<=Tïlaan ew menó Vrije wereld militair sterker dan communistische landen De komende veranderingen in het Deltagebied Stichting van de Arbeid wil tijdelijk toeslag op kinderbijslag President Eisenhower in radio toespraak Ook voorsprong op het gebied van kernwapens HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Indonesische ambassadeur over Australisch-Nederlandse verklaring ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957. 12e Jaargang Nr 4215 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW ZJOEKOWS EINDE EN GAILLARDS BEGIN Feest in Rusland, verontwaardiging in Amerika, herstel in Frankrijk. Met deze drie uitdrukkingen kan in het kort het belangrijkste buitenlandse nieuws van de afgelopen week worden weergegeven. De Russen, die de mensheid al verrast hadden door het lanceren van een eerste kunstmaan, hebben de wereld en met name de Amerikanen een nieuwe schok bezorgd door op zondagmorgen een tweede en nu zoveel zwaardere raket het heelal in te zenden. Thans werd dit kundig pro- dukt van menselijk vernuft bemand met een hond, ten einde de reacties van het levend organisme op een derge lijke fantastische luchtreis te kunnen bestuderen. Het is kenmerkend, dat het nieuws over de tweede kunstmaan weer juist op zondag werd vrijgegeven. De brute mens, die met God noch gebod wenst rekening te houden, viert het feest van eigen kunnen op de hem eigen wijze en op de door hemzelf bepaalde dag. De vraag kan gesteld worden, of de mens met zijn stre ven naar beheersing van het heelal de hem gestelde gren zen niet gaat overschrijden. De aarde en niet de maan is hem gegeven om die te bewerken. 24ste kabinet op 38ste verjaardag Verschillend doel Eisenhower en Zjoekow AFRIKAANS-AZIA TISCHE GROEP WIL VOORRANG VOOR KWESTIE NW-GUINEA De groep van Afrikaanse en Aziatische landen in de V.N. heeft vrijdag met alge mene stemmen besloten vol gende week in de politieke commissie voorrang te vra gen voor een debat over de Indonesische aanspraak op westelijk Nieuw-Guinea. STERRENWACHT DUINZICHT ZAG SPOETNIKS Het nummer van heden telt 10 pagina's. MINISTER CASEY OVER ANTI-NEDERLANDSE CAMPAGNE GEEN BERICHT OVER DE RUIMTEHOND Probleem van terugbrengen van projectiel uit wereld ruimte opgelost -^eger, vloot en luchtmacht beschikken over 38 soorten raketten Reacties. De „Times" DE AUSTRALISCHE POLITIEK INZAKE NIEUW-GUINEA Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nfi 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen AdvertentieprlU per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (gêfi^ handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,- Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad, 20 cent meer moeilijkheden, nu zij zich op po litiek terrein zijn gaan begeven. De president, die reeds had aan- Eisenhower, die ten gevolge van verschillende omstandighe den tijdens zijn lopende ambtspe riode toch al verschillende pres- tige-veren heeft moeten laten, moet thans aan een nieuwe drei ging, de Spoetnik-propaganda èn -werkelijkheid het hoofd bieden, gekondigd, dat hij enkele rede voeringen voor het Amerikaanse volk zou houden over de stand der (eigen) wetenschap ten aan zien van de raketten-kwestie, heeft zich blijkbaar genoopt ge- zien, zijn eerste rede een week te vervroegen, ten einde dé toch al verontruste gemoederen der zelf- I verzekerde Amerikanen niet de gelegenheid te geven nog meer I in ontsteltenis te geraken. En maarschalk Zjoekows ster scheen te hoog te rijzen. Dit duldt zelfs een joviale heersersfiguur als Chroesjtsjef niet. Nadat Zjoe- 1 kow eerst was afgezet als minis ter van Defensie is hij nu ook uit het centrale comité van de partij verwijderd, op beschuldiging van zelfverheerlijking en een zich toekennen van roem, die aan an deren, in casu de partij en het Russische volk toekwam. In strijd met de verwachting Met het lanceren van de nieu we satelliet bereiken de Russi sche machthebbers meer dan één doel. In de eerste plaats wordt de de aandacht der bevolking volko men afgeleid van de toch in eer ste instantie opzienbarende val van