Wat brengt de radio? s\x m S J Kr die opwekt F één Commentaar op de gemeenschappelijke Nederlands-Australische verklaring Zes vrouwen en man TWEEDE BLAD Vrijdag 8 november 1957 12e jaargang no. 4214 De nieuwe uniformen van de B. B. DAGORDER VAN SOWJET-MINISTER VAN DEFENSIE AUSTRALISCHE PERSSTEM OVER DE AUSTRALISCH- NEDERLANDSE VERKLARING Labour amendementen op de Britse regeringsverklaring ERNSTIG ONGELUK IN DE BELGISCHE KONGO Naar een uniforme oliepolitiek van de Arabische landen Wat kan 'n mens ddér naar snakken: een goed kop koffie - koffie van Van N e 11 e Lekker sterk, lekker geurig... Daar knap je echt helemaal van op! 'n Weldaad, zo'n kop Van Nelle's koffie! Paarsmerk f 1.68 Daarom Van Nelle stelt u nooit teleur! ZEEPOST DE VRIJE ZE Mevr. Supeni, de voorzitster van de sectie Buitenlandse Za ken van het Indonesische parle ment, heeft donderdag een krach tig protest doen horen tegen de houding van de Australische re gering „door zich te mengen in het geschil over West-Irian1 tus sen Indonesië en Nederland". Als commentaar op de gemeen schappelijke Nederlands-Austra lische verklaring over de samen werking bij de ontwikkeling van Nieuw Guinea, zei mevr. Supeni, dat de Indonesische regering tij dig moet protesteren tegen „de actie van de Nederlanders en Australische regeringen tot ver eniging van West-Irian en de Australische trustgebieden". Als we geen moeilijkheden met de Australische regering willen krij gen over West-Irian, moet Indo nesië tijdig proesteren tegen de gemeenschappelijke Nederlands- Australische actie". 'Het lid van de nationale raad professor Muhammad Yamin be schuldigde Nederland van het leggen van een rookgordijn ron dom West-Irian, hangende de de batten in de Verenigde Naties over deze kwestie. Dit rookgor dijn is bedoeld om de heersende toestanden in West-Irian te ver bergen, daar de Nederlanders geen succes hebben gehad in het vooruit brengen van de Indone siërs in dat gebied. Yamin betoogde, dat „hoogdra vende woorden" in de Austra- lisch-Nederlandse verklaring als „onvervreemdbare rechten", en het betrekken van de goede naam Omdat eerlang de noodwach- ters van de B B. nieuwe unifor men zullen krijgen ter vervan ging van de blauwe overall, heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken reeds thans, een aantal modellen laten ma ken, die door een instructieblok- ploeg uit Amsterdam op de di verse daaraan te stellen eisen in de praktijk zullen worden be proefd. deze beproeving ge schiedt onder leiding van een commissie van noodwachters, die in januari a.s. haar advies aan het ministerie zal uitbren gen. Daarna zal een definitieve keuze worden gedaan welk mo del zal worden gemaakt. De proefmodellen zijn uitge voerd in drie tintendc nker- grijs, blauw-grijs en chamoi s. De verwerkte stoffen zijnserge (100% wol), katoen in dezelfde kwaliteit als de nieuwe gevechts- kleding van het leger, en een zware kwaliteit gemerceriseerde katoen-satijn. Bovendien gaan de gedachten der ontwerpers nog uit naar de nieuwe stof ter- lenka. Donderdagmorgen werd een tweetal modellen, (voor dames en heren) uitgevoerd in twee soorten stoffen getoond. Deze modellen zijn geïnspireerd op de Battle Dress. De dames van de commissie hebben reeds hun voorkeur uitgesproken voor een zes-baans rok met ingenaaid- short. Er zijn voor de dames, die in de ploegen werken waarbij een grote bewegelijkh eid vereist is, ook een pantalon en een rok- broek ontworpen. Het is voorts de bedoeling, dat bij het uni form een overhemd met das wordt verstrekt. Verschillende soorten hoofddeksels worden nog nader op him bruikbaar heid beoordeeld. De houdbaarheid en doelma tigheid van de kleding zal onder allerlei omstandigheden en weersinvloeden worden be proefd. Ook de wasbaarheid zal grondig worden getest. Voorts of de kleding snel zal kunnen worden aangetrokken en voor de brandweer zal worden nage gaan of het uniform niet (even als bij de gevechtskleding van het leger) uit twee lagen zal moeten bestaan, waterafstotend, doch tevens poreus