Uit de Provincie Binnenlands nieuws AMS1LEVEN levensverzekering Eric de Noorman - De ontembare „PRINSJESDAG" IN ENGELAND DE KOSTEN VOOR RUIMING VAN HET SUEZK AN AAL RUSSISCHE PROEVEN MET GEWICHT LOOSHEID BEWERINGEN VAN RADIO-MOSKOU. IN SEPTEMBER 7909 WONINGEN GEREED GEKOMEN B.B.C. VERWACHT STERKE DALING AANTAL RADIO LUISTERAARS AXEL. AGENDA DEBAT IN HET LAGERHUIS AARDENBURG. BIERVLIET HULST SLUISKIL STOPPELDIJK. VOGELWAARDE. Koningin Elizabeth heeft dins dagmorgen in het Hogerhuis te Londen het nieuwe zittingsjaar het Britse parlement met van het uitspreken van een troon rede geopend. De Britse vorstin kondigde aan dat de regering wetsvoor stellen zal indienen, waarbij een zittingstijd voor het leven wordt ingesteld voor pairs van beiderlei kunne met het recht zitting te hebben en te stemmen in het Hogerhuis. Zo zullen voor het eerst vrou wen in het Hogerhuis komen waarvan de leden totnogtoe na genoeg allen hun lidmaatschap ontleenden aan het erfelijke pairschap in het Verenigd Ko ninkrijk. De koningin ging in haar re de voor haar vanwege het conservatieve kabinet geschre ven uitvoerig in op Engelands economische problemen. Zij ge tuigde dat de ministers vastbe sloten zijn de waarde van het Engelse geld te verdedigen en de betalingsbalans en de reser ves te versterken. Zij verwel komde namens de regering het plan om in 1958 een gemenebest conferentie over handels- en economische aangelegenheden te houden, evenals het plan voor een Europese vrijhandels- zóne. De Britse regering zou voorts haar plannen voor een nauwere aansluiting van Malta en Cy prus verder uitwerken en stre ven naar een rechtvaardige, blij vende oplossing voor de kwestie Cyprus. Volgens een dinsdag openbaar gemaakt rapport van secretaris generaal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties is door elf landen in totaal 11.227.453 dollar als lening ter beschikking ge steld voor dekking van de kos ten voor de ruiming van het Suezkanaal. De Verenigde Na ties hebben in totaal voor ge noemd werk 8.376.042 dollar uit gegeven. In het rapport, dat een histo risch overzicht van het werk geeft, wordt voorgesteld terug betaling van de voorgeschoten gelden aan de elf betrokken lan den mogelijk te maken door een toeslag van drie procent op de tolgelden voor het Kanaal te heffen. Deze toeslaggelden zou den op een speciale rekening van de Ver. Naties gestort moe ten worden. Over de nadere re geling van de procedure zou met de Egyptische regering en ande re belanghebbende partijen overleg gepleegd moeten wor den. Gezien het huidige peil der kanaalinkomsten zouden de voorgeschoten gelden op deze wijze in ongeveer drie jaren te rugbetaald kunnen worden, al dus het rapport. Het gewicht van de wetenschappelijke uitrusting van de tweede Spoetnik De voorzitter van de Russi sche academie van wetenschap pen, prof. A. N. Nesmeyanof, heeft verklaard, dat de weten schappelijke uitrusting van de Spoetnik no. 2 alleen reeds meer dan een halve ton weegt. Volgens eerdere berichten woog de satelliet iets minder dan een halve ton. In een door Radio-Moskou uit gezonden verklaring zegt prof. Nesmeyanof verder, dat het gro te gewicht van de wetenschap pelijke uitrusting op zichzelf al een bewijs is van de buitenge wone kracht van de moederra ket. Het afschieten van de tweede kunstmaan nog geen maand na de lancering van de eerste, waarbij de tweede satelliet veel volmaakter is wat de weten schappelijke uitrusting betreft, acht professor Nesmeyanof een bewijs, „dat wij werkelijk het tijdperk van het onderzoek van de kosmische ruimte zijn bin nengegaan en dat wy werkelijk vorderingen maken in de rich ting van het interplanetair ver keer". Volgens radio-Moskou bewegen zich „colonnes van honderden Amerikaanse tanks en geschut in de richting van Syrische dorpen in het Turks-Syrische grensge bied". In een uitzending in het Ara bisch zegt dit