Ringdijk in het dicht? Haringvliet morgen Amerikaanse persstem over Nieuw-Guinea Economische samenwerking tussen Europa en Afrikaans-Aziatische landen geboden de Drie gewezen leiders van de Poolse geheime politie veroordeeld George Kennan over de Sowjet-Unie Weeroverzicht Derde Russische kunstmaan gaat wellicht naar maan WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Heerlijk DINSDAG 12 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4217 Een prachtig maar moeilijk karwei Tijdstip behandeling kwestie Ned. Nw.-Guined der Verenigde Naties in de politieke commissie Sterke daling verkeers- ongevallencijfer in ,West-Duitsland na invoering maximumsnelheid BOEK VAN VOORMALIGE KOMIN FORM-AGENT RAPPORT VAN DE FREITAS BOMAANSLAGEN IN JORDANIË GEMELD Syrisch kabinet besprak Turkse troepenbewegingen De brandstof der Russische kunstmanen. BRITS-AUSTRALISCH RAKETPROGRAM Wapen tegen aan bieders van valse reischeques MISDAAD IN CANADA Nog geen alarmtoestand in werkgelegenheid Antwoord van Deense socialistische Partij aan Chroesjtsjef Dezelfde temperaturen op onder op onder Nov. 12 7.56 16.56 21.27 12.07 13 7.58 16.54 22.40 12.43 14 8.00 16.53 23.56 13.15 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Lv' Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A ivertenties géé-r handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer De ringdijk, die de N.V. Haring vliet een combinatie van vier aannemingsmaatschappijen in het Haringvliet heeft gebouwd, zal hedenmiddag worden geslo ten indien wind en water geen spaak in het wiel steken. Gistermiddag was de opening in de dijk nog ongeveer dertig meter breed en stroomde het wa ter er met een snelheid van twee meter per seconde door. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten, het debat over de kwes tie-Ned. Nieuw-Guinea te behan delen onmiddellijk na de bespre king van het Koreaanse vraag stuk, die dinsdag begint en vol gens welingelichte kringen twee of drie dagen zal vereisen. In dien dit het geval is, bestaat de mogelijkheid, dat de Indonesische eis inzake Ned. Nieuw-Guinea aan het eind van deze week in de politieke commissie in behande ling komt. De politieke commissie nam ook het besluit, de zaak van het Franse bestuur over Algerije te behandelen na beëindiging van de kwestie-Ned. Nieuw-Guinea. Bet Westduitse, te Wiesbaden gevestigde kantoor voor de sta tistiek, heeft medegedeeld dat 't aantal verkeersongevallen in sep tember j.l. 26,4 procent lager was dan in september 1957. Het verklaarde dat het uit alle Westduitse deelstaten mededelin gen heeft ontvangen, waaruit blijkt dat deze sterke daling een gevolg is van de met ingang van 1 september j.l. in de Westduit se bondsrepubliek ingevoerde ma ximumsnelheid. Richard Jensen, de vroegere voorzitter van de Deense stokers- vereniging, die voor de oorlog bij zonder agent van de Komintern in Denemarken was, heeft een boek uitgegeven, getiteld „Nood lot bi een draaikolk", dat binnen en buiten de communistische partij in Denemarken beroering heeft verwekt. Het officiële blad van de partij „Land og folk" heeft er een heftig protest tegen uitgebracht en noemde Jensen een betaalde sociaal-democrati- scbe agent. Jensen schrijft in zijn boek over het verleden van de huidige partijvoorzitter Aksel Larsen, over het mysterie van de verdwij ning van de voormalige afgevaar digde Arne Munch-Petersen en over de financiële toestand van de partij. Jensen werd kort na de bezet ting van Denemarken door de Nazi's uit de partij gezet omdat hij voorstelde de partij illegaal tegen de invallers te doen wer ken. Hedenochtend omstreeks kwart voor acht dit is voor de kente ring begint men aan de slui ting en als de plannen volgens verwachting verlopen zal bij laag water, omtreeks één uur, het gat gedicht worden. De klei komt dan even boven het water uit. Om on geveer half drie hoopt men de dijk op anderhalve meter te heb ben, waarna er menselijkerwijs gesproken niets meer kan gebeu ren, ofschoon nog wel de gehele dag gewerkt zal moeten worden om het sluitstuk te verstevigen. Dit gebeurt door aan de binnen kant van de dijk, achter de klei laag, een „zandprop" te spuiten. Grote hopen zand liggen aan weerskanten van het gat klaar om na sluiting, met aan elke zijde twee bulldozers, op de kleilaag te worden gesehoven. Men zal zo veel materieel inzetten als ter