Bestrijding van overbesteding llenn GELUKKIG HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De annulering der Indonesische schulden aan Nederland Syrische klachten over Turkse grensschendingen ik heb U)ük dekens! Voortaan elke week de pot eruit! I Éi VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4214 EERSTE BLAD Minister antwoordt de Tweede Kamer STREVEN GERICHT OP GEZOND GELD. Sigarenwinkeliers^ protesteren tegen verhoging van de omzetbelasting op sigaretten De Commissie van dertien" en de oesterputten in het Veerse Gat POOL MET VLIEGTUIG IN ZWEDEN GELAND ZWEEDSE REGERINGS VERKLARING Mevrouw Anna Kethly legt bloemen bij monument op de Dam BIJEENKOMST AMERIKAANSE VEILIGHEIDSRAAD Lid van constituante eist Serawak en Portugees Timor voor Indonesië op O VEREENSTEMMIN G OVER TARIEVEN MONTUREN EN GLAZEN doe mee met de p.p. 60 aan de inzender(s) met een feilloze kolom; 30 aan minder gelukkigen met slechts één fout; 10 aan de puzzelaars, die 2 fouten maakten. 11.201.59 Goedkeuring M.I.R.- verordeningen door minister van Economische Zaken Gelukwens van Eisenhower aan Worosjilof. Ook foutenmakers worden geldmakers. BERICHT OVER ERN STIG TREINONGELUK IN HONGARIJE VREEMDE SIGNALEN (ivf «it, Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2 per week 18 cent. Losse nrs 9 et. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé* handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 2» ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer De omvang van de overbeste ding op dit ogenblik besprekend, deelt de minister van Financiën in de memorie van antwoord op de algemene financiële beschou wingen der Tweede Kamer mede, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar de totale consumptie- hoeveelheid nog een geringe stij ging heeft vertoond ten opzichte van de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar. Wat de investeringen betreft, bestaat de indruk, dat ook deze nog steeds hoger zijn dan in 1956. De sterk ste stijging is opgetreden bij de woningbouw en daarmee samen hangende werken. De centrale beginselen bij het voeren van het nationale investe ringsbeleid zijn, zo deelt de minis ter mede: Veiligstelling van de essentiële rijksinvesteringen (weinig of geen beperking in de sectoren verkeer, onderwijs en energievoorziening; matige be- perikingen op landaanwinning en -verbetering, gebouwen en tele communicatie); verzekering van de woningbouw en aanpassing van het totaal der investeringen bij de nationale besparingen. Bij de investeringen in de particulie re sector is uitgegaan van de overweging, dat deze een rede lijk niveau dienen te behouden, waarbij in het algemeen beper kingen in deze sector slechts door monetaire en fiscale maat regelen worden nagestreefd. Be bewindsman weerlegt de bewering dat een reële beste dingsbeperking vrijwel nergens is te ontwaren en zeker niet in de uitgaven van de overheid. De stijging van de consumptieve uit gaven van het rijk in 1957 met f360 miljoen is nl. grotendeels een gevolg van de 6 salaris verhoging van september 1956 en van enige bijzondere salarisver hogingen in 1957, zoals voor het onderwijzend personeel en de hogere ambtenaren. Het streven naar een verlaging der rijksuitgaven komt tot uiting in de cijfers voor 1958. De stij ging van de consumptieve uitga ven bedraagt dan slechts 30 mil joen, hoewel voor onderwijs 65 miljoen meer is geraamd. De minister vestigt er de aan dacht op, dat de getroffen maat regelen tot afremming van de bestedingen niet uitsluitend beo gen een afneming van koop kracht. In de particuliere sector heb ben de getroffen maatregelen in derdaad overwegend dit gemeen, dat door middel van het beper ken van koopkracht de mogelijk heid tot besteden wordt vermin derd. De opschorting van de in vesteringsaftrek is daarnaast te zien als het wegnemen van een speciale stimulans tot besteden Jn antwoord op de vraag waar om de regering de bestedingen in de particuliere sector beperkt door het wegnemen van koop kracht, zet de minister uiteen, dat het bewandelen van andere wegen grotere