Zondag in Djakarta kalm Terlopen Buitenlands Nieuws RADIO? rs DRUM SHAG half zware shag grieperig half zwaar - heel lekker! vrouwen en een man TWEEDE BLAD Dinsdag 12 november 1957 12e jaargang no. 4217 ARBEID IN BROODBAKKERIJEN Regering vraagt voor land- bouwegalisatiefonds in 1956 ruim een miljard gulden meer. rillerig koortsig "AKKERTJES" helpen direct Pootaardappelen voor Hongarije kosten 650.000. Wat brengt de U weet niet half hoe lekker die van Douwe Egberts is! De Po buiten haar oevers De Paus over de boeren De Britse marine Nederlands motorschip aan de grond gelopen Brand veroorzaakt schade van 5 miljoen Minister Chairul Saleh over Brits Noord-Borneo Besprekingen over gezamenlijke ontwikkeling van Nieuw-Guinea Ontploffing aan de grens Pools schip in moeilijkheden VRIJE ZEEUW De eerste dag van de tweede fase der actie tot bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea, welke zondag, op „heldendag" werd in gezet, is kalm verlopen, en de situatie in Djakarta is rustig ge weest. Het centrum van de viering van „heldendag" was de Dja- kartaclub, de vroegere Neder landse sociëteit de „Harmonie", waar redevoeringen werden ge houden door de minister voor oud-strijders aangelegenheden Chairul Saleh, en andere politieke leiders. De bijeenkomst in de Djakarta-club nam een resolutie aan, waarin de Verenigde Naties worden uitgenodigd Nederland als „agressor" te veroordelen en tevens de onmiddellijke over dracht van West-Irian aan Indo nesië wordt geëist. Zondagavond maakte radio- Indonesië bekend, dat vice-pre- mier mr. Hardi aan een delega tie van het comité voor de be vrijding van West-Irian had mee gedeeld, dat de campagne was gericht tegen de Nederlandse ko loniale politiek, en niet tegen de Nederlandse onderdanen. In een door hem op Lombok, een der Kleine Soenda-eilanden, gehouden redevoering, heeft president Soekarno gezegd, dat „liet voor Indonesië niet nodig is om West-Irian iaan te vallen". „Wat wij moeten doen, is een einde maken aan alle handels betrekkingen met de Neder landers, daar op die manier de positie van Nederland zal wor den verzwakt". De president betoogde, dat de plaats van de strijd om West- Irian niet de Verenigde Naties of Washington is, doch Indonesië". Hij wekte de bevolking van In donesië op tot eenheid, „omdat alleen door eenheid wij in staat zullen zijn de republiek te verde digen en West-Irian te bevrijden". IN VERSCHILLENDE PLAATSEN OPTREDEN TEGEN SLAGZINNEN - ARTISTEN. De politie in Bandung heeft zondagavond 42 personen aange houden, die waren betrapt op het schilderen van slagzinnen op de muren van Nederlandse gebou wen. De daders moesten dezelfde avond nog de muren weer schoonmaken. Volgens uit Bandung ontvan gen berichten namen de autori teiten daar strenge maatregelen tegen het bekladden van muren, dat zij als vandalisme bestempe len. Tevens waren de maatrege len bedoeld om ongewenste ge beurtenissen te voorkomen. De gearresteerden waren geen lid van het comité van actie voor de bevrijdina van Nieuw-Guinea. Ook in Medan werden verschei dene personen wegens het be kladden van muren van Neder landse gebouwen aangehouden. De militaire commandant van Oost-Java, kolonel Sarbini heeft in verband met de Nieuw-Guinea- campagne een verklaring doen uitgaan, waarin hij zeide„Het is onze plicht om de veiligheid van de eigendommen van buitenland se inwoners van de republiek In donesië te waarborgen." De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de staatssecretaris van Sociale Za ken, waarbij toestemming wordt gegeven voor overwerk in brood bakkerijen, waarin tevens koek, banket, chocolade of suikerwer ken worden vervaardigd, in de perioden van 18 november tot en met 4 december en van 16 dec. tot en met 23 dec. alsmede op 30 dec. Het overwerk mag maxi maal 2 uren per dag en 12 uren per week duren. Be regering