plaatse gezien de ruimte mogelijk is. Het zal evenwel nog tot on geveer maart duren voordat de gehele dijk, die ongeveer 18 miljoen kost, afgewerkt en ge reed is. Daarna kan aan de binnenzijde het water worden weggepompt en is de werkput voor de bouw van het sluizencomplex gereed. Wie dit gaat bouwen is nog niet bekend, omdat de aanbesteding nog niet is geschied. Eind februari j.l. is men in het Haringvliet, ongeveer vijf kilo meter uit de kust bij Hellevoet- sluis, begonnen aan de bouw van deze ringdijk, waarbinnen een sluizencomplex zal verrijzen. Is dit eenmaal verwezenlijkt, dan kan de ringdijk weer worden ver wijderd. Het sluizencomplex zal deel uitmaken van de toekom stige dijk tussen de eilanden Voorne-Putten en Goeree-Over- flakkee. In totaal heeft men vier mil joen kubieke meter zand ver werkt, 300.000 kubieke meter klei gewonnen bij de Klun- dert en vorige week donder dag bleek, dat reeds 50.000 ton asfalt gemaakt en verwerkt was, een hoeveelheid genoeg voor een tien meter brede weg van 100 km lengte. Tot septem ber werkte men met twee as- faltmolens met een gezamen lijke produk-tie van 600 ton per dag. Toen kwamen er twee in stallaties bij en liep de produk- tie op tot 1.000 ton per dag. Het gat, dat nu op het punt staat gesloten te worden, bevindt zich aan de noord-oostelijke kant van de dijk. Per getij passeert hier anderhalf miljoen kubieke meter water, werd becijferd. Tegen de' ringdijk aan heeft men in zee een dijk gelegd, die aan drie kanten een werkhaven van 150 bij 500 meter omsluit. De ringdijk is ter plaatse verbreed en zal plaats bieden aan een ha venterrein van 80 bij 600 meter. Na sluiting zullen in de werk put een paar zuigers, een bagger molen en een sleepboot, nodig om de binnenzijde van de dijk op pro fiel te brengen, achterblijven., Nog eenmaal zal de dijk worden opengegraven om dit materiaal er weer uit te laten varen, maar hiermee wordt gewacht tot het voorjaar gunstig is. Het werk is dan nu, op de dich ting en het afwerken na gereed. Jlet was een pijachtig, maar moeilijk karwei", zeggen de bou wers, „ieder, die er bij betrokken was, van hoog tot/ laag, heeft hard gewerkt". opstijgt pannetje! smaak De „Washington Post" is in 'n artikel over de gezamenlijke Australisch-Nederlandse verkla ring inzake Nieuw-Guinea van mening dat, in het licht van de vooruitziende blik waarvan Australië en Nederland hebben blijk gegeven, de Verenigde Sta ten zich dienen te verzetten te gen de Indonesische eis betref fende Nederlands Nieuw-Guinea. In een hoofdartikel, getiteld „laat ons de Nederlanders steu nen" wordt o.a. gezegd, dat, als er voor de Verenigde Staten in het verleden al dwingende re denen hebben bestaan om zich in de Verenigde Naties van stemming te onthouden als het ging over de Indonesische eis t.a.v. Ned. Nieuw-Guinea, er thans een goede gelegenheid i In een rapport aan de politieke commissie van de conferentie van parlementsleden uit de vijf tien NAVO-landen, heeft het Brit se socialistische parlementslid Geoffrey- de Freitas gezegd, dat de westelijke mogendheden zich met leiders uit Afrikaanse er» Aziatische landen moeten ver staan om te pogen 't leiderschap m internationale zaken aan de Sowjet-Unie te ontrukken. Het in Tel Aviv verschijnen de blad „Maariv" zegt uit goede bron vernomen te hebben, dat in de afgelopen drie dagen ver scheidene bommen zijn ontploft in de woningen van leden van het Jordaanse kabinet te Am man alsook in de woning van 't hoofd van de veiligheidsdienst. De ontploffingen hadden geen slachtoffers geëist. Drie voormalige leiders van de Poolse geheime politie zijn tot in totaal 41 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis werd, na een proces met gesloten deuren, dat acht weken heeft geduurd, geveld door een districtsrecht- bank van Warschau. Roman Romkowski, voormalig vice-minister voor de openbare veiligheid, die belast was met de leiding van de gevreesde gehei me politie kreeg vijftien jaar, Jozef Rozanski, die de leiding had bij 't onderzoek van rechts zaken, die door de tiende afde ling van het ministerie van Jus titie werden behandeld, en die met het toezicht belast was op „het denken en de politieke zui verheid" van de leden der Pool se communistische partij, werd tot veertien jaar veroordeeld en Anatol Fej gin, een andere hoofd- De vroegere Amerikaanse am bassadeur in