Historisch besluit van de Tweede Kamer Regeringsprogramma van Gailiard Debat in de Bondsdag m@nu HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 12e Jaargang Nr 4212 EERSTE BLAD Na een debat van vier dagen is gisteravond om half twaalf het wetsontwerp Deltawet, dat van zo'n enorm belang is voor de bewoners van Zuid-West Nederland, door de Tweede Kamer aangenomen met 106 stómmen vóór en 8 tegen. KANS OP ZICHTBAAR HEID VAN DE BEIDE KUNSTMANEN OP HET OGENBLIK NIET GROOT VLIEGTUIG MET ROEMEENSE AFGEVAARDIGDEN VERONGELUKT DE POLITIEKE COMMISSIE HET AANTAL SLACHTOFFERS VAN RELLETJES IN POLEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. DE HUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties (géé- handeisadver- tenties): 5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer DELTAWET AANVAARD De Tweede Kamer heeft gister middag de algemene beraadsla ging over het ontwerp Deltawet voortgezet. Nadat in de zitting van don derdag 31 oktober de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Algera en de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer Mansholt, geantwoord hadden op de in eer ste termijn gehouden redevoe ringen, was de dag van gisteren bestemd voor de re- en duplie ken. Inmiddels zijn enige amende menten ingediend. De heer Gortzak (CPN) heeft een amendement ingediend op artikel 5 van het ontwerp, dat een regeling van de kosten dei' werken bevat. In het ontwerp wordt voorgesteld, dat het rijk de kosten zal dragen van de gro te afsluitingen met bijbehoren de werken, behoudens aan ande ren op te leggen bijdragen, ter wijl de versterking van de hoog waterkeringen door de beheer ders zal worden bekostigd, be houdens bijdragen van het rijk. De regeling van het opleggen en verlenen van bijdragen wordt overgelaten aan een afzonderlij ke wet. Het amendement-Gortzak wil dit artikel 5 als volgt gelezen zien: „De kosten van de werken bedoeld in deze wet, worden door het rijk gedragen, behoudens aan anderen krachtens afzonderlijke wet op te leggen bijdragen." In artikel 8 van het ontwerp wordt bepaald, dat bij of krach tens afzonderlijke wet regelen worden gesteld omtrent tege moetkoming hetzij door het tref fen van voorzieningen, hetzij in geld, in schade, welke door de werken ter afsluiting van de zee armen voor de visserij en aan verwante bedrijven ontstaat. De heer Gortzak (CPN) heeft een amendement ingediend, be ogende artikel 8 als volgt te doen luiden: „Bij afzonderlijke wet worden regelen gesteld omtrent een integrale vergoeding, hetzi, door het treffen van voorzienin gen, hetzij in geld, van de scha de welke door de werken, in deze wét genoemd, voor belangheb benden ontstaat, voor zover de schadevergoeding in andere wet ten niet is geregeld." De heer Van Dongen (KVP) heeft een mede door leden van CH, AR en VVD ondertekend amendement ingediend, ten doel hebbende achter de woorden „voor de visserij en aanverwan te bedrijven", voorkomende in artikel 8, toe te voegen: „en voor andere daarvoor in aanmerking komenden." Van de heer De Ruiter (CH) is er een amendement, dat mede door leden van VVD, AR en KV P is ondertekend, en waarin wordt voorgesteld in artikel 8 te schrappen de woorden „of krachtens." De debatten van gisteren. De heer Zegering Hadders (VVD) verklaart de minister dankbaar te z;ijn voor zijn ant woord. Het heeft hem echter met op alle punten bevredigd. Hij blijft erop aandringen, dat de ad viezen, welke aan de minister worden uitgebracht in openbaar heid zullen kunnen worden be handeld Hij handhaaft zijn op vatting, dat