De anti-Nederlandse-actie in Indonesië Beursoverzicht m^y Algemene beschouwingen rijksbegroting over de ZWARE SMS De economische toestand in Amerika m Eric de Noorman - De ontembare lakker ORCAM DOUWE EGBERTS 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 14 november 1957 Produktschap Vee en Vlees keurt subsidie op export van varkens naar Italië goed KONINKLIJKE OLIES EN UNILEVERS FLAUW OBLIGATIEMARKT BETER Beursindices TWEEDE KAMER Nabeurskoersen Charles Wilson over het raketprogramma 20 verzetsstrijders gedood Vliegtocht liep goed af DE EERSTE KUNSTMAAN Hoest niet langer Geen kloof tussen Griekse regering en de EOKA Russen willen uitgave van boek in Londen stopzetten (DOOR DR. P. H. RITTER jr.) Wanneer in enig ander land van de wereld in volle vredes tijd en zonder enige concrete aanleiding de burgers van een bepaalde naties met welke men diplomatieke betrekkingen onderhoudt, zouden worden gemolesteerd, hun huizen beklad en beschadigd en dat alles onder leiding van de regering van dat land dan zouden geen woorden (en daden) scherp genoeg zijn om zulk een gedrag te veroordelen en bestraften. Dit gedrag veroorlooft zich In donesië tegenover N edertand, maar de laaiende verontwaardi ging blUft uit. Dit land schijnt zicii straffeloos buiten alle re gelen te kunnen stellen, die gel den voor het verkeer tussen be schaafde naties. De Indonesische regering heeft haar vordering op Nieuw-Guinea aanhangig gemaakt bij de Ver enigde Naties. Het is een goede gewoonte, dat men een zaak, die zich onder de rechter bevindt, laat rusten totdat de rechter zijn uitspraak heeft gedaan. De Indonesische regering wil echter ingrijpen in het proces. Zij werkt met ongemotiveerde drei gementen, doelt zelfs op het ontstaan van een derde wereld oorlog en zij wendt alle midde len aan, om het proces te be spoedigen. Het is alles verbijsterend. En het is goed dat het Nederlandse volk tegenover deze nieuwe In donesische agitatie oe enig juiste houding heeft aangeno men: ,,Dit gedoe is beneden onze waardigheid; wij laten ons er niet door meeslepen, wij houden ons kalm". Die kalmte heeft haar effect niet gemist. Grote groepen in Indonesië zijn beu van de kunst matige ophitsing, die op de In donesische volken wordt toege past, de golf ebt weg en de af leidingsmanoeuvre, die de rege ring in haar anti-Nederland actie aan het toepassen is om de alzijdige verdeeldheid in het ai- chipeirijk te verhullen, is tot mislukking gedoemd. Maar wij hebben, als goede schapen, de aanmaning van onze herder, de Synode der Ne derlands-Hervormde Kerk ge volgd en zijn ons gaan bezinnen over Nieuw-Guinea. Wij willen de uitkomst van die bezinning aan onze lezers meedelen. Mag men, zo vroegen wij ons af, de bevolking van een halt-ontwikkeld gebied uitle veren aan een staat, die de naam van staat nauwelijks Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft zich op zün gisteren te Utrecht gehouden vergadering uitvoerig beziggehouden met het verlenen van een subsidie op var kens die naar Italië worden ge ëxporteerd. Er waren leden van het Pro duktschap, die er niet voor voel den deze subsidie toe te passen, maar toch werd aan het slot van de beraadslagingen besloten een subsidie van 10 cent per kg te verlenen op varkens die naar Ita lië worden geëxporteerd tot een gewicht van 125 kilo. Men heeft overwegende bezwa ren tegen subsidiëring van zwaar dere varkens dan 125 kilo. Met betrekking tot de bacon- markt werd meuegedeeld, dat de situatie op de Engelse markt enige hoop geeft mede in verband met de