Australisch-N ederlandse verklaring over N ienw Guinea De herdenkingsfeesten in Rusland Dulles over de tweede Spoetnik ALTIJD PRIJS de P.P. Eisenhower zal radiotoespraak over „Wetenschap en veiligheid" houden Tweede Kamer keurde ontwerp-Deltawet goed HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4213 in GAILLARD DOOR NAT. VERGADERING TOT PREMIER GEKOZEN VLIEGTUIGONGELUK IN ENGELAND EISENHOWER IN DECEMBER NIET NAAR LONDEN JAHR WEER NAAR MOSKOU VERDRAG MET AMERIKA GERATIFICEERD Britse vakbondsleiders slachtoffer van auto-ongeluk in de Sowjet-Unie SPOETNIK 2 OP UTRECHTSE STERRENWACHT GEZIEN GAILLARD NAAR LONDEN? REPUBLIKEINEN LEDEN NEDERLAAG IN VIRGINIA Frmnkering bij abonnement: Temeuze* Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géé- handelsadver- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer De Nederlandse en de Austra lische regering hebben woensdag in Den Haag en in Canberra een gemeenschappelijke verklaring gepubliceerd, waarin zij het voor nemen te kennen geven de sa menwerking op het gebied van beleid en bestuur in Nieuw- Guinea te versterken. De verklaring heeft de volgen de inhoud: „1. De Nederlandse en Austra lische regeringen baseren hun politiek ten aanzien van de ge bieden op Nieuw-Guinea, waar- Deze week start de P. P. met een nieuw systeem, dat op 't gebied van deze prijs vragen enig is in Neder land. Aan de eigenlijke winnaar met feilloze oplossingen wordt don nl. niet meer de gehele prijzenpot, doch 60% uitgekeerd. Ongeacht 't feit of er een feilloze kolom wordt aange troffen of niet, zal toch onder de inzenders met slechts 1 fout 30% van de pot worden verdeeld. Ongeacht het bovenstaan de ontvangen alle inzenders met 2 fouten tezamen 10% Is er in één deze catago- rieën geen rechthebbende, dan blijft dit deel van de prijzenpot staan tot de eerstvolgende prijsvraag, maar dit geschiedt dan al tijd onafhankelijk van de uitbetalingen aan de win naars in beide andere groe pen. Met andere woorden: in zenders met 0,1 en 2 fouten hebben van vrijdag 8 nov. a.s. af ALTIJD PRIJS in de P. P. en dit zal voor alle abonnees een grote stimu lans vormen, om mee te doen aan de enige puzzel, die óók uitkeert aan inzen ders met fouten als er winnaars zijn! DOE MEE AAN DE P.P. VAN VRIJDAG A.S.! Felix Gaillard is door de Fran se Nationale Vergadering tot pre mier gekozen. Er werden 337 stemmen vóór en 173 tegen Gaillard uitge bracht. Vóór Gaillard stemden o.a. 87 der 97 socialisten, 78 der 92 on afhankelijke boeren-afgevaardig- den, 71 der 75 MRP (R.K.l-leden, 28 der 43 radicale republikeinen en -socialisten, 17 der 21 sociale republikeinen, veertien radicaal socialisten en dertien voormalige Gaulisten. Tegen Gaillard waren onder meer 131 der 143 communistische afgevaardigden, 30 der 31 Pou- jadisten en zeven onafhankelijke boeren-afgevaardigden. Twintig volksvertegenwoordi gers, onder wie elf radicale repu blikeinen en radicale socialisten, met inbegrip van de voormalige premier Mendes France en zes onafhankelijke boeren afgevaar digden hadden er de voorbeur aan gegeven de stemming niet bij te wonen. Voorts waren nog 65 leden der Nationale Vergadering om ande re redenen niet bij de stemming aanwezig. voor zij verantwoordelijk zijn, op de belangen en onvervreembare rechten van de inwoners van die gebieden in overeenstemming met de bepalingen en de geest van het Handvest der Verenigde Naties. 2. Nederlands Nieuw-Guinea, het Australisch trustgebied Nieuw-Guinea, en Papoea zijn geografisch en etnologisch ver want en de toekomstige ontwik keling van de bevolkingen van deze gebieden zal gebaat zijn met samenwerking op het gebied van beleid en bestuur. 3. Daarom voeren de Australi sche en Nederlandse regeringen en zij zullen dit ook in de toe komst blijven doen een beleid dat gericht is op de politieke, economische, sociale en opvoed kundige vooruitgang van de be volkingen van hun gebieden op een wijze, die rekening houdt met deze etnologische en geogra fische verwantschap. 