heeft bij de Twee de Kamer een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de begro ting van het landbouwegalisatie- fonds vqor 1956, waarin de uitga ven in totaal 1.172.903.300,— gul den hoger worden gesteld dan in de oorspronkelijke goedgekeurde begroting. In dit bedrag is begrepen het geaccumuleerde nadelige saldo van de dienstjaren 1949 tot en met 1955 ten bedrage van 1-095.598.400 gulden, zodat de in de oorspron kelijke begroting geraamde uit gaven voor 1956 zelf worden ver hoogd met 77.304.900 gulden. Aan gezien het thans geraamde totaal der inkomsten over 1956 ten op zichte van de oorspronkelijke be. groting een verhoging aangeeft van 2.888.800 gulden komt het nadelige saldo voor 1956 zelf thans 74.416-100 gulden hoger uit dan oorspronkelijk werd ge raamd. De voornaamste factoren van deze verhoging zijn de garantie uitkering op melk ten gevolge van de lagere gemiddelde op brengst van alle melk: 31.000.000 gulden, de toelage op de con- sumptiemelk als gevolg van de verhogingen van de verreken- prijs voor consumptiemelk en van de melkkostprijs, te hoog ge calculeerde boteropbrengst 30.300.000 gulden, de garantie uitkering op traan door de on- gustige uitkomst van het vangst seizoen 1955/56: 7-700.000 en het nadelig saldo op aardappelmeel: 7.500.000 gulden. De 2500 ton pootaardappelen, die in het begin van dit jaar in opdracht van de Nederlandse re gering naar Hongarije zijn ge zonden om de Hongaarse boeren te belpen, zijn in Hongarije ver werkt door de industrie en voor veevoedder gebruikt. De kosten van deze zending blijken thans rond 650-000 gulden te hebben bedragen. De regering heeft bij de Twee de Kamer een wetsontwerp inge diend, waarbij deze 650.000 gul den worden gebracht op de be groting van landbouw, visserij en voedselvoorziening voor dit jaar. In de toelichting brengt minis ter Mansholt in herinnering, dat de Hongaarse autoriteiten de zen ding destijds hebben geweigerd, omdat de aardappelen zouden zijn aangetast door het z.g. aardappel aaltje. Een Deense deskundige, en de Oostenrijkse en de Neder landse plantenziektenkundige diensten hebben vastgesteld, dat hiervan geen sprake was, aldus de minister. Niettemin zijn de aardappelen niet gebruikt voor de doeleinden waarvoor ze waren bestemd. Via de Ver. Naties heeft de Neder landse regering protest aangete kend tegen de houding van de Hongaarse autoriteiten. ITALIË WOENSDAG 13 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.35 Amus. muziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.10 Hoorspel; 12.05 Gram.; 12.15 Tenor en pia no; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Lichte muz.; 12.53 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Amus. muziek; 13.50 Gram.; 15.00 Jeugdorkest; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Muz. caus.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Gram.; 17.50 Lichte muz.; 18.15 Spectrum van het Chr. organisa tieleven; 18.30 Mannenkoor; 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af; 19.15 Gram.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest; 21.20 Causerie; 21.40 Geestelijke liederen; 22.10 Reportage; 22.25 Gram.; 22.35 Amus. muz.; 23.00 Nieuws; 23.15 Zaalsportuitsla gen; 23.20 Gram.; 23.55 Dagslui ting. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws, 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Schoolradio; 10.20 Gram.; 11.00 Gevar. progr.; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellings agenda; 13.20 Dansmuz.; 13.50 Medische kroniek; 14.00 Piano recital; 14.30 Voor de jeugd; 16.30 Gram.; 17.30 Orgelspel; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.20 Lichte muz.; 18.50 Act.