UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS Zes vrouwen en één man uwV.l 'Zevfcaxege ls LEZERS die schrijven Adem weer vrij! ABDIJSIROOP' IN- EN VEKKOPER VERDACHT VAN VERDUISTERING TERNEUZEN. RETRANCHEMENT. SCHILDERIJEN Atelier DEN BOEk C^V CT cA 1II Geheimzinnig voorwerp ook boven Nederland gezien? SLUISKIL DUITSE KOK REED MET GESTOLEN AUTO. BRITSE KERNWAPEN TOT ONTPLOFFING GEBRACHT HET ONGEVAL TE WINDSCALE VOORLOPIGE HECHTENIS VERLENGD. EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIK A IN HET ALGEMEEN SUCCESVOL AGENDA Ontheffing van storting wegens schilders- eo stucadoorswerkzaamheden in de winter De helft van het Nederland se volk neemt actief deel aan het verenigingsleven. Onrust in Jordanië. De winterwerkloosheid 'n Canada. Het bestuur van de Zeeuwse Coöperatieve Vee Aan- en Ver koopvereniging G.A. Zecova, ge- - vestigd te Goes, is thans overge gaan tot ontslag van zijn in- en i1 verkoper voor Schouwen-Duive- land A. M. te Zierikzee. Zoals bekend is werd M. begin oktober op non-aktief gesteld wegens onregelmatigheden in zijn administratie. Inmiddels is ;i een onderzoek ingesteld en M. wordt thans verdacht van ver- duistering. Het onderzoek is nog niet afgesloten, doch vast staat dat het verduisterde bedrag vele tienduizenden guldens bedraagt. Recital Riek Langewauters. Deze altviool-solist van het Bel gisch nationaal omroeporkest gaf donderdagavond j.l. een ricital voor de Stichting Terneuzense Muziekschool in een der lokalen van het Petrus Hondius Lyceum, waarbij hij aan de vleugel werd begeleid door onze stadgenote José van Puijvelde. Nadat de solist door de voor zifter der Stichting hartelijk was verwelkomd, werden achtereen volgens drie klassieke sonaten en een concerto uitgevoerd. Bij al dezé werken uuit de 18e eeuw wist deze eminente solist, gesteund door zijn begeleidster de voor een dergelijk concert te gering aantal belangstellenden steeds te boeien, deels door de vir tuositeit die hij bij de grote tech nische vaardigheid eisende alle gro's en rondo's ten beste gaf, maar vooral door zijn schitteren de intonaties in de verschillende adagio's. Dat in de dynamiek van de eerste helft der 18e eeuw het echo-effect van grote beteke nis is geweest, kwam in enkele van deze sonaten weer duidelijk naar voren. Het hoogtepunt vóór de pauze werd wel bereikt met het Concer to in C klein, van Joh. Chr. Bach, waarbij de uitvoering voor het adagio molto espressivo de aan wezigen in vervoering bracht. Na de pauze werden werken van hedendaagse Belgische com ponisten uitgevoerd; o.a. van Jef Maes, W. Pelemans en C. Del- motte. Tot slot werd het concertino van C. Delmotte vertolkt. Dit mooie werk werd o.a. door de componist zelf beluisterd. Na de sublieme uitvoering ervan bracht de solist de componist naar het podium waarna solist, pianist en componist een welverdiende ova tie in ontvangst mochten nemen. De directeur van de Muziek school de heer J. Meijers, sloot deze 'leerzame en genotvolle avond met hartelijke en waarde rende woorden aan het adres van de solist alsmede aan mej. v. Puijvelde en de componist, waar bij 'hij de hoop uitsprak dat de uitvoerenden bereid zullen wil len zijn nog meerdere malen in Terneuzen op te treden. Des middags was reeds een deel van dit programma met toelich tingen van de pianiste voor de leerlingen van het Petrus Hon dius Lyceum uitgevoerd. Filmavond. In de Ned. Herv. Kerk hield het Leger des Heils vrijdag een film avond onder leiding van kapitein Vermeulen. Ds. Tijmstra sprak een ope ningswoord. Daarna werd de film „In Opmars" vertoond. Hier uit bleek duidelijk, wat het Leger is en wat het doet. Ouderling DeBruijne sprak 'n slotwoord en sloot de samen komst met gebed. In de vooravond werd voor de jeugd eveneens een filmverto ning gegeven. Beide samenkomsten waren goed bezocht. die in Uw interieur passen koopt U bij Nieuwediepstraat 36, Terneuzen. Over de week eindigende op zaterdag 9 november 1957 werden de meeste spaarkaarten inge leverd door mej. R. FIERET, 2e Verbindingstr. 