a.s. feestdagen. De prijs van de baconvarkens werd ge handhaafd op ƒ2,10 per kg ge slacht gewicht. Op zijn vorige vergadering heelt het Produktschap een sub sidie verleend van 25.000 aan de commissie van overleg voor de varkenshouderij, teneinde een on derzoek in te stellen naar de ren tabiliteit van het zgn. pietrain- varken. Dit is een varken van 'n ander type dan in Nederland ge fokt wordt. Het levert niet zoveel spek en zou daarom volgens het Produktschap het spekprobleem in Nederland kunnen oplossen. verdient, omdat hij geen orde kan houden op het eigen ter rein? Mag men de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea, die nimmer gevraagd heeft om door Indonesië te woraen geannexeerd en die zich in 'n s.adium van rustige ontwikke ling bevindt, prijsgeven aan de Indonesische chaos? Mag men voet geven aan het Indo nesische kolonialisme, terwijl de inheemsen op Nieuw-Gui nea volgens de „mandaat"-ge- dachte worden geregeerd, dat wil zeggen volgens de metho de van opvoeding tot zelfstan digheid? .Arme Papoea's, indien zij bin nen de grijparmen van het Indo nesisch imperialisme worden ver nietigd! Voor hun economische opbloei hebben zij van Indonesië niets te verwachten. Men aan- schouwe het beeld dat de Indone sische economie sedert de souve- reiniteUsoverdracht vertoont! Tegenover de doldriftige da den die Indonesië aan het be drijven is, heeft de Nederlandse regering een kalm en verstandig beieid geplaatst. Haar akkooi. met de regering van Australië k het enig juiste antwoord, dat zij op de Indonesische opgewonden heid had kunnen geven. De co ördinatie van Nederlandse en Australische belangen houdt 'n beginsel in zich besloten. Het beginsel van het mandaat over onontwikkelde gebieden, die tot zelfstandigheid worden opgeleid en dat de tegenstelling vormt van het veroordeeld kolonialis me. Als de Verenigde Naties vast houden aan haar eigen principe, dan kunnen zij niet anders oan de rechtsgrond erkennen, die aan het gemeenschappelijk Ne- derlandsAustralisch verweer te gen de Indonesische pretenties ten grondslag ligt. Nederland heeft z'jn positie versterkt doordat het Australië bereid heeft gevonden tot de ge zamenlijke verdediging van 'ie gemeenschappelijke taakde half-ontwikkelde gebieden te be houden tegen het kolonialisme van het Oostelijk blok. En het Westen heeft aanleiding te meer tot deze nieuwe combinatie, wanneer binnenkort Indonesië een satellietstaat van Moskou zal zijn. (Nadruk verboden.) De flauwe koersen voor de aan delen Koninklijke Olie en Unile ver gistermiddag op het Damrak, kwamen niet overeen met de om vang van de zaken. Het was we derom zeer stil. Wallstreet kwam mede door de omstreeks deze tijd aldaar gebruikelijke gedwongen belastingverkopen, waartegen over niet voldoende vraag aan wezig was, flauw af. De aande len Koninklijke Olie noteerden in Wallstreet 1% dollar lager en dit c.rukte vanzelfsprekend de koers voor deze papieren in Amster dam. De nieuwe onrust in het Midden-Oosten, waar Perzië plan nen maakt om het 500 km2 grote Britse eiland-protectoraat Bah rein onder controle te krijgen, was evenmin een stimulans voor de olie-aandelen. Het eiland heeft op vijf na de grootste olieraffina derij van de wereld. De oliebelan- gen bevinden zich in hoofdzaak in Amerikaanse handen. Niettegenstaande de prijs voor de aandelen Kon. Olie gistermid dag 1 gulden hoger lag dan de laagste notering in de morgen uren van 153,80, bedroeg 't ver lies op een prijs van 155,toch nog 5 gulden of wel 25 punten oude basis, vergeleken bij de slot- koers