Moskou George Kennan heeft in een radiotoe spraak in Londen verklaard, dat Chroesjtsjef nu de machtsposi tie heeft bereikt die hij steeds gewenst heeft, maar ik vermoed dat hij daar aan de top erg een zaam is en dat 't er steeds kou der wordt. Één voor één heeft hij de intelligentia, de fabrieks directeuren en een deel van het officierenkorps gekrenkt en ver vreemd van het centrale poli tieke proces. Kennan, die een reeks weke lijkse radiolezingen opende, ge looft niet dat deze toestand sta biel is. Hij is van 1950 tot 1952 ambas sadeur in Moskou geweest. De Russen hebben hem onaan vaardbaar verklaard. Nu is hij hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Prince- town. Over de Russische economie zei hij, dat die tot rijpheid be gint te komen en met dezelfde moeilijkheden te kampen zal krijgen als in andere vergevor derde landen. De Russische lei ders staan naar zijn mening aan een tweesprong. Zij moeten kie zen tussen verkleining van de rol van partij en de strengheid van het Stalinisme. ambtenaar van de tiende afde ling, kreeg twaalf jaar gevange nisstraf. De gevelde vonnissen waren de maximumstraffen, die de Poolse wet voor de vergrijpen, waarvan de beklaagden waren beschuldigd, kent. Romkowski en Fejgin waren in april 1956 gearresteerd. Men meent, dat gedurende het proces enkele bijzonder opzien barende getuigenissen over het optreden der geheime politie in Oost-Europa zijn afgelegd. De drie veroordeelden hadden een aantal personen van hun vrijheid doen beroven. Zij had den ondergeschikte leden der geheime politie ertoe aangezet geweld en martelingen toe te passen, om arrestanten „beken tenissen" te ontlokken. Romkowski en Rozanski had den persoonlijk gevangenen ge folterd. Leon Wudzki, lid van de con trolecommissie der Poolse com munistische partij, heeft in een toespraak, waarvan de tekst is gepubliceerd, verklaard dat Ro zanski zelf gevangenen de na gels van hun vingers heeft af getrokken. Hij liet ook gevange nen in het hartje van de winter met koud water overgieten, waarna zij in de vrieskoude bui ten moesten staan. Het Syrische kabinet is maan dag- tweemaal bijeen geweest orfi te spreken over gTOotscheepst Turkse troepenbewegingen in de richting van de Syrische grens. Volgens een militaire woordvoer der hebben de strijdkrachten voorzorgsmaatregelen genome, met het oog op de „ongekend grote troepenbewegingen", zo is in Beiroet vernomen. Het westen tou op basis van gelijkheid met Afrikaanse en Aziatische leiders moeten spre ken over de behoeften van Afri kaanse en Aziatische landen aan kapitaal en goederen. Volgens 't rapport is de behoefte van Afri kaanse en Aziatische landen aan westelijke steun en investeringen thans dringender dan de behoefte van het westen aan markten in die gebieden. Deze behoefte zou groeien naar gelang de produkti- viteit van de geïndustrialiseerde landen van Noord-Amerika en WesbEuropa in de volgende, ja ren toeneemt. Eerst in de laatste weken had den de leiders van twee NAVO- landen, president Eisenhower en premier MacMillan van Enge land, erkend, dat het collectieve veiligheidstreven van het westen gesteund en versterkt moet wor den door coöperatieve economi sche actie, aldus het rapport. Voorts wordt opgemerkt, dat als men het Atlantische bondge nootschap wenst te veranderen in een gemeenschap, nauwere eenheid van de landen van West- Europa vereist is. De verande ring van een bondgenootschap in een gemeenschap zou niet kun nen worden bereikt, zolang de Verenigde Staten herhaaldelijk geconfronteerd worden met ver schillen in beleid tussen de der tien Westeuropese leden van het bondgenootschap. De Verenigde Staten dienen tegenover deze Alexander Zarhin, een in de Sowjet-Unie opgeleide Israëli sche geleerde heeft tegenover 'n medewerker van het Israëlische dagblad „Haaretz" verklaard dat de Russen mogelijk magne sium hebben aangewend in de brandstof der raketten, waar mede de twee kunstmanen wer den afgeschoten. Zarhin, die elf jaar geleden uit Rusland vertrok, waar hij te Leningrad hoofd van het tech nologische instituut was, voegde hieraan toe dat Sowjet-geleer- den reeds in 1943 met de bestu dering van de mogelijkheden der ruimtevaart waren begon nen. Howard Beale, de Australische minister van Bevoorrading, heeft bekendgemaakt, dat op het proefterrein te Woomera een program wordt uitgevoerd voor