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Toespraak; 19.25 Varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Comm.; 20.15 Cabaret; 21.10 Hoorspel; 21.50 Lichte mu ziek; 22.15 Zoneschaaktoernooi; 22.20 Cellorecital; 22.45 Het Del taplan; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.; 23.50 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL (VL.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Kamermuz.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 So listenconcours; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Volks zang; 20.00 Veronika, operette. 22.00 Nieuws; 22.11 Kamermuz.; 22.55 Nieuws. \NNO 17S5 De Italiaanse politie en brandweer, uitgerust met motor boten en amfibievaartuigen, de den zondagavond bij het licht van fakkels hun uiterste best om het water van de Po, dat sterk gestegen is en dat de be volking van de Po-Delta be dreigt, in bedwang te houden. Eerder op de dag waren de dijken reeds op drie plaatsen doorgebroken. Minstens 150 mensen moesten geëvacueerd worden. In Venetië stonden vele straten blank. De conferentie van de F. A. O. Met de toelating van Ghana, Malakka en Polen als leden der organisatie is de eerste fase van de negende conferentie van de F.A.O. (voedsel en landbouwor ganisatie der Verenigde Naties) geëindigd. Tijdens het eerste gedeelte der conferentie zijn voorts de begrotingsvoorstellen bestu deerd. Ook met betrekking tot dit onderwerp bleken er twee stromingen te bestaan, de min der ontwikkelde landen spraken zich uit voor de verhoging der begroting van 6,8 miljoen dol lar voor 1957 tot 8,6 miljoen dol lar voor 1958 en 8,8 miljoen dol lar voor 1959, die door de direc teur-generaal der F.A.O. is voor gesteld, maar er was ook een groep landen, die terughoudend of zelfs afwijzend tegenover dit voorstel stond. Paus Pius XII heeft in een toespraak tot afgevaardigden naar de jaarvergadering van de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties gezegd dat de koopkracht van de landbou wer langzaamaan vermindert en dat in de landbouw de toestand steeds meer precair wordt waar van het „ongelukkige" gevolg is dat de ontvolking van het plat teland vooral in Europa toe neemt waardoor nieuwe maat schappelijke en godsdienstige problemen worden geschapen. Deze stand van zaken veront rust ons, aldus de Paus, omdat zij een bedreiging vormt voor een talrijke, moedige en ver dienstelijke bevolkingsgroep, wier eigenschappen van stabili teit en trouw aan degoede tra dities meer dan ooit nodig zijn voor het in evenwicht houden van een zich snel ontwikkelende maatschappij. ENGELAND meldt het blad. De „Daily Ex press" schrijft dat de bouw van vier schepen, die speciaal zijn ontworpen voor het lanceren van geleide projectielen en van drie kruisers van 9.500 ton elk zal worden voortgezet. DENEMARKEN De „Daily Express" meldt dat de Britse regering opdracht heeft gegeven het bewapenings programma van de marine dras tisch te besnoeien. Volgens het blad zal de order voor de bouw van zeven fregat ten geannuleerd worden. Voorts zou de verbouwing van 45 on derzeeboot jagers, die in de tweede wereldoorlog gebouwd zijn, worden stopgezet. Vier dwergduikboten, waarvan er drie kortgeleden zijn gebouwd, zouden opgelegd worden. En tenslotte zal het plan tot ver bouwing van het vliegdekschip „Warrior" herzien worden, zo door BRUNO J. VAN LHEENKE. 18) Nadruk verboden. Dit was inderdaad een punt, waaraan ik zo gauw niet ge dacht had. Een bevredigende op lossing kon ik hiervoor niet vin den. En toch... Had ik niet direct een wantrouwen tegen dat dik kerdje opgevat? Was dat intuï tie? En bedroog die intuïtie mij Met deze en vele andere pro blemen hielden wij ons tijdens het ontbijt bezig. De stemming was natuurlijk gedrukt. Het ge sprek kwam steeds weer terug op de diefstal van de O.M.M. en het was, alsof het een aldoor hopelozer zaak werd. Er was één spoor: de dikkerd. Maar... waar was de dikkerd? En als dat spoor eens een fout spoor zou blijken te zijn, als de dikke eens