UIT DE PROVINCIE Oprichtingsvergadering Kanaalzone Pensioenfonds Gemeenteraad van Hoofdplaat vrouwen en één man LEZERS die schrijven Schrale huid 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 14 november 1957 TERNEUZEN. AXEL BOSCHKAPELLE. RETRANCHEMENT. SLUISKIL VLISSINGEN. AGENDA Kloosterbalseifi NYLONDAM IN DE PLUIMPOT OPNIEUW GESLOTEN. Ruim een etmaal eerder dan in de bedoeling lag is de dienst van rijkswaterstaat er toe over gegaan de nylondam in de Pluimpot die op 16 oktober werd gedicht, doch op 22 oktober tij dens hoog water doorbrak, op nieuw te sluiten. In de afgelopen weken heeft men de over een grote lengte vernielde dam weer zover aan gelegd, dat er woensdagmorgen nog een sluitgat open was van circa vijftien meter. Omstreeks tien uur woensdagochtend is men begonnen met het dichten hiervan. Eerste show van „De Vogelvrienden". Gisternamiddag te half twee opende burgemeester mr. Telie- gen, in tegenwoordigneid van reden van „De Vogelvrienden" en genodigden (waaronder leden van de aquariumvereniging) de eerste vogelshow die tot en met a.s. zateruag wordt gehouden in de bovenzaal van notel „Cen traal". Het was de voorzitter, de heer M. de Mul, die speciaal burge meester mr. Teilegen van harte welkom heette op deze eerste show van exotische vogels en kanaries. Hij wees in de eerste plaats op de gestadige groei der vereniging. In februari van dit jaar met een twintigtal leden be gonnen, telt de vereniging thans reeds meer dan zestig leden. De heer De Mul zeide dat vogelkwe kers steeds natuurliefhebbers zijn. Het is een zeer boeiende hobby en een voldoeninggevende vrije- tijds-besteding. Men leert veel bijzonderheden van de vogels kennen, waarop door een buiten staander geen acht wordt gesla gen. Nadat de heer De Mul vooral de firma W. de Bruijn, de N.V. Waterleiding en in het bijzonder de tuinman, de heer Hamelink, had bedankt, besloot hij met de woorden: „Onbekend maakt on bemind'., hopelijk zullen vele be zoekers door deze show ervaren hoe mooi het is vogels te kwe ken". Burgemeester mr. Tellegen prees „De Vogelvrienden" voor het feit, dat de vereniging reeds na zo'n korte tijd op eigen initia tief naar voren komt. Hij zag deze tentoonstelling als middel om liefde voor de natuur in het algemeen, en voor de vogels in het bijzonder, aan te kweken. Vooral voor de Terneuzense DE BREDA-BUS EN DE VERBINDING NAAR DE „KLOKKENBERG" Ik zou geen Zeeuws-Vlaming zijn wanneer ik nog nooit, soms felle, kritiek heb gehoord op de lijndiensten van de Z. V. T. M. Ik weet niet of ooit deze kritiek ter bevoegde plaatse is kenbaar ge maakt, evenmin of deze kritiek al of niet gegrond was. Wel weet ik door ervaring van de laatste weken dat de directie van de Z. V. T. M. een open oor heeft vor gezonde opmerkingen en zij al het mogelijke doet om hiervoor een oplossing te vinden. Pas enkele weken Klokken- berg-patiënt bemerkte ik dat bij aankomst van de Breda-bus het voorkwam dat de B. B. A.-bus naar de Klokkenberg vertrokken was. Wat dat betekent voor de be- zoekenden en niet in het minst voor ons patiënten, die door de verre afstand het vaak met 2 urn tjes bezoek per week moeten stel len, behoef ik niet verder te on derschrijven. Mede dank zij de bemiddeling van het districtsbe- stuur van de K. A. B. zijn deze moeilijkheden nu opgelost. Zowel van de Z. V. T. M. als van de B. B. A. mocht ik een schrijven ont vangen, waarin mededeling wordt gedaan dat de verbinding, onvoor ziene omstandigheden vooibehou- den, verzekerd is. Moest de B. B. A.