^Provinci&cil nicuwó, vrouwen en een man "Z evi'öïe £els TERNEUZEN. AXEL GROEDE. BIERVLIET eren SLUISKIL VLI3SINGEN. IJZENDIJKE- ZAAMSLAG FORUMAVOND OVER DELTAPLAN De provinciale jeugdraad en de werkgroep Deltazaken Zeeland hielden vrijdagavond in Kortgene een „forumavond" om met de jongeren van Zeeland in gesprek te komen over het Deltaplan. Het forum bestond uit de leden van de werkgroep ir H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-direc teur provinciale waterstaat, ir M. de Vink, directeur Provinciale planologische dienst van Zeeland, drs M. C. Verburg, directeur Eco- nomisch-technologisch instituut voor Zeeland, ir J. G. Snip, hoofd bureau bijzondere werken van de provinciale waterstaat in Zee land en mr J. F. Hornstra, direc teur stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk. De bijeenkomst stond onder lei ding van de Herv. predikant ds J. Straating uit Goes. Ir De Vink hield een korte in leiding over het ontstaan van het Delta-plan en de inhoud van dit plan, waarna de forum-leden elk voor zich een korte toelichting gaven. Zo werd het project uit waterstaats-oogpunt toegelicht door ir Swaters, de technische zijde van de afsluitingen door ir Snip, de te verwachten economi sche ontwikkeling ten gevolge var, dit plan door drs Verburg, de recreatie-mogelijkheden door ir De Vink en de sociale kant van het Delta-plan door mr J. F. Homstra. Het gehoor bestond niet alleen uit de jongeren van Zeeland maar ook vele ouderen en de burgemeester van Noord- Beveland hebben naar de uiteen zettingen geluisterd. Het ligt in de bedoeling deze forumavond elders in de provincie te herha len. zwarte knechten peperbollen had gestrooid, vertrok Sint Nikolaas weer, maar niet zonder zijn goede gaven te hebben uitgereikt. Op dat moment werden ook aan het Sint Elisabethziekenhuis zijn gaven bezorgd. Een bezoek door Sint Nikolaas Terneuzen zonder zijn be- aan jaarde vrienden in het rusthuis „Schelde-oord" te bezoeken, is niet denkbaar. Hij werd aldaar allerhartelijkst ontvangen en deelde ook daar zijn versnape ringen uit. Via Wilhelminaplant- soen, Julianastraat en Axelse straat ging Sint Nikolaas naar de Noordstraat waar hij afstapte in Smits' Bazar. Hoewel „het weer" niet zo bij zonder was, is dit bezoek van Sint Nikolaas aan Terneuzen een groot succes geworden, mede dank zij de spontane medewer king van vele leden van „Klim op". Gezien de overdadig-rijke étalages en de enorme sortering in de talrijke zaken zal Sint Ni kolaas bij zijn inkopen alhier ten volle slagen. Sint Nikolaas' intocht in Terneuzen. Op uitnodiging van de Terneu- zense middenstandsvereniging Klimop" heeft Sint Nikolaas ook dit jaar weer zijn glorieuze in tocht in Terneuzen gehouden en daarmee de tijd van het geheim zinnig boodschappen doen en ge schenken kopen ingeluid. Vele honderden kinderen en volwassenen waren reeds lang van te voren aan de provinciale boot om de goede Sint een onver getelijk welkom te bereiden. Via luidsprekers klonken Sint Nikolaasliedjes en de „Harmonie Terneuzen" stond opgesteld, toen uit de over de Schelde hangende nevel de omtrekken van de boot opdoemde die de hoge gast met zijn knechten meebracht. Op de ponton werd Sint Niko laas namens „Klimop" door de heren L. Stolk en H. Westhof wel kom geheten. Daarna begaf Smt Nikolaas zich, omstuwd door een 30-tal zwarte knechten, naar de gereedstaande rijk gepavoiseerde Klimop"-boot". Voorafgegaan door de „Harmonie Terneuzen" en begeleid door honderden kin deren die trachtten een aantal van de rijkelijk rondgestrooide peperbollen te bemachtigen, be gon de gast, staande op de voor plecht van de boot, zijn zegetocht door Terneuzen. Langs Westkolkstraat, Dijk stra at, Korte Kerkstraat en Nieuwstraat trok de stoet via Arsenaalstraat en Burgemeester Geillstraat naar de Markt. Aan de trappen van de kiosk stopte de glanzende tractor met de „boot" achter zich. Op de kiosk verwelkomde de voorzitter van „Klimop" de heer W. Bliek, de hoge gast allerharte