voor de lichaamsuitademing. Er zijn thans 170.000 noodwachters. De nieuwe minister van De fensie der Sowjet-nie, maar schalk Rodion Malinofsky, heeft woensdagavond „reactionaire imperialistische krachten" er van beschuldigd te vertrouwen op een politiek van kracht en de internationale spanning te intensiveren. „De So wj et-strijdkrachten hebben echter de beschikking over de modernste wapens en technieken en behoeden het vreedzame, scheppende werk van het Sowjet-volk", aldus de maarschalk in een dagorder ter gelegenheid van de 40e jaar dag der oktober-revolutie. van de Verenigde Naties daarin, „pogingen waren om de ware democratie te verdraaien tot mo dern kolonialisme". Dit alles bewijst te meer, dat de bevrijding van West-Irian in feite betekent een einde maken aan het Nederlandse kolonialis- me-imperialisrrie in dat gebied. Het invloedrijke Islamietische dagblad „Abadi" uitte in een hoofdartikel de waarschuwing, dat de houding van Australië een slechte invloed zal hebben op de betrekkingen tussen Indonesië en Australië, die tot nu toe goed zijn geweest. Intussen heeft president Soe- karno donderdag gezegd, dat ,4e mensheid wellicht versteld zal staan" over de „nieuwe koers", die door Indonesië zal worden gevolgd, als de strijd in de Ver. Naties voor inlijving van West- Irian in het Indonesische grond gebied mocht mislukken. Soekarno zeide dit in een door hem in Waingapu, de hoofdstad van het eiland Soem.ba, afgeleg de verklaring. Hij lichtte niet toe wat hij met „nieuwe koers" be doelde, doch hij verzekerde zijn gehoor, „dat de gehele wereld even versteld zal staan als het geval was tijdens onze strijd om de onafhankelijkheid". Het Australische blad „Sydney Morning Herald" zegt in een hoofdartikel over de gezamenlij ke Australisch-Nederlaaidse ver klaring inzake Nieuw-Guinea, dat deze verstandig is en op het juiste ogenblik is gepubliceerd. „Dit overleg" aldus het blad „zal er de aandacht van de wereld, en niet het minst die van het luidruchtige „anti-kolo niale blok" in de Verenigde Na ties en de twijfelachtige figuren van zijn „cheerleaders" op vesti gen, dat de inheemse bevolking van Nieuw Guinea uiteindelijk het recht heeft, over haar eigen toekomst te beslissen, en dat de doelstelling, van Canberra zowel als van Den Haag is, haar te brengen tot een ogenblik waarop zij in sta^t zal zijn deze beslis sing te nemen", aldus de „Syd ney Morning Herald". De Labour oppositie heeft woensdag twee amendementen op de Britse regeringsverklaring van dinsdag ingediend. In het ene, dat maandag zal worden behandeld, wordt kritiek gele verd op de woningbouwpolitiek van de regering. Onder meer wordt betreurd, dat in de ver klaring geen voorstellen worden gedaan ter oplossing van het woningbouwvraagstuk. In een amendement betref fende de economische toestand, dat dinsdag zal worden bespro ken, wordt het ontbreken van een politiek ter vergroting van de produktie en produktiviteit en tot het scheppen van betere verhoudingen in de industrie betreurd. Men verwacht, dat het debat zich zal concentreren op de bij zondere maatregelen van de re gering om de inflaties te be strijden en het pond sterling te beschermen. Te Kabimi in Belgisch Kongo is een schip gekapseisd doordat bij het meren alle passagiers aan één kant gingen staan. Van de circa 90 passagiers zijn er zeker 37 om het leven gekomen. Kabimi ligt aan de Loeapoela, in de provincie Elizabethstad. ZATERDAG 9 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw (9.359.40 Waterstan den); 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gr.; 12.45 Reportage K.V.P.- congres te Utrecht; 13.00 Nws en Kath. nieuws; 13.20 Gram.; 13.30 Dansmuz.; 14.00 Caus.; 14.15 Gr.; 14.20 Engelse les; 14.40 Boekbe spreking; 14.50 Gr.; 14.55 Ama- teursprogr.; 15.15 Kroniek v. let teren en kunsten; 15.50 Ama- teursprogr.; 16.00 Voor de jeugd; 16.50 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.20 Ballroomorkest; 17.40 Gram.; 17.45 Lichte muziek; 18.00 Journalistiek weekoverz.; 18.10 Gram.; 18.15 Pari. overz.; 18.25 Lichte muz.; 18.45 Rege- ringsuitz.; 19.00 Nws; 19.10 Comm. op het nws; 19.15 Promenade or kest; 20.25 Act.; 20.40 Gevar. pro gramma; 22.10 Amus. muz.; 22.35 Wij luiden de zondag in Aanslui tend: Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperan to; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Lichte muz.; 10.50 Buitenl. weekoverzicht; 11.05 De Familie Doorsnee; 11.35 Gram.; 12.00 Gr.