ft i RECHTSZAKEN Zwanenberg's ROOKWORST NU WEKENLANG VERS! Zwanenberg maakt wat smaakt! De derde conferentie van Navo-parlem entsleden Handel in verdovende middelen Nederland niet verontrustend Verrassende houdbaarheid van smaak en aroma Waar uw tafel ook staat gg MÊlimÈm® Minister Samkalden: onze wederverkopers adviseren u deskundig 4 Voordelen van de DUR-O-PAC vacuum verpakking H 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 13 november 1957 in De handel in marihuana en andere verdovende mid delen heeft hier te lande be paald geen verontrustende vormen aangenomen, zo deelt de minister van Justi tie mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Iweede Kamer over de begroting 1958 van zijn departement. DE TIJDELIJKE VERHOGING VAN DE KINDERBIJSLAG GEEN BRITSE KERNPROEVEN MEER IN NAASTE TOEKOMST Maatregelen in Syrië BURGERVRIJLLIGERS IN STAAT VAN PARAATHEID GEBRACHT NOORD-KOREA NIET BIJ V. N.-DEBAT OVER KOREA Jarenlange arbeid en onderzoekingen schiepen het nieuwe, luchtledige Dur-O-Pac dubbelpak, waarin de heerlijke, onvolprezen Zwanenberg rook worst gegarandeerd wekenlang vers blijft! Alle beroemde eigenschappen van Zwanenberg s rookworst komen door het luchtledige dubbelpak nog beter tot hun recht. Door het Dur-O-Pac dubbelpak smaakt en geurt Zwanenberg's rookworst ook op de verst afgelegen tafels zo heerlijk alsof ze rechtstreeks uit Zwanenberg's modelkeukens werd gehaald. ïfv Verduurzaamde versheid, smaak en aroma Sappiger dan ooit; droogt niet uit Volkomen hygiënische bescherming •fy Gegarandeerde houdbaarheid - Politie en justitie zijn terzake voortdurend diligent en in voor komende gevallen pleegt krach tig te worden opgetreden. Enige reden om een te achter halen criminogene werking van films en beeldromans aan te ne men, heeft de minister, naar hij verder bij het onderdeel straf recht en reclassering van zijn memorie meedeelt, niet. De voortgezette pogingen om tot opsporing en terugleiding van Anneke Beekman te gera ken, hebben nog geen resultaat opgeleverd. De minister blijft waakzaam ten aanzien van de activiteiten van de HINAG. Tot dusver heeft hij geen gegevens ontvangen die hem aanleiding konden geven tot het nemen van maatregelen tegen deze organisatie. Er is tot nu toe niet kunnen worden vast gesteld, dat zij afwijkt van de in de stichtingsacte omschreven doelstellingen, te weten het ver lenen van hulp en steun aan poli tieke delinquenten. De subsidie voor de reclasse ring is de laatste jaren steeds aanzienlijk verhoogd, aldus ant woordt de minister aan verschil lende leden, die. zich verheugend over de verhoging van het subsi die voor de kinderbescherming, hadden gevraagd of niet om eyen dringende redenen een verhoging van het subsidie voor reclasse ring gewenst is. De aanzienlijke verhoging voor de kinderbescherming was in be langrijke mate nodig om te kun nen voorzien in de kosten der veroleging. Voor het totaal der reclassenten wordt slechts een Klein aantal verpleegd. Voor 1958 is gerekend op een uitbreiding van tien reclasseringsambtena- ren in dienst der instellingen, op een totaal van 223. Het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen heeft zich schriftelijk tot de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid gericht inzake de com pensatie voor de gestegen kosten van het levensonderhoud in de vorm van een tijdelijke verhoging van de kinderbijslag voor de la ger bezoldigde groepen van werk nemers. Het Verbond verzoekt in dit schrijven de minister, nu in de Stichting van de Arbeid overeen stemming is bereikt over het uit brengen van een advies aan de regering over deze compensatie, een eventueel gelijke maatregel in overweging te willen nemen voor de zelfstandigen die in aan merking komen voor een uitke ring volgens de Noodwet Kinder bijslag voor kleine zelfstandigen. Gezien de gestelde inkomens grens waarbij de kleine zelfstan digen volgens de bepalingen van genoemde noodwet voor een uit kering in aanmerking komen, be hoeft het, naar het Verbond aan neemt geen uitvoerig betoog om de minister duidelijk te maken dat ook deze kleine zelfstandigen door de stijging van de kosten van levensonderhoud in dezelfde mate getroffen worden als de in het advies van de Stichting van de