De massa-bijeenkomst Djakarta in Selwyn Lloyd over de wapenleveranties aan Tunesië Ben Goerion krijgt vertrouwen Het vliegtuigongeluk op Ned. Nieuw-Guinea HET WEER V. N.-resolutie over Korea Waf bedoelde president Soekarno? HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4223 EERSTE BLAD De campagne inzake N ieuw-Guinea MINISTER SUDIBJO HEDEN BEGINT V.N.-DEBAT OVER NED. NIEUW-GUINEA HET ONDERHOUD TUSSEN DULLES EN SOEBANDRIO Beweringen over „Amerikaans complot' tot omverwerping van Indonesische regering Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken bestu deert op het ogenblik berichten over een beweerd „Amerikaans complot tot het omkopen van enige politieke partijen in Indo nesië, teneinde het regiem van president Soekarno omver te werpen en door een nieuwe rege ring te vervangen". Indonesische minister Soebandrio voor Amerikaanse televisie over Ned. Nieuw-Guinea De blokkering van grootboekgelden De Turkse verzetsorganisatie STEVENSON BIJ DULLES MENU VAN DAG NEEM BLIKGROENTEN Westerse instemming met voorgestelde uitbreiding ontwapeningscommissie AMERIKAANSE KUNSTMAAN EERDER DE LUCHT IN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6— per kwartaal; per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 0 ct. DE Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma F- J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties géA handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 2» ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Een menigte van tienduizen den, opgewonden juichende jon gelieden hoorde maandagmiddag voor de massabijeenkomst, welke op het Bantengplein in Djakarta is gehouden, president Soekarno betogen: „Indonesië moet zijn krachten gebruiken, als de Ver enigde Naties er'niet in slagen een regeling te vinden voor het geschil over westelijk Nieuw- Guinea". Volgens een vertaalde versie van deze rede, zeide de president: „Wij moeten onze krachten ver enigen en als ditmaal de Verenig de Naties in het geschil over West-Irian falen, moeten wij die vereende krachten gebruiken om de Hollanders uit West-Irian te verdrijven". Indonesische waarnemers merkten naar aanleiding van deze passage op, dat de president niet volkomen duidelijk heeft ge maakt of hij een militaire actie bedoelde met het woord „kracht". Volgens mensen, die de president zijn rede in de Indo nesische taal hoorden uitspre ken, zou hij daarmee ook kunnen hebben bedoeld „verzamelde energie". De massa-bijeenkomst werd voorafgegaan door een optocht, waarin spandoeken werden mee gevoerd met opschriften als ^Hollanders, maak dat je weg komt uit West-Irian". Maandag vertoonden zich geen Europeanen op straat in de hoofdstad, waar vrijwel alle bui tenlandse gebouwen met anti- Nederlandse slagzinnen zijn be schilderd. op westelijk Nieuw-Guinea „waarlijk explotief" is. „Als het tot een uitbarsting komt, zal de toestand nog erger worden en tot een oorlog kunnen leiden, die de wereldvrede in gevaar zal brengen". De vraag is, aldus de minister, of de Verenigde Naties in het algemeen, en de westerse landen en Nederland in het bijzonder dit wel beseffen. „Wij hebben de hoop nog niet verloren, dat de Verenigde Naties voorgebracht", juiste oplossing zullen weten te vinden. Daarom hebben wij het geschil over westelijk Nieuw- Guinea dit jaar opnieuw bij de Verenigde Naties voortgebracht In afwachting van de resultaten der debatten, moeten wij echter voortgaan onze kracht op te bou- wen. Minister Sudibjo beschuldigde Nederland van „agressie" en be toogde, dat het geduld van het Indonesische volk en van de jeugd tot het uiterste is gedre ven. staat er echter aanleiding te ver moeden, dat minister Dulles tegenover minister Subandrio de hoop van de Amerikaanse rege ring uitspreekt dat deze kwestie in