-bus die tot 14.45 uur op de bus uit Zeeuws-Vlaanderen blijft wachten, vertrokken zijn, dan zal de bus der Z. V. T. M., indien daarvoor reizigers zijn naar de Klokkenberg doorrijden. Namens de Zeeuws-Vlaamse patiënten breng ik zowel de di rectie van de Z. V. T. M. als van de B. B. A. hartelijk dank voor deze prachtoplossing en service en ik heb de vaste overtuiging dat de bezoekers aan de Klokken berg deze service zullen weten te waarderen. Rast mij nog een woord van dank aan het adres van de districtsbestuurder van de K. A. B. voor zijn bemiddeling in deze. EEN KLOKKENBERG- PATIENT. jeugd is deze tentoonstelling zeer belangrijk, Mdus mr. Teliegen, daar deze zich nogal eens ver grijpt aan vogelnesten en aan- pianting in plantsoenen e.d. De secretaris aer vereniging, de heer J. v. d. Wege, sedert kort benoemd tot districtscom missaris voor Zeeland, sprak na mens het hoofdbestuur de hoop uit, dat deze prachtig opgezette snow volledig zal slagen. Na de opening hebDen de bur gemeester en genodigden met het uestuur de volières, vitrines en sooien bezichtigd. De eerste in druk, die deze tentoonstelling geeft, is dat zij buitengewoon is verzorgd. Reeds bij het binnen komen der zaal, waar net genoeg ruimte is om de bezoekers door gang te verlenen, hoort men een gezang, gepiep en gekwetter van jewelste van deze drienonderd vogels die met zoveel zorg door de leden zijn grootgebracnt. De huisvesting valt al direct oo door de bizonoere zorg die er aan werd besteed. Zelis een niet- mgewijde san constateren dat er neel nard ooor de leden is ge werkt. De vogels zijn mooi op gesteld, gescheiden in tropische vogels en kanaries. n,en overvloed van namen krijgt men te horen voor werke lijk uitzonderlijk fraaie exem plaren. Men maakt kennis met Gordei-Astrilden. bonte zebra- vinken, rode kardinaals, de pracn- tige oranjewever, Japanse nach tegaal, Napoleontjes en vuurvin- ken, om maar hier en daar en kele namen te noemen. Bij de kanaries treft men in de gekleurde, rood- en goudagaat, staalblauwe kanarie, de mozaiek- kanarie en natuurlijk de gewone gele zangkanaries. Een tentoonstelling die door haar vakkundige verzorging en mooie inzendingen alleszins de moeite van een bezoek dubbel en dwars waard is. De heren juryleden v. d. Oost (tropische vogels) en De Groot (kleurkanaries) waren vol lof over deze eerste show en hebben de volgende prijzen toegekend, waarvoor de winnaars, dank zij de steun van vele middenstan ders, zeer waardevolle prijzen ontvangen. Kanaries, eigen kweek: le, 2e en 3e pr. M. Dieleman; 4e pr. P. den Hamer. Kanaries, open klasse: le pr. K. J. de Nooijer; 2e pr. A. 't Gil de; 3e, 4e en 5e pr. K. J. de Nooijer. Tropische vogels: le pr. J. v. d. Velde Jr. (met een prachtige blauwvleugelnachtegaal)2e pr. Gebr. Rouw (met een staalvink); 3e pr. J. v. d. Velde Jr. (met Japanse nachtegaal); 4e pr. J. v. d. Wege (met Spitsstaart Aman dine: Volières: le pr. J. v. d. Velde Sr.; 2e pr. J. v. d. Wege. Vitrines: le pr. M. de Mul; 2e pr. J. v. d. Wege; 3e pr. M. Kor- stanje; 4e pr. P. den Hamer. Grasparkieten: le pr. M. de Mul. Bastaarden: le pr. W. Tiele- man. Youth for Christ. Vrijdag 15 november a.s. wordt in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan een film-rally ge houden, bestaande uit een kleu renfilm met Nederlandse tekst. Het betreft hier een zeer boei ende en ontroerehde film, die de geschiedenis laat zien van een jong echtpaar, dat als zen deling gaat werken. De toegang is vrij, en de aan vang is half acht. Kinderen be neden 14 jaar alleen toegang on der geleide. Deze film wordt hedenavond vertoond in het Verenigingsge bouw te Zaamslag en zaterdag in de Gehoorzaal te Hoek. Verkeersongeval. Gisternamiddag te ongeveer 10 minuten over 4 reden de 12-jari- ge M. G., wonende in de Bern- hardstraat, en de 13-jarige I. B., wonende te Sas van Gent, op hun fiets op het rijwielpad in de Axel- sestraat. Op het moment dat de beide meisjes ter hoogte van de woning van de heer Cracau enigs zins naar links uitweken werden zij achterhaald door de heer P. J. F uit