4. Tegelijkertijd zullen beide regeringen de samenwerking, welke er thans bestaat tussen hun bestuursorganen in die ge bieden, voortzetten en verster ken. 5. Daarbij zijn de beide rege ringen vastbesloten een onge stoorde ontwikkeling van dit pro ces te bevorderen, totdat de in woners van de betrokken gebie den in staat zullen zijn over hun eigen toekomst te beslissen." De gemeenschappelijke verkla ring is bekend gemaakt op het ogenblik, waarop de Nederland se minister voor Overzeese Ge biedsdelen, mr G. Ph. Helders, in het Australische gebied van Nieuw-Guinea is aangekomen, waar hij vandaag in Port Mores by besprekingen zal voeren met zijn Australische collega, de heer Paul Hasluck. De beide minis ters zullen in de loop van vol gende week tezamen naar Can berra reizen, waar de besprekin gen zullen worden voortgezet. Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft naar aanlei ding van de publikatie van de verklaring erop gewezen, dat reeds geruime tijd gestreefd wordt naar een samenwerking op bestuursgebied op het eiland door Nederland en Australië. Reeds in 1953 werd met dit stre ven een aanvang gemaakt. Vol gens de woordvoerder zal deze samenwerking gunstige perspec tieven bieden. Zij strekt zich vol- gens de reeds in 1953 gemaakte afspraken uit tot bepaalde ter reinen van bestuursbeleid. Het ligt in de bedoeling op het ge bied van de ontwikkeling van de landbouw, van het gezondheids wezen, de quarantaine-voorzie ningen en de opvoeding tot een uitwisseling van gegevens te ko men. De samenwerking zal zich voorts ook uitstrekken tot het verbeteren van de verbindingen tussen de delen van het eiland, waartoe reeds vier jaren geleden een begin is gemaakt door de in stelling van een geregelde lucht- verbinding. Het ligt in de bedoe ling de op deze gebieden reeds begonnen samenwerking te con solideren en uit te breiden. De thans bekend gemaakte gemeen schappelijke verklaring zal daar toe, naar het oordeel van de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, meer mogelijkheden bie den. Er wordt op gewezen dat op bestuursgebied nog meer dan tot dusverre consequenties kunnen worden getrokken uit de etnolo gische en geografisch gelijke ge steldheid van Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea. Vijftien mensen zijn woensdag om het leven gekomen doordat een Bristol Britannia turbine- schroefvliegtuig tijdens een proefvlucht bij Bristol neerstort te en in brand vloog. Ooggetuigen zagen het vlieg tuig met een motor in brand laag over het dorp Downend scheren en vervolgens neerstorten in de bossen achter het dorp. Volgens de Bristol Aeroplane Company is het toestel neerge stort toen het zich gereed maak te om te landen. Tien huizen wer den door wrakstukken bescha digd. Enkele bewoners moesten naar een ziekenhuis gebracht worden. Eisenhower zal in december, als hij de Navo-vergadering in Parijs bijwoont, geen bezoek aan Engeland brengen, heeft een woordvoerder van het Witte Huis meegedeeld. Hij moet weer snel naar Washington terug we gens werkzaamheden. De presi dent hoopt later eens naar Groot- Brittannië te gaan. De leider van de Westduitse onderhandelingsdelegatie in Mos kou, Lahr, is woensdag na een week van beraad in Bonn, naar Moskou teruggekeerd. President Eisenhower zal van avond een radiotoespraak over „wetenschap en veiligheid" hou den, aldus heeft het Witte Huis dinsdag meegedeeld. De rede zou van „groot belang" zijn voor het Amerikaanse volk. De president had eerder mee gedeeld, dat hij op 13 november over het genoemde onderwerp een toespraak tot het Ameri- kaasne volk zou houden. De president heeft onlangs verklaard, dat hij een serie rede voeringen tot de Amerikanen zou houden, waarin hij zou spre ken over de nationale economie, de defensieprograms en de po- gingen om grotere wetenschappe. lijke prestaties te leveren. Dit besluit om de Amerikanen hiervan op de hoogte te stellen werd genomen na het lanceren van de eerste Russische kunst- |maan. De rede van