bezwaren met zich mee zou brengen. In theorie zijn er drie alternatieven. In de eerste plaats zou de regering kunnen afwachten, of er vrijwil lig afstand wordt gedaan van de mogelijkheid tot investeren en consumeren. Dit zou in een pe riode van overspanning, die op korte termijn om verbetering vraagt, verwerpelijk zijn. In de tweede plaats zou de regering het er op aan kunnen laten ko men, dat de financieringsmidde len gaan ontbreken. Ook dit zou de urgentie van het evenwichts herstel miskennen en allerminst een aanvaardbare verdeling der beperkingen waarborgen. Ten slotte kan de regering overgaan tot rechtstreeks ingrijpen in de bestedingsmogelijkheden, derhal ve zg. directe controlemaatrege len toepassen. Dit laatste was noodzakelijk in de eerste jaren na de oorlog, toen onze economie volkomen was ontwricht, maar is geens zins verdedigbaar nu het gaat om het herstellen van onevenwich tigheden van veel geringer be lang. In verband met het vraagstuk van de opvoering der besparin gen, welke in belangrijke mate worden beïnvloed door het ver trouwen in een beëindiging van de inflatie, merkt de minister op dat hij veel waarde toekent aan een duidelijk op gezond geld ge richt beleid. Hij heeft alle ver trouwen, dat de overbesteding kam worden beëindigd en dat ook op langere termijn de gezondheid van ons geld met behoud van een hoog peil van werkgelegenheid kan worden gehandhaafd. Ter beantwoording van de vraag, of Nederland er zelfstan dig in kan slagen zijn geld gezond te houden, wanneer elders de in flatie doorgaat, merkt de minis ter op dat Nederland zich bij on veranderde wisselkoers tegen een permanente stijging van het prijspeil elders niet kan bescher men. Wel kan een tijdelijke ver groting van de buitenlandse vraag door conjunctuur-politieke maatregelen worden afgezwakt. In feite is de prijsstijging op de wereldmarkt sinds de oorlog, uit gedrukt in niet gedevalueerde valuta's, vrij gering geweest. Zo is het indexcijfer voor grondstof- fenprijzen in de Verenigde Sta ten in de periode 19481957 zelfs gedaald van 100 tot 91. In het vervolg van de memo rie van antwoord bespreekt de minister o.m. het voorstel de in flatoire financiering te beëindi gen door de verkoop van staats eigendommen. Hij stelt hiertegen over, dat dit niet alleen het af snijden van toekomstige inkomr stenbronnen zou betekenen ter wille van de oplossing van acute moeilijkheden, maar ook dat al dus kapitaalmarktmiddelen naar de staat worden overgeheveld zonder dat nieuwe besparingen worden gecreëerd. Het is daar entegen noodzakelijk zoveel mo gelijk van deze middelen beschik baar te laten voor het bedrijfs leven en voor de lagere publiek rechtelijke lichamen. RADIO ACTIEF 'KOBALT VERDWENEN. Uit het Kamerlingh Onnes la boratorium van de rijksuniversi teit te Leiden is tussen woens dag 30 oktober en donderdag een loden pot van 20 kg verdwenen. Men heeft dat pas donderdag middag ontdekt. In deze loden pot van ongeveer 20 cm diame ter en 15 cm hoogte bevinden zich 96 slaafjes radio-actief kobalt. Het contact met deze staafjes of een verblijfplaats dichtbij deze staafjes levert zeer groot gevaar voor de gezondheid en het leven van mensen op. De Leidse politie, die onmiddel lijk met de verdwijning van deze pot in kennis werd gesteld, heeft er zich nog geen enkel oordeel over kunnen vormen, wanneer de pot verdwenen is en op welke wij ze. Ook een nauwkeurige be schrijving van de staafjes radio actief kobalt ontbreekt voorals nog. De voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op sigaretten heeft in de kringen van de siga renwinkeliers ongerustheid ge wekt. Men meent, dat dit onher roepelijk zijn weerslag zal vin den op de inkomens van de tabaksdetailhandel. Op een donderdag te Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers zijn de te verwachten moeilijkheden uit voerig besproken. De bond besloot een telegram aan de ministerraad te zenden, waarin hij protesteert tegen de voorgenomen verhoging van de omzetbelasting op sigaretten en de daardoor, volgens hem, mo gelijk gepaard gaande