Gemeenteraad van Terneuzen r envan tomaten soep geurig, romig en vol balletjes «aWs» f mSr^S* - Donderdag 7 november 1957 DE VRIJE ZEEUW, 7 rs V- -irl #1 - '-mM Ja, dat is tomatensoep uit de ken; romig, verrukkelijk gekruid met malse balletjes. Ervaren huis vrouwen zoals U hielpen Unox aan het enig-juiste recept- dat proeft U meteen Unox gebruikte alléén tomaten-op-hun-best, dus op precies het juiste moment geplukt en direct daarna bereid. Dat is dan ook het geheim van die ongekend frisse tómatensmaak. Alléén Unox biedt U dit! mmmmmmiM P*ü i ',.A V, - - -*"* -v':- - V- z Kijk, zo venegeit UNOX het aroma, zo blijft die frisse smaak bewaard I Natuurlijk mag er niets van al die rijkdom aan geur en smaak verloren gaan in de winkel of bij U thuis. Daarom verzegelt Unox de gezonde natuurlijke sappen van. tomaten en verse tuinkruiden samen met mals vlees in een busje. Zó ontsnapt er niets en droogt er niets uitVoor uw gemak werd de nieuwe Unox Soep extra geconcentreerd. U tovert 4 grote, krach tige porties uit het handige busje. Alléén met Unox soep kunt U zo gul zijn! rulfn 4 (Slot volgt.). vergadering van dinsdag 29 oktober 1957, des avonds te 19.00 uur. Voorzitter: Mr. P. H. W. F. Tellegen. Wethouders: M. de Vos en M. van Langevelde. Raadsleden: F. Dieleman, D. M. Ollebek, J. van Riet, J. A. de'Feijter, Dr. M. E. H. Camps, W. .T. Weterings, R. Hol, A. Jansen, N. F Dieleman, P. Fijn van Draat en H. Ribbens. Secretaris: A. J. Dees. Wegens ziekte afwezig: S. W. Henry. De Voorzitter opent de vergadering. De Voorzitter: De heer De Waal maakt geen deel meer uit van het college, daar zijn domicilie thans Axel is. Wanneer het nieuwe raadslid zijn plaats heeft ingenomen, zal ik hierop terugkomen. Voordat wij met de behandeling van de agenda beginnen, wil ik graag een enkel woord wijden aan de overleden tandarts Cpaas. (De aanwezigen verheffen zich van hun zitplaats.) Ik meen, dat hier wel aanleiding toe is, omdat wij met dank baarheid mogen herdenken, dat hij één van de oprichters is geweest van de schooltandverzor ging in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij zijn er kentelijk, dat hij zijn krachten tot het laatste ogenblik aan deze dienst gewijd heeft Bij de begrafenis is wel gebleken, dat hij in wijde kring vele vrienden bezat en ieder, die het voorrecht had hem te kennen, zal dit niet ver bazen, want de heer Spaas was een goed en vrien delijk mens. Zijn weduwe en zijn talrijke kinde ren zullen hem zeer node missen en ik geloof uit Uw aller naam te spreken, als ik de hoop uitr spreek dat God hen allen zal helpen in deze zware dagen, en dat hij rust mag vinden, zoals hij ook gehoopt heeft te vinden in zijn geloof. 1. Vaststelling notulen vergadering van 19 september 1957. Deze worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken: Schrijven van Gedeputeerde Staten van Zee land inzake exploitatieplan Zuidlandpolder; b. idem inzake goedkeuring bijzondere voorgevel rooilijn NoordstraatArsenaalstraat; c. de door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluiten d.d. 14 augustus 1957 inzake aankoop en ruiling van gronden in de Lievenspolder; d. idem inzake verkoop van een 4-tal percelen grond aan de Spoorstraat; e. idem jnzake verkoop van een 20-tal percelen grond aan het Wilgenplantsoen en de Es doornlaan; f. idem inzake verkoop van een perceel grond aan de Jacob Catsstraat; g. het bij Koninklijk Besluit van 12 oktober 1957 no. 8 goedgekeurde raadsbesluit tot wijziging van de verordening reinigingsrechten; h. de door Centraal Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren ingezonden: 1. voorlopig vastgestelde rekening over 1954; 