UIT DE PROVINCIE üssststAss. I Eric de Noorman - De ontembare De lagere en middelbare ambtenaren Terneuzense gemeentebegroting 1958 niet sluitend SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT GOES VOOR HET EERST IN DE AETHER CAW's Schoolvulpen DEN BOER TERNEUZEN. AGENDA 15.000ste inwoner nog dit jaar verwacht SLUIS. SLUISKIL IJZENDIJKE- VAN ONZE ADVERTEERDERS Wen If gedurende de maand oktober. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 242 292.414 Geschut afvaart 234 271.773 Gelost of geladen te: Temeuzen Sluiskil Sas van Gent 19 16 6 37.026 32.601 8.148 Ton 480.481 215.862 Ton 475.744 216.536 binnenvaart Opvaart. Aantal Stoom- en motorschepen 1429 Sleepschepen 268 Afvaart. Aantal Stoom- en motorschepen 11424 Sleepschepen 263 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 184 72.644 Sluiskil 228 124.967 Sas van Gent 368 113.849 benoemingen bij polders en waterschappen Tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Bontepolder is benoemd de heer J. Walhout te Terneuzen en tot gezworene van de Hellegatpolder de heer J. P. J. Claessens te Hontenisse. Tot dijkgraaf van de Klein- Cambronpolder werd de heer F. G. M. J. Morres te Vogelwaar de benoemd. Verder werden benoemd tot be stuurslid van het waterschap Nol-Koude-en-Loven de heer F. G. Tollenaar te Hoek, tot voorzitter van het waterschap Stoppeldijk c.a. de heer W. P. J. Staal te Vogelwaarde; tot be stuurslid van het waterschap Stoppeldijk c.a. de heer L. J.van Esbroeck te Vogelwaarde; tot dijkgraaf van de polder Pape schor de heer G. H. E. M. van Waes te Westdorpe; tot plaats vervanger van de dijkgraaf van de Philippinepolder de heer A. A. Goethals te Sas van Gent; tot gezworene van de Prosper- polder (Nederlands gedeelte), de heer J. F. M. Smet te Clinge en tot dijkgraaf van de polder Nieuw-Westenrijk, de heer P Haak te Hoek. TELEVISIESTEUNZENDER De televisiesteunzender te Goes is gisteravond, voor een proefuitzending, voor het eerst in de aether geweest. Tijdens het VARA-televisieprogramma, dat gisteravond werd uitgezonden, werden de Zeeuwse kijkers, hier op attent gemaakt. Zij werden eerst naar kanaal zes verwezen, maar deze vergissing werd al spoedig hersteld: het moest ka naal zeven zijn. Het beeld, dat van Bussum door middel van straalverbindin gen via Lopik, Loon op Zand en Roosendaal Goes bereikte, is, vol gens het getuigenis van een aan tal radiohandelaren, prima ont vangen. Wel had men er de in druk, dat de antennes te Goes te groot zijn. Een der handelaren wil daarom met kleinere anten nes gaan experimenteren. Het is de bedoeling de steun- zender Goes begin december offi cieel in gebruik te nemen. 14 kar. gouden pen, onbeperkte garantie ƒ5,95 en ƒ6,95. Nieuwediepstraat 36, Terneuzen jaar bevordering tot schrijver A van en na zeven jaar tot hoofdschi ij- De schaal van hoofdcom met één en die van zou trale van hebben maandag De Algemene Centrale Overheidspersoneel (A.C.O.P.)ver. S hoofdcommies A met twee perl.- Overheidspersoneel dieken moeten worden verleng - ulae- te 's-Graven- De voorstellen bevatten verder gering ter zake van dege£e voorstellen met betrekking positie der lagere en middelbare ambtenaren-werklieden ambtenaren. zijn niet ingang van 1 aug. 1.1. ge- mededelin^n ^edaarje over de I De am SS weikef de centrales ^febben I dere voorstellen fntahet Hij herinnerde er- leg op 26 juli 1.1. aan ae oiue 5n in september d.a.v. in behan-1 september is daarop^overlegd^m sen S genor^n De central^ heb- aanwezigheid van de ministers KngeTracht ook iets te be- Struycken en Suurhoff. reiken en bepaalde suggesties ge- nersonnferentie waarop Verbeterde agenda gemeente raad. De tegen donderdag bijeenge roepen raad der gemeente Ter neuzen krijgt die avond de vol gende punten te behandelen Beëdiging van het nieuw-be- noemde lid van de raad, de heer C. J. Compiet. Vaststelling notulen vergade ring van 29 oktober 1957. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van de percelen Javastraat 21 en Ka zernestraat 36. Idem inzake een krediet-over eenkomst van 200.000,met de N.V. Nederlandsche Midden- standsbank. Idem tot het vaststellen van de begroting van het woningbe drijf, het grondbedrijf, de dienst van maatschappelijke zorg en die van de gemeente voor het jaar 1958. Vele Belgen in de stad. De viering van Wapenstilstand dag door de Belgen op 11 nov. heeft, evenals vorige jaren, tot gevolg gehad dat gisteren hon derden Belgische auto's Terneu zen zijn komen binnenvallen. Het was een vreedzame invasie, waar van vooral de middenstand heeft geprofiteerd. De grootste drukte begon des middags en werd, na dat de stroom van komende auto's was geluwd, onmiddellijk gevolgd door de terugkeer van de eerste Belgische auto's. Christel. Jongemannen Verbond Ring „Oost Zeeuws-Vlaanderen" In het Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan vond j.l. zaterdag een bijeenkomst plaats van de Ring „Oost Zeeuws-Vlaanderen' van het Christel. Jongemannen Verbond, teneinde de toekomst van het C.J.M.V. onder de ogen te zien, want ook de bestedings beperking zal haar invloed doen gelden op het werk van deze lan delijke organisatie. Dit probleem, hoe groot het ook voor het Ver bond mag zijn, moedig tegemoet te treden en niet bij de pakken neer te zitten, was het resultaat - van de besprekingen, die volgden 'op de door de heren De Leeuw en Kusee uit Zaamslag gehouden inleidingen. De heer De Leeuw belichtte de verdieping en de uitbouw van het bondswerk, waarbij hij wees op de industrialisatie van ons land, die ook haar invloed doet gelden op het geestelijk leven van de tegenwoordige jeugd. Dit jonge leven, de toekomst van ons land, in goede banen te leiden, zal de veelomvattende taak zijn van het C.J.M.V., waar voor alle krachten dienen te wor den ingespannen. De heer Kusee besprak de financiële toestand van het Ver bond in verband met de vermin dering van de Rijkssubsidie met een bedrag van ƒ25.000. Indien het Verbond dit bedrag zal moe ten missen, zal het bondswerk, dat door de steeds hogere uitga ven en de waardedaling van de munteenheid toch reeds zorgen baart, in sterke mate moeten be perkt worden en juist nu het DINSDAG 12 NOVEMBER. AXEL: 8 uur: Muziek- en To neelavond „Concordia". WOENSDAG 13 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Carnaval in Wenen". Hotel „Centraal": Grote Vogelshow. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Liefderoes", In de donderdagavond te houden vergadering van de gemeente raad zal de gemeentebegroting voor het jaar 1958 in behande ling komen. Zoals gebruikelijk gaat aan deze begroting, die een lijvig boek deel vormt, vooraf een algemene inleiding van het college *an en W., welke wij hieronder laten volgen. jeugdprobleem een sterkere ont plooiing van het jeugdwerk eist. Daarom is het noodzakelijk dat zowel leden als zij, die het werk van het C.J.M.V. steunen, bereid zullen zijn die vermindering van de Rijkssubsidie op te vangen door een verhoogde contributie, terwijl van de jongensclubs ge vraagd zal worden een steunac- tie te ontwikkelen. Indien eendrachtig de schou ders worden gezet aan de uit