prijsver hoging. Bij effectuëring van deze om zetbelastingverhoging zal de tabaksdetailhandel, volgens de Algemene Bond van Sigarenwin- M keiiers bijzonder worden gedu peerd, terwijl hij voorts meent, dat het deel van het publiek met de laagste inkomens het zwaarst wordt getroffen. Uit de thans bekende gegevens kan, volgens de bond, worden afge leid, dat de sigarettenconsump- tie na een tweede prijsstijging een grote teruggang zal onder vinden. Indien een verhoging van de omzetbelasting doorgang zou vinden, betekent dit derhal ve, volgens de bond, voor de overheid dat de te verwachten hogere belastingopbrengst uit sigaretten niet zal worden ge realiseerd. De verhoogde omzet belasting zal, aldus het tele gram, voor een groot deel door handel en industrie moeten worden opgebracht. Het gevaar wordt door de bond niet denk beeldig geacht, dat deze extra lasten door de industrie op de detailhandel zullen worden af gewenteld, waardoor de tabaks detailhandel, in een, volgens de bond, onhoudbare positie komt te verkeren. In een door hem te Amahai, op het eiland Ceram, gehouden redevoering heeft de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdulgani onthuld, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken hem kort na de annulering door Indonesië van zijn schulden aan Nederland heeft medegedeeld, dat ook de Verenigde Staten niet al hun schulden aan Groot Brittannië hadden betaald. Roeslan Abdulgani had, toen hij in de zomer van 1956 presi dent Soekarno op diens reis naar de Verenigde Staten ver gezelde, een beleefdheidsbezoek gebracht aan minister John Foster Dulles. Dit bezoek had plaats kort nadat Indonesië had verklaard zijn schulden aan Nederland niet langer te erkennen. Bij die gelegenheid had zijn Amerikaanse collega hem onthuld, dat ook de Ver. Staten niet alle schulden aan grensincident, waarbij een Isra ëlische politieman werd gedood en een arbeider gewond, een klacht zal indienen bij de ge mengde Israëlisch-Syrische be standscommissie. Men wijst er van Israëlische zijde op dat twee waarnemers der Ver. Naties op het tijdstip, dat de Syriërs begonnen te schieten, aan weerszijden van het betrokken grensgedeelte be vonden. Hieraan werd toege voegd dat Syrië nimmer de Is raëlische zeggenschap over het gebied, waar de aangevallen po litiepost zich bevindt, heeft aan gevochten. Swrië heeft woensdag in een blief aan de secretaris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammars- kjioeld, verklaard, dat Turkse militairen de grens met Syrië hebben geschonden en „provo cerende daden" hebben bedre ven. Voorts werd gezegd, dat maandag tweemaal ongeïdenti ficeerde vliegtuigen boven Syrië hadden gevlogen. Er werd ech ter niet om een bepaalde actie van de Ver. Naties verzocht. (In Damascus is melding ge maakt van drie kleine inciden ten, waarbij Turkse militairen betrokken zouden zijn geweest. Zij zouden bij drie gelegenhe den de grens zijn overgestoken en vervolgens teruggedreven. Onder meer zouden tien Turkse soldaten 4 paarden op Syrisch gebied hebben gestolen). De Syriërs maken voorts mei ding van een incident aan de grens met Israël. Israëliërs zou den zijn binnengedrongen in de gedemilitariseerde zóne bij het dorp El Tawfik nabij het meer van Galilea. Zij zouden zijn be gonnen met het omploegen van het land, maar werden door de dorpelingen teruggedreven Dit zou de derde Israëlische „agres sie" in twee dagen zijn geweest. Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder is woensdag een Israëliër gedood en een ge wond, doordat Syriërs nabij Tel Katzir het vuur openden op ar beiders. Woensdagavond j.l. is te Jeru zalem van officiële zijde mede gedeeld dat Israël n.a.v. het Engeland hadden betaald. Vol gens Abdulgani zou Dulles hem hebben gezegd, dat de Verenig de Staten, nadat zij zich van Engeland hadden losgemaakt, slechts 5 procent van de over eengekomen schulden aan dit land hadden betaald. Roeslan Abdulgani voegde hier nog aan toe, dat het op merkelijk was dat in de periode van zijn bezoek aan de V.S., de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten verscheidene malen een onderhoud heeft ge had met minister Dulles. Uit de verklaring van minis ter Dulles had Roeslan Abdul gani de konklusie getrokken, dat Indonesië beslist niet het enige land is, dat bij een derge lijke kwestie betrokken is. „We moeten op de ingeslagen weg blijven voortgaan", zo besloot hij, wat dit onderwerp betreft. In het verdere verloop van zijn rede zeide hij nog, dat ver sterking van de Indonesische eenheid van essentieel belang is voor de bevrijding van West- Irian, dat thans nog wordt bezet door de Nederlanders, die onge wenste gasten zijn in het voor portaal van ons nationale huis. De „Commissie van dertien", die bestaat uit personen uit alle takken van de Zeeuwse visserij en wil ijveren voor de door het Deltaplan bedreigde belangen der Zeeuwse vissers, heeft te kennen gegeven dat zij het nut van in het Veerse gat te nemen oesterproeven zeer betwijfelt en thans veel meer waarde hecht aan integrale vergoeding voor de oesterbedrijven, die gedoemd zijn te verdwijnen. De commissie heeft een aan tal Tweede Kamerleden van dit standpunt op de hoogte gesteld nadat in de Kamer de replieken over de Deltawet waren gehou den. Hierover, en over het feit dat de visserijverenigingen te Yerseke niet op de hoogte waren gesteld, heerst in de kringen van deze vereniging een zekere ont stemming. De voorzitter der commissie burgemeester A. C Willemsen van Yerseke, aan wie het ANP een toelichting vroeg, zei het te betreuren dat hij in dezen te overhaast heeft gehan deld. Van het begin af, zo zei de heer Willemsen verder, heeft de com missie het, evenals de minister, in twijfel getrokken of de oester- proeven wel goede resultaten zouden opleveren, zonder dat zij deze proeven echter geheel wilde afwijzen. De commissie meent echter, dat ook al zouden de proe ven in het Veerse Gat slagen, het nog zeer twijfelachtig is of het overbrengen van de oestervisse rij naar de Grevelingen in de praktijk wel een succes zou blij ken. Zij ziet het gevaar, dat na dat voor de proeven en voor het overbrengen der oestervisserij grote kosten zijn gemaakt, de oes tervissers toch met onrendabele bedrijven blijven zitten en vindt daarom integrale vergoeding voor op te heffen bedrijven be ter. Zij meent dat het, wat de oestercultuur betreft, verstandi ger is eerst eens af te wachten hoe de laboratoriumproeven uit vallen. Wel zullen naar haar me ning de „waterproeven" met mos selen moeten doorgaan, aldus de heer Willemsen. In de kringen der visserijver enigingen te Yerseke, waar niet iedereen het met het standpunt der commissie eens is, wordt nu naar wij uit deze kringen verne men, getracht tot een tegenactie te komen. Een piloot van de Poolse lucht macht is donderdag in Zuid-Zwe den geland met een Mig-vliegtuig van Russische makelei, zo wordt officieel meegedeeld. Naar verluidt, heeft de Pool, n 26-jarige officier, asiel gevraagd Hij heeft meegedeeld, dat hij op zijn vlucht is nagezeten door an dere Poolse vliegtuigen. Zijn toe stel moest een noodlanding ma ken in een weiland, omdat de brandstof op was. Het toestel werd slechts licht beschadigd. Zweden zal zijn buitenlandse politiek gericht op het vrijblij- ven van bondsgenootschappen en 't afzijdig blijven van „blok- politiek" handhaven, zo heeft de Zweedse premier, Erlander gezegd. Hij opende met een verkla ring van zijn nieuwe socialisti- 1 sche minderheidsregering het eerste debat van de herfstzit- ting van het parlement. De Zweedse regering zal een sterke defensieve defensie in stand houden om haar politiek te schragen en pogingen steu nen om een Westeuropese vrije handelszone en nauwere econo mische samenwerking tussen de noordse landen tot stand te brengen, aldus Erlander. President Eisenhower heeft gisteren vergaderd met de natio nale veiligheidsraad, het lichaam dat de verdedigingspolitiek be paalt. De hoogste militaire lei ders en wetenschappelijke advi seurs waren aanwezig in to taal 45 personen. Dit is het grootste aantal dat ooit aan een bijeenkomst van de raad heeft deelgenomen. Een woordvoerder