de populaire oorlogsheld maarschalk Zjoekow. In de tweede plaats worden de Amerikanen, zo vast levend in de overtuiging, dat zij met hun onderzoekingen en proefnemin gen de Russen toch altijd nog een paar jaar vóór waren, zo niet van hun stuk, dan toch tot een gevoel van onzekerheid gebracht. En in de derde plaats vormt de enorme reclame van de tweede Spoetnik (ook wel Woef nik ge noemd) een prachtige inleiding op het daverende feest, dat ter gelegenheid van de herdenking der oktober (november(-revolutie thans 40 jaar geleden, gevierd stond te worden. Eisenhower en Zjoekow, oor logsvrienden, beiden uiterst po niet gelukt een nieuw Frans ka binet te vormen. Maar de jonge radicaal Gaillard, een financiëel specialist en zulk een figuur heeft Frankrijk juist nu wel zeer, zeer nodig is geslaagd en heeft reeds het fiat van de Na tionale Vergadering gekregen. Hij kan dit beschouwen als een cadeautje voor zijn 38ste verjaar dag, die de jongste premier uit de Franse parlementaire geschie denis, de 24ste van na de tweede wereldoorlog, juist op dat mo ment mocht vieren. De zenuwenoorlog rondom Sy- rië-Turkije blijkt te eijn uitge woed, is althans aan het af-ebben. Reeds ziet de Rus andere moge lijkheden om onrust te zaaien in de Westerse gelederen en zijn eigen glorie te vermeerderen. Adenauer is met een nieuw ka binet voor de Bondsdag versche nen. Maar het belangrijkste nieuws en waar iedere Duitser op wacht, de hereniging van oost en west, kon de grijze pre mier ook thans (nog?) niet bren gen. (Nadruk verboden.) De betrokken landen willen vra gen, de kwestie Nieuw-Guinea in behandeling te nemen on middellijk na het Koreaanse vraagstuk, dat nu als eerstvol gende punt op de agenda staat. Na het debat over Nieuw-Gui nea wil de Afrikaans-Aziati sche groep de kwestie-Algerië zien behandeld. Als de politieke commissie deze wensen inwilligt, komt het vraagstuk-Cyprus als laatste punt van de agenda aan de or- de. JO&5Viicllutll) uriitvij w r i' a k11 4- pulair, beiden geraakt in grote is het ook aan de socialist Mollet Nadat de centrale organisaties van werkgevers en werknemers zieh in de afgelopen dagen heb ben beraden, heeft de Stichting van de Arbeid thans aan minis- ter Suurhoff een voorstel gedaan inzake een tegemoetkoming in de lasten, welke met name voor de loontrekkenden met niet-ver- dienende kinderen voortvloeien uit de stijging van de kosten van levensonderhoud. Dit voorstel, zo vernemen wij van de stichting, steunt op drie uitgangspunten. In de eerste plaats zal met het oog op de eco nomische situatie in ons land een te treffen voorziening niet mo gen leiden tot enigerlei verho ging van de arbeidskosten van het bedrijfsleven. Zulks ligt ook in de lijn van het huidige loon- en prijsbeleid. Voorts zal zulk een voorziening een tijdelijk karakter moeten dragen en zij zal in de derde plaats beperkt dienen te blijven tot die werknemers met kinde ren, wier looninkomen een be paalde grens niet overschrijdt. De Stichting van de Arbeid heeft de minister voorgesteld, ge- durende het jaar 1958 een tijde lijke toeslag op de uitkeringen ingevolge de kinderbijslagwet te verstrekken ten bedr°ge van tien cent per kind per dag. De voor deze verhoging be nodigde gelden, welke op plus minus 36 miljoen gulden worden geschat, kunnen aan de reserve van het kinderbijslagverevenings- fonds worden onttrokken, zonder de financiële positie van dit fonds in gevaar te brengen. De tij 'elijke toeslag ware vol gens de grootst mogelijke meer derheid van het stichtingsbestuur toe te kennen aan de onder de kinderbijslagverzekering vallen de werknemers, wier brutoloon uit de dienstbetrekking of daar voor in de plaats tredende uitke ringen ingevolge de sociale ver zekeringswetten over de dagen, waarop zij op wettelijke kinder bijslag aanspraak hebben, min der bedraagt dan zestien gulden per dag. De Koninklijke Neder landse Middenstandsbond was slechts bereid- te gaan tot een loongrens van 12,50 per dag. De sterrenwacht „Duinzichtte Monster heen gernNd vrijdag morgen te 4.29 uur en 4.32 uur resp. een raketgedeelte