het afschieten van lange-af- standsprojectielen naar de bo venste lagen van de atmosfeer. Volgens Beal zullen de raket ten honderden mijlen afleggen. Het project wordt door Enge land en Australië gezamenlijk aangepak. Beale deelde nog mee, dat naar zijn weten de Woomera geen plannen bestaan om kunst manen van het Russische type af te schieten. Men was in Woo mera begonnen met projecten voor korte-afstandsraketten. Nu concentreert men zich op raket ten voor middelgrote afstanden. Beale is van mening, dat de Russische kunstmanen het be wijs geleverd hebben, dat de Sowjet-Unie het Westen voor is op het gebied van de ballistische raket. verschillen eeh standpunt in te nemen. Volgens kringen, die in nau we verbinding met de politieke commissie staan, heeft De Frei tas het aannemen van een re solutie voorgesteld, die de par lementaire conferentie der NAVO meer zeggenschap zou geven en haar nauwer met de NAVO-raad zou doen samen werken. Andere commissieleden zien de conferentie in de eerste plaats als instrument voor het geven van voorlichting aan de volksverte genwoordigers der vijftien NAVO-staten. Een grote maatschappij, die o.m. een reisbureau beheert (The American Express Company Inc.), heeft op grote schaal een vouwblad verspreid, waarin „op een duidelijke en eenvoudige ma nier de vraag wordt beantwoord of het wel veilig is „travelers chèques' in betaling aan te nemen". Zulks in verband met de activiteit van internationale misdadigers die de laatste tijd nogal de aandacht heeft getrok ken. Verdere identificatie van de aanbieder van reischèques waar men hier en daar om heeft willen vragen is, aldus het vouwblad, onnodig indien men de aanbieder een tweede hand tekening links onderaan de chèque doet plaatsen. Deze twee de handtekening moet uiteraard overeenstemmen met die, welke reeds op de chèque voorkomt. De circulatie van reischèques is sedert de genoemde maat schappij deze in 1891 voor het eerst in de wereld introduceerde enorm gegroeid. Naar schatting zullen Amerikanen in 1958 in het buitenland ca 2 miljard dollar uitgeven. Naar verhouding pro fiteert ook ons land van deze welkome dollarstroom. komt om tegen deze eis in ver zet te komen. Het blad wijst er op dat de Nederlands-Austra lische verklaring zelfbestuur voor de bevolking als uiteinde lijk doel stelt en dat de Indone siërs hun eisen geen kracht kunnen bijzetten door ethnolo- gische, aardrijkskundige of an dere banden met het Neder landse deel van het eiland. Het artikel wijst er voorts op, dat in de Verenigde Staten het Nederlandse standpunt is ver zwakt, althans deels, door de niet van een krachtige rugge- graat getuigende Amerikaanse houding, die geen onderscheid heeft weten te maken tussen het onbetwistbare recht van de Indonesiërs op hun eigen on afhankelijkheid aan de ene kant en ongewettigde aan spraak van Indonesië op de soevereiniteit over een ander Nederlands gebiedsdeel, dat overigens even vreemd is ten opzichte van Nederland als van Indonesië, anderzijds. Nederland heeft, begrijpelijk, ver klaard, zich niet te kunnen neerleggen bij een eventuele erkenning door de Verenigde Naties, van de Indonesische eis. Washington, aldus de „Was hington Post" dient zijn in vloed aan te wenden om te voorkomen, dat onze Noord- Atlantische bondgenoot ooit in een dergelijke ongelukkige po sitie zou geraken en moet te gen elke erkenning van de In donesische eis stemmen, in dien en wanneer zij weder om in de algemene vergadering van de Verenigde Naties wordt behandeld. De Canadese politie heeft in de kelder van een huis in de voor stad van Toronto maandag de lij ken gevonden van drie meisjes van vier, drie en twee jaar. De kinderen waren opgehangen. Een vierde meisje van zes maanden was ook opgehangen, maar gaf nog tekenen van leven. In zorgwekkendne toestand werd ze naar een ziekenhuis vervoerd. De politie onderwierp de ouders in aanwezigheid van een priester aan een verhoor. Later werd de moeder in staat van beschuldi ging wegens moord gesteld. Haar man is de vooraanstaande Cana dese rechtsgeleerde Melville O'Donohue. Minister Suurhoff meent, dat het op dit moment zeker nog niet de tijd is om de alarmklok te la ten luiden met het oog op gebrek aan werk. Mag dan al verge leken met 31 oktober 1956 het aantal werkloze mannelijke ar beiders verdubbeld zijn, de vraag is nog zeer groot. Een jaar geleden maakte het aantal werklozen hierbij de te werk gestelden op aanvullende werken inbegrepen een cijfer van 20.700 uit, thans zijn het er 40.800. Het aantal aanvragen om mannelijke werkkrachten is nog altijd 43.000. Daarnaast is de aanvraag voor vrouwelijke ar beidskrachten nog enorm groot. 