lijkst. Hij sprak zijn vreugde uit over de komst van de goede Sint en heette hem niet alleen namens „Klimop", maar, gezien de hon- «ierden aanwezigen van binnen en buiten Terneuzen, ook namens de bevolking van harte welkom. De beer Bliek wees er Sint Nikolaas op dat sinds het vorige jaar weer diverse prachtige zaken in Ter neuzen zijn bijgekomen. Ook de sortering in de zaken is weer ex tra goed verzorgd, zodat het Smt Nikolaas niet moeilijk zal vallen alhier zijn inkopen te doen „De jongens en meisjes zijn erg braaf geweest dit jaar", aldus de voorzitter. „Het klachtenboek aal niet zo erg dik zijn". Hij hoop te dat Sint Nikolaas hierin aan leiding zal vinden de kinderen extra te verblijden. Onder begeleiding van de „Har monie Terneuzen" werd een Sint Nikolaas-liedje gezongen. Daarna richtte Sint Nikolaas zich in het bijzonder tot de vele kinderen en zei dat hij een zeer voorspoedige reis had gehad. Hij drukte er zijn blijdschap over uit weer even in Terneuzen te kun nen zijn, omdat het hem- bekend is dat in de Terneuzense zaken een zeer rijke sortering geschen ken te vinden is. Sint Nikolaas bewonderde de vooruitgang en evolutie der stad. Tenslotte be loofde de goede Sint voor de kin deren vele verrassingen te zullen kopen. Begeleid door een joelende en zich verdringende kindermenigte, voorafgegaan door „het muziek" met drumband ging het via Zand straat, Blokken en Herengracht naar de Axelsestraat om via Schoollaan en Steenkamplaan naar het Juliana-ziekenhuis te gaan, waar hij werd verwelkomd door' de geneesheer-directeur, chirurg H. A. Boland, en de wnd.- directrice. De hoge gast onder hield zich met enkele verpleeg sters en bracht vervolgens een bezoek aan de kinderafdeling waar hij zich zeer hartelijk met de patiëntjes onderhield. Nadat de kinderen een liedje ftadden gezongen en één der Succesvolle Vogelshow. Zaterdagavond was het slui ting van de vogelshow, die door de Terneuzense „Vogelvrienden" in de bovenzaal van hotel „Cen traal" werd georganiseerd. De initiatiefnemers hebben niet over belangstelling te klagen gehad. De ongeveer duizend bezoekers zullen zeker geen spijt gehad heb ben een kijkje te hebben geno men van de vele mooie exempla ren exotische vogels en kanaries, die er te bewonderen vielen. Een verheugend verschijnsel is ge weest dat veel jongeren de show hebben bezocht. Zelfs kwamen nog leerlingen met het onder wijzend personeel van een twee tal klassen van een school een bezoek brengen, hetgeen door de organisators op hoge prijs werd gesteld en bij een eventuele vol gende internationale tentoonstel ling zal 'n herhaling en navolging ten zeerste zal worden gewaar deerd, daar dit de liefde voor en kennis van de vogels zal bevorde ren. Aan dit bezoek was voor de leerlingen zelfs nog een kleine prijsvraag verbonden. Studieclub Schilders. Het bestuur van de Studieclub Schilders had voor de leden een samenkomst georganiseerd in de benedenzaal van hotel „Rotter dam", waar door de firma Nie- boer uit Groningen een demon stratie werd gegeven met schil derskwasten en verdere gereed schappen. De voorzitter, de heer J. de Waard uit Axel, verwelkomde de aanwezigen en in het bijzonder de heer A. Bijl, die namens de firma Nieboer de middag verzorgde. Hoewel er in de laatste jaren verschillende nieuwe en goede schildersgereedscshappen in de schilderswerkplaatsen zijn ver schenen, is de kwast nog altijd het belangrijkste stuk gereed schap van de schilder. Op dit mo tief gaf de heer Bijl een zeer boeiende uiteenzetting over de geschiedenis van de schilders kwast, die vele duizenden jaren geleden al door onze voorouders werden gebruikt. Oorspronkelijk bestonden de kwasten uit geklop te rietstengels, later werden hier- sche onafhankelijkheid heeft ten slotte geen betekenis. Daarom werd een welvaartsplan van 125 miljoen gulden ontworpen en bouwt men nu aan een reusach tig stuwmeer dat dient voor de winning van bauxiet. Er bestaat ook een z.g. „Wageningen-pJan voor de mechanische rijstbouw. Spreker