van dinsdag. Het publiek, noch de arbitrage voelden veel voor zaken. Unilevers werden nog steeds aangeboden en voeg den circa 6 punten aan de vijf punten verlies van dinsdag toe- De Philipspapieren hielden zich bij de opening heel goed, min 1 procent, doch in het verdere beursverloop kwam hier nog een procentje bij. AKU's ruim 1 punt lager en KLM min 1 gulden. Van de scheepvaartwaarden verloor Van Nievelt 3 procent terwijl de overige waarden door elkaar 1 tot 2 punten beneden dinsdag noteerden. De obligatiemarkt was goed prijshoudend tot beter, de beurs vond het frappant, dat de markt zich hier zo goed hield, nu over 2 dagen circa 300 miljoen gulden nodig zijn voor de storting op de oningbouwlening. Van de staats papieren was de staffellening 14 procent hoger. De woningbouw lening werd vernomen op 10214 (102). Cultuurwaarden werden tenge volge van de gepubliceerde be richten uit Indonesië wederom aangeboden en noteerden voor HVA 3 punten, Amsterdam Rub ber 2 en Verenigde Deli 1 punt lager. Prolongatie 5 procent. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 11/11 12/11 13/11 254.98 254.65 248.96 133.78 133.28 131.64 128.83 128.63 127.37 111.13 109.53 109.34 73.70 73.61 72.14 180.73 180.29 176.91 Charles Wilson, de vorige Amerikaanse minister van De fensie, heett in Detroit ver klaard dat hij het niet voor mo gelijk houdt dat iemand met ze kerheid kan zeggen of Rusland dan wel Amerika het verst ge vorderd is op raketgebied. De Russische kunstmanen hebben de Amerikanen er aan herin nerd dat de Oceanen geen af doende bescherming meer bie den, aldus Wilson. Hij merkte op dat de Russen vóór de Amerikanen in de ruim te zijn aangekomen, omdat zij besloten hadden hun raket- en kunstmaanprogramma's te com bineren. De Amerikanen daarentegen, aldus Wilson, hebben beide pro gramma's gescheiden gehouden om „absolute voorrang te geven aan de vraagstukken die ver band houden met de ballistische projectielen. Verscheidene per sonen, die niet verbonden wa ren aan het Pentagon, onder wie een aantal geleerden, had den zich hiervoor uitgesproken, zo merkte Wilson op, die ten slotte verklaarde dat de Ameri kanen niet hun krachtigste ra ketten zullen gebruiken voor het lanceren van de baby-maan. Nederlander betrokken bij schilderijenvervalsing Het parket te Parijs heeft de inbeslagneming bevolen van 12 vervalste schilderijen, die gereed waren voor uitvoer naar Ameri ka. De schilderijen waren toege schreven aan Renoir, Gauguin, Rouault, Degas, Utrillo, Dau- mier en Cezanne. Bij een onderzoek door de „Su- rété Nationale" zou zijn geble ken dat een tijdelijk in Parijs verblijvende Nederlander, A. van N„ de doeken had geadresseerd aan een lijstenmaker te Houston in Texas. Bij Van N. zijn reeds vijf andere vervalste schilde rijen in beslag genomen. Ge zocht wordt nog naar de verval sers en hun medeplichtigen. Kon. Olie; 154.80—157.50 Philips 237—239 Unilever; 321%—325 155.30) (237%) (322%) Het Franse hoofdkwartier in Algiers heeft bekend gemaakt, dat Franse troepen dezer dagen meer dan 20 Algerijnse verzets strijders hebben gedood. Maandagavond zijn 13 ver zetsstrijders gevangen genomen en een aantal wapens buitge maakt, aldus het hoofdkwartier. Een 14-jarige jongen en een 13-jarig meisje, die waren weg gelopen, zijn met een licht vlieg tuig dat zij op het vliegveld van Sturgis in de Amerikaanse staat Michigan hadden gesto len, op een strand neergestort. De jongen, die alles wat hij van vliegen wist uit boeken had ge leerd, had drie gebroken tanden en 't meisje een