dt Een kind is als een boom Het kan u zélf overkomen Menu Goed nieuws voor de invaliden HOE ZIT DAT Het is Herfst U kunt niet alles weten L De nieuwe Tassenmode r HOy oucleró Het recht op invaliditeitsrente Denk om uw heesters en zwarte bessen! Zaterdag 9 november 1957 DE VRIJE ZEEUW 9 OPVOEDING TONIA is een sproetige spriet van een meid. Zestien jaar en uit de krachten ge groeid. Wat links en onhan dig, maar graag bereid, om te leren. Als ze zich mèt haar moeder in haar eerste dienst komt presenteren, voelt ze zich overweldigd door gewichtigheid. Als ze hier mag komen werken, VOOR DE VROUW VAN DE WEEK MET DE SPELD? TUIN EN POT ■A: Er wordt veel geschreven over kinderen tegenwoordig. Elk zich- I Ik geef ook toe dat sommige 1 ouders de schaal teveel naar de andere kant doen overslaan, hun zelf respecterend blad heeft zijn kinderen téveel vrijheid toestaan, vaste rubriek over dl. onderwerp. ™t Raadgevingen voor de opvoeding, ^ing, en die door hun te grote oplossing voor kinderproblemen, toegeeflijkheid de kinderen doen opgroeien tot stuurloze mensen men vindt ze overal. Er zijn con- zon(jer enige zelf-discipline en sultatiebureaus voor opvoedings- zelfbeheersing, moeilijkheden; boeken over kin derpsychologie, die zo populair geschreven zijn, c ze kan begrijpen. 'We leven in de eeuw van het DE MIDDENWEG. Maar tussen de onderwerping- geschreven zijn, dat ook de leek zonder-meer van vroeger en het slappe laat-hem-maar, waarin sommige ouders thans verval len, ligt de gulden middenweg kind en bet 6ees.e.?kt enlichame- lijk welzijn van het k wikkeling en ongestoorde out- plooiing van het jonge wezen en „preken", terecht wijzen of no deloos ingrijpen. Een kind is als een boom. De takken moeten geleid en soms gesnoeid worden. Maar men moet niet de fout begaan, de jonge twijgen in hun groei te belemme ren of hun vorm te verwringen. MARCELLE. (Nadruk verboden). Toch zijn er nog altijd mensen te over, die het hier niet mee eens zijn, of er althans het nut niet van inzien. it it it it ik waarbij aan alle mogelijkheden, die het kind in zich draagt de volle kans gegeven wordt. Ouders, die het met de taak van opvoeden ernstig menen, zul len zich oefenen in het waarne men van en luisteren naar hun kind, óók als het zich alleen waant of met zijn leeftijdsgenoot jes samen is. En daardoor zullen i zij minder behoefte hebben aan ONBEPERKTE GARANTIE P DE VERING. MAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN „Al dat gepluis in een kinder ziel, niets dan onzin Een kind heeft te gehoorzamen en daar mee uit!" Of: „Wat een gezwam, dat een kind door gebrek aan liefde een stilstand of terugval in zijn ontwikkeling zal krijgen! Ouders houden vanzelfsprekend van hun kinderen, maar daarom hoeven ze er nog geen schoot hondjes van te maken. Het zou wat moois zijn, om bij al die las tige kinderen het juiste moment voor een afstraffing voorbij te laten gaan, om eerst eens heel zacht en lief te gaan uitzoeken, waarom ze lastig zijn. Een pak op hun broek moeten ze hebben. Of de ouders lopen kans, dat er met hen zelf een loopje genomen wordt". EEN MARIONET een kind een marionet was, die zich had te buigen en onvoor waardelijk te gehoorzamen, zon- haar aan. Volgende week zal ze mogen beginnen. En dan gaat Tonia dus elke dag naar 't mooie huis met de mevrouuw, die óók mooi en lief is en altijd naar iets heerlijks geurt en rose gelakte nagels heeft. In ieder weekmenu komen wel groenten voor die in ruim water gekookt worden (b.v. bloemkool), of die zoveel vocht loslaten, dat niet alles tijdens het koken verdampt. Praktisch ieder groentenat leent zich uit stekend voor 't bereiden van een smakelijke soep en daar zich juist in dat nat nog waar devolle voedingsstoffen bevin den, zou het wel zonde zijn hiervan niet te profiteren. Een kopje soep valt, voora l in de koude maanden, bij de brood- of voorafgaand aan de warme maaltijden, altijd in de smaak en is, vooral wanneer het afge maakt wordt met b.v. wat ge raspte kaas, nog voedzaam