een onschuldige dikkerd, die zo maar dik was, zonder meer, en door het leven strom pelde zonder zorgen of met zorg- jes die ons helemaal niet aan gingen en die met de O.M.M. en derzelver diefstal niets uitstaande hadden? Dan was het helemaal zoeken naar een speld in de zo beroemd geworden hooiberg, waarbij dan nog kwam, dat wij j niet eens wisten hoe deze spe ciale speld er uit zag. Ja, het was wél hopeloos!... Ook bij de politie, waar wij de zaak natuurlijk aangaven, kon men ons niet al te veel hoop geyen. Ik moest alles vertellen over die O.M.M. uiteraard on der verzekering van strikte ge heimhouding en was daar wel een uurtje zoet mee. „Of ik een vermoeden had, dat een bepaalde natie, of een be paalde groep van mensen, be lang stelde in deze voor zekere mensen zo geduchte machine?" „Neen, ik had er geen flauwe notie van. Maar gezien het feit, dat alleen de O.M.M. was gesto len en men daar dus waarschijn lijk express voor was gekomen, leek er mij toch weinig anders op te zitten, dan om die verkla ring van „een bepaalde groep mensen, die belangstelling koes terden voor de uitvinding, maar als vaststaand punt van uitgang aan te nemen." Feiten moest men hebben. „Dat men ze zoeke", zei ik. Men kwam zoeken. Haast de hele dag waren er politiemensen in huis aan het rondscharrelen, maar resultaten werden er niet bereikt, althans, niet dat ik er van hoorde. De volgende dag om tien uur stond de eerste politieman al weer op de stoep, hij werd door nog drie mensen gevolgd. „Toe stand in ogenschouw nemen" was, naar het ons toescheen bij de politie een uiterst veelvuldig voorkomende bezigheid; maar wij maakten er ons al niet meer druk om. De mensen deden im mers hun plicht? HOOFDSTUK VIII. Met Ivonne kon ik beter op schieten dan ik had durven ver wachten. Het bleek een meisje te zijn met een eigen willetje, maar vooral een meisje waar pit in zat. Zij maakte op mij een veel diepere indruk dan Palma, ook al was zij niet zo stormach tig als de laatste. Ivonne had een eigen mening over vele zaken; haar uitspraken over verschillen de dingen waren nogal cru, iets, dat bij de moderne meisjes al zó veelvuldig voorkomt, dat het niet eens meer zo erg opvallend is. Maar bij haar viel het mij wel op, omdat ik dat van zulk een intelligent meisje, dat de leeftijd van bakvis toch al wel achter de rug had zij was drie en twin tig- jaar niet verwachtte. Toen de eerste schrik van dief stal verdwenen was, wist Ivonne mij in zoverre weer op te beu ren, dat ik de toekomst niet meer zo somber inzag en ook weer kon lachen. Het speet mij dan ook danig, toen zij mij, de tweede dag dat ik in het huis van haar groot ouders logeerde, kwam vertellen, dat zij naar het zuiden ging. „Nu direct al?" vroeg ik ver baasd. „Mmm... Ik ga inderdaad van avond nog met het vliegtuig", antwoordde zij. „Een vriendin van mij logeert in Monte Carlo, en ik heb er geen idee van hoe lang zij daar blijft. Zo woont niet in Frankrijk en ik zie haar dus niet zo erg veel; natuurlijk wil ik niet het risico lopen haar niet eens te zien nu zij toevallig in het land is." „Nee, natuurlijk niet," zei ik. Mijn stem scheen nogal teleur gesteld te klinken. Ivonne lachte mij bemoedigend toe en zei: „Wij zullen elkaar gerust nog wel weer eens zien, denk je ook niet?" „Wie weet," zuchtte ik, „maar voorlopig ziet het er naar uit, dat het lot mij plotseling wel zeer ongunstig gestemd is ge worden." Vijf minuten nadat Ivonne de kamer uit was gegaan, werd mij door een dienstmeisje een brief van dr. Tuimelaar gebracht, en nu bleek, dat het lot 't óók niet meer op mijn oude vriend begre pen had. Want behalve dat dr. Tuime laar schreef, dat de O.M.M. in zijn huidige constructie hoogst waarschijnlijk activerend werkte op bepaalde hormonen, en dat dus bestraling met de O.M.M. wel degelijk van invloed kon zijn op het liefdesleven