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Orgel en zang; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Arabische oliedeskundigen hebben in een te Bagdad gehou den bijeenkomst een plan te aanvaarden tot éénmaking van de politiek der Arabische lan den tegen de oliemaatschap pijen, die in deze landen werk zaam zijn. Het plan zal ter goedkeuring worden voorgelegd aan de Ara bische economische raad, die op 5 december te Cairo zal vergade ren. De deskundigen waren het voorts eens over de noodzaak van verscherping van de econo mische blokkade van Israël. Zij kwamen overeen, dat bevriende olielanden moet worden ver zocht Israël geen olie of oliepro- dukten te leveren. Voor de jeugd; 14.35 Nieuwe gr.; 15.00 Boekenwijsheid; 15.20 Koor zang; 15.40 Caus.; 15.55 Kameror kest; 16.35 Gesprek; 16.45 Instr. kwint.; 17.05 De microfoon voor u; 17.25 Act.; 18.00 Nws en com mentaar; 18.20 Gram.; 18.55 Cau serie; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nws; 20.05 Waar gaan wij heen?; 20.13 Gevar. progr.; 21.45 Klaver vier; 22.15 Soc. comm.; 22.30 Gr.; 23.00 Nws; 23.15 De laatste beet jes. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Caus.; 12.45 Om- roepork.; 13.00 Nws; 13.11 Muz. kaleidoscoop; 14.30 Journ.; 15.00 Gram.; 15.15 Accordeon muziek; 15.30 Lichte muz.; 15.45 Accor deon muziek; 16.00 Gram.; 16.30 Idem; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Li turg. gezangen; 17.30 Gram.; 18.00 Gevar. muz.; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nws; 19.40 Gr.; 20.00 Omroepork.; 22.00 Nieuws; 22.11 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 23.05 Gram. Reeds voor f 1.68 kunt u een pak prima Van Nelle's koffie krijgen. Roodmerk f 2.08 Gondmerk f 2.48 pee 250 gram 15.) door BRUNO J. (Nadruk verboden.) „Dus u bent géén uitvinder?" vroeg het meisje. „Helaas niet", antwoordde ik, „nog nooit van mijn leven heb ik iets uitgevonden, zelfs het kleinste kleinigheidje niet." „Gelukkig", zuchtte het meis je. „Maar", vroeg zij, „waarom wilt u eigenlijk binnenkomen? Het is al vrijlaat, en ik weet niet of mijn grootouders nog ontvan gen." Ik stelde mij voor en vertelde, dat ik een afspraak had gemaakt. Inmiddels kwam mevrouw Du Portant de hal in. Zij groette mij hartelijk en noodde mij binnen. „U kent mijn kleindochter nu dus al?" vroeg mevrouw Du Por tant. Hierop stelde de oude dame mij officieel aan het meisje voor: „Ivonne, dit is meneer Van Don gen, meneer Van Dongen: mijn kleindochter, juffrouw Du Por tant." Ivonne maakte 'n lichte hoofd buiging. Haar houding scheen mij wel een beetje erg koel, haast ietsje vijandig, maar de moge lijkheid was niet uitgesloten, dat de overgang Palma - Ivonne dit oordeel wel wat verscherpte. „Meneer Van Dongen komt uit Holland", vertelde mevrouw Du Portant aan haar kleindochter. „Wij hebben in de trein kennis VAN LHEENKB. met elkaar gemaakt en heel toe vallig kwam het gesprek op uit vindingen." Het meisje keek mij met fon kelende ogen aan en onderdruk te kennelijk met moeite een zeer scherpe critiek op mijn persoon tje. Mevrouw Du Portant scheen dat niet te merken of niet te wil len merken en babbelde rustig verder: „En vind je het niet toe vallig, Ivonne? Meneer Van Don gen had juist een prachtige uit vinding bij zich. O, het is iets ge weldigs!" „Hééél toevallig", smaalde Ivon ne. En fel liet zij daarop volgen: „Bah, iedereen ontmoet u „toe vallig" en heeft dan „toevallig" een uitvinding, een héél bijzon dere uitvinding te versjacheren. Oóóh zo toevallig!" Zij snoof even minachtend, draaide zich om en verliet de hal, haar grootmoeder een beetje