BUITENLANDS NIEUWS Beursoverzicht SPORTNIEUWS Eric de Noorman - De ontembare luni in november - zo voelt u zich Marktberichten i Woensdag 13 november 1937 DE VRIJE ZEEUW 3 Stevenson en de Amerikaanse republikeinse regering Cyprische Turken dreigen VAN ONZE ADVERTEERDERS Volkswagenfabriek gaat langere werktijden invoeren' Treinongeluk nabij Duinkerken Communisten hebben de leiding bij regionale verkiezingen Weer inval in speelzaal in Baarle-Nassau De „Bellatrix" vlot UNILEVERS FLAUW IN TERUGLOPENDE MARKT X Beursindices WERVELSTORM EN VERKIEZINGEN OP DE PUILIPPIJNEN CYPRUS VER. STATEN James Hagerty, perschef van het Witte Huis, heeft dinsdag medegedeeld dat Adlai Steven son, die bij de twee jongste Ame rikaanse presidentsverkiezingen door de democratische partij kandidaat was gesteld, een hem verleden maand door minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles gedane uitnodiging tot medewerking aan het opstellen van een Amerikaans program ma, dat volgende maand aan de deelnemers aan de Navo-bijegn- komst te Parijs zal worden voor gelegd, heeft afgeslagen. Stevenson verklaarde zich wel bereid tot commentaar op het programma, wanneer dit een maal was opgesteld. De regering- Eisenhower heeft dit aanvaard. De Turkse ondergrondse be weging op Cyprus, de Volkan, heeft maandag in strooibiljet ten gewaarschuwd dat voortaan voor elke Turk, die door toe doen van de Eoka om het leven komt, vijf Grieken zullen wor den gedood. (Dezer dagen is een Turks-Cy prische politieagent vermoord). DUITSLAND Schitterend winkelpand van de firma W. Schellinkhout ge opend Justitie van Turnhout en Breda zich in de speelzaal begaven. Hier bevonden zich ongeveer 40 spelers, waarbij verscheidene Belgen. Het geld en de fiches werden inbeslag genomen en de spelers werden verhoord. De Belgen mochten naar huis te rugkeren, maar de Nederlanders werden meegenomen naar het politiebureau te Breda. Ook de inboedel werd door de Neder landse politie meegenomen naar Breda. INDONESIË Na 5 maanden hard werken door het personeel van de hoofd aannemer en onderaannemers onder deskundig toezicht van Je architect W. Voogt, was gisteren c'j dag aangebroaen, dat de fir ma W. Schellinkhout haar schit terende zaak in manufacturen, gespecialiseerd in baby-artikelen in de ruimste zin van het woord, kon openen, voor welke feestdag de heer Schellinkhout het col lege van B. en W., de directie van de „Inconé" (Inkoopcombinatie Nederland), architect, hoofdaan nemer S. Mielen en onderaanne mers, met hun dames, evenals zakenrelaties en vrienden had uitgenodigd, deze voor de fami lie SchelhnKhout zo hoogst ge wichtige gebeurtenis bij te wonen. Reeds enige uren te voren wer den tal van bloemstukken be zorgd, die aan deze toch reeds feestelijke opening een nog fleu riger indruk gaven en de iamilie Schellinkhout kon bemerken hoe ook voor de talrijke zakenrela ties en vrienden deze dag een feestdag was. Om b minuten voor elf ver zocht de heer Schellinkhout bur gemeester Teilegen het winkel pand te willen ontsluiten, waar aan deze voldeed, waarop het grote gezelschap zich naar bin nen begaf. Nadat onder het aanbieden van verversingen allen vol bewonde ring het interieur in ogenschouw hadden genomen, nam de heer Schellinkhout het woord. Hij betuigde de burgemeester zijn dan-ky dat deze zo bereidwil lig was geweest het winkelpand oificieel te openen. Verder be trok hij in zijn dank de architect de heer W. Voogt voor zijn zo ge slaagde arbeid, de aannemer de heer S. Mielen voor de tytvoering van het werk, de directeur en de hem vergezellende commissaris sen van de „Inconé", de onder aannemers en het winkelperso neel. De heer Schellinkhout, die in het kort memoreerde wat tot de verbouw van zijn zaak had geleid, besloot zijn begroeting met een ontroerend woord tot zijn dochters. Burgemeester Teilegen hierop het woord nemend, zeide, dat toen de heer Schellinkhout hem ver zocht had t.z.t. het pand te