17, Terneuzen. De door haar ingeleverde spaar- kaarten werden met een toeslag van 100 procent gehonoreerd Vraagt uw winkelier. Vrijdagmorgen heeft de ster renwacht „Duinzicht" te Monster gemeld niet alleen de tweede kunstmaan te hebben waargeno men, maar op een Inter tijdstip tevens de eerste Spoetnik. Later bleek dat deze waarneming niet de eerste Russische kunstmaan betrof, maar een onbekend! voor- werp. Zaterdagmorgen heeft deze sterrenwacht te 6 uur 23 min. 27 seconden weer de tweede Spoet nik gezien en tegelijkertijd opval lende radiosignalen ontvangen op de 7,5 meter en de 15 meter band die afweken van de norma le signalen van de kunstmaan. Aangezien men alle op deze golf lengten voorkomende seinen heeft ontleed, en de nieuwe sig nalen niet aan een bekende zen der heeft kunnen toeschrijven, meent men ook hier met signalen van de Spoetnik te doen te heb- 1)611 Op de 7,5 meter band hoorde men tweemaal achtereenvolgens de volgende serie seinen: een langgerekte streep (duur 3% sec drie punten, tweemaal een „prrt-geluid", weer twee punten, dan een puntenreeks van drie se conden, 3 seconden pauze, in mor se de letter A, de cijfers 5836-73- 3610, een puntenlijn, de letter P, een komma, de cijfers 170.12,6 en weer een „prrt-geluid". Op de 15 metertiand hoorde men een vreemd signaal tussen de ge bruikelijke seinen door. Men had het nog niet eerder ontvangen. Het bestond uit twee punten, een korte streep, een „prrt-geluid dat zich vele malen herhaalde en een pauze van ongeveer 3,4 se conden. De sterkte van deze signalen varieerde op precies dezelfde wij ze als de normale seinen van de „Spoetnik n". Vergadering „Ontspanning na Inspanning". Bij zijn welkomstwoord ter ge legenheid van de najaarsverga dering die de hengelaarsvereni ging „Ontspanning na Inspan ning" zaterdagavond in de bo venzaal van café „La Belle Vue" hield, betreurde de voorzitter, de heer C. J. v. d. Broek, het ten zeerste dat de opkomst der leden deze keer niet zo goed was als gebruikelijk. Hij herdacht het overleden oudste lid der vereni ging, de 91-jarige heer Krijn Ha melink. Na goedkeuring der notulen der voorgaande vergadering, gaf de voorzitter een kort verslag over het afgelopen seizoen, dat bijzonder slecht is geweest. De heer v. d. Broek merkte op, dat het wel opvallend was dat er dit jaar geen enkele karper te zien is geweest. Met voldoening wees hij op de behaalde resulta ten op het hengelconcours te St. Annaland, dat dit jaar op de 2de Pinksterdag werden gehouden. Niet minder dan 5 korpsprijzen werden door „O.N.I." gewonnen (een zuil en vier bekers) terwijl ook verschillende individuele prijzen mee naar huis konden worden genomen. Voor het clubkampioenschap werden twee bekers beschikbaar gesteld. Eén voor de leden en één (wisselbeker) voor het bestuur. De uitslag van de leden was als volgt: 1. W. Penne (Sluiskil) 122 pnt., kampioen 1957; 2. A. de Feijter, 109 pnt.; 3. R. Harms, 78 pnt.; 4. <W. Harpe, 77 pnt. Bij het bestuur was het de voorzitter zelf die als de beste uit de strijd is gekomen; 1. C. J. v. d. Broek, 138 pnt. (wisselbe ker); 2. W. Riemens, 135 pnt.; 3. D. van Hecke, 113 pnt.; 4. C. van Maele, 80 pnt. De overige prijswinnaars ont vingen waardebonnen. Het be stuurslid de heer Kaan stelde zijn prijs beschikbaar voor het lid dat geen concoursen had verzuimd en daarbij niets heeft gevangen. Een geste