2. begrotingswijziging 1956; 3. wijziging van de salarisverordening; 4. begroting 1958. I. Verslag 1955/1956 van de woningbouwvereni- niging „Werkmansbelang"; j. Jaarverslag van het sociaal charitatief cen trum over 1956; lc. Schrijven van de heer R. F. de Waal inzake ontslagname als lid van de gemeenteraad. De heer De Feijter: Ik had nog een opmerking over punt i, het jaarverslag 1955/1956 van de woningbouwvereniging „Werkmansbelang". Ik heb dit verslag met belangstelling en instemming door gelezen en ik ben blij, dat dit zeer uitgebreide en goed verzorgde verslag aan de raadsleden is toe gezonden. Er blijven echter nog enkele vragen over, die ik, alvorens het verslag voor kennis geving aangenomen wordt, in het midden wil brengen. Ie. Op blz. 5 onder het hoofdstuk: De eigen woning wordt gezegd: „Bij de door ons ont vangen aanvragen om medewerking was het zelfs zó erg, dat eerst toestemming werd verleend om een plan te ontwerpen voor een bepaald bouwter rein, terwijl de bevoegde instantie die deze toe stemming had gegeven later tot de ontdekking kwam, dat op de door aanvragers in optie ver kregen grond een meer royale woning moest wor den gebouwd." Ik zou willen vragen: wie was die bevoegde in stantie? Het staat er niet bij vermeld, maar dat zal de gemeenteraad toch wel mogen weten. De Voorzitter: Ik vermoed, dat daar het ge meentebestuur mee bedoeld is, maar ik ben niet verantwoordelijk voor het verslag van de woning bouwvereniging. Of het wel juist is, zou ik nie. direct kunnen zeggen. De heer De Feijter: Ik betreur deze gang van zaken. Wanneer een perceel b.v. is aangewezen voor villabouw, dan dient men dit toch vooraf mede te delen. De Voorzitter: U weet niet, welke termen er verlopen is tussen de opzet van een dergelijk bouwplan en de vaststelling ven de bestemming van de gronden. Daar kan geruime tijd tussen verlopen zijn en dan kan men wel eens tot een andere conclusie komen, dan aanvankelijk ge dacht is. Daar behoeft ook geen schade uit voort te komen. De heer De Feijter: Voor de betrokkenen is dit toch een teleurstelling. Dan op blz. 7, 3e alinea, zegt men „Naar verluidt zou het gemeentebestuur bij de verdere bouw van woningwetwoningen er prijs op stellen, althans in enkele raadsvergaderingen de wens hebben ken baar gemaakt, dat er op dat gebied ook eens „iets anders" gebouwd moest worden". Ik wil even opmerken, dat naar ik meen alleen de Partij van de Arbeid deze wens heeft geuit, niet de andere fracties, daar dit anders een ver keerde indruk zou maken. Ik geloof ook niet, dat er een besluit genomen is; er is wel eens over ge sproken, maar verder niet. Op blz. 8, 3e alinea, lezen we, dat reeds bij de eerste onderhandelingen de heer Gouwetor heeft gezinspeeld op huren van ongeveer 12 a 13 per week. Ik hoorde bij geruchte, dat deze nog wel hoger kwamen te liggen. Is dit juist? De Voorzitter: Over de juistheid van geruchten is moeilijk te oordelen, maar dat de huren in de buurt komen van 13,zal wel het geval blijken te zÜn- u De heer De Feijter: Voor Terneuzen is dit be drag toch wel erg hoog. De Voorzitter: Dit is een gang van zaken, die overal in het land valt op te merken èn waar be zwaren tegen worden gemaakt, maar er is niet altijd aan te ontkomen door factoren buiten onze wil. De heer De Feijter: Als ik bekijk dat de 16 wo ningen, die gebouwd zijn. een huur doen van 8,30, en dat zijn heel behoorlijke woningen, dan meen ik dat ais men hiermee doorgegaan was, de huur misschien beneden de 10,was gebleven. De Voorzitter: Alles kan niet tegelijk gebouwd worden. In dit tijdsverloop zijn er verhoging inhou dende kosten gekomen, die onvermijdeliik waren Het is volkomen