der minne tussen Djakarta en Den Haag geregeld zal worden. In dezelfde kringen geeft men te verstaan dat de Amerikaanse delegatie, die voor alles haar on partijdigheid in deze aangelegen heid wil tonen, voornemens is zich tijdens het debat in de Ver. Naties van stemming te onthou den. Oud-vice-president Hatta sprak de bijeenkomst niet toe, maar zond een boodschap. Hierin stelde hij voor, als één van de middelen die in het buitenland grote in vloed zullen hebben, een dag vóór de behandeling van het ge schil in de V. N. een gelijktijdige algemene staking van vijf minu ten te houden. Hatta zei: „Wij moeten geen acties voeren, zoals het beklad den van woningen en het intimi deren van mensen, die onze strijd benadelen". Hatta verklaarde niet te be grijpen waarom de Nederlandse regering hardnekkig het beheer over West-Irian wilde houden, en aldus de belangen van haar eigen burgers, vooral in Indonesië be nadeelt en de gunstige betrekkin gen tussen Nederland en Indone sië die in feite voor beide partij en'voordeel bieden, vernietigt Hatta merkte voorts op: „yP de eerste ministersconferentie (van Indonesië en Nederland in maart 1950) stelde wijlen .ml"ls; ter Van Maarseveen mij m het vooruitzicht dat Indonesië zou krijgen wat het wenste indien de kwestie enige tijd met rust werd gelaten. Het is niet mijn bedoe ling een dode tot getuige te roe pen, maar ik noem dit een eer lijke man". Beide Indonesische leiders de den voorts een beroep op eenheid onder de Indonesiërs. „Situatie is waarlijk explosief" In een radiorede verklaarde de minister van Voorlichting, Su dibjo, dat de situatie in verband met de Indonesische aanspraken De politieke commissie der Verenigde Naties heeft maandag besloten heden te beginnen met het bespreken van de Indonesi sche aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea. Minister Soebandrio, die het standpunt van Indonesië moet uitspreken, is in Washington op gehouden door het onderhoud, dat hij maandag met minister Dulles heeft gehad. De kwestie Westelijk Nieuw Guinea zal onderwerp zijn van het onderhoud dat de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, gisteravond om 21.30 Ned. tijd zou hebben met zijn Amerikaanse ambtge noot, Foster Dulles. Indonesië en Nederland heb ben sedert verscheidene jaren ge tracht de steun van de Verenigde Staten te verkrijgen in dit ge schil. Volgens inlichtingen uit gezag hebbende Amerikaanse bron be- Beweerd werd, dat in mei jongstleden tijdens de anti-Ame rikaanse betogingen in Taipeh, uit de Amerikaanse ambassade aldaar documenten over een ge heim Amerikaans complot zou den zijn ontvreemd. Zij werden kortgeleden in het weekblad „Blitz" dat in India wordt uitge geven gepubliceerd. In Washington noemde men van officiële zijde deze beschul digingen het werk van commu nisten en „te absurd en onbe holpen om ons daarover be zorgd te maken". De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Suwito Kuso- mowidagdo weigerde zich over deze kwestie uit te laten. Hij zeide slechts dat de berichten „de aandacht van het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben getrokken en zorgvuldig bestu deerd zullen worden". Intussen heeft het nationalis- tische partij-orgaan „Suluh Indo- .1 A ïinl-violio X 7 O Tl De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr Soeban drio heeft in de Verenigde Sta ten een televisietoespraak gehou den, waarin hij op de Verenigde Staten een beroep deed om hulp te verlenen in een oplossing van het geschil om Ned. Nieuw-Gui nea. Hij zeide o.a. niet van me ning te zijn, dat de Verenigde Staten in deze kwestie een keuze moeten doen tussen hun vrien den in Azië en die in de Navo. „Wij vechten gezamenlijk voor de democratie en Nederland is een trouwe bondgenoot van de Verenigde Staten. Daarom