die door de leden ten zeerste werd gewaardeerd. Tijdens de pauze werd een ver loting gehouden. Bij de vorige vergadering was er nogal wat te doen geweest over het onsportieve gedrag door sommige buitenlanders. Men ging zelfs zover dat werd besloten geen nieuwe buitenlandse leden meer aan te nemen. Ook was men van mening dat het noodzakelijk was controleurs aan te stellen. Het waren twee zeer onprettige maatregelen die echter nodig werden geoordeeld. Door enige leden werd ge vraagd het weren van buitenlan ders weer op te heffen. Uit de rapporten van de twaalf contro leurs bleek dat er zo goed als geen noemenswaardige onregel matigheden hadden plaats gehad en dat de buitenlandse leden zich zeer sportief hadden gedragen. Bij stemming over dit voorstel, werd besloten bedoelde maatregel op te heffen. Unaniem was men echter van oordeel dat de controleurs ge handhaafd dienden te blijven. Na ampele besprekingen werd besloten op „Het Gat van Pinten" wederom 500 kg voorn, 100 kg brasem en 100 kg baars uit te zetten. Bij de mededelingen wees de voorzitter er op dat gedurende de zomer aan de Westvest de beplan ting werd beschadigd. Hij ver zocht de leden dringend de be planting te willen ontzien. Het was de heer Dooms die bij de zeer geanimeerde rondvraag het voorstel ter tafel bracht om het volgend jaar te Terneuzen 'n nationaal of internationaal (dit laatste nog liéver) hengelcon cours te organiseren. In vogelvlucht werd het voor en tegen hiervan bekeken. Het bestuur zal deze kwestie nader bestuderen. Ook het voorstel om voor de buitenvissers een apart clubcon cours te beleggen, zal nader wor den overwogen. Jaarvergadering IJsclub. In zaal Beaart hield de ijsclub het Bosje haar eerste jaarverga dering. Voorzitter A. Dourleijn memoreerde in zijn openings woord het afgelopen seizoen. Vorig jaar werd een begin ge maakt met de verbetering van de ijsbaan. Lichtmasten en banken werden geplaatst en tijdens de korte vorstperiode werd met me dewerking van de brandweercom mandant, de heer Smies, en de leden van de plaatselijke B.B. het Bosje onder water gezet. De hierop intredende dooi stak ech ter een spaak in het wiel. Tijdens schoonmaakwerkzaam- heden van de westelijke rijkswa terleiding werd van de aanwezig heid van enkele draglines dank baar gebruik gemaakt en werden in het Bosje voorkomende verho gingen geëgaliseerd waardoor de baan een flinke uitbreiding onder ging. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer C. Kuzee, bleek dat de nog jonge vereniging ruim honderd leden heeft, terwijl het finantieel jaarverslag van de heer J- van Doeselaar een klein batig saldo vermeldde. Teneinde de nodige kasmidde len voor de verbeteringen te kun nen verruimen zal een propagan- da-dansavond worden belegd. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer F. v. d. Hooft, die zich niet meer verkies baar stelde, de heer J. Maas be noemd. Het overige bestuur werd herkozen en bestaat thans uit de heren A. J. Dourleijn, voorzitter, C. Kuzee, secretaris; J. van Doe selaar, penningmeester; W. Har deman; W. Goethals; O. van Zet ten en J. Maes, leden. De voorzitter deed aan het slot nog een beroep op vrijwilligers voor het in orde maken van de baan en sprak de hoop uit dat het komende winterseizoen het nodi ge ijsvermaak zal brengen. Bridge, Whist en Canasta. In het groot Casino vond een kaartwedstrijd plaats tussen de employé's en hun dames van de Spiegelglas- en Fosfaatfabriek en personeel van. de C. N. A. met hun dames. Gespeeld werd bridge, whist en canasta. Ging t spel bij whist en canasta onge veer gelijk op, bij bridge waren de gasten uit Sas van Gent in de meerderheid. De uitslag van de parenwedstrijd was als volgt: 