Eisenhower be gint vrijdagochtend om 02.00 uur Ned. tijd en zal een half uur du ren. Men merkt op, dat de presi dent als tijdstip van zijn toe spraak de herdenkingsdag van de Russische oktoberrevolutie heeft gekozen. De Amerikanen zijn veronfc- I rust over de voorsprong die de Sowjet-Unie klaarblijkelijk heeft op het gebied der projectie' en |met eigen voortstuwing. Men eigen I verwacht dat de president trachten de Amerikanen op puunt gerust te stellen. zal dit Te Washington is dinsdag het I verdrag van vriendscha, h 1 cn luchtvaart tussen Nederland en de Verenigde Staten van Ame rika geratificeerd. Van Neder landse zijde geschiedde de ratifi catie door de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur, dr. J. H. van Roijen; van Amerikaan se zijde door de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les. - I. Dinsdagavond laat heeft de Tweece Kamer met 106 tegen 8 stemmen het ontwerp-Delta-wet goedgekeurd, waarmee officiëel een nieuwe fase van de Nederlandse veroveringen op de zee is ingeluid. De linkerfoto laat zien 'hoe jhr mr A. F. C. de Casembroot, Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, gespannen de verhandelingen in de Kamer volgde over de wet welke voor zijn provincie zulke verstrekkende gevolgen zal hebben. Op de rechtenfoto ziet men hoe de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, die na het goedkeuren van de wet vele felicitaties in ontvangst mooht nemen, werd gelukgewenst door I Kamervoorzitter mr L. G. Kortenhorst. Tussen de minister en mr Kortenhorst zien we mr J. A. W. Burger. Nikita Chroesjtsjef, de leider van de Sowjet-Russische commu nistische partij, heeft woensdag morgen de jubileumzitting ven de Opperste Sowjet (Ruslands parlement) ter gelegenheid van de 40ste herdenking der Russi sche oktoberrevolutie geopend met het uitspreken van een rede. „Onze spoetniks wachten op het verschijnen van Amerikaanse en andere kunstmanen om met hen een vereniging van satellieten te vormen", aldus de Russische lei der. Wat zou een dergelijk samen gaan niet beter zijn dan de wed ijver in de bewapening, aldus spreker, die de prestaties van de Russische wetenschap hemel hoog prees. Hij betoogde dat Rusland het eerste land was ge weest dat atoomenergie had aangewend, met succes intercon tinentale raketten voor vreedza me doelen had ontwikkeld en twee kunstmanen in de lucht had gebracht. Hij verzekerde voorts dat de partij zal ontreden tegen diege nen die Stalin trachten te belas teren en de tijd dat deze leider was van het centrale comité kri tiseren, al gaf hij toe dat Stalin tekortkomingen in zijn karakter had. De Russische leider verklaar de voorts dat Rusland in 1957 51 m.iljoen ton staal, 462 miljoen ton steenkool en 98 miljoen ton olie had geproduceerd. Sedert de revolutie was Ruslands nationale Een van Engelands vooraan staande vakbondsleiders Jim Campbell is ernstig gewond bij een auto-ongeval in de Sowjet- Unie, aldus is woensdag in Lon den vernomen. Campbell is secretaris-gene raal van de bond van spoorweg arbeiders en lid van de algeme ne raad van het algemeen Brit se vakverbond. Hij bevindt zich in een ziekenhuis in Stalingrad. Bij het ongeluk is ook de voor zitter van de bond van spoor- weglieden gewond geraakt. Minister Dulles heeft ver klaard, dat „het er naar uitziet alsof de Sowjet-Unie op het ge bied van projectielen in enige opzichten de V.S. vooruit zijn". De Amerikanen zouden z.i. evenwel hun achterstand kun nen inhalen. De Amerikaanse minister zei, dat de Amerikaanse opvatting over de militaire betekenis van een aardsatelliet niet gewijzigd door de lancering van de tweede Russische kunstmaan. Dulles achtte het wenselijk, dat Engeland en andere Europe se bondgenoten worden voorzien van ballistische projectielen met middelgrote reikwijdte. De kwestie betreffende het op slaan van kernwapens in Euro pa ten behoeve van de NAVO werd nauwkeurig bestudeerd en de Amerikaanse regering hoop te een concreet voorstel te kun nen doen aan