willen wij niet, dat de Verenigde Staten hier voor een keuze worden ge steld. Maar zij kunnen wel hun goede diensten verlenen voor een oplossing van het geschil", aldus Soebandrio. Hij zeide voorts dat Indonesië gelooft, het westelijke deel van Nieuw-Guinea beter te kunnen besturen dan Nederland. Hij voegde hieraan toe, dat in Indo nesië 1000 onderwijzers en 500 verpleegsters gereed staan, naar Nieuw-Guinea te gaan zodra de soevereiniteit zal zijn overgedra gen. In antwoord op een vraag ver klaarde Soebandrio nog van me ning te zijn, dat het toenemen van de communistische invloed, zoals die in het bijzonder is ge bleken bij de onlangs gehouden regionale verkiezingen in Indone sië iets van tijdelijke aard is. Ons besluit om wapens aan Tunesië te leveren is niet in strijd met de Atlantische solodariteit. Het besluit beoogt de belangen van het Westen te beschermen en niet belet de Franse regering om zelf wapens aan Tunesië te leveren, aldus de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd in een rede die hij maan dag in het Lagerhuis hield. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft dezer dagen, zo meldt de voor lichtingsdienst van het ministe rie, de gemeentebesturen inge licht over de procedure betref fende de blokkering van op het grootboek woningverbetering ge storte gelden. Ook indien men ontheffing wenst van de ver plichting om gelden op dat grootboek te storten, moet deze procedure worden gevolgd. Burgemeester en wethouders geven hun beslissing binnen zes weken. De goedkeuring mag al leen worden geweigerd, indien de opgave van kosten feitelijke onjuistheden bevat. nesia" maandag Australië van agressie beschuldigd. Het blad baseerde deze beschuldiging op de verklaring van het parle mentslid Silas Papare, die van westelijk Nieuw-Guinea afkom stig is, dat Australië in het ge bied van Merauke in westelijke Nieuw-Guinea troepen zou heb ben gestationeerd. „Het landen van Australische troepen op In donesisch grondgebied is duide lijk agressie", aldus „Suluh Indo nesia". Papare beweerde zijn be richten uit westelijk Nieuw-Gui- nea te hebben gekregen. Het Israëlisch parlement heeft maandag met 63 tegen 12 stem men zijn vertrouwen uitgespro ken in het buitenlandse beleid van de regering. Premier David Ben Goerion had aan het slot van het vooraf gaande debat verklaard, dat zijn regering pogingen in het werk zal stellen om vrede te sluiten met de Arabische buurlanden. (In het semi-offieiële blad van de Egyptische regering, „Gom Hoer ia", verscheen maandag de inhoud van een vraaggesprek van een Amerikaanse correspon dent met president Nasser, waar in het Egyptische staatshoofd ontkennend antwoordde op de vraag, of er in de toekomst de sluiting van een vredesverdrag met Israël te verwachten is.) Het was de eerste maal, dat Ben Goerion in het parlement verscheen sinds hij drie weken geleden met drie leden van zijn kabinet werd gewond, doordat er een handgranaat naar de re geringstafel werd geworpen. Aangenomen wordt, dat er ach ter deze aanslag geen politieke motieven scholen. De premier zag er bleek uit en hij liep mank. Zijn linkervoet was nog verbonden. Een van de mi nisters, die door de granaat werd gewond, Mosje Sjapiro van Reli gieuze Zaken, bevindt zich nog in het ziekenhuis. Ben Goerion zei dat de stabi liteit van Israël is versterkt, ter wijl die van de Arabische buur staten aanzienlijk is geschokt. Hij drong er op aan, er voor te zorgen dat Israël een levend voorbeeld is voor zijn buurlan den. Hij verklaarde dat Tunesië als onafhankelijk land recht heeft op wapens teneinde zichzelf te kun nen verdedigen. Lloyd betreurde het menings verschil, dat gerezen is tussen de Britse en de Franse regering over de Britse levering van een symbolische voorraad wapens. Hij