een Deltaraad, waar voor gepleit is, niet nodig is. Het antwoord van de minister op de opmerkingen over arLkel 8 (de schadevergoeding) heeft hem teleurgesteld. Daar er alleen sprake is van visserij en aanver wante bedrijven blijft er in het betrokken gebied onrust bestaan. De heer De Ruiter (C.H.) zegt niet bevredigd te zij ndoor 's mi nisters antwoord op de aandrang artikel 8 uit de wet te nemen en de regeling der schade in een ar zonderlijke wet op te nemen. Hij merkt op, dat hij geen ant woord heeft gekregen op zijn verzoek de aansluitingen op de te leggen dijken voor rekening van het rijk te nemen. Spr. hoopt, dat de regering te gemoet zal komen, cpdat het werk tot inpoldering van het Land van Saeftinge doorgan kan hebben. De heer Van der Peijl (CH) dankt de minister van Land bouw voor de toezegging, dat de oester- en mosselproef in 't Veeregat definitief doorgang zal vinden. Hij verdedigt de wenselijkheid van een sluis voor Veere met een drempel- diepte van 3 meter min N.A.P. Een grote sluis van 20 tot 30 miljoen gulden, waarop de mi nister doelde is z.i. niet nodig. Spr. betoogt nader, dat de noord-zuidverbinding, waarop hij in eerste instantie heeft gespro ken, noodzakelijk is om het isole ment van Zeeuws-Vlaanderen op te heffen. De kwestie van een tunnel onder de Westerschelde moet z.i. de bijzondere aandacht van de regering hebben. Aan de plannen met betrekking tot het zuid-Sloe moet zij evenzeer bij zondere aandacht schenken. De heer Burger. (Arb.) ver klaart dankbaar te zijn voor het informatieve antwoord van mi nister Algera en voegt daaraan toe, dat er toch enige zwakke plekken in diens betoog waren. Wat de normalisatie van de Westerschelde betreft mogen z.i. van Belgische zijde initiatieven worden verwacht. De heer Westerhout (Arb.) be toogt o.m. dat de mogelijkheid tot verbetering van wegverkeers- verbetering niet verzuimd mag worden al zouden bepaalde we gen vooral de streek ten goede komen, het rijk behoort er toch ook aandacht voor te hebben. Hij vraagt voorts of de rege ring al heeft besloten wat er met de vissers van Veere zal gaan ge beuren. Worden zij bijv. overge plaatst naar Colijnsplaat? Verwijzend naar het amende ment-Van Dongen zegt spr. dit te kunnen onderschrijven, maar hij meent, dat over 't doel wordt heengeschoten. Hij kondigt ter zake een amendement aan. De heer Westerhout dient een motie in, waarin de regering uit genodigd wordt de insteling van een ontwikkelingsfonds voor het Deltagebied in overweging te nemen. De heer Kodde (SG) betoogt, dat het werk in afhankelijkheid van God moet worden aangevan gen en voortgezet. Te weinig komt z.i tot uiting, dat de over heid Gods dienaresse is. Spreker meent, dat er veel vaagheden in de mededelingen van de minister zijn. Het spijt hem, dat de regering blijk geeft van een zekere gere serveerdheid ten aanzien van het zuid-Sloe. Hier ligt een mogelijk heid, welke niet ongebruikt mag worden gelaten. Spr. betreurt het, dat de minis ter een sluis in de dam bij 1 eere afwijst. Hij informeert naar de kosten der beoogde sanering van de visserij. De oesterteelt besprekend hij gewaagt van 'n zwarte dag voor Yerseke dringt hij erop aan het hele vraagstuk nog eens te doen bestuderen vóór tot alge- helg afsluiting van de Ooster- schelde wordt overgegaan. Z.i moet de schadevergoeding thans en niet achteraf worden bepaald. Hij is van oordeel, dat de Kamer volledige vrijheid moet behouden ten aanzien van de re geling der bijdragen. De heer Biewenga AR) vraagt zich af of men, als het gaat over het in