Zaamslag, met achterop de bromfiets zijn echtgenote. Om een aanrijding te voorkomen week ook de heer F. naar links uit, ten gevolge waarvan de bromfiets op de onderbroken betonrand van het rijwielpad terecht kwam. De heer F. en zijn echtgenote kwamen daardoor te vallen. De bromfietser liep een kleine ver wonding aan de kin op, terwijl enige kledingstukken van hom en zijn echtgenote beschadigd werden. De bromfiets had enige materiële schade. „Concorilia"-uitvoeriiig. Genoodzaakt door het groot aantal leden en donateurs beleg de Concordia twee avonden van haar jaarlijkse uitvoering. De eerste vond dinsdagavond plaats en uiteraard was het Centrum geheel bezet. De uitvoeringen van Concordia hebben een zekere reputatie verkregen, waaraan in de loop der jaren vooral het to neelensemble veel heeft bijge dragen, hetgeen ook het druk be zoek wel te verklaren. Allereerst was het muziekge zelschap zelf aan de beurt om haar repertoire af te werken. Onder leiding van de directeur- de heer C. J. de Ridder, werd het programma vlot afgewerkt en deze kreeg met het gezelschap dan ook een dankbaar applaus. Groot en tenvolle verdiend was de bijval die de solist H. v. d. Ber ge kreeg voor zijn piston-solo in de polka „Beatrix". Na deze muzikale inleiding kwam het toneelensemble voor het voetlicht met „Het Eenzame Huis" een thriller welke geba seerd is op een ware gebeuiTenis in Austin Minneapolis (U.S.A.). Deze gebeurtenis liet ons zien, dat bij elke misdaad voor de „re classering" toch wel een reden is om de oorzaken van de ontspo ring op te zoeken. Deze en derge lijke voorvallen doen zich overal ter wereld voor al vindt de revol ver gauwer emplooi in het New Yorks gangsterdom, dan bij ons het geval is. Dit is een stuk, dat zware eisen stelt aan dilettanten, terwijl de regisseur, de heer D. de Visser uiteraard rekening moet houden met de beschikbare krachten. Ook technisch moest heel wat worden gepresteerd, doch ook hiermede heeft de regisseur een verantwoorde oplossing weten te bereiken, al was het dat een en ander tijd kostte. „Concordia" kan op een zeer geslaagde avond terugzien en de voorzitter de heer Audenaerde bracht onder bijvalsbetuigingen de welverdiende dank van „Con cordia" en de aanwezigen over. Tenslotte deelde hij nog mede, dat ook „Concordia" een drum band zal krijgen. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer G. Borm slaagde bij het te 's-Graven- hage gehouden examen voor de akte Wiskunde M. O. K1. Vergadering Diepvries. De diepvries vereniging „Op Temperatuur" hield dinsdag avond haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer L. I. Basting, die in zijn openings woord in het bijzonder de be stuursleden van „Ceres", de da mes RisseeuwCornelis en Becu Risseeuw, verwelkomde. Uit het verslag van de penning meester, de heer Joz. Basting, bleek, dat het de vereniging in het eerste jaar van haar bestaan niet slecht is gegaan. Een zelfde geluid liet de secretaresse, mevr. S. ZwierHoevenaar, horen. Ge start werd met 20 boxen, die nog niet alle verhuurd waren. Na enige maanden was er evenwel reeds eeh tekort, zodat het be stuur er toe overging de installa tie met 6 boxen uit te breiden. Klachten zijn er niet geweest. Over de werking van de installa tie is men unaniem vol lof. Wegens het bedanken van de voorzitter, werd in diens plaats gekozen mevr. M. de HulluVer- planke. Meegedeeld werd, dat de streek- vergadering dit jaar te Biervliet zal worden gehouden. De vergadering had bezwaren tegen de wijze waarop de obliga tie-rente uitbetaald wordt. Op voorstel van de heren Van de Sluis en Poissonnier zal er bij het bestuur van „Ceres" op aan gedrongen worden de verzilve ring der coupons voortaan in de eigen gemeente te doen geschie den. Kringvergadering St. Willibrordus. In zaal Krijger werd door de R.K. werknemers in de indu striële bedrijven een kringver gadering belegd. De algemeen voorzitter van St. Willibrordus de heer H. Vink uit Den Haag memoreerde in zijn openings woord het overlijden van de voor zitter van de kring St. Jansteen, de heer Totté. Tijdens de vergadering in Sas van Gent werd het voorlopig be stuur van het pensioenfonds als volgt samengesteld, voorzitter drs. P. Neeteson, secr.