omroepstation ver der dat zich „nog steeds Turkse legereenheden in het grensgebied bevinden" en dat de „Ameri kaans-Turkse oorlogsmachine nog altijd een gevaar voor Syrië be tekent". In september 1957 werden, vol gens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 7909 woningen voltooid. Hierin zijn 655 systeemwoningen begrepen. Het aantal in september 1957 gereed gekomen woningen is groter dan ooit in een septem bermaand is opgeleverd. In de na-oorlogse septembermaanden die aan september 1957 vooraf gingen, kwamen respectievelijk 84, 118, 1040, 2919, 3797, 4649, 5707, 5289, 6296, 6620, 5931 en 6528 wo ningen gereed. In de eerste negen maanden van dit jaar werden 62.238 wo ningen opgeleverd. Dit zijn er 16.014 meer dan in de overeen komstige periode van 1956 en 15.055 meer dan het hoogste to taal, n.l. 47.183 in 1954, dat na de oorlog in een periode van de eerste negen maanden van een jaar voltooid werd. Gerekend tot en met septem ber 1957 werden sedert de bevrij ding 570.399 nieuwe woningen aan de voorraad toegevoegd. In september 1957 werd be gonnen met de bouw van 6213 woningen, tegen 8052 in dezelf de maand van het vorig jaar. Tot en met september is dit jaar een aanvang gemaakt met de bouw van 68.934 woningen, rond 7.300 meer dan in de over eenkomstige periode van 1956. Daar het aantal gereed geko men woningen in september het aantal waarmede werd aange vangen overtrof, had er een da ling plaats in het uitvoeringsni veau. Op 1 oktober 1957 waren 100.640 woningen in aanbouw. In september zijn in Zeeland 205 woningen voltooid. Van ja- nuari-september 1957 in totaal 1611 woningen. „Men heeft in Rusland reeds proeven genomen met vrijwilli gers die tijdens vluchten in spe ciaal ingerichte vliegtuigen in een gewichtloze toestand ver keerden", aldus de schrijver Alekseef in een artikel over de nieuwe kunstmaan, gepubliceerd in het Russische blad Troeb. Deze onderzoekingen over de uitwerking van een toestand zonder zwaartekracht op de mens achtte de schrijver van groot belang, omdat vastgesteld was dat het menselijk gestel aan een gewichtloze toestand kan wennen en men na verloop van korte tijd zijn bewegingen weer voldoende meester is en zich kan oriënteren. De gewicht loze toestand had men slechts tot 45 seconden tot stand kun nen brengen. Van de 16 proef personen hadden acht zich min der prettig gevoeld. Een van de 16, een geleerde, had verklaard dat de toestand van gewicht loosheid voor de mens de vol- maakste vorm van rust is. Toch hadden vijf piloten zich gevoeld alsof ze een vrije val maakten dan wel met het hoofd omlaag vielen. Een had zich „luchtziek" gevoeld.' In het jaarrapport van de Britisch Broadcasting Corpora tion over 1957 wordt geschat dat wanneer de vergunning van de B.B.C. in 1962 afloopt er slechts 3 miljoen vergunningen voor ra diotoestellen zullen zijn tegen mogelijk twaalf miljoen vergun ningen voor T.V. en radio. Bij de bezitters van televisietoestel len die zowel de B.B.C. als de commerciële televisie kunnen ontvangen hebben zij die in de hogere-inkomsten-groep vallen de meeste belangstelling vooir de B.B.C.in de groep van mid delbare inkomens is deze ver houding ongeveer 5050. Bij de kijkers in de lagere-inkomsten- groep is de commerciële T.V. het meest in trek. Op de meeste winteravonden kijken ongeveer 11 miljoen volwassenen en naar men aanneemt ongeveer 2 mil joen kinderen naar de B.B.C.