beheer overnemen van wa terkeringen door het rijk, de pro- cinciale staten zomaar kan uit schakelen. Hij meent dat dit niet kan; de openbaarheid wordt ge diend als de provinciale staten worden ingeschakeld. Te dezer zake heeft de heer Biewenga een amendement ingediend. De heer Van den Heuvel (KVP verdedigt nogmaals de wenselijk heid van het instellen van een Deltaraad. Er zijn zaken, die niet door iedere provincie afzonder lijk besproken en behandeld kun nen worden. Uitvoerig betoogt hij, dat art. 4 van het ontwerp-Deltawet in strijd is met artikel 206 van de grondwet. Hij dient een amende ment in waardoor het toetsings- recht van de rechter gegaran deerd zal worden. Het grondwet telijk bezwaar wordt dan wegge nomen. De heer Van Dongen (KVP) zegt o.m. in te stemmen met de opvatting, dat er geen sprake mag zijn van steun, doch van schadevergoeding aan de vissers. Het is denkbaar dat ook anderen onevenredig hoge schade zullen ondervinden van de uitvoering der Deltawerken. Vandaar het amendement, dat hij ter zake heeft gediend. Hij hoopt dat het gesprek met België over het land van Saef tinge tot een spoedig en gunstig resultaat zal leiden. Met de mededeling, dat er geen tijd is voor een studie over een vaste oeververbinding over de Westerschelde, kan spreker zich niet verenigen. Als de rijkswater staat er geen tijd voor heeft, dan neme de regering contact op met het provinciaal bestuur van Zee- Land om na te gaan hoe gekomen kan worden tot een bestudering van dit vraagstuk, dat niet slechts voor Zeeland van belang is. De heer Gortzak (CPN) vraagt hoeveel de kosten extra zouden zijn als de hoogwaterkeringen een meter hoger gemaakt wor den dan voorgenomen is. Derge lijke extra-uitgaven zijn naar zijn mening alleszins verantwoord. Bescherming van de mens is z.i. het belangrijkste. De heer Verkerk (AR) ver klaart zich in grote lijnen te kun nen verenigen met het antwoord van de minister. Hij blijft vrezen, dat Zeeuws-Vlaanderen nog meer geïsoleerd zal worden. Wat ile verbinding over de Wester schelde aangaat zegt hij te me nen, dat er wel gelegenheid voor studie gevonden kan worden. Een tunnel lijkt hem, rendabel, maar het is z.i. de vraag of de eis van rentabiliteit gesteld mag worden. Hij meent, dat dit niet het geval is. Spreker vraagt of de minister contact kan opnemen met het provinciaal bestuur van Zeelapd ter bespreking van da grondslag voor voorbereiding van een meer algemeen onder zoek van dit vraagstuk. Volgens de heer Den Hartog iWDi heeft minister Mansholt er blijk van gegeven, dat hij even zeer pessimistisch is over de toe komst der oesterkwekerij. Het lijkt spreker enigszins voorbarig als de Kamer zich nu al akkoord verklaart met het toestaan van ƒ10 miljoen voor de proefne ming. Een definitieve beslissing kan' worden uitgesteld. Om dit te bereiken dient hij een motie in, welke mede is ondertekend door leden van AR en CH. De heer Oud (VVD) verklaart zich met betrekking tot de vraag of artikel 4 van het ontwerp in strijd is met de grondwet te kun nen scharen aan de zijde van de minister, als deze verklaart, dat er van enige strijd met de grond wet geen sprake is. De heer Romme (KVP) zou lie ver het artikel 4 geschrapt wil len zien dan geamendeerde aan vaarding. Het lijkt hem niet juis als het rijk in een te overheer sende positie staat. Hetis van belang dat de kleinere gemeen schappen verantwoordelijkheden en rechten hebben. Het is ge wenst het beginsel van decen tralisatie te handhaven. Minister Algera handhaaft zijn standpunt met betrekking tot