willen openen, hij zulks gaarna had toe gezegd, doch diens uitnodiging om reeds tijdens de bouw een kijkje te komen nemen had afge wezen, daar hij zulks uit principe nimmer deed, hetgeen echter geenszins betekende minder be langstelling te hebben voor de ondernemingsgeest van de han deldrijvende middenstand, want elke verfraaiing van de gemeen te en de winkelpanden volgt het college van B. en W. met grote voldoening. Nu hij de resultaten van de door zovelen verrichte ar beid aanschouwde, was het wel licht toch beter geweest eens een kijkje te komen nemen, want hij moest erkennen thans sprakeloos te zijn over de metamorfose, die het toch reeds grote winkelpand van de heer Schellinkhout heeft ondergaan. Hij feliciteerde de fa milie Schellinkhout met de ope ning van dit sieraad van een win kelbedrijf. De heer Bertram, directeur der „Inconé", wenste eveneens de familie Schellinkhout geluk op deze zo blijde dag, die ook een feestdag was voor de inkoopcom binatie Nederland. Het was hem bekend dat de heer Schellinkhout vóór '.lij tot verbouwing van zijn winkelpand het besluit nam, ge heel Nederland heeft afgereisd om moderne winkelpanden te bezich tigen en na zich een idee te heb ben gevormd dit ter kennis van de architect had gebracht. Spr. noemde het nieuwe pand een aanwinst voor Terneuzen, waar op de firma Schellinkhout én de Inconé terecht trots kan zijn. Namens de „Inconé" bood de heer Bertram een fraaie elek trische klok aan. De bij het invallen van de duis- ernis ontstoken moderne verlich ting in étalages en winkelruim te deed het gehele bedrijfspand baden in een zee van licht en liet nog eens extra uitkomen welk een aanwinst de Noord straat heeft gekregen. Gedurende de loop van de dag hebben zeer velen gebruik ge maakt van de gelegenheid om het moderne winkelpand te be zichtigen en het was reeds laat toen de fraaie toegangsdeur zich achter de laatste belangstellen den sloot. De Volkswagenfabriek heeft het voornemen bekend gemaakt om door de invoering van lan gere werktijden in het eerste kwartaal van 1958 de produktie te vergroten. De directeur, dr. Heinz Nordhoff, heeft in een tijdens het weekend gehouden bijeenkomst van arbeiders me degedeeld, dat de concurrentie van Engeland, Frankrijk en Ita lië aanzienlijk is toegenomen. Verder deelde de directeur me de, dat de arbeiders en de per- soneelsraad toegestemd hebben in langere werktijden, die nood zakelijk zijn om de concurren tiepositie van het bedrijf op bui tenlandse markten te handha ven. FRANKRIJK De exprestrein Calais-Bazel is dinsdagochtend op het station van Esquelbeck nabij Duinker ken ontspoord door een breuk in de rails. Vijf Fransen werden zwaar en acht licht gewond. Drie rijtuigen liepen uit de rails, maar werden niet zwaar beschadigd. Na het ongeluk reed een locomotief op een der beschadigde rijtuigen in. Een machinist die met een ro de lamp langs de rails rende, behoedde de nachtexprestrein Parijs—Londen voor een onge luk. De trein stond stil, voordat hij de plaats van het ongeval bereikte. BELGIË Bij de regionale verkiezingen, welke dinsdag in het bijzonder gebied Jogjakarta zijn gehou den, hebben de communisten volgens de eerste binnengeko men voorlopige uitslagen de lei ding. Tot dusver kregen de commu nisten 70.000 stemmen, tegen 32.000 voor de nationalistische partij, 27.000 voor de islamieti- sche Masjumi en 18.000 voor de islamietische Nahdatul Ulama De officiële uitslagen zullen niet voor de volgende maand bekend worden gemaakt. In de tegenwoordige regionale raad hebben de communisten tien zetels, tegen de nationalis ten acht, de Masjumi zes en de Nahdatul Ulama vier. In de provinciale raad van Midden-Java zullen de commu nisten, naar dinsdag uit Sema- rang werd gemeld 24 zetels inne men, tegen 16 in de vorige raad. De nationalisten krijgen in de nieuwe raad 20 zetels (tegen 21 in de oude raad), de Nahdatul Ulama 16 (13) en de Masjumi 8 (8). De on-officiële