-te- levisie. Dit jaar gaf de B.B.C. 9 miljoen pondsterling uit aan te levisie tegen 2 miljoen pondster ling in het vorige jaar. aih 102-JARIGE OVERLEDEN IN HILVERSUM. De oudste inwoonster van Hil versum, mevrouw C. Kuhfus Kok, is te Hilversum in de Rode- Kruiskliniek op 102-jarige leef tijd overleden. DUITSE KUSTV AARDER HAD MOEILIJKHEDEN De sleepboot .Holland" heeft gisternacht de 602 brt metende Duitse kustvaarder „Schwansen" uit Flensburg op sleeptouw ge nomen. De „Schwansen", die ge laden was met hout, kwami maan dagavond bij boei E.T. 6 ten noor den van Terschelling in moeilijk heden, doordat ten gevolge van de storm een laadboom afbrak. De staaldraden raakten in de schroef, zodat niet meer met het schip gemanoeuvreerd kon wor den. Bovendien gleed de helft van de deklast overboord. De „Holland" die omstreeks half elf van Terschelling is uit gevaren, heeft een groot gedeel te van de nacht getracht, verbin ding met het schip te krijgen. Toen dat gelukt was, werd de Schwansen" naar stil water ge sleept, waar men gelegenheid had de orde aan dek enigszins te herstellen. De sleepboot brengt het schip naar Emden. ori nBc v het opgegeven adres en trof daar inderdaad de gezochte aan. Deze liet zich zonder tegenstand ar resteren. Na een eerste verhoor is hij overgebracht naar het hoofdbureau en zal nu ter be schikking worden gesteld van de Haagse politie. HAVENARBEIDER NA ONGEVAL OVERLEDEN In het Binnengasthuis is over leden de 52-jarige havenarbeider H. C. Gaxnaat uit Amsterdam, die enige weken geleden ernstig gewond werd opgenomen, nadat hij aan boord van een kustvaar tuig in de Amsterdamse haven een bundel kistenhout met kracht tegen zijn borst had gekregen. Aanvankelijk was de man na het ongeval door de geneeskundige dienst naar zijn woning overge bracht. Toen zijn toestand veer tien dagen later verergerde, is hij in het ziekenhuis opgenomen NEDERLANDSE KUSTVAAR DER VOOR VLISSINGEN GEZONKEN. De Nederlandse kustvaarder „Corale", 500 b.r.t., die onderweg was van Paddington naar Ant werpen, is dinsdagmorgen kwart voor vijf voor de Boulevard Van Vlissingen gezonken, na in aan varing te zijn geweest met het Russische vrachtschip „Nicolai Baumann", 1780 b.r.t., dat van Antwerpen op weg was naar zee. De „Corale" zonk vrijwel onmid dellijk, maar de bemanning van tien koppen kon zich tijdig aan boord van een Belgische loods boot in veiligheid brengen. De kustvaarder ligt op minder dan veertig meter afstand van de kust in de vaargeul. Omtrent de oorzaak van de aanvaring is niets bekend. Pastoor A. Meeus nam afscheid. Nadat pastoor Meeus, die over geplaatst is naar Hoogerheide, reeds in een korte preek gedu rende de zondagmissen afscheid had genomen van zijn parochia nen, wilde hij toch nog ieder in de gelegenheid stellen om per soonlijk afscheid te nemen. Te dien einde werd een bijeenkomst georganiseerd in de Naaischool, alwaar zondagavond de heer P. de Kort de scheidende herder toesprak. Spreker bracht pastoor Meeus o.m. dank voor het vele werk dat hij, gezien en ongezien, in het belang van de parochie had gedaan. Hij roemde de pastoor om zijn doorzettingsvermogen. Als voorbeeld haalde hij aan de grondslag die hij legde voor de bouw van een nieuwe R.K. school, welke plannen echter wegens financiële moeilijkheden nog niet verwezenlijkt konden worden. In zijn wederwoord zeide pas toor Meeus het afscheid van de parochie Axel zeer zwaar te voe len. Hij dankte alle parochianen voor de volgzaamheid hem be toond en vroeg voor zijn opvol ger dezelfde volgzaamheid te willen betonen. Hierna namen velen persoon lijk afscheid van pastoor Meeus. Kaartclub „Ons. Genoegen." De bij de heer R. Dieleman ge houden prijskaarting, waaraan 50 personen deelnamen, had tot uitslag: le pr. J. DubbeldamJ. de Visser; 2e pr. H. de Waele— D. Dieleman; 3e pr. Th. Neve M. Boerman; 4e pr. J. de Rijke G. van Espen. De twee extra prijzen verkregen F. Michiels F. Jansen en A. de BockA. Koster. VOORTVLUCHTIGE EX-DIRECTEUR VERDACHT VAN VERDUISTERING GEARRESTEERD De Amsterdamse politie heeft maandagavond de 41-jarige Belg, A. J. König, ex-directeur van een Haagse carrosseriefabriek gear resteerd, die werd gezocht in ver band met een verduistering ten nadele van twee Haagse onder nemingen voor enkele tiendui zenden guldens. De Belg was se dert 15 oktober voortvluchtig. De recherche van