-pennlngm. dr. M. Camps, beiden van werk geverszijde. Voor de werknemers werden G. van Geetsum als vice- voorzitter en F. Drabbe als vice- secretaris benoemd. Als candidaten voor het defini tief bestuur werden door St. Wil librordus de volgende candidaten aangewezen. Voor de C.N.A. C. Compiet, plv. E. Blommaert, voor de Spiegelglas- en Stijfsel- fabriek G. van Geetsum, terwijl een plaatsvervanger nog nader zal worden aangewezen. Deze candidaatstelling dient door de afdelingen iu»g bekrachtigd te worden. Hierna werd de nieuwe C.A.O. besproken, waarbij vooral de looptijd onder de loupe werd ge nomen. De uiteindelijke beslis sing dient van de rijksbemidde laar te worden afgewacht. Tijdens de behandeling van het onderwerp bezitsvorming werd gewezen op de investeringen en de bedrijfsresultaten. De nood zakelijkheid om tot gesubsidieer de spaarregelingen te komen werd nogmaals onderlijnd. Na een bespreking van het winterprogramma werd de ver gadering door de heer Vink ge sloten. Duitse haringvissers doen Vlissingen aan. Ook dit jaar weer hebben Duit se haringvissers Vlissingen be stemd als transitohaven voor de haring, die zij vangen in de buurt van de Sandettibank in het Kanaal. Vorige week kwam het eerste span de haven van Vlissingen binnen met 'n vangst van 23 ton. Begin van deze week voegde zich het tweede span er bij. Alle vier schepen behoren tot de „Genossenschaft Heili- genhafen". Verwacht mag wor den dat binnenkort nog meer Duitse haringschepen naar Vlis singen zullen komen, gezien de toezeggingen door de „Genossen- schaft" voor het begin van het haringseizoen gedaan aan Vlis- singse belanghebbenden, die een bezoek aan Duitsland hebben gebracht. Hun werd meegedeeld dat ruim 30 span Vlissingen als tijdelijke thuishaven zal kiezen. Tot dusver hebben de Duitsers nog geen al te beste vangsten gehad. DONDERDAG 14 NOVEMBER TERNEUZEN: Hotel Centraal: Grote Vogelshow. Ned. Herv. kerk, 8 uur: Or gelbespeling Kenneth Good- mann. AXEL: 8 u-: Muziek- en To neelavond Concordia. Dinsdag j.l. vond in de verga dering van de Spiegelglas- en Fosfaatfabriek de officiële op richtingsvergadering van 't pen sioenfonds Kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen plaats. WAGEN DOOR TREIN GEGREPEN. Dinsdagmiddag is op een on bewaakte overweg te Beilen een met twee paarden bespannen wagen vastgeraakt. De paarden werden uitgespannen, maar de wagen kon niet meer op tijd worden losgemaakt en werd door de trein GroningenRotterdam gegrepen. De wagen werd ver nield. NA BOTSING MET BROMFIETS OVERLEDEN. Dinsdagavond te kwart over zes is de 68-jarige schilder H. J. D. te Elburg bij de Vackeorde- weg door een bromfiets, bestuurd door het 17-jarige meisje A. B. uit Oldebroek aangereden. D. werd met een schedelbasisfrac- tuur naar het R.K. ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij na aankomst bleek te zijn over leden. Het meisje kreeg een her senschudding. klonen, gesprongen handen, wintervoeten: K loosterha Isem maakt uw huid weer gaal ontsmet en geneest J Hierbij waren aanwezig de voorzitter van de kring van Werkgevers in de Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen de heer drs. H. Verschaf fel, de vertegenwoor digers van ue bij het fonds aan gesloten industrieën uit de Ka naalzone: ir. V. Gena, technisch onderdirecteur C.N.A., drs. P. Neeteson, algemeen directeur van