Daarom komen wij met nog een grote Kapucijners Vet spek gerookt Zuurkoolspek 250 gr. van 72 voor Hazelnootblok per stuk van Kokosbanket Palmoliezeep doos 4 stuks van 65 voor Rookworst Kruidedammer 100 gr. van 28 voor Leidse 20+ 100 gr. van 25 voor Leidse volvet, jong 100 gr. van 32 voor 35 89 67 45 59 59 99 99 26 22 29 maakt u het leven goedkoper SPORTNIEUWS Bietenrooidemonstratie te IJzendijke Biscuit Zaanse Molen, per rol Edammer jonge V4 k^asvan 109voor Gelderse ham Spinazie Leverpastei Boterhamkan.!, Pepermuntbal!.. Slaolie Hawaiian ananas 39 59 37 39 39 119 59 19 89 39 Gemengde toffees q Spliterwten 31 Vermicelli Koffie Lucifers Calif, pruimen Zware dweilen Sinaasappelsap Rq 100 39 35 35 59 Haring Citroensap Gemeenteraad van Cadzand 1 1 daling van de wereldmarktprijzen 2 stabilisatie van het kostenpeil 3 verdere stijging van onze omzet. LEZERS die schrijven 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 7 november 1957 Door de gunstige reactie van de huisvrouwen en de medewerking van handel en industrie voelen wij ons gesterkt in ons vertrouwenin 500 gr. van 39 voor 500 gr. van 99 voor 50 voor 250 gr. van 65 voor echte Gelderse 250 gr. van 109 voor O nvoorwaardel ij ke kwaliteitsgarantie En...alle artikelen geven recht op obligatiezegeh STRAALJAGER VAN MLD VERONGELUKT Vlieger dood. VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL STELDE TELEUR. DE CAMPAGNEVAN JORDANIË TEGEN EGYPTE - I I' V,. Ktafiw 100 gram littrblik per blik 250 gram 250 gram grote fles blik 8 halve schijven grof 250 gram 250 gram 2 pakken 250 gram grote maat vanille-hazelnoot-chocoladt rak 200 rram T"W 500 gram DelMontt, groot blik 03 in tomatensaus O blik Sunkisl per blik Ieder artikel dat u niet voor 100S bevalt, vergoeden wij u voor het volle bedrag. Albert Heijn De raad van de gemeente Cad- zand kwam maandagavond bij- onder voorzitterschap van een burgemeester J. A. Leenhouts De voorzitter deelde mee dat naar aanleiding van de door de heer Bril gemaakte opmerkingen de opzichter van de Centrale Dienst opdracht heeft gekregen de gemeentelijke woningwetwo ningen te controleren om zo mo gelijk geconstateerde gebreken te verhelpen. De rekening 1956 werd aan de raad aangeboden. De Gewone Dienst heeft een totaal aan in komsten van 277.517,56 en een uitgaaf van ƒ274.175,24, derhalve een batig slot van 3.342,32. De Kanitaaldienst op deze rekening geeft 'n nadelig slot van 113.546,67 gulden aan. De begroting 1958 werd even eens aangeboden. Door het over brengen van een bedrag van ƒ2544,73 van de sal ti-reserve naar de gewone dienst ken de be- roting sluitend gemaakt worden, terwijl een post voor onvoorzien ter grootte van 1300,kon worden ingevoegd. Deze begro ting, aldus de voorzitter, laat niet veel ruimte tot een vooruitstre vend beheer. De hoop is nu ge vestigd, dat in 1959 wat meer armslag verkregen zal Runnen worden bij de invoering van de nieuwe financiële verhouding Rijk-Gemeente. Z.h.s. werd besloten de gemeen telijke wederopbouvvtaak als ge ëindigd te beschouwen, ingaande januari 1958 en ae minister te verzoeken de nog resterende of lopende zaken over te willen ne men. De athletiekvereniging „Het Zwin" kreeg een tegemoetkoming van 37,toegekend in de kos ten van het gebruik van het ver enigingsgebouw Zwin" in het winterseizoen 1956 57. Afwijzend werd beschikt op de subsidie-aanvrage van de vereni ging Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme en het Juliana ziekenhuis te Terneuzen, dit op grond van de financiële positie van de gemeente. Het bedrag der vergoeding in gevolge de kleuteronderwijswet werd vastgesteld op 8,50 per leerling Na een uitvoerige toelichting door de voorzitter werd het nieu we straatverlichtingscontrakt met de P.Z.E.M. door de raad aan vaard Besloten werd voorts met de heer Iz. Masclee te Cadzand een kasgeldlening voor een jaar aan te gaan, groot