het bureau Overtoom werd van zijn aanwe zigheid in de hoofdstad op de hoogte gesteld door twee vrouw- lijke winkelbedienden werkzaam in een zaak aan de Heemstede straat. Zij meenden dat de man, die reeds enige weken bij haar cheffin verbleef, wel eens die Belg K. kon zijn, waarvan zij een opsporingsbericht hadden gele zen. Een rechercheur toog naar WOENSDAG 6 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Vrijgezel in de val". SA3 VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Engelen zon der vleugels". DONDERDAG 7 NOV. TERNEUZEN. Café „Du Com merce", 2 uur: Openbare Ver koping van een huis en erf aan de Hondiusstraat; een huis met erf aan de Vlooswijkstr.; een huis en erf aan de Tweede Kortestraat; een huis met erf aan de Kazernestraat; een huis met bergplaats en erf aan de Javastraat/Kazernestraat en 'n huis met erf aan de School- laan. SAS VAN GENT: Hotel „De la Bourse", 2 uur: Publieke verkoping krachtens art. 1223 B.W. van een woonhuis mét grote bedrijfsruimte en erf aan de Oostkade en een win kel met bedrijfsruimte Sta tionsstraat. Premier MacMillan heeft dins dag in het Lagerhuis verklaard, dat „de volkeren van de vrije we reld in de naaste toekomst een nog grotere en belangrijkere bij drage van hun nationale soeve reiniteit dan tot dusver tot de gemeenschappelijke zaak moeten leveren". Het Amerikaanse volk vertrouwt er z.i. niet meer op, dat zelfs dit grote land alles kan doen zonder zijn bondgenoten. De premier was van mening, dat deze nieuwe stemming in de Verenigde Staten „van verstrek kende betekenis vooV ons allen kan zijn". MacMillan, die sprak in het debat over het regeringsprogram voor het komende zittingsjaar, ■dat 's ochtens door koningin Eli zabeth in de troonrede was uit eengezet, achtte vreedzame co- existentie mogelijk en wenselijk. Tegenover ae communistische wereld met haar sterk gecentra liseerde leiding moesten echter de westelijke landen zich nauwer aansluiten en hun krachten meer samenbundelen De raad kwam bijeen. In zijn openingswoord tijdens de gemeenteraad van Aarden burg herdacht burgemeester J. M. A. C. van Dongen de Hon gaarse opstand. Hij wees er hierbij op dat een volk, in het bezit van zijn democratische vrijheden, een groot goed heeft te verdedigen. Afgewezen werd een verzoek om subsidie, ingediend door het Juliana-ziekenhuis in Terneu zen. De stichting Katholiek Middelb. Onderwijs in Zeeuws- Vlaanderen kreeg een bijdrage per leerling voor de culturele ontspanning. Mevr. L. J. v. d Broecke vond deze subsidiëring niet juist daar ze ook niet gege ven wordt voor de culturele ont spanning aan Rijksinrichtingen Ze stemde tegen met de heren v. d. Lijcke en Rosseel. Een bijdrage werd verleend in de vervoerskosten voor enkele leerplichtige leerlingen in de ge meente. De huurprijzen van enkele gemeentewoningen werd verhoogd. Bij de bouw van nieu we woningwetwoningen zal prio riteit verleend worden aan de bouw van bejaardenwoningen, waarvan er 19 gerealiseerd zul len worden. Het gedeeltelijk ge wijzigde wederopbouwplan van Aardenburg werd vastgesteld. Voorbereidingen werden getrof fen voor een nieuw uitbreidings plan voor de kommen van Aar denburg, St. Kruis, Eede en Draaibrug. Realisering van dit plan kan niet geschieden door de Centrale Dienst maar moet worden overgelaten aan een deskundige. Aangewezen werd hiervoor het architektenbureau Rothuizen en Van der Hooft uit Middelburg. Verschillende raadsleden lieten zich zeer en thousiast hierover uit, daar het de trek aan het platteland naar de stad tracht tegen te gaan. Bij de behandeling van de ge meentebegroting 1958 deelde de burgemeester mee dat men ver heugd was de Gewone Dienst sluitend te krijgen zonder de normale verzorgingsposten te verlagen en ondanks de beste dingsbeperking. Er is een post van onvoorzien van ƒ5.907.22 en de begroting sluit met een post van ƒ748.704.65. De