gebroken neus. ITALIË De overstromingen in de Po-delta Arbeiders uit geheel Noord- Italië zijn op het ogenblik bezig met de bouw van een 2 meter hoge en 7 km lange dijk öm de 22.000 inwonres van de gemeen te Porto Tolle te beschermen te gen het water van de Po, dat deze gemeente nog steeds be dreigt. Volgens bevoegde kringen in Washington zal de eerste Ame rikaanse kunstmaan, die door het leger zal worden gelanceerd, de vorm van een cylinder heb ben. De satelliet zal een totale lengte van circa 1,06 meter heb ben. Opdat de kunstmaan zowel bij zonsopgang als bij zonson dergang duidelijk zichtbaar zal zijn, is ze uitgerust met een ronde reflector, die automatisch gaat functioneren als ze haar omwenteling begint. De kunst maan zal op 100 gram na 10 kilo wegen. Avondvergadering van dinsdag. Te acht uur wordt de vergade ring voortgezet. De heer Van de Wetering, zijn rede vervolgend, beioogi, uat de Iiuiatieoestrijding tot uitdruk king moet komen in de begro ting. Hij vraagt zich al ol ueze een gunstiger oeeld vertoont oan de vorige. Het is zeer moeilijk net veroroken evenwicht in onze nationale economie te herstellen. Maar waar blijft de wezenlijke bestedingsbeperking? Die moei uit cte particuliere sector en van de lagere organen komen. Het is z.i. een juist standpunt der rege ring te sireven naar het ophef fen van exploitatietekorten, als bijvooroeeld van de P.T.T. De ta riefsverhoging der P.T.T. is een ter geen bezuiniging. Hij betoogt, dat net rijk geen noemenswaardige bijdrage tot de consumptieve besparingen levert. Die wordt overgelaten aan de particulieren. Met klimmende verbazing zegt spr. het betoog van de heer Von deling te heoben gevolgd, waar deze de minister allerlei bevoegd heden op het gebied der belastin gen wil geven. Dat is een aan slag op de democratie en een ver zwakking van het parlement. De heer Van Eijsden (A.R.) betoogt, dat de opvoering der be sparingen de volledige aandacht moet hebben. Wat de woning bouw aangaat vraagt hij zich af of de steun aan de gemeenten het effect zal kunnen hebben, dat er van verwacht wordt. De heer Van Eibergen (A.R.) herinnert eraan, dat bij de alge mene politieke beschouwingen zijn fractievoorzitter reeds te kennen heeft gegeven, dat bij de beheersing van het loonpeil grote zelfbeheersing moet worden be tracht. Toen is tevens bijzondere aandacht gevraagd voor de posi tie der gezinnen met niet-verdie- nende kinderen. De bestedings beperking heett namelijk dieper ingegrepen dan aanvankelijk werd voorzien. Getracht zal moe ten worden te voorzien in de nood, welke in die gezinnen is ontstaan. De positie der laagstbetaalden en de zogenaamde vergeten groe pen zijn in hoge mate gediend met verlaging van het prijspeil. Nadat de heren Roemers en Van Mastrigt nog het woord had den gevoerd, werd te kwart over elf de vergadering verdaagd tot woensdagmiddag één uur. Het jaar 1957 zal het beste jaar blijven, dat de economie der Verenigde Staten ooit heeft gekend, zo verklaarde de onder staatssecretaris voor Handel, Henry Kearns, in een bijeen komst van economische en han delsadviseurs van de O..E.E.S. te Washington. Op het Amerikaan se ministerie van Handel ver wacht men, naar Kearns zeide, dat het tegenwoordige niveau van de Amerikaanse economie in 1958 gehandhaafd zal blijven. De verwachte schommeling zal slechts klein zijn. Vervolgens gaf Kearns uit drukking aan het volledige ver- tro.uwen van de Amerikaanse regering in de toekomst. Zij ver wacht geen enkele depressie, zelfs geen terugslag. Wat de te genwoordige toestand