ƒ12.000,renten de iVi °/n. De kampeerverorde ning, welke reeds een aantal ja ren van kracht is, is aldus de voorzitter, van groot belang ge bleken voor de gemeente. Thans, nu de heer De Keuning zijn zo merhuisjes-complex aan het ver wezenlijken is, is het noodzake lijk de bouw van nieuwe kam- peerhutten te verbieden en de bestaande kampeerhutten op het kampeerterrein voor nog ten hoogste 3 jaar te laten staan, evenwel op zodanige wijze, dat jaarlijks voor bewoning in het tijdvak van 1 april tot 1 novem ber een door B. en W. af te ga ven vergunning vereist is. De raad wijzigde in de door B. en W, gestelde zin de kampeerverorde- ning. De raad besloot over te gaan tot straetaanleg op een deel van het bouwterrein van de heer J. Kools. De raad besloot het werk door de heer Mollet uit Hoofd plaat te laten uitvoeren. Voorts besloot de raad de voor de straat- aanleg benodigde grond van de heer Kools tegen 1,de massa aan te kopen 1000 m2). Aan de heer K. Hamelink werd een vergoeding van 60 °/o in de reiskosten toegezegd voor het be zoeken der Chr. Nationale school te Oostburg door diens dochter tje. De heer Bril drukte er zijn spijt over uit, dat niet van de plaatselijke o.l. school gebruik gemaakt wordt en kon op geen stuk na het nut inzien om het kind naar Oostburg te sturen. Spr. zag hierin een zekere be voorrechting van het bijzonder onderwijs. De leden van de Adviescom missie Woonruimtewet bestaande uit de heren Van Houte, Bril, D. v. d. Ameele, H. Toussaint en W. Hamelink werd in haar geheel herbenoemd. Tijdens de rondvraag vestigde de heer Van Houte de aandacht op de slechte bestrating van de Dorpsstraat en Markt. De voorzitter zegde toe zo spoe dig mogelijk hierin te zullen voorzien. De heer Bril, kwam het vreemij voor, dat een aantal woningwet woningen op het gemeenterioojl aangesloten zijn zonder dat de septic-tank uitgeschakeld is. Vol gens zijn mening had de heer Doorns van het ingenieursbureau Van Hhsselt en De Koning ver klaard, dat aansluiting van sep- tic-tanks op het gemeenteriool verboden is. De voorzitter moest een en an der erkennen en zei, dat dit een noodmaatregel is geweest en er naar gestreefd zal worden de aansluiting te vermaken met uit schakeling van de septic-tank. Tot slot informeerde de heer Bril er naar hoe ver het nu st^at met de voorgenomen herbouw van de badgelegenheid aan zee. De voorzitter zei, dat de plan nen tot verhoging der zeewering een en ander aanmerkelijk had vertraagd. Thans is definitief be kend gemaakt, dat het gebouw van het badhuis als semi-perma- nente inrichting zei mogen wor den gebouwd. Zodra de door de Centrale Dienst op te maken plannen gereed zijn en akkoord worden bevonden zullen deze naar de minister van Financiën worden gezonden voor goedkeu ring. Wanneer er financieel geen moeilijkheden komen kan in 1958 het badhuis gereed zijn. KLAPROOSDAG 1957. Hoe verder de oorlog achter ons komt te liggen, hoe meer onze herinneringen aan de ver schrikkingen van die donkere jaren verbleken, des te moeilij ker wordt het ons in te leven in de gevoelens van vreugde en dankbaarheid, die wij bij de be vrijding hebben ondergaan. In het jaar 1957 kwamen ruim 500 nabestaanden naar het Air borne kerkhof in Oosterbeek om te gedenken, die in deze vrese lijke strijd het leven lieten. Dat deze nabestaanden, voor wie de vreselijke wonden van dit smar telijk verlies nooit kunnen wor den eheeld, deze pelgrimstocht kunnen maken, komt, omdat het gehele Nederlandse volk jaar lijks aan de klaproosinzameling bijdraagt, waardoor het Neder landse Oorlogsgravencomité alle aan deze tochten in Nederland verbonden kosten kan financie ren. En het zijn niet alleen zij, wier doden in Oosterbeek rusten, die deze steun en medewerking on dervinden. In ons land liggen meer dan 30.000 oorlogsgraven, die tot in lengte van dagen er ons. aan zul len herinneren, welk een enorm offer