Kapitaal- dienst heeft een nadelig slot van 519.261.15 en 2.037.857.57 aan inkomsten en 1.518.596.42 aan uitgaven. Bij de Kapitaaldienst zal sterk prioriteit verleend worden aan de Openbare School en de Brieversweg in Eede. Het eerste geval gaat ƒ50.000 kosten en mevr. v. d. Broecke vraagt of dit bedrag niet te lenen is bij de burgerij. Burgemeester Van Dongen zegt dat hij hierin geen vertrou wen heeft gezien in de elders opgedane ervaringen. Een aanbieding tot oprichting van een monument voor de we reldvrede mocht helaas van de hand gewezen worden om de daaraan verbonden financiële consequênties. Bij de rondvraag werd nog ge sproken over 't onderzoek naar het jeugdwerk in Aardenburg in opdracht van de Internatio nale Ver. van Gemeenten. Dit onderzoek vindt in 4 Nederland se gemeenten plaats. Volgens het Poolse persbureau PAP zijn onlangs twee Poolse spionnen die voor de Amerikaan se geheime dienst werkten, gear resteerd. Stormschade. De afgelopen nachten heeft de storm rond Biervliet nogal huis gehouden. In de Beukelstraat moest een volière de ongelijke strijd tegen de stormwind afleg gen. Het gevolg was, dat de in de hokken zich bevindende par kieten en kanaries onverwachts de vrijheid kregen. Des morgens konden slechts enkele verkleumde vogeltjes te ruggevonden worden. Van een schuur op de Oude Stadsweide gingen twee golfpla ten de lucht in. Het in die schuur geborgen vlas-bleef behouden. Voorts moesten twee televisie- masten het tegen de storm afleg gen, terwijl een groot aantal dak pannen sneuvelden. Zover bekend deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van bur gemeester A. L. S. Lockefeer kwam de raad van Hulst in openbare vergadering bijeen. Na het openingsgebed door de voor zitter werden de notulen der vo rige vergadering goedgekeurd. Een wijziging der gemeentebe groting werd goedgekeurd. Daar de gemeente groot gebrek heeft aan liquide middelen, werd be sloten een geldlening aan te gaan voor een bearag van 1 10.000,Dit bedrag is door een particulier aangeboden. Diverse pensioengrondslagen werden door de vroede vaderen goedgekeurd. Ook een voorstel tot het vaststellen van een inte rim-regeling der ziektekosten van het gemeentepersoneel ontmoette geen bezwaar. De voorgestelde vaste vergoedingen voor net per soneel der vrijwillige brandweer werd aangenomen. Een voorstel tot het verlenen van een subsidie voor de te hou den jaarmarkt op 18 november a.s. werd goedgekeurd tot het be drag van de te ontvangen markt geloen. Van het jaarmarkt comité was er een voorstel inge diend om zelf de marktgeiden te mogen innen. De voorzitter deelde echter mede, dat het niet geoorloofd is, dat eèn leek belastinggelden int, Het bolwerk aan de molen werd verpacht aan de heer P van Ham, die ook de molen als restaurant exploiteert. Het voorstel van B. en W. tot het weigeren van medewerking aan het bouwen van een rijwiel bewaarplaats aan de R.K. Jon gensschool werd na een nadere toelichting door het college van B. en W. eenparig goedgekeurd, daar de gemeenteiinanciën zulks voorlopig niet veroorloven. Er was nog een verzoek inge komen van de Zeeuwse Textiel Combinatie in liquidatie om de grond aan de Gildenstraat, waar op het gebouw der Z.T.C., dat door brand is vernield, heeft ge staan, te mogen doorverkopen. Door enkele leden werd opge merkt, dat dit punt niet op de agenda voorkomt. B. en W. deelden mede, dat zij de Z.T.C. ter wille wilden zijn, waarom dit voorstel in behande ling werd gebracht. Door enkele raadsleden werd hierop gevraagd dit punt in een besloten zitting te willen behan delen, waartoe werd besloten. De heer Van Arenthals bracht nog eens het rooien der bomen op de stadswallen naar voren, welke bomen volgens hem „ten- de" waren gegroeid. De oude bomen, die door de iepenziekte waren aangetast, moesten er toch uit. Er konden dan nieuwe worden geplaatst. Het zou boven dien de