1 Hr en mevr. Roux, Sas van Gent; 2. Hr en ravr. Geerling, Sluiskil; 3. Hr en mevr. Remery, Sas van Gent; 4. Hr en mevr. Feijen, Sluiskil; 5. Hr en mvr. Stouthamer, Sas van Gent; 6. Hrn HuijsVivanti, Sluiskil; 7. Hm GuntherSchouwvliege, Sas van Gent en 8. Hr en mevr. Ger- rits, Sluiskil. Wijziging candidaatstelling Prov. Staten. Waarde redactie, In de notulen van de gemeen teraad van Terneuzen opgeno men in uw blad van zaterdag 9 nov. j.l„ handelende over een voorstel inzake toepassing van de ministeriële ciculaire betref fende salarisvoorzieningen van de hogere ambtenaren (punt 9 van de agenda) wordt opge merkt, dat ik bij de discussie over dit punt o.m. zou hebben gezegd: „Ik beschouw het als een groot onrecht in onze maatschap pij wat hier gepleegd is, dat een categorie van ambtenaren een zeer belangrijke verhoging heelt gekregen, er werd al gedacht aan steekpenningen en wat dies meer zij". Nu zijn weliswaar de gedachten gelukkig vrij, maar deze vrijheid heb ik mij- toch bepaaldelijk niet veroorloofd. Ik zou ook niet we ten waarom, want het verband tussen salarisverhoging en steek penningen is me niet recht dui delijk. T1 Wél heb ik opgemerkt: „Ik be schouw het als een groot onrecht in onze maatschappij wat hier gepleegd is, dat één categorie van ambtenaren een zéér belang rijke verhoging heeft gekregen terwijl er toen ook al werd ge dacht aan bestedingsbeperking en wat dies meer zij". Wellicht zal het verband velen thans duidelijker zijn. Het behoeft overigens wel geen betoog hoezeer ik de onjuiste weergave van het woord „beste dingsbeperking" in „steekpennin gen" betreur. Door mij is dan ook reeds ge vraagd de notulen dienovereen komstig te willen vaststellen. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, RICH. HOL. Terneuzen, 9 nov. 1957. Een bewoner van de Straatweg te Rotterdam werd donderdag avond vlak bij zijn woning in het Duits aangesproken. De bestuur der van een auto vroeg hem naar de Aleijda van Spangensin gel. Toen de Rotterdammer zijn woning binnenging, herinnerde hij zich in de krant over een ge stolen auto gelezen te hebben. Hij pakte het blad en de beschrij ving klopte. Onmiddellijk waar schuwde hij de politie, maar zet~ tea lvast in zijn eigen auto de achtervolging in. Onderweg pikte hij een door de politie op onder zoek uitgestuurde agent op. Zij reden naar de gevraagde singel en zagen nog juist de auto weg rijden. Zij gingen er achteraan, weldra geholpen door een politie auto. De laatste wagen slaagde erin cp de Gordelweg de auto, die gestolen zou zijn, klem te rij De Britse regering heeft vrij dag bij monde van premier Mac- Millan in het Lagerhuis officieel meegedeeld, dat uit het onder zoek van deskundigen is geble ken, dat het ongeluk in de atoomfabriek te Windscale ge deeltelijk te wijten was aan een vergissing van geleerden, die in de fabriek werkzaam zijn. Het gezagsorgaan voor atoom energie verklaart, dat een der gelijk ongeluk niet kan gebeu ren in de reactoren van de grote keten van atoomkrachtcentra- len, die in Engeland wordt ge bouwd voor de elektriciteits voorziening. Dit omdat bij de nieuwe reactoren verbeteringen zijn toegepast op grond van vroegere ervaringen. Het gezagsorgaan zal geen dis ciplinaire maatregelen tegen iemand nemen, omdat de ver antwoordelijkheid voornamelijk collectief is. MacMillan deelde mee, dat hij sir Alexander Fleck, directeur van de „Imperial Chemical In dustries", heeft verzocht aanbe velingen te doen over noodzake lijke technische en organisatori sche verbeteringen. Boven het midden van de Stille Oceaan is vrijdag een kernwapen tot ontploffing gebracht, deelt 1 Britse ministerie van Bevoorra ding mee. Het wapen ontplofte op grote