de regeringslei ders, die voor de vergadering van de NAVO-raad volgende maand te Parijs bijeenkomen. Zoals bekend hebben de Fran sen op de NAVO-bijeenkomst te Bonn in mei j.l. een eerste voor stel in deze richting gedaan. Dulles zei verder, dat het niet uitgesloten is, dat d Ameri kaanse wet op de kernenergie hiervoor zal worden herzien, hoewel zij naar zijn oordeel een tamelijk grote ruimte laat voor het verstrekken van wapens en inlichtingen aan de bondgeno ten. Om vijf minuten voor zes woensdagmorgen is de kunst maan Spoetnik 2 door de Utrechtse sterrenwacht waarge nomen. De kunstmaan verscheen- zeer laag aan de oostelijke horizon en was zo helder als een ster van de derde grootte. Toen de kunstmaan werd waargenomen, bevond hij zich op een hoogte van ongeveer 200 kilometer boven jde Pools-Russi sche grens en bewoog in noord oostelijke richting. Talloze meldingen heeft de Utrechtse sterrenwacht uit alle delen van het land bereikt maar, zo verneemt het A.N.P van de zijde der Utrechtse waar nemers, deze hadden betrekking op vallende sterren. De Utrecht se sterrenwacht vestigt er de aandacht op, dat juist in deze dagen vele meteoren verschij nen, behorende tot de zwerm van vallende sterren de Tauri- den. Deze zwerm bevat lang zaam lopende roodachtige ster ren, die blijkbaar gemakkelijk voor een kunstmaan of raket aangezien kunnen worden. Herhaaldelijk is de Utrechtse sterrenwacht de vraag gesteld, of deze vallende sterren geen gevaar kunnen opleveren voor de kunstmanen. De Utrechtse sterrenwacht deelt evenwel mede, dat volgers hattingen de Spoetnik wel 100 aar kan vliegen voor hij door boord wordt door een vallende ster. De tweede kunstmaan kon he denochtend om 6.08 in oost-zuid oostelijke richting verwacht worden, laag boven de horizon gaande van zuid naar oost. Op 8 november zal hij ver schijnen om 6.20 uur in dezelfde richting. Een Franse regeringsambte- raar heeft woensdag gezegd dat Gaillard, de nieuwe Franse pre mier, in de loop van de volden de week naar Londen zou willen gaan voor besprekingen met MacMillan, de Britse minister president. Gaillard is voorstander van een versterking van de Navo. Hij is van plan daartoe voorstellen te doen op de topconferentie van de Navo, die in december te Parijs wordt gehouden. Hij wil zich van de medewerking van Engeland verzekeren. produktie verdertienvoudigd; die van de Verenigde Staten was maar verdubbeld en van Enge land en Frankrijk sle"-'1'"" ander half keer zo groot geworden. In totaal waren 61 landen op de jubileumbijeenkomst verte genwoordigd. Mao Tse Toeng, binnengeleid door Chroesjtsjef persoonlijk, zat op de ereplaats vlak voor Chroesjtsjefs spreek gestoelte. Chroesjtsjef voorspelde dat Rusland binnen een historisch korte tijd de kapitalistische lan den economisch voorbij zou stre ven. Al had het nog een aanzien lijke achterstand op de Verenigde Staten wat produktie van ijzer erts, steenkool, olie, staal, elek triciteit, wollen kleding en schoei sel betreft, Rusland lag voor in de produktie van hout, tarwe en suiker. „Binnen vijftien jaar kun nen we het met Amerika opne men dan zal Rusland 215 tot 300 miljoen ton ijzererts voortbren gen, 100 tot 200 miljoen ton sta-'l, 650 tot 750 miljoen steenkool, 350 tot 400 miljoen ton olie, 800.000 tot 900.000 miljoen kwu elektriciteit, 90 tot 110 miljoen ton cement en 9 tot 10 miljoen ton suiker", aldus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef zei te hopen op een conferentie tussen de hoogste leiders der socialistische en ka pitalistische landen om de oorlog te veroordelen als middel om in ternationale vraagstukken op te lossen. Indien alle landen en voor alle de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten als de economisch rijkste mogendheden tot een sa menwerking op alle gebieden en bovenal op ontwapeningsgebied kwamen, zou de zaak van de vre de er veel beter voor staan, aldus de Russische leider. Hij verklaar de plechtig dat het Russische volk nooit het plan heeft