bouw van het werk onder de jeugd van Nederland en het bondswerk op volle toeren zal kunnen blijven draaien, zal dit leiden tot een zegen van ons va derland. Op beide inleidingen volgde n geanimeerde discussie, waarna met het zingen van het bondslied en het uitspreken van het dank gebed door de Ringvoorzitter de heer J. L. Hamelink deze bijeen komst werd gesloten. Opbrengst kollekte. De collecte ten bate van het Nederlandse Oorlogsgravenco- mité heeft te Sluis ƒ21,52 opge bracht. B „De bestedingsbeperking, en de onmogelijkheid tot kapitaal aantrekking hebben hun stempel op deze begroting gedrukt. Er is geen enkele uitbreiding aan bepaalde onderdelen ge geven kunnen worden, niettegen staande de voortgaande groei van de gemeente. Dat in vergelijking met 1957 deze begroting een wel ongun stig beeld geeft, komt door: a. de loonronden; b. verhoging materialenprij- zen; c. verhoging rentelast; van Bij de behandeling van de salaris werd medegedeeld, dat d^imnis- ;ssen w» voor u... ij-- - *■*- „f r>e ter worden afgewezen, deels om dere ambtenaren ^slt'efn e l andere dan financiële redenen en meerderheid de anderdeels, omdat er geen geld deelnemende ce"£ales f was. Wat echter Overleg werd SirST om wat er wei als genoemd, zo stellen de centrales, om hetg^n er niet in werd was dat m wezen niet. geconcretiseerd. De Tweede Ka mer heeft op 1 februari 1.1. met 76 tegen 57 stemmen het rege ringsvoorstel om de salarissen der topfunctionarissen te verho gen aanvaard. Nagenoeg alle sprekers hebben toen te kennen gegeven, dat er ook iets voor de lagere en middelbare ambtenaren moest worden gedaan. De A.C.O.P-, de R.K. Centrale en de Christelijke Centrale heb ben op 21 februari 1.1. hun bo venbedoelde voorstellen bij de voorzitter van het Overleg inge diend. De Centrales gingen bij deze voorstellen ervan uit, dat er, ge zien de economische situatie van ons land, geen algemene salaris verhoging moest worden ge vraagd. Aansluiting was gezocht bn het rapport van de commissie van loondeskundigen waarin ge wezen was op een aantal bezwa ren in het beloningsstelsel. Voorts ging men ervan uit, dat speciaal ten aanzien van lager en middelbaar personeel voorzienin gen gewenst waren. De voorstellen hielden het vol gende in: invoering van leeftijds ionen voor de ambtenaren °P weekloon; verkorting met 1 tot 6 jaar van de schaalduur (door en/of vergroting der periodieke verhogingen door jaarlijkse. Dit zou ook moeten gelden b-v. voor het politie- en brandweer personeel. De voorstellen beoogden voorts .doorloop van groet» 1 (onge schoolden) naar groep 2; verho ging van de maxima der groe pen 2 en 3, met resp. twee en drie cent en voor de loongroepen, waarin ambtenaren op weekloon zijn ingedeeld, invoer van werk- classificatie en merit-rating, voorts compensatie bij eventuele niet invoering. De voorstellen wilden een her ziening der schrijverscarrière in deze zin, dat het maximum na twee jaar wordt bereikt» na vier Er werd eenvoudig gezegd: Wij kunnen er niet op ingaan. Opgemerkt werd, dat de span ningen, welke de regering wa ren voorspeld, sindsdien nog versterkt zijn door ministe rieel goedgekeurde verhogin gen in bepaalde bedrijfstakken. Mede in verband met het ant woord van minister Struycken op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Zanden over de beëindiging van het Overleg, menen de Centrales, dat als er iets ge beurt in het bedrijfsleven ook gepraat kan worden over door voering van verbeteringen voor de rijksambtenaren. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 11 november GROENTEN Per 100 stuks: Sla 3ƒ4; Kcissla 7,3010,10. Per stuk: Bloemkool 2254 ct, afw. 1035; Knolselderij 4—8 ct. Per bos: Peen 1018 ct. Per kg in oenten: Andijvie 7 21 ct; Princesse bonen 76 ct; Ro de kool 8—11 ct; Savoye kool 7— 9 ct; Witte kool 3—7 ct; Breek- peen 9 ct; Waspeen 10 ct; Prei 1020 ct; i Tomaten 2249 ct; Uien I 12—17 ct, II 4 ct; Witlof I 57—61 ct, II 45—52 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg in guldens: Alpha 12,70—13,30. FRUIT Per 100 kg in guldens: Appe len kroet ƒ30—ƒ50; Zoete appe len 48. Wild-prijskaarting In hotel Meert waren niet min der dan 94 kaartliefhebbers bij eengekomen om te trachten de grote gewaarborgde wild-prijzen in de wacht te slepen. Niet en kel uit Sluiskil, doch ook uit de omliggende plaatsen waren ver woede prijskaarters opgekomen. De hoofdprijs werd gewonnen door een Axels-Sluiskils koppel. De meeste wildprijzen gingen echter naar Sas van Gent. Ook de uit München afkomstige en hier tijdelijk tewerkgestelde Duitser de heer S. Pfister, wist zich ondanks taalmoeilijkheden onder de winnaars te scharen. De uitslag: 1. F. Smolenaers te Axel en M. van Ham te Sluiskil; 2. E. Kaas te Sas van Gent en W. Goethals te Sluiskil; 3. D. San- drini te Axel en A. Lammers te Sas van Gent; 4. G. Wullems en mevr. Beaart te Sluiskil; 5. F. Dieleman te Axel en M. Ma theeuwsen te Sas van Gent; 6. O. Obrie te Sas van Gent en F Mollet te Sluiskil; 7. S. Pfister te München en J. van Aerde te Sluiskil. Extra prijs: 1. R. de Graeve en L. Smolenaars2. H. v. Dam me en M. Stockman, allen te Sluiskil. Gouden bruiloft. Zaterdag 9 november vierde het echtpaar Camiel de Jaeger en Clementina Naeijaert hun 50-jarig huwelijksfeest. Des mor gens om half elf had in de Katholieke kerk een plechtige Mis uit dankbaarheid plaats waarvoor de jubilarissen met fa milie door bruidjes vanaf hun woning naar de kerk werden be geleid. Camiel is 71 jaar en Cle mentina 69 jaar oud. Uit het hu welijk werden 17 kinderen gebo ren waarvan er nu nog 13 in leven zijn. In het grootbrengen van hun kinderen hebben zij veel armoede gekend. Na hun huwelijk hebben zi; zich gevestigd onder de gemeen te Hoofdplaat waar hij eerst eni ge jaren in de grote werken heeft gearbeid en schepen ge lost, waarna hij als arbeider bi; de boer ging werken. Hij woont thans 24 jaar te IJzendijke. Beiden genieten nog een uit stekende gezondheid en moeder Clementina wipt nog iedere morgen om vijf uur uit bed om d. verhoging onderwijsuitga ven, met name voor het technisch onderwijs, mid delbaar- en voorbereidend hoger onderwijs en e. maatschappelijke zorg. Daar blijkens rondschrijven van het ministerie dd. 13 mei 1957 de gemeenten mede deel moeten nemen in de bestedings beperking, heeft de regering het nodig gevonden de inkomsten van de gemeente te bevriezen. De uitkeringen zijn in vergelij king met 1957 slechts met 2 verhoogd. Het is uw college duidelijk, dat ook na de hiervoren geschetste scherpe ramingen der uitgaven, geen sluitende begroting is te verkrijgen. Wij verhelen ons niet, dat de begrotingspositie, speciaal van onze gemeente, voor 1958 wel zeer somber is. Onze hoqp is nog gesteld op de subjectieve bij drage. De regering kan een ge meente in opbloei niet zonder middelen laten. Zonder deze sub jectieve bijdrage kan van een behoorlijk beheer geen sprake zijn. De opbloei van onze gemeente gaat sedert de bevrijding regel matig voort. De activiteit in de haven is bemoedigend, niettegen staande er van rijkswege nog geen merkbare voortgang ge maakt wordt met de N.V. Haven