hoogte. Waarnemers te Londen nemen aan dat het een waterstofbom betrof. Het wapen werd, naar verluidt, door een straalbommen- werper van het type „Valiant uitgeworpen. Het toestel was met een speciale witte verf bestre ken, waardoor de hitte van de explosie werd teruggekaatst. De ramen waren met staal afge schermd om de bemanning te be schermen tegen het felle licht. Het was de vierde Britse proef met een waterstofbom in de buurt van Christmas Island. De vorige proeven werden op 15 mei, 31 mei en 19 juni genomen. Twaalf dagen geleden had En geland gewaarschuwd, buiten het betrokken gebied te blijven. Na de ontploffing kwamen 2-moto- f rige straalbommenwerpers van het type „Canberra" in actie om monsters van de lucht te nemen en meteorologische waarnemin gen te doen. den. De bestuurder, de 27-jarige Duitse kok op de grote vaart F. W. K„ wonende te Koblenz, maar al enige tijd vertoevend in het zeemanshuis „Stella Maris' te Rotterdam, werd naar het hoofd bureau overgebracht. De auto is uit de Karei Doormanstraat ont vreemd. De justitie heeft het noodzake lijk geoordeeld de voorlopige hechtenis van de 53-jarige Til- burgse musicus en componist St. D.van E. andermaal met dertig dagen te verlengen. D. werd zes weken geleden ge arresteerd op verdenking van spionage en deswege in de ge vangenis in Breda ingesloten. Verondersteld wordt, dat D. zich o.m. heeft bezig gehouden met het verstrekken van inlich tingen aan derden inzake miltai- re objecten. Desbetreffende teke ningen zouden zijn aangetroffen- D. blijft ontkennen. VIJF GEWONDEN BIJ AUTO-ON GELUK. Zaterdagavond om acht uur is tussen Elburg en Doornspijk op de Zuiderzeestraatweg een per sonenauto tegen een boom gere den. Vijf inzittenden werden zo danig gewond, dat zij naar het ziekenhuis in Zwolle moesten worden gebracht. Het waren vier inwoners van Harde en één uit Oldenbroek. Door de verkeersopstopping zijn later nog 2 personenauto's tegen elkaar gebotst, waarbij echter niemand werd gewond. Meldden wij in het verslag van de alhier gehouden K. V. P.-yer- gadering de candida3.tst6llïng voor de Prov. Staten van de heer Weterings uit Terneuzen, thans blijkt, dat de heer Weterings we gens drukke werkzaamheden voor deze candidatuur heeft be dankt. Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met SIROOF Vandaag zal de „Zuider kruis" met 315 emigranten de haven van Kaapstad binnenlo pen. Naar aanleiding van deze gebeurtenis deelde de Neder landse emigratiebeambte T Duyts, verbonden aan het con sulaat-generaal in Kaapstad mede, dat de Nederlandse emi granten zich over het algemeen zeer snel in Zuid-Afrika aanpas sen en bijna zonder uitzonde ring succesvol zijn. Terwijl het percentage van alle Nederland se emigranten over de gehele wereld die er niet in slagen in den vreemde een nieuwe toe komst op te bouwen drie pro cent bedraagt, is dit in Zuid- Afrika, volgens de heer Duyts, nog niet één procent. De helft daarvan is bovendien na een verblijf van slechts enkele maanden in Nederland, weer naar Zuid-Afrika teruggekeerd. De Zuid-Afrikaanse minister van Binnenlandse Zaken, dr. T. E. Dönges, heeft inmiddels be kend gemaakt, dat de emigratie van Nederlanders naar Zuid- Afrika vergemakkelijkt zal wor den door voor een grote groep van geschoolde metaalarbeiders als monteurs, draaiers, lassers en elektriciens geen werkgevers verklaring meer te verlangen. Deze uitzondering geldt even eens voor civiele, werktuigkun dige en elektrotechnische inge nieurs. VIJF GEWONDEN BIJ AUTO-ON GELUK. Te Zuidbarge nabij Emmen is Zaterdagmiddag op de Nieuw- Amsterdamse straatweg een ern stig verkeersongeval gebeurd, waarbij vijf personen werden ge wond. Zij moesten naar het zie kenhuis