Arbeid genoemde groepen voor werknemers. DE MISLUKTE ROOFOVERVAL IN EEN WIJNHANDEL IN AMSTERDAM. Twee jeugdige daders in arrest. Twee Amsterdamse jongelui, de 18-jarige J. M. en de even oude J. J. G., die op 4 november j.l. uit het rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort zijn ont vlucht, bevinden zich in arrest op het politiebureau Pieter Aertsz- straat te Amsterdam, onder ern- tige verdenking betrokken te zijn geweest bij de mislukte roofoverval in een slijterij aan de Ceintuurbaan in Amsterdam- Zuid op woensdag 6 nov. Premier MacMillan heeft dins dag in het Lagerhuis meegedeeld dat er „in de onmiddellijke toe komst" geen verdere Britse kem proeven zullen worden genomen. Hij zei dit in antwoord op vra gen. Het doel van de proef van vorige week was, naar zijn zeg gen, het maken van verdere vor deringen bij de ontwikkeling van wapens in de Megaton-klasse, in aansluiting op de eerste proef die eerder in dit jaar werd geno men. De radio-actieve neerslag zou. evenals bij die vorige gele-1 geohe'd te verwaarlozen zijn. MacMdlan wees een verzoyk van de labourafgevaardigd= Zil- liacus om van de vervaardiging van waterstofbommen "f te zien en hpt gebri'ik van Brits grond trek*^ voor b«t lanceren van pro jectielen met kerulndingen te ver bieden, van de hand. Ook ,-er-| wierp hij het voorst°l van Zillia- cus om ..een tonconfprentie voor te stehen voor de eenmaking van Duitsland binnen een Europees verdr<> c. doch brr'tert de tegen-1 over elkaar staande bondgenoot- schapnen". De labourvertegen- woordiger had gesteld, dat de re gering door vast te houden aan aa opneming ven de bondsrepu bliek in de NAVO een repeling van de Europese '-westie onmoge lijk heeft gemaakt. De prem'er herinnerde er aan. dat de portiek om Amerikaans" i bases in Engeland toe te stayn, dateert uit de tijd van de socia listische repering-Attlee. Naar aanleiding van een ver zoek van de liberale le'dor, Gri- mond, verklaarde MacMillan. dat de Britse regering" niet voorne mens is. een aanval te doen op de Sowjet-Unie of op de met dit land verbonden staten". Grimond had gevraagd of de regering een soortgelijke verklaring wilde af leggen als de Russische partij secretaris Chroesitsief vorige week in de Opperste Sowjet. Chroesjtsjef zei toen, dat de 1 Sowjet-Unie geen plannen heeft tot een aanval op welk land dan ook. zolang het niet door ,.de im perialistische landen" wordt aan gevallen. Tegenover de politie hebben de jongelui, die beiden terbeschik king van de regering zijn gesteld, toegegeven dat zij de opzet had den gehad de winkelier te bero- .ven en voorts, dat zij van plan waren geweest een roofoverval te plegen op een radiohandel in de Joh. Verhulststraat. In de wijnhandel bestelden de jongelui een fles wijn en vervol gens een fles cognac. Toen de winkelier zich bukte om deze fles te pakken sl< eg een der knapen hem met een andere fles cognac op het hoofd en de ander gaf de man een stomp tegen zijn schou der. De winkelier verzette zich heftig en de jongens namen ijlings de vlucht. In de avond uren belden zij bij een radiohan del in de Joh. Verhulststraat aan en gaven voor een televisietoe stel te willen kopen. De dame die het tweetal opendeed ver trouwde deze klanten op dit wat ongewone uur niet en joeg ze weg. Na hun vlucht uit het Rijksop voedingsgesticht stalen de jonge lui in Amersfoort een fiets waar op zij naar Doorn reden. Daar braken zij in in een woning waarvan de bewoners die nacht afwezig waren. De knapen aten niet alleen in dit huis, maar ble ven er ook slapen en voorzagen zich tenslotte uit de garderobe van nieuwe kleding. Vervolgens lifte het duo naar de hoofdstad. De 18-jarige J. J. G. meldde zich vrijdagavond weer in Amersfoort, omdat hij er geen heil in zag nog langer zonder geld op vrije voeten te blijven. Dank zij het snelle reageren van zondagavond od het Rembrandts- plein surveillerende agenten, die J. M. van onder de politie ver spreide foto's van hem herkenden kon hij worden ingerekend. KANTOORBEDIENDE KEURDE ONDEUGDELIJKE HELMEN GOED. De rechtbank te Arnhem heeft dinsdagmorgen de 64-jarige kan toorbediende L. B. uit Doesburg veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar met aftrek, omdat hij zich had schuldig ge maakt, zoals