gemeentefinanciën ten goede komen, aldus de heer Van Arenthals. De raad kon zich hier echter, evenals vroeger, niet mee ver enigen, aangezien als de bomen op de stadswallen werden ge rooid men ook wel de wallen kan slopen, daar deze samen met de bomen', uit toeristisch oogpunt gezien, Hulst zo aantrekkelijk mcLcikt De heer Van Arenthals wilde echter maar met de bijl hakken en geld maken. Tot slot vestigde de voorzitter nog eens de aandacht op het ont graven der Keldermanspoort of Zee- of Waterpoort in het molen- bolwerk. Hij roemde de mensen die dit initiatief hadden geno men. Het geheel is een groot succes geworden, zó groot zelfs, dat niemand dit had verwacht, uit oudheidkundig oogpunt ge zien. Het is een der zeldzaamste opgravingen in Nederland. B. en W. zijn voornemens dit bouw werk geplaatst te krijgen op mo numentenzorg. Als dit voor el kaar is zou dit geheel via de Mo numentenzorg kunnen worden gerestaureerd en een zeer bijzon dere attractie worden voor Hulst als oude stad. Er zal voor een verlichting worden gezorgd in de pas ontdekte onderaardse gang, zodat deze door de liefheb bers kan worden bezichtigd. Men stelt voor dit te doen onder des kundige leiding en toezicht, zo dat er niets kan worden bescha digd. Als deze poort geheel ont graven is, zal dit een object zijn van grote historische waarde. Hierna ging de raad in beslo ten zitting, na afloop waarvan de vergaderng door de voorzitter werd gesloten. die vele voordelen biedt, bij de herstelwerkzaamheden gehand haafd blijven, al zal uiteraard rekening worden gehouden met de opgedane ervaring en getracht worden dat de stormwind min der vat op deze dakbedekking heeft. Bestuursvergadering P. V. d. A. Tijdens de bestuursvergadering der afd. Sluiskil van de P. v. d. A werd de kandidatenlijst voor de aanstaande gemeenteraads ver kiezing en provinciale staten vastgesteld. Deze voorstellen die nen nog bekrachtigd te worden op ihaar algemene jaarvergade ring. De heer J. Berenpas uit Middelburg zal op deze avond enkele lichtbeelden vertonen wel ke o.a. het Delta-project en de verdere ontwikkelingsplannen van de provincie Zeeland, zullen verduidelijken. Fraai resultaat op interna tionaal sierduiven tentoon stelling. Onze plaatsgenoten de henen van Alemi en Manders hebben in combinatie op de 25ste interna tionale tentoonstelling van sier duiven gehouden op 1, 2, en 3 no vember te Berchem bij Antwer pen1 met hun inzending prachtige resultaten kunnen boeken. Op deze door de Berchem sierduif- club georganiseerde show boekte de combinatie Alem-Manders met twee inschrijvingen Silezi- sche Vleugelduiven geel oud twee maal A en met acht stuks raads heren, jong en oud in de kleur- slag geel, zwarttijger en licht- roodtijger met als erkenningen 6 maal A, 1 maal aa, en 1 maal B. De bekroning van hun inzen ding moest wel gezien worden in het feit dat zij op genoemde sier duiven show voor de tweede maal in successie het kampioenschap in de afdeling raadsheren behaal den. Bekroonde raadsheren wer den door de combinatie van Alem-Manders gedeeltelijk uit Schotland geïmporteerd. Er waren niet minder dan 600 sierduiven ingezonden. Stormschade. Ook te Sluiskil heeft de storm wind schade toegebracht aan wo ningen en bedrijfspanden. Zo werd het plasticdak van de be gin van dit jaar vergrote garage van de heer Meindertsma door de gierende kracht van de na tuurelementen opengereten. Hoe wel het voor de heer Meinderts ma een grote schadepost bete kent, zal toch deze dakbedekking, Wildschieting. Het gure herfstweder met de stormwind zal wel oorzaak zijn geweest, dat aan deze groots op gezette wildschieting bij de heer C. Smulders, slechts 45 schutters deelnamen, een aantal dat bene den de gestelde verwachtingen was. De windstoten waren tevens oorzaak dat de overigens goed gerichte pijlen geen doel troffen, terwijl anderzijds minder juist suizende pijlen