voor de vrijheid van ons land werd gebracht. En al de nabestaanden van deze 30.000 gevallenen worden in de gelegenheid gesteld om even als de pelgrims naar Oosterbeek, deze graven te bezoeken. Wij hopen dat in het bijzonder deze dagen Uw gedachten weer zullen uitgaan naar de diepere zin van het werk van het Neder landse Oorlogsgravencomité en uw steun zult willen geven deze week met het kopen van een klaproos. Ook dit jaar mogen weer 22 kollektanten door het lot aan te wijzen op uitnodiging van The Britisch Legion een ge heel gratis reis naar Engeland maken. Kollektanten kunnen zich op geven bij het bestuur: Mr. P. H. W. F. TELLEGEN, Ere-voorzitter. C. SOL, Secretaris. A. FREDERIKSEN, Penningmeester. J. C. J. OLIJSLAGER, Voorzitter. M. VAN LANGEVELDE, lid Mevr J. VERLINDE— MAANDAG, lid. Woensdagmiddag om half vier is bij het formatie-vliegen een „Seahawk"-straaijager van de marineluchtvaartdienst nabij het dorp Oud-Beljerland neerge stort. De vlieger, luitenant ter zee tweede klasse L. Dekker uit Katwijk is daarbij om het leven gekomen. Het toestel is neergestort op 'n stuk bouwland in de Oud-Bey erlandsepolder," op ongeveer 150 meter afstand van de boerderij van de familie Traas. Er is geen schade aangericht In de pas geploegde akker werd een gat van ongeveer 23 bij 7 m. geslagen. Het neerstorten ging gepaard met een harde explosie Het toestel is echter niet uitge brand. (Slot) 6. Stoll* getrokken en aangedre ven door Ferguson 35. Het type rende verschil met de eerder ge noemde Stoll-rooier is, dat de bieten, nadat ze de kort veriaten hebben, op een zwenkbare trans porteur worden gebracht. Deze brengt de bieten van zes rijen bij een op een.langszwad. Het loof wordt door middel van een glij- bord eveneens in langszwaden af gelegd. De kwaliteit van het kop pen was niet zó als men dat van de Stoll gewend is. De enkele loofpoetser maakte goed werk. Er trad enig puntverlies op. De langsrijen werden breed neerge legd, waardoor het verzamelen van de bieten veel tijd zal kosten. Zoals de machine hier werd ge demonstreerd, was ze redelijk goed bruikbaar. 7. Stoll, weer achter Unimog met extra brede banden. Deze machine deponeerde bieten en blad op dwarszwaden. Het werk was zeer behoorlijk. Er was wei nig puntverlies en het blad werd schoon bijeengebracht. De machi ne was uitgerust met afwijkende lichtscharen, die de grond ondiep losmaaken. Er bleef vrij veel tar ra aan de bieten, doch er was weinig puntverlies. 8. Kleine, een Duitse machine, die zowel blad als bieten op dwarszaden brengt. De machine kopt en rooit de bieten van een zelfde rij. De aanspanning van ie trekker voor de machine is zoda nig, dat de trekker naast de vast staande bietenrij loopt. Daardoor ontstaat geen bladbeschadiging en heeft men het voordeel dat de rijen zijn afgewerkt, als men, om welke reden dan ook, met wer ken moet ophouden. Er werd goed gekopt en het verzamelde loof was schoon. De gelichte bie ten worden op een draaiend zeef- rad gebracht, waarover ze door een viertal „meenemers" worden gewreven. Er ontstond veel be schadiging, terwijl losse kluiten geen gelegenheid hadden te wor den uitgesorteerd. Daardoor be vatten de bieten veel tarra, zodat de machine ondanks zijn degelij ke compacte bouw een matige in druk maakte. 9. Hilleshög achter Fordson Ma- j -r. Dit is een Zweedse machine. Bieten en blad worden in dwars zwaden gelegd. Het systeem is vrij eenvoudig. De man op de trekker bedient tevens de handel voor het ledigen van de verza melbakken, zodat één man met deze machine kan werken. De grond werd door de schaar vrij diep losgemaakt. De machine, die overigens alleen op het zware peirceel werd beoordeeld, bleek niet in staat de bieten voldoende te reinigen. Ook trad nogal wat verlies op. De Hilleshög werd als matig bruikbaar beoordeeld. Het was leerzaam om te zien, hoe weinig de meeste rooimachi- nes