van de tweede kunstmaan en de „Spoet nik II" te hebben waargenomen. De helderheid van het eerste voorwerp werd geschat op 4 tot 5. Het bleef ongeveer 2 minuten zichtbaar in het noord-oosten. In dezelfde baan zag men drie mi nuten later vermoedelijk de twee de kunstmaan zelf met een hel derheid 3. Te 6.27 meent men de eerste Russische kunstmaan gedurende ongeveer 40 seconden te hebben gezien. Het waargenomen voor werp was zwak z.cmbrar in oos telijke richting, gaande naar N.O. Donderdagavond heeft men op deze sterrenwacht, waar o.a. de Haagse amateur-astronoom de heer Bosch aan verbonden is. de radio-signalen van de tweede kunstmaan opgevangen. Een dag nadat de Tweede Ka mer het Deltaplan had aan vaard, kwamen op Woudschoten (Zeist) een honderdtal kerke- raad,sleden uit het Delta-gebied samen, aangevuld met leden van de plaatselijke en provinciale commissies, die zich met de ko mende ontwikkeling bezighou den. Deze conferentie werd ge houden op 6 en 7 november on der leiding van de voorzitter der genoemde commissie, Ds. FH. Landsman. Het persbureau der Ned. Hervormde- KerJc.hezicht ons over deze conferentie het volgende Ds Landsman bracht de pro blemen waarom het gaat in zijn inleid'ng ter sprake, n.l. de men taliteitsverandering, die de ge hele bevolking zal ondergaan, wanneer het Deltaplan zal zijn uitgevoerd en waarbij de dorpse inslag verloren zal gaan en de bevolking zich zal gaan oriënte ren op de rieuwe (stedeliike) wooncentra, die gesticht zullen worden. Hier komen vraagstukken aan de orde van de vrijetijdsbeste ding van de jeugd, van pastoraat, diaconaat en maatschappelijk werk. Bij al deze dingen zal, al dus ds Landsman, de kerk haar verantwoordelijkheid moeten be leven, omdat zij arbeid en predi king de veranderde maatschap pij heeft te begeleiden. Spreker waarschuwde daarbij voor over moed als mogelijk gevolg van een technisch kunnen. Hier komen ook aan de prde de problemen van de visserij, de trek naar het vasteland, het vraagstuk van de z.g. gewissel- den, de mensen n.l., die in de loop der laatste jaren een ander beroeo kozen. Ook dat van de z.g. pendelaars, problemen, die nader aan de orde werden ge steld door drs P. de Jong, direc teur van het sociologisch insti tuut der Ned. Herv. Kerk. In zijn inleiding lichtte hij de inhoud van het rapport nader toe. Hij wees erop dat de kerk ten platte- lande in deze jaren dezelfde ver anderingen ondergaat als in de steden reeds 50 of 60 jaar gele den het geval was. Het verschil is echter dat men toen de achter gronden niet zag, terwijl de kerk deze thans veel meer in het oog heeft, zodat een betere begelei ding van de sociale gevolgen, die veroorzaakt worden door de af sluiting der zeearmen, mogelijk is. Op donderdagmorgen hield de heer A. de Bruin, secretaris van de commissie voor de Deltaza ken een inleiding over ..onze taak in de naaste toekomst". 'Spreker begon zijn inleiding met de opmerking, dat wil de ge meente in de samenleving een wezenlijke functie vervullen, het zal gaan om de vraag of wij er in slagen de gemeente zó te bou wen, dat alle groepen die tot haar behoren, zullen ervaren dat het evangelie een vernieuwde kracht in het leven is. Daarom zal het kerkewerk naar de me ning van de heer De Bruin, met niet aflatende volharding moeten bezig zijn met het doorbreken van allerlei scheidslijnen die zich als barrières voor de gemeenteop bouw voordoen. Scheidslijnen die vaak van theologische aard zijn, maar in vele andere geval len' dit slechts schijnen, omdat sociologische en economische verschillen de „achterliggende" oorzaken zijn. Spreken met el kander in kleine kring, ontmoe tingen op het vlak van het gewo ne dagelijkse leven zullen deze kunnen doorbreken. De „nieuw komers" in de gemeente zullen zich daarin veel vlugger thuis gaan voelen, indien zij ervaren dat de gewone menselijke relatie vanuit de kerk met hun wordt gelegd. De ontvangende gemeente zal niet moeten schromen nieuwe vormen van samenkomen, ook op andere dagen en uren dan de traditionele, te organiseren. Ook zij die niet tot de kerk