Terneuzen. De Cokesfabriek, die dit jaar weer aanmerkelijk uitgebreid werd, heeft hierin zeker een aan deel. Aangestipt moet hierbij wor den, dat door de onmogelijkheid van kapitaal-investeringen ook voorlopige voorzieningen voor haveninstallaties niet konden getroffen worden. Met de bouw van een kantoor- Plannen op energiegebied Prof. Blagonravof, een van de voornaamste geleerden van het Russische program voor de lan cering van aard satellieten, heeft maandag meegedeeld, dat de Russen werken aan een project voor de directe omzetting van licht en warmte in elektrisch ver mogen. Hij verklaarde voorts tegenover het persbureau Tass, dat er vor deringen op het gebied van de automatie worden gemaakt. Zo zal er in de naaste toekomst een begin worden gemaakt met de vervaardiging van automatische apparaten op industriële schaal haar vier zonen te verzorgen, voor zij naar hun werk gaan. Zij hebben 27 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen. De buren hadden voor een pas sende erepoort gezorgd en de mu ziekvereniging bracht de feest vierenden een serenade. Zij mochten een pracht van bloemen en geschenken in ont vangst nemen. Kollekte. De oogstcollecte welke in de Ned. Herv. kerk werd gehouden bracht 235,op. gebouw voor de N.V. „P.Z.E.M. zal dezer dagen een aanvang worden gemaakt. Door uw besluit van 19 sept. 1.1. is het thans mogelijk dat de N.V. Bouwmaterialenhandel „De Hoop" de nodige uitbreiding van haar terreinen zal kunnen ver krijgen. De vestiging, uitbreiding en vernieuwing van de zakenpanden ging in 1957 ook geregeld verder. De aanleg van het sportcen trum, die in D.A.C.W.-verband plaats heeft, kon nog ongehin derd voortgang hebben. Aan de nieuwe begraafplaats zal dit sei zoen speciaal worden gewerkt. Onze aandacht blijft gevestigd op de verwezenlijking van het zwembad. Daar dit grote plan thans niet voor directe aanpak kan worden voorgedragen, prij zen wij ons gelukkig, dat het zwembad aan de Westsluis weer tijdelijk voor het zwemonderricht kon opengesteld worden. De doorbraak van de Piers- senspolderstraat/Benedenweg zal in aansluiting aan de werken van de Rijkswaterstaat te Sluis kil een behoorlijke verbetering geven. Het politiebureau e.a. te Sluis kil zal óók in 1958 nog niet ver wezenlijkt kunnen worden. De geïsoleerdheid van onze streek wordt door het stopzetten van de helikopterdienst weer eens onderstreept. De veerdiensten kunnen ook bij de grote investeringen het ver keer reeds thans niet verwerken. Dit klemt meer speciaal voor de belangrijke kanaalzone, waarvoor de twee belangrijke veren, door de lange afstand hiervan, voor het verkeer wel extra stroef wer ken. Het is daarom een verheu gend feit, dat de roep om een vaste oeververbinding nu alvast een vertrouwd geluid begint te worden. Moge de noodzaak ook bij de regering spoedig ingezien worden. De werken aan de oeververde diging zullen wel in 1958 tot stand kunnen komen. Uitgaven zijn in de begroting 1958 niet op genomen. Wij merken nog op, dat op korte termijn hiervan nog aanmerkelijke werken het ge volg zullen zijn. Het rioolstelsel onzer gemeente moet hierop ge heel aangepast worden, terwijl de demping van de oostelijke rijks waterleiding mede aan de orde moet worden gesteld. Nog slechts een tweetal weken geleden werd door Z.K.H. de Prins der Nederlanden de 1000ste na de bevrijding gereedgekomen woning in gebruik gesteld. Zo als toen door de burgemeester naar voren gebracht, is dit wel een mijlpaal, maar mag van stil stand geen sprake zijn. Het par ticulier initiatief is actief. De