ook. Zondag: Selderij-broodjes, con trafilet, spruiten, aardappe len, ananaspudding. Maandag: Jachtschotel, peren- compöte. linsdagGegratineerde bloem kool, gesmoorde aardappe len, yoghurtvla. Woensdag: Nierragout in rijst rand, appelmoes, koffiepud- ding. DonderdagGekruide omelet, witlof-sla, aardappelpurée, rijstkoekjes. Vrijdag. Panharing, savoyekool, aardappelen, gevulde sinaas appelen. Zaterdag: Stamppot rauwe an dijvie met spek, beschuit met bessensap. RECEPT: SELDERIJ BROODJES. Een selderijknol schillen en boven een kom, waarin een mengsel van citroensap en olie is gedaan, raspen. Het geraspte gedeelte steeds snel door de saus roeren om bruinworden te voorkomen. Stukjes toast dik bedekken met de selderij en tot slot bestrooien met wat geraspte kaas en fijngehakte peterselie. RECEPT: GEKRUIDE OMELET. 4 eieren, 1 ui, 1 theelepel pa prika, 4 eetlepels melk, zout, roomboter. De eieren met de melk los kloppen en vermengen met de goed fijngehakte ui en de pa prika. De roomboter in een koe- kepan heet laten worden, het mengsel erin gieten en in 't ge heel langzaam en lichtbruin Het is geen zware dienst. Ze wordt niet nagereden en ze kan het werk best aan. Ze wordt al gauw rustiger en krijgt meer zelfvertrouwen. Alleen als er gasten zijn, dan Per 1 september 1957 zijn in de invaliditeitswet enige wijzi gingen aangebracht, die het waard zijn onder de aandacht van het lezend publiek gebracht te worden. Tot voor 1 september 1957 kon een invalide recht doen gelden op invaliditeitsrente. 1. bij blijvende invaliditeit. 2. bij tijdelijke invaliditeit, wanneer deze een half jaar had geduurd. Thans kan hieraan toegevoegd worden als punt: 3. bij herhaalde invaliditeit, wanneer de invaliditeit is ont staan binnen een half jaar na de datum, met ingang waarvan een eerder toegekende rente werd ingetrokken. Dit is een vrij belangrijke wij ziging, immers ligt daaraan ten grondslag de erkenning (door de regering) dat een invalide wiens rente werd ingetrokken die binnen korte tijd opnieuw invalide wordt, in moeilijkhe den komt te verkeren, als hij opnieuw een half jaar zou moe ten wachten alvorens hem weer een rente kan worden toege kend. Thans is hierin gelukkig een wijziging ten goede geko men, zodat nu een verzekerde direkt een rente ontvangt, in dien de invaliditeit is ontstaan binnen een half jaar na de da tum, waarop de vroegere invali diteitsrente is vervallen. WANNEER NIET? Als bekend mag worden ver ondersteld, dat invaliditeitsren te en ziekengeld nimmer gelijk tijdig kunnen worden genoten. Deze bepaling heeft eveneens een uitbreiding ondergaan, zo dat we er rekening mede moe ten houden dat: Het is herfst, doch onze tuinen vragen in dit jaarge tijde eveneens verzorging. Dit keer schenken wij eens aandacht aan heesters en zwarte bessen. Heesters kunnen nu ook verplant worden, men be hoeft dan niet tot het voor jaar te wachten. We kunnen zelf bepalen wanneer het tijd is, want zodra het blad geel begint te worden, gaan we aan de arbeid. Teheinde de plant zo kort mo gelijk uit de grond te houden, ma ken we vooraf het plantgat klaar zij haar voedsel blijft behouden. Van groot belang is de grond soort. Beschikken wij uitsluitend over zanderige grond dan is het aan te bevelen in het gemaakte gat eerst een emmer water te storten; op veen- en kleigrond is dit niet zo nodig en is aantrap pen al voldoende. Met het oog op de verhouding van plant tot wortels is het veelal nodig de plant wat bij te snoeien. Van veel nut kan het zijn, zodra wij met planten klaar zijn, wat mest op de grond om; de wortels °P^de plaats waar we de^ plant te jeggerii men houdt daarmede ,je vorst uit de wortels en men willen hebben. Zorg er daarbij voor, dat niet te dicht bij een schutting wordt geplant, want dan loopt men kans dat de plant voorover begint te hellen en dat is geen mooi gezicht. We trekken de plant uit de bakken. De omelet in de pan grond> nadat de aarde er om heen oprollen en hem daarna voor-, - zichtig op een verwarmde scha- den een zo groot mogelijke kluit tel laten glijden. 