1 oktober j.l. 30.300, een aantal dat zes maal zo groot is als het aanbod. Houdt de minister reke ning met deze cijfers, dan is hij de mening toegedaan, dat nau welijks van werkloosheid sprake kan zijn. Sprake is slechts van een voelbaar teruglopen van het tekort van werkkrachten, zodat, met uitzondering van bepaalde gebieden, nog niet gesproken kan worden van een alarmtoe stand ten opzichte van de werk loosheid. De Deense socialistische par tij heeft in antwoord op de brief van de leider der communisti sche partij in de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, gezegd, dat zijn brief haar niet overtuigd heeft, dat zekere Navo-landen een mi litaire actie in het Midden- Oosten voorbereidden. De brief van Chroesjtsjef die op 12 oktober ontvangen is, was gelijk aan die welke aan andere Westeuropese socialistische par tijen is gezonden. Chroesjtsjef vroeg hierin de partijen de vre de in het Midden-Oosten, die door de Ver. Staten en Turkije bedreigd werd te verzekeren. In de Deense brief, die zondag is gepubliceerd merkt de Deense socialistische partij met grote voldoening op, dat de spanning in het Midden-Oosten is vermin derd. Dit scheen gebeurd te zijn na het debat in de Ver. Naties over Syrië. „Onze partij is ervan over tuigd, dat de Ver. Naties een be vredigende oplossing van deze en andere kwesties kunnen be reiken als slechts alle partijen goede wil tonen", aldus het ant woord van de Deense socialisti sche partij. Oostelijke winden waaien thans aan de zuidkant van een hogedrukgebied boven Scandi navië. Zij beslaan een strook die zich uitstrekt van Polen tot op de Atlantische Oceaan en voe ren in onze omgeving tamelijk zachte lucht aan die afkomstig is uit het Middellandse Zeege bied. Deze lucht is in de onder ste niveaux tamelijk vochtig, waardoor er veel bewolking in voorkwam. Boven Scandinavië is veel kou dere lucht aanwezig. Daarin vroor het boven Midden-Zweden zelfs midden op de dag nog. Een aanzienlijke uitbreiding van dit gebied met koude vindt echter momenteel niet plaats, zodat de temperaturen bij ons Volgens de „Daily Mail" zou de directeur van het Russische instituut voor geleide projectie len prof. Borowdonikof, tegen de Moskouse correspondent van de „Daily Mail" gezegd hebben, dat de plannen voor het lanceren van de derde Russische kunst maan in een vergevorderd sta dium zijn. De Russische professor zou verklaard hebben, dat het lan ceren van deze kunstmaan het eerste onderdeel vormt van de poging om de maan te berei ken. „Spoetnik nummer drie is ont worpen om eerst rond de aarde en daarna rond de maan te cir kelen", aldus prof. Borowdoni kof. Inzake het hondje in kunst maan nummer twee merkte de Russische geleerde op, dat, als de luchtverversingsinstallatie in de „houder", waarin het hondje zit opgesloten, op zal houden te werken en het hondje voor het laatst zal eten, het met dit voed sel een dodelijke dosis vergif naar binnen zal krijgen. De pro fessor voegde hieraan toe dat het hondje een reservevoorraad voedsel en lucht heeft die toe reikend is voor circa twintig da gen. Hef ruimtehondje vergiftigd. Het officiële Zuid-Slavische blad „Borba" heeft maandag avond geschreven, dat het uit officiële bron in Moskou had ver nomen dat het Russische ruimte hondje in zijn laatste voedsel op 8 november een sterke dosis opium had toegediend gekregen, waaraan het was overleden. vandaag ongeveer op hetzelfde niveau zullen blijven. Aangezien de invloed van het Scandinavische hogedrukgebied nog toeneemt, is de kans op neerslag niet groot. VAN DE DAG Koude gemengde slaschotel van blilcgroenten (sperziebonen, dop erwtjes, worteltjes) me! aardappelen slasaus medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Dezelfde temperaturen. Óverwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige oostelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. WOENSDAG 13 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden NOVEMBER, v.m. 5.05 5.40 6.20 6.30 n.m. 5.35 6.10 6.50 7.00 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1