heb getracht", aldus be sloot de Nederlandse vertegen woordiger, „aan te tonen dat het geschil tussen mijn land en Indo nesië niet moet worden gezien als slechts een ruzie over een eigendom, in het bezit van de een en betwist door de ander. Wat op het spel staat is de toekomst van een van de grootste eilanden ter wereld, het recht van zijn bevol king haar eigen weg naar de toekomst te kiezen en de hand having van de beginselen, die het Handvest van onze organisa tie tot grondslag zijn". De 51-jarige vrijgezel Edward Gein, in wit„s boe ,<j felijke resten van tien vrouwen en het onthoofde lijk van een elf de werden aangetroffen, heeft verklaard dat hij de overlijdens berichten in de bladen nauwge zet volgde en dat hij aan de hand daarvan de graven van pas bij gezette vrouwen opende. De tien gevonden vrouwen schedels zouden volgens hem dus de hoofden van overleden vrou wen zijn geweest. De politie onderzoekt Geins verklaring. De permanente raad van de NAVO is woensdag %Vi uur bij eengeweest ter bespreking van de wapenleveranties aan Tune sië, maar heeft geen besluiten genomen. In een communiqué wordt ge zegd, dat de raad het zaterdag begonnen overleg heeft voortge zet. Dit overleg zal volgende week, na de besprekingen tussen de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, worden voortgezet. De vergadering stond, daar secretaris-generaal Spaak zich in Nederland bevindt, onder voor zitterscliap van mr. A. W. C baron Bentinck van Schoonheten van de Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Navo Vernomen wordt, dat enkels afgevaardigden persberichten ter sprake brachten volgens wel ke Engeland en Amerika plannen uitwerken voor een militaire taakverdeling binnen de Navo. Die plannen zouden op de komen de Navo-topconferentie bespro ken moeten worden. Verscheide ne afgevaardigden van Europese landen zouden de vrees uitge sproken hebben, dat die plannen tot een Brits-Amerikaanse supre matie binnen de Navo zouden lei den. De Amerikaanse vertegenwoor diger, Burgess, verklaarde na de bijeenkomst kortaf, dat er geen vorderingen zijn gemaakt met de kwestie der wapenleveranties aan Tunesië. Bepaalde beschuldigingen, die laatste tijd gehouden nartijver- in de jongste voltallige zitting gadenngen scherpe^ kritiek ge- 144 UV- J«..0r van het centrale comité der Sow- jetrussische communistische par tij jegens maarschalk Zjoekof zijn geuit, worden thans ook ge lanceerd tegen „zekere andere officieren" van het joa: e-' de vloot. Zo schrijft „Sovietski Flot een officieel orgaan van het Russi sche ministerie van Landsverde diging o.m.: „Communistische functionarissen hebben op in de Hierna volgde de vertegen woordigers van Cuba en Colum bia, die het juridische standpunt van Nederland in dit geschil steunden, doch evenwel sugge reerden dat „iets moet worden gedaan" om de huidige spanning te verzachten en de goede betrek kingen tussen Den Haag en Dja karta te herstellen. Harold Stassen, Eisenhowers speciale raadgever op het gebied van ontwapeningszaken, heeft in 'n toespraak te Colorado Springs tot een bijeenkomst van Ameri kaanse boeren verklaard te me nen, dat de Amerikanen bij het onderzoek van de oneindige ruimte een achterstand van min der dan een jaar op de Russen hebben. In goedingelichte Russische kringen in Parijs verluidt, dat de conferentie van communistische leiders in Moskou vrijwel vol tooid is. Er zijn voltallige verga deringen gehouden maar ook be sprekingen tussen de leiders on derling. Voornamelijk zou gesproken zijn over: 1. Versterking van de politie ke, militaire en economische sa menwerking op basis van gelijk heid. 2. Ideologische kwesties en de betrekkingen tussen de par tijen. 3. Volksfrontacties in niet- communistische landen. 4. De politiek ten aanzien van neutrale, onderontwikkelde en koloniale landen. Chroesjtsjef zou Stalins leuze, dat de „gouden dageraad" zal aanbreken als de produktie per hoofd van de bevolking in de Sowjet-Unie groter zal zijn dan die van de meest ontwikkelde kapitalistische landen, uitgebreid hebben. Ook in de andere com munistische landen zou de pro duktie per hoofd van de bevol king dat niveau moeten bereiken voor men van een communisti sche gouden eeuw zou kunnen spreken. oefend op de houding van be paalde militaire leiders, d.e n et meer in verbinding met het volk staan. Zij weigeren gehoor te ge ven a i-i de 11n geving en van de partijcel, waar door zij verwaand en ingebeeld zijn geworden. Personen, die een dergelijke houding aannemen, zijn niet ge schikt voor de bevelvoering bij de Sowjet-strijdkracinc.i dit blad. „Sovietski Flot" besluit: „Het is voor nieu" "'- dat de Leninistische levensregels in het rode leger en bij de vloot herhaaldelijk geschonden worden en dat minder waarde wordt ge hecht aan het beoefenen van kri tiek en zelfkritiek, ais wapen in de strijd tegen d tekortkomingen van de militaire opvoeding en opleiding." De correspondent van de „Dai ly Mail" in Beiroet meldt, dat er in Jordanië Syrische „beroeps moordenaars" zijn aangekomen, die zijn opgeleid door de Rus ko lonel Azenoff, met het doel een kans af te wachten om koning Hoessein van Jordanië te ver moorden. Zij worden hiertoe aangemoe digd door radio-Cairo. Dit rad.o station zou in nauwelijks bedek te termen de dood van koning Hoessein verlangen. Volgens de correspondent zou koning Hoessein zich de woede van president