1 grond rondom de wortels, eerst wat los is gemaakt en hou- Ongetwijfeld ként u deze rede neringen, geuit door ouders, die niet met hun tijd zijn meege- gaan, maar menen zich nog altijd gaat ze meetellen in t leven, aan het ijzeren régime van vroe-1 ger te moeten houden, waarbij Zo'n huis heeft ze nog nooit ge- - - - zien. Alles is even mooi en fijn en voornaam. Er ademt een andere sfeer dan thuis. Hier zullen de der dat het zelf ooit aan 't woord mensen wel nooit tegen elkaar mocht komen en waarbij de schreeuwen en je daarmee de ouders het alleen maar druk had- stuipen op het lijf jagen Moe- den met het handhaven van hun der praat voor haar. Moeder krijgt ze het nog te kwaad. Niet disciplinair gezag I prijst haar aan en hemelt haar alleen, dat er dan veel meer werk Ik geef toe, dat er momenten op. Moeder zegt zó vaak, hoe vlug verzet moet worden waardoor ze zijn, waarin het gezag snel moet en netjes ze kan werken en hoe zich opgejaagd voelt, maar ze spreken, waarin het kind zonder handig ze met alles is, dat Torna moet ook tafeldienen. Dat is iets meer dit gezag dient te erkennen er verlegen onder wordt. verschrikkelijks voor haar Dan en er van geen onderhandelen Maar ze is erg blij, dat ze het vliegt alle onhandige verlegen snrake kan ziin eens worden. Mevrouw neemt heid weer op haar aan. Onder de Pogen van al die vreemde mensen heeft ze het gevoel of haar han den wel tweemaal zo groot zijn en ze voor alles verkeerd staan. Op een dag voltrekt zich de ramp. Als ze de dessertbordjes zal afruimen, glipt er haar een door de vingers. Zomaar in de kamer bij al die mensen valt het - t kletterend op het parket. Met een de naam speld is vermoedelijk afgeleid van het Latijnse vuurroo(j hoofd bukt ze zich, om „spinula", wat „kleine doorn" betekent. Aanvankelijk werden met bevende handen de scherven nl. voor het dichthouden der kledingstukken inderdaad op te ruimen. Ze durft naar nie- doorns gebruikt. Later gebruikte men hiervoor fraaie haken, ™nrdblg hieven meTangTtïe haakjes en bandjes. ogen die van mevrouw. Misschien een arme metaalbewerker te Tours in Frankrijk kwam om- fn^lezen^Maa^er trent 1440 op het idee die haakjes en bandjes te vervangen jjgt een diepe rimpel tussen me- door dunne ijzeren staafjes. Deze attributen moesten stuk vrouwsogen, terwijl haar mond voor stuk met de hand worden vervaardigd en kwamen daar door zo duur uit, dat uitsluitend de allerrijksten zich hier mee konden tooien. een van de gemalinnen van de Engelse koning Hendrik VIII, Anna Boleyn, bracht naar Londen koperen spelden mee uit Parijs, waar ze vertoefde om het huwelijik van Mary Tudor servies geschonden, denkt Tonia met de Franse koning Lodewijk XII bij te wonen. bedrukt. Ze is erg benauwd voor wat haar boven het hoofd zal zeer tragisch eindigde het leven van de uitvinder. Hij werd hangen. En dat is ook niet mals. door zijn patroon verdacht van diefstal van de grondstof en Juist als ze klaar is met afwas- J sen, komt mevrouw de keuken dientengevolge ontslagen en later zelfs uit Tours verbannen. binnen Nooit heeft Tonia haar in Parijs gelukte het hem tijdelijk geldschieters te vinden, ^z°X°pseïï ^Ln^zÓ zodat hij weer een poosje kon fabriceren. Toen hij echtei na onvoorzichtig zijn! Kun je nog enige tijd gemaand werd om aan zijn geldelijke verplichtingen niet iets goed vasthouden in die te voldoen, kon hij dat niet, zodat zijn geldschieters zijn voor- 'grote, lompe handen van je!" r,» Loodzwaar valt de kille beklem- naad in beslag namen, waarna hij als „op 2 - mjng 0ver Tonia heen. Ze heeft gijzeld en later zelfs tot de galeien veroordeeld, waar hij zijn bet toch heus niet expres gedaan en breekt anders nooit wat. Dan, als mevrouw geagiteerd de keuken uit zal gaan, stoot ze zodat verkrijgt er tevens door dat de droogte geen vat krijgt op de plant. toch blijft glimlachen tegen haar tafelheer. Het was een bordje van het mooie servies. Nu is het hele DE MAAND NOVEMBER IS GESCHIKT voor het