gaf een beeld van de heterogene bevolking van het land. Op een marktdag te Para maribo kan men bosnegers, stadsnegers, Indianen, Chinezen, Hindoestani, Indonesiërs en Europeanen ontmoeten. In een tweetal korte, doch zeer boeien de films „De bevolking van Suri name" en „Het oerwoud van Su riname" kreeg men een uitste kend beeld van hetgeen dr Van Wengen had verteld. Het is een prachtig land met reusachtige wouden, doorstroomd door brede rivieren met machtige stroom versnellingen. Na de pauze was het de beurt aan de „Guyana's" een indruk te geven over Suriname's muziek cultuur. Dit gezelschap heeft door zijn grote overgave in spel, zang en dans de talrijke toe schouwers ten zeerste geboeid. Di' Van Wengen gaf eerst een korte uiteenzetting over muziek en instrumenten. Een plastische dans „Bevrijding van de slaver nij" werd door de dame van het gezelschap uitgevoerd. Ook hier bleek, dat de Surinamers door hun bijna volmaakt gevoel voor rythme en beweging, geboren dansers zijn. De (lans was be paald indrukwekkend. Kapelaan Janssen, die deze avond had georganiseerd, dankte dr Van Wengen en het gezel schap in hartelijke bewoordingen De aanwezigen deden dit met een langdurig applaus en met bloe men. slaagde uitvoering in café Van de Sande. Mevr. M. S. Dijk—Langstraat sprak een hartelijk welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot mevr. Anke Krist, de secreta resse van de vrouwenbond N.V.V. afd. Amsterdam. Mevr. Krist sprak vervolgens 'n propagandistisch woord, waar in zij grote nadruk legde op de vele sociale voorzieningen die reeds zijn getroffen, en die in stand gehouden moeten worden. Met warme bewogenheid bepleit te zij, dat de mensen meer voor elkander kunnen betekenen, als men de verantwoordelijkheid in deze maatschappij durft aanvaar den. Vervolgens kreeg de arbeiders toneelgroep uit Oostburg het woord, die met 't toneelstuk „Om de Karashoeve" succes oogstte. Het was jammer dat soms de vlotheid ontbrak. Tijdens de pauze de traditio nele verloting, waarvoor vele prachtige prijzen beschikbaar waren gesteld. Een gezellig bal besloot deze avond. ten werd wegens het verlopen van de geldigheidsduur ingaande werd met de bestuursverkiezing schrale troost was het dat de a heer J. Fopma met de meeste Raadsvergadering, De raad kwam donder dag bijeen schap onder voorzitter burgemeester J. C. Rectificatie In ons bericht van zaterdag 1.1. betreffende de alhier te houden jaarmarkt staat vermeld, dat de ze zal worden gehouden op 11 de cember a.s. De secretaris van het Jaal/ marktcomité, de heer I- de Feij ter, maakte er ons op attend, dat de jaarmarkt op donderdag 12 december zal worden gehou den. Demonstratie P.Z.E.M. In een overvol „Centrum" gaf de P.Z.E.M. een demonstratie met elektrische toestellen en ap paraten. De bedrijfsingenieur de neer Vis sprak namens de direc tie een welkomstwoord, waarna hij een inleiding hield over een juiste toepassing van elektrische apparaten in de huishouding. De ze kennis zal ook het gebruik sti muleren, hetgeen niet alleen ten goede komt aan het bedrijf maar ook aan de verbruiker. De algemeen acquisiteur van de P.Z.E.M., de heer De Lange, gaf hierop een gedetailleerd over zicht van de verschillende toestel len en lichtte hun werking met voorbeelden toe. De ontwikkeling der techniek en de automatisering is niet te gen te houden. Het bedrijf volgt deze ontwikkeling op de voet en is bereid de gebruikers met raad en daad terzijde te staan. De belangstellenden, voor het merendeel dames, volgden de uit voor dierenharen gebruikt, maar eenzetting en de demonstratie nr,cr Ian? tmduurd niet volle aandacht. Door de dames Lansen en Cornells, van Everaars. Het dagelijks bestuur van het waterschap „Het Vrije van Sluis" deed de raad van Groede mede deling, dat zij voornemens is aan het dagelijks bestuur van het waterschap voor te stellen het z.g. Vliegersdijkje na herstel in beheer en onderhoud over te dra gen aan de gemeente Groede. Op het desbetreffende verzoek