de Spiegelglas- en Foslaatfa- briek, dr. M. Camps, directielid A.C.Z., en de heer W. Janssen, hoofd van de sociale afdeling van de Stijfselfabriek. De verenigin gen van werknemers waren ver tegenwoordigd door de hoofd- en districtsbesiuurder van St. Willi brordus, resp. de heren H. Vink en E. Hilst, van de zijde van de Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale de districtsbestuurder de heer J. Schepers en voor de Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale C. Braspenning. Namens de werknemers uit de industriële bedrijven in de Ka naalzone waren aanwezig de heren G. van Geetsum voor de Stijfselfabriek, J. Laf or t van d- Cokesfabriek, F. Drabbe van de C.N.A.R. Gaelens van de Wal- zenmolen en H. de Jong van de Spiegelglasfabriek. Onder de aanwezigen bevonden zich even eens de heer B. Swierstra van de firma Mees Zonen te Rotter dam, de heer A. C. M. Gijsel, chef administratie C.N.A., de heren H. Gunter, Remery en Stoutha- mer van de Spiegelglas- en Fos faatfabriek. Aangezien deze oprichtings vergadering een mijlpaal ge noemd kan worden in de sociale ontwikkeling van de Kanaalzone, werd door de heren Verschaf fel en Vink een officieel openings woord gesproken. De heer Verschaffel wees in zijn inleidend woord op het isole ment van Zeeuws-Vlaanderen op verkeersgebied. Op technisch en op sociaal gebied kunnen wij ons met de instelling van het pen sioenfonds Kanaalzone beschou wen als volledig geïntegreerd in de landelijke sociale gemeen schap. Wij constateren met ge hoegen, aldus spreker, dat zowel de C.A.O. als dit pensioenfonds de vruchten zijn van het overleg tussen werknemersbonden en de kring van werkgevers, waarin steeds de geest van samenwer king prevaleerde. Hij herinnerde in het kort aan wijlen de heer G v. d. Berg, die zelfs tpt op zijn ziekbed voortdurend 'de oprich ting van dit fonds heeft gestimu leerd en die het bereiken van deze mijlpaal jammergenoeg niet heeft mogen beleven. Met na druk werd door spreker speciaal het aspect belicht dat in Neder land de oudedagsvoorziening een wettelijke basis heeft verkregen door de Ouderdomswet. Op eigen initiatief en uit eigen middelen hebben partijen in de kanaalzone deze voorzieningen aangevuld. Tot besluit van zijn inleidend woord sprak de heer Verschaffel over het aandeel van de vakbon den in deze vooruitgang, terwi; hij er op aandrong dat zij begrip zouden tonen voor het standpunt dat geen eisen kunnen en mogen worden ingewilligd 'welke boven het economisch verantwoorde uit gaan. Hij sprak de wens uit dat het pensioenfonds voor de Kanaal zóne Zeeuws-Vlaanderen bij moge dragen tot bestendiging van de goede arbeidsverhoudingen en een zegen moge zijn voor de be volking. De heer Vink, in zijn functie van hoofdbestuurslid van St. Wil- iibrord, sprak namens de werk nemersbonden een woord van dank en prees de sociale mentali teit van ue werkgevers in de Ka naalzone. Hij verzekerde dat de werkgevers er op konuen reke nen dat de werknemersbonden nun verantwoordelijkheden zó zullen uitoefenen dat deze niet alleen ten goede komen aan da lier gevestigde ondernemingen, maar tevens aan het landsbelang. Wij hebben elkaar, aldils spre ker, beter leren kennen en begrij pen. Ook hij herdacht de heer G. d. Berg die steeds een warm voorstander is geweest van de pensioenregeling en betuigde niervoor zijn erkentelijkheid. van de kiesgerechtigden en de verkiesbare deelnemers. Uiterlijk 4 december dienen de door de vakbonden aangewezen candida ten en dc vrije candidaten ter kennis te worden gebracht van 't voorlopig bestuur van het pen sioenfonds. Dit zal dan op haar beurt binnen vier dagen deze candidaten voor leden en plaats vervangende leden van het pen sioenfonds ter kennis brengen van de participanten van dit fonds. De vergadering werd