hij had bekend, aan het doen afleveren van helmen aan het ministerie van Oorlog, die niet voldeden aan de gestelde minimum eisen, waardoor de vei ligheid van de staat in gevaar zou zijn gebracht. B. was als arbeidscontractant belast met de produktiebewaking van helmen in een Doesburgse fabriek. B. had bekend te lichte helmen te hebben goedgekeurd en op staten bedragen zodanig te hebben gewijzigd, dat het leek alsof de daarop vermelde helmen aan het minimum gewicht vol deden. Er moesten van 1953 tot 1957 400.000 helmen worden afge leverd. Einde 1956 moesten nog 73.000 helmen worden afgeleverd, toen het hoofd van de technische staf, kolonel ir. M. C. Palm, die juist de leiding van deze staf had overgenomen, minimum- en ma ximum gewichten vaststelde. B had toen gemeend, dat, waar reeds zoveel helmen waren ge accepteerd, het voor de laatste partij er niet meer oio aan kwam. De officier van justitie had een gevangenisstraf van vier jaar ge vorderd, waarbij hij er mee reke ning had gehouden, dat ons land zich volgens het hoog militair ge rechtshof nog steeds in staat van oorlog bevindt. „HAARLEMSE JOPIE" VOOR DE EEN EN TWINTIGSTE KEER VEROORDEELD. De 43-jarige tegelzetter J. P„ alias „Haarlemse Jopie", alias ,.De Lord" is dinsdagmorgen voor de een-en-twintigste keer ver oordeeld, ditmaal door de recht bank te Arnhem tot een gevan genisstraf van twee jaar en drie maanden met aftrek en voor waardelijke ter beschikkingstel ling van de regering, omdat hij tezamen met de 43-jarige classi ficeerder W. C. alias „Rooie Wil lem" uit Amsterdam, spoorweg diefstallen had gepleegd. „Rooie Willem" sprong op de spoorwegwagons en wierp er pak- De in Aleppo, in Noord-Syrië, gelegerde eenheden van de Syri sche „beweging voor verzet door het volk" burgervrljwilligers die in oorlogstijd de strijdkrach ten ter zijde staan zijn, na de berichten over nieuwe Turkse troepenbewegingen in 't Syriseh Turkse grensgebied, in staat van paraatheid gebracht, aldus is dinsdag te Damascus bekendge maakt. Hetzelfde geldt voor de medische dienst. Vrijwiligers van de organisatie ter bescherming van de burger bevolking hebben opdracht gekre gen zich onmiddellijk te melden. ketten uit, die „Haarlemse Jopie" onder aan de dijk verzamelde en in de kamer van Willem, die bij hem inwoonde, deponeerde. „Rooie Willem" was hiervoor reeds veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie jaar met af trek. De officier van justitie had tegen „Haarlemse Jopie" een ge vangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest gevorderd- t HOGE RAAD. DE VERKEERSROTONDE BERUST NIET OP DE WET. De hoge raad heeft dinsdag uitspraak gedaan in de princi piële kwestie of een z.g. ver- keersrotonde een rondweg is of een kruising, in welk laatste ge val men co de rotonde links zou mogen rijden als men links af moet. De rij-examinator H. H. v. E. uit Maastricht was op de ro tonde te Maastricht verbaliseerd wegens links rijden. Zowel de kantonrechter als de rechtbank te Maastricht gaven een veroor delend vonnis. De hoge raad heeft het cassa tieberoep in de zaak verworpen. Voor het college was aangevoerd, dat kantonrechter en rechtbank een te beperkte inhoud hebben gegeven aan het begrip „kruising van wegen" (art. 28 MB 3 wegen verkeersreglement). De hoge raad heeft overwogen da tniet blijkt, dat de wetgever voor de verkeerssituaties als de onderhavige van het wegenver keersreglement heeft willen af wijken, terwijl ook in deze de noodzaak van zogenaamd voor sorteren, welke de wetgever bij het aen autobestuurder gegeven gebod voor ogen moet hebben ge staan, niet aanwijsbaar is. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft dinsdag een Indisch voorstel om Noord- Korea toe te laten bij het debat over de Koreaanse kwestie ver worpen. Een Amerikaanse reso lutie om Zuid-Korea wel toe te laten werd aanvaard. Het Indische verzoek werd ver worpen met 36 tegen 20 stemmen bij 20 onthoudingen. De toelating van Zuid-Korea werd met 44 te gen 15 stemmen bij 16 onthoudin gen goedgekeurd. De Indische vertegenwoordiger in de commissie, Lall, had ver klaard dat bij een bespreking van de vereniging van Noord- en Zuid-Korea beide partijen ge hoord moeten worden. De Rus Sobolef steunde hem. De Amerikaan Judd, die het al gemene debat over de kwestie opende, verklaarde, dat alleen Zuid-Korea en de V. N.