van de mens zij het dan van voorbijgaande aard behalve dat nieuws, dat mij ondanks alles even deed grin niken, kreeg ik uit die brief het nieuwtje van de dag; dr. Tuime laar schreef mij, dat er bij hem ingebroken was. Niets van de gewone spullen gestolen, maar wel alle aantekeningen betref fende de O.M.M.! Veel van wat er gebeurde en wat direct of in direct met de zaak O.M.M. te maken had, gebeurde zonder dat ik het wist en werd mij pas later verteld. Nu echter weet ik dat alles wél en ik kan de geschiede nis dan ook in de juiste volg orde vertellen. (Wordt vervolgd.) De Deense radio heeft gemeld, dat de sleepboot „Jason" zich uit de Deense vissersplaats Fre- derikshaven op weg heeft bege ven naar het Nederlandse mo torschip „Bellatrix" uit Delfzijl, metende 281 brt., dat omstreeks kwart voor zeven maandagmor gen bij de kust van het eiland Laesö aan de grond gelopen is. De kapitein van de „Bellatrix" heeft maandagochtend, nadat het schip in zwaar weer bij het eiland Lalso in het Kattegat aan de grond was gelopen, om onmiddellijke assistentie ver zocht. Behalve het bergingsvaar tuig „Jason" heeft ook een Zweedse mijnenveger, die zich in de nabijheid bevond koers naar het schip gezet. De „Bella trix" heeft 300 ton Engelse steenkool aan boord. De „Bellatrix" op weg van Engeland naar de Oostzee, is niet, zoals eerder gemeld, ge strand bij het eiland Laesö in het Kattegat, maar aan de westkust van Jutland in de Tannisbaai van Uggerby. De po sities van het schip wordt ern stig geacht, een groot vissers vaartuig uit Hirthals is ter assi stentie onderweg. De sleepboot uit Frederiksha- ven kon de plaats van het schip niet bereiken. Een krachtiger bergingsvaartuig is daarom uit Kalundborg (Seeland) vertrok ken. De toestand van de beman ning wordt als veilig beschouwd. INDONESIË ruim 6.000 ton metende Poolse schip „Karpaty" voor de Alge rijnse kust in moeilijkheden verkeert. De machines van het schip zouden defect zijn ge raakt. Het heeft gevraagd om assistentie van een sleepboot om naar Bone in Oost-Algerië ge sleept te worden. NIEUW-ZEELAND Op het noordelijke eiland van Nieuw-Zeeland heeft een brand gewoed in de militaire leger plaats te Waiouru die een scha de heeft veroorzaakt van onge veer 500.000 pond sterling (5 mil joen gulden). Dit is de vierde brand in de legerplaats geduren de de afgelopen 12 maanden. Men vermoedt, dat een brand stichter aan het werk geweest is. AUSTRALIË De Indonesische minister voor oud-strijders aangelegenheden, Chairul Saleh, heeft in een toe spraak voor het legioen van oud strijders ter gelegenheid van „heldendag" betoogd, dat Noord- Borneo de basis is van subver sieve operaties, van waaruit bui tenlanders trachten in ons land verwaring te stichten door het smokkelen van valse bankbiljet ten in Indonesië. De minister wekte de oud-strijders op om hun vroegere kracht en eenheid te herwinnen en klaar te staan om toe te treden tot een brigade van stoottroepen, die naar de grensgebieden tussen Brits Noord-Borneo en Indonesisch Borneo moeten worden gezon den. Een dergelijke brigade van stoottroepen zou uitsluitend moeten dienen om vanuit Noord-Borneo georganiseerde subversieve activiteit te verhin deren, en in het geheel niet voor een aanval op het Britse gebied, aldus minister Chairul Saleh. EGYPTE Vandaag zullen in Canberra besprekingen worden gevoerd tussen minister Helders en Australische regeringsautoritei ten over plannen voor het hand haven van Westelijk Nieuw-Gui nea als Nederlands gebied, aldus meldt Reuter. Minister Helders heeft maan dag in Canberra een aantal of ficiële bezoeken afgelegd. De besprekingen van heden hebben tot doel een gezamenlij ke basis te leggen voor de ont wikkeling van Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea. Het overleg wordt als zeer belangrijk beschouwd, nu Indonesië zijn aanspraken