juist, dat praktisch dezelfde wo ning enige guldens meer huur per week moet op brengen dan een woning, die-enige jaren eerder is klaargekomen. Hier kan de gemeente weinig aan doen. De heer De Feijter: In het jaarverslag wordt het zó gesteld, dat de huren van 12,— en 13,—, die inderdaad te boog liggen, eigenlijk voorkomen hadden kunnen zijn, wanneer men eerder bezig was geweest met bouwen, dat het te lang ge duurd heeft. De Voorzitter: Dat is hetzelfde, wat ik al gezegd heb. De heer De Feijter: Men beweert zelfs, dat er te veel tijd verknoeid is door ir Gouwetor. De Voorzitter: Dat geloof ik niet. Dit Is een zui ver subjectieve opvatting van de woningbouwver eniging. De heër De Feijter: Het is wel mogelijk dat het plan estétisch beter verantwoord is dan vorige plannen, maar dat is toch maar een schrale troost voor de mensen, die de hoge huren moeten be talen. De Voorzitter: U zegt het! De heer Hoi: Mijnheer le Voorzitter! De heer De Feijter heeft gezegd, dat alleen de P.v.d.A. des tijds er op heeft gewezen, om ook eens „iets an ders" te bouwen, maar ik meen me te herinneren, dat ook de K.V.P. bij mon^e van de .heer Wete rings dit heeft gedaan. Wat het verslag betreft-wil ik eerst even voorop stellen want ik vind het jammer, dat ik enige opmerkingen moet maken dat de woningbouw vereniging „Werkmansbelang" heel veel heeft ge presteerd voor onze gemeente en daarom is het jammer, om in het verslag een geluid te moeten horen, dat ik eigenlijk niet zonder meer kan voor bijgaan, namelijk de confrontatie van ons als ge meenteraad met het beleid, dat wij moeten afkeu ren. De woningbouwvereniging heeft enkele be zwaren geuit, n.l. Ie dat vermoedelijk door de ge meenteraad over het hoofd is gezien, dat het bou wen van „iets anders" alleen dan bereikbaar is, wanneer de bouw duurder wordt gemaakt. Ten 2e hebben zij bezwaar tegen de inschakeling van de architect die belast is met het ontwerpen van het uitbreidingsplan, en ten 3e tegen de woningen, om dat deze platte daken zullen krijgen. Ik vraag me af, daar draagt de woningbouwvereniging als zelf standige rechtspersoonlijkheid bezittende vereni ging toch zelf de verantwoordelijkheid voor? Heeft het hen niet een klein beetje ontbroken aan een flink beleid? Het valt toe te juichen, wanneer er prettig contact is met de gemeente, zoals aan het slot is gezegd, maar het doet mij aan als een con tradictio in terminis, als ik het slot en de rest van het verslag leea. Dat vind ik jammer. De Voorzitter: Ik weet niet, of het Uw bedoeling is .om antwoord te krijgen, maar ik zal met enige opmerkingen volstaan Dergelijke verslagen hebben hun voordelige en hun nadelige kant. De bedoeling was hier een ver slag, waarin een bepaald geluid naar voren komt. Mpn kan zich ook voorstellen, zoals bij de meeste jaarverslagen, dat zij een vrij eentonig geluid naar voren brengen, waar weinig geur of heerlijkheid aan is. Het nadeel hier is, dat men zich af en toe zal moeten stoten, wanneer men het niet eens is Men kan beter een pittig verslag hebben, dan een, waarbij men moeite heeft om zijn ogen open te houden. Ik ben het met U eens, dat men het ver slag niet in alles kan onderschrijven. De heer Camps: Op pagina 6 onder „Verdere plannen" wordt le gezegd, dat naar de mening van de woningbouwvereniging er dringend behoef te bestaat aan huurwoningen in Sluiskil. Ik zou willen wijzen op het feit, dat in Sluiskil de laatste tijd 60 huurkoopwoningen gebouwd zijn, die grif van de hand gegaan zijn, terwijl er nog aanvragen liggen voor huurkoopwoningen Verder zie ik tot mijn verbazing, dat eerst op 12 november bij de gemeenteraad een verzoek is in gediend om