van het bestuur van de R.K. vereniging „Het Wit-Gele Kruis" werd voor 1958 per lid in de ge meente Groede een subsidie van 2,50 toegekend. De stichting Katholiek Middel baar Onderwijs voor Zeeuws- Vlaanderen verzocht de gemeen te uit de gemeentekas een sub sidie van 75 te mogen ontvan gen voor elke leerling uit Groe de, die de Katholieke H.B.S. of M.M.S. te Schoondijke bezoekt. Z.h.s. werd het verzoek afge wezen. Ten behoeve van de school met de bijbel werd besloten finan ciële medewerking te verlenen bij de aanschaf van een olie kachel. Aan 't Instituut voor Be stuurswetenschappen te Den Haag werd een jaarlijkse subsi die toegekend van 25 uiteraard tot wederopzeggens. Naar aanleiding van een schrij ven van de Centrale Directie van de Volkshuisvesting werd beslo ten de gemeentelijke wederop- bouwtaak per 1 januari 1958 als beëindigd te beschouwen en de minister te verzoeken de gemeen te te willen ontslaan van de be handeling van eventueel nog lo pende gevallen. De vereniging Ceres heeft het voormalig abat toirgebouwtje in gebruik voor haar diepvriesinrichting. Ceres wil haar diepvriesinrichting uit breiden, waarvoor een kleine ver bouwing nodig is. Z.h.s. werd be sloten de verbouwingskosten tot maximaal ƒ600 voor rekening van de gemeente te nemen. Op het desbetreffende verzoek van de heer Ph. M. Kranenburg, hoofd der school met de bijbel, werd een bedrag aan afstands vergoeding toegezegd en wel 796,64. De verordening op de heffing en invoerdering van begraafrech- het heeft toch nog lang geduurd voor men het perfecte gereed schap van nu had. Als merkwaar dige bijzonderheid vertelde de heer Bijl dat bij opgravingen een volledig atelier uit de oudheid werd gevonden. Na deze inleiding bezichtigden de aanwezigen de tentoongestel de gereedschappen. Van de gele genheid om vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt. De heer De Waard sloot de bij eenkomst met een speciaal dank woord aan het adres van de heer Bijl. januari 1958 opnieuw vastge steld. Wegens gebrek aan kasmidde len is de huur, die de plaatselijke voetbalvereniging voor het sport terrein dient te betalen niet in vorderbaar gebleken. Thans stel den B. W. voor voor het ge bruik der velden namelijk het oude sportterrein voor oefenin gen en het nieuwe voor officiële wedstrijden een kleine vergoe ding in rekening te brengen ge lijk aan 20 van de recettes. Z.h.s. keurde de raad dit goed. Toen aanvankelijk de huren van de 6 nieuw gebouwde wo ningwetwoningen op 9,80 per week werden vastgesteld, bleek de animo een dergelijke woning te huren niet groot. Thans kan de gemeente aan de vraag bij lange niet voldoen, zodat bij B. W. de gedachte is gerezen nog een 6-tal woningwetwoningen te bouwen, indien de middelen hier voor verkregen kunnen worden. De raad ging met het voornemen van B. W. akkoord. De bedragen van de kolentoe- slag voor on- en minvermogen den werd in overeenstemming gebracht met de rijksnormen en wel voor gehuwden op 4,65 en voor ongehuwden op 2,35 per week gedurende de aangewezen wintermaanden. De gemeentebegroting 1958 werd aan de raad aangeboden. De begroting, zoals zij in ontwerp is aangeboden, sluit met een be langrijk tekort dat veroorzaakt is door de enorm gestegen kosten van de maatschappelijke zorg en het onderwijs. Hiervoor moet in 1958 ruim ƒ26.000 meer uitgege ven worden dan in 1957. Er is goede hoop, dat een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds verkregen kan worden. Het is uitermate jammer, dat B. &W haar stempel niet op deze begro ting heeft kunnen drukken en dat ook de raad dit niet zal kunnen doen, ondanks het feit, dat de be volking van Groede recht heeft op een behoorlijk verzorgings- peil, aldus de toelichting van de voorzitter. Met algemene stemmen werd de adviescommissie woonruimte- wet 1947 herbenoemd, het zijn de leden A. J. Salomé, J. Lucieer, M. Casteleijn, O. de Sutter en P. W. v. d. Hooft. Tijdens de rondvraag bracht de heer Vermeulen in herinnering, dat de gemeente begin