Deltaraad, waarvoor hij niet ge porteerd is. Men dringt zo vaak aan op autonomie der gemeen ten en provincies en thans zou men van die autonomie afstand willen doen. Gevraagd is de adviezen van de raad van de waterstaat open baar te doen zijn. In dit verband merkt spreker op, dat - van die adviezen blijkt in zijn voorstellen, waarover van gedachten kan worden gewisseld. Het lijkt hem beter bepaalde krachten bij de raad aan te trekken dan gebruik te maken van bestaande instel lingen. Het werk van verbinding over de Westerschelde is zó groot, dat het de vraag is of het tegelijk met de Deltawerken zou kunnen worden ondernomen. Het bepleite overleg met het provinciaal be stuur zal spreker gaarne opne men. Te half zeven breekt de minis ter zijn rede af. Aan de orde komt de stemming over de moties. De motie-Westerhoudt wordt z.h.s. aangenomen. „De Kamer, gehoord de discus sies over het wetsontwerp inza ke de afsluiting van de zee-armen tussen de Westerschelde en de Rotterdamsche Waterweg en de versterking van de hoogwaterke ring ter beveiliging van het land tegen stormvloeden. Overwegende, dat voor een sti mulering van nieuwe ontwikke lingen op sociaal en economisch terrein in het Deltagebied steun van de rijksoverheid nodig zal zijn. Nodigt de regering uit, de wen selijkheid tot instelling van een ontwikkelingsfonds voor het Deltagebied in onderzoek te ne men". De motie-Kikkert wordt ver worpen bij zitten en opstaan. Al leen CH en KVP blijken voor de motie te zijn. Deze motie luidde als volgt: „De Kamer, gehoord de beraad slagingen over de ontwerp-Delta wet, van oordeel, dat het wense lijk is een orgaan in te stellen, met adviserende en coördineren de taak terzake van de gevolgen op geestelijk, maatschappelijk en cultureel terrein van het ten uit voer leggen van de Deltawet, no digt de regering uit, te bevorde ren, dat door de betrokken pro vinciën, gezamenlijk en wel met medewerking van de gemeente besturen, kerken en vrije organi saties een zodanig orgaan wordt ingesteld". De heer Biewenga (AR) licht een amendement toe, dat beoogt in plaats van gedeputeerde sta ten de provinciale staten te horen. Het amendement-Van den Heu vel wordt bij zitten en opstaan verworpen (Alleen K.V.P. vóór). Het amendement-Biewenga wordt aangenomen bij zitten en opstaan (Alleen K.V.P. tegen). De eerste drie leden van art. 4 worden z.h.s goedgekeurd. Het vierde lid wordt goedgekeurd bij zitten en opstaan (V.V.D. tegen). De heer Gortzak (C.N.P.) ver dedigt zijn amendement om de kosten van de Deltawerken te doen dragen door het Rijk. De minister ontraadt het amen dement van de heer Gortzak, evenals dat van de heer Wester hout, waartegen hij bepaalde be zwaren heeft. Als hij had te kie zen zou hij de voorkeur geven aan het amendement van de heer Van Dongen. De heer Westerhout (Arb.) trekt zijn amendement in. Na re- en dupliek wordt het verworpen. (Alleen C.P.N. vóer). Het amendement -De Ruiter wordt verworpen bij zitten en opstaan. (Vóór C.H, A.R. en C.P.N.). Het amendement-Gortzak wordt eveneens bij zitten en opstaan verworpen (Vóór C.P.N.) Het amendement-Van Dongen wordt bij zitten en opstaan aan genomen (Tegen P. v. d. A. en C.P.N.) Felix Gailiard heeft vóór de stemming in die vergadering ge pleit voor een program van actie tot redding van de frank. De 38-jarige Gailiard, die in de oude regering minister van Fi nanciën was, vroeg speciale eco nomische bevoegdheden voor de regering. „Onze toekomst hangt af van onze betalingsbalans", zei hij. „Als deze crisis niet wordt opge lost, kunnen wij