-leden die dit land steunen de bestandsover eenkomst getrouw en eerlijk heb ben nageleefd. Hij vroeg om te rugtrekking van de duiuzend Chi nese soldaten die Noord-Korea „nog steeds bezet houden". Voorts eiste hij een verklaring over het lot van duizenden Zuid- koreaanse burgers en militairen, die door de communisten „ont voerd" zijn. nieuw gegarandeerd tot Vóórdat het Nederlandse parle mentslid J. J. Fens gistermorgen werd gekozen tot voorzitter van de conferentie van NAVO-parle- mentsleden, gaf hij in zijn functie van secretaris van de permanente commissie der conferentie nog een overzicht van de gebeurtenis sen in het afgelopen jaar. Aan de recente successen van de Russen op liet terrein van de ruimtesa tellieten is zonder twijfel teveel publiciteit gegeven zo zeide hij, maar we kunnen in deze succes sen in ieder geval een aanwijzing zien voor de kwaliteit en het aan tal wetenschap-men sen en tech nici, waarover de communisten beschikken. De Amerikaanse senator Wayne Hays verklaarde gistermorgen in zijn rede, dat de NAVO tot nu toe een organisatie is geweest, welke slechts in beweging kwam, wan neer de Russen vijandige stappen deden. Spreker zeide, dat, indien de conferentie gedaan zou kun nen krijgen, dat de NAVO zijn gang gaat, zonder hiertoe gesti muleerd te worden door de Rus sen, heel wat bereikt zou kunnen worden. „De Sowjets proberen niet al leen ons in militair opzicht te ove-rvleugelen, doch zij trachten ook ons op industrieel gebied voorbij te streven, zo verklaarde de Amerikaanse senator Jacksor: gistermorgen bij de toelichting op zijn rapport, waarin hij de op richting van een „Atlantic Com munity Foundation" voorstelt, die tot taak zal hebben het we tenschappelijk en technisch on derzoek in de NAVO-landen te stimuleren. Het doel van Chroejtsjef is hij heeft dit openlijk verklaard izo vervolgde senator Jackson, de Verenigde Staten binnen een periode van 15 jaar op technisch gebied te passeren. Wanneer dat gebeurde, zou de dag niet ver zijn waarop de produktie der Russi sche fabrieken groter zou zijn dan die van de gehele Atlantische gemeenschap. Wat daarna zou gebeuren is maar al te duidelijk: Onze At lantische gemeenschap zou een bijna dodelijke slag worden toe gebracht, indien de Sowjets zouden kunnen tonen, dat hun systeem niet alleen meer ka nonnen, doch ook meer goede ren produceert. Deze vrees is niet fictief en de naaste toejeomst kan ons zulk een ontwikkeling te zien geven, in dien wij achterblijven op het ge bied van de wetenschap. In de wedloop, waarvoor wij ons thans gesteld zien, is het voordeel ech ter nog aan onze kant. „Wij hoe ven echter niets te vrezen, zolang wij samenwerken aan onze ge meenschappelijke taak". Tijdens een gistermorgen ge houden persconferentie verklaar de senator Jackson nog, dat hij met betrekking tot de oprichting van het opleidingscentrum voor het gebruik van raketten over leg heeft gepleegd met het Ame rikaanse State Department en men daar geen bezwaren heeft tegen een dergelijk instituut. Wel zal hiertoe echter de wet van Mac Mahon gewijzigd moe ten worden, zo merkte hij op. Senator Jackson verwachtte, dat begin januari de fondsen ter be schikking zouden zijn van dit nieuwe opleidingscentrum en dat Komende zomer reeds met de werkzaamheden zou kunnen worden begonnen. Omtrent de plaats, waar dit centrum geves tigd zou worden, kon hij nog geen mededeling doen. Het cen trum zou zich, zo verklaarde hij, met alle types geleide projectie len bezig houden dus ook met de geleide projectielen voor zeer lange afstand. In de na de toespraak van se nator Jackson volgende discussie vroeg de Nederlandse gedelegeer de luitenant-generaal Calmeijer zich af, of het door spreker voor gestelde Noordatlantische insti tuut voor de defensie-onderzoek geen doublering zou betekenen van het reeds bestaande defensie college van de Navo in Parijs. 32 URIGE WERKWEEK IN ULFT Wegens slapte in het bedrijf zal binnenkort de koninklijke Dru-fabriek te Ulft een 32-urige werkweek invoeren. Door deze maatregel wordt voorkomen dat 200 werknemers moeten worden ontslagen.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6