van dit jaar besloot een openbare kleu ters- 'io! te bouwen. Het is drin- ry:-id nodig, dat thans spoed ,vordt betracht. De voorzitter deelde mee, dat het ontwerp gereed is en- dat aan genomen moet worden dat de school in 1958 gebouwd zal kun nen worden. Sprekende over de fietsenberg plaats, die bij de o.l. school zou komen, kreeg de heer Vermeu lem van de voorzitter te horen dat de bouw hiervan achterwege is moeten blijven vanwege het gebrek aan kasmiddelen. Indien de gemeente er in zal kunnen slagen een vaste lening te sluiten voor de 6 gebouwde woningwet woningen, komen er ook voor wat betreft de bouw van de fiet senbergplaats weer mogelijkhe den. De heer Vermeulen bepleitte dat de fietsenbergplaats dan een van de eerste werken moet wor den, die men' aan zal pakken, het geen de voorzitter toezegde. begonnen. Secretaris-penningmeester O. van Zetten bedankte voor zijn functies en aangezien J. van Es voordien reeds was afgetreden wegens verandering van werk zaamheden, dienden twee nieuwe bestuursleden te worden geko zen. Mevr. Snap en de heer F. Jansen zullen hun plaatsen inne men. Hierna gaf de voorzitter een toelichting op de candidaatstel- ling voor de provinciale staten voor de in 1958 te houden verkie zingen, waarbij de candidaten en de door deze beklede posities werden besproken. Voor het me rendeel hebben de voorgestelde candidaten reeds zitting in de provinciale staten. Voor het be zetten van de dertiende plaats prefereerde de afdeling de heer S. W. Henry uit Terneuzen, zo dat de candidatenlijst, behalve bovengenoemde afwijking, over eenstemming heeft met de voor dracht van de overige Zeeuws- Vlaam'se afdelingen. Deze luidt: 1. L. P. van Oorschot te Vlis singen; 2. A. J. v. d. Weel te Mid delburg; 3. M. J. van Poelje te Viissmgen; 4. H. B. Bouwman te Goes; 5. Mevr. E. J. v. d. Broecke de Man te Aardenburg; 6. A. H. Vermeulen te Dreischor; 7. J. L Lukaart te Goes; 8. L. F. Du bois te Terneuzen; 9. T. A. J. W. Schorer te Middelburg; 10. J. S. Visscher te Goes; 11. A. J. Beren pas te Middelburg; 12. A. A. Schuit te Kortgene; 13. S. W. Henry te Terneuzen; 14 C. van Bendegem te Axel, en 15. M. de Vos te Terneuzen. Na dit agendapunt werden 2 candidaten voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing aangewezen door de afdeling, waarvan er 1 op een verkiesbare plaats gesteld zal worden op de gecombineerde vergadering met de afd. Terneu zen. De tweede candidaat neemt automatisch plaats in de commis sie van bijstand voor de fractie. Na een levendige rondvraag vertoonde het gedeputeerde sta tenlid, tevens gewestelijk voorzit ter, de heer Van Poeljé uit Vlis- singen, een serie kleurendia's over „Wij bouwen een provincie", waarin vele actuele Zeeuwse pro blemen als Deltaproject, indu strialisatie en woningbouw wer den belicht. Aan het slot van de jaarverga dering dankte de voorzitter de heer Van Poelje voor de vertoon de dia's en allen voor hun op komst en aandachtig gehoor. Land en volk van Suriname Door de medewerking van de Nederlandse Stichting voor cul turele samenwerking met Suri name en de Nederlandse Antil len te Amsterdam was het moge lijk in het Parochiehuis 'n avond te beleggen, waar leden van R.K. Vrouwengilde, K.A.B. en K.A.V., instuif en K.V.C.O. (Kring voor Cuituur en Ontspanning) te 1 Jzendijke hebben kunnen horen en zien hoe het leven zich in Su riname afspeelt. Door kapelaan A. C. Janssen werd een kort inleidend woord gesproken, speciaal tot dr G. D. van Wengen, medewerker van het Rijksmuseum voor Volken kunde te Leiden, en „de Guya na's", een uit één dame en zes heren bestaande muziek-, zang en dansgroep, die op hun eigen wijze iets over het leven van de Surinaamse mens zouden vertel- len" 4. Dr Van Wengen sprak over het land en de bevolking van Surina me Hij gaf een beschrijving van het land dat vier maal zo groot is als Nederland en slechts 220 duizend inwoners telt. Een land met machtige oerwouden be woond door de oorspronkelijke bewonersde Indianen en de bos