behoren, zullen het gevoel moeten krijgen dat zij in onze kring welkom zijn, Tildrfs spreker: De inleider wees erop dat hoe wezenlijk voor het eigen geloofsbeleven een bepaal de modaliteit kan zijn, in de ont moeting met de ander moet wor den bedacht dat een andere mo daliteit voor de ander even we zenlijk is. Spreker gaf tal van voorbeel den op welke wijze en op welk terrein de kerk de samenleving zou kunnen ontmoeten en helpen. Laat de kerk niet te gauw menen dat bepaalde dingen te ver van het altaar afstaan om zich ermee bezig te houden. Hulp bij de be roepskeuze, belangstelling voor het jeugdwerk en voor de vrije tijdsbesteding, voor het onder wijs, voor goede lectuur-voorzie ning, voor kleuterscholen moet van onze kerkelijke vergaderin gen gevraagd worden. Tijdig op de hoogte zijn van de plannen van gemeentebestuur en van de provinciale en rijksoverheid, is even noodzakelijk als het hebben van een visie op welke wijze de kerk haar bijdrage zou kunnen geven bij de totale verandering van het gezicht van de dorpse samenleving. President Eisenhower heeft het Amerikaanse volk donderdag avond in een radio-toespraak mee gedeeld, dat hfj een speciale as sistent heeft benoemd die hem moet heipen bij het Amerikaan se wetenschappelijke en techni sche program. De functie was aanvaard door dr James Killian, president van het instituut voor technologie van Massachusetts, aldus de pre sident in een rede die door radio en televisie werd uitgezonden. Door middel van de benoeming van dr Killian wil ik ervan ver zekerd zijn, dat het gehele pro gram in nauwe samenwerking wordt uitgevoerd en dat derge lijke dingen als zogenaamde con currentie tussen de strijdkrach ten of onvoldoende gebruik van overuren zelfs niet de verden king van benadeling van ons wetenschappelijk en ontwikke lingsprogram kunnen wekken, aldus Eisenhower, die sprak te gen de achtergrond van het lan ceren der Russische kunstma nen, een prestatie die hij „van het grootste belang" noemde. Hij zei, dat de geleerden die dit tot stand hadden gebracht volledige eer en waardering verdienden. Aardsatellieten op zichzelf hebben geen directe invloed op de veiligheid van het land. Het lanceren van deze kunstmanen heeft echter werkeiyke militai re betekenis, hetgeen ik eerder reeds in het openbaar heb ver klaard, zo vervolgde hij. Naar aanleiding van de onge rustheid over de krachtsverhou ding tussen de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten zei de pre sident: „Het is mijn overtuiging, wel ke gesteund wordt door betrouw bare wetenschappelijke en mili taire adviseurs, dat, hoewel de Sow jets waarschijnlijk vóór zijn op sommige speciale gebieden en op het gebied van sommige pro jectielen, en duidelijk vóór zijn bij de ontwikkeling van satellie ten, de gehele militaire kracht van de vrije wereld thans beslist groter is dan die van de commu nistische landen." De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, heeft donderdagavond verklaard, dat de jongste demon stratie in Djakarta in verband met Nieuw-Guinea kennelijk door de Indonesische regering is georganiseerd. De minister was ervan overtuigd, dat deze demon straties geen spontane uiting van de openbare mening in Indo nesië zijn. De woordvoerders van de Indonesische regering advi seerde hij zich wat meer in be dwang te houden. In het Russische communiqué van vrijdag over de tweede Spoetnik is geen melding ge maakt van de ruimtehond. Woensdag was gemeld, dat zijn toestand „bevredigend" was, waarna de volgende dag alleen werd medegedeeld, dat het re gistreren van de reacties van het dier werd voortgezet. Als de hond nog in leven was, zo redeneert men in Westelijke kringen te Moskou, zouden de Russen dit zeker vermelden. In het communiqué van vrijdag werd slechts medegedeeld, dat de waarnemingen betreffende de aardsatellieten via de radio en met optische middelen wor den voortgezet. De Amerikaanse voorraad kernwapens is wat aantal be treft zó groot en groeit zó snel, dat wij veilig kernwapens naar plaatsen kunnen brengen waar zij onmiddellijk tegen een aanval