hoopte dat Frankrijk, dat krachtens een traditie in het ver leden immer wapens aan Tunesië heeft geleverd, met deze leveran ties zal doorgaan, want „het zou wel zeer ongelukkig zijn" als de Tunesische regering gedwongen zou worden wapens van het Sow- jet-blok te accepteren. Lloyd zei voorts dat de Tune sische regering zich tegen eind september met de Britse regering in verbinding had gesteld over de levering van wapens. „Wij deelden de regering van Tunesië en de Franse regering mee, dat wij hoopten, dat Frankrijk, even als in het verleden, aan de Tune sische behoeften op dit punt zou kunnen voldoen. Als dit niet mo gelijk mocht zijn, zou de Britse regering in samenwerking met de Amerikaanse regering een kleine hoeveelheid wapens aan Tunesië leveren, mits dit land waarborgen zou geven over het gebruik van deze wapens, aldus Lloyd. Lloyd vervolgde: „Wij drongen aan op en gaven waarborgen voor een herhaald uitstel van de Amerikaanse en Britse dapenle- veringen, omdat wij met de moei lijkheden van Frankrijk rekening wilden houden. Op 14 november deelden de regeringen van Frankrijk en Tunesië ons echter mee dat zij niet tot overeenstem ming konden komen over de ba sis waarop Frankrijk wapens zou kunnen leveren". De Britse mi nister zei verder dat Frankrijk nooit op enigerlei wijze te ken nen heeft gegeven dat het de kwestie in de Navo wilde bespre ken. Lloyds zeide dat de Franse re gering niet te kennen had gege ven dat zij de Tunesische waar borgen aan Groot-Brittannië en de Verenigde Staten als onvol doende beschouwde. Volgens de ze waarborgen zou Tunesië deze wapens alleen gebruiken voor rechtmatige zelfverdediging en voor de handhaving van de bin nenlandse veiligheid. De Fransen waren zelfs bereid zelf wapens aan Tunesië te leve ren, aldus Selwyn Lloyd. Dat dit tenslotte niet gebeurde, kwam niet doordat deze waarborgen ontbraken, maar veeleer omdat Tunesië geen bepaalde waarbor gen gaf met betrekking tot de bron van toekomstige wapen leveranties. De Amerikaanse en de Britse regering wilden in het bijzonder voorkomen dat er in Tunesië een situatie zou ontstaan zoals die welke zich in bepaalde andere landen heeft voorgedaan, waar de communisten, door hun bereid heid om wapens te leveren, een overheersende positie hebben verkregen. De Britse regering verklaarde dat er volgens president Bour- guiba van Tunesië bij het bezoek, dat een Tsjechische economische missie kortgeleden aan Tunesië heeft gebracht, niet gerept is over wapens. NEDERLANDS-DUITSE ONDERHANDELINGEN NOG NIET HERVAT. De NederlandsDuitse onder handelingen over bilaterale vraagstukken zijn maandagmid dag nog niet hervat. De herope ning van de besprekingen, die op maandagmiddag was vastgesteld, werd op verzoek van de leider der Duitse delegatie, professor Erich Kauffman, uitgesteld tot dinsdagochtend half tien. Van de zijde der Duitse dele gatie werd verklaard, dat het uit stel „om technische redenen" was gevraagd. Van Nederlandse zijde werd geen enkel commen taar gegeven. Het uitstel van de besprekin gen kwam voor de Nederlandse delegatie volkomen onverwacht. Eerst toen oud-minister J. W. Beijen met de leden van zijn dele gatie reeds in de Treveszaal aan de conferentietafel had plaats ge nomen verzocht prof. Kaufman per telefoon vanuit het Kurhaus te Scheveningen de eerste bijeen komst der delegaties tot heden morgen uit te stellen. De Duitse onderhandelaars waren in de loop van maandagmorgen uit Bonn aangekomen. Zij waren gistermiddag onder leiding van prof. Kauffman in het Kurhaus bijeen. OVERWEGEND DROOG. CYPRUS De Turkse verzetsorganisatie op Cyprus „Volkan" heeft maan dag vlugschriften laten circule ren op Cyprus. Hierin zegt hij dat er op aartsbisschop Maka- rios de leider van de Cyprische nationalisten, wanneer "deze naar