in Emmen worden over gebracht. Het ongeval ontstond, doordat een personenauto tijdens het in halen van een voor hem rijdende personenwagen in de berm te recht kwam en slipte, met het gevolg dat de andere wagen naar rechts werd gedrongen. De inge haalde auto raakte eerst met de rechterzijde een boom, waardoor de wagen geheel werd opengere ten en kwam vervolgens in bot sing met de volgende boom. De auto kwam omgekeerd op de weg tot stilstand. De inhalende auto botste eveneens tegen een boom aan en maakte tot weemaal toe een halve slag in hetro nd. De inzittenden van beide auto s, twee in de eerste en drie in de tweede wagen, kregen verwondin gen en werden naar het zieken huis te Emmen overgebracht. Beide auto's zijn totaal vernield. Hij kwam terecht in een diepe put met Sintels en was vrijwel op slag dood. ACHT INBRAKEN BIJ JUWELIERS OPGEHELDERD. De politie uit Culemborg heeft vorige week te Amsterdam de 64- jarige Amsterdamse machine bankwerker S. B. gearresteerd, omdat hij verdacht werd schul dig te zijn aan een inbraak in een juwelierszaak te Culemborg. Na aanvankelijk te hebben ont kend heeft de arrestant vrijdag j.l. tegenover de Culemborgse politie toegegeven, dat hij de inbraak in kwestie heeft ge pleegd en dat hij bovendien kra ken te Amsterdam heeft gezet. Hij opereerde te Amsterdam in I de Reguliersbreestraat, op de Ceintuurbaan, in de Nieuw- straat, in de Albert Cuypstraat en op een plaats, waarvan hij de naam vergeten was. Voorts bekende de arrestant ingebro ken te hebben in juweliersza ken te Utrecht en Den Bosch. De tip voor de hem noodlot tig geworden inbraak te Culem borg kreeg hij van een café houdster, tante Door genaamd, te Utrecht. Per fiets heeft B. zich naar Culemborg begeven en toen hij met zijn werk klaar was fietste hij terug naar zijn Utrechtse tipgeefster, waar hij een deel van de buit verborg. Verder heeft hij buit verborgen bij een tweede caféhouder te Utrecht, aldus deelt de politie te Culemborg mee. De politie van Culemborg kwam B. op het spoor nadat in Eindhoven een heler H. V. was gearresteerd, die horloges ver kocht die gestolen bleken te zijn door B. KRAANMACHINIST VERONGELUKT Zaterdagmorgen is de 38-jari- ge kraanmachinist G. K. uit de Betje Wolffstraat te Rotterdam op het terrein van de elektrici teitscentrale aan de Galileïstraat van een hoogte van vier meter uit een kraan gevallen. MAANDAG 11 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Carnaval in Wenen". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Het vuur van de haat". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Du bist Mu- sik". DINSDAG 12 NOVEMBER, TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Carnaval in Wenen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Liefderoes". AXEL: „Het Centrum" 8 uur. Muziek- en Toneeluitvoering „Concordia." De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft voor de eerste keer een tijdvak aangewezen waarbinnen de Uit voering van schilders- en stuca doorswerkzaamheden aan het in wendige van woningen geldt als een verbetering in de zin van de wet Grootboek Woningbouwver- betering. Dat tijdvak gaat van daag in en loopt tot en met 8 maart 1958. Dit houdt in, dat de kosten, verbonden aan bedoelde werk zaamheden voor zover zij zijn uitgevoerd in bij het grootboek aangemelde woningen, desver- zocht in mindering kunnen wor den gebracht op de bedragen, welke te zijner tijd met betrek king tot deze woningen door de verhuurders moeten worden ge stort. Daartoe dient een verzoek om ontheffing te worden inge diend. Er wordt hierbij herin nerd aan de eis, dat, wil men ontheffing kunnen verkrijgen, de kosten van de schilders- en stucadoorswerkzaamheden ten minste dertig procent moeten bedragen van het totale bedrag dat voor de betrokken woning vóór 1 januari 1967 op het groot boek zal moeten worden gestort. Een verzoek tot ontheffing zal binnen drie maanden na ge reedkoming van de werkzaam heden bij het gemeentebestuur moeten worden ingediend ter verkrijging van de vereiste goedkeuring. Daarvoor moet worden gebruik gemaakt van een formulier, dat voor dit doel kosteloos bij de gemeentebestu ren verkrijgbaar wordt gesteld. 