niets ijieer uit geven en moeten wij overgaan tot een rantsoenering van grond stoffen. Daar zal werkloosheid uit voortvloeien". Zijn voorgestelde coalitierege ring telt buiten hemzelf slechts 16 volledige ministers. Later zul len nog 12 staatssecretarissen worden benoemd. Over Algerië zei hij, dat het gaat om oorlog of vrede. De be spreking van de basiswet voor Algerië moet worden hervat. Onderdrukking van terreur in Algerië alleen is niet voldoende. Er moet ook naar een politieke oplossing worden gezocht. Tune sië, Marokko en andere Afrikaan se landen die aan Algerië gren zen, moeten worden ingescha keld bij de ontginning van de Sahara, die rijk is aan olie en mineralen. De regering zal de Bank van Frankrijk een voorschot moeten vragen om de uitgaven tot het einde van het jaar te dekken. De inflatie zal worden bestreden en ongerechtvaardigde prijsverho ging zal worden tegengegaan. Er zal een commissie worden benoemd ter bespreking van een grondwetswijziging, die de toe komstige regeringen stabieler moet maken. Ook het onderwijs systeem moet worden veranderd. „Wij hebben in Frankrijk slechts één technicus tegen drie in En geland", aldus Gailiard. „De komende maanden gaan wij spelen om een inzet, die de beveiliging van onze valuta, de welvaart van onze economie, de toekomst van Algerië en de Frans-Afrikaanse gemeenschap, en de opbouw van een waarlijk doeltreffende democratie omvat, alsmede de mogelijkheid om als volwaardig deelgenoot mee te doen aan de opbouw van een verenigd Europa. Als wij niet samen om deze inzet spelen, zul len wij hem zeker verliezen", al dus Gailiard. Het wetsontwerp wordt goed gekeurd met 106 tegen 8 stem men. De kans op zichtbaarheid van de beide kunstmanen der aarde is op het ogenblik niet groot, maar over een 5-tal dagen zal Spoetnik 2 waarschijnlijk goed te zien zijn. Dinsdagavond, 5 november be vond de raket van Spoetnik 2 zich om 20.43 uur op 300 km bo ven Far-Oer eilanden. Hedenochtend om 7.39 uur gaat ze vrijwel over ons hoofd, iets ten noord-westen van het zenith. Maar de hemel is dan al te helder om haar nog te kun nen zien. Een vliegtuig, waarmee Roe meense regeringsvertegenwoor digers naar Moskou werden ge bracht, is maandag bij de landing bij de Russische hoofdstad ver ongelukt, waardoor drie leden van de bemanning en een lid van de Roemeense delegatie om het leven kwamen, aldus meldt het persbureau Tass. De verongelukte Roemeen was G. Preotiasa, toegevoegd lid van het politieke bureau van de Roe meense communistische partij. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft dinsdag besloten de stemming over de tegenstrijdige ontwapeningsre soluties uit te stellen, nu de Sow- jet-Unie heeft aangekondigd dat zij de onderhandelingen zal boy cotten als er niet meer landen bij het overleg worden betrokken. Radio-Warschau meldt, dat in de periode van januari tot sep tember in Polen ongeveer 180 mensen het leven hebben verlo ren bij relletjes van straatschen ders. Ongeveer 7.000 mensen werden gewond. In Warschau werden begin oktober bij ongeregeldheden meer dan 100 man van de orde troepen en 86 burgers gewond. De politie arresteerde 886 perso nen van wie 161 terecht zullen staan. VAN DE DAG In het debat in de Westduitse pleitte voor een grotere uitwisse- .