Cyprus terugkeert, „zes zil veren kogels van de „Volkan liggen te wachten". In het vlugschrift wordt de Turkse be volking van Cyprus bevolen geen zaken met Grieken te doen en Griekse winkels te boy cotten. „Wij zullen hen, die aan dit bevel geen gevolg geven, straffen", aldus het vlugschrift. De commissie van onderzoek naar het ongeluk met het Beaver-vliegtuig van „De Kroon- duif" heeft zondagmorgen per boot en met een jeep de plaats van het onheil bereikt. Dit is een verlaten strandje. De aanwijzigingen over de toe dracht zijn vrij duidelijk: een onder een hoek van zestig gra den over het strand gebogen palmboom toont beschadigingen, die moeten zijn veroorzaakt door de vleugeltank van de „Beaver". Enkele tientallen meters verder ligt de afgebroken rechtervleu gel en nog wat verder het toe stel. De losgescheurde motor en de verwrongen schroef zijn in het zand zichtbaar. De juiste toedracht zal echter nog door de commissie van onderzoek wor den vastgesteld. Ook bij deze vliegramp heeft de autochtone bevolking zich onderscheiden. Drie Papoea s waren de eersten die zaterdag om half vijf 's middags het wrak bereikten. Zij stuurden ijlboden naar Merauke en andere Papoeas vervoerden op eigen initiatief de overlevende Engelsman Mould op een draagbaar in de richting van Merauke totdat hun taak werd overgenomen door em ployés van de rijstontginning te Koembe. Maandagmorgen was de toe stand van de heer Mould ern- stig. Op de begrafenis, die ook werd bijgewoond door de echtgenoten van de beide vliegers van „De Kroon duif" zeide gouverneur dr. Van Baal o.a.„Deze vierde slag die ons in zo korte tijd treft, grijpt ons niet alleen persoon lijk aan als mens, doch ook als land. Niettemin blijft mijn ver trouwen in de luchtvaart in Ne derlands Nieuw-Guinea onge schokt". De Amerikaanse democrati sche partijleider Adlai Stevenson heeft maandag in Washington een eerste onderhoud gehad met minister Dulles, die hem wil raadplegen over de Amerikaanse politiek in de Navo, zulks met het oog op de Navo-conferentie i die de volgende maand wordt ge houden. Men verwacht, dat president Eisenhower en de regeringslei ders der andere Navo-landen op die conferentie een plan voor westerlijke onderlinge afhanke lijkheid zullen toespreken, waar mee men het hoofd hoopt te kun nen bieden aan de Russische vor deringen, op technisch en ander gebied. Het weer in ons land is het af gelopen etmaal sterker onder in vloed gekomen van een hoge- drukgebied waarvan 't centrum boven Rusland is gelegen. Karakteristiek voor hogedruk- gebieden is in het algemeen dat de neerslagkansen er klein in zijn, maar dat voor het overige het weertype, met name de hoe veelheid zonneschijn, vooral in de herfst wordt bepaald door de vochtigheid van de lucht. Een lekkere variatie: Botermalse sperzieboontjes (uit blik) met gefruite uitjes erdoor. Deze nu is de laatste dagen bij ons vrij groot, zodat er op uitge breide schaal mist voorkwam. Maandag bleef deze op de meeste plaatsen vrijwel de gehele dag hangen. De maximumtemperatu ren kwam niet hoger dan 4 'a 6 graden. Het is te verwachten dat als gevolg van de invloed van een depressie die langs Ierland naar het noorden trekt heden de wind snelheden in ons land iets groter worden. Dit betekent slechts dat de mist plaatselijk in laaghangen de bewolking zal overgaan en er slechts verspreide opklaringen zullen voorkomen. in 4 minuten /jN klaar op tafel ie Volgens een verslag van het gemeentebestuur van de stad Sjanghai, dat gepubliceerd is in het blad „Wen Hoei Pao", neemt de bevolking van de stad per maand gemiddeld met 78.000 zie len toe. Tegen het eind van sep tember had Sjanghai 7.250.000 inwoners, 1.170.000 meer dan in juni 1955. De politieke commissie van de algemene vergadering der Ver. Naties heeft