beschikbaar zijn en dat wij dan nog krachtige reserves behou den. Onze geleerden verzekeren mij, dat wij een goede voorsprong op de Sowjets hebben op het ge bied van de kernwapens, zowel wat de kwantiteit als de kwali teit betreft. Wij zijn van plan voor te blijven. Een intercontinentaal projec tiel is nodig en wij hebben er enige van in een vergevorderd stadium van ontwikkeling, maar wegens onze vele vooruitgescho ven posities is voor ons een pro jectiel met middelgrote reikwijd te voor sommige doelen even goed als een intercontinentaal. De president noemde de huidi ge toestand van de Amerikaanse veiligheid „een van grote kracht, maar deze zekerheid mag ons geenszins voldoende zijn." De president noemde enige Amerikaanse prestaties op het gebied van de projectielen en onthulde, dat Amerikaanse ge leerden en technici een oplossing hadden gevonden voor het pro bleem van het terugbrengen van een projectiel uit de wereldruim te buiten de atmosfeer, zonder dat het als een meteoor opbrandt door de wrijving van de atmos feer der aarde. Op een voorwerp wijzend zei Eisenhower, dat dit een experi menteel projectiel was een kegelvormige neus van een pro jectiel. „Het is honderden mijlen in de wereldruimte buiten de at mosfeer geweest. Hier is het weer geheel en al intact terug". 1 In de tweede plaats zijn een grotere concentratie van krach ten en betere regelingen binnen de Amerikaanse regering nodig op het gebied van wetenschap, technologie en projectielen. „Wat de wereld thans zelfs meer dan een reusachtige sprong in de wereldruimte nodig heeft is een geweldige stap voorwaarts in de richting van de vrede." „Ik dring er bij de Sowjets op aan hun goedkeuring te hechten aan de praktische ontwapenings voorstellen, die gisteren door een grote meerderheid in de Verenig de Naties zijn goedgekeurd, al dus de president. Eisenhower deelde mede dat 38 verschillende soorten raketten thans hetzy reeds by de Ameri kaanse weermacht in gebruik zijn, hetzij worden ontwikkeld. „Alle sinds 1955 in de vaart ge brachte Amerikaanse oorlogs schepen beschikken over raket ten, die hetzij in de plaats zijn ge komen van het scheepsgeschut, hetzij hier een aanvulling op vor men. De Amerikaanse marine be schikt in de Atlantische en in de Grote Oceaan over duikboten, die naar de oppervlakte kunnen ko men, een lange-afstandsprojec- tiel, met een kernlading in de kop en met een reikwijdte van honderden mijlen, kunnen afvu ren, om daarna onmiddeliyk weer onder te duiken. Deze ge hele operatie speelt zich in enkele minuten af. De Amerikaanse vloot heeft een dieptebom met kemlading. Na het uitbreken van de Ko reaanse oorlog is het luchtdoel geschut van leger en vloot in hoofdzaak door raketten vervan gen. Alle nieuwe Amerikaanse jachtvliegtuigen zqn uitgerust met raketten. Vele der traditionele taken van artillerie en ondersteunings vliegtuigen zijn door raketten overgenomen. Wat dit voor de vuurkracht betekent, moge het volgende illustreren: vier batal jons, die met de „Corporal"-ra- ketten zijn uitgerust, ontwikkelen een vuurkracht, die gelijk is aan die van al het geschut, dat in de tweede wereldoorlog werd ge bruikt", aldus de president. De „Washington Post" heeft in een commentaar op Eisenhowers rede van donderdagavond diens „erkenning, dat zeer grote in i- ning om de vorderingen van Rus land op wetenschappelijk gebied in te halen, thans een gebiedende eis is", de belangrijkste passage uit de rede genoemd. Te Bonn heeft Eisenhowers rede grote voldoening gewekt. De Italiaanse niet-linkse pers noemde zijn woorden „moedig". De Milaanse „Corrière della Sera" merkte op, dat Eisenhower ener zijds het publiek trachtte gerust te stellen en anderzijds s tot een algemene krachtsinspan ning ten behoeve van de defensie. Adlai Stevenson, de twee keer verslagen democratische kandi daat voor het Amerikaanse presi dentschap, heeft gezegd c 1- m van voldaanheid" in de rede van Eisenhower te hebben gehoord. Maar het verheugde hem, dat Eisenhower „onze wetenschappe lijke pogingen met die van onze bondgenoten tracht te