op het goede mo ment van de wind een duwtje kregen, waardoor de pijl doel trof en de schutter een rijke buit bezorgde. Was er dus bij dit schutters- festijn weinig schietkunst van hoog gehalte te aanschouwen, toch zullen de prijswinnaars met veel genoegen het heerlijke wild braad huiswaarts hebben geno men. Deze waren: hoogvogel: P. Cortvriendt, Sluiskil; le zijvogel: T. Cattoir, Bouchaute B.)2e zijvogel: M. de Baar, Kwaden- damme; le kal: L. Ongena, Maagd van Gent (B.); 2e kal: O. Obrie, Zandstraat. Prijskaarting. Aan de in hotel „De Kroon" gehouden eerste prijskaarting in dit winterseizoen namen 46 per sonen deel. De uitslag hiervan was: 1. F. Schoof f—J. Wullems; 2. W. van Troost—J. de Puy; 3. H. Meert— P. Gelderland; 4. mevr. Beaart— J. Smolenaers; 5. Em. NeijtTh. David; 6. F. Sijs—T. Bleijenberg. Extra prijs: F. Klaasen—Van Ranschaert. Filmvertoning ten bate van de missie. In het Verenigingsgebouw werd een film vertoond ten bate van de missie. De paters van Scheut presenteerden de succesfilm „De klokken van Nagasaki". Zelden zal het Verenigingsgebouw een dergelijk groot aantal belangstel lenden te verwerken gekregen hebben. De zaal puilde als het ware uit en alle aanwezigen wa ren vol lof over de vertoonde film. Ook de kindervoorstelling werd zeer druk bezocht. Een zeer geslaagde avond, die samen met de verloting een pracht bedrag voor de missie heeft opgebracht. 10. Ottar heeft de woorden nog niet uit de mond, of de grote Viking springt naar voren, geeft de schild wacht die hen binnen liet een kaakslag, trekt hem de toorts uit de hand en slin gert het ding in een hoek, waar het knet terend dooft. In deze plotselinge duisternis botsen de krijgsknechten in ver warring tegen elkaar op en doen hier en daar 'n doelloze greep naar de drie krijgers, die ze gevangen moes ten nemen. Iedereen schreeuwt luidkeels om licht, Ottar niet het minst. De enigen die zich stil houden zijn de drie boodschappers. Slechts één maal klinkt de stem van de oude v Viking, een zacht bevel. Kort daar na wordt Ottar eensklaps verwon derlijk stil, maar in het ordeloze dooreenrennen let niemand daar op. En terwijl de krijgsknechten elkaar verwensend in de weg lo- pëh en langzaam het schijnsel van boodschappers. De oude viking v - - heeft de bewusteloze Yarl Ottar een ijlings gehaalde fakkel door de gang naderbij deint, glippen drie gedaanten onder bescherming van de duisternis geruisloos flissen de bijgebouwen weg. Het zijn de drie over zijn schouder geslingerd, als of het een veertje is. „De poort is nog open...", grin nikt de voorste. „Snel naar de paarden en dan in volle ren er tussen uit", sist de oude viking. Opening MlVO-actie. De opening van de MlVO-actie is een groot succes geworden. Een aantal neringdoenden, dat dit jaar de grote winkelactie or ganiseert, had de opening in het teken van de jeugd geplaatst. De kinderen uit de dorpen Stoppel dijk, Boschkapelle en Hengstdijk kregen de gelegenheid om deel te nemen aan een grote ballonnen wedstrijd en vanzelfsprekend greep de jeugd dezè kans met beide handen aan. De honderden kinderen trokken in een optocht door het dorp Stoppeldijk en zij werden voorafgegaan door het jeugdmuzeikgezelschap „Semper Gaudete" uit Clinge. Deze fleu rig geüniformeerde muzikantjes stoorden zich niet aan weer en wind en de achterop marcheren de jeugd toonde zich al even en thousiast. Nadat de ballonnen, op het plein achter de kleuterschool de lucht ingegaan waren, gaf „Semper Gaudete" in het Vereni gingsgebouw een uitvoering. Het succesvolle gezelschap verzorgde een programma, dat bij de aan wezigen zeer in de smaak viel. De kinderen werden daarna ver gast op een filmprogramma, dat verzorgd werd door een pater van Scheut. De winkelactie wordt besloten met toneelavonden voor de ouderen en filmvoorstellingen voor de jeugd.

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 2