maandag een reso lutie goedgekeurd, waarin op Noord-Korea en communistisch- China een beroep wordt gedaan om mee te werken aan vereni ging van Noord- en Zuid-Korea door aanvaarding van de door de Ver. Naties goedgekeurde begin selen. De stemverhouding was 53 vóór, negen tegen en 15 onthou dingen. De beginselen waar de resolu tie naar verwijst zijn in 1954 op de conferentie van Genève opge steld en later door de algemene vergadering overgenomen. Zij eisen o.a. vrije verkiezingen in 1954 op de conferentie van Genè ve opgesteld en later door de al gemene vergadering overgeno men. Zij eisen o.a. vrije verkie zingen in Noord- en Zuid-Korea onder V.N.-toezicht, doch de Noordkoreanen hebben dit ver worpen. De resolutie van de politieke commissie verzoekt de sercreta- ris-generaal voorts de kwestie op de agenda van de volgende zit ting der algemene vergadering te plaatsen. De Rus Sobolef had er bezwaar tegen, dat Noord-Korea niet was uitgenodigd het debat bij te wo nen. Het negeren van de (Noord) WOENSDAG 20 NOVEMBER. Koreaanse volksrepubliek zal het tot elkaar brengen van Noord en Zuid-Korea veel moeilijker maken, meende hij. De Amerikaanse vertegenwoor diger heeft tijdens het debat de communisten ervan beschuldigd, dat zij het militaire potentieel van Noord-Korea versterkt heb ben. Daarom zal het V.N.-opper- bevel maatregelen nemen om de defensieve positie in Zuid-Korea te versterken. De resolutie was ingediend door Australië, Ethiopië, Frank rijk, Griekenland, Luxemburg, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Thailand, Turkije, Engeland en de Ver. Staten. Ereskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.05 0.40 1.20 1.30 n.m. 12.26 1.01 1.41 1.51 De ontwapeningsbesprekingen. Een Britse woordvoerder heeft maandag te New York medege deeld dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben ingestemd met een voor stel, dat voorziet in een uitbrei ding der ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties met de vertegenwoordigers van veertien landen, namelijk Argentinië, Australië, België, Brazilië, Bir ma, Tsjecho-Slowakije, India, Tunesië, Zuid-Slavië, Egypte, Mexico, Noorwegen en Polen. In de huidige ontwapenings commissie zijn twaalf landen ver- tegenwoordigd, namelijk elf le den van de Veiligheidsraad en Canada. Er is een ondercommissie, waarin vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada zitting hebben. Deze commissie heeft maandenlang te medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsddagavond. Overwegend droog. CWiillillOOlV- licv-il iilUUil Overwegend droog weer met Londen beraadslaagd, op vele plaatsen mist of laag- j De Sowjet-Unie heeft voorge- hangende bewolking. Zwakke tot steld een nieuwe ontwapenings- matige oostelijke wind. Weinig commissie te, vormen, waarin alle verandering in temperatuur. 82 leden der Verenigde Naties zitting zouden moeten hebben. ZON MAAN op onder op Nov. 20 8.10 16.45 6.30 16.07 21 8.12 16.44 7.45 16.48 22 8.13 16.43 8.53 17.36 23 8.15 16.41 9.52 18.32 24 8.17 16.40 10.42 19.53 25 8.18 16.39 11.22 20.38 26 8.20 16.38 11.54 21.43 27 8.21 16.38 12.22 22.49 De kans bestaat, dat de eerste volledig met instrumenten uitge ruste Amerikaanse kunstmaan eerder dan aanvankelijk voorzien was, zal worden gelanceerd. Vol gens de plannen zou de satelliet in maart de ruimte ingezonden worden, doch als het lanceren van een proefsatelliet in de loop van de volgende maand slaagt, zal dit reeds eerder kunnen ge schieden. Een woordvoerder van het „Vanguard"-satellietproject van de Amerikaanse marine heeft dit maandag in Washington bekend gemaakt. De eerste proefsatel liet zal een doorsnee hebben van 15 cm, de eerste volledig met in strumenten uitgeruste kunst-

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1