betreft is de bouwbedrijvigheid iets ver traagd en heeft de beurs enkele tekenen van onbehaaglijkheid getoond in verband met bepaal de koersdalingen. Te Washing ton verwacht men echter dat het nationale produkt dit jaar het grootste zal zijn, dat ooit werd bereikt. Neem toch ABDIJ- Ten aanzien van het handels- SIROOP. Die zuivert verkeer tussen Europa en de Uw luchtwegen Ver. Staten merkte Kearns op, snel en grondig, dat de Ver. Staten niet minder Ik heb altijd een fles in huis. dan Europa wensen, dat de dol larinkomsten van Europa toene- m l»ï»WWCIWÏStf&lllï*AKK!;? men. Liberalisatie van het han- J Mt/siboop delsverkeer komt zowel Europa als de V. S. ten goede. Het is hoogst gewenst, dat Europa zich steeds meer Amerikaanse pro- dukten zal kunnen verschaffen. Amerikaanse export naar Euro pa ontwikkelt de produktie in de Europese landen, stabiliseert aldus de prijzen en verspert de weg voor inflatie, aldus Kearns. GRIEKENLAND De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Evangelos Averoff, heeft dinsdagavond ontkend dat de Griekse rege ringsverklaring van zaterdag j.l. een berisping bevatte aan het adres van de Eoka, de verzets organisatie op Cyprus. Hij zei dat de Griekse rege ring de rechten van de Cyprio ten langs politieke en diploma tieke weg steunt en bewonde ring heeft voor de bevrijdings- strijd van de Cyprioten. Zoals bekend is er n.a.v. de Griekse regeringsverklaring in Britse perscommentaren gespro ken van een kloof tussen de Griekse regering en de Eoka. Averoff zei dat deze commenta ren een „opzettelijke verkeerde uitleg" bevatten. Vergadering; van woensdag middag. Eerste spreker in de vergade ring van gistei en was de neer tan der 1 .oeg (kV Fj. Hij Her innert er aan, dat op dit ogen- oiik geen algemene loonronue wordt gewenst. Ze zou niet pas sen in ue besiedingsoeperkmg en ue moemjKiieaen s.ecuts vergro ten. Kr is nog mets over te zeg gen ox in lyo8 hetzeitüe stand punt kan geinen. Hij vi aagt oi de regering zien al licett kunnen oerauen over de gedacine van de Stlciiting van ue Aroeid om de kinderoijslag oinnen zekere inkomensgrenzen te vernogen. Met betrekking tot u salariëring der lagere ambte naren zegt rnj, dat met volstaan zai kunnen woruen met verho ging van ue kindei Dijsiag. De heer Gortzak (CRN) be toogt, dat de iasumverdenng niet evemeuig is. De lasten benoren te worden gelegd waar ze het best gedragen kunnen worden. Niet ontkend kan worden, dat onze nationale economie zich in moeilijkheden bevindt. Dit lot aeeit ons land met aiie kapiialis- tiscne lanaen, zegt spr. De salarissen der lagere amb tenaren moeten z.i. worden ver hoogd. Dat vordert hogere staats uitgaven; voor deze nogere uit gaven wenst spr. op te komen. Z.i. zijn er staatsuitgaven, waar op verminderd kan worden. De oureaucratie b.v. zou het met minder moeten doen. Méér dan dit zou kunnen opleveren een vermindering der militaire uit gaven. Naar de mening van de heer Gortzak zou men er goed aan doen de „Karei Doorman" als schroot af te schrijven. Spr. vraagt o.m. wat naar het ooraeel van de minister het in komen van een arbeider moet zijn om van een redelijk con sumptie-niveau te kunnen spre ken. Te zeggen, dat de arbeider te veel consumeert is een dwaas heid, zegt hij. De heer Gortzak betoogt, dat het noodzakelijk is loonsverho gingen te geven en prijsverlagin gen af te dwingen. De minister van Financiën, de heer Hotstra, constateert, dat er in belangrijke mate overeenstem ming bestaat over essentiële ele menten van de huidige situatie. In de in- en uitvoercijfers