er tijdens en na de regen op het zware perceel van terecht brachten en hoe hoog daar het tarra-percentage en de hoeveel heden losse grond waren. Dit is een aanwijzing te meer, dat de huidige rooimachines niet mogen worden misbruikt, om, het koste wat het kost, on der alle omstandigheden te wer ken. Een ander opvallend ver schijnsel was, dat de rooimachi nes op de demonstratiedag zeer moeilijk op gang konden komen in de op de vorige dag en dus vóór de regen gekopte rijen en op de bereden grond. Ze waren daar meoilijk bestuurbaar en pro duceerden grote hoeveelheden grond. Bij de gedemonstreerde lichters waren er zowel voor paarden- als motortractie. De meeste ideale lichter is die waarbij de bieten over de volle zaaitoreedte in één twee gangen worden gelicht. De machine van Pladdet te Biervliet is zo'n machine, waarbij zes rijen worden gelicht. Deze maakte pri ma werk. De bieten kwamen vol doende los te staan om later met de hand te worden verwerkt. De lichtschaar bestaat uit een pen, die aan de achterzijde is ver breed en gebogen. De trekkerlich- ter van de heer Van Lie re te Wolfaartsdijk is drierijig en werkt in één omgang een spoor breedte af. Deze -machine, die goed werkte, heeft dezelfde licht scharen als de Pladdet. Verder waren twee paardeliehters aan wezig: een tweerijige Pladdet en een éénrijige Weha van de firma Westerhof te Bedum. De laatste heeft ach tero vers taande rooischa- ren (vleugellichter( en aan de vaste kant een draaibare torpe do om stropen tegen te gaan. Er werd redelijk geleverd. Men moet er bij het machinaal rooien reke ning mee houden, dat er een to taal-verlies van 2 tot 4 ton per ha kan voorkomen. Deze verliezen lijken vrij groot. Daarbij moet evenwel worden be dacht dat ook in handwerk ge rooide bieten zoals op andere de monstraties wel is gebleken, on derhevig zijn aan verliezen, die ook in de orde van 2 4 3 ton per ha kunnen liggen. Al zijn deze verliezen moeilijk aanvaardbaar, zo moeten worden gezien als een gevolg van de mechanisatie van de oogst. Bij het bietenladen werd met enige grijpers en laders gewerkt Voor de meeste van deze appara ten geldt, dat, om een behoorlijk resultaat te bereiken, de bieten op vlakke grond moeten liggen. Een bezwaar van de meeste werk tuigen was, dat er veel losse grond meekwam. De bekvorm, alsook de vorm van de tanden was in vele gevallen nog verre van ideaal, waardoor enerzijds grond uit de onderlagen werd meegenomen, anderzijds bieten werden gebroken. In het alge meen zal men zo wel bij het la den vanaf het land, als bij het laden uit de hoop, een reinigings installatie moeten inschakelen om overtollige losse grond kwijt te raken. Het ligt wel voor de hand, dat dit met meer succes zal gebeuren wanneer de grond in de hoop lichte broei is opge hoogd. De tweewielige wagens volde den zeer goed. De trekkers slip ten weinig, ondanks de diepe sporen en de zware vracht. Wel moet er op worden gewezen, dat de remhandel voor de trekker bestuurder goed bereikbaar moe ten zijn. De demonstratie te IJzendijke is bijzonder geslaagd. Dit is mede te danken aan de grondige voor bereiding. Nederlaag ondanks veld- overwicht. Ondanks het mooie weer heeft deze oefenwedstrijd door het ongebruikelijke tijdstip waarop werd gespeeld -slechts een kleine 18.000 toeschouwers naar het Feyenoord-stadion kunnen lokken. Die supporters van het oranje team hebben een vreemde strijd gezien, een strijd waarin Neder land een veldoverwicht had, doch desondanks met 10, en ver diend nog wel, verloor. Een strijd van een doelmatig spelend En gels team tegen een onproduk- tief Nederlands elftal. D: t ene doelpunt ontstond in de 37e minuut van de eerste helft, nadat gerichte schoten van Clavan, Kruiver en Meyers door de Britse doelman bekwaam waren gestopt. Linksbinnen Alf Stokes kreeg de bal in het mid denveld te pakken, zag rechts binnen Kevin Baron tussen