gekoes terd of zal koesteren iemand met vernietigingswapenen aan te val len zolang hetzelf niet door de imperialistische mogendheden wordt aangevallen. Hij drong er op aan dat in de toekomst meer gewicht zal wor den gelegd op de olieproduktie in de Sowjet-Unie en gewaagde van een tekort aan woningen en consumptiegoederen. Hij beloof de verbeteringen in de „functies van de staat", waaronder hij de landverdediging als een der be langrijkste rekende. Liever zou hij de uitgaven voor de verdedi ging aan ontwikkelingsprojecten besteed willen zien maar daartoe gaf de „vijandige politiek der imperialisten" geen kans. In de Amerikaanse staat Vir ginia is dinsdag een democrati sche gouverneur gekozen, Lind say Almond. Zijn republikeinse tegen-kandidaat was Theodore Dalton, die tegenover het rassen vraagstuk een gematigder nou- ding inneemt dan Almond. De verkiezing in Virginia was de eerste in een zuidelijke staat sedert de crisis in Little Rock. vitaminen WORTELTJES peterselie Chroesjtsjef, die na ruim twee uur gesproken te hebben zijn rede wegens heesheid een half uur onderbrak, getuigde dat er thans over de hele wereld ruim 33 miljoen communisten zijn Sprekend over de eenheid in het communistische kamp zei de Russische leider dat men meer aandacht moet schenken aan het geen de landen uit dit kamp ver bindt dan aan de lichte verschil len; ook al om de pogingen der imperialisten om hen door af zonderlijke aanvallen te scheiden te verijdelen. Op de herdenkingsbijeenkomst waren ook Kaganowitsj en Sje- pilof aanwezig, die behoorden tot „tegen de partij gerichte groep", waarvan de leden in juni van hun functies werden onthe ven. Beiden zagen er goed uit; Kaganowitsj steunde op de arm, van een jonge vrouw. Toen jour nalisten op Sjepilof toetraden verwijderde deze zich snel. Chroesjtsjef zei zowel voor tweezijdige als algemene veilig heidsovereenkomsten in Europa en Azië te zijn. Zijns inziens zou een akkoord met de Verenigde Staten een beslissende invloed op verbetering van de internationa le toestand kunnen oefenen. Maar hij wenste geen akkoord ten koste van andere landen. De politiek van machtsposities moest worden opgegeven. De komende Navo-vergadering in december noemde hij weinig goeds voorspellend voor de vre de. De communistische leiders zijn er zich van bewust, aldus Chroesjtsjef, dat een harmoni sche verhouding tussen de twee kampen een onmogelijkheid is. Een communist, die zulks wel meent zou zijn Marxistisch-Le- ninistische geloof verloochenen. Maar dit betekende niet dat vreedzaam naast elkaar bestaan onmogelijk is. Chroesjtsjefs redevoering duur de ruim drie uur. De zitting werd daarna twee uur opgeschort. VEEL BEWOLKING De depre iie, die dinsdag in ons land nog veel wind veroor zaakte, trok woensdag naar het zeegebied ten westen van Noor wegen. De luchtdrukverschillen namen daarbij in onze omgeving snel af, waardoor er aanvanke lijk een rustig en vrij zonnig herfstweer ontstond. In de loop van woensdag nam echter de bewolking in de hogere niveaux weer snel toe onder in vloed van een storing, die boven de West-Alpen tot ontwikkeling kwam en in noordoostelijke rich ting ging bewegen. Een uitge breid regengebied gaat met deze storing vergezeld. Hoewel het er naar uit ziet, dat het grootste gedeelte van deze regenzone over Duitsland zal trekken, moet er toch rekening mee worden ge houden, dat ook ons land, in hoofdzaak het oosten, enige neer slag zal krijgen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met tijdelijk in hoofdzaak in het oosten van het land enige regen. Zwakke wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 8 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m 2.01 2.1' 2.36 2.4É 3.16 3.26 3.26 3.3S ZON MAAN op onder op onder Nov. 7 7.47 17.04 17.04 7.31 8 7.49 17.02 17.41 8.36 9 7.51 17.00 18.25 9.3S 10 7.53 16.59 19.18 10.34 11 7.54 16.57 20.19 11.24 12 7.56 16.56 21.27 12.07 13 7.58 16.54 22.40 12.43

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1