op het gebied heeft hernieuwd. IERLAND Maandagmorgen zijn bij een ontploffing, die een huis aan de Ierse grens verwoest heeft, min stens 5 personen om het leven gekomen. Men vermoedt, dat een zesde slachtoffer nog onder het puin ligt. Tussen de resten zijn zes machinegeweren gevon den. Het huis ligt op het grondge bied van de Ierse republiek, niet ver van Newry in Noord-Ierland, waar onlangs leden van het bui ten de wet gestelde Ierse repu blikeinse leger aanslagen ge pleegd hebben. De politie meent, dat een bom in het huis per on geluk is ontploft. VER. STATEN Egypte vraagt Japanse technische hulp Een Egyptische technische in spectiemissie, die in Japan ver toeft, heeft de Japanse staalin dustrie verzocht 41 staaltechnici en geoefende arbeiders naar Egypte te zenden om te helpen bij de exploitatie van een ijzer en staalbedrijf, dat thans in Egypte wordt gebouwd. De lei der der inspectiemissie, kolonel Samir Helmi, die dit bekend maakte, verklaarde, dat zijn missie tot de overtuiging is ge komen, dat de Japanse techno logie op een wereldpeil staat en dat Japan goed met andere lan den zal kunnen mededingen bij de inschrijvingen, die Egypte binnenkort zal houden voor de bouw van de stuwdam van As- soean. Scherpe kritiek op koning Hoessein De Egyptische pers en radio, die een hevige campagne tegen Hoessein van Jordanië voeren, hebben de monarch maandag een „verrader" genoemd. „De Arabieren weten thans, dat ko ning Hoessein geheime onder handelingen met Israël heeft gevoerd met het doel een einde te maken aan de Palestijnse kwestie", aldus schrijft het se- mi-officiële blad „Al Gomhoe- ria", dat vervolgt„Koning Hoessein heeft het pad gekozen, dat leidt naar verraad en on derworpenheid aan het imperia lisme. Geen enkele koning heeft ooit zulke zeldzame gelegenhe den laten voorbijgaan om deel te nemen aan de Arabische na tionalistische beweging". ALGERIË Het A.N.P. heeft een door Ra dio-Algiers uitgezonden bericht opgevangen volgens hetwelk het Stevenson wenst herziening van militaire en buitenlandse politiek Adlai Stevenson, de voormali ge democratische kandidaat voor het Amerikaanse president schap, heeft zondagavond in een televisie-uitzending te Cam bridge in de staat Massachu setts verklaard, dat de militaire en buitenlandse politiek en de maatschappelijke ontwikkeling van de Ver. Staten herzien moe ten worden, opdat Amerika het hoofd kan bieden aan de Russi sche concurrentie. Reorganisatie van het mili taire apparaat wordt steeds noodzakelijker en is een „gewel dige onderneming", waaraan tot dusver weinig is gedaan. Naar aanleiding van de Rus sische vooruitgang op het ge bied van onderwijs en weten schap zei hij„Wij kunnen be ter de staartvinnen van onze grote auto's afhalen en het geld voor het onderwijs besteden. Men heeft mij verteld, dat wij in meer dan de helft van de middelbare scholen in ons land geen natuurkunde onderwijzen, omdat wij de leraren niet heb ben". De Noordatlantische verdrags organisatie moet nieuw leven worden ingeblazen, aldus Ste venson. DUITSLAND Socialisten behalen absolute meerderheid in Hamburg De sociaal-democraten hebben bij de verkiezingen voor een nieuw parlement in de West- duitse deelstaat Hamburg een absolute meerderheid behaald. Zij kregen 53,9 procent van de stemmen. In 1953 was dit 45,2 procent en bij de bondsdagver kiezingen van 15 september van dit jaar 45,8 procent. De zetelverdeling in het Ham- burgse parlement wordt als volgtsociaal-democraten 68, C.D.U. 41 en vrije dem. partij 11. In het oude parlement hadden de socialisten 58 zetels en het Hamburgse blok, bestaande uit C.D.U., F.D.P. (vrije democrati sche partij) en D.P. (Duitse par tij) 62 zetels. De percentages waren toenHamburgse blok 50, S.P.D. 45,2, communisten 3,2 en overigen 1,6 procent.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5