verenigen". De democratische senator John Kennedy acht de maatregelen van Eisenhower „te laat gen i- men". Eisenhower had het volk niet verteld, „dat wij misschien wel enkele jaren achter zijn in raketmotoren, nieuwe brandstof fen. straalmotoren, radar en atoomvliegtuigen." Zowel te Londen als Parijs toont men zich voldaan over de wijze waarop Eisenhower de noodzaak van samenwerking tussen de Westerse bondgenoten op wetenschappelijk terrein naar voren heeft gebracht. i( Boven het midden van de Stil le Oceaan is vrijdag een kernwa pen tot ontploffing gebracht, deelt het Britse ministerie van Bevoorrading mee. Het wapen ontplofte op grote hoogte. De Indonesische ambassadeur in Australië, dr A. Y Helmi, heeft vrijdag gezegd, dat de „dagen van het laatste restje Nederlands koloniaal bezit in het gebied van de Stille Oceaan geteld zijn". In commentaar op de gemeen schappelijke Australisch-Neder landse beginselverklaring over Nieuw-Guinea zei hij in een ver klaring aan de pers: „Terwijl er voor Australië en Indonesië tijd is, mogelijke fou ten in de betrekkingen tussen on ze twee landen te verbeteren, moeten wij pogen te vermijden, onze problemen van nabuurschap onrealistisch op te lossen op de zelfde wijze als enige Europese landen deden in het geval van de Saar en anderen, welke oplossin gen onnodig geleid hebben tot voortdurende ergenis en wrijving tussen buurlanden". De „Times" iuicht de gezamen lijke Australische-Nederlandse verklaring over het bestuur over Nieuw-Guinea toe en noemt haar verstandig en openhartig. Zij houdt alles in wat de betrokken bewoners, en ook het anti-kolo niale Azië maar kunnen wensen. Australië, aldus de „Times" heeft voor de Aziatische volken geen band met het verleden en ook heeft het Australische bestuur over het oostelijke gedeeLe van Nieuw-Guinea geen Aziatische gevoeligheden geraakt. De geza menlijke verklaring kan dus wor den toegejuicht, mede omdat zij de schaduw kan doen optrekken, die in Aziatische ogen over het verleden hangt. Het nationalistische partij-or gaan „Suluh Indonesia" in Dja karta, heeft de politiek van Australië met betrekking tot westelijk Nieuw-Guinea een „po litiek van zelfmoord" voor Australië genoemd. Volgens het blad maakt de houding van Australië in deze kwestie Indo nesië vruchtbaar voor het com munisme. Over midden-Europa trokken het afgelopen etmaal enige sto ringen in noordoostelijke rich ting. Deze gingen vergezeld van vrij uitgestrekte regengebieden die tot boven het zuidoosten van ons land reikten. Op het vlieg veld Zuid-Limburg leverde een gehele dag regen 8 mm op, ge meten in de periode van 's mor gens tot 's avonds 7 uur. Elders in het land vielen slechts zeer verspreide en weinig betekenende buien in de noord oostelijke stroming die koude lucht aanvoerde waarin de maxi mumtemperatuur in het alge meen een paar graden lager was dan de voorgaande dag. Op het noordelijk deel van de Noordzee bevindt zich nu de uit loper van een hogedrukgebied waarvan het centrum nog ten westen van Schotland ligt. Dit centrum trekt zelf naar het oos ten. Daar tegelijkertijd de lucht druk boven het Middellandse Zeegebied en midden-Europa nog laag blijft, betekent dit dat boven ons land de matige tot krachtige noordoostelijke stroming gehand haafd blyft en zodoende ook het weertype met maximumtempera turen als vrijdag. Opklaringen, maar in het zuiden van het land over het algemeen nog veel be wolking en tijdelijk enige regen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Noordoosteiyke wind. In het zuiden van het land veel bewolking en enige regen. Elders opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG 10 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.09 3.44 4.24 4.34 n.m. 3.22 3.57 4.37 4.47 MAANDAG 11 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.44 4.19 4.59 5.09 n.m. 3.59 4.34 5.14 5.24 ZON MAAN op onder op onder Nov. 9 7.51 17.00 18.25 9.38 10 7.53 16.59 19.18 10.34 1 7.54 16.57 20.19 11.24 12 7.56 16.56 21.27 12.07 13 7.58 16.54 22.40 12.43

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1