cijfers voor de nieuwe provinciale raad van West-Java zijn: Masjumi20 (16), nationalisten 14 (14), de commu nisten 13 (7), en de Nahdatul Ulama 7 (6). Het totale aantal zetels van de nieuwe raad van West-Java is 75, tegen 60 in de oude raad. DENEMARKEN. De Nederlandse en Belgische Jyistitie hebben maandagavond weer een inval gedaan in de speelzaal op het grondgebied van Baarle-Hertog-Nassau. Omstreeks 9 uur maandag avond omsingelde een 30-tal Ne derlandse politieagenten het huis waar roulette werd ge speeld, terwijl de parketten van Twee bergingsvaartuigen heb ben dinsdagmiddag de Neder landse kustvaarder „Bellatrix", die maandag op de kust van West-Jutland gestrand is, vlot gesleept. Zij brengen het schip nu naar Frederikshavn, waar het door duikers zal worden on derzocht voordat het zijn reis naar Nykoeping in Zweden voortzet. Het ziet er op het ogen blik nog niet naar uit dat de „Bellatrix" bij de stranding be schadigd is. Aandelen Unilever lagen dins dag bij de opening op 330Va ruim 2 punten beneden de vori ge slotkoers. In het verdere beursverloop zakte het fonds ge leidelijk af tot een koers van 328. Als reden werd opgegeven dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat het interim dividend van het Unilevercon- cern dat binnenkort verwacht wordt niet in cash maar in stockdividenden zal luiden. Dit gerucht veroorzaakte wat aan bod, waartegenover bijna geen vraag aanwezig was. Aandelen Philips hadden niet van belang stelling te klagen en werden op een prijs van 240'/j tot 243 uit de markt genomen door het pu bliek zowel als door de arbitra ge. De hoogste koers toon hier niet behouden blijven en tegen het sluiten van de markt lag de prijs rond de 241 tegen 239 maandag. Behoudens de te ver wachten gunstige derde kwar taalcijfers van dit concern, wa ren er verder geen bijzondere reden aanwezig voor deze be langstelling. A.K.U.'s nauwelijks prijshoudend en K.L.M. rond de vorige slotprijs. In de oliehoek was het wederom zeer rustig. De zomer zelf duurt maar drie maanden - maar „zomer-fitheid" duurt héél het jaar. Met melk! Voel u kwiek, opgewekt, vol „zomer weerstand" tegen winterweer! Denk immers aan de drie „waarheden als een koe": 1. melk bevat 68 futgevende voedingsstoffen, o.a. het kostelijke melk-eiwit 2. melk geeft weerstand tegen bijna alle ziekten 3- melk staalt hart en zenuwen met kalk, mineralen en vitaminen. En melk is lekker! Pubhkatie van het Kederlandt Zuivelbureau, Rijawitk Z-H JONGETJE OVERREDEN De drie en een half jarige Arie Maris uit de Dr. de Visserstraat te Ridderkerk is dinsdagmiddag op de hoek van de Dr. ir. Lely- straat en de Koninginneweg te Ridderkerk overreden, toen hij bij het spelen tegen de achter wielen van een vrachtauto aan liep, die net begon te rijden. Het kind kreeg de achterwielen van de vrachtauto en de wielen van de aanhangwagen over zich heen en was op slag dood. Maandag noteerden aandelen Koninklijke Olie ƒ2.50 onder pariteit New York en dit bleek achteraf wat te pessimistisch te zijn geweest, want wel kwa men deze aandelen V* dollar la ger uit Amerika doch de pari teit, Amsterdamse usance was 161.20. Op dit niveau gingen de stukken bij opening in ande re handen over. Geleidelijk aan kwam het buitenland waaron der Parijs kleintjes aan de markt tengevolge van de min der gunstige berichten over het staken van de werkzaamheden ten aanzien van de olie-exploita- tatie in de Sahara, waar de Ko ninklijke Shell-groep flinke be langen heeft. De aandelen ver lieten de markt op circa 160 onveranderd vergeleken bij maandag. De koersen van de scheep vaartfondsen vertonden een af wijking van circa 1 procent naar beide zijden. De handel was hier wederom van zeer ge ringe omvang. Staatsfondsen goed prijshoudend. Ondanks de minder gunstige berichten uit Indonesië waren de aandelen H.V.A. bij opening drie procent hoger op 97%. Zo als bekend, komen de verdien sten van deze cultuur maat schappij hoofdzakelijk uit Ethio pië. Amsterdam Rubbers en Verenigde Deli's trokken zich CONFECTIEFABRIEK GESLOTEN Het confectiebedrijf De Groot N.V. te Amsterdam zal ingaan de 20 november zijn fabriek te Valthermond definitief sluiten. Door deze sluiting zullen veer tig meisjes en acht mannen werkloos worden, twaalf thuis werksters zijn eveneens ontsla gen. Men hoopt dat een andere firma dit bedrijf zal overnemen. Onderhandelingen in deze rich ting zijn gaande. van de onprettige berichten niets aan en noteerden Va punt hoger. Prolongatie 5 procent. 