van het Wit te Huis verklaarde desgevraagd, dat de vergadering verband houdt met alle gebeurtenissen van de laatste tien dagen. Tijdens de debatten in de con stituante, de Indonesische wetge vende vergadering die een nieu we grondwet moet ontwerpen, heeft een der leden donderdag betoogd van mening te zijn, dat Serawak, in Brits-Borneo, als mede het Portugese deel van het eiland Timor in het grondgebied van de Indonesische republiek behoren te worden opgenomen. Het betrokken lid Sukarma- widjaja van de kleine partij „I.P.K.I.", verklaarde dit bij de besprekingen over de vaststel ling van het grondgebied van de republiek Indonesië. Alle sprekers waren het er over eens, dat westelijk Nieuw- Guinea in het grondgebied van de republiek was opgenomen, toen twaalf jaar geleden de on afhankelijkheid werd uitgeroe- pen. Het communistische lid Ha- nafiah diende een ontwerp-reso- lutie in, waarin steun wordt ge geven aan de actie tot bevrij ding van West-Irian, die thans door de gehele Indonesische be volking onder leiding van de re gering wordt gevoerd. Tussen de bij het gemeen schappelijk overleg aangesloten ziekenfondsorganisaties en de federatie van Nederlandse opti- ciënsorganisaties is thans zo deelt de secretaris dezer federa tie mede „overeenstemming bereikt over een redelijk tarief voor de levering van brillengla zen en brilmonturen aan zie kenfondsverzekerden. Als basis voor de onderhandelingen heeft gediend een uitvoerig rapport van het economisch instituut voor de middenstand over de rentabiliteit van de opticiënsbe- drijven in Nederland over het jaar 1955". Kort voor haar vertrek uit ons land heeft de ex-minister van Staat van Hongarije mevr. An na Kethly donderdagochtend aan de voet van het nationaal monument op de Dam de vele ruikers gelegd, die haar zijn aangeboden tijdens haar ver blijf van een week in ons land Er waren enkele boeketten bij met rood-wit-groene linten, de nationale kleuren van Honga rije die zij had ontvangen van in ons land verblijvende Hongaren. Zoals bekend, vertoefde mevr. Kethly in Nederland als gaste van de Partij van de Arbeid, mede ter gelegenheid van de herdenking van de Hongaarse opstand in november van het vorige jaar. Donderdagmiddag is mevr. Kethly naar haar hui dige woonplaats Brussel, terug gekeerd. PT.T. èn puzzelredactie hebben deze week wel zwaar ge zwoegd bij het controleren en sorteren van de ingekomen brief kaarten. Als gevolg van het ver hoogde porto zijn er namelijk verscheidene postkantoren in den lande tijdelijk uitverkocht ge weest in bepaalde waarden en de verwoede puzzelaars plakten der halve de meest uiteenlopende frankeerzegels tot de vreemdste bedragen op hun oplossingen, veelal minstens een cent boven het verschuldigde. De prijzenpot is er weer vetter van geworden en omdat de pot vele weken achtereen gespekt is, hebben wij thans besloten voor taan elke week één of meer prij zen uit te keren. Voortaan blijft het netto ingekomene dus niet meer in zijn geheel overstaan, hoogstens een gedeelte. Ingaande deze prijsvraag ke ren wij namelijk na aftrek van de 19 kosten van de tegen waarde der ontvangsten extra porti uit totaal: De uitkeringen vinden plaats ongeacht de uitkomsten van de andere categorieën. Is er geen winnaar met 0 fouten, dan blijft wel de 60 overstaan, maar krijgen de inzenders met 1 en 2 fouten hun deel, en dat deel ont vangen ze óók als er wel één of meer feilloze kolommen aan getroffen zijn. In de toekomst hebben puzzelaars met 0, 1 en 2 fouten derhalve ALTIJD PRIJS. Vanzelfsprekend worden de beschikbare totaalbedragen per categorie gedeeld door de deel nemers, die een gelijke prestatie leverden. In de prijzenpot stond al een bedrag van ƒ9.075,72. De tegen waarde van alle deze week ont vangen geldige oplossingen be droeg ƒ2.667,04, waarvan na af trek kosten in de pot is bijge stort 2.125,87, zodat beschik baar komt voor prijsvraag 16 van deze week: te vermeerderen met alle inleg- gelden van deze week. DEZE WEEK GELDT: De minister van Economische Zaken heeft, in overeenstem ming