medewerking. Het vorige jaar hebben wij hierover gesiproken en toen ging het verhaal al rond, dat er een verzoek was ingediend. Nu blijft pas, dat dit officieel pas een jaar later het geval was. Ten derde nog een opmerking over dat iets anders". Ik zou ook graag iets anders willen zien, n.l. dat de monopolie-positie, die gegeven wordt aan de woningbouwvereniging „Werkmansbelang", door broken wordt en dat ook aan een andere woning bouwvereniging een kans gegeven wordt, om te tonen dat iets anders mogelijk is. Ik geloof niet dat het aan te bevelen is, om alles aan één bepaal de vereniging te geven. Een bepaalde concurrentie zal de woningbouw bevorderen, ook in Terneuzen De heer Weterings: Ik wil de woorden van de heer Hol bevestigen, dat ik er op aangedrongen heb, dat er een andere soort woningen komt dan nu. In de 2e plaats onderschrijf ik de opmerking van de heer De Feijter, wat betreft de lange duur voordat deze plannen gerealiseerd worden. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik toch wel de indruk heb ge kregen, dat dit aan de desbetreffende architect heeft gelegen, tenminste voor een groot deel. Ik weet van heel nabij, dat niet eens maar meerdere malen bij de heer Gouwetor er op aangedrongen is, om eens met zijn plannen klaar te komen. Ik bén zelfs met een van de bestuursleden naar Rot terdam geweest, om daar te beklemtonen, dat wij met smart zaten te wachten op de plannen die hij in bewerking had, terwijl 3 maanden later pas de eerste resultaten tevoorschijn kwamen. Ik ben het eens met de heer De Feijter, dat de gang van za ken vertraagd is en dat daardoor de prijs van de woningen aanmerkelijk hoger ligt dan aanvanke lijk in de bedoeling lag. Er zit iets in, wat niet juist is. Ik geloof, dat wij ir Gouwetor wel heel nadrukkelijk op het har* moeten drukken, dat hij wat meer spoed moet betrachten bij de uitwer king van zijn plannen Ik heb de indruk, dat Ter neuzen er maar een beetje bijhangt, omdat hij veel ander werk in den lande heeft. Overigens mag ik van ir Gouwetors werk niets zeggen. Het ziet er keurig uit, alleen is hij een dure architect en dat is het enige bezwaar De Voorzitter: Ik heb al gezegd, dat het onge twijfeld juist is dat door het tijdsverloop het bou wen duurder is geworden, maar wanneer 2 partij en het niet eens ziin, ligt de schuld over het tijds verloop toch wel bij beide partijen. Men zal moe ten toegeven dat het voor een leek wel uiterst moeilijk te beoordelen is hoeveel tijd een architect voor een bepaald plan nodig heeft. Ik heb niet de ndruk, dat Terneuzen bij de heer Gouwetor een bijzaakje is, dat hij er tussendoor neemt. Wij heb ben vrij geregeld contact met de heer Gouwetor en ik kan U verzekeren, dat er van het college alle mogelijke aandrang uitgaat, om de zaak te bespoe digen. Uiteraard heeft de heer Gouwetor nog wel ander werk, maar het is toch niet zó, dat Terneu zen een bijzaak voor hem is. Dit te stellen is niet fair tegenover de heer Gouwetor. Wethouder De Vos: Mijnheer de Voorzitter! Ik geloof dat de heren die opmerking in het verslag over „iets anders" enig-zins verkeerd begrijpen Er staat toch dat het gemeentebestuur, waarmee ik veronderstel dat men in dit geval burgemeester en wethouders bedoelt, die wens zouden hebben geuit en misschien is het ook wel waar. Het is zeker niet zó, dat dit van een bepaalde partij zou zijn uitgegegaan, maar men zegt: dit heeft het ge meentebestuur gewild. Nu behoeft „iets anders' nog niet altijd iets duurders te zijn. Het gaat om een kwestie van stijl en men kan ook een andere stijl bouwen, zonder het duurder te maken. Overigens ben ik het eens met de heer Hol, dat de opdrachtgever