ver legen en mij half geërgerd en half geamuseerd achterlatende. „Neemt u dit nare incidentje absoluut niet te zwaar op, alstu blieft. Het spijt mij erg, maar heus, Ivonne meent het niet zo als zij de dingen vaak zégt. Ze kan zo cru zijn. Ik hoop, dat u mijn verontschuldiging wilt aan vaarden?", zei mevrouw Du Por tant. „Maar natuurlijk!" zei ik, „ik ben er van overtuigd, dat zij wél meent wat zij zei, maar dat zij het alleen gezegd heeft uit be zorgdheid voor u en meneer Du Portant. Tjaen de jeugd is nu eenmaal een beetje fel." Daarop bracht ik het gesprek op mijn koffer; al pratende gin gen wij de bibliotheek binnen. Even later verscheen de heer Du Portant ten tonele; een forse man, met patriachale snor, waar van de punten keurig opgestoken waren, en met een wat ruige, lan ge baard. Zijn ogen, die in tegen stelling tot zijn ietwat ruige ver schijning, zeer vriendelijk en zachtmoedig waren, gingen schuil achter een zware hoornen bril. Hij stak mij z'n hand toe bij het kennismaken en ik drukte die, mij verwonderend, dat een forse man als Du Portant zulke slanke, aristocratische handen had. Wij praatten nog wat en spra ken af, de volgende dag de OJVI.M. te gaan bespreken. De oude heer was echter niet tevre den alvorens hij het machientje gezien" had en ik haalde dus mijn koffer en toonde hem dr. Tuime laars wondere uitvinding. Du Portant wilde daarop meteen méér weten, maar zijn vrouw verbood eenvoudig om de uitvin ding nü al te bespreken. Na een kwartiertje bracht zij mij naar mijn kamer, die gezellig was in gericht en zich door eigenlijk al les onderscheidde van andere lo geerkamers, waarin meestal dat gene staat, dat verder in het huis niet gewenst wordt! Behalve een divanbed, en een nachtkastje, die in een soort nis stonden, welke nis door een gordijn afgesloten kon worden, stonden er in de ka mer twee grote clubs, oen klein fauteuiltje, een in een halfrond tegen de muur aangebouwde, lage zitbank die enigszins oosters aandeed, een tafeltje, waarvan de zware middenpoot en het voetstuk mij van ebbenhout toe schenen en waarvan het blad op viel door de diverse uitheemse, prachtig van kleur zijnde hout soorten, die in een strak mozaïek waren gelegd, en verder stond er voor de ramen, die één kant van de kamer geheel in beslag namen en slechts onderbroken werden door dubbele deuren, die tot een balconnetje toegang gaven, een bureau, dat van hetzelfde hout en in dezelfde stijl was vervaar digd als de rustbank. De zorgen voor de logé's gingen bij de Du Portant's zelfs zó ver, dat zij op de logeerkamer een schrijfma chientje hadden neergezet! Ik maakte mevrouw Du Por tant mijn complimenten en was even later alleen. Het was op mijn horloge even voor twaalf en ik voelde er het meest voor om direct in bed te stappen. Toch besloot ik, eerst nog een briefje aan mijn vriend Tuimelaar te schrijven, opdat deze zou weten, dat ik niet direct naar het zui den was doorgereisd, maar in- plaats daarvan contact had opge nomen met deze meneer Du Por tant, die, aan de inrichting van zijn huis te oordelen ook de bibliotheek was uiterst smaakvol en erg luxueus ingericht, zonder nochtans ook maar naar protse righeid te zwemen en zonder ook de weekheid die mij opviel bij de inrichting van de Legrand's pui sant rijk moest zijn. (Wordt vervolgd.) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. „Hilmalaya", 11 november. s.s. „Orion", 16 november. Braziliëm.s. „Waterland", 18 november. Canada: s.s. „Rijndam", 12 no vember. m.s. „Prins Willem van Oran je", 14 november. ChiliVia New York, 13 novem ber. Indonesiëm.s. „Musi Lloyd", 14 november. s.s. „Nestor", 18 november. Ned. Antillen: m.s. „Osiris", 11 november. Ned. Nieuw-Guineas.s. „Per seus", 11 november. Nieuw-Zeeland: Via Engeland, 16 november. Surinamem.s. „Oberon", 13 no vember. Unie van Zuid-Afrika en Zuid West-Afrika: m.s. „Jagersfon tein", 13 november, m.s. „Stirling Castle", 16 no vember. Brits Oost-Afrika: Via Frank rijk, 16 november. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 5