17.) (Nadruk verboden.) Gemeentelijke Badinrichting De gemeentelijke Badinrichting werd in de afgelopen maand ok tober door 2900 personen be zocht. In de maand september bedroeg dit aantal 2486. In vele steden en dorpen van Jordanië zijn vrijdag protest-be togingen georganiseerd tegen de anti-Jordaanse propagandacam pagne van de Syrische en Egyp tische pers en radio. Resoluties werden naar de Egyptische zaak- gelastigde in Amman gestuurd, waarin de Egyptische berichten „leugens" werden genoemd en een beroep werd gedaan op de Arabische Liga om de eenheid in ie Arabische wereld te beweren- Het Canadese persagentschap meldt van een „tot oordelen be voegd ambtenaar" vernomen te hebben, dat deze verwacht dat in de komende winter tenmin ste 750.000 Canadezen zonder werk zullen zijn, hetgeen een hoogtepunt sinds het einde van de tweede wereldoorlog zou be tekenen. „U weet van aanpakken", dat staat vast." „U weet van aanreiken, dat staat minstens even vast", reci- P'Snd%Ue„ schuld", ste.de Ivonne vast. „Had ik maar niet zo verstrooid moeten zijn. Ove rigens: het is u gegund. „Ah, de vrede is getekend klonk achter ons de stem van mevrouw Du Portant. Met haar kwam haar man binnendeze wreef in zijn handen en zei, na mij goede morgen gewenst te hebben„Zo, en nu zullen wij vandaag eens die uitvinding van u verder bekijken. Ik ben dui vels nieuwsgierig, waarde heer. „Om u de waarheid te zeggen, ik ook", antwoordde ik. De Du Portant's lachten een beetje, maar begrepen mij uiter aard niet. De oude heer keek mij aan met gefronste wenk- brauwen en scheen op het punt te staan, mij te vragen wat dat nu voor flauwekul was, weshal ve ik mij haastte mij nader te verklaren en mede te delen, dat ik op dat moment bereid was alles te maken wat men maar wilde, mits het maar geen flau wekul hoefde te zijn. „Inderdaad", zei ik, „hoe gek het u ook in de oren klinktik bén even nieuwsgierig als u, ja, door BRUNO J. VAN LHEENKE. zelfs nieuwsgieriger." „En", ging ik nu driftig verder„ik ben nog véél méér: ik ben radeloos, wordt als ik niet gauw wat méér te weten kom redeloos, en voel mij op het ogenblikreddeloos, net als destijds het Hollandse volk. Maar ik ben vooral razend, hetgeen u waarschijnlijk zult kunnen billijken als ik u vertel, dat de O.M.M., de bewuste ma chine dus, vannacht gestolen is-" „Hè?W&t??NééMaar Allemachtig! Gestolen?!" Dat waren zo'n beetje de uit roepen die de eetkamer vulden. „Gestolen", bevestigde ik. „En ik ben razend nieuwsgierig naar de indentiteit van de dief." Ik had mij wat opgewonden en bood daarvoor nu mijn ver ontschuldiging aan. „Maar natuurlijk windt u zich op", gromde de heer Du Por tant, „ik wind mij minstens zo erg op als u. Diefstal van een uitvinding en dat uit mijn huis. Maar weet u het nu wel vol komen zeker?" vroeg mevrouw Du Portant. „Heeft u overal ge zocht?" „Kom, mevrouw", zei ik. „U gelooft toch niet, dat ik u over die diefstal zou praten, als ik niet volkomen zeker was van mijn zaakweet, dat ik die ma chine in een appart vak in mijn koffer had; ik heb dat gister avond laten zien en wij hebben het er zelfs nog over gehad, dat ik dat vak speciaal had laten maken. Nu, daar is de O.M.M. door mij niet meer uitgehaald. En ik weet