<i linrr ito*-» \x7oton cr>Vin nnpliiWp &P- bondsdag over de politiek van de nieuwe regering-Audenauer is uiting gegeven aan diepgaande meningsverschillen tussen oppo sitie en regering aangaande de buitenlandse politiek. De leider van de oppositie, Ol- lenhauer, sprak als zijn mening uit, dat de bondsrepubliek for meel moest afzien van het uit rusten van de Westduitse weer macht met atoomwapens. Hij Weel u wat lekker smaakt? SPINAZIE (uil blik) met „soldaatjes (stukjes gebakken brpod) en gebakken uien. AFSLUITINGEN KADER VAN HET DELTAPLAN Afsluiting Brlcltchc Maas VOOR NE Afsluiting Haringvliet Oude Af J Storm vloedkering Hollandsche PUTTEN Afsluiting Brouwersho- vtnsche Gat \Werken Oude Maas\ Brouwersh. G Dam door de Grevel/ngen SCHOUWEN OVERFLAKKE Afsluiting Oostersc/tslde DU! VELAND Bedijkiag jDijkwate TH O LEN Afsluiting Vol ka rak AI RPVFANI1 Dne-ellanden pion j Noord Brabant WALCHEREN Hoofdpunten van het Deltaplan (Bedijk [Braak ITot stand gekomen of in _J uitvoering zijnde werken m het kader van het Deltaplan VLAANDEREN ZEEUWSCH '-J6 LI ling van wetenschappelijke ge gevens tussen de landen van de NAVO, hierbij de hoop uitspre kend dat het uitbreiden van de betrekkingen niet in feite zou uitlopen op een akkoord over ge meenschappelijke vervaardiging en over het gebruiken van mo derne vernietigingswapenen. Hij zei zowel het erkennen van de Oostduitse regering door Belgra do als het daarop gevolgde af breken van de betrekkingen met Zuid-Slavië door Bonn te betreu ren. Hij zinspeelde tenslotte op een Duits initiatief tot een con ferentie over de ontwapening, waaraan de regeringshoofden van alle „atoommogendheden" zouden moeten deelnemen. Het politieke program van de regering werd uiteengezet en verdedigd door Heinrich Krone, voorzitter van de Christen-demo cratische parlementsfractie. Een rechtvaardige oplossing van de kwestie der Duitse hereniging vormde volgens hem een voor waarde voor een duurzame vrede. In de loop van het debat ver klaarde de bondskanselier Ade nauer, dat een discussie over de eventuele terugtrekking van West-Duitsland uit de NAVO in de huidige internationale situatie „een nieuwe propaganda-over- winning" voor Chroesjtsjef zou zijn. De zitting van de bondsdag 's verdaagd tot 27 november. ENKELE BUIEN. Het weer stond dinsdag onder invloed van een depressie, die ko mende uit de Golf van Biscaje dwars over Engeland in de rich ting van het zeegebied tusse.i Schotland en Noorwegen trok. Aan de kust bereikte de wind hierbij tijdelijk de stormkracht. Noordelijke winden voeren nu over Ierland en het zeegebied te westen hiervan koude lucht af komstig uit de Poolstreken in de richting van West-Europa. Hoe wel deze lucht ons met zuidwes telijke winden bereikt en derhal ve geleidelijk wat warmer is ge worden, moet daarom toch ook op enige daling van temperatuur gerekend worden. In deze koude iucht komen enkele buien voor, die boven de relatief warme Noordzee zelfs met onweer ge paard kunnen gaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. ENKELE BUIEN. Opklaringen maar vooral langs de kust ook enkele buien. Over wegend matige, aanvankelijk langs de kust nog krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 7 NOVEMBER. HET 6000ste SCHIP VAN DIT JAAR IN AMSTERDAMSE HAVEN Het 2450 brt metende Russi sche s.s. „Hasan", dat gistermid dag de IJmuidense sluizen pas seerde met een lading kolen die gelost moet worden in de Coen- haven, is het 6000ste schip, dat dit jaar de Amsterdamse haven aandoet. Vorig jaar kwam het 6000ste schip eerst op 17 novem ber binnen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.29 2.04 2.44 2.54 n.m. 1.39 2.14 2.54 3.04 ZON MAAN op onder op onder Nov 6 7.45 17.05 16.33 6.25 7 7.47 17.04 17.04 7.31 8 7.49 17.02 17.41 8.36 9 7.51 17.00 18.25 9.38

de Vrije Zeeuw | 1957 | | pagina 1