woningwetbouw ondervindt ver traging door de onmogelijkheid van het aang.aan van geldlenin gen - Wij spreken de hoop uit, dat de lening van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten mag sla gen en er voor de financiering van deze woningwetwoningen dan tevens door de regering een extra bijdrage wordt gegeven in de verhoogde rentelast. Moge onze gemeente bij de distribu ering van deze lening beter be dacht worden dan bij de 1ste lening van de Bank voor Neder landsche Gemeenten, toen wij maar ƒ168.600,— kregen toebe deeld. De voortgaande bouw van de woningwetwoningen is hier van afhankelijk, doch ook de fi nanciering van de in aanbouw zijnde 168 woningen De voorschriften voor de krot opruiming zijn nog niet versche nen. Mogen de bestedingsbeper kingen de verschijning hiervan niet te lang ophouden. Voor onze gemeente is dit van groot belang. In deze begroting is er reke ning mede gehouden, dat op I de 15.000 zal zijn gepasseerd. Dit zal zeker omstreeks de jaarwis seling het geval zijn. Voor de kanaalzone is het van groot belang dat er thans dooi de gemeenten in een commissie volop gewerkt wordt aan de tot standkoming van een streekplan. De oplossing voor de Westelijke rijkswaterleiding is bij deze com missie mede in studie. Zodra de commissie met het streekplan ge reed is kan het uitbreidingsplan Sluiskil aan de orde worden ge steld. De scholen die nog voor de stringente bepalingen de uitvoe ring van hun bouwplan konden aanvangen, mogen zich wel ge lukkig prijzen. De verbouw en uitbreiding van de R.K. u.l.o.- school zal dit jaar beslag krijgen, evenals de uitbreiding van de R.K. school te Sluiskil. Voor 1958 is een gedeeltelijke bouw van de Hervormde school geraamd. Wij spreken de hoop uit, dat dit jaar de bouw kan aanvangen. Met de bouw van deze schooi zullen met de Hervormde school ook de school aan de Jozinastraat en de Grenulaan en de school op Gereformeerde grondslag voor lopig geholpen kunnen worden. Een beslissing over een nieuw gebouw voor het lyceum werd nog niet ontvangen. De mood- zaak hiervan mag hier zeker worden onderstreept. Het onderwijs aan de uitge breid technische school is thans aangevangen. Met de bouw van de noodschool zal nu wel vlug kunnen worden begonnen. Zodra het mogelijk blijkt een geldlening af te sluiten, kan de bouw van dë schippersschool een aanvang nemen. De stadhuisplannen blijven nog maar in portefeuille. Zoals reeds meer opgemerkt is liet ons, niettegenstaande de slechte toestand van de over heidsfinanciën, een vreugde aan de uitbreiding van onze gemeen te te mogen arbeiden. Deze groei het is in het afgelopen jaar weer gebleken is niet meer te stuiten. Wij spreken het vertrouwen uit dat uw raad de bekende har monische samenwerking zal be houden die in het belang van het welzijn van onze gemeente steeds aanwezig is geweest. Geve God onze colleges kracht en wijsheid in deze moeilijke tij den bij al ons werk tot heil van ons Terneuzen." januari 1958 het aantal inwoners 15. „Ge bazelt", zei Ottar wantrouwend. „Om zo'n leger uit te rusten is veel geld nodig en waar zou die berooide Noorman dat vandaan moeten halen." „Men zegt, dat hij schatrijk is terugge komen van zijn rei zen", geeft Harald schouderophalend ten antwoord, „maar wat doet dat er toe? Hij heeft zijn leger en wat voor een. Dat is mij voldoende. En er is nog iets, Ottar de Zwaardmaker, iets dat ik bijna vergeten was: Erwin leeft nog. Mijn krijgers beweren hem gezien te hebben." Ottar verschiet van kleur en slikt tweemaal. „Ga mee, Sluwe grauwt hij dan, „naar het