stekken van liguster. Hiervoor neemt men rijpe, éénjarige scheuten ter lengte van 25 cm. Men steekt deze loodrecht in goed omge spitte, voedzame aarde op onderlinge afstanden van 10 a 15 cm en ongeveer 35 cm achter elkaar. SCHOENEN MAAKT MEN SNEEUWWATERDICHT door ze in te wrijven met was, vermengd met schapevet. Warm inwrijven. Werkschoenen worden waterdicht als men ze gedurende 12 uren in een dikke zeepsop plaatst. GOOI EEN NAFTALINEBALLETJE in uw petroleumkachel en U hebt geen last meer van reuk. IN ELKAAR VASTZITTENDE GLAZEN krijgt men los, door het onderste glas in warm water te zetten. Zonodig het binnenste glas te vullen met koud water. VOCHTIGE SCHOENEN DROGEN SNEL, als men er heet ge maakte zemelen in doet. SCHOENVETERS WORDEN BIJNA ONVERWOESTBAAR als men ze voor het gebruik in alumdniumacetaat legt. LAAT UW KINDEREN, VOORDAT ZIJ LEVERTRAAN INNEMEN eerst even kauwen op een stukje sinaasappelschil. SNEEUW IS SCHADELIJK VOOR VRUCHTBOMEN, schudt het er dus zo veel mogelijk af. (Nadruk verboden). DE ZWARTE BESSEN. Op feestdagen zal menig huis vrouw er genoegen in scheppen een glaasje zwarte bessen te kun nen schenken uit eigen tuin. Zorg voor deze bessestruiken is der halve van groot belang; het fruit moet worden opgevoerd tot het maximum. Men heeft nodig krachtige planten met jonge loten. Bij het snoeien hale men de oude takken weg, d.w.z. hout van ongeveer 2 a 3 jaar. Daardoor kan het jonge hout zich krachtiger ont wikkelen. Aan die oude takken komen vrijwel geen bessen en als er nog wat aankomen, dan zijn het slechts kleine besjes. Van veel belang is, zoals met alles wat in de natuuur groeit, licht en lucht; zitten er dus tè veel jonge loten aan de plant, dan moet er gesnoeid worden, zodat de takken niet te dicht op elkaar zitten. Besseplanten groeien vrij snel; verjongen van de planten om de 3 4 jaar is aan te bevelen. Rood kop en Wellington XXX zijn goede planten, de „Silvergieters zwarte" zijn zeer goed geschikt voor zware grond. Men moet overigens zorgen voor goede mest. Bewaar uw voorraad planten en keuken afval op een hoop achter in uw tuin; allerlei soorten mest kun nen er door gewerkt worden, u verkrijgt daardoor een goede or- 1. een verzekerde binnen 52 weken geen recht heeft op inva liditeitsrente, zolang hij aan spraak heeft op uitkering krach tens de ziektewet 2. een verzekerde binnen 52 weken geen recht heeft op in validiteitsrente, zolang hij in ge val van ziekte krachtens een voor hem geldende bijzondere regeling aanspraak heeft op uit kering 3. binnen een bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen termijn, hij eveneens geen recht heeft op invalidi teitsrente, zolang hij aanspraak heeft op uitkering bij ziekte krachtens de sociale wetgeving van een andere mogendheid. Voorts bestaat geen recht op rente indien de invaliditeit op de dag, waarop de aanvraag werd ingediend, heeft opgehou den te bestaan. Indien dus een verzekerde, hoewel hij invalide was, geen aanvraag heeft ingediend en pas na beëindiging der invalidi teit op dit verzuim werd gewe zen, is het niet meer mogelijk alsnog op invaliditeitsrente aan spraak te maken, m.a.w. achter af kan geen rente meer worden toegekend, indien de invalidi teit reeds heeft opgehouden te bestaan. DE INGANGSDATUM. Bevatte oorspronkelijk de wet een bepaling, op grond waarvan als ingangsdatum gold de dag van indiening der aanvraag (be houdens de mogelijkheid in enige gevallen waarin de rente op een vroeger tijdstip kon in gaan), gelden de volgende voor schriften a. de rente gaat in op de eer ste dag der kalendermaand, waarin de dag is gelegen waar op de verzekerde aan alle ver eisten voor het recht op rente voldaan heeft. Dat wil dus zeg gen, dat het tijdstip waarop de rente ingaat niet meer is die van het tijdstip van indiening der aanvraag, maar valt op de eerste der maand, waarin de belanghebbende invalide werd. Nemen we als voorbeeld de verzekerde die in november een aanvraag indiende en reeds in mei d.a.v. invalide in de zin der