8/11 11/11 12/11 Int. concerns 258.66 254.98 254.65 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 133. 5 133.78 133.28 129.04 128.83 128. 3 110.48 111.13 109.53 73.98 73.70 73.61 182.43 180.73 180.29 NABEURS Kon. Olie: 159—154.50 (160.10) Philips: 239—238 (241) Unilever: 326324 (328%) AMATEURPLOEG TEGEN ZEEUWS ELFTAL Zaterdagmiddag wordt in Vlis- singen een wedstrijd gespeeld tussen een amateur bondsploeg en het Zeeuwse elftal. De bondsploeg der amateurs is als volgt samengesteld: Doel: Wetzels (Maurits). Achter: Van Bruggen (DFC) en Claus (Helmondia). Midden: Fabels (Be Quick, Gr.), Blankemeyer (Feijenoord) en Dekker (VFC). Voor: Gösgens (Rapid JC), Schuit (ZAC), Kraayer (ZAC), De Kreek (Feijenoord) en La Fleur (Roermond). Reserves: Duran (Quick, Den Haag), Brandse (Sparta), Pool man (Quick, Den Haag), Mi- chels (Quick, Den Haag) en Van Gaans (MOC). HET NEDERLANDS ELFTAL NOG NIET SAMEN GESTELD Elek Schwartz heeft nog geen beslissing genomen. Dinsdag avond, na de voorlaatste training in het sportpark „De Vliert" te Den Bosch maakte hij bekend, dat het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België op zondag 17 november pas donderdag a.s. definitief zal worden samenge steld. Dinsdagavond is Schwartz van het gebruikelijke trainingspro gramma afgeweken. Hij had n.l. 'n oefenwedstrijd georganiseerd, waarin het voorlopig Nederlands jeugdelftal (1820 jaar), dat ko mend weekeinde eveneens tegen een vertegenwoordigend Belgisch team aantreedt, als tegenstander fungeerde. Het is een speelse, doch weinig zeggende wedstrijd geworden, die door de „ouderen" met 52 werd gewonnen, nadat de jeugd aan vankelijk door een doelpunt van Seelen een 10 voorsprong had gehad. De doelpunten van het voorlopig Nederlands elftal wer den gescoord door Wilkes (2X), Carlier, Lenstra en Wiersma, die ver naar voren was opgerukt. Er waren duidelijke aanwijzin gen, dat de ploeg, die op 25 sep tember j.l. tegen Oostenrijk speelde, niet ingrijpend zal wor den gewijzigd. COPPENS MIDDENVOOR IN HET BELGISCH TEAM Na de training van de Belgi sche spelers, is het elftal dat zondag 17 november in het Feije- noordstadion te Rotterdam te gen Nederland uitkomt, defini tief samengesteld. Voor de mid denvoorplaats werd Coppens (Beerschot AC) gekozen, terwijl Delire, die aanvankelijk ook in aanmerking kwam voor deze plaats, de spilplaats van het Bel gisch B-team, dat op dezelfde dag tegen Luxemburg speelt, zal bezetten. Vandenberg (Union St. Gilloise) vervangt Givard Stan dard CL) op de rechtsbinnen plaats. Laatstgenoemde is we gens een blessure niet in staat om mee te spelen. Na deze wijzigingen ziet het Belgisch elftal er als volgt uit Doel: Leysen (Berchem Sport). Achter: Dries (Berchem Sp.) en Van Brandt (Lierse SK). Midden: Mees (Antwerp FC), Nelissen (RCS Verviers) en Ma- thonet (Standard CL). Voor: Piters (Standard CL), Vandenberg (Union St. Gilloi se), Coppens (Beerschot AC), Houf (Standard CL) en Orlans (La Gantoise). Reserves: Colette (RSC Ver viers), Diricx (Union St. Gilloi se), Van Herpe (La Gantoise) en Lippens (SC Anderlecht). VEEMARKT ROTTERDAM. 