noor den." Inmiddels slaan twee zwijgende gestalten vanaf een heuvel Ha- ralds brandende burcht gade. „Wie volgt, Noorman?" grijnst Svein, terwijl hij verlekkerd zijn glimmende wapenuitrusting be kijkt. „Er is zo genaamd werk aan de winkel. Niet één van die half bakken edelen is op komen dagen dus weten zijn." „Dan weet vijanden, wee we waar we aan toe ge meer dan uw hen", klinkt een enigszins spottende stem achter hen. Het is de skalde, die met de drie boodschappers op hen toe treedt. „Een vreemde snaak, heer", mompelt de oude Viking misprij zend. „Hij praat een mens de oren van het hoofd." Eric glimlacht eens, op het eer ste gezicht bevalt hem de vreem de en geduldig luistert hij naar diens relaas. „Je bent goed op de hoogte met de toestanden hier, beter dan ik ongetwijfeld", zegt de Noorman. „Ongetwijfeld", beaamt de skal de, „en als ge gebruik van wilt maken, zult ge er geen spijt van hebben, dat beloof ik u." Men zal moeilijk kunnen zeg gen, dat de handeldrijvende mid denstand, die overigens behoort tot de slechtst georganiseerde be volkingsgroep, gebrek aan initia tief toont, want ondanks de steeds hoger wordende lasten en daar mede verband houdende stijgende bouwkosten, worden bedrijfspan den gebouwd, uitgebreid of ge moderniseerd en krijgen de ge meenten, waarin deze zaken ver rijzen, een fraaier aanzien en wordt de cliëntèle gediend. Zo werd enige tijd geleden de heer P. Hamelink te Zaamslag eigenaar van het woonhuis staan de aan de Noordzijde van het Plein, gemerkt nr 19, dat hij deed verbouwen tot een modern kelpand om zijn levensmiddelen- bedrijf meer in het centrum dei- gemeente te verplaatsen. Vóór de opening van dit be drijfspand kon geschieden moest het eerst tot winkel worden ver bouwd- De heer Hamelink, die zich heeft aangesloten bij de landelijke Spar-combinatie, heeft de wrnkel- ruimte van zijn nieuw pand vol- gens du moderne opvattingen doen inrichten, uitgevoerd in de allermodernste winkelbetimme ring. naar hij mededeelde de tweede zaak in Nederland,, ter wijl de verdere inrichting van de winkel naar de eisen des tijds werd geschilderd in lichte pastel tinten, gecompleteerd door een ijskast voor de vleeswaren, en een moderne T.-L.-verlichting. In het bedrijf wordt een gedeel telijke zelfbediening toegepast, d.w.z. voor de artikelen, die daar voor in aanmerking komen. Reeds de reclame-aanbieding ter gelegenheid van de opening van zijn winkel bleek een goede greep te zijn en zo zal de heer Hamelink met vertrouwen de toekomst te gemoet kunnen zien. Speciaalzaak in Haarden, Kachels en Oliestookver- warming. De heer Stoffels—Risseeuw, die in de loop der jaren zijn uitgebreid bedrijf in de Van der Baanstraat te Zaamslag, door ondernemings geest en goed koopmansschap zag ontwikkelen, mag zich be roemen op een cliëntèle in ge heel Zeeuws-Vlaanderen. Na de opening van zijn filiaal in de Noordstraat te Temeuzen, heeft hij thans een speciaalzaak in haarden, kachels en oliestook inrichtingen geopend in het pand Plein 3 te Zaamslag. Ook hier is gebruik gemaakt van de mo derne opvatting betreffende de inrichting van de winkelruimte, uitgevoerd in lichte tinten en voorzien van een T.-L.-verlich- ting. Reeds van buitenaf heeft men een goed overzicht van de in de winkel opgestelde haarden, kachels en oliestook-verwarmin- gen van de gerenommeerde bin nen- en buitenlandse fabrieken in diverse uitvoeringen. Zo ontwikkelt zich het Plein rondom het gemeentehuis te Zaamslag zich meer en meer tot winkelcentrum.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2