Nasser van Egyp te op de hels hebben gehaald door een in beledigende woorden gestelde brief, die hij de vorige maand aan Nasser zou hebben gezonden. Deze brief was een antwoord op een schrijven van Nasser aan koning Hoessein, waarin de Egyptische president aandringt op een ontspanning tussen beide landen. Ook zou Nasser in zijn brief koning Hoes sein gevraegd hebben de minis ter van Buitenlandse Zaken van Jordanië, Samir Ratal die als anti-Egyptisch bekend staat, te ontslaan. Koning Hoessein zou in zijn antwoord gezegd hebben dat hij niet gewend is bevelen van bui tenlandse politici te ontvangen in het bijzonder niet van Egypti sche politici. Het Australische blad. de „Syd ney Daily Herald" schrijft in een hoofdartikel over de twistvraag t.a.v. Ned. Nieuw-Guinea o.a„ dat Australië gerechtigd zou zijn, naar Ned. Nieuw-Guinea troepen te sturen, wanneer de Indonesi sche regering doorgaat met haar sabelgerinkel. In dit artikel, getiteld „Halt aan de onzin in Djakarta" wordt verder geschreven, dat Australië niet bevreesd is voor de Indone sische aanmatiging. „Maar elk gepraat over oorlogshandeling is dom en overbodig". „Australië zal stellig nooit de onjuiste en arrogante Indonesische eis ten aanzien van Ned. Nieuw-Guinea erkennen, maar dit heeft niets te maken met het al of niet sympa thie hebben voor Nederland. Al les, dat Australië en Nederland bij hun recent overleg hebben ge daan, is het maken van een af spraak voor wat betreft samen werking in het gestand doen van de consequenties hunner verant woordelijkheid, n.l. de bevolking van Nieuw-Guinea zo ver te bren gen, dat zij het land zelf zal kun nen besturen". De eerste secretaris van de af deling Warschau der Poolse com munistische partij heeft op een vergadering felle kritiek geuit cp revisionisten en Stalinisten in Polen en de toestand waarin d.e partij verkeert „onbevredigend" genoemd. De „New York Times" bericht dat de stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Maxwell Taylor, er bij de regering-Eisen- hower op aangedrongen heeft minstens 6 miljard dollar uit te geven voor de ontwikkeling van een raket voor het onderschep pen van het Russische intercon tinentale projectiel. Deze raket moet omstreeks 1961 gereed zijn. Het blad weet te melden dat generaal Taylor, op basis van bepaalde proefnemingen, ervan overtuigd is dat de raket van het leger, de „Nike Zeus" zoda nig kan worden ontwikkeld en uitgerust met een atoomkop, dat zij het Russische intercon tinentale ballistische projectiel kan opsporen en vernietigen. Om in drie of vier jaar zover te kunnen komen is het volgens generaal Taylor noodzakelijk dat het plan in de begroting de hoogste voorrang krijgt, aldus de „New York Times". Taylor zou gezegd hebben dat men in de Sowjet-Unie op het ogenblik grote vorderingen maakt bij de ontwikkeling van projectielen, die van de grond worden afgeschoten naar vlieg tuigen. Dit zou volgens hem de doeltreffendheid van de Ame rikaanse strategische lucht macht verminderen. De regering-Eisenhower zou door Taylors opmerkingen ge confronteerd worden met wel licht het ernstigste besluit dat met betrekking tot de huidige begroting genomen zal moeten worden, omdat het plan voor ziet in uitgaven voor militaire doeleinden, die ver uitgaan bo ven hetgeen tot nu toe in het openbaar is bekend gemaakt, aldus het blad. Het hogedrukgebied waarvan het centrum dinsdag boven de Oostzee was gelegen, verplaatste zich iets naar het zuidoosten maar onderging tegelijkertijd 'n belangrijke versterking in de omgeving van de Britse eilanden. Het beheerst nu het weer in grote delen van Europa. Het ho gedrukgebied is in de hogere ni- veaux gevuld met betrekkelijk warme lucht. Alleen dicht bij het aardoppervlak bevindt zich een koude luchtlaag die ongeveer 900 meter dik is. Aan de bovenkant heeft deze luchtlaag een tempera tuur van omstreeks 5 graden on der nul. Daarboven stijgt de tem peratuur in een laag van enkele honderden meters dikte zeer snel om op ongeveer 1100 meter een waarde van ongeveer 7 graden boven nul te hebben bereikt. Een dergelijke laag waarin da temperatuur dus met de hoogle toeneemt, noemt men een inver sie. Onder deze inversie nu, bevond zich de laatste dagen een wolken dek, dat weliswaar betrekkelijk dun, maar wel zeer hardnekkig was. Door de aanvoer van iets dro gere lucht kwamen er echter woensdag boven Duitsland grora openingen in. Dit gebied met op klaringen bereikte in de lcop van woensdagavond het oosten van ons land. Het gevolg was dat er door de uitstraling een snelle temperatuurdaling kon optreden: op de vliegvelden Eelde, Twenthe en Deelen was het kwik om 9 uur in de avond al onder nul ge komen. In verband met de geschetste ontwikkeling ziet het er naar viit dat er heden hier en daar opkla ringen zullen voorkomen. Overi gens komt er in de vveerssituatie maar weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Aanhoudend rustig weer. Droog weer met plaatselijk flinke opklaringen. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen. Ooverwegend zwakke wind uit oostelijke richtingen. VRIJDAG 22 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.42 1.58 Terneuzen 2.17 2.33 Hansweert 2.57 3.12 Walsoorden 3.07 3.23 ZON op onder Nov. 22 8.13 16.43 8.53 23 8.15 16.41 9.52 24 8.17 16.40 10.42 MAAN op ondei 17.36 18.33 19.53

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1