negers. Een land buitengewoon rijk aan delfstoffen, maar met een veel te kleine bevolking, zo dat het voor de overheid een vraagstuk blijft van de voordelen ten volle te profiteren. Dr Van Mengen gaf een uiteenzetting over de staatkundige situatie. Hij herinnerde er aan hoe Suriname op 14 december 1954 gelijkberech tigd partner werd van Nederland maar dat het land met economi sche problemen worstelt. Een zelfstandigheid zonder economi- die de sprekers vergezelden, werd een aanschouwelijke les gegeven in het bakken van cake, koekjes enz. Verder werden vleesgerech ten en vla uit de oven getoverd. In de pauze werd een kop kof fie geserveerd. Een paar film pjes over het gebruik van elek triciteit in woning en bedrijf completeerde deze voorlichtings avond. Uitvoering Vrouwenbond N.V.V. Zaterdagavond gaf de Vrouwen bond van het N.V.V. in samen werking met de landarbeiders- bond afd. Biervliet, een zeer ge- afd. Sluiskil Over de week eindigende op zaterdag 16 november 1957 wer den de meeste spaarkaarten in geleverd door mej. J. VAN DE VELDE, Knol C 70, Hoek. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 procent gehonoreerd. Vraagt uw winkelier. Vergadering F.v.d.A. Doer de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid werd in zaal Beaart een drukbezochte jaarvergadering gehouden. Voorzitter A. J. Dourleijn liet in zijn openingswoord het afge lopen jaar de revue passeren. Het hoogtepunt was de zeer ge slaagde meiviering, welke werd georganiseerd in samenwerking met het N.V.V., VARA en Vrou wenbond, waarbij vooral de vrou wengroep veel medewerking ver leende tijdens de gezellige mid dag voor de ouden van dagen. Na de jaarverslagen, waaruit bleek dat de afdeling weer was gegroeid en thans 48 leden telt, Op gladde vloer voor gladde baan Is de belangstellingl voor bij eenkomsten met een propagan distisch karakter niet altijd even groot te noemen, de ijsvereniging „Het Bosje" heeft met het orga niseren van een dergelijke avond wel bewezen tot de uitzonderings gevallen te behoren. Bomvol was de zaal van hotel Meert toen voorzitter Dourleijn in- zijn openingswoord de leden en aanwezigen dank bracht voor de steun, welke zij door hun op komst gaven en dat met deze steun „Het Bosje" in de oude glorie der vooroorlogse jaren herschapen zal kunnen worden. Onder het motto „Dans ver maak voor ijsvermaak" zette het ensemble „The Jolly Boys" het grote punt van de agenda in, n.l. een geanimeerde dansontmoe- ting, waarbij de aanwezigen om de drie minuten de tafel voor de dansvloer verwisselden. Toen de jazzman 't laatste nummer op het koperen slagwerk had afge slagen, was daarmede tevens het sluitingsuur nabij. Voor de plaatselijke schaats liefhebbers mag straks, wanneer alles gereed is, koning vorst zijn intrede doen. vogels de plaatselijke eer moest hooghouden. Motortankschip te water gelaten Zaterdagmiddag is op de werf van de N.V. Kon. Mij „De Schel de" het 24.600 ton dw metende motortankschip „Naess Tige^" te water gelaten Het schip is ge bouwd voor rekening van de Ne derlandse Norness scheepvaart maatschappij N.V. te Amsterdam en heeft een totale lengte van 160 meter, een breedte van 20 m, een diepgang van 11 m en is uitgerust met een Schelde-Sulzer motor, met een vermogen van 8400 aspk. Het schip heeft 10 midden- en 20 zijtanks. De „Naess Tiger" zal in 19o8 worden opgeleverd en toege voegd worden aan de vloot van 12 schepen, die reeds onder de „Naess"-vlag varen. Het totale tonnage der Naess-vloot be draagt thans 350.000 ton dw. De maatschappij heeft 20 schepen met een gezamenlijke tonnage van 800.000 ton dw in bestelling, af te leveren vóór 1963. Deens schip in de Wielingen vastgelopen. Het 3947 b.r.t. metende Deense schip „Peruvian Reefer", dat op weg was van Antwerpen naar zee, is zaterdagmiddag omstreeks vier uur in de Wielingen tijdens mist op een wrak gelopen. Het schip is op eigen kracht vlot gekomen en naar Antwerpen teruggekeerd voor een duiker- onderzoek. Gewonde Duitse bootwerker aan land gebracht. Het Portugese schip „Bragan- za" heeft omstreeks zes uur za terdagavond een Duitse bootwer ker, dié in Bremen in één der ruimen moet zijn gevallen, aan land gezet. De man, die in Bre men al vermist was, werd be wusteloos in het ruim gevonden. Hij bleek een zware hersensebud ding en inwendige kneuzingen te hebben en werd naar het St. Jo- zefziekenhuis te Vlissingen ver voerd. Geslaagd. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. M. Serlé, te Amsterdam, slaagde voor de akte schei- en natuurkunde m.o. Algemene vergadering. De winkeliersvereniging „Ons Belang" hield in het café van de heer A. du Puij haar jaarverga dering. Na opening door de voorzitter kwam in behandeling 'n schrijven van de vogelliefhebbersvereni ging om medewerking te willen verlenen aan haar tweede inter nationale tentoonstelling. Één stemmig werd besloten hieraan mede te werken door het schen ken van één of meerdere bekers. Uit het financieel verslag van de penningmeester bleek, dat de vereniging kerngezond is. De winkelweekomzet heeft aller ver wachting overtroffen. Daar de kas van de plaatselijke V.V.V. is uitgeput, werd besloten het ge hele Sint Nikolaasfeest op kosten van de winkeliersvereniging te laten doorgaan. De aftredende voorzitter A. de Rijcke werd met grote meerder heid herkozen. In de kascommis- sie werden benoemd de heren Ch. Impens en J. Martijn. Op liggende wip bij Batavieren Door de schutterssocieteit „De Batavieren" werd in café „Mono- pole" een schieting georgani seerd waaraan 42 schutters deel namen. Na een spannende strijd was het tenslotte de heer L. Ver- laere uit Zelzaete die de hoogvo gel deed tuimelen. Schutters R- de Rijke en J. Hermans uit Zuid- dorpe zorgden ervoor dat de plaatselijke schutters voor wat de hoogvogelsserie betreft er wel zeer bekaaid afkwamen. Een door BRUNO J. Nadruk verboden. VAN LHEENKE. 24) Ik stond dat alles te overden ken, maar vergat niet intussen mijn oren en ogen goed de kost te geven. Zo zag ik, dat het ge zelschap, behalve de dikke Mas kowitsk. bestond uit een tanige heer en dame van middelbare leeftijd kennelijk van Engels fabrikaat uit een ongeveer 30-jarige charmante dame, die hoogstwaarschijnlijk een oogje had op Maskowitsk, en qua dikte al aardig bij hem ging passen, en voorts uit een vrij onnozele jon geman, vers uit de States, en een ongeveer 20-jarig blond meiske. met een leuk, niet onknap ge zichtje, waarin twee blauwe ogen ondeugend schitterden. Er werd niets besproken, dat voor mij van belang was, maar op het scheiden van de markt hoorde ik Maskowitsk zeggen „Dus dat is afgesproken: morgen avond gaan wij met z'n allen een tochtje maken met jouw jacht, Gray." En dat vond ik nu net wel van belang! De tanige Engelsman, die met Gray aangesproken werd, ver klapte het gezelschap, dat het hem en zijn vrouw een buitenge woon groot genoegen zou zijn, als zij dit illustre stellejte aan boord van hun nederige bootje zouden mogen herbergen en gerustge steld door deze mededeling ging het troepje uit elkaar. Ik vond, dat ik nu voorlopig wel genoeg wist van Maskowitsk en besloot naar mijn eigen hotel te gaan. Eerst echter nam ik nauwkeurig op, hoe de kamer 135 te bereiken was op een mogelijk minder legale manier. Want zo héél bleu was ik toen óók al niet meer! HOOFDSTUK XI. „Ware het niet, dat ik in de trein kennis maakte met je groot moeder, ik zou enige dagen ge leden al in dit hotel aangekomen zijn," zei ik tegen Ivonne waar mee ik zat te praten in het res taurant van hotel Monte Chance. „Dus toch vakantie?" vroeg Ivonne. „Nee, een millionnair,ant woordde ik. Inderdaad was het hotel Monte Chance, waarin de Amerikaanse millionair Washingman, die zich interesseerde voor dr. Tuime- laar's O.M.M., logeerde. Ik noem de Ivonne deze naam en tot mijn verbazing riep zij: „Oh, maar die Washingman ken ik! Jij zult óók wel kennis met hem maken, daar zorg ik wel voor." Ik had haar nu wel kunnen vertellen, dat de naam Tuimelaar een introductie was, beter