zeker, dat er iemand in mijn kamer is geweest via het balcon." „Via het balcon? Hoe weet u dat?", stamelde Ivonne. Zij werd bleek en keek mij met grote ogen aan. „Toen ik gisteravond naar bed ging, vergat ik de balcondeuren te sluiten", vertelde ik. „Ik had een brief geschreven en was op het balcon nog even een sigaret wezen roken alvorens naar bed te gaan. Toen ik in bed lag, hoorde ik vaag dat de deuren een beetje klapperden. Het is na tuurlijk niet erg handig van mij het had kunnen gaan waaien en wat u maar wilt maar het is nu eenmaal een feitik ben de deuren niet gaan sluiten. Ik realiseerde het mij geloof ik niet eens meer goed, zó na was ik al aan de slaap toe. Maar vanoch tend, als in een flits, schoot het door mij heende balcondeuren stonden los toen je naar bed ginS-" j „Nu goed, maar toch kan de dief evengoed binnendoor geko men zijn. Het is geen bewijs' zei mevrouw Du Portant. ,Toch wel, mevrouw", ant woordde ik, „want weet u: van morgen waren de deuren nog wél open, maar zij waren aan el kaar bevestigd door de haak. De dief heeft hier een vergis sing gemaakt, weliswaar een kleine, maar mogelijk een, die ons een stapje op de goede rich ting brengt. Ivonne zuchtte. „Stond jouw deur ook open? vroeg haar grootvader. Ivonne schudde haar hoofd van neen. Zij slaapt in de kamer naast de" uwe", legde meneer Du Por tant mij uit, „de dief had dus net zo goed bij haar binnen kunnen komen, en wie weet wat er dèm gebeurd was". Ik kon mij nu wel indenken, dat Ivonne zo van kleur ver schoten was, toen ik vertelde, dat de dief via het balcon bij mij was binnengekomen en knikte het meisje even bemoe digend toe, een beetje gefor ceerd vrolijk zeggende„Wel, ik geloof dat uw kleindochter wel van zich af had weten te bijten. Vrouwen kunnen bovendien goed krabben!" Er was even een stilzwijgen. Een idee, wie hier achter kan zitten?", vroeg toen mevrouw Du Portant. „GeenIk maakte mijn zin niet af. „Schiet u iets te binnen? vroeg Ivonne. Ik haalde even mijn schou ders op, omdat ik niet zeker was van mijn zaak, en vertelde van mijn wantrouwen jegens het dikkertje. „Maar waarom zou die de kof fer dan gisteren niet meteen ge houden hebben?", vroeg mevr. Du Portant, zeer terecht. „Hij liep toen toch minder risico dan nu, zou ik zo zeggen". In het onlangs door het Cen traal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde deel 5 „Vereni gingsleven" van de reeks „Vrije tijdsbesteding in Nederland", wordt geconstateerd, dat de helft van de Nederlandse bevolking ac tief deelneemt aan het vereni gingsleven. (Wordt vervolgd.) Van deze 50 procent neemt de sportvereniging het grootste deel voor haar rekening; 16 pro cent is lid van een sportvereni ging hetgeen betekent, dat er in Nederland bijna 1% miljoen sportbeoefenaren in verenigings verband voorkomen. Voetbal is nog steeds de meest populaire sport. Het wordt door de helft van de mannelijke sport beoefenaren gespeeld. Hierna volgt turnen, een sport, die voor al door vrouwen wordt beoefend. Op de derde plaats staat het zwemmen en op de vierde de nog vrij jonge sport volleybal. Gemiddeld bezoekt een lid zijn vereniging 62 maal per jaar, d.w.z. meer dan één maal per week. De jeugd is in het algemeen meer verenigingsgezind dan de oudere generatie. De jeugd heeft met name belangstelling voorde sportvereniging en, tot het 18de jaar, voor de jeugdvereniging. Het lidmaatschap van politieke en vakorganisaties komt bij de jongere generatie daarentegen weinig voor. Op het platteland vertoont men relatief een grotere verenigings gezindheid dan in de stad. Vooral de zang- en toneelverenigingen zijn op het platteland zeer ge liefd.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2