Van der Hart en Klaassens doof sprinten en een messcherpe pass bracht Baron vrij voor Pieters Graafland, die al geslagen was vóór de Engelsman met een be heerst tikje de bal langs de Ajax- keeper plaatste. Bijna had rechtsbuiten Govan er even later nog 20 van ge maakt. Opnieuw was een pass van Stokes daar de aanleiding toe. Roel Wiersma slaagde er evenwel in de Engelsman de bal nog juist op tijd te ontnemen. Was de wedstrijd vóór de rust het „anzien nog waard. Na de hervatting werd het wel heel middelmatig. Van de staan-tri- bune en later van het gehele sta dion klonk steeds weer de kreet „Abe-Abe-Abe", afgewisseld door fluit-concerten. Direct al moest Frans de Munck, die na de hervatting Pie tei's Graafland verving, door goed uitlopen tot tweemaal toe redding brengen. Ondanks het lichte overwicht bleef het, vooral door het zwakke en te langzame spel van onze voorhoede, 01. Daar kon noch Cor van der Hart die de laatste minuten in het Engelse doelgebied opereer de, noch de omstandigheid dat de hoekschopverhouding 82 in het voordeel van Nederland was, iets aan veranderen. SPANJE—TURKIJE 3—9. Spanje heeft woensdagmiddag in het Santiago Bernabeu-sta- dion met 30 van Turkije ge wonnen. De ruststand was 2—0. Alle drie doelpunten werden door de linksbinnen Laszlo Ku- bala gescoord. ENGELAND— NOORD IERLAND 2—3. In het -tadion te Wembley heeft het Noordierse elftal, dat uitsluitend uit spelers van En gelse en Schotse league clubs bestond, een verrassende 3— 2 overwinning op de Engelse ploeg behaald, na bij de rust met 1—0 te hebben voorgestaan. Dit was de eerste ovwrwinning van de Noordieren op de Engel sen in een periode van- 30~ja»r. OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP VOETBAL 1958. Schotland naar het eind- toernooi in Zweden. De voetbalwedstrijd Schotland Zwitserland in groep 9 (Euro pese zóne) van de voorronden van het tornooi om het wereld kampioenschap voetbal 1958, gis teren te Glasgow gespeeld, is door de Schotten met 32 ge wonnen. Bij de rust was de stand 1—1. De stand in deze groep is thans: Schotland 4 3 0 1 6 109 Spanje 3 1113 87 Zwitserland 3 0 12 1 57 De laatste wedstrijd voor deze groep, Zwitserland-Spanje, wordt op 24 november a.s. te Lausanne gespeeld, maar heelt geen in vloed meer op de eindstand. Wint Spanje, dan komt het toch een punt tekort om gelijk te ko men met Schotland, dat zich in de eindronde heeft geplaatst. De Schotten hadden hun zege te danken aan een doelpunt van hun rechtsbuiten Alex Scott, die 20 minuten vóór het einde de bal in een zuivere buitenspelpositie in de touwen joeg en even ver bijsterd scheen als de 53.000 toe schouwers toen de scheidsrech ter naar het midden Wees. De Zwitsers, die herhaaldelijk op het nippertje de gelijkmaker hadden gemist, kwamen daar door met 13 achter te staan. ,Tonlanden maakte er 10 minuten later 23 van, maar verder kwa men de gasten niet. Archie Robertsen had de score na een half uur geopend. Kort daarna maakte Fernando Riva gelijk. Het tweede Schotse doel punt kwam van de voet van Jackie Mudie, tien minuten na rust. De Jordaanse radio heeft pre sident Nasser van Egypte ervan beschuldigd, dat hij „met be hulp van de zweep en handboei en" regeert en in de Arabische wereld verwarring zaait om haar tot een gemakkelijke prooi van de „meesters" van Egypte in Moskou te maken. Een dag tevoren had de Jor daanse regering in een verkla ring de Egyptische leiders be ticht van „verraad aan de Ara bische zaak" en hen beschuldigd van het onderhouden van gehei me betrekkingen met Israël. Naar aanleiding hiervan is er op het paleis van koning Hoes sein een „stroom" van telegram men ontvangen, waarin Jorda- niërs hun instemming betuigen met de houding van de vorst te genover Arabische vraagstukken in het algemeen en de Pale stijnse kwestie in het bijzonder.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 6