voor deze woningen het bestuur van de woningbouwvereniging is, en dat de wo ningbouwvereniging „Werkmansbelang" dus ver antwoordelijk is voor de woningen, die gebouwd worden door en voor rekening van de woning bouwvereniging. De gemeenteraad stelt een uit breidingsnlan vast en bij dit plan zijn bebouwings voorschriften. Daar heeft de heer De Feijter ook aan meegeholpen, dus dan moet hij nu niet zo ver wonderd doen. Hoe gebouwd moet worden staat in de bebouwingsvoorschriften en wanneer dan een bouwer zegt: Volgens die voorschriften kan ik niet bouwen, dan moet hij het niet doen Wanneer het bestuur van de woningbouwvereniging zoveel klachten had over de te bouwen woningen, dan had het deze niet moeten bouwen. Nu is bet recht streeks verantwoordelijk voor de bouw. Het is een kwestie van verantwoordelijkheid, die wij alle maal dragen: de gemeenteraad, burgemeester en wethouders en ook het bestuur van de woning bouwvereniging. Men moet, als men een besluit neemt, de verantwoordelijkheid daarvoor zelf dra gen en niet proberen op welke wijze ook deze op een ander af te schuiven. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik dit verslag niet nrettig vindt. Een vereniging, die zoveel medewer 'Vr s -ï. M§ 4*JT Ju, i t F x v J' X' Zsi-- - Unox soep... en 't feest kan beginnen! vereniging, past een dergelijke toon niet. Feitelijk staat er in het verslag: wij hebben het anders ge wild, maar die stomme gemeenteraad heeft het uitbreidingsplan toch zo vastgesteld; tenminste, dat kan men er uit lezen en dat is niet erg prettig. Daarom vraag ik me af, of dit eigenlijk wel een verslag is, waar het gehele bestuur van de woning bouwvereniging achter staat. Tenslotte heeft uit eindelijk het bestuur van de vereniging de wonin gen met de platte daken geaccepteerd, nadat de heer Gouwetor een maquette had gemaakt en men zich heeft laten overtuigen, dat het inderdaad een aantrekkelijk plan was. Wanneer men dit niet ge accepteerd had, zou het plan misschien gewijzigd zijn. Overigens wil ik hier aan toevoegen, dat ik het bestuur van de woningbouwvereniging geen ernstige verwijten wil maken. Deze zaak is een samenloop van omstandigheden. De hele bouw is een langdurige en moeizame geschiedenis geweest. Velerlei kwesties moesten opgelost worden. Uit eindelijk heeft het bestuur dan besloten, om het toch maar te doen. Ik geef toe, ook burgemeester en wethouders, en de gemeenteraad zijn hiermede in een dwangposi tie gekomen en ook ik persoonlijk ben niet zo heel erg overtuigd, dat de architect daar niet mede de schuld van is. Deze heeft inderdaad wat langzaam gewerkt, en te veel zijn eigen zin willen doordrij ven. De heer De Feijter: Ik wil nog even opmerken, dat het blijkt ,dat het onjuist geweest is om ir Gou wetor hierbij 'te betrekken. Hij moet zich met de bouw zelf niet bemoeien, dat is juist de oorzaak dat het zolang geduurd heeft De Voorzitter: Dat is met instemming van de woningbouwvereniging gebeurd De heer Weterings: Op aandrang van het college van burgemeester en wethouders. De heer De Feijter: Dat is toch onjuist geweest. De Voorzitter: Ik geloof wel, dat het verslag de nodige aandacht heeft gehad. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een leraar in de Franse taal en letterkunde aan de gymnasiale af deling van liet Petrus Hondlus-Lyceum per 21 oktober 1957 in tijdelijke dienst. 4. b. De door curatoren opgemaakte aanbevelingslijst king krijgt van de gemeente als deze woningbouw-1 luidt: A. Verdonk, postburg. Overgegaan wordt tot stemming. De Voorzitter verzoekt de heren N. F. Dieleman en D. M. Olle bek met hem het stembureau te vormen. Uitgebracht worden 13 stemmen, 12 op de. heer Verdonk en 1 blanko. De heer Verdonk is benoemd. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming wegens periodieke aftreding van: 2 leden van de Commissie van Toezicht op het M.O. en een lid van het College van Cu ratoren; leden van de Commissie tot Wering op het Schoolverzuim; leden van de Stichting Beschuttende Werk plaatsen. Overgegaan wordt tot stemming. Uitgebracht worden 13 stemmen, waarvan 11 op S. W. Henry en 2 op R. A. M. Vis. De heer Henry is herbe noemd. De heer J. P. Visser wordt met 13 stemmen her benoemd. b. Voor de leden van de Commissie tot Wering van het Schoolverzuim, zoals deze in het voorstel genoemd zijn, wordt tegelijk gestemd. Zij worden herbenoemd met algemene stemmen. De heer P. Kaan in de vacature mej. M. J. Rijn berg wordt met algemene stemmen benoemd. c. Voor de 2 te benoemen leden wordt tegelijk gestemd. De uitslag is: M. van Langevelde 11 stemmen, J. Stenvert 11 stemmen, J. van Riet stem, H. Ribbens 1 stem, J. de Feijter 1 stem. De heren Van Langevelde en Stenvert zijn her benoemd. De heer Van Langevelde neemt zijn her benoeming aan. 5. Voorstel tot verkoop van een perceel grond naa de Willem de Zwügerlaan. G. Voorstel inzake beëindiging wederopbouw- taak der gemeente. Deze voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 7. Voorstel tot vaststelling van een soliade- vergoedingsverordening. De heer De Feijter: In hoeverre kan deze veror dening van belang zijn voor de betrokkenen, als het saneringsplan ter hand wordt genomen? Dit staat in de artikelen niet vermeld. De Voorzitter: Dat is ook niet nodig. De heer De Feijter: Als een bepaalde woning moet worden afgebroken, is deze verordening dan van toepassing? Dit zal toch uiteindelijk over een jaar o^tien het geval moeten zijn. De Voorzitter: Ik dacht, dat U bedoelde als in da toekomst een plan wordt vastgesteld. Het nu vast gestelde plan valt er niet onder. De heer De Feijter: Het zal dus nodig zijn, zoal» in het besluit opgemerkt wordt, dat de zaak geval voor geval bekeken wordt. De Voorzitter: Inderdaad. Toen een sanerings plan vastgesteld moest worden, was er de keuza tussen een actief of een passief saneringsplan. Een actief plan houdt in. dat wanneer men dat wil uit voeren, men op vrij grote schaal gedwongen is om tot aankoop van huizen over te gaan. Wij hebben begrepen, dat dit voor onze gemeente veel te hoge kosten met zich mee zou brengen, en hebben be sloten tot een passief plan. Destijds, toen het plan door de gemeenteraad werd vastgesteld, meenden wij dat binnen betrekkelijk afzienbare tijd het plan zichzelf zou verwezenlijken. Daar is in de praktijk niet veel van terechtgekomen, dus of we dit plan kunnen handhaven, is nog niet te voor zien. In de opvattingen van een passief plan past de verordening niet. Wethouder De Vos: Ik geloof ook niet, als wij art. 4a lezen, dat men daarvoor in aanmerking kan komen, omdat daar staat, dat men niet ont vankelijk is als men verzuimd heeft bezwaren in te dienen. Dit is een bepaling, die er beslist in moet staan, want het kan natuurlijk zó zijn, dat wanneer er een plan wordt vastgesteld, niet ver wacht kan worden van de ontwerper en van bur gemeester en wethouders en van de gemeenteraad, dat die direct overal kunnen zien, of en hoeveel schade er ontstaat. Daar moeten de mensen du* zelf op wijzen, door te protesteren. Wanneer zij een protest hebben ingediend, zijn zij ontvankelijk. Dan kan wellicht de schade worden voorkomen door aan het bezwaar tegemoet te komen. Van daar deze bepaling. De heer Ollebek: Artikel 3 wijst hier ook op. De verordening wordt zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 3