met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezond heid, zijn goedkeuring gehecht aan de op 30 oktober j.l. door de mijnindustrieraad vastgestelde verordeningen, resp. inzake de invoering van een bijzondere premieregeling voor het onder gronds mijnpersoneel en een loonsverhoging voor bepaalde bovengrondse functiegroepen. De mijnindustrieraad is in middels van deze ministriële be slissing in kennis gesteld. Voor de ondergrondse mijn werkers bedraagt de goedge keurde premie 1.50 per onder gronds verrichte dienst. Voor de ondergrondse mijnbeambten va rieert de premie, al naar gelang hun functie van 40,tot 65,per maand. De loonsver hoging voor de hiervoor in aan merking komende groep boven grondse mijnarbeiders bedraagt twee tot zeven cent per uur. President Eisenhower heeft donderdag ter gelegenheid van de jaardag der oktoberrevolutie een gelukwens aan president Worosjilof van de Sowjet-Unie gericht. „Op deze nationale feestdag van de USSR wenst het Ame rikaanse volk samen met mij de volkeren van de Sowjet- Unie geluk", aldus de bood schap. Volgens persberichten zijn door luisterposten overal ter wereld vreemde radiosignalen opgevan gen die in elk geval niet afkom stig zijn van één van beide Spoetniks. De New York Times oppert heel voorzichtig de moge lijkheid dat er reeds een raket onderweg naar de maan zou zijn. Volgens de Chicago Tribune zou president Eisenhower de lan cering van een ruimteschip, gro ter dan Spoetnik II, overwegen. De „Informations Danubien- nes", een door Hongaarse vluch telingen in Wenen uitgegeven nieuwsbrief, meldt, dat de vori ge maand dertig personen om het leven gekomen en honderd gewond zijn geraakt bij een ont ploffing waardoor een personen trein bij Zalaszentivan in Hon garije ontspoorde. Er zouden Russische militai ren in de trein gezeten hebben. De explosie gebeurde op 12 ok tober, maar de Hongaarse pers had er geen gewag van gemaakt Het regengebied van een depressie, die over Duitsland naar het noordoosten trok, bracht donderdag in het noor den van ons land op verschil lende plaatsen vrij langdurige regenin Leeuwarden van 's morgens 7 tot 's avonds 7 uur negen mm. In het westen en zuiden van het land werd met de noorde lijke winden onstabiele lucht van zee binnengevoerd, waarin enkele buien voorkwamen. De lucht was bovendien aan de koude kant, zodat de maximum temperaturen nergens boven 12 graden uitkwamen. Stond het weer het afgelopen etmaal dus onder invloed van een lagedrukgebied. Het komen de etmaal wordt het bepaald door een uitloper van een hoge- drukgebied, dat tussen IJsland en Schotland naar het oosten trekkend, hedenmorgen op het noordelijk deel van de Noordzee zal zijn aangekomen. De uitloper, een rug van hoge- druk, houdt de wind bij ons in de noordhoek, waardoor de aan voer van koude en nog steeds enigszins onstabiele lucht aan houdt. Voornamelijk in de kustpro- GESMOKKELDE NED. BOTER IN BESLAG GENOMEN. De douaniers van de brigade van Eeklo (België) hebben woensdagmiddag te Maldegem na een achtervolging een auto met 800 kg Nederlandse boter in beslag genomen. De smokkelaar kon ontkomen. •Goedkoop toch opart i SNIJBONEN met boter Y - err geraspte I oude kaas. - ii]m fJCCM in 4 minuien klaar op tafel medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. NU EN DAN ZON. Koude ochtend met nog hier en daar mist. Veranderlijke be wolking met enkele buien. Voor namelijk in de kustprovincies. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturpn als gisteren. ZATERDAG 9 NOVEMBER. /incies moet men dus op enkele buien rekenen. Overigens komen perioden met zon voor en veran dert er in het temperatuurver- loop overdag daar, waar de in de nacht gevormde mistvelden vrij snel verdwijnen, niet veel. Waar de mist hardnekkiger is, zullen de maximumtemperatu ren, na de koude nacht, lager zijn dan donderdag. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.35 3.10 3.50 4.00 n.m. 2.44 3.19 3.59 4.09 ZON MAAN op onder op Nov. 8 7.49 9 7.51 onder 17.02 17.00 17.41 18.25 8.36 9.38

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1