is in juli een verbetering ingetreden. Uit de ombuiging der cijfers mag z.i. de hoop worden geput, dat op het einde van het jaar het in- voeroverschot binnen de eind cijfers van 1956 kan worden ge houden. Spr. betoogt, dat niet alleen de overbesteding onverminderd voortduurt, maar dat de investe ringen zowel in de particuliere als in de overheidssector een ernstige verdere verscherping van de toestand doen zien. Voor de publieke sector staat een moeilijk jaar voor de boeg. Er zal zelfbeheersing moeten zijn bij het bepleiten van nieuwe uitgaven. Er zullen prioriteiten moeten worden opgesteld. Naar hun urgentie zullen de werken geklasseerd moeten worden en de gemeentelijke uitgaven zullen daarbij dienen te worden inge past. Daarbij moet het oog worden gehouden de in 1958 te verwach ten financiële toestand en niet op de huidige situatie. Voor grotere bestedingen in de woningbouw moet men elders ruimte vinden. De prijs van de woningbouw zal door beperkin gen in andere sectoren moeten worden betaald. Spr. meent, dat een iets ver dere teruggang in de particuliere sector nodig zal zijn om de re kening te doen kloppen. De si tuatie is nog zo gespannen, dat verder ingrijpen noodzakelijk is. Het programma der regering moet als een minimum worden beschouwd. De minister verklaart, dat de regering vergroting van de na tionale middelen door opvoering van de produktiviteit van primair belang acht. Bezwaren tegen herziening van het fiscale winstbegrip en tegen verzwaring van de belasting op bedrijfswinsten acht spr. niet rechtvaardig. Met betrekking tot de tarieven der overheidsbedrijven bestrijdt hij de opvatting, dat verhoging het loon opdrijft. Hij betoogt, dat overheidsbedrijven recht heb ben op een redelijke winst. Aan deze bedrijven is niet toegestaan wat aan particuliere ondernemin gen wordt geweigerd. Doelmatigheid in de rijksdienst heett de aandacht der regering, verzekert de minister. Wat het afkappen van taken betreft waarscnuwt hij tegen al te grote verwachtingen. Het maximum der bezuinigingen voor 1958 is bereikt, behoudens wijzigingen in het beleid, waarmede de Ka mer het overigens wel eens bleek te zijn. De minister zegt dat hij het zou toejuichen als hier de militaire diensttijd zou kunnen worden verkort, zoals de heer Gortzak bepleitte, maar hij adviseert hem eens te informeren hoe lang deze in Rusland is. Eenzelfde advies geeft hij de heer Gortzak met be trekking tot de inkomstenbelas ting. De zeer hoge inkomens in Rusland betalen bijna geen be lasting. In plaats van wat men hier het werkende volk noemt heeft men daar het slavende volk. Wat de voorgenomen belas tingverhogingen aangaat merkt spr. op, dat deze van tijdelijke aard zullen zijn. Hij gelooft niet, dat een bescheiden tijdelijke ver hoging der vermogensbelasting zo ernstige economische gevolgen zal hebben als wordt voorgeschil derd. De minister verklaart, dat men met het inverdienen, waarop de heer Van Leeuwen doelde, doen de is. Maar dat kost tijd en de overbesteding mocht niet door gaan. Spr. erkent, dat de groepen werknemers met de laagste in komens en met niet-verdienende kinderen in een moeilijke positie verkeren. De regering heett be grip voor die moeilijkheden. Er wordt overlegd met de Stichting van de Arbeid. Een der moeilijk heden is wat er gaat men in on de sugesties der Stichting met andere groepen moet gebeu ren. Een andere moeilijkheid is hoe de minister van financiën de dek king zal vinden voor de uitgaven, die gepaard gaan met tegemoet koming aan de moeilijkheden. Ten aanzien van het S.E.R.