12 november. Op de veemarkt ie Rotterdam waren in totaal aangevoerd 3213 stuks vee,'jnde: 350 vette koeien en ossen, 1122 gebruiksvee, 100 vette kalveren, 281 graskaiveren, 550 nuchtere kalveren, 120 var kens, 189 biggen, 67 paarden, 8 veulens, 402 schapen oi lamme ren, 24 bokktn of geiten. De noteringen waren als volgt: Vette koeien 2,503,05; Vet te kalveren ƒ2,303,10; Siacht- paarden 1,90—2,10, alles per Kilogram. Graskalveren van 250425 Nuchtere kalveren 5070; Piggen ƒ28—ƒ42; Schapen ƒ90 ƒ110; Lammeren 80ƒ,105; Melk- en kalfkoeien 800— ƒ1175; Vare koeien ƒ600850; Vaarzen 550860; Pinken 350—560. Overzicht. Vette koeien: aan voer iets meer, handel tamelijk, prijzen als maanuag. Veite kal veren. aanvoer even kleiner, han del vlug, stij ende prijzen. Gras- kalveren: aanvoer iets meer, handel slep id, vooral niet hoger in pr-.s. Nuchtere kalveren: aanvoel' \/at ruimer, handel rede lijk, ruim prijshoudend. Biggen: aanvoer groter, handel Lauw, ruim prijshoudend. Slachtpaar- den: aanvoer als vorige weeK, handel stug, niet geheel prijs houdend. —napen en lammeren: aanvoer groter, hant el tamelijk, iets stijver in prijs. Melk- en kalfkoeien- als vorige week', han del stil, prijzen onveranderd. Vare koeien: aanvoer ruimer, handel lui, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aan voer iets groter, handel traag, vooral niet hoger in prijs. 16. Inmiddels zijn de laatste trouwe aan hangers van Harald de Sluwe onschadelijk gemaakt en, gevolgd door een aantal van zijn krijgers, voegt Erwin zich bij zijn vader. „Er zijn er heel wat, de koning van Noor wegen te willen die- len," zegt Erwin spottend, „maar je kunt ze beter niet ver trouwen." „Wantrouwen kweekt wantrouwen," mom pelt de skalde en Eric knikt instemmend. Gezamenlijk begeven ze zich naar het enorme tentenkamp aan de voet van de heuvel. Eén voor één worden de krijgers van Harald verhoord. Als laatste is Yarl Einar aan de beurt. De Yarl, die er helemaal niet als een krijger uitziet, beweert dat hü graag Eric wil dienen en zegt dat Gunnar hem tot vechten heeft ge dwongen. en vervolgt dan: „Ik heb meer dan genoeg van de heer ser Ottar, die beweert dat hij er recht op heeft koning der Noren te zijn, omdat hij de machtigste van de edelen is. Ik kan alles, wat Eric kan zegt hij altijd." „Laat hem dan maar beginnen zijn eigen burcht aan puin te hak ken, dan behoeft koning Eric dit alvast niet meer te doen," geeft Erwin ten antwoord. Eric beveelt nu een paar van zijn krijgers Einar weg te brengen en zegt: „Het is mogelijk, dat de suk kel meent wat hij zegt, maar het zou hoogst onvoorzichtig zijn, om er zo maar zonder meer op te ver trouwen." Vlug bespreekt Eric met zijn ge trouwen het verdere krijgsplan. „Ottar is dus de sterkste tegen stander; hij was het ook, die voor namelijk de strijd tegen Erwin leidde. Welnu," besluit Eric grim mig, „dan zal Ottar met mij zijn krachten moeten meten. Wij zul len eens zien hoe lang hij nog zal durven beweren koning der Noren te zijn." Tijdens de algemene verkiezin gen, die dinsdag op de Philippy- nen zyn genouden, zijn tien per sonen doodgeschoten en zes men sen om het leven gekomen ten gevolge van een wervelstorm die de noordelijke eilanden teisterde. De voorlopige president, Gar cia, heeft alle hulporganisaties in het geweer geroepen om de slachtoffers van de storm te hel pen. In de provincie Cataduanes werden stemlokalen vernield, waardoor de verkiezingen moes ten worden opgeschort. Op Luzon zou tengevolge van de storm slechts twintig procent van de kiezers hebben gestemd. Bij een schietpartij tussen de politie en een groep gewapenden, die te Imus, een stad ten zuiden van Manilla, de kiezers lastig vielen, sneuvelden tien mensen, onder wie zes politiemannen. De groep werd geleid door iemand uie door de politie werd gezocht. Volgens de politie zou de man in opdrr cht van een politieke partij hebben gehandeld. De verkiezingen betroffen het aanwijzen van een opvolger van president Magsaysay, die in maart bij een vliegtuigongeluk om het leven is gekomen, een vice-president, acht senatoren en 102 leden van het congres. De onofficiële resultaten worden j vandaag verwacht.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5