wet was, dan kan de rente in gaan op 1 mei. Hier geldt thans een bepaling met terugwerkende kracht, maar die terugwerkende kracht kan nooit verder gaan dan één jaar voor de eerste van de kalendermaand, waarin de dag van indiening der aanvraag is gelegen. Hierbij moet men er wel om denken, dat bij toeneming van rente met terugwerkende kracht nimmer uitkering krachtens de bepalingen der ziektewet. AFWIJKINGEN. Het bestuur der Sociale Ver zekeringsbank kan van deze be paling afwijken indien het van oordeel is, dat de regel omtrent toepassing van de ingangsda tum als boven bedoeld, zal lei den tot onbillijkheid. Dit echter ter beoordeling aan genoemd be stuur. Invaliditeitsrente en ouder domsrente op grond van de in validiteitswet kunnen nooit sa men gaan. Wel kan een invali diteitsrente op verzoek van de verzekerde worden omgewisseld met ouderdomsrente, wanneer daarop aanspraak bestaat en die rente hoger is. Let wel, het is dus aan de verzekerde dit ver zoek in te dienen. In voorkomen de twijfelgevallen raadplege men de sociale verzekerings- ganische mest. Een composthoop bank, die gevestigd is te Amster- moet een paar keer per jaar om- dam. gegooid worden. (Nadruk verboden). (Nadruk verboden.) leven in diepe ellende eindigde. sedert 1943 werden ook in Engeland de „staafjes" gemaakt, waar in 1685 de z.g. „whip" werd uitgevonden, welke de spel- zélf tegen een kristallen schaal den van een kop voorzag. In 1824 werden zelfs ronde koperen die optafel sta^Ze staan bei- spelden geheel machinaal vervaardigd. Engeland exporteerde de spelden naar Europa, waarna ook Duitsland met de fabricage begon. In 1865 werd in Neuren berg de eerste grote speldenfabriek geopend. tot slot nog iets over de uitdrukking „speldegeld".) Deze dateert uit de tijd van koning Karei I van Engeland (1626 1649), die jaarlijks van het speldemakers-gilde een bedrag nen vloer te kijken. Nu zou Tonia triomf en leedvermaak kunnen voelen. Maar ze voelt het niet. In haar eenvoud van geest heeft ze alleen maar met mevrouw te doen. Ze wordt zo rood in haar gezicht. Het is ook wél erg. Eerst 't bordje en nu de mooie schaal! „Het spijt me Tonia", zegt me- van 500 pond sterling ontving, hetgeen hij afstond aan de vrouw zacht Tonia weet dan nog koningin voor eigen gebruik. Dit voorbeeld vond al spoedig navolging in andere landen, waiar voorname personen hun vrouw geld gaven om spelden te kopen. (Nadruk verboden.) niet, dat ze van mevrouw nóóit meer een standje zal krijgen, als ze soms nog eens wat breekt. MARCELLE. (Nadruk verboden). 'T. - ZONDER EEN TAS is de vrouw eigenlijk niet compleet. De tas behoort bij haar, ongeacht welke kleding zij draagt en is onverbrekelijk met haar verbonden. Als gevolg hiervan is de tas evenals de overige dameskleding aan mode onderhevig. De stichting Lederwarenmode gaf kortgeleden een show, waar bij de nieuwe tassenmode werd getoond. Het beeld van de nieuwe tas is strak en vierkant. Dat is in één zin samengevat het antwoord van de tassenontwerpers op de mode van de korte rok. Die mode maakt een eind aan de buitensporige hoge modellen van het vorig jaar, die overigens ln Nederland maar kort hebben stand gehouden. De gematigd hoge modellen kunnen zich voorlo pig nog handhaven - en wanneer wij proberen in de toekomst te zien, dan ligt daar, voorlopig nog aan de horizon, een breed envelopmodel te wachten. Dit nieuwe seizoen echter domineert het kwadraat, met kleine variaties in de lengte en breedte. Bij dat vierkant behoort een grote overslag en een stijf hengsel (metaal met leer bekleed), dat als modefactor een belangrijke rol speelt. Evenals de hoge tassen werden de vierkante modellen glad gehouden. Toch vindt ook de vrouw, die een enigszins ge plooide tas prefereert in de nieuwe collecties een goede keus. In alle series is er een lichte tendens naar een bredere bodem Er is werkelijk wees te kust en te keur. Onze illustratie toont het nieuwste model. (Nadruk verboden)

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 9