be sloten met ondertekening van statuten en reglement van 't Pen sioenfonds Kanaalzóne Zeeuws- Vlaanderen. Door de directie van de Spie gelglasfabriek werd te dezer ge legenheid een .apératief geser veerd, waardoor ook de goede sa menwerking in de Kanaalzone tot uiting kv.am. Vervolgens werd overgegaan tot opening van de vergadering tijdens welke de heer iNeeteson tot voorzitter werd benoemd. Hij herinnerde aan de administratie ve moeilijkheden welke de op stelling van het pensioenfonds met zich bracht en dankte de heer Vink voor de medewerking van v de bonden, de heer Swier stra voor die van de verzekeraars en de heer Gunter, die een zeer groot aandeel heeft gehad in de opstelling van de statuten en het regiement. Tot secretaris-penningmeester werd benoemd de heer M. Camps, terwijl de heer Gunter tot admi nistrateur van het fonds werd benoemd. De functie van vice- voorzitter en vice-secretarls zul len resp. worden vervuld door de heren Van Geetsum en Drabbe. Dit voorlopige bestuur heeft de voorbereiding van bestuursver kiezing en de benoeming van ver kiezingscommissies tot taak. In de afzonderlijke bedrijven zal op 18 december a.s. de verkiezing plaatsvinden van de werknemers leden in het bestuur en hun plaatsvervangers door de kiesge rechtigde werknemers. In elke verkiezingscommissie zal zitting hebben een werkgevers- en werk nemerslid van het voorlopig be stuur, de personeelschef van elk bedrijf en een lid van de perso neelsafdelingen. Zij hebben tot taak de opstelling van de lijsten DOOR BOEKHOUDER VERLOREN TAS MET TWINTIG MILLE GEVONDEN- De tas, die dinsdag door de boekhouder van een Amsterdams bouwbedrijf was verloren en waarin zich volgens zijn opgave een bedrag van 17.000 zou be vinden, is terecht. Een chauffeur van cen wasserijbedrijf, de heer Krijger uit Haarlem, heeft dins dag op de Postjeskade in Amster dam-West de tas gevonden. Hij had er slechts vluchtig ingekeken en niets anders dan papieren aan getroffen. Zijn voornemen, om de tas aan de politie te geven, raak te dinsdag in het vergeetboek, naar hij vertelde. Woensdag was hij het van plan, nadat hij zijn werk in de wijk zou hebben ver richt. Hij werd echter benaderd door rechercheurs, die hem vroe gen of hij een tas had gevonden. Hij deelde onmiddellijk mee, dat hij de tas inderdaad in zijn bezit had. Hij overhandigde het voor werp aan de politie. Bij nader onderzoek bleek de tas een bedrag van 20-500,te bevatten. De politie had een tiu gekregen, dat een chauffeur dins dag ter plaatse iets had opge raapt. Vandaar dat de recherche de omgeving afspeurde naar chauffeurs. In de maandagavond gehouden vergadering van de gemeente raad waren afwezig de heren Vic. de Ruijsscher en E. A. Steij- aert. De heer A. Baecke verzocht voor het schooljaar 1957/58 een bijdrage in de kosten, verbonden aan het bezoeken door een van zijn kinderen van de R.K. Ulo school St. Anthonius te Dongen, welke kosten inclusief de reis kosten een bedrag van 600 belopen. Op voorstel van B. en W. be sloot de raad 288,60 toe te ken nen, welk bedrag werd berekend aan de hand van de reiskosten welke verschuldigd zouden zijn voor het bezoek aan de dichtst bijzijnde R.K. Ulo-school, n.l. die te Terneuzen. Op het verzoek van de Stich ting H. Maria Coretti te Vlissin gen voor de opleiding van onder wijzend personeel, in het bijzon der van kleuterleidsters, werd gunstig beschikt. Ten behoeve van een leerlinge uit de gemeen te Hoofdplaat, die deze kleuter leidster-cursus bezoekt, trok de raad op voorstel van B. en W. voor het schooljaar 1957/58 een bedrag van 40 als subsidie uit. De Stichting „Katholiek Mid- door BRUNO J. VAN LHEENKE. 