dan welke andere naam dan ook, en dat ik die Washingman alleen dan nog maar kon gebruiken, als de O.M-M. eenmaal weer terecht was, maar dat deed ik toch met. Eerstens wilde ik geen domper zetten op Ivonnes enthousiasme om mij ter wille te zijn, en twee- dens vond ik het onder de gege ven omstandigheden eigenlijk zo gek nog niet om toch maar al vast met Washingman kennis te maken. Je kon nooit weten wat daar nog eens uit voort zou vloeien. „Ik geloof," zei Ivonne, „dat die Washingman eigenlijk veel meer het type is, om zich met de ont wikkeling van de O.M.M. bezig te houden, dan mijn grootvader." „Je bedoelt: laat mijn groot vader nu maar verder met rust," merkte ik op. „Min of meer," antwoordde Ivonne eerlijk, „Zie je: mijn grootvader overschat zijn eigen werkkracht. Dokter heeft hem strikte rust bevolen, maar hij denkt gewoon niet aan rusten, zolang hij de mogelijkheid heeft in die ellendige uitvindingen te werken. Het is een krankzinnige hobby van die man en het kost 'm nog eens zijn leven-" „Nou, nou, niet zo somber!" lachte ik. „Heus, je grootvader zelf heeft er niets aan te doen Alleen: hij moet het geld be schikbaar stellen. En dat geld komt er heus wel weer uit, zij het dan ook, dat de winst niet zal bestaan uit geld, maar uit de vol doening een goed werk te heb ben gedaan." „Als jij zélf geld had, zou je dat er ratuurlijk direct insteken, is het niet?" vroeg Ivonne een beetje sarcastisch. „Onmiddellijk," gaf ik toe en ik meende eerlijk wat ik zei. „En wat voor een voordelen zit ten er voor jou eigenlijk aan vast?" informeerde Ivonne, wéér een tikkeltje sarcastisch. „O," zei ik, nu ook sarcastisch, „teveel voordelen om op te noe men!: Een heel seizoen niet spe len je weet dat ik toneelspe ler ben de kans dat ik het sei zoen daarna meer moeite heb een behoorlijke plaats te krijgen (al is die kans gelukkig klein), een verdienste die nul guldens en nul center, bedraagt alleen de on kosten worden vergoed en zo kun je maar doorgaan." Ivonne bloosde. „Neem me niet kwalijk," zei ze, „ik had het niet zo bedoeld. Ik bied je mijn verontschuldigingen aan, Walter." „Verontschuldigingen, die ik gaarne accepteer. Waarmee dan weer eens de vrede getekend is tussen ons," lachte ik. Gemeenteraad Op de agenda van de vrijdag middag te houden raadsvergade ring komen o.m. de volgende punten voor: Benoeming leden van advies Woonruimtewet 1947. B. en W. stellen voor de aftredende leden, de heren J. de Klerk, I. J. Kolijn, J. F. Lensen en H. de Feijter op nieuw te benoemen en hebben voor de vacature, ontstaan door het a.s. vertrek van de heer H. K. Markusse, het volgende dubbel tal opgemaakt M. J. Galle, Veer- straat 22, en D. R. Riemens-van Driel, Rozemarijnstraat 2. Aanwijzing vertegenwoordiger en diens plaatsvervanger N.V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch- Vlaanderen". Aftredend zijn de heren H. D. Trimpe en A. J. de Visser. B. en W. stellen voor deze aanwijzing opnieuw te doen doch de zittingstermijn thans op 5 jaar te bepalen. Voorstel tot wijziging statuten Stichting beschuttende werk plaatsen midden Zeeuws-Vlaan- deren. Voorstel beëindiging wederop- bouwtaak der gemeente. Vaststelling kredietbedrag re kening-courant Bank voor Neder- landsche Gemeenten voor 1958. Voorstel bouw woninwwetwo- ningen. B. en W. stellen voor tot de bouw van 6 (inplaats van 5) woningwetwoningen in het uit breidingsplan Polderstraat te be sluiten. Voorstel tot wijziging gemeen tebegroting 1957 en vaststelling gemeentebegroting 1958. (Wordt vervolgd Lezing voor Z. P. M. en L. <L G. Vrijdagavond werd bij de heer R. J. v. d. Veke een gecombineer de bijeenkomst gehouden van de afd. Zaamslag der Z. P. M. en L. J. G. De wnd presidente mevr. N. Cappon-Scheele opende deze bij eenkomst met 'n woord van wel kom, in het bijzonder tot de spre ker van deze avond, de heer A. J. Klaassen uit Rilland-Bath, die het onderwerp „Omgang met de mensen" zou behandelen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2