- advies nopens de werkloosheids- premie is nog geen beslissing ge nomen. Een gedachtenwisseling kan naar 's ministers mening beter geschieden als het desbe treffende wetsontwerp in behan deling komt. O.m. merkt hij op, dat ter be perking van de bestedingen glo bale maatregelen zijn genomen. Daarvan kan nooit tëvoren wor- den gezegd hoe hard ze zullen aankomen en hoe ze precies zul len uitwerken. In de overheids sector ligt dat anders. Spr. ves tigt de aandacht erop, dat niet alle inkrimping van werkgelegen heid een gevolg is van bewust getroffen bestedingsbeperkings maatregelen. Deze maatregelen zullen echter een werkloosheid kunnen veroorzaken, die niet ge accepteerd kan worden. Dat is niet te voorzien en daarom zal men zoals de heer Roemers ook zei de vinger aan de pols moeten houden. Van werkloosheid van enige betekenis is op het moment geen sprake. In de ontwikkelingsge bieden is de stijging der werk loosheid niet groter dan elders. Te half zes wordt de vergade ring ~esch rnst. 17. Het tentenkamp wordt opgebroken en in lange rjj begeeft het leger zich op weg. Vooraan rijden de Noorman met zijn zoon, Svein en de skalde, dan de ruiterij 150 man sterk en in een wolk van stof het krijgsvolk. Het is een enorme stoet. Peinzend glijden Er- wins ogen over hel landschap en de tries te uitdrukking op zijn jezicht ontgaat zijn vader niet. „In deze vallei," zegt Erwln haperend, „in deze vallei vond Orisia, mijn bruid, de dood, terwijl ik onmachtig was haar te beschermen. Niet eens de plaats van haar graf is mij bekend." Zjjn stem stokt. De „News Chronicle" meldt dat de Russen een poging heb ben gedaan om de uitgave van een boek van de Russische dich ter Boris Pasternak stop te zet ten. Volgens het blad is de poging gedaan „onder voorwendsel dat het boek herzien moet worden". De Londense uitgeverij Col lins, bij wie het boek zal ver schijnen, zou geweigerd hebben op het Russische verzoek in te gaan. Het verzoek om retourne ring van het boek werd gedaan door de 67-jarige dichter zelf. Een uitgeversfirma in Milaan, die dit boek deze maand op de markt wil brengen, heeft een soortgelijk verzoek ontvangen, aldus het blad. De directeur van de Londense uitgeverij zou vol gens „News Chronicle" ver klaard hebben dat het duidelijk is dat de Russen het boek „niet mogen". Het boek bevat de weergave van de geschiedenis van Rus land in de afgelopen 40 jaar, gezien door de ogen van een ge wone man. De vertaler van het bok zou volgens het blad gezegd hebben dat de Russen kennelijk bezwaren tegen het boek heb ben, omdat het in ideologisch opzicht neutraal is. DUITSLAND Eric klopt zijn zoon zacht op zijn macht zich langzaam als een ge- schouder, maai woorden om Erwin j weldïge slang door het landschap te bemoedigen vindt hij niet. Terwijl de onheilspellende leger- beweegt richten twee gestalten zich op een der omliggende heu vels behoedzaam overeind. „Het is dus toch waar, wat mij gezegd is", mompelt de een vol ont zeg. „Zo'n machtig leger heb ik nog nimmer in Noorwegen ge zien." „Ja, ja," g Unst de ar.der onheil spellend, „maar als ons plan ge lukt, zal dit hele machtsvertoon hem weinig baten." Loonpeil bijna 9 procent gestegen De lonen in West-Duitsland zijn in de eerste helft van dit jaar met 8,8 procent per werk uur gestegen, vergeleken met de eerste helft van het vorige jaar, zo maakte het Westduitse indu strie-instituut dinsdag bekend. In dezelfde periode is de pro duktiviteit met 7,7 procent toe genomen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6