20) (Nadruk verboden.) Juist, nog altijd", interrum peerde Hellen, die bij de heren aan het tafeltje zat. „Maar dat gaat tot de verleden tijd beho ren, generaal. Het volk staat al op de tweesprong tussen willoze massa en denkende, doelbewus te, zelfstandige massa, waarbij het er dan nog maar om gaat, dat de massa niet een massa is zoals wij die nü kennen, het monstrum collectiviteit, maar dat het een organisch geheel is van zelfstandig denkende, spon taan reagerende individuen." Verstoord keek de generaal het meisje aan. „Die Amerikaanse meisjes", dacht hij, „zij zijn in het rede neren net mannen. Dat is nu het gevolg van die zo verheer lijkte vrouwenemancipatie." Generaal De Rezza hield niet van deze geëmancipeerde vrou wen, die hij altijd spottend voor manwijven uitschold. Van Hel len kon echter moeilijk gezegd worden, dat zij een manwijf was. Het was een blond meiske, met een open, lief en gaaf maar ta melijk pretentieloos gezichtje, waarin twee helblauwe ogen on deugend schitterden. „En hoe denkt u dat le berei ken?" vroeg generaal De Rezza en zijn stem klonk wat sarcas tisch. Hellen kreeg geen gelegenheid te antwoorden. Direct nadat hij de vraag gesteld had, stond de mij een ogen- rik zie dat mijn met haar vrien- generaal op. „Excuseert u blik", zei hij, vrouw daar is din." Hellen draaide zich een halve slag om in haar stoel en zag hoe de generaal zijn vrouw vluchtig begroette en aaarna Ivonne hof felijk de hand kuste. „Dat zal je bij ons toch nooit zien", merkte haar vader op. „Maar zij is voor een man het kussen wel waard", antwoordde de dochter bewonderend. „Wat is dat een zeldzaam mooi meis je Die Frangaises zijn zo gra cieus, zo natuurlijk, vindt u ook niet?" „MmmmZe zijn wat dat betreft wat minder eenheids mens dan de Amerikaanse, die er net zo uit wil zien als haar buurvrouw en daartoe dan maar dezelfde make-up enzo gebruikt" gaf haar vader ten antwoord. Hetgeen een antwoord was, dat sommige Amerikanen misschien zouden duwen in het doosje „on Amerikaanse activiteit", maar dat verrassend eerlijk was, en aan duidelijkheid niets te wen sen overliet voor een goed ver staander. De redenen, die Ivonne de volgende dag aan mij opgaf voor haar telefonisch aan mij gericht verzoek, om naar Monte Carlo te komen, liet, zelfs voor de bes te verstaander, alles aan duide lijkheid te wensen over. „Toe, kom nu maar zo gauw mogelijk", zei ze,' met een ietwat zenuwachtige stem. „Naar Monte Carlo komen?" vroeg ik verbaasd. „Wat moetik daar doen? Ik was oorspronke lijk van plan geweest daar heen te gaan, omdat ik daar een ze kere meneer Washingman zou ontmoeten. Op uitnodiging van je grootmoederdat weet je allemaal al wel. Wel, en je kunt toch niet van mij verwachten, dat ik de diefstal van de O.M.M. nu maar laat voor wat hij is en in Monte-Carlo vacantie ga hou den?" „Je kunt in Parijs immers tóch niets doen?" argumenteer de Ivonne. Zij had gelijk: ik kón in Pa rijs niets doen. De politie had nog steeds geen enkel spoor ge vonden en zelf vond ik ook geen aanknopingspunt. Wat lette mij dan eigenlijk om naar Monte- Carlo te gaan? Ivonne was mij per slot niet onverschillig en zij scheen het nog al belangrijk te vinden dat ik kwam. „Ik kan het je niet zo één, twee, drie uitleggen, maar het is heus niet alleen voor mijzelf, dat ik je vraag te komen", had zij gezegd. Ik besloot, om aan haar ver zoek te voldoen. „Goed dan. Ik kom. De eerste trein de beste is mijn trein. Goed?" „Je bent een schat", zei Ivon ne. En zij zat in haar kamer van hotel Monte Chance leuk te blozen, iets, dat ik echter zeer tot mijn spijt niet kon zien. Twee uur na het telefoonge- sprek met Ivonne, was ik op weg naar Monte-Carlo. Ér was dit keer geen oude dame, die een praatje begon. Er was trouwens helemaal niemand die 'n praat je met mij maakte, en ik had dus de gelegenheid de hele gang van zaken nog eens rustig te overdenken, hetgeen mij echter geen enkel nieuw gezichtspunt opleverde. Na enige tijd nam ik een boek uit mijn koffer en weer enige tijd later sliep ik eo vast, dat ik niet eens merkte, dat mijn boek op de grond viel. Terwijl ik de slaap der on- schuldigen sliep, ging in huize Du Portant de schel van de te lefoon over. Het meisje nam de hoorn van de haak en nu ont spon zich het volgende gesprek „Met het huis van Du Por tant." „U spreekt metjuffrouw Durant. Zou ik meneer Van Dongen even kunnen spreken?" „Meneer Van Dongen? Ach, wat jammer juffrouwdie is on geveer anderhalf uur geleden vertrokken." „Vertrokken?" „Ja, juffrouw." „O juist, jaKunt u mij ook zeggen waar meneer Van Dongen naar toe is?" „Nou, ik weet het niet zeker, maar ik meen, dat hij naar Monte-Carlo is. Ik wil het wel even voor u vragen?" „Graag ja Een korte pauze, waarin het meisje naar mevrouw Du Por tant ging om nadere inlichtin gen in te winnen, dan: „Hallo juffrouw?" „Ja....?" „Meneer is inderdaad vertrok ken naar Monte-Carlo. Tegen de avond zult u hem daar wel kunnen bereiken in Monte- Cnance." „Hotel Monte-Chance.Goed ik heb het genoteerd. Ik dank u voor uw inlichtingen." (Wordt vervolgd.) deibaar Onderwijs voor Zeeuws- Vlaanderen" kreeg voor haar Ka tholieke ri.B.ü. en M.M.SP'ïe Scnoondijke een bijstragesLvan 50 oer Doofdpiaatse leernng per jaar met ingang van 1 jan. j.y58. Naar aanj^iamg van een des- betreliend schrijven van de Cen trale directie van de Volkshuis vesting en de bouwnijverheid te Middelburg werd besloten de ge meentelijke wederopbouw taak als geëindigd te bescnouwen en de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te verzoeken de gemeente te willen ontslaan van de behandeling van de eventueel nog resterenoe wederopbouwge- vanen. De heer G. A. Nelissen bracht bezwaren in tegen het door de gemeente herziene uitbreidings plan in. Op verzoek van het St. Nico- laascomité van Hoofdplaat werd besloten een bedrag van 145 uit de gemeentekas beschikbaar te stelien voor St. Nicolaasviering der schooljeugd. Z. h. s. werd het bedrag der exploitatievergoeding als bedoeld m art. 103 tweede lid der Lager Onderwijswet 1920 Voor de St. Josephschool voor 1956 bepaald op 4.842,50 en het voor vergoe ding in aanmerking komende be drag op ƒ4.826,42, terwijl de be dragen voor de schooi voor Chris telijk volksonderwijs voor het jaar 1956 werden bepaald op 1061,66 voor wat de exploitatie vergoeding en 823,25 voor wat betreft "het voor vergoeding in aanmerking komende bedrag. Tijdens de rondvraag wees de heer Cyr. de Smet er op, dat het onderwijzend personeel en de po litie over een behoorlijke woning de beschikking hebben. Er is evenwel iemand in de gemeente waar praktisch alles omdraait, die een voor zijn gezin geschikte woning moet ontberen; dat is de gemeente-secretaris. Hij vond het wel tijd worden, dat er eens aangedacht werd voor deze func tionaris een ambtswoning te bou wen. De voorzitter zei een en ander reeds in het college van B. en W. te hebben besproken, maar nog niet met definitieve plannen te hebben kunnen komen. Voorts zei de heer De Smit vernomen te hebben, dat de ver betering aan de haven gegund is. De voorzitter zei hiervan nog niets te weten. De heer De Smit zei het jam mer te - inden, dat de accomoda- tie van de haven sterk achteruit gaat door de voorgenomen wer ken. Tot slot werd de kolentoeslag- regeling voor het komende win terseizoen weer vastgesteld. Aan in gezinsverband levende ouden van dagen wordt ƒ4,40 kolen- toeslag verstrekt, aan alleen wo nende ouden van dagen eveneens en bij anderen inwonende